Provinciaal nieuws DE GROENE HEL Het Krupp-concern Veere verliest visserij TERNEUZEN BIERVLIET. SAS VAN GENT ZAAMSLAG HET AMERIKAANSE VREDESCORPS De toestand in Laos. KENNEDY LIJDT NEDERLAAG Trein grijpt truck met oplegger op bewaakte overweg bii Zwolle AUTO TE WATER Eén dode. ZUID VIETNAM EN CAMBODJA OOSTDUfTS PROTEST Communistische infiltraties in het economische leven in Argentinië. Aanrijding. Zaterdagmiddag te ongeveer 5.40 uur kwam de heer L. W. uit Zaamslag in zijn auto vanuit de De Jongestraat de Markt opgere den, met de bedoeling zijn auto aldaar te parkeren. Ter hoogte van café „Neptunus" week hij daartoe naar links uit. Hij had echter niet bemerkt dat uit de richting Burg. Geillstraat een bromfiets naderde, bereden door de heer T. V. uit Hoek. Het ge volg hiervan was dat de brom mer tegen dc rechterzijde van de auto terecht kwam, waardoor o.m. het rechterachterspatbord van de auto werd ingedeukt en de brommer aan de voorzijde vrij aanzienlijke materiële schade op liep. Schieting op de liggende wip In hotel „De Vriendschap" werd zondagmiddag een schie. ting op de liggende wip gehou den. waaraan 29 schutters deel namen. De hoogvogel werd geschoten door de heer P. Doens uit Bier vliet; de eerste zijvogel was voor de heer A. Provoost uit Biervliet en de tweede voor de heer E. van Hecke uit Bouchaute. Het grootste aantal kleine vo gels werd geschoten door de heer A. Jansen uit Driewegen (gem. Biei-vliet) Brandje op de Spiegeiglasfabriek Zaterdagnacht omstreeks twee uur ontdekte een der arbeiders van de nachtploeg dat brand was ontstaan in het kleedlokaal. In dit lokaal staat een kachel, welke gestookt wordt met cokes. Deze kachel brandde dermate hard dat ook de kachelpijp gloeiend stond. Op de plaats waar deze door het dak heengaat, vatte de betimme ring vlam. zodat op een gegeven moment de vlammen door het dak sloegen. De portier, die zulks zag, alar meerde ijlings de Sasse brand weer, alsmede de bedrijfsbrand weer. Een lid van de bedrijfsbrand weer. die spoedig na het alarm ter plaatse was, slaagde erin met enige assistentie, de brand met een vijftal brandblusapparaten te blussen, zodat, toen de Sasse brandweer arriveerde, deze slechts enkele smeulende resten vond. Nadat deze door de brand weer waren verwijderd, konden zowel de gemeentelijke als de be drijfsbrandweer inrukken. De schade bleef beperkt tot een gat in het dak. Voorlichtingsavond t.b.c.- bestrijdïng. Ter voorbereiding van het aan staand onderzoek voor de bestrij ding van het nog steeds voorko- jnend t.b.c.-gevaar en de lof waardige poging om door tijdige onderkenning de bevolking voor Sargent Shriver, het hoofd van het Amerikaanse vredes- corps, hoopt dat de eerste leden otnrl reeks Kerstmis naar het buitenland kunnen worden ge zonden. To, op heden hebben medewerking "aan""deze""actië' ach 17.000 vrijwilligers gemeld. *1" de ernstige gevolgen van het niet tijdig ingrijpen te vrijwaren, had vrijdagavond in het jeugdgebouw „De Poort", op uitnodiging van burgemeester Trimpe een be spreking plaats. Met de burgemeester en de ge meentesecretaris, het personeel van de secretarie waren ruim 3D personen aanwezig, terwijl dokter Meijer, longarts te Terneuzen, bereid was gevonden om over de noodzaak van een regelmatige doorlichting op t.b.c. een nadere toelichting te geven. Burgemeester Trimpe de aan wezigen verwelkomend, zeide dat het dit jaar de derde maal zal zijn dat alhier gelegenheid wordt ge boden om zich ten opzichte van het voorkomen van t.b.c. gerust te stellen en daarmede tevens zijn of haar huisgenoten voor het overbrengen van deze ziekte te vrijwaren. Het is nodig gebleken, dat ter voorbereiding van dit onderzoek de bevolking eerst een folder wordt overhandigd, waarin op de noodzaak van een doorlichting wordt gewezen. De burgemeester hoopt dat alle bewoners van Zaamslag bereid zullen zijn om aan dit onderzoek deel te nemen, en betuigt zijn dank aan de aanwezigen, die be reid zijn de folders te bezorgen en de ingevulde aangifte-formu lieren op te halen. Waar zovelen hiertoe bereid zijn, behoeft ieder slechts een gering aantal wonin gen te bezoeken. Mochten er zijn die voor de door lichting een verre afstand moe ten afleggen en hiertegen bezwa ren hebben, dan kan hiervoor een oplossing worden gevonden, hoewel er met het hiervoor be schikbare geld zuinig moet wor den omgesprongen, daar de kos ten van doorlichting slechts 1,50 bedragen. Om dit onderzoek regelmatig te doen verlopen, moeten de des betreffende kaarten op 8 april ter secretarie zijn ingeleverd. Hierna werd door dokter Meijer een toelichting gegeven op de noodzaak om door een regelma tige doorlichting de Nederland se bevolking zo goed mogelijk te beschermen tegen de t.b.c., die weliswaar, dank zij de medewer king van de bevolking niet meer zo veelvuldig voorkomt, doch die geenszins als geweken kan wor den beschouwd, want in 1959 wa ren er nog 12.666 personen bij wie t.b.c., hetzij in een beginstadium, hetzij in ernstiger mate werd ge constateerd, en dus een bron van besmetting vormden voor huis genoten en omgeving. Zeeland kon bogen op de pro vincie met het laagst aantal pa tiënten (n.l. 299), terwijl bij het onderzoek te Terneuzen, bij 55 personen sporen van t.b.c. wer den geconstateerd. Er wordt dan door de volksge zondheid in het belang van de pa tiënten vlug ingegrepen en wij mogen ons gelukkig prijzen dat bij een korter of langer verblijf in een sanatorium, de ziekte vol komen bestreden kan worden. Burgemeester Trimpe betuigt dokter Meijer z'n dank voor zijn nadere toelichting over de nood zakelijkheid van dit onderzoek en zegt dat, indien het mocht voor komen, dat zelfs de geringe kos ten van 1,50 voor de doorlich ting een bezwaar mochten zijn, de gemeente dan altijd nog haar bijstand kan verlenen. Nadat de heer Kusee aan hen, die zich bereid hebben verklaard op huisbezoek te gaan, nadere in lichtingen had gegeven, dankte burgemeester Trimpe de aan wezigen voor hun bereidheid tot vrijwilligers Snriver verklaarde dat de le den van het corps „niet, alleen maar om te onderwijzen, maar ook om tt leren" worden uitge zonden. Hij hield een toespraak voor een jeugdforum van „The New York Herald Tribune'Hij zou het toejuichen wanneer ook in andere landen vredescorpsen worden opgericht en wanneer bet Amerikaanse corps vrijwil ligers uit andere landen zou omvatten. Van de zijde van diplomaten die uit Vientiane in Bangkok zijn aangekomen is vernomen dat de linkse troepen in Laos hun op mars schijnen te hebben ge staakt. Vóórdat de Zoavo-raad met zijn werkzaamheden kan beginnen moeten de resultaten van de ge sprekken die Kennedy met Mac- Mfllan en Gromyko zal voeren bekend zijn. Men verwacht dat Gromyko het Russische antwoord op de Engelse voorstellen zal overhandigen. De Zuidvietnamese minister van Defensie zal vandaag met minister Rusk spreken over de toenemende guerrilla-activiteit in zijn land. Een commentator van radio- Moskou verklaarde dat de mili taire adviseurs van de Zoavo „een plan hebben uitgewerkt voor een openlijke militaire in vasie in Laos". „Troepen van de Zoavo-landen worden gereed gehouden ivoor •optreden in Laos. De kern hier van wordt gevormd door Ameri kaanse militaire eenheden die in (het gebied van de Stille Oceaan zijn gestationeerd". „De nieuwe provocatie van de Zoavo in Laos toont de wereld opnieuw dat dit blok een wapen in de handen van de Westelijke mogendheden is tegen de onaf hankelijke en neutrale staten van Azië". waarbij hij vertrouwde, dat het onderzoek zal uitwijzen dat de bevolking van Zaamslag ook op het gebied van de volksgezond heid een goed figuur slaat. President Kennedy heeft vrij dag zijn eerste ernstige neder laag sinds zijn benoeming gele den. Het Huis van Afgevaardigden verwierp met een stem meer derheid 186 tegen 185 stem men een wetsontwerp dat beoogde ca 3.8 miljoen arbeiders meer dan thans van de wet op het minimumloon te laten pio- fiteren. De regering had vergeefs ge tracht het ontwerp door amen dementen meer aanvaardbaar te maken. Niettemin stemden alle republikeinen en ongeveer veer tig democratische afgevaardig den uit de zuidelijke staten te gen. Het Huis nam met 200 tegen 162 stemmen een ontwerp van de republikein William Ayres aan dat aanzienlijk minder ver gaat dan het voorstel van Ken nedy. VENEZOEALA VRAAGT OAI SURINAAMSE ZAAIPADI. De Surinaamse regering heeft een verzoek ontvangen van het ministerie van Landbouw te Ca racas om zaaipadi, bestand tegen de hoja blanca, voor Venezuela beschikbaar te stellen. De ziekte hoja blanca heeft de rijstteelt in Venezuela ernstige schade toegebracht, waardoor dit land niet meer in eigen behoeften kan voorzien. Het Surinaamse landbouwproef station is er in geslaagd enkele rijstsoorten te kweken die resis- lent zijn gebleken tegen deze zeer gevreesde ziekte. De Surinaamse regering heeft het verzoek van Venezuela in be raad genomen. SLAPTE NA OPE RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO GLOBINE Bevat naast haemoglobine,alie nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en in vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST Op een bewaakte overweg te Zalne bij Zwolle is vrijdag - ochtend een truck met opleg ger, welke een bulldozer ver voerde, in de flank gegrepen door de trein EmmenZwolle. De trein ontspoorde en kwam gedeeltelijk in de sloot terecht. De foto geeft een overzicht van de ravage. Einks bij de over weg de truck. Achter de bus is nog de op zijn kop liggende bulldozer te zien. Er deden zich bij deze botsing geen persoon lijke ongelukken voor. KOMPLOT IN TURKIJE? Generaal Gursel, het staats hoofd van Turkije, heeft zater dag op een persconferentie in Ankara melding gemaakt van een mislukt komplot om Istanbul te bezetten en de leiders van het vorige bewind, die op het eiland Yassi gevangen zitten, te bevrij den. Het plan zou zijn opgesteld door extremistische volgelingen van de ontbonden democratische partij van oud-premier Menderes, die zich in Yassi in hechtenis be vindt. Volgens generaal Gursel zouden de samenzweerders, als hun actie succes zou hebben gehad, hun geestverwanten op het eiland niet meer in leven hebben aangetrof fen. Het staatshoofd maakte bekend, dat politieke partijen met ingang van 1 april hun activiteit mogen hervatten, maar er blijven be paalde beperkingen. Met name moet alle politieke activiteit bin nenshuis geschieden. Alfried Krupp heeft zaterdag te Essen als zijn mening uitge sproken, dat de Duitse export prijzen na de opwaartse herwaar dering van de mark nauwelijks gehandhaafd kunnen worden. Er zijn thans reeds aanwijzingen, dat een deel van de buitenlandse afnemers niet bereid is alleen de gevolgen van deze herwaardering te dragen. Krupp sprak het vermoeden uit dat de buitenlandse afnemers voortaan contracten in buiten landse valuta zouden verlangen aangezien zij er niet zeker van zijn dat de tegenwoordige koers van de Duitse valuta blijvend zal zijn. Voor de Duitse industriële ondernemingen betekent dit een belangrijk toenemen van de valu ta-risico's. Krupp zei, dat om die reden de maatregel van de West Duitse regering weliswaar niet kan worden toegejuicht, doch dat hij zich van kritiek op de regering zou onthouden en ook geen ver goeding van de valuta-verliezen zou verlangen. Krupp heeft vertrouwen in dc vooruitzichten voor de algemene economische ontwikkeling in West-Duitsland, evenals in die voor zijn concern. Er mag echter niet verwacht worden, dat het percentage van de economische groei zo groot zal blijven als in 1960, toen het 11 procent bedroeg. Het Krupp-concern kon in 1960 zijn gunstige ontwikkeling voort zetten. Krupp deelde mede, dat de totale omzet van het concern in 1960. met inbegrip van de be. drijven, waarvoor nog verkoop- plicht bestaat, 5.064 miljard mark neeft bedragen, wat 16 c/c méér is dan de omzet in 1959. Na aftrek van leveranties bin nen het concern heeft de omzet aan derden 4,126 miljard mark bedragen. Het exportaandeel raamde hij op 20 '7rEinde 1960 werkten er in liet Krupp-concern 110.738 arbei ders. Krupp deelde verder mede, dat het concern thans het niveau be reikt heeft van de Duitse con currerende ondernemingen, die vroeger met de wederopbouw konden beginnen. Sedert de valuta-hervorming zijn voor herstel van oorlogs- en de montagesc'nade méér dan 2 mil- Zaterdagmiddag hebben de vis- bracht dank aan het gemeente- sers van v'eere, gesloken in hun bestuur en aan de burgerij voor beste plunje en vei gezeld van hun I de ondervonden vriendschap en vrouwen, van wie zeer velen in medewerking, klederdracht, voor de laatste j „Het valt ons zwaar Veere te maai de „paniofielparade" ge- J verlaten," zei hij. houden op de kade van Veere j De Veerse miduenstand liet zich voor het bekijken van de gemeer bij het afscheid niet onbetuigd de vissersschepen. Over enkele uagen vertrekKen de scnepen naar liun nieuwe thuishaven Co- lijnsplaat, omdat Veere dan vrij wel van de vrije zee zal zijn ai- gesneden. Het gemeentebestuur van Veere heeft zaterdagmiddag in een spe ciaal daartoe belegde bijeenkomst die ook werd bijgewoond door autoriteiten op visserijgebied en visserijorganisaties, otncieel af scheid genomen van alle vissers, die Veere als thuishaven hadden. Met autobussen waren zij aange veerd, zowel uit Arnemulden als uit 'i holen. „He. is nu 11 minuten voor twaa.i want over elf dagen gaan jullie ons definitief verlaten", aldus burgemeester Den Bear Poortugael in zijn afscheidsrede. „Uw afscheid komt eigenlijk voort uit angst voor een herhaling van de watersnoodramp, waartegen nu dijken worden gelegd. Zeker, deze dijk dwingt ons respect af, maar het is en blijft asfalt over drijfzand. Laten we hopen, dal deze dijk ons voor een herhaling van de ramp zal behoeden." De burgemeester herinnerde aan de oude en zeer vele banden, die Veere, oorspronkelijk een nietig vissersplaatsje, met de visserij heeft en waardoor het feitelijk een vis in het stadswapen zou moeten dragen. Veere is zijn visserij reeds eerder kwijt ge weest, en wel in 1753, doch na de afsluiting van de Arne, waardoor Arnemulden zonder vissershaven kwam, kwam de visserij in Veere terug. Nu, na de afsluiting van het Veerse Gat, zal de vissers vloot nimmer meer kunnen te rugkeren. Voor deze bijeenkomst had de burgemeester niemand van Rijks, waterstaat of van de Deltadienst uitgenodigd. „Ik meende, aldus jard mark geïnvesteerd. Terwijl de meeste bedrijven van 't Krupp-. in jullie geest te handelen, want concern gevulde orderboeken wij heb -n nimmer om de dijk hebben en voor een deel werken geroefen. Over enkele dagen heb- met aanzienlijke Ieveringstermij-1 nen we een dam zonder sluis en nen, bevinden zich ook in het daarom voor Veere een kruis. Krupp-concern scheepsbouw- en steenkoolindustrie in een minder gunstige positie. In beide geval len is een verbetering van de situatie op korte termijn niet te verwachten. Laten we er echter geen drama van maken. Laten we waardige kruisvaai ders zijn," aldus de bur gemeester. Le voorzitter van de visserij organisatie, de heer M. Siereveld, en bood een aquarel van de Veer se vissershaven aan, vervaardigd door de jonge Veerse kunstschil der Vaarzon Morell. De cineast Bert Haanstra, die in opdracht van de regering een kleurenfilm moet vervaardigen over de Veerse vissers en de af- siuitingswerkzaamheden maakte ie van de pantoffelparade op dc kade yan Veere. die zaterdagmid dag voor de allerlaatste maal ge houden werd, een dankbaar ge bruik voor zijn film. Zaterdagmiddag heeft de fcurge meester van Veere voorts in een plechtige bijeenkomst, die onder ïeiding stond van de president- directeur van de koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, de heer Murck Leis, het agent schap, van de reddingsmaatschap- pij overgedragen aan de burge meester van Westersehouwen, jhr. R. J. H. G. Roëll. De reddingsboot uit Veere gaat namelijk naar deze gemeente op Schouwen-Duiveland en krijgt als thuishaven Burghsluis. Als dank voor al hetgeen bur gemeester Den Beer Portugael voor de reddingsmaatschappij heeft verricht, overhandigde de president-directeur van de red dingsmaatschappij hem de zilve ren penning. Dank bracht de heer Murck Leis ook aan de beman ning van de reddingsboot, die, met uitzondering van schipper Minneboo, moet afmonsteren en in Burghsluis wordt vervan. gen door een nieuwe bemanning. De president-directeur herinner de aan de 15 jaren, dat de red dingsboot in Veere was gestatio neerd en waarin niet minder dan 28 maal hulp moest worden ver leend. De heer Leis bracht speciaal het geval van de sleepboot „Ebro" in herinnering. Zondagmorgen vroeg omstreeks kwart over vier zagen enige le- den van de Amsterdamse sport vereniging „De lange afstandtip. pelaars", die een nachtelijke oefenwandeltocht van 70 kir. maakten en na ongeveer 40 km gelopen te hebben op weg naai huis waren, langs de Weespei- trekvaart aan de provinciale wc; Amsterdam-Weesp-Bussum iet liggen. Ook hoorden zij ieman kreunen. Naderbijgekomen zager zij een gewonde jongeman aan waterkant liggen, die half ver suft meedeelde dat hij met zr auto in het water was gerei: In de auto, die geheel onder ti ter was verdwenen, bevond zr nog een jongeman. Nadat de wandelaars vergeet getracht hadden bij omwonend- boeren gehoor te krijgen, ging één van hen op de fiets van éér hunner verzorgers naar het zes kilometer verder gelegen Weesp. Anderen waarschuwden passe rende automobilsten. Rijkspolitie uit Weesperkarspel en Muiden en verkeerspolitie uit Amster dam waren snel ter plaatse cn lieten de autobestuurder, de 22- jarige P. R. D. U. uit Amster dam, naar een ziekenhuis over brengen. Met een takelwagen uit Die- men werd de auto boven water gehaald, maar er waren toen al enige uren verlopen vóórdat men in de duisternis de auto had kun nen vinden. De inzittende, de 22- jarige C. K. H. uit Amsterdam, bleek te zijn overleden. De bestuurder, die hoofdwon den en een bekkenfractuur had, wist zich de toedracht van hel ongeval niet meer te herinneren. Hij was bij kennissen in Weesp geweest en op weg naar huis. Ir de zeer gevaarlijke bocht, die de weg ter plaatse maakt, moet hij geslipt en tegen een boom gere den zijn, en daarna in het water zijn terecht gekomen. Hij werd uit de auto geslingerd en kwam daarna wel in het water terecht, maar zó dicht bij de kant, dat h;. op het droge kon kruipen. 93) (Nadruk verboden.) Misschien hebben de Aikas hem gepakt, mogelijk zit hij er gens tussen de struiken vast. In de nacht kunnen wij niets doen. Ik waak nu en Taipeke slaapt. Telkens klinkt van verre weer dat janken. Het schijnt verder dan straks. Er komt een wee moedige stemming' over mij en ik schuif wat dichter naar Maria, leg mijn armen om haar heen. Zullen wij morgenavond nog leven? Zal zij nog leven? Pancho huilt niet meer, zijn laatste jank klonk zeker een uur geleden. Ik voel een ontzaglijke eenzaamheid en een drukking, als van nabij gevaar, een on zichtbare dreiging. Maar als na alle moeilijke en bange nachten in de Groene Hel, komt eindelijk in het oos ten toch weer het roze gloren van de dag.Het wordt, die per rood.... het wordt licht. Alleen in licht kan de mens blijder leven. Nu eerst Pancho zoeken, en dan de boom vellen, waarvan een zijde diep is weggerot, zodat we makkelijk werk zullen heb ben in zacht hout. Maria heeft al koffie warm gemaakt op het stervende vuur. Koffie met sul- door HENRI VAN WERME3KERKEN ker. Welk een weelde na zoveel tijd. Ik waag het eens zacht te fluiten. Geen antwoord. Dan harder, want de apen in de bo men schijnen de papegaaien te willen overschreeuwen. Weer niets. Ik dring voorzichtig het woud in, langs een pad dat we gisteren haktenen fluit weer. Pancho moet dood zijn, niets antwoordt mij meer. Ik geef het al op, ben diep treurig door het verlies van deze vriend. Dan breng ik snel mijn Winchester aan de schou der. Er dringt iets door het oer woud naar de rivierzijde. Een zwaarder dier. Daar staat Pancho naast me. Bijna had ik op hem geschoten, want ik herkende hem niet door de modder die aan zijn haren kleefde. En ik ken Pancho. Ik zie ineens dat hij wat bijzon ders bedoelt, zijn staart kwis pelt laag. Hij verdwijnt weer in het oerwoud, komt weer terug, schijnt mij in een speciale rich ting te willen lokken en jankt daarbij. Zou hij Aikas hebben gezien en mij van hen willen wegvoeren? Dan gaat het door mij als een schok. Hij is nat! Hij is in het water gefeest! Straks goot ik wat benzine in het vuur om het t- doen opleven. Zou hem dat de reuk gegeven hebben voor de boot? Er was immers ook nog iets in het reservoir. De gedachte maakt me zo nerveus, dat ik achter hem aan poog te dringen door het oer woud. Onmogelijk. Maar Pan cho is bemodderd. Hij is dus door water gegaan. Bij ons zoe ken langs de kust zag ik giste ren een hoog eilandje. Ik keer terug naar het strand, om het vandaar te bereiken. Pancho is door het water gegaan, er zijn dus geen krokodillen hier. Ten minste nu niet en geen honds- haaitjes. Ik waad een kwartier door het water.... bereik het land. Pancho wijst de weg. Even daarna sta ik voor een hoop struiken. De kano. Ik uit een juichkreet.... Die pe teleurstelling volgt. De aan- hangmotor is er niet meer bij, ook geen pagaaien. Wellicht erin; alles wat we er verder in achterlieten. Maar weer lokt Pancho me mee. Hij blaft, naar een boom. Daar, een paar meter boven de grond, tussen enige zware tak ken, hangt de motor en zijn de pagaaien. Door het water waad ik terug, om Maria te halen. Alleen zou En tegelijk ziet hij naar de lucht, die iedere middag vroe ger betrekt. De regenperiode gaat inzetten. Hij schiet zelfs liggende een aap en wees Maria hoe het vlees te drogen. Veel voorraad hebben, heeft hij ge zegd, heel veel Maar nu is zijn grootste aan dacht bij het woud. Hij heeft nog niets gezien, maar het is zijn instinct dat hem waarschuwt en de kalme Indio nerveus maakt. Telkens wendt hij de blik daarheen. ..We zullen ie meenemen naar het eilandje Taipeke, wij zullen je wel dragen." Hij weigert. Wij moeten geen tijd verliezen. Alles zo snel mo gelijk doen. Hem hier laten. Maar hij vraagt toch iets. Hem te zetten in de oude dode holle boom, een honderdtal meters in de pampa, die daar op een klei ne heuvel staat en ver uitzicht geeft. We kwamen er gisteren langs. Daar wil hij waken. Hij dringt steeds aan. Op het pak- dier brengen we hem erheen, hijsen hem op de stam waar die zich splitst en hol is. Daar ligt hij veilig, als in een bed. Dade lijk staart hij in de pampa uit, knikt geruststellend.Niets. Ik reik hem de Winchester toe „Straks komen we je halen Hij knikt ons zwijgend toe en ik de boot nooit vlot krijgen. Zij ziet ons lang e: t nsiig na, als begrijpt niet goed wat mijn wc heengaan, vreugde is, maar ze is toch ook I „Snel, Dom Franco," roept hij heel blij. Taipeke begrijpt het nog en staart dan weer de pam- beter. pa in. Ik zie nog eens om.... Maar tegelijk is zijn gelaat zijn blik is in de pampa, die hij bezorgd. „Snel, Dom Franco, kent. snelen hij ziet naar het oerwoud achter zich, waar in de I (Wordt vervolgd.) opening de pampa zich toont. Het Cambodjaanse parlement heeft zaterdag een resolutie ge publiceerd over „de maatregelen die de Zuid Vietnamese autori ten hebben genomen om de zes honderdduizend Cambodjanen, die in Zuid Vietnam wonen, uit te roeien." Het parlement heeft vrijdag, zo blijkt uit de resolutie, de „bar- De Oostduitse regering heeft bij de drie Westelijke comman danten in Berlijn en bij het be stuur van het westelijk stads deel geprotesteerd tegen het misbruik maken van West-Ber- lijn" voor bijeenkomsten van „wraakzoekers", zo heeft het Oostduitse persbureau A. D. N. bekendgemaakt. Het protest dat ondertekend was door de minister van Bui tenlandse Zaken, Lothar Bolz, doelde op een bijeenkomst van vluchtelingen uit Opper-Silizië, dat thans deel uit maakt van Polen, op zaterdag j.l. Op deze vergadering was sprake geweest van „agressieve agitatie" tegen Polen en Tsjecho-Slo-wakije. Een der sprekers had in feite aangedrongen op „bezetting van de Westelijke gebieden van Po len," aldus het Oostduitse pro test. Generaal Toranza Montero, die vorige week heeft bedankt als opperbevelhebber van het Ar gentijnse leger, heeft in een thans voor publicatie vrijgegeven brief aan de staatssecretaris voor het leger, generaal Rosendo Fra- ga, gezegd, dat hij ontslag heeft gevraagd omdat het land „ten prooi is aan immoraliteit, gebrek aan geloof, en aan verwarring". Voorts wegens „de duidelijke communistische infiltratie in het bestuur, het universitaire leven en de vakverenigingen. baarse daden" van de Zuid Viel namese autoriteiten jegens at Cambodjanen sterk veroordeeld Bij het parlement van landet overal ter wereld wordt er op aangedrongen dringende maatrf gelen te nemen bij de Verenigde Naties om de misdaad va; groepsmoord te bestrijden ter einde de gerechtigheid, vrijhe;c en vrede in dit deel van de we reld te herstellen. Van gezaghebbende Zuid Viet namese zijde te Saigon is zat' dag vernomen dat wordt ll" wacht dat er spoedig bespren gen tussen Zirid Vietnam enQr; bodja zullen beginnen cn te trachten een einde te makend- de snelle verslechtering var betrekkingen tussen de lwct landen. Deze besprekingen waarschijnlijk op neutraal get"e<1 worden gehouden. Maandag jongstleden heeft Zuid Vietnamese ambassade te Parijs een communiqué uitge|e_ ven waarin werd gezegd. Cambodja begonnen is met eer- campagne tegen Zuid Vietnam door middel van tendentie"2 publikaties. PRIJSINDEXCIJFERS VAf> HET LEVENSONDERHOUD Het landelijk prijsindexrijfc- van het levensonderhoud van S zinnen van hand- en hoofdas ders, zoals dat maandelijks dw het Centraal Bureau voor de s tistiek wordt samengesteld - basis 1951 100, vertoonde va medio januari tot medio le" ari 1961 geen wijziging. Het dexcijfer, inclusief A. O. vu A.W. W„ bleef staan op V het indexcijfer exclusief A. U- en A. W. W. op 123. j. Binnen de sector voeding u" den de indexcijfers voor a» appelen, groente en fruit. over deze dalingen stond een- ging van de indexcijfers „kleding" en woninginrichting en huisraad". Deze stijging n verband met het herstel der P zen van voor januari, m maand de uitverkopen P1 vonden.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2