1NDAERT J Optiek Lichte ontspanning in Laos-crisis e Axel R iGD assers en teurs wm n ii f De officieuze uitslag van de Belgische verkiezingen Frans-Algerijnse onderhandelingen op 7 april Juwelen-mysterie op Schiphol Nehroe over Kongo en Laos TERNEUZiEN -IAALZAAK EN EEN ZITTEND LEVEN? van woensdag Terneuzen >7 DINSDAG 28 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5252 Kennedy en Gromiko bespraken toestand Vastberaden houding der Z. O. A. V. O.-landen BOODSCHAP VAN DE GAULLE AAN KENNEDY AANSLAG OP TREIN IN RIRMA 28 doden; 100 gewonden KENNEDY EN M ACM ILL AN BIJEEN HET WEER SÖWJETS WILLEN SUPERTOERISTEN- SCHIP BOUWEN WEERBERICHT Vergadering van Cubanen in Miami BOMBOKO SCHRIJFT HAMMARSKJOELD an AXEL roepen soli(c; met standplaats Terneo. een leeftijd van 23 Ja*r~ aarlijkse verhogingen te; r maand, inbegrepen c!e iploma strekt tot aanfae oor de proeftijd van een volgt vaste aanstelling is van toepassing, lei 1961. taties met volledige e staat, diensttijd, dipl0~ rij de Burgemeester v, ijning van dit blad. vuil t Telefoon 2215 JEN I' Velen leiden een onge-)v I zond, onnaluurlnk leven. J Gevolgen slappe werking 1 der organen, onzuiver) bloed, verstopping. Daar-' door ontstaan moeheid; hoofdpun, puistjes, aam-: beien enz. HERBESANL Kruidenthee bevat 14 ver- schillende Kruiden met elk een eigen heilzame v! 2 werking en herstelt de natuurliike functies van i het lichaam. Bi) apotheker 1 of drogist s f. 1.80 per f groot pak. zen e jeugd; 17.40Beursber.; egerjngsuitz.18.00 Lich- 18.20 Polit. lezing; 18.30 e jeugd; 19.00 Nws: 19-10 ■25 Vastenmeditatie; 20.00 ■el: 20.30 Avondcollege ssen; 21.00 Klavecimbel- 21.50 Gram.; 22.25 Boek- 22.30 Nws; 22.40 Wereld- raagt wereldliefde, lezing; ram.; 23.55 Nieuws. 3SEL (VI.); 12.00 Nieuws: Iram.; 12.15 Lichte muz-l reerber.12.35 Lachte mu- 2.50 Koersen; 13.00 Nws: amermuz.; 14.00 en 14-*5 15.00 Orkest conc.: 16.00 116.06 Duitse les; 16.21 Gram.; 17.00 Nws; 17.1' ei tal17.40 Boekbespr oor de jeugd; 18.20 Voor aten; 18.50 Sportkroniek; Iws; 19.40 Gram.; I958 20.00 Operette fragm. ('n ze: Gram.); 22.00 Nieuws; rodsd. Israëlische uitzen- 55 Nieuws. elevisieprogramma's. TV: 20.00 Journaal; 20.20 >5 Speelfilm; 22.00—22.45 :ie: Overn. van de B.B-C irkest vim Stuttgart. 3ELG. TV: 19.00 FilmrepJ 'ehenfilms19.45 Filmrcp- dierenwereld; 20.00 Nws, De Bungalow, TV-spcL ieuws. Frank er Mg bij atsonn-ment: Trmcurra 1 nirectbur-Hootdredacteur l. van de Sande I Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswa] Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— pei kwartaal; per maand ƒ2.— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Ti' Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeli- advertenties)5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. De (Sowjet minister van Bui- teatmdse Zaken, Gromiko, heeft Maandag een bezoek aan presi dent Kennedy gebracht om hem ecu boodschap van zijn regering 'te overhandigen. L Gromyko werd vergezeld door üt Sowjet-ambassadeur in de V.S., Mensjikof. Van Amerikaanse zijde werd 'kan het overleg, behalve door president Kennedy, nog deelge nomen door de onder-minister van Buitenlandse Zaken Ches ter Bowles, de speciale raadge ver voor Russische zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken Charles Bohlen, die Amerikaans ambassadeur te Moskou is geweest, de perma nente Amerikaanse vertegen woordiger bij de V. N. Steven son en de onder-minister van Staat voor Europese Zaken Foy Kohier. Aan beide zijden was een tolk aanwezig. Het overleg heeft een uur ge duurd. Na afloop ervan ver klaarde Gromiko tegenover ver slaggevers, fotografen en telavi- sie-employé's dat hij en Ken nedy uiting hadden gegeven aan de hoop, dat een vreedzame op lossing voor het Laotische vraagstuk zou kunnen worden gevonden. Hij voegde hieraan toe: „Een dergelijke oplossing zou moeten verzekeren, dat dit land een neutraliteitspolitiek volgt." Gromiko zei verder dat ook nog over een aantal vraagstuk ken van wederzijds belang was gesproken, die hij echter niet bij name noemde. De Sowjet-minister van Bui tenlandse Zaken verklaarde verder: „De president en ik hebben een zeer belangwekkend en nuttig onderhoud gehad Vanzelfsprekend hebben wij ook over Laos gesproken." In antwoord op de vraag van een verslaggever, of de Sowjet- ünie zou instemmen met het sluiten van een bestand in Laos aei Gromiko: „Wij hebben hier over gesproken". Hy voegde hieraan toe dat hij hier verder niets over had te zeggen. „Ik heb bepaalde overwegin gen van de Sowjet-regering met betrekking tot het vraagstuk- Laos weergegeven, die het stand punt weerspiegelen van de gehe le Sowjetrussische regering en dat van premier Chroesjtsjef persoonlijk." President Kennedy verklaar de later dat hij blijft hopen op overeenstemming tussen de be trokken partijen, „die een sta ken der vijandelijkheden en tot standkoming van een neutraal en onafhankelijk Laos mogelijk souden maken." In zijn door zijn secretaris voer perszaken, Salinger, voor gelezen verklaring zei Kennedy ook: ,,De Sowjetrussische mi lteter van Buitenlandse Zaken t J? len dat zijn regering «e Britse voorstellen ten aan zien van Laos bestudeert en dat zij haar standpunt dienaangaan de zeer binnenkort bekend zal maken." De bijeenkomst tussen Kenne dy en Gromiko en de daarna door beide staatslieden afgeleg de verklaringen hebben de me ning van diplomatieke waarne mers in Washington, dat een vreedzame oplossing voor het Laotiaanse vraagstuk mogelijk is, versterkt. Be E ~it.se minfeter van Buiten landse Zaken lord Home heeft maandag op een bijeenkomst van de Z.O.A-V.O.-raad te Bang kok verklaard dat de communis ten „bijzonder dwaas zijn wan neer zü zich te veel voorstellen" van de terughoudendheid van de Z.O.A.V.O. inzake Lao>i. „De Z.O.A.V.O. is in gepaste mate terughoudend met. het ge bruik van geweld, maar wan neer zij daartoe inderdaad zou besluiten dan kan zij een enor me macht op de been brengen". Zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk verklaarde dat de situatie „gevaarlijk" is, en dat de Ver. Staten „vrije landen die om levensbehoud tegen vanuit het buitenland gelejde minder heden moeten vechten" zullen helpen. Politieke waarnemers menen dat de Ver. Staten en Engeland thans dezelfde opvattingen hul digen. De Z.O.A.V.O. wenst dat Laos onafhankelijk en soeverein blijft, in staat wordt gestold werkelijk neutraal te zijn en in vrede met zijn buurlanden kan leven, al dus lord Home. v ...ineer men de communisten op hun woord mag geloven willen zij dit ook, maar dat staat nog te bezien". Ilij wees op de consequenties van een internationale oorlog over Laos waarbij waarschijn lijk ook andere Zuidoostaziati- sche staten zouden worden be trokken en verklaarde dat oen politieke oplossing van het geschil „niet alleen mogelijk maar ook rechtvaardig is". De Zuidoost-Aziatische ver dragsorganisatie „heeft de groot ste terughoudendheid betracht, maar thans moot zij het hoofd bieden aan een ernstige en ex plosieve situatie. Een lid van bondgenootschap, Thailand, wordt bedreigd door een perma nente communistische opstand in een land waarmee het een lange en kwetsbare grens heeft kwetsbaar niet alleen voor rechtstreekse agressie, maar nog meer voor ondermijnende acti viteit. Men kan niet verwachten dat Thailand, evenals de bond genoten, onverschillig blijft voor deze bedreiging. Minister Rusk verklaarde dat de Ver. Staten zich vele malen bereid hebben getoond bi dreig de landen te hulp te komen, en noemde in dit verband Korea eu Griekenland. Het voornaamste doel vén do Z.O.A.V.O.-bijeen- komst is vaststellen hoe het ge vaar van de situatie in Laos het hoofd kan worden geboden. De drie onafhankelijke staten waarvan een verdeeld die na de oorlog in Indo-China ont stonden „werden aangevallen door dezelfde krachten die Noordvietnam onderwierpen nog vóórdat zij een kans hadden or de op zaken te stellen en een levensvatbare sociale en maat schappelijke structuur op te bouwen". Kleine staten zijn niet in staat zich alleen tegen agres sie of inmenging in hun binnen landse aangelegenheden te ver dedigen, aldus minister Rusk. De Australische premier Men- zies verklaarde dat de ZOAVO „niet moet terugschrikken voor liet gebruik van geweld" om de communistische uitdaging het hoofd te bieden. Op de vergaderingen geduren de de eerste dag verklaarden alle aekt delegatieleiders dat hun lan den hun verplichtingen krachtens de Z.O.A.V. zullen nakomen. Mo gelijk met uitzondering van Frankrijk zijn alle landen voor stander van een krachtige hou ding. Van gezaghebbende zijde in Bangkok is vernomen dat vol gens de laatste berichten de Sow- jet-Unie nog steeds hulp verleent aan de linkse troepen in de vlak te der kruiken. Het dagelijkse aantal vluchten van Russische toestellen met voorraden zou niet zijn verminderd. President De Gaulle heeft pre sident Kennedy meegedeeld, dat de Franse politiek inzake Laos, afgezien van enige geringe ver schillen, gelijk is aan de koers van de Britse regering, zo is maandag in officiële kringen te Parijs vernomen. Het P ranse j staatshoofd heeft dit laten weten j in een brief welke zondagavond aan de president in Washington werd overhandigd. Volgens genoemde kringen ziet men zowel in Parijs als in Lon den graag, dat de kwestie-Laos zodanig wordt opgelost, dat de neutraliteit van dit land wordt gewaarborgd overeenkomstig het akkoord inzake Indo-China, dat in 1954 te Genève werd bereikt. In een briefwisseling met prins Norodom Sihanoek, de eerste minister van Cambodja, heeft president De Gaulle als zijn me ning te kennen gegeven, dat men in Laos eerst moet komen tot een beëindiging van de wapen leveranties en de vijandelijk heden. Daarna zou een doeltref fend contróle-orgaan moeten worden gevormd. Vervolgens zou men de Laotianen moeten over reden, tezamen een „werkelijk representatieve regering" te vor men. Pas daaina zou het zin hebben een intei nationale confe rentie te houden, zoals de Cam- oodjaanse premier heeft voorge steld. Acht zetels verlies in de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers en zes in de Senaat, dat is voor de Christelijke Volkspartij van premier Eyskens het resul taat van de zondag gehouden verkiezingen volgens de offi cieuze uitslagen, die maandag ochtend bekend zijn gemaakt. De volledige uitslag luidt; Kamer: Liberalen 20 zetels (min één). C.V.P. 96 zetels (min acht). Socialisten 84 zetels (onveranderd). Communisten 5 zetels (plus drie). Vlaamse Volksunie 5 zetels (pi.is vie;) Nationale Beweging 1 zetel (plus één). Onafhankelijke Partij 1 zetel (plus één). Senaat: Liberalen 11 zetels (min één). C.V.P. 47 zetels (min zes). Socialisten 45 zetels (plus vijf). Vlaamse Volksunie 2 zetels (plus twee). Communisten 1 zetel (onveranderd). Kening Boudewijn heeft het ontslag van de Katholiek-Libe rale regering-Eyskens aanvaard De vorst verzocht de regering de lopende zaken te blijven be hartigen. Karen-opstandelingen in Birma hebben zondag een aanslag ge daan op de sneltrein van Man du lay-Rangoon. Door middel van landmijnen brachten z(j de trein tot stilstand. 23 passagiers kwa men om liet leven, 100 werden gewond en 60 werden als gijze laar meegenomen. De aanslag werd gepleegd op ongeveer 250 km van Rangoon. Een 50-tal gijzelaars kon ont komen toen de rebellen slaags raakten met regeringstroepen. De rebellen hebben alle passa giers van de trein die er uit zagen als ambtenaar of militair, doodgeschoten. Vervolgens is de bagage geplunderd. 'In welingelichte Algerijnse kringen te Tunis is maandagoch tend vernomen dat de Frans- Algerijnse onderhandelingen op 7 aprii te Evian zullen beginnen. In Parijs is officieel bevestigd dat Frankrijk on de „Algerijnse voorlopige regering" hebben be sloten op 7 april te Evian een begin te maken met hun vredes onderhandelingen. Een woordvoerder van het Al gerijnse nationale bevrijdings front heeft maandagochtend te Tunis gezegd dat de voorlopige regering de enige vertegenwoor digster en de enige geldige woordvoerdster van het Alge rijnse volk is. Elke poging buiten de voorlopige regering om te onderhandelen, zal een poging zijn tot sabotage van de onder handelingen. Te Bern is maandagochtend vernomen dat de Algerijnse dele gatie zich te Genève of in de on middellijke omgeving van die stad zal vestigen. Evian ligt aan de Franse oever van het Meer van Genève. Het is nog niet bekend op welke wijze de Algerijnen zich van Genève of omgeving naar Evian zuilen be geven, per auto, per boot en per hefschroefvliegtuig. Een Zwitserse woordvoerder heeft meegedeeld dat de Alge rijnse delegatie in Zwitserland openbare verklaringen mag af leggen en persconferenties mag houden. In Tunis is nog niets meege- aeeld over de samenstelling van de Algerijnse delegatie. Een woordvoerder van de „voor lopige regering'' zei maandag dat de gezondheidstoestand van de vice-premier en minister van Bui tenlandse Zaken, Belkacem Krim, aanzienlijk is verbeterd. Indien Krim tegen 7 april in voldoende mate zal zijn hersteld, zal hij, naar men aanneemt, de Alge rijnse delegatie 1 oden. De minis ter van Financiën, Ahmed Fran cis, is in de laat te tijd ook her haaldelijk genoemd als kandidaat voor de leiding van de delegatie. KOFFERTJE MET JUWELEN TER WAARDE VAN 22.000 VAN HAAGSE DAME VERDWENEN EN WEER TERECHT Op Schiphol heeft in de afge lopen dagen grote bedrijvigheid j geheerst in verband met de my- sterieuze verdwijning van 'n kof fertje met 22.000 aan juwelen. Eerst werd het opengebroken koffertje teruggevonden (zonder juwelen) en zondagavond trof men de juwelen in een papieren zak tegen luchtziekte aan in een prullemand, die in het hokje van de K. L. M.-bedrijfsbeveiliging stond. De dader moet deze zak door een openstaand raam in de prullemand geworpen hebben. Aangenomen wordt dat hij bang J is geworden voor ontdekking "n op deze wijze de juwelen aan de eigenaresse terug heeft willen geven. Daar zitten al mijn juwelen in" I Vrijdagavond arriveerde "en 'Haagse ciame met het K. L. M.- lijntoestel uit Milaan op Schip hol. In de aankomsthal ontdekte zij bij de douane dat van haar vier geregistreerde koffers, die in het vrachtruim vervoerd wa- j ren. de kleinste ontbrak. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat dit koffertje op dat moment nog in liet vliegtuig stond, maai de eigenaresse werd zenuwachtig en zei: „Daar zitten al mijn ju welen in". Terstond werd een employé naar de machine gestuurd. Hij keerde terug met de mededeling, dat hij niets had kunnen vinden. Er ontstond toen in de aankomst hal enige consternatie, terwijl iedereen naar het verdwenen kof fertje ging zoeken. De rijkspoli tie en de K. L. M.-bedrijfsbevei- ligir.g werden ingesehakela, maar het koffertje bleef onvindbaar. L-. F resident Kennedy en premier MaeMillan zijn volkomen onver- waeht in Key West, Florida, bij eengekomen om de toestand In Laos te bespreken. Foto: President Kennedy nam de gelegenheid om zijn Britse gast nog enige bezienswaardigheden te tonen, zodat de badgasten dachten, dat het een vakantie- tochtje betrof. Leeg koffertje. Bp tekentafels in Leningrad wordt gewerkt aan het ontwerp voor een Russisch supertoeris- I en schip van 23.000 ton. Het whip zal worden gebruikt voor wereldreizen met 7001000 pas sagiers. Stoomturbines met een totaal vermogen van 75.000 pk moeten de Imol een snelheid van 25 knopen per uur geven. Koning Boudewijn en ko- mngin Fabiola zullen op uitno diging van koningin Elizabeth van li tot 14 juli een officieel bezoek aan Groot-B.ittannie brengen, zo is maandag door liet paleis Buckingham bekend gemaakt. In een rede voor het Indiase parlement heeft premier Nehroe laten doorschemeren, dat India het zenden van troepen naar Kongo mogelijk zal staken, als de Ver. Naties de controle over de Kongolese havenplaats Ma- tadi niet herwinnen, desnoods met gebruikmaking van geweld. India kan niet doorgaan met het zenden van troepen, als niet de waarborg beslaat dat zij veilig aan land kunnen gaan. In de komende dagen zullen 2000 man Indiase troepen met een Amerikaans troepenschip naar Kongo vertrekken. Nehroe zei te menen, dat de Ver. Naties de laatste maanden zeer zwak en ondoelmatig in Ivongo zijn opgetreden, hetgeen oorzaak is geweest van de huidi ge ernstige situatie. Hij voegde hieraan loe. dat het Kongolese Vraagstuk niet zal kunnen wor den opgelost alvorens het Belgi sche militaire en para-militaire personeel, alscck de Belgische adviseurs van de verschillende regionale regeringen in Kongo zijn teruggetrokken. „Het. land is overstroomd met Belgen", al dus Nehroe. Met betrekking tot Laos zei de Indiase premier, dat als het con flict daar voortduurt, dit voor Laos rampzalig zal zijn en tot een botsing van veel grotere om vang zou kunnen leiden. Een op lossing met militaire middelen volgens Nehroe geen oplos sing. De vraag: oorlog of vrede, zal in hoge mate afhangen van wat er in de komende dagen in Laos gebeurt. De Engelse voor stellen aan Rusland zijn volgens Nehroe „constructief". Nehroe noemde Laos een nieuw vooi beeld van een verkeerde po litiek, die net zolang wordt doorgedreven tct men aan de rand van een ramp staat, waar na men probeert de situatie te redden. De Indochinese landen kunnen volgens Nehroe alleen blijven bestaan, als zij een neu trale politiek voeren zonder ge bonden te zijn aan enig blok. Zaterdagmiddag werd het ech ter ontdekt. Het stond achter het gordijn in het vliegtuig uit Mi laan, dat 's avonds de hangar was binnen getrokken. Het was open gebroken en behalve enkele toi letartikelen zat er niets meer in. Het gehele week-end werd het onderzoek met kracht voortgezet. De Rijkspolitie hoorde alle mo gelijke employé's, die vrijdag avond dienst hadden gedaan, als ook de bemanning van het vlieg tuig. De dader bleef echter on bekend. Juwelen in luchtzak in de prullemand.... Zondagavond tegen midder nacht echter trof een lid van de K. L. M.-bedrijfsbeveiiiging in d'e prullemand de nogal ostentatief neergeworpen luchtzak aan. Vlij opende deze en ontdekte tot zijn verbazing alle verdwenen juwe len. Blijkbaar was de dader ang stig geworden en wilde de ju welen op een zo elegant moge lijke manier weer in de handen van de eigenaresse terugspelen. Intussen is hij zelf tot nog toe onvindbaar gebleven. Vrij koud weer Tussen een hogedrukgebied na bij Ierland en 'n depressie boven Noord-Rusland staat nu een noordwestelijke luchtstroming. ■De aangevoerde lucht is koud en door verwarming boven het land en de zee kunnen buien ge vormd worden. Zoals het vooral in het voor jaar meer voorkomt kwamen hierbij ook sneeuw en hagelbuien voor. Wij kregen langs onze kust windkracht 7 tot 8 Beaufort maar verder naar het noorden kwamen windkrachten 10 voor. Het ziet er naar uit, dat de algemene si tuatie maar langzaam zal ver- anderen. Wel gaat de wind af nemen, maar ze blijft koud. In het binnenland kan op en kele aaarvoor geschikte plaatsen de thermometer tot beneden het vriespunt dalen. medegedeeld door het K. N. M. I geldig tot hedenavond. Enkele buien. Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele regen-, hageL of sneeuwbuien. Matige tot krachti ge, aan de kust aanvankelijk harde noordwestelijke wind. Weinig verandering in temp latuur. Linoon; ATcn 'IUOUii it ».it DINSDAG 28 MAART Schilder kleurig, Schilder vlak, Neem Ceta-Bever CETALAC v.m. n.m. Breskens 11.3S 12.06 Terneuzen 0.13 12.41 Hansweert 0.53 1.21 Walsoorden 1.03 1.31 /MM st.' pncn ■,inr f.»i u/Cf,* i fki t ZON MAAN op onder op onder maart 28 6.26 19.06 15.09 5.01 29 6.23 19.08 16.13 5.28 30 6.21 15.09 17.IS 5.52 31 6.19 19.11 18.25 6.16 Grootscheepse betoging voor Amerikaanse ambas sade te Lissabon Naar schatting 100.000 Portu gezen hebben maandag voor het gebouw van de Amerikaanse am bassade te Lissabon gedemon streerd in verband met de hou ding, die de Amerikaance verte genwoordiging in de Veiligheids raad heeft aangenomen bij de be behandeling van het agendapunt „Angola" De Ver. Staten hebben tezamen met de Sowjet-Unie, vóór een ontwerpresolutie ge stemd, waarin het Portugese be leid in Angola werd veroordeeld). De betogers wierpen stenen naar de ramen en inktpotten naar de muren van het ambassa degebouw. Meer dan zesduizend Cubaanse ballingen, die zondag in een park te Miami bijeengeweest zijn, heb ben plechtig gezworen, de Cu baanse grondwet van 1940 te tul len herstellen en verdedigen na hun terugkeer in Cuba. „als het bewind van Castro eenmaal om vergeworpen is". Deze grondwet verbiedt het communisme, waarborgt de rechten van de mensen en de vrijheid' van godsdienst, pers en onderwijs. De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken. Bomboko, heeft de secretaris-generaal der V. N., Hammarskjoeld, zaterdag avond j.l. geschreven dal de V. N.-troepen niet naar Matadi moeten terugkeren. Zoals be kend werden zij eerder in deze maand door Kongolese militai ren uit deze haven verdreven. Bomboko schreef dat de ge volgen van een terugkeer van V. N.-militairen in Matadi „zeer ernstig zullen zijn, gezien het verzet hiertegen van de inwo ners der stad." Bomboko stelt Hammars kjoeld in zijn brief voor dat de V. N. burgers naar Matadi zul len zenden, om toezicht te hou den op de aanvoer van voorra den in de haven. Hij verzocht verder voorlopig geen voor de V. N. bestemde militaire uitrus ting en wapens meer in Matadi te doen lossen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1