Provinciaal nieuws ^oo'\V^aS- 1 pak gratis DE GROENE HEL Binnenlands nieuws AGENDA Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel BEUR! Pagina 2 Vrijdag 24 maart 1961 TERNEUZEN BRESKENS. HOEK OOSTBURG SLUIS IJZENDIJKE Vrijdag 2J4maart_l in rood pak FOULA UIT ISOLEMENT AARDBEVING OP FLORES POPKE 3 van ronde Putter M. van Fraayenhove AFSCHAFFFIN VAN CENSUUR II SOWJET-UNI1 DE VRIJE ZEEUW 1961,55 GULDEN VOOR POOLSE OORLOGSINVALIDEN Naar wij vernemen, heeft de door de Vereniging van Poolse Oud-strijders gehouden inzame lingsactie ten bate van de Poolse oorlogsinvaliden in totaal 1961.55 opgebracht. Hiervan hebben de Polen on derling 539,75 bijeengebracht, terwijl het resterend bedrag van 1421,80 afkomstig is van Ne derlanders. die naar aanleiding van een ingezonden stuk (dat zowel in ons, als ook in andere bladen werd gepubliceerd) giften hebben overgemaakt op de post rekening van de Nederlandse Handel Mij N. V. te Vlissingen. Het gehele bedrag van 1961,55 werd inmiddels overgemaakt op de bankrekening van The Union of Polish War Disabled Ex-Ser- vicemen Ltd, de instantie die de ca 6.000 Poolse oorlogsinvaliden in ballingschap (voornamelijk in Engeland, Duitsland, Frankrijk en Italië) met zorg omringt en hun de helpende hand biedt. La ndsteiner-plaq nette voor donors. Woensdag reikte Dr. D. Dorre- paal in het Julianaziekenhuis de Landsteiner-plaquette voor vijf tien maal bloed geven aan de lieren G. Kouwijzer en W. J. Jan sen te Terneuzen. Jaarvergadering r an de R. K. E. H. B.O. Onder voorzitterschap van de heer F. Tijssen hielden de leden van de R. K. E.H.E.O. hun jaar vergadering. Na een kort inlei dend woord van de voorzitter gaf de penningmeester, de heer J. P. de Koek, een overzicht over 1960, waarbij bleek dat er een klein batig saldo was. Secretaris H. van Leeuwe me moreerde in zijn jaarverslag ak- tiviteiten als de medewerking aan de SUS-actie, de Memisa, Pleisteractie en het Invaliden- congres. Voor de cursus 1959/'60 slaagden 14 candidaten. Het exa men werd in het Julianazieken huis afgenomen,, door de genees heer-directeur dokter Boland. De vereniging telt nu dertig leden. Door verhuizing enz. liep dit aantal enigszins terug. De voorzitter en de penning meester, de heren F. Tijssen en J. de Koek, waren aan de beurt van aftreden en stelden zich niet meer herkiesbaar. Met algemene stemmen werd de heer Hofman tot voorzitter gekozen en werd het bestuur voltallig met de ver kiezing van mej. Van der Snep pen en de heer Van der Leest. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. Tenslotte wekte de nieuwe voorzittel- de leden op de oefenavonden zo trouw mogelijk te bezoeken. Jeugdvoorstelling door „Puck". De Z. V. U. heeft een unieke kans, een belangrijk toneelstuk voor de leerlingen der middelbare scholen in het Concertgebouw te doen vertonen door de toneel groep „Puck", niet voorbij laten gaan. In verschillende plaatsen (ook enkele Zeeuwse) bracht „Puck" voor enige tijd een toneelstuk van de Duitse schrijver Erwin Sylvanus „Korczak und die Kin der". Het succes dat „Puck" daarmee oogstte was overal zó groot, dat de Z. V. U. er van overtuigd was dit ook voor de Zeeuws-Vlaamse middelbare school-leerlingen te kunnen bren gen. Het toneelstuk dat door Egbert van Paridon is geregisseerd en door hemzelf, Albert Abspoel, Jan Hundling. Jeanette van der Heijden en Marie-José Nijsten wordt gespeeld, kan onder het experimentele worden gerang schikt. Men speelt zonder décors en zonder speciale costumering. Er wordt wel bijzonder veel aan dacht besteed aan de lichteffec ten. „Puck" heeft dit stuk op zeer knappe wijze gebracht. Vanzelf- (Adv.) VRIJDAG 24 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Too hot to handle". ZATERDAG 25 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Too hot to handle". Concertgebouw, 8 u.: „Op hoop van zegen". Café Maandag, 7.30 uur: Eierkaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Als je zestien bent". sprekend vraagt dit een uitzon derlijke concentratie van de actrices en de acteurs en deze is onmogelijk als „de zaal" niet aandachtig luistert. De 400 jeug dige toeschouwers in het Ter- neuzens Concertgebouw hebben daarin zó uitstekend meegewerkt, dat de leden van „Puck" daar voor een speciaal compliment maakten. Wat de waarde van deze op voering nog verhoogt, is het feit dat de leerlingen na afloop lang durig van gedachten wisselden over het onderwerp n.l. een Jood se kinderarts, hoofd van een weeshuis in het ghetto van War schau tijdens de Duitse bezetting, die verplicht wordt de aan hem toevertrouwde kinderen met de enigste leugen in zijn leven te leiden naar een kamp „waar geen honger meer is". Ook het feit dat dit door een Duitser bui tengewoon knap werd geschre ven, was aanleiding om bepaal de vooroordelen over onze oos- Oosterburen te herzien. nate no 6 van Mendelssohn. Het programma kreeg een goede af sluiting door de bekende werken van Jan Zwart: „Daar juicht een toon" en de toccata over Psalm 146. Dit laatste werk is niet in de handel. Jaap Zwart vertolkte het ge heel in de geest van zijn vader, doch wist zich bij de interpreta tie toch wel enige beperkingen op te leggen. Vaak wordt dit werk ietwat „show"-erig gespeeld. De organist wist in de veelheid van dominant-septime-accoorden toch een zekere doorzichtigheid te houden, hetgeen zeker een verdienste is. Dat tegenover de sterke Ba zuin 16 voet in het pedaal zo wei nig vulstemmen staan is niet de schuld van de organist, doch is een euvel van dit orgel. Een veel vuldig gebruik van dit sterke pedaalregister leidde af en toe tot een o.i. te veel aan „grond". Al met al een interessante or gelbespeling met een talrijk pu bliek. Een publiek, dat, gezien de grote aandacht, voortdurend ge boeid was en dat ongetwijfeld Jaap Zwart gaarne nog eens in Terneuzen zal horen. Jaap Zwart toonde zich een technisch zeer bekwaam orgelist, Orgelconcert van Jaap Zwart, die ongetwijfeld voor de toekomst Jaap Zwart had dinsdagavond nog veel belooft- bij de bespeling van het orgel in de Hervormde Kerk een grote plaats ingeruimd voor werk van zijn vader, de bekende organist Jan Zwart. Dit was wellicht ver standig om tweeërlei redenen: ten eerste bereikt men met deze orgelmuziek een breder publiek en is deze bij uitstek geschikt om liefde voor het orgel bij de massa aan te kweken en ten tweede leent een orgel als dat van de Hervormde Kerk zich bij zonder voor deze muziek. Dit orgel een kind van zijn tijd is gebouwd in de periode waarin de orgelbouw het zocht in veel strijkers. Dit impliceert, dat de orgelklank bij gebrek aan vulstemmen niet zo doorzichtig is. Gevolg: minder geschikt voor polyfone muziek. Toch vertolkte Jaap Zwart de bekende toccata en fuga in D mol van Bach voortreffelijk. Het is geen geringe opgave dit werk op een enigszins „lui" pneuma tisch orgel zó ten gehore te bren gen. Ook het Orgelconcert no 2 van Handel werd uitstekend ge speeld. al had een spaarzamer gebruik van de zwelkast geen kwaad gekund. Knap uitgevoerd werd de So- Ernstig verkeersongeval. Woensdagavond omstreeks 7 uur heeft zich op de rijksweg BreskensSchoondijke nabij de Krabbendijk een ernstig ver keersongeval plaats, dat het leven heeft gekost van mevr. F. S. uit Groede. Toen mevr. S„ die vergezeld was van een 1%-jarig kleinkind, een S. B. M.-bus had verlaten en achterom de bus de rijksweg overstak, werd zij gegrepen door een uit de richting Breskens ko mende personenauto, bestuurd door de heer L. den O. uit Bier vliet. De auto schepte mevr. S. die vervolgens tegen de grond werd geslingerd. De ijlings gealarmeerde dokter Folmer uit Schoondijke kon bij mevr. S. slechts de dood consta teren. Het kind bekwam geen letsel. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. don derdag 30 maart des avonds te 7 L. T. S.-BESTUUR HIELD JAARVERGADERING In zijn openingswoord bij de jaarvergadering van de Lagere Technische School te Terneuzen kon de voorzitter, de heer J. F. de Klerk, tot zijn genoegen mede delen dat de verbouwingen aan de dépendance nabij het „Zwaan tje" bijna voltooid zyn. Alleen het schilderwerk en de aanleg van de centrale verwarming moeten nog worden afgewerkt. Over enkele weken, zo deelde de voorzitter mede, zal het gebouw geheel ter beschikking staan. Met niet minder trots kon de heer De Klerk mededeling doen van het feit dat ook spoedig de vergunning tot het bouwen van een brood- en banketbakkerij kan worden verwacht. Tot nu toe moet men zich behelpen met een bakkerij in de stad. De administrateur, de heer Scheele. gaf een uiteenzetting over de kostenrekening over het afgelopen jaar. Voor de dag school bedragen deze 422.523,01 waarvan 70 door het rijk en 30 door de gemeenten worden gedragen. Over 330 leerlingen gerekend komt dit op ongeveer 1300 per jaar per leerling. Voor de avondschool waren de totale kosten 22.273,53. Dit be tekent voor de 220 leerlingen on geveer 100 per leerling por jaar. De begroting voor 1962 gaf alleen aanleiding tot bespreking toen bleek dat er op gerekend wordt dat het aantal leerlingen van 349 tot 400 zal zijn gestegen. Hoofdzakelijk is deze stijging toe te schrijven aan de overgang naar de 3-jarige cursus. Enkele frappante cijfers toon den evenwel duidelijk aan dat de Terneuzense L. T. S. in de laatste jaren snel in leerlingental is toe genomen. In 1952 telde de school 245 leerlingen; in 1956 248 terwijl in 1960 het aantal tot 346 was aangegroeid. Voor 1962 werd ƒ474.197 be groot, verdeeld over 400 leerlin gen betekent dit ongeveer 1200 per leerling per jaar. JAARVERSLAG 1960 Na de koninklijke goedkeuring te hebben ontvangen werd op i augustus begonnen met de vol ledige dagopleiding voor de afde ling brood- en banketbakkerij. De tweede fase in het schema van overgang naar de 3-jarige cursus voltrok zich bij het begin van de cursus 1960-1961. Slechts een klein gedeelte van de nieuwe leerlingen werd nog in het oude, 2-jarige verband op genomen. Het overgrote deel werd geplaatst in het eerste al gemene leerjaar van de 3-jarige cursus. In de loop van het jaar werd een aanvang gemaakt met de verbouwing van het aangekochte bedrijfspand tot dépendance voor de school. Kort na het begin van de cursus konden enkele lokalen voor het onderwijs worden inge schakeld, al was het. vooral de eerste tijd, wegens het gelijktijdig uitvoeren van de verschillende verbouwingswerkzaamheden, moeilijk werken. De scheepsbouwcursus onder ging een zodanige uitbreiding in het leerlingenaantal dat per 1 oktober 1960 een tweede vak leraar moest worden aangesteld. Tegen 68 in het vorige jaar werd 85 der leerlingen uit de lagere klassen bevorderd. Het aantal leerlingen dat een getuig schrift behaalde, was, evenals het vorige jaar, 85 van het totaal uit de hoogste klassen. ONTSPANNING Het schoolbestuur blijft bij voortduring aandacht besteden aan de algemene ontwikkeling der leerlingen en er werden dan ook weer verscheidene excursies en vakanticleergangen georgani seerd. Verschillende culturele filmvoorstellingen worden be zocht, (beroeps) toneelvoorstel lingen en een jeugdconcert der Z. V. U. (Kunstmaandorkest) bij gewoond. STREEKSCHOOL Uit alle delen van Zeeuws- Vlaanderen en zelfs uit België wordt de Terneuzense L. T. S. bezocht. Zoals wij in de loop van dit verslag meldden, breidt het leerlingental zich uit. Rest de vraag wanneer het bestuur weer plannen zal moeten maken voor uitbreiding ofvoor een nieu we school. uur te houden vergadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten voor; Verzoek van M. H. Moerman, Molendijk nummer 13 en mevr. E. J. DielemanMeertens, St. Hubrechtstraat 10, tot het ver krijgen van een premie ingevolge de premieregeling woningverbe tering en -splitsing 1953 voor de woningen Langestraat 15 en St. Hubrechtstraat 10. Verzoek van de Stichting „St. Liduina Ziekenhuis" te Hulst om subsidie van 1 per verpleegdag per patiënt uit deze gemeente. Voorstel tot wijziging van de begroting voor de dienst 1960. Vergadering „Yara". In café „Victory" werd de jaar vergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van de ..Vara". De heren F. Kopmels, Ph. Wage en Iz. van Grol werden aangewezen om de afdeling te vertegenwoordigen op de verga dering van het district Zeeland van de „Vara" te Goes. Alle be stuursleden werden herkozen. Hierbij werd bepaald, dat de heer Ph. Wage voortaan als tweede voorzitter zal fungeren. Er zal een bespreking plaats vinden met andere afdelingen in West Zeeuws-Vlaanderen om van gedachten te wisselen over een reis naar het zomer-appèl van de ..Vara" te Apeldoorn of een bezoek te brengen aan de studio te Hilversum. Jaarvergadering Visclub. De visclub: „Jantje van Sluis" hield zijn jaarvergadering in hotel „Central" onder leiding van de heer Fl. Dusarduijn. Financieel staat de vereniging er goed voor. Er is een kas van ruim 800. Het afgelopen jaar was over het geheel genomen een slecht visjaar; de vangsten wa ren klein en de weersomstandig heden ongunstig. Dit jaar zal er edelkarper in de vaart uitgezet worden. Aandacht zal worden be steed aan het onderhoud van de vlonders langs de vaart. Propagandafilm Vogel- beschermingswaeht. In samenwerking met de plaatselijke V. V. V. hield de Vo- gelbeschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen in het „Hof- zichttheater" een filmavond waarvoftr de belangstelling zó groot was, dat een 40-tal perso nen moest worden teleurgesteld, steld. Nadat door de secretaris, de heer H. Enkelaar, een propagan distisch woord was gesproken en de jeugd had gewezen toch voor al geen vogelnestjes stuk te ma ken, werd allereerst de vijf jaren geleden gemaakte film „Het leven in IJzendijke", vertoond. Hier konden vele IJzendijkenaren zichzelf op het witte doek bezig zien en iedere keer wanneer er een bekende figuur uit het straatbeeld op hét doek ver scheen ging er een luid applaus op. Hierna vertoonde de heer M. van Lede uit Knokke de door hem opgenomen film uit het leven der vogels in West Zeeuws- Vlaanderen en het Zwin, waarbij men de vogels in hun gewone doen kon gadeslaan en men ge nieten kon van prachtige natuur opnamen. Gemakkelijker en beter net>t U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf wekeri overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld e de witte was - witter Kan niet de bonte was - helder en fris ede fijn» was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk; zonder apart inwekenezonder lang koken «zonder warm spoelen. EN NU BOVENDIEN NOG: ter kennismaking 1| aankoop van 2 He^enna "ennZgeduldig heid, na „Men, zacht van ons heen- en kalm van geliefde SI Behuwdmoe- den Groot- en Over grootmoeder MARIA S. VAN DRIEL, M geb. Clarisse. Weduwe van Adr. G. van Dricl. in de ouderdom van 84 iaar en 9 maanden. Kinderen, Klein- en Achter kleinkinderen. Terneuzen, 22 maart *61 Baandijk 81. ne teraardebestelling zal C V plaats hebben op zaterdag 25 maart, des namiddags te 2 uur. Een vissersboot heeft woens dag Foula, een eilandje van de Shetland-groep, uit zijn isolement verlost. De vijftien bewoners waren elf weken lang van de rest van de wereld afgesneden door dat stormen alle verkeer hadden verhinderd. De vissersboot slaag de er thans in nieuwe voorraden en post aan land te brengen. DODELIJK ONGELUK Woensdagnacht omstreeks drie uur is de 19-jarige M. Robben uit Leeuwarden op de rijksweg tussen Franeker en Leeuwarden met een auto in volle vaart tegen een boom gereden en overleden. De jongeman was op weg van Hariingen, waar hij als kelner werkzaam was, naar zijn woon plaats Leeuwarden. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan oververmoeidheid van de be stuurder. De auto werd totaal vernield. „MAKELAAR" GEARRESTEERD De Amsterdamse politie heeft gisteren de 43-jarige L. J. L. ge arresteerd, die vorig jaar ten nadele van een banketbakker een bedrag van 10.000 heeft verduisterd. De man heeft be kend en zal aan de officier van Justitie worden voorgeleid. De banketbakker kwam vorig jaar met L. in contact in ver band met zijn plannen tot ver koop van zijn zaak. L. introdu ceerde zich als makelaar en slaagde er inderdaad in de zaak te verkopen voor ongeveer 10.000. Dit geld droeg hij even wel niet af. Via een civiele pro cedure trachtte de banketbak ker het geld te krijgen, doch toen deze poging was mislukt deed hij aangifte bij de politie. Gebleken is aldus de politie dat L. al het geld heeft op gemaakt. GOKAUTOMAAT: HAZARDSPEL Do rechtbank te Groningen heeft gisteren de 50-jarige café houder H. R. uit Kloosterburen veroordeeld wegens het gelegen heid geven tot hazradspel, tot 75 gulden boete, subs, vijftien da gen hechtenis. Er was veertien dagen geleden 100 gulden boete subs, twintig dagen hechtenis tegen hem geëist, omdat hij een gokautomaat in zijn café had laten plaatsen. SCHADEVERGOEDING VOOR EX-VERDACHTE MOORD ST. AGATHASTRAAT Het Amsterdamse gerechts hof heeft aan de 31-jarige Arie A. uit Rotterdam, indertijd verdacht van de moord op zijn kostbaas, de 39-jarige admini strateur L. L. P. van W. in diens woning in de Maasstad, doch door dit hof daarvan vrijge sproken, een geldelijke tege moetkoming toegekend ter ver goeding van de schade, welke hij als gevolg van de ondergane twee jaar voorarrest heeft ge leden. In de nacht van 18 op 19 no vember 1954 werd de admini strateur cp een binnenplaatsje aan de achterzijde van zijn wo ning in de St. Agathastraat met een verbrijzelde schedel gevon den. In eerste instantie legde de rechtbank A. 12 jaar op en de vrouw van c^e ^ostbaas werd voor een deel der tenlasteleg ging vrijgesproken en voor de rest ontslagen van rechtsvervol ging; de rechtbank nam aan dat de vrouw onder dwang van A. had gehandeld. Het Haagse Hof veroordeelde A. tot tien Jaar. De Hoge Raad verwees de zaak naar het Amsterdamse Hof, dat hem na een eis van tien jaar vrijsprak. In het be gin van dit jaar diende A. bij het Amsterdamse Hof een eis tot schadeloosstelling in. JONGEN VERONGELUKT BIJ SPELEN OP SPOORWEGEMPLACEMENT De 7-jarige Gerard van der Zee van de Westvarkenoordse- weg te Rotterdam is gistermor gen bij het spelen op het spoor wegemplacement ter plaatse van een takelwagen gevallen en onder de dubbele wielen terecht geko men. Hij was onmiddellijk dood. Ondanks herhaalde waarschu wingen was de jongen steeds op de treeplank van de takelwagen geklommen, tot hij er op een ge geven moment afviel. •k door HENRI VAN WERN7 sB ERV.LL 91) (Nadruk verboden.) AAN DE OEVER De schrik was zó hevig, dat ik een ogenblik moet neerzit ten. Slechts een simpele boot ging verloren, maar voor ons betekent dit meer dan alle be zit en bijna zeker de dood. Daarmee is onze laatste kans om de civilisatie te bereiken, zo goed als verdwenen. Met de paarden kunnen wij langs een omweg weer door de pampa trekken, achter het oerwoud om, en zo trachten de civilisa tie te bereiken, maar met een zieke Taipeke, en met een meis je? Ik verwerp die gedachte da delijk. Want bovendien zouden wij daarmee de Aikas tegemoet trekken. Nog eens kijk ik op de plek waar de kano verborgen was. Geen spoor is er meer van te vinden, alles begroeid. Zelfs als de boot eerst veer tien dagen geleden weggehaald of weggespoeld was, dan zou niets er meer op wijzen, dat die er eenmaal lag. Als een wilde hak ik nog eens in het kreupelbos rond. Hoe kan iemand de zo goed verborgen boot gevonden heb ben? Indianen zouden te laks zijn om aldus te speuren en te zoe ken. Dan zie ik Pancho ergens snuivenhij krabbelt met de poten.daar ligt de huls van een revolverpatroon. En met een weet ik, wie het waren. De Caboclos. Die zijn dus hier ook aan land gegaan. Zij hebben hier gekampeerd, alvorens de pampa in te trek ken en door een toeval hebben zij die gevonden. Maar waarom is die dan verdwenen, hebben zij er anderen mee teruggezon den. of de boot moedwillig ver nield? Neen, dat doet niemand in de wildernis, zelfs Caboclos niet. Ze moeten die voor iets heb ben gebruikt of die ergens an ders verborgen hebben, om die later te gebruiken. Ik graaf op de plek waar ik de blikken met benzine verborg. Die hebben ze niet gevonden. Dus was de mo tor waardeloos voor de men sen. Ik reken uit, dat we nu door de snelle tocht twee dagen voorsprong hebben op de Aikas. Die moeten wij benutten, of om de boot terug te vinden of om een kano te bouwen. Als Taipeke gezond was, zou ik met zijn en Maria's hulp in twee dagen wel een boomstam zover gereed kunnen maken, dat die ons over de rivier kan brengen en naar meer bewoon de streken. Een vlot helpt niet. dat is te zwaar voor de stroom versnellingen. Maar zonder Taipeke? Ik besluit dus eerst zo nauw keurig mogelijk in de omgeving te zoeken en daar minstens een dag aan te besteden. Lukt het niet mijn arme boot, die zo licht en vlug was, dan kan ik nog een vlot klaarmaken en tenminste de rivier oversteken, waar wij veiliger voor de Aikas zijn. Met moeite heeft Maria haar vrees voor een rivier bedwon gen. Maria en Pancho zoeken mee. Het is eigenlijk hopeloos zoeken. Wat zij misschien een veertien dagen geleden of lan ger goed verborgen, moet al weer van lianen omwoekerd zijn, men kan niet met het oog zoeken, enkel met een lange stok en tasten in de struiken, door de stok er diep in te ste ken. Hels martelen ons daarbij de insecten, die bij de rivier leven, miljarden kleine mugjes en an der ongedierte. De verschrikke lijke mieren doen voortdurend hevige aanvallen op onze blote scheenbenen. Als het avond is, hebben we nog niets gevonden. Moedeloos zitten wij bij een klein kamp vuur, dat we hebben gemaakt om wat vlees te roosteren. Het vuurtje moet klein zijn, want het mag de Aikas niet hierheen lokken. Wel lokt het miljoenen insecten, die er knetterend in vallen. Vaak in zulke zwermen, dat de stank niet uit te houden is. Ik heb een dode boom op het oog, die geveld moet worden en ons misschien als kano dienen kan. Een deel ervan is al door de natuur uitgehold, de rest zullen we eruit moeten hakken, al is het dan maar voorlopig. In ieder geval kan die ons ook over de rivier helpen. Op mijn bevel heeft Taipeke de hele dag geslapen onder een dak van grote bladeren, dat we voor hem hebben gemaakt op een plek langs het strandje, dat we door graven tijdelijk tot eilandje maakten, om hem te gen de mieren te beschermen. Hij is die avond aan het vuur veel beter, het lukt hem zelfs zijn knieën op te trekken. Met een mismoedig hoofdschudden laat hij die weer zakken. Wacht maar Taipeke, troost ik, als de boot klaar is, hoef je niet meer te trekken, ik zal Ma ria leren pagaaien en het gaat immers stroomafwaarts. Het is vreemd, hoe je aan een wilde kunt hechten. Hij is mij, vooral nu hij ziek is, bijna als een broe der. Hij blijft treurig voor zich uitzien. Soms verdenk ik er hem van, dat hij jaloers is Op de heenweg waren wij met zijn tweeën. Hij kon alles voor mij zijn. Nu is Maria alles. Ar me jongen, ik kan er zo weinig aan doen. Je bent op de derde plaats gedrongen, ik weet het maar Maria en ik, wij horen zo bij elkaar. Ik moet een vader voor haar zijn. Zij is mijn klein dochtertje, (Wordt vervolgd.) DIEFSTAL VAN TRAVELLER-CHÊQUES De Bussumse politie heeft de 36-jarige los-werkman J. A. V. aangehouden, verdacht van diefstal van traveller-chèques. Het waren twee biljetten van 50 en vier van 100 dollar. De dief stal werd twee weken geleden gepleegd uit een geparkeerde auto, toebehorende aan di schrijfster Mary Pos, die di wagen aan de rand van de heide had geparkeerd, omdat zij inde omgeving een wandeling maak te. Zij miste de chèques eers! een week later. Uit het politie onderzoek is komen vast te staan, dat enige Amsterdam mers de chèques in Amsterdam hebben verkocht en hiervoor een bedrag van 1100 gulden heb ben ontvangen, dat zij hebben overgedragen aan V. Zij zouden voor deze verkoop 100 gulden „commissieloon" hebben ont vangen. De los-werkman ont. kent echter. ERNSTIG VERKEERSONGELUK Donderdagochtend circa '(li uur is de ongeveer 48-jarige heer M. Kas op de Vondelbrug te Amsterdam het slachtoffer ge worden van een gecompliceerd verkeersongeluk. Hij is in het Wilhelminagasthuis opgenomen, Voor zijn leven wordt gevreesd. Een rode vrachtauto die zeil door een andere vrachtauto werd gesneden, passeerde de fietsende heer Kas zó scherp, dat deze werd aangereden met het ge noemde gevolg. Beide vracht- autos' zijn doorgereden. INBRAAK IN IJSSELMUIDEN Twee jongens uit Kampen, van 18 en 19 jaar, hebben woensdag nacht ingebroken in de Rooms- Kath. school te IJsselmuiden, waar zij een bedrag van ƒ90 en een horloge hebben ontvreemd. De dieven hebben zich toegang tot het schoolgebouw verschaft door een WC-raampje in te slaan. Zij bekenden de inbraak toen zij donderdag door de gemeente politie van Kampen voor een an dere diefstal werden verhoord. Het gestolen geld was bestemd voor een geschenk voor de jarige pastoor van IJsselmuiden. Het kon voor een groot gedeelte wor den achterhaald. Ook het horloge is terecht. DODELIJK ARBEIDSONGEVAL Gisterochtend is op het te- rein van hoogovens te Unit- den bij de Oxy-staalfabriek e® ongeval gebeurd, dat aan de 58- jarige gehuwde arbeider J. Winter uit Castricum het leve» heeft gekost. De heer De Win ter bevond zich voor het ver richten van hijswerkzaamheden op het bordes van de ontstof- fingsinstallatie. Het rooster, waar hij op stond, op een hoog te van 18 meter boven de grond, kantelde plotseling en viel, man daarbij meesleurend. Minstens 01 doden Thans is bekend geworden dat de aardbeving op Flores vorige week aan minstens tien mensen het leven heeft gekost. Voorts zijn er vele gewonden. Door het ontbreken van verbindingen met dit eiland is een juiste opgave van het aantal slachtoffers en de omvang van de materiele schade op "dit ogenblik niet te geven. Bij tussenpozen komen nog lichte aardschokken v°°r-,t De centrale overheid heen per vliegtuig hulpgoederen en medicamenten gezonden. Voorts is hét Amerikaanse hospitaal- schip „Hope" op weg naar nei eiland. Heden overleed nog ge heel onverwachts, mijn innig geliefde Vrouw MAATJE SCHIPPERS, in de ouderdom van 57 jaar en 6 maanden. H. A. KLAASSEN. Zaamslas. 22 maart '61. plein 30. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op de Algemene Be graafplaats te Zaam- slag, op zaterdag 25 naart, des nam. 2 uur. TE KOOP: geb 12 jan. 1957. Drachtii van 3e kalf, rekening april 1961, gem. vetgehalt 3.85 °/o, eiwit 3.11 o, L stempel. Worden onder ga rantie verkocht 2 STIER KALVEREN met zwart schets, afst. van goed ouders, geb. 1 nov. 1960 31 dec. 1960. Tevens te koop: enig drachtige Stamboekscha pen bij: AXEL - TeL 0115 - 507. HOOFDFONDSEN NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND De stemming voor de tionale waarden was gis dag nauwelijks prijshoud affaire jvas, evenals we van zeafr geringe omva beurs wacht kennelijk op stimulansen waardoor d van de aandelen zou worden beïnvloed. Het d nieuws alsmede de ja< van bijna alle intern waarden zijn bekend. Me door vindt er thans ter min of meer een consolid; het koersniveau voor d nationals plaats. Het bu blijft nog steeds uit de De belangstelling van die de laatste dagen zeer ge weest. Men was op het gistermiddag terughoudt politieke situatie in Lao niet prettig aangevoeld daardoor gaf men er keur aan even de kat boom te kijken. AKU's n< op 513% ruim vier pui neden de vorige slotkoe lips, Hoogovens en Unile wogen zich een weinig het slotniveau van wc Kon. Oiie kon zich ook niet aan een koersverlies ken. Dit aandeel verloc een gulden op 146,60. Cultures prijshoudend De Sowjet-Unie heeft dag officieel het einde censuur op persteleg voor het buitenland bel maakt. De maatregel is van kracht geworden. Het hoofd van de voorl dienst van het Sowjet-n van Buitenlandse Zaken mof, heeft de buitenlar respondenten in Moskov dag op een persconfere deze maatregel op de h< steld. De buitenlandse corre ten kunnen voortaan or lig uit welke plaats in jet-Unie vrijelijk berich' geven naar hun bladen bureaus. De censuur op de beric van buitenlandse corre ten in Rusland heeft 43 staan. De beëindiging van dc op de berichten van bui correspondenten veranc nan het thans bestaanc ten aanzien van de pers en de televisie. Deze b dor toezicht van de sta, satie „Agitprop". Lharlamof heeft op conferentie het woord niet genoemd. Hij spr over een besluit dat vergemakkelijking en tering van het contact correspondenten in dc l nie met hun redacti buitenland. De buitenlandse jo mogen voortaan direci bureaus of uit een hotc maken van de telegraa foondiensten van de So

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2