RIBBEN9 Eric de Noorman De ring van Honoria FLEXA dag 24 maart 1961 Vrijdag 24 maart 1961 Pagina 3 Kantongerecht Oostburg <on HANDELSONDERNEMING RIOMAT SCHAAK- EN DAMSPELEN De besprekingen tussen Erhard en Selwyn Lloyd MEER SPAANSE EN ITALIAANSE ARBEIDERS INGRIJPENDE HARTOPERATIE IN GENT DREIGEMENT VAN GIZENGA MACMILLAN OVER SPIONAGE IN ENGELAND Sportnieuws VOETBAL SCHAKEN ATHLET1EK BRIDGE HEINRICH RAU OVERLEDEN DE KEUKENHOF GEOPEND DE VRIJE ZEEUW 1 53: slanke lieren. i in grain leder. Le« urig-zeer modern. I 27: stevige derby •e in bruin of zwart Sterke rubberzooi. WeetkollutrMt TKRNEUZEN Voor muren en plafonds- Het neusje van de zalm BOEKHANDEL /AN DE SANOP Het kantongerecht kwam don derdag voor de maandelijkse strafzitting bijeen. Kantonrech te?^mr. J. Moolenburgh, ter- ÏÏflmr. Ph. M. Schenkenberg- van Mierop officier van Justitie W3S' Schuldig zonder toepas- sing van straf. De 40-jarige schipper C. M. uit Vlissingen was, terwijl zijn schip te Oostende lag- met zijn scooter tijdens vrij dichte mist naar Vlis singen gereden. Rijdende in Sluis werd hij aangehouden omdat hij niet het voorgeschreven groot licht zou gevoerd hebben. er- balisant kwam onder ede verkla ren zich volledig te houden aan het proces-verbaal. Verdachte zei, dat hij wel dege lijk groot licht had gevoerd, maar aangezien hij door de mist niet hard kon rijden maakte de „Lam- bretta" ook weinig toeren en was het licht navenant niet zo sterk. Een schrifelijke verklaring van zijn motorreparateur uit Vlissin gen hield een technische uiteen zetting in, waaruit geconcludeerd kon worden, dat het toerental be palend is voor de lichtsterkte. De officier zei dat, al heeft verdachte M. ook groot licht ge voerd, de lichtsterkte niet aan de eisen voldeed, en meer te verge- ijken was met 'n nachtpitje. Toch aanvaardde hij de constructie- tekortkoming van de lichtinstal latie als verzachtende omstandig heid voor M. en eiste schuldig verklaring, zonder toepassing van straf. De kantonrechter, die zich ge heel met de visie van de officier van Justitie kon verenigen, von niste conform. Mevr. P. M. T. A. uit Destel- berghe (B.) was ook een mist- slachtoffer. Zo rond 12 uur des middags reed zij te Aardenburg zonder groot licht te voeren, al thans dit bleek uit de tenlaste legging. Mevr. A. ontkende pertinent te hebben verklaard met parkeer, lichten te hebben gereden zoals In het proces-verbaal stond ver meld. Voor het horen van ver balisant werd de zaak uitgesteld tot de zitting van 25 mei a.s. Maximum snelheid over schreden. De Frans sprekende Belg J. A. M. had met zijn D.K.W.-auto in de St. Annastraat te Sluis met een gecontroleerde snelheid van 97 km gereden. Op 15 december j.l. omstreeks half drie consta teerde een controlegroep van drie politiemannen deze over treding. Wachtmeester V. Kruijs- se herhaalde onder ede het pro ces-verbaal en zei, toen M. kwam aangereden de indruk kreeg alsof er een straaljager naderde. Wachtmeester F. P., die even eens deel uitmaakte van de con trolegroep, zei bij het naderen van M. bij zichzelf te hebben ge dacht: die auto rijdt minstens Ï00 km. De heer J. J. Commandeur, leraar te Oostburg, fungeerde als tolk. De officier van Justitie meen de. dat het duidelijk is komen vast te staan, dat verdachte met uitzonderlijke snelheid is komen aanrijden. De verklaringen van een dokter en een garagehouder, dat verdachte niet onder invloed zou zijn geweest deden niet ter zake omdat hem geen dronken schap ten laste was gelegd. Eis 120 subs. 24 dagen. Uit spraak 80 subs. 10 dagen. Th. v. d. V. te Hoofdplaat had op 26 januari in de Westlange- weg te Hoofdplaat des morgens om 8 uur met een tractor en aangekoppelde aanhangwagen gereden zonder verlichting. Ver dachte voerde aan, dat de tijd niet klopte, omdat hij tussen 8 uur 15' en 8 uur 20 eerst van huis was gegaan. Wachtmeester Ardonne uit Biervliet zei in dit verband dat 5 of 10 minuten meer of minder niets aan de zaak konden afdoen omdat op genoemde datum de zon om 8 uur 43 opging en tot die tijd licht gevoerd moest wor den. Eis en uitspraak ƒ40 subs. 8 dagen. W. A. de T. te Eede was op de avond van de 16e nov. 1960, komende uit Oostburg, verblind door tegenliggers. Hij was door gereden met onverminderde snel heid en met kracht tegen een voor hem rijdende tractor opge botst. De officier van Justitie zei, dat T. te veel risico heeft genomen door zijn snelheid niet te vermin deren toen hij verblind werd en er op vertrouwde, dat de weg vóór hem vrij was. Er vielen ge wonden en er ontstond veel ma teriële schade. Verdachte gaf een en ander toe en werd conform de eis tot ƒ40 subs. S dagen veroordeeld. C. E. de B. te Groede was op 20 nov. te Groede, rijdende op de rijksweg, naar links afgeslagen en werd ten laste gelegd, dat hij de doorgang links van hem niet had vrijgelaten, waardoor de garagehouder V. uit Oostburg in moeilijkheden kwam. De B. zeide reeds een 300-tal meters vóór de kruising zijn richtingaanwijzer te hebben aan gezet, terwijl hij tevens was gaan voorsorteren. De heer V. bleek een aantal auto's, die achter De B. reden, aan het passeren te zijn geweest toen hij plotseling bemerkte dat D® B. naar links zou afslaan. De officier vordei-de voor De vrijspraak, wat de kantonrech ter dan ook uitsprak. Tegen V. vorderde de officier, rekening noudende met het feit, dat de neer De B. mogelijk ook onvoor zichtig is geweest, ƒ30 subs. 6 dagen. De kantonrechter von niste conform de eis. H. C. C. G. te Waterlandkerkje werd bij „verstek" veroordeeld. Hij had namelijk op zondag 8 januari, komende vanaf het St. Eligiusplein te Oostburg, geen voorrang verleend aan de auto van de heer J- de Nood, die langs de westelijke zijde van de Markt te Oostburg naderde en de Lan- gestraat in wilde rijden. Een bot sing volgde. De officier vond het een rare zaak, omdat verdachte zo won derlijk heeft gedaan door met grote snelheid nog juist vóór De N. trachten weg te komen. Eis 60 subs. 12 dagen. Uit spraak 40 subs. 10 dagen. Na de middagpauze bleek, dat de heer G. in het kantongerecht was verschenen maar door nie mand opgemerkt kalm in de wachtkamer was gaan zitten, zo rond kwart vóór elf. Toen de zitting na de middagpauze weer zou beginnen bleek de heer G. (het was inmiddels kwart vóór twee geworden) nog steeds zijn beurt af te wachten, om van de deurwaarder te vernemen, dat zijn zaak al lang had gediend! C. P. A. R. te Breskens was op 15 oktober j.l. op de rijksweg naar Oostburg te Schoondijke in de sloot terecht gekomen tenge volge van het rijden met een te grote snelheid. Voorts was ge constateerd, dat zijn linker voor band geheel was afgesleten en de rechter voorband vrijwel zon der prafiel was. Voor het in ge vaar brengen van het verkeer stond verdachte terecht alsook voor het feit, dat zijn auto in technisch opzicht niet voldeed aan de eisen. De heer J. J. de F., landbou wer te Schoondijke en diens knecht J. J. J„ eveneens uit Schoondijke, kwamen in deze zaak getuigen. De eerste ver klaarde, dat hij zijn knecht met trekker en aanhangwagens aan zag komen, zijn richtingwijzer zag uitsteken en voorsorteren, terwijl uit de richting Schoon dijke een auto met zeer grote snelheid naderde. Door een plot selinge manoevre van R. naar rechts begon diens auto te slinge ren en raakte in de sloot. De knecht J. zei, dat hij, toen hij be gon af te slaan, geen enkele auto achter zich zag en hem eerst op merkte toen hij reeds de zijweg was ingeslagen. Eis voor de gevaarlijke manier van rijden 100 subs. 20 dagen en voorwaardeliike ontzegging der rijbevoegdheid gedurende zes maanden en voor de gladde ban den f25 subs. 5 dagen, met een proeftijd van 2 jaar voor de voor waardelijke straf. Uitspraak con form. E. A. C. te Oostburg had nage laten zijn leerplichtig kind naai school te sturen. De heer M. K.. oud-onderwijzer aan de o. 1. School te Oostburg, thans te Rheden, kwam verkla ren, dat inderdaad ingevolge een beschikking van de gemeente de kinderen van de 7e klasse de school moesten verlaten om naar een andere onderwijsinrichting te gaan. Verdachte C. zei zijn zoon op te hebben gegeven voor de Mulo maar geen oproep te hebben ontvangen toen de lessen begonnen, waarom hij de jongen had laten werken. De gemeente had zelfs een werkkaart afge geven, zodat hij meende dat de zaak in orde was. De zaak was helemaal niet in orde, aldus de officier, en eiste 25 subs. 5 dagen. Uitspraak ƒ.15 subs. 6 dagen. J. J. B. te Retranchement en J. W. R. te Groede waren elkaar tegemoet komen te rijden op de smalle weg Cadzand-Retranche- ment; de eerste komende van Cadzand met een vrachtauto en de tweede met een personenauto, komende van Retranchement. Beide chauffeurs waren zonder hun snelheid te minderen door blijven rijden, ondanks het feit, dat de weg zich niet leende om behoorlijk uit te wijken. De zij kanten der auto's schampten tegen elkaar. De officier oordeelde beide partijen even schuldig, de een heeft zich voor de ander niet wil len geven en eiste tegen elk 20 subs. 4 dagen. Uitspraak con form. L. G. van T. te Heijst (B.), die eerst een tweetal maanden de gelukkige bezitter van een auto was geworden, was bij het pas seren van een andere Belgische auto op de St. Annastraat te Sluis op 22 oktober j.l. te vroeg weer naar rechts gekomen en was tegen de flank van deze auto aangebotst. Een kind was uit het opengeschoten portier uit de auto geslingerd, terwijl de scha de vrij aanzienlijk was aan beide auto's. De officier vond de manier van rijden nu niet bepaald fraai en noemde het een zeer ernstig feit, waarbij het een wonder is, dat de schade zich tot het materiële heeft beperkt. Tijdens het verhoor bleek, dat verdachte pas twee maanden auto reed en dat hij voor de eer ste maal, zonder bijzitter, zelf standig een andere auto pas seerde. Eis 100 subs. 20 dagen, ont zegging van de rijbevoegdheid in Nederland gedurende 8 maan den. Uitspraak ƒ80 subs. 15 dagen en ontzegging der rijbe voegdheid in Nederland geduren de 4 maanden. W. B. te Maldegem CB.) had met een bestelauto te Aarden burg gereden zonder in het bezit te zijn van een geldig internatio naal rijbewijs. Ter zitting toonde hij het nieuw aangevraagde en uitgereikte geldige internationale rijbewijs wat hij na het proces verbaal had gekregen. Eis en uitspraak 10 subs. 2 dagen. De Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, en de Engelse minister van Finan ciën, Selwyn Lloyd, hebben gis teren te Bonn besprekingen ge voerd die verscheidene uren duurden. Zij hebben zich daar bij verklaard voor een multi laterale oplossing van de be talingsbalans-moeilijkheden als mede voor gemeenschappelijke inspanningen voor de ontwik kelingshulp. Over twee punten zou uitvoerig gesproken zijn: in de eerste plaats over de bereid heid van Bonn bij een oplossing op korte termijn van de be talingsbalans-moeilijkheden de Duitse naoorlogse schulden van 740 miljoen mark aan Engeland vervroegd terug te betalen. Wanneer de schulden aan de Verenigde Staten vervroegd af gelost zouden worden, dan zou de bondsrepubliek op grond van het gelijkheidsprincipe van de Londense schuldenovereen komst daartoe ook verplicht zijn. In de tweede plaats over de winst van Engeiand tot ver hoging van de Duitse rekening voor bewapeningsaankopen in Engeland. Er is sprake van een bedrag van 50 miljoen pond sterling. Ook is van gedachte gewis seld over een aaneensluiting van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) en de Europese Vrijhandels-Associatie (E.V.A.). Van Duitse zijde zou begrip getoond zijn voor het Britse verlangen tot medewer king van Engeland in de E.E.G. Verwacht wordt, dat de Duits- Engelse besprekingen over deze kwestie (buiten de conferentie voor ontwikkelingshulp te Lon den van mei a.s. om) door staatssecretaris Westrick voort gezet zullen worden. Bij de besprekingen van gis terochtend waren van Duitse zijde behalve Erhard ook aan wezig de minister van Economi sche Zaken, Etzel, de minister van Defensie Strauss, en staats secretaris Van Scherpenberg. Tot nu toe mochten in Neder land 3500 Spaanse, en Italiaanse arbeiders worden toegelaten om in de industrie te worden te werk gesteld. Naar wij vernemen heeft de regering besloten dit aantal te verhogen tot 5000, zo wel geschoolden als ongeschool den. Zoals men weet, worden deze arbeiders in de betreffen de landen vanwege het rijksar beidsbureau geselecteerd. M. E. S. te Hoofdplaat was, komende van het Raadhuisplein te Oostburg. links afeslagen naar het hotel „De Tol". Een auto, die vanuit de richting Aardenburg kwam, had hij niet opgemerkt, met het gevolg, dat deze tegen hem aan reed. Eis 50 subs. 10 dagen. Uit spraak 35 subs. 10 dagen. Onder leiding van Dr Braun uit Leiden zal op 28 maart in het Academisch ziekenhuis in Gent een ingrijpende hartoperatie wor den uitgevoerd. Een Belgisch meisje, dat thans 19 jaar oud is, werd op zevenja rige leeftijd getroffen door kin derverlamming. Een infectie van de hartklepvliezen had tot gevolg, dat in het hartje van het kind 3 gaatjes ontstonden. Tijdens de operatie zal het hart worden blootgelegd en zal de functie daarvan worden waar genomen door een kunsthart ter wijl het hart wordt „gerepa reerd". De eigenlijke ingreep zal wor den verricht door de Gentse chirurg Fritz de Rom. Een twin tigtal specialisten zal de opera tie, die door de Leidse arts zal worden geleid, bijwonen. In een gesprek met een cor respondent van de „New York Herald Tribune" heeft Antoine Gizenga gedreigd dat als de Wes telijke landen de Kongolese re gering in Stanleystad niet er kennen en daar op 15 april geen ambassadeurs hebben gevestigd, de regering alle consuls van deze landen uit het door haar bestuur de gebied zal wijzen. Gizenga zei voorts, dat zijn re gering geen enkele hulp van communistische landen heeft ontvangen en dat er geen sprake kan zijn van een compromis tus sen zijn regering en de door de conferentie van Tananarive voor- gestelde confederatie. Premier MacMillan van Enge land heeft donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat „men geen reden heeft om aan te nemen dat de spionnen, die woensdag veroordeeld zijn, kerngeheimen hebben verra den". Het is gebleken, aldus Mac Millan, dat de spionnen slechts gegevens hebben weten te be machtigen over „een betrekke lijk beperkt deel" van het wa penarsenaal van de Britse ma rine. En de plannen voor de bouw van Engelands eerste kernduikboot zijn niet ver raden. MacMillan zei, dat alle marinebedrijven opdracht heb ben gekregen om hun veilig heidssysteem onmiddellijk onder de loupe te nemen. De minister van Marine zal een commissie in het leven roepen, die moet nagaan of en zo ja welke zwak ke plekken er zitten in de vei ligheidssystemen. LEICESTER- SHEFFIELD UNITED OPNIEUW EEN DRAW. De „replay" voor de halve fi nales van het tornooi om de Engelse beker tussen Leicester Citp en Sheffield United, welke donderdagavond in Nottingham werd gespeeld, is evenals de eerste wedstrijd in een doel puntloos gelijkspel geëindigd. Met de verlenging mee hebben beide teams nu 210 minuten ge speeld zonder eenmaal te sco ren. De volgende „replay" tus sen beide teams is vastgesteld voor maandag a.s. en zal plaats vinden in Birmingham. Van de uitslag van die ontmoeting hangt af wie in de finale op 8 mei tegen Tottenham Hotspur zal uitkomen. VIERDE PARTIJ TAL—BOTWINNIK REMISE De vierde partij van de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken tussen de titelhou der. de Rus Tal, en zijn landge noot Botwinnik. die woensdag avond na 41 zetten was afgebro ken, is op voorstel van Tal in remise geëindigd. Botwinnik leidt nu na vier ron den met 2l21%. DON BRAGG SPRONG WEER 4.70 METER. Don Bragg, de Olympische kampioen polsstokhoogspringen, faalde tijdens internationale atletiekwedstrijden in Tokio bij de poging zijn beste indoorpres- tatie vón 4.81 meter te verbete ren. De Amerikaan, die 4.70 meter had gesprongen, liet de lat op 4.85 meter leggen, maar hij wierp deze driemaal af. De derde maai scheelde het maar een haar. ACHTTALTOERN OOI. De uitslag van dc eerste ron de in het achttaltournooi luidt: Sas 1—Tern. 2 73—102 (0—2) Luctor 2Luctor 2 5567 (02) De Oostduitse minister van Handel en vice-premier Hein- rich Rau is gisteren, in de ouderdom van 61 jaar, plotse ling overleden. Dit bericht het Oostduitse persbureau A.D.N. Rau is „midden in zijn werk" aan een hartaanval bezweken. 14. In elkaar gedoken en met een radeloze uitdrukking op zijn gezicht, rijdt enkele dagen later de reusachtige gevangene, om ringd door een klein aantal krij gers, naar het zuiden. Op veilige afstand wordt dit troepje scherp in het oog gehou den door Eric de Noorman en Svein Langtand, die de gevan gene moeten volgen, wanneer deze ontsnapt. Dat dit gebeuren zal, staat voor de Noorman vast, want er rest de gevangene geen andere keus als hij tenminste niet in han den wil vallen van Aëtius. Eric heeft met de aanvoerder afge sproken, dat de krijgers, na een paar dagen strenge bewaking, hun aandacht moeten laten ver slappen, zodat de gevangene des morgens tijdens het opstijgen te paard kan „vluchten". En in de vroege morgen van de vierde dag horen Svein zowel als Eric eensklaps het luide ver wachte geschreeuw. „Let op", gromt de Sakser, „nou gebeurt het". Dan klinkt dof het geluid van paaj-.dehoeven en als een schim zien ze een enkele ruiter, de ge vangene, in galop voorbij stor men. „Mooi zo", mompelt Eric te vreden, „en ditmaal breng je ons regelrecht naar de plaats, waar je je pijl en boog verstopt hebt." Lieftallig bezoek op de Keu kenhof: een Duitse bloemen- prinses en haar twee hof dames poseerden bereidwillig voor de A.N.P.-fotograaf. V. I. n. r. Erika verpleegster prinses Brigitte letterzetster enGisela (correspondente). Alle drie komen zij uit Rheydt. Bij de opening van de Keuken hof in Lisse heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mcj. dr. M. A. M. Klompé. een korte openingsrede uitgesproken. Zij zei drie redenen te hebben om bet verrichten van de openings ceremonie op prijs te stellen. Ten eerste achtte zij de Keuken hof een manifestatie van moed en ondernemingsgeest van de bollenkwekers en -exporteurs, die ieder jaar de Keukenhof op eigen risico en kracht organise ren. „Onze bollenkwekers zijn een symbool van Nederlandse ondernemingsgeest. die graag over de wereld uitzwermt. Zij zijn daar onze ambassadeurs, niet al leen als persoon, maar ook om dat zij bloemen brengen, van ouds een zinvolle groet van het ene volk aan het andere". Als tweede reden noemde de minister de groei van de Keu kenhof tot een centrum van vreemdelingenbezoek, waarbij zij niet alleen aan de economische betekenis dacht, maar ook aan het feit dat mensen uit vele lan den elkaar ontmoeten en leren begrijpen. Tenslotte zei de minister, dat de Keukenhof een manifestatie is van schoonheid. „In onze ver- techniseerde wereld, waarin de mens wordt voortgejaagd in zijn verbazing over steeds weer nieuwe vindingen van weten schap en techniek, waarin de veranderingen in onze samen leving, die hij in zijn levenspa troon harmonisch moet inwe ven, hem dikwijls benauwen en onrustig maken, is het goed dat de mens weer stil staat bij hrt schone, want het genieten van de schoonheid brengt verstilling en stilte, niet alleen in de bui tenwereld, maar ook in eigen innerlijk, hebben wij meer dan ooit nodig". Hierna bood de minister haar gelukwensen aan de organisato ren aan en verklaarde de Keu kenhof voor geopend.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5