Provinciaal nieuws DE GROENE HEL Zaterdag 25 maart 1961 Pagina} TERNEUZEN Gevonden voorwerpen AGENDA Zondagdiensten DE TWEEDE TOCHT NAAR CHATHAM BELKACEM KRIM GOA BOODSCHAP VAN KENNEDY VOOR NEHROE MINISTER RUSK OVER LAOS; MEMOIRES VAN TITO DE VRIJE ZEEUW GOEKi: VERSCHRIJVINGEN. Als uitvloeisel van de zoge naamde verschrijvingen te Goes zal binnen zeer korte tijd, in ieder geval in april, de arron dissementsrechtbank in Middel burg de zaak behandelen tegen de Goesc directeur van gemeente werken J. O. De officier van Justitie zal een dezer dagen de dagvaarding doen uitgaan. De directeur wordt ten laste gelegd: valsheid in geschrifte meerdere malen gepleegd en het aannemen van een geschenk. hetgeen strafbaar is volgens artikel 362 wetboek van strafrecht. Op ver zoek van het „nieuwe" college van B. en W. van Goes heeft de officier van Justitie destijds een grondig en langdurig onderzoek ingesteld. Hij is daarmee thans gereed gekomen. In april zal eveneens voor de rechtbank te Middelburg terecht staan de Middelburgse advocaat mr. F. W. P. K., die de laatste tijd in Dordrecht verbleef. Mr. K. wordt verduistering van on der zijn berusting zijnde faillisse- mentsgelden ten laste gelegd. Hij werd eind vorig jaar in hechte nis genomen op grond van een verduistering van 700. Uit het onderzoek zou echter zijn geble ken dat het om meer dan 10.000 ging. Gunning zwembad oester putten Naar wij vernemen hebben Gedep. Staten van Zeeland en de Rijksdienst voor aanvullende werkgelegenheid aan het ge meentebestuur van Terneuzen toestemming verleend tot gun ning van het bouwkundig gedeel te van het zwembad aan de oes terputten. Zoals reeds eerder gemeld was de laagste inschrijver de firma Gebrs Krieckaert te Hengstdijk voor een bedrag van 516.000, aan wie het werk zal worden ge gund. Te verwachten valt, dat op zeer korte termijn met het werk wordt aangevangen. Nieuwe zaak in de Eaiige Kerkstraat Gisteren opende de firma G. den Boer haar nieuwe zaak in de Bange Kerkstraat 2 (hoek Noord straat) en veel belangstellenden hebben hiervan kennis genomen. De heer Den Boer heeft het interieur op zeer gelukkige wijze gemoderniseerd waardoor het een aantrekkelijke zaak is gewor. den. Hoofdzakelijk verkoopt de heer Den Boer wandversieringen en in dit artikel kan werkelijk ieder zijn keus maken. De zaak bevat n.l. een groot aantal hier van. Ook fotolijsten en ballpoints zijn er naar ieders smaak en beurs. Verscheidene fraaie bloem stukken en persoonlijk bezoek van vrienden en relaties getuig den van de sympathie voor deze nieuwe zaak en de heer Den Boer. TERNEUZEN Aan het bureau van politie zijn de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven, welke terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen; Grijze dameshandtas. P. Dam, Rozenstr. 122; rozenkrans I. v. Leeuwen, Nieuwe Diepstr.; groe ne hondenriem, W. v. de Velden, Steenkamplaan 6; paar wollen handschoenen, P. v. Hecke, Nar- cisstr. 53; rozenkrans. De Feij- ter. Jan Steenstr. 15; 'bruine por- lemonnaie met inhoud. Harinck 'marktkoopman), Goes; rijks daalder, Tanny de Putter, Brede- rostri; dopsleutel 18-19. Goud zwaard. Rozenstr. 82; lipssleutel •1058, Priester. Koninginnelaan 15; linker motorhandschoen, P. .Tanse. Grenulaan 38; rechter motorhandschoen, A. Provoost, Jul. v. Stolbergstr. 25; meetband (20 m). F. Angenent, W. Kloos- straat 13; sigarenaansteker, J. de Block, Seheldekade 7; sigaretten aansteker, W. v. Driessen, Irene- straat; linker giacë handschoen. ,T. ten Hoor, le Verbindingsstr. 1; speelgoedautootje, Koeijer, Baan- dijk 9; benzinedop van auto, A. de Kraker, Nieuwediepstr. 79; bruin lederen actetas, Oostdijk, Van Steenbergenlaan 16; blauwe wollen das, Renaud. Oranjestr. 17; rol kastpapier. Sol. Tuinstr. 18. Verder zijn nog aan het bureau van politie gedeponeerd: Wit overhemd (maat 471, gele rubber bandschoen, witte hand schoen, sleutel, sleutelt je, bruine knipportemonnaie, duplicaatsleu- tel (model Lips), paar dubbele fietstassen, huissleutel (lips), linker herenhandschoen en een zwarte reparatietas met inhoud. 25-jarig ambtsjubileum. Op 24 maart j.l. herdacht de heer A. J. Uijtdewilligen, hoofd employé le klasse op het Post en Telegraafkantoor alhier, het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij het Staatsbedrijf der P. T. T. In zijn toespraak memoreerde de directeur van het P. T. T.- kantoor, de heer J. de Vries, uo loophaan van de jubilaris. Hier bij vooral de nadruk leggende op de nauwgezetheid waarmede de heer Uijtdewilligen zijn Zaak ver vult en de hoge plichtsopvat ting, welke hem als een goed chef doet kennen. De goede verhouding welke tie jubilaris met het personeel on derhoudt, zorgt ervoor dat er op 't kontoor 'n prettige sfeer is. Dil kwam ook naar voren in do toespraak van de heer B. F. van Opdorp, die namens liet perso neel de jubilaris feliciteerde en hem een cadeau overhandigde. Mevr. Uijtdewilligen werd een boeket bloemen aangeboden. Als vertegenwoordiger van 't bestuur van de Ontspanningsver eniging „Bundeltouw" overhan digde do heer L. de Doelder een geschenk aan de heer Uitdewilli- gen. De besteller-voorman L. de Fouw feliciteerde hem namens het bestellend personeel en dank te hem voor de goede verstand houding, die er steeds tussen de chef en de bestellers heerst. Hierop betuigde de jubilaris zijn dank voor de lot hem gerich- woorden van lof en zeide blij er- rast te zijn met de hem aange boden geschenken. Van de gelegenheid om de fa milie Uijtdewilligen mot dit ju bileum te feliciteren is vrijdag een dl uk gebruik gemaakt. Deze dag zal zeker als een prettige herinnering aan dit jubileum hun verder leven vergezellen. ZATERDAG 25 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 upr: „Too hot to handle". Concertgebouw. 8 u.: „Op hoop van zegen". Café Maandag, 7.30 uur: Eierkaarting. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: „Als je z.estien bent". ZONDAG 26 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Op hoop van zegen"; 4.30 en 8 uur: „Too hot to handle". Concertgebouw. 8 uur; „Op hoop van zegen". Terrein W. Bolwerk, 12 u.: Terneuzen 3Kortgene 1; 2 uur: Terneuzen 1Steenber gen 1. Padvinders hebben een nieuw huis nodig. Het is niet voor de eerste maal dat de „Doormangroep" van de Nederlandse Padvinders Vereni ging de klok luidt. Waren zij tot nu toe, ondanks de zeer grote medewerking van B. en W„ maar in schamele onderkomens onder gebracht, de zaak wordt er niet rooskleuriger op nu zij één van deze onderkomens gaan verlie zen. De welpen hebben hun lior- dehol op de zolder van garage Voet. Ideaal is het daar allesbe halve, als men weet dat er niet mag gestookt worden en er dus in de wintermaanden geen bij eenkomsten kunnen worden ge houden. Tot nu toe waren de verkenners ondergebracht in het voormalig kruitmagazijn maar dit zal vrij spoedig onder de slo pershamer vallen bij de bouw van de nieuwe binnenvaartsluis. Tijdelijk mogen zij gebruik maken van de ruimte onder de flats aan de Iepenlaan, dank zij de welwillendheid van B. B. en Werkmansbelang". Hoe blij zij daar ook mee zijn, ideaal is dit ook weer niet. Vorig jaar werd een stichting in het leven gerop- pen, die de niet geringe laak kreeg toebedacht binnen een zo kort mogelijk tijdsbestek midde len te vinden om de bouw van een nieuw groepsgebouw te rea liseren. Vorige zomer werden oude materialen opgehaald en dit zal ook dit jaar weer gebeuren. Daarnaast zal tussen 27 maart en 15 april een bliksemloterij worden gehouden. Hoofdprijs: 2 fietsen. Welpen en verkenners gaan in die periode met een ge luidswagen proberen 5000 loten te verkopen. Op zaterdag 15 april 's avonds om 7 uur heeft de trekking op de kiosk op de Markt plaats. Natuurlijk rekent de N. V. P. er op, dat Terneuzen zijn jeugd niet in de steek zal laten. Er is nogal wat nodig voor een nieuw gebouw, maar het geld, dat de ouderen hieraan geven, is wèl- besteed. Met zijn allen kunnen heel wat steentjes bij elkaar ge bracht worden. AXEL Familieavond C'. H. C. In „Het Centrum" werd vrij dagavond door de Chr. Bedrijfs groepen Centrale voor haar leden en huisgenoten uit de kanaalzone een leeslavond belegd. Na opening door de heer Bras penning besprak het hoofdbe stuurslid de heer J. van tic Herik in een propagandistisch woord het doel en nut van de Christe lijke vakbeweging. Hierna werden enige liederen gezongen. Na de pauze werd door de toneelgroep van Ko Bakker de klucht ,,De firma Bobbel en Hob bel" van Toon van Vuren voor het voetlicht gebracht. Ook nu weer bleken Ko en zijn groep amateurs voor hun taak len volle berekend en het gebodene viel dan ook bij de overtalrijke be zoekers, die de zaal van „Het Centrum" tot de laatste plaats hebben bezet, bijzonder in de smaak. Met een dankwoord van de heer Braspenning aan aile aan wezigen werd deze viotte en ge zellige avond besloten. Voorspeelavond van de afd. Axel der Zeeuwse Muziek school Voor een groot aantal ouders en belangstellenden werd door de leerlingen der afd. Axel van de Zeeuwse Muziekschool een voorspeelavond gegeven. Na een inleidend woord van de directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool, de heer H. Stam, was het de beurt aan de leerlingen om hun kunnen te tonen in soli en duetten. Uit hetgeen ten ge hore werd gebracht bleek, dat het de leerkrachten de lieren P. Brakman, J. Mannaert en J. Wisse, ernst is met de omwikke ling van de Zeeuwse Muziek school, hetgeen Axel op muzikaal gebied ten goede zal komen. Toneelavond Z. V. U. Voor een aandachtig gehoor bracht de toneelgroep „Puck" het spel „Stille waters" van Don Pe dro Calderon de la Barea. Het goede spel over de gehele bezetting maakte het tot een waar genoegen dit geestige stuk met volle aandacht te volgen. Nadat in de loop van het spel de verwikkelingen zich opstapel den bleek ook hier het spreek woord „Eind goed al goed" weer van toepassing te zijn. Namen te noemen voor uitblin kers zo\i hier misplaatst zijn, om dat elke rol, zowel groot als klein, voortreffelijk werd ver tolkt. Aan het einde van de avond werd dan ook het gezelschap met een welverdiend langdurig" applaus beloond. De Z. V. U. en de toneelgroep „Puck" hebben met deze avond weer alle eer ingelegd. IIULST Knaapje verdronken. Gistermiddag omstreeks 12 uur is het 3-jarig zoontje van de heer Wettseler, wonende nabij de GrauWsepoort, terwijl het aan liet spelen was met een vriendje, in de Binnenvest gevallen en verdronken. Naar het verhaal van het vriendje, is het slachtoffertje ge schrokken van de zwanen, die al- dqar in het water zwemmen en daardoor in het water gevallen. Zijn vriendje is daarop naar z'n moeder gerend en gezegd wat er was voorgevallen. De moedor waarschuwde direct de moeder van het slachtoffertje, die naai de vest liep en haar zoontje, dat dicht bij de kant in het water lag. op het droge haalde. Intussen was de dokter ge waarschuwd en was deze spoedig ter plaatse. Het slachtoffertje werd in allerijl naar het zieken huis gebracht, alwaar men alles in het werk stelde om de levens- Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter K. J. Hoving, Axelsestraat 27. tel. 2445. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: zr. E. A. H. de Vries. Seheldekade 62. tel. 3262. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon. Westkade 119a te Sas van Gent, tel. 01158588. OVERNAME MED. GROOTSTE TANKER UITGESTELD Naar de Ned. Pacific Tankvaart Maatschapoij (Caltex groep) aan het A.N.P. mededeelt zal de overname door de maatschappij van Nederlands grootste tanker de „Caltex Madrid" vandaag op de werf van KockerillOugree te Antu-erpen niet kunnen door gaan. Na de proefvaart zijn na melijk enige technische tekort komingen geconstateerd, welke de maatschappij hebben doen besluiten het schip nog niet te aanvaarden. De overdracht wordt derhalve uitgesteld. Hiermee komt tevens de eer ste reis naar Nederland, die het schip vandaag naar Vlissingen zou aanvangen en de ontvangst van autoriteiten en belangstel lenden zaterdag, aldaar te ver vallen. Nader wordt van de maat schappij vernomen, dat volgens de werf in Antwerpen een sto ring is opgetreden in de hoofd generator van het schip. Om precies te constateren wat deze generator mankeert moet deze opengelegd worden. Dit was gisteren echter onmogelijk daar de generator no, gloeiend heet was. Vandaag zal men echter de machine kunnen openmaken. Op de vraag hoe lang de over dracht hierdoor kan worden ver traagd. antwoordde men ons, dat daarover niets te zeggen valt. De reparatie kan dagen maar ook weken duren. Met hef in de vaart komen van de „Caltex Madrid", die met haar 45.000 ton de grootste tan ker van de Ncd. Caltex-vloot wordt, zou hei laadvermogen ven Caltex-Nederlnnd op 287.500 ton komen en tezamen met de gecharterde schepen een totale vervoerscapaciteit hebben van 531.000 ton. Zoals bekend nam de N.V. Ned. Pacific Tankvaart Maatschappij 8 maart in Rotter dam haar vijfde 32.000 tons super-tanker „Caltex Napels" in gebruik. Prinses Pnola van België heeft donderdag een bezoek gebracht aan de Italiaanse mijnwerkers in de kolenmijn van Montegnec hij Luik. Op de foto zien we haar tijdens het bezoek: charmant, zelfs met een prozaïsche mijnwerkershehn op (Adv.) De originele peptrmunlpiant! De originele KING pepermunt! geesten weer op te wekken, doch helaas slaagde men hierin niet. De verslagenheid over dit tra gisch gebeuren is groot. Bij het opstomen van de Theems door Hr Ms jager Lim burg, welke bodem, zoals bekend, in verband met het sluiten van het Britse nore-command, van 23 t/m 27 maart een bezoek aan Chatham brengt, werd van de commandant der zeemacht in Nederland, schout-bij-nacht mr. A. N. baron de Vos van Steen- wijk, die zich in verband met dit bezoek, aan boord van Hr Ms Limburg heeft ingescheept, de navolgende telegrammen ontvan gen: „Huydenmiddag bij 6 glassen charnesse gerecognesceerd. Alsoo dit fort van weinig importantie en niet suffisant om te connen mainteneren hebben wy geresol- veert 't selve te laten en de voya- gie te continueren. Maken gevan genen waarvan 2 Engelschen die met de reviere bekent, synen 2 lieden, die sich occuperen met het schryven van verhalen". (Verklaring: 6 glassen 6 gla zen (3 uur in de middag). Char nesse fort Scheerness. Maken gevangenen enz. embarkeren van twee Engelse journalisten.) „Vervolg op myn secrete mis sive van voor Charnesse, den heere Ellemeet met grote naer- stigheid de reviere van Chattam opgelopen over welke resolut- heydt en de ferinetneek my ten vollen contenteer. Van den vyant niets te sien doch sal deze ontwyfelyck alle mogelycke devoiren aan wenden om met een considerabel gros ons te comen bejegenen." (Verklaring: Heere Ellemeet kapitein-luitenant ter zee jhr. H. de Jonge van Ellemeet, com mandant Hr Ms jager Limburg.) door HENRI VAN WERK.' JE ERV-R, 92) (Nadruk verboden.) Ineens zonder inleiding, zegt hij iets. „Ik heb een zoon. Bij Perei- ra Terwijl hij het zegt, voel ik ineens, hoe vreemd het is. Nooit heeft Taipeke over zichzelf ge sproken. En nooit heb ik hem daarnaar ook gevraagd. Het is niet enkel de geslotenheid van het Indiaanse ras, het is ook de bescheidenheid, de grote af stand tussen hem en de grote blanke En toch waren we als broers geworden. Het komt er aarzelend, bijna vreesachtig uit. als was hij lastig. Als het ooit eens verkeerd met hem liep, of ik dan even naar die zooi: zou willen gaan en hem groeten Meer hiet Het ontroert mij. De man. die mijn broer was! En ik vroeg niet eens of hij getrouwd was. toen hij mij werd meegegeven, of hij kinderen had. Wat daar van werdniets. En zelfs zijn leeftijd! Was hij dertig? Veer tig? Ik druk hem alleen de hand en gerustgesteld, alsof iets van van neenVoelt hij dat alles I hem is afgewenteld, wat hij al voorbil is? zo lang had willen zeggen, legt Ik troost hem verder. Als wij nu in de bewoonde wereld terug zijn, dan breng ik hem eerst in een ziekenhuis, daar zal men hem wel op de been brengen. Daarna.... ja. wat daarna. Ik zeg hem, dat hij zich nooit meer zal hoeven te verhuren, hij zal een huisje van mij krijgen met een lapje grond, ik zal hem steeds geld laten zenden, opdat hij verder rustig leven kan. Zo vele malen heeft hij mijn leven gered, alsof het van zelf sprak, dat ik het óók gewoon vind, dat ik meer doe voor de man, dan hij kon verwachten. Hij heeft mij geholpen Maria te vinden. Maar ook dat alles beurt hem niet op. Hij denkt maar steeds na. Ik weet, waaraan hij denkt. Ik heb leren lezen in zijn ogen. zonder dat hij iets zei. Dat doet de wildernis. Hij voelt het ko men van een scheiding. Weer poogt hij zich op te richten en schudt weemoedig hij zich weer neer. Het is bijna of we ineens nog veel nader tot elkaar staan, en ik zie het aan hem ook. Hij heeft voor 't eerst met mij gesproken over iets wat hem dierbaar wasook al is hij een Indio, Taipeke kan op Dom Franco rekenen, zeg ik nog eens en dan is alles daarover afgedaan. En ik praat nu verder maar lie ver over zijn gezondheid, beur hem op, ik kan immers zelf Tai peke niet missen. Wij zijn zo samengegroeid. Wij hoorden bij elkaar in die wildernis En terwijl ik tegen hem praat voel ik ook dat ik praat om een zekere onrust van mijzelf weg te nemen. De Aikas. Waar zijn ze. De zwarle duisternis van het oerwoud verraadt niets, er is te veel leven en schreeuwen van nachtelijke dieren, om het oog te laten speurenBuit en het vuur is het inktzwart. Dicht bij mij ligt Maria onder grote bladeren en slaapt rustig. Tai peke en ik hebben de geweren naast ons liggen. Straks zal ik eerst slapen en hij waken, aan keren we de rollen om. Feitelijk is het dwaas. Soms is het of heel dat donkere woud ogen heeft. Die ons beloeren. Soms schrikken we Ineens van het breken van een tak dicht bij. Een Aika? Of een dier dat naar de rivier sluipt en het vuur ontwijkt? Steeds maar denk ik aan onze arme boot. De benzineblikken hebben wij vol teruggevonden. Maar wat hebben wij eraan? Ik heb Pancho dicht naast mij neergelegd, hij slaapt niet, hij ligt met staande oren te speu- AIs ik een stukje tak een eind je weggooi, kijkt hij dadelijk op. Vandaag heeft hij meegezocht. Ik gaf hem reuk van enige voorwerpen van de last op het muildier. Het heeft niet mogen helpen. Hij is niet op zulk speu ren afgericht. De paarden staan dicht bij ons, soms zijn ze even onrustig. En stampen de insec ten van zich af. Als ze alle tegelijk ineens on rustig werden, is Pancho gaan zien. Vreemd, hij is niet terugge keerd. Enige malen doet hij mij schrikken, doordat hij in de om geving door het woud scharrelt en door dorre bladeren ritselt. Dan merk Ik pas, dat alle an dere geluiden, die we straks hoorden, als groot nachtlawaai feitelijk heel zacht waren en maar alleen zo luid in onze van zenuwen gespannen oren klon ken. Ik ga slapen. Taipeke waakt. Ik heb hem tegen een boom stam gezet, opdat hij steun heeft, en niet om kan vallen. De arme. Plotseling voel ik, dat hij mij met de loop van zijn Winches ter beroert. Ik vlieg overeind. Hij wijst mij te luisteren. Ik hoor niets. Maar na enig luisteren, dat uren schijnt te duren, hoor ik ineens Pancho huilen. Het is de huil van een wolf. Is zijn oude instinct ont waakt? Het klinkt klagend. Soms hoor ik hem even jan kenDan huilt hij weer. Misschien is het een waarschu wing. Zijn de Aikas dan reeds zó dichtbij? (Wordt vervolgd.) TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Bij de tussentijdse verkiezin gen die donderdag in het Engel se district Heath zijn gehouden heeft Labour de zetel in het Lagerhuis behouden. De Labour- afgevaardigde kreeg 12.182 stem men, de conservatieve kandi daat 5.923 en de liberaal 2.476. Bij de algemene verkiezingen van 1959 was de labourmeerder- heid slechts 4.931 stemmen (te gen 6.259 thans), terwijl toen 65,7 procent van de kiesgerech tigden zijn stem uitbracht (thans 42,1 procent). In 1959 hadden de liberalen geen kan didaat gesteld. De liberale kan didaat verspeelde de borgsom van 150 pond sterling, omdat hij niet eenachtste van de stemmen op zich verenigde. De samenstelling van het La gerhuis is thansconservatieven en politieke vrienden 366. labour 247, liberalen 6, onafhankelijken 6. Uit verschillende aanwijzin gen meent men te kunnen op maken dat Belkacem Krim, de vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering in balling schap, zeer binnenkort aan de galblaas geopereerd zal moeten worden. Hij zou aan een lever aandoening lijden. Eerder was gesproken van de mogelijkheid dat Belkacem Krim toch de Algerijnse afvaardiging naar Evian zou brengen, zich in Zwitserland zou laten opereren en dan voor zijn herstel in de buurt van de afvaardiging zou blijven vertoeven. Dit plan zou nu echter van de baan zijn. In Arabische diplomatieke kringen te Tunis noemt men de ziekte van Belkacem onverholen een ramp, nu de onderhandelin gen met Frankrijk in Evian voor de deur staan, aangezien hij van alle zijden het vertrouwen geniet. Zoals reeds eerder gemeld wordt de minister van Finan ciën, Ahmed Francis, als zijn eventuele plaatsvervanger ge noemd. Gevaarlijke plagerijen in de ether Een onbekende radiozender, die in de afgelopen winter vanaf een plaats ergens in de Noord zee verschillende malen nood signalen heeft uitgezonden, is opnieuw in de ether gekomen. De laatste dagen is de zender tweemaal bezig geweest met het uitzenden van noodsig nalen. Nadat de eerste signa len waren opgevangen, werd als plaats van uitzending vast gesteld een punt ten noor den van de Nederlandse kust, doch omvangrijke opsporings maatregelen, die werden on dernomen. leverden geen resultaat op. Gisternacht wer den wederom signalen opge vangen, doch de zender ging uit de lucht vóór hij kon wor den gelocaliseerd. In de afgelopen winter werd de zender gehoord door radio stations in Noorwegen, West- Duitsland en Nederland, met gevolg dat verschillende ma len kostbare reddingsopera ties werden ingezet. Het Portugese persbureau Lu-i sitania meldt, dat in Goa giste ren een officieel communique uitgegeven waarin gezegd wordt dat „een groep terroristen uit India" in de nacht van 22 op 23 maart een poötiegrenspost bij Querim Satarim heeft aangeval, len met handgranaten en auto matische wapens. De bezetting van de post reageerde prompt en fel en verdreef de aanval lers, die naar Indisch gebied wegvluchtten met achterlating van „enig oorlogsmateriaal". Volgens het communiqué zijn er geen slachtoffers gevallenen is de toestand aan de grens thans rustig. Russisch commentaar op kernproevenconfereutie „Izwestja", het orgaan van de Russische regering, heeft giste- ren verklaard dat de jongste voorstellen van de V. 8. op de Geneefse conferentie inzake een verbod op het nemen van proe ven met kernwapens „geen aan vaardbare basis vormen voor een succesvolle voltooiing van de onderhandelingen". Volgens Mlchail Michailof, de corres pondent van het blad in Ge- nève, schijnen de Amerikaanse voorstellen bij een nauwkeurige bestudering een herhaling van vroegere Amerikaanse opvattin gen, welke onaanvaardbaar wa ren voor de Sowjet-Unie. Averell Harriman, president Kennedy's reizend ambassa deur, heeft gisteren ruim een half uur gesproken met premier Nehroe, wie hij een speciale boodschap over Laos van presi dent Kennedy overhandigde. Harriman, die aanvankelijk donderdag reeds vertrokken zou zijn, zei dat hij zijn plannen gt wijzigd had met het oog op it toestand in Laos. Woensdag e donderdag had hij ook reea met Nehroe gesproken. Kennedy had Nehroe on medewerking gevraagd en laatst genoemde had geantwoord dat hij gaarne zo veel hij kon zou medewerken, aldus zei Harri man. Premier Nehroe zei dat hij geen boodschap van Chroesjt- sjef aangaande Laos had ont. vangen. Hij stelde voor dat een eventuele internationale com missie inzake Laos in Nieuw- Delhi bijeen zou komen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rüsk, heeft vrijdagochtend, kort voor zijn vertrek naar Bangkok, ven klaard dat „de onafhankelijk heid van landen in het gebied van de Zuidoost Aziatische Ver dragsorganisatie opnieuw ern stig wordt bedreigd." Minister Rusk zal in Bangkok da bijeenkomst van de minister raad van de Zuidoost Aziatische Verdragsorganisatie bijwonen. De vergadering begint maandag. Ook de nieuwe regering van de V. S. heeft het beginsel van collectieve veiligheid aanvaard, en ik vertrouw er op dat onze bondgenoten in de ZOAVO het zelfde doen, aldus minister Rusk. Sinds haar oprichting heeft de ZOAVO bewezen een doel treffende middel te zijn om af te schrikken. Zij is bovendien nuttig gebleken voor regionale ontwikkeling op economisch, wetenschappelijk en cultureel gebied. Het Zuidslavische partijblad „Kommunist" is donderdag be gonnen met het publiceren van de memoires van president Tito. De eerste aflevering handelt over de periode vóór de Duitse inval in Rusland. „Kommunist" ook de memoires van andere 1# ders van de nationale bevrijdmF beweging publiceren. Tito schrijft o.m. dat reeds 'n 1938 verschillen van mening be* stonden tussen de -Zuidslavische communistische partij en de Ko mintern. Na de „Anschluss" van Oostenrijk begon bij de Zuidsb' vische communisten de mening te overheersen dat de fascisti sche agressie nog niet ten einde was. Zij drongen bij de Komin tern aan op een algehele mobili satie tegen het fascisme. De Zuidslavische communis ten waren de enigen. Dat ^een andere communistische partu hen volgde „was een gevolg van de volledige onderwerping" aan Stalin's Komintern, aldus Tito „De Sowjetleiders hoedden are zorgvuldig ook maar iets te doen wat de woede van de Duitsers zou kunnen "opwekken, w'ant, geloofden dat de Duitsers hen niet zouden aanvallen na de con cessies die de Sowjet-Unie haa gedaan". „Tot ongeveer veertien dagen vóór de Duitse aanval in de Sov jet-Unie geloofden de Sowjetlei ders niet dat de aanval op hai - den was". „Onze politiek was verzet t- bieden tegen de aanval'eL° danks het verschil in krachte Wij stelden Moskou op de hoog»; van het besluit dat het centiam comité van de Zuidsla\ iscn communistische partij in aP 1941 had genomen. In Mosiro werd deze verklaring meV. trouwen ontvangen. Men ge' de niet dat de Zuidslavische jDartii £i'ote invloed had

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2