fleXa TRUITJES Perse nferentie van premier De Quay t Paramaribo Het kernwapen-overleg in Genève De strijd in Laos W eeroverzicht Nehroe stopte in Cairo DE ELF ONTVOERDE OLIEDESKUNDIGEN ZON- MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER nsdag 22 maart 1961 VERLINDE TYPISTE 3NISTE DONDERDAG 23 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5248 bijeenkc DE gaulle-k st sNEDY voor de z< er? vrijetijdsverf 11 III III I liuil (1 lUi kwaliteitsverf DE FRANS-ALGERIJNSE ONDERHANDELINGEN SPAANSE KRITIEK OP VERKLARING VAN MAROKKAANSE KONING am erik af1 hospitaal8i naar floj ip amerika verlcht geen nieue revaluatieLn de marh amerika en os ontvoerde olieprospectors vrijgelaten MENZIES OVER HET UITTREDEN UIT HET GEMENEBEST VAN ZUID-AFRIKA „Alco-meter" voor iedereen Géén gegevens over jongste signaalapparatuur in verkeerde handen ARSENICUM IN PLAATS VAN BLOEM Ir. Boschloo: „REVALUATIE-NADEEL WORDT WEL OPGEVANGEN" V DE WEG DAMES; Zoekt U iets in mooie met kort mouwtje, ook voor zware figuren. Nieuwediepstraat 15, die heeft ze wel voor tt Komt U eens kijken. >edige indiensttreding: n Julo-diploma. IEIJER ZONEN'S reditie Agentuur Mij. Terneuzen. ocaaaaasMscaeKaKsssaW8 op het iek, als cent bij 3ruyter- 610322 I Frankerinfcj abonnement: Terneuzen Directeur-Hfjcedacteur I. van de Sande Redacfclres: Noordstraat 55—57 Adrrirltiitie-adresSmidswal Telefol 073 Gironummer IröO Abonnementsl maand ƒ2,:l ƒ6,per kwartaal; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties fgéén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere re cel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vóór zijn vejk uit Surina me heeft de Naiandse minis ter-president, pi dr. J. E. de Quay, te Pararlibo een pers conferentie geh|en. Hij zeide o.a. Iheugd te zijn dat hij, behalyjet hart van het land, ook lfhart van de bevolking van liname heeft kunnen zien. Deler De Quay is onder de iriik gekomen van de eensgezfeeid, die er onder de Surinafce bevolking bestaat om het 11 vooruit te brengen, zulks oinks de ver scheidenheid vanj bevolkings groepen. Ook verheugde* hem zeer, uit verschillendelanwijzingen te hebben kunnekonstateren, dat Suriname al inderdaad vooruit kan woij gebracht. ouwen, dat van vol- leercapaci- nse bevol- eigen land ,jke plaat- en. a Surina- .1 worden en hij heeft het v door de aanwezig doende intellèkt teit onder de Surii king, mensen uit in Suriname hela sen zullen gaan im De integratie tu me en Nederland De voorzitter var Franse nationale vergaderi Jacques Chaban-Delrnas, h< woens dag tijdens een lu aange boden door de Frai diploma tieke pers, als zijn ping uit gesproken dat een enkomst van president De ulle en president Kennedy eerwach ten is. Er is geen rm vast gesteld maar naar mening lijkt het redelijk aa nemen dat er een bijeenkot vóór de zomer zal zijn. bevorderd door de in Nederland studerende Surinamers. Prof. De Quay voegde hieraan toe, dat de Nederlandse regering zeker bereid is, het aantal stu diebeurzen voor Surinamers Cthans jaarlijks zes stuks) te vergroten. In Suirname heeft minister De Quay bevestiging gevonden van het bestaan van een onder ling vertrouwen tussen Neder land en Suriname, hetgeen vol gens hem van groot belang is. Over het houden van een rondetafel-conferentie zeide de heer De Quay, dat hem eerst bij zijn aankomst in Suriname een concreet voorstel heeft be reikt van de Surinaamse re gering, om zulk een r.t.c. te houden. Suriname' heeft hier voor reeds een delegatie samen gesteld; in Nederland en de Ned. Antillen is zulks echter nog niet geschied. Uiteraard zal over een datum en een agenda voor zulk een r.t.c. voorafgaand overleg nodig zijn tussen de re geringen der drie rijksdelen. Aangezien een goed voorbe reide conferentie natuurlijk enige tijd vraagt, leek prof. De Quay het houden van zulk een bijeenkomst in de maand mei, waarnaar in Suriname de ge dachten uitgaan, rijkelijk vroeg. Hij achtte het van belang, dat over de te bespreken punten concrete voorstellen zullen wor den gedaan. Tot het bespreken van in te dienen voorstellen is Nederland overigens uiteraard bereid. De minister-president kon voorts mededelen, dat de ge zondheidstoestand van gouver neur Van Tilburg, die in Neder land een operatie heeft onder gaan, thans bijzonder gunstig is. Het is niet uitgesloten, dat de gouverneur reeds in juni of juli naar Suriname zal terug keren. Over de persoon van de op volger van gouverneur Spee kenbrink van de Ned. Antillen kon de heer De Quay thans geen nadere mededelingen doen. Prof. De Quay besloot; ,.Ik ben getroffen door het feit, dat in Suriname op het ogenblik vrijwel alle leidende personen, zowel in het bestuur als in de grote ondernemingen, geloof bestaan in een goede toekomst voor het land, en dat is altijd heel veel waard". f Adv.)' ||||H',fTTTII||j De onderhandelingen met de Algerijnse opstandelingen zullen niet vóór 5 april beginnen. Dit is meegedeeld door de Franse mi nister van Voorlichting na een vergadering van het kabinet. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een woensdag te Madrid gepubli ceerde verklaring scherpe kri tiek geoefend op de toespraak, die koning Hassan de tweede van Marokko dinsdagavond j.l. te Rabat heeft gehouden bij het overdragen van de elf ontvoer de oliedeskundigen aan de am bassadeurs hunner landen te Rabat, In de verklaring wordt onder meer gezegd: „Tot verbazing der aanwezigen veroordeelde de Ma rokkaanse koning deze bandie tendaad niet, doch stelde hij deze voor als een daad van vader landsliefde, begaan door voor bevrijding vechtende verzets strijders. In plaats van zijn verontschul digingen aan te bieden, eiste de Marokkaanse vorst het Spaanse gedeelte van de Sahara op". Koning Hassan van Marokko heeft dinsdagavond onder meer gezegd dat het ontvoeringsinci dent „het vraagstuk van de Ma rokkaanse zuidelijke gebieden in een nog scherper daglicht heeft geplaatst". Het Amerikaanse rijvende hospitaalschip „Hol vaart naar Flores dat in dagelopen week door een zvT aard beving werd getroffefeij deze aardbeving werd in Meh. de hoofdplaats van het fend, 80 procent van de htfe ver woest. De Amerikaanse otminis- ter van Buitenlandl Zaken, George Ball, die bel is met economische aangellheden, heeft woensdag te Bel in een persconferentie medeglld. dat Amerika geen verderfevalua- tie van de mark verlht. Hij zei dit naar aanleidinlan een verklaring van het /Irikaan- se ministerie van Finlën, dat de revaluatie van 1 nuttig maar bescheiden wasËze op merking, zo zette «uiteen, had slechts betrekkin! de al gemene situatie en niclieen op de bondsrepubliek. B®ze op merking had men, walgelijke andere stappen betf, in het bijzonder ook aan an<l landen gedacht. Het doel vÊftle ver klaring van het Aiikaanse ministerie van Financiwas de situatie op te helderei daar mee iedere onzekerheler een mogelijk verdere revJtie van de mark weg te len. In Washington was men Jan ook zeer verwonderd ovei® t door deze verklaring de dierheid nog was toegenomen. I" Volgens de „Washin Post" overweegt men in VI lington ernstig of het niet w dijk is de Aziatische bondg< en om troepen voor de strijd -aos te vragen als de militair iestand aldaar merkbaar slech mocht worden. Washington zou da ij spe ciaal de Philippijpen, P; tan en Thailand, die lid zij] an de ZOAVO (de Zuidoost-, tische verdragsorganisatie) 0] >t oog hebben. Engeland en ikrijk, die ook lid van de 20 zijn, zouden hier echter i t voor voelen omdat het \v|te dan militair te sterk geb worden. :J$ÈÈÊk Op zijn terugreis van Londen, waar hij de Gemenebest-conferentie heeft bijgewoond, naar New Delhi heeft de Indiase eerste minister Jawaharlal Nehroe 24 uur doorgebracht in Cairo. Nehroe, die in het Koebbeh-paleis verbleef, heeft vier moskee's bezocht en belangrijke besprekingen gehad met president Nasser van de V.A.R. De foto toont Nasser en Nehroe op het dak van de citadel van Cairo, de moskee van Mohamed Ali, van welke plaats zij een mooi uitzicht over de stad hadden. Op de voorgrond zien we de moskee van sultan Hassan. ;bcfle zou Eén van de elf in de Spaanse Sahara-provincie Sakiet El Hamra ontvoerde oliedeskundi gen heeft woensdag te Rabat tegenover verslaggevers ver klaard dat zij waren wegge voerd door een bende, wier leden zich „Mauretaniërs" noem den. Zij verklaarden dat zij „ons goud wilden stelen", aldus de olie-explorateur. Hij zei dat de ontvoerder op hem en zijn metgezellen gescho ten hadden. Vervolgens "waren zij gevangen genomen en per vrachtauto naar Marokkaans gebied overgebracht. Eén van de Canadese ontvoerden kreeg een nekschot. De elf oliedeskundigen moes ten drie dagen en drie nachten bij een droge bedding door brengen. Gedurende deze tijd kregen zij bijna niets te eten. Vervolgens werden zij over gebracht naar de Zuidmarok- kaanse stad Tantan, waar zij aan de plaatselijke autoriteiten werden overgedragen. Deze lie ten hen naar Rabat vervoeren, waar zij acht dagen in een sportcentrum van het leger moesten verblijven. De ontvoerde groep bestond uit vijf Spanjaarden, een Frans man, drie Amerikanen en twee Canadezen. Woensdagochtend werd gemeld dat de Amerika nen en Canadezen ..vermoeid en neerslachtig" waren. Spanje heeft, als gemeld, naar aanleiding van dit voorval een krachtig protest bij Marokko ingediend. De olie-explorateurs, die dins dagavond j.l. werden overgedra gen aan de ambassadeurs hun ner landen te Rabat, zijn giste ren per vliegtuig naar Madrid vertrokken. Marokko heeft dinsdagavond de elf olieprospectors, die 11 maart uit de Spaanse Sahara werden ontvoerd, in vrijheid ge steld. (Adv.) Wat gaaf geschilderd.JT" Is U in 't vak? Neen, 't is BIver CETALAC Vertegenwoordigers van de V. S., de Sowjet-Unie en Groot- Brittannië hebben woensdag 25 minuten te Genève beraad slaagd over de wijze om tot een verbod van het nemen van kernwapenproeven te komen. Het overleg wordt hedenmid dag voortgezet. De Britse vertegenwoordiger Ormsby-Gore verklaarde na de bijeenkomst tegenover verslag gevers te menen, dat de Russen waarschijnlijk in de komende dagen nog niet op de nieuwe Westerse voorstellen zullen reageren. „Dit zal wel niet vóór de vol gende week gebeuren. Chroesjt- sjef is niet in Moskou en de Russische minister van Buiten landse Zaken vertoeft in New York, hetgeen wel een vertra gende uitwerking zal hebben", aldus Ormsby-Gore. De Russische vertegenwoordi ger Tsarapkin zei na de verga dering tegen verslaggevers dat het nieuwe Westerse voorstel om de controle-commissie, die na het sluiten van een overeenkomst in het leven zou moeten worden ge roepen, te doen bestaan uit vier vertegenwoordigers van het Wes ten, vier van communistische staten en drie van neutrale lan den, geen wijziging brengt in de Russische eis tot instelling van een drie man sterke bestuurs raad, samengesteld uit een afge- Het is monsterachtig dat leden van het gemenebest rech ter over elkaar spelen. Dit ver klaarde premier Menzies van Australië maandagavond tij dens een diner van de Australi- zullen deelnemen", besloot Dean. sche club in Londen. Ik ben geen apostel van de apartheid, zo zei hij in verband met het uittreden uit het ge menebest van Zuid-Afrika. Ik voer mijn eigen immïSraüe- politiek, maar ik moet zeggen dat ik niet later van de gemene bestconferentie zou zijn wegge lopen dan Verwoerd, aldus Menzies. vaardigde van een Westers, een communistisch cn een neutraal land, die de leiding zou moeten voeren over de controle-organi satie. Tsarapkin meende ook dat En geland en de Ver. Staten „iets moeten doen" om Frankrijk er toe te brengen geen proeven meer met kernwapens te nemen. In antwoord op de vraag, hoe Engeland en Amerika dat dan zouden moeten doen, antwoord de de Rus: „Dat is hun zaak". Tsarapkin zei geen commen taar te willen geven op de nieu we Westerse voorstellen „vóórdat ik hier volledige bijzonderheden over weet". Hij verklaarde wel: „Ik heb tot nu toe slechts zeer weinig verandering in het oude Wester se standpunt gezien. Het is bijna hetzelfde gebleven". De Amerikaanse afgevaardigde Dean verklaarde in een gedetail leerde uiteenzetting der nieuwe Westerse voorstellen dat Ameri ka bereid is tot ontploffing te brengen kernapparaten tevoren door Russische geleerden te laten onderzoeken. De ontploffing zou door Russische deskundigen mo gen worden bijgewoond. „De Sowjet-Unie heeft deze eisen in juni 1960 gesteld. Zij worden nu ten volle door het Westen ingewilligd", aldus Dean. Hij verklaarde verder dat de Russische geleerden in mei 1960 hadden ingestemd met een ge meenschappelijk programma van onderzoek, doch na de misluk king van de topconferentie, die men in juni 1960 had willen hou den, had de Sowjet-Unie ver klaard dat er geen kernwapen ontploffingen meer mochten plaats vinden. „Het ziet er nu naar uit dat slechts Engeland en de Ver. Staten aan de uitvoering van een dergelijk programma Een brouwerij in Hamburg heeft via oen handige reclamestunt deelnemers aan hel gemotoriseerde verkeer een dienst bewezen door het beschikbaar stellen van een eenvoudig apparaatje. Door middel van deze „alcometer" kan iedere automobilist of motorrijder na een vrolijk avondje uit, waarbij gedronken is, zelf meten of hij nog in staat is achter het stuur plaats te nemen en zich in het ver keer te begeven. Generaal Phoemi Nosavan, vice-premier en minister van Defensie van Laos, heeft woens dag verklaard dat twee batal jons, voornamelijk bestaande uit Noordviëtnamese troepen, een aanval op grote schaal heb ben ingezet tegen de regerings troepen in het gebied van Kam Keut, ongeveer 65 km van de Mekongrivier, die de grens vormt tussen Laos en Thailand. De bataljons worden gesteund door zware artillerie. Volgens generaal Nosavan hebben de regeringstroepen de aanval tot dusver weten af te slaan. De regering heeft ver sterkingen naar het betrokken gebied gezonden, dat verdedigd werd door slechts lichtbewa pende plaatselijke vrijwilligers. Volgens buitenlandse militai re kringen in Vientiane zou de aanval niet van zo grote om vang zijn als generaal Nosavan heeft verklaard, hoewel men toegeeft dat in het gehele ge bied in kwestie infiltraties op grote schaal door leden van de Pathet Lao-beweging hebben plaats gehad. Volgens de laatste in Vien tiane ontvangen berichten is de situatie in de noordelijke sec tor van het land stabiel. De re geringstroepen houden sterke stellingen bezet nabij het dorp Kioe Chacham, 95 km ten zui den van Loeang Prabang. Het moreel der regeringstroe pen in het gebied ten zuiden van het hoofdkwartier der Pat- het Lao-strijdkrachten in Aieng Choeang zou sterk zijn gedaald als gevolg van de ge bleken betere leiding, opleiding en uitrusting der Pathet Lao- troepen. Volgens betrouwbare berichten die in Vientiane wer- Aan de minister van Defensie zo is van de zijde van dat mi nisterie medegedeeld is gister morgen mondeling rapport uitge bracht over een eventueel plaats gehad hebbende spionage bij de N.V. Hollandse Signaalapparaten, fabriek. De hoofdconclusie van dit mondelinge rapport was, dat het absoluut uitgesloten is, dat gegevens over de jongste door deze fabriek ontwikkelde radar- vuurieidingsinstallaties, bestemd voor de lichte luchtdoelartillerie, in verkeerde handen zijn geko men. De zegsman van het ministerie deelde mee dat zulks ook het oor deel is van de directie van ge noemd bedrijf en van alle, bij de ontwikkeling van de genoemde apparatuur betrokken diensten. Het ministerie zegt dat het juist is, dat een functionaris van de Westduitse marine (Walter Krenz) die in januari van dit jaar op beschuldiging van spio nage werd gearresteerd, in ge noemd bedrijf in 1958 een cursus heeft gevolgd. Deze cursus had echter betrekking op de door de N.V. Hollandse Signaalappara- tenfabriek voor de Westduitse marine ontwikkelde ten inmid dels geleverde) apparatuur, wel ke van geheel andere aard was. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het uitgesloten is, dat deze functionaris gegevens heeft ver kregen over de jongste ontwik kelde apparatuur. Deze bevond zich nog in het laboratoriumsta dium tijdens K.'s verblijf in Ne derland. Naar de gedragingen van K. wordt in Duitsland sinds geruime tijd en in Nederland sinds kort een onderzoek ingesteld. Tussen Nederlandse en Duitse instanties bestaat daarover een zeer nauw overleg. den ontvangen, zouden dagelijks manschappen van de regerings troepen deserteren, hetzij naar de bossen hetzij naar de Pathet Lao. Intussen is woensdag in Bang kok de drie dagen durende con ferentie van militaire adviseurs van de Zoavo, de Zuid Oost- Aziatische Verdragsorganisatie, met een besloten bijeenkomst begonnen. Op 27 maart zal de ministerraad van de Zoavo bijeenkomen, ter bespreking van een door de militaire adviseurs op te stellen rapport over de jongste ontwikkelingen in het verdragsgebied. Ook de situatie in Laos zal daarbij onderwerp van gesprek uitmaken. In de Philippijnse stad Kan- laon zijn dertien mensen om het leven gekomen door het eten van croquetten, waarin een kok bij ongeluk arsenicum in plaats van bloem had verwerkt. De kok, die de croquetten voor een banket had vervaardigd, behoort tot de slachtoffers. 35 mensen zijn met ernstige vergiftigings verschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Tijdens een vergadering van de Nederlandse Export Combina tie in Oosterbeek heeft de voor zitter van de N. E. C., ir. G. Boschloo, verklaard, dat de re valuatie van de gulden weliswaar voor veel exporterende fabrikan ten een nadeel is, maar dat dit nadeel, naar zijn oordeel, zal worden opgevangen door het nogmaals verhogen van de acti viteit van het bedrijfsleven. „Het Nederlandse bedrijfsleven is springlevend en uitermate ac tief en ook deze keer zullen zo wel de industrie als de expor teurs van agrarische produkten tonen, dat zij niet van plan zijn iets van de verworven positie op de exportmarkt prijs te geven", aldus ir. Boschloo. DE BABY ZONDER PASPOORT De Nederlandse baby Robert van Veen, die maandag Austra lië niet mocht verlaten, omdat hij geen paspoort had, zal zondag per vliegtuig naar Nederland vertrekken. Een agent van een reisbureau verklaarde gisteren, dat hij „pleegouders" heeft gevonden om de zes maanden oude baby van Sydney naar Nederland te brengen. MINDER KOUD. Rond een krachtig hogedrukge- bied ten westen van Ierland stroomt met matige tot vrij krachtige noordwestelijke win den iets zachtere en vochtiger lucht via Schotland en de Noord zee naar ons land. In deze lucht komt vrij veel bewolking voor, maar af en toe zijn korte opklaringen mogelijk. Diepressies trekken van IJsland naar Noord-Scandinavië en blij ven op een tè grote afstand om ZON MAAN op onder op onder maart 24 6.35 18.59 11.21 2.28 25 6.33 19.01 12.12 3.15 26 6.30 19.02 13.08 3.56 27 6.28 19.04 14.07 4.31 het weer in ons land te kunnen beïnvloeden. Mede door het langzaam dich terbij komen van het hogefirukge- bied wordt geen regen van bete kenis verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Overwegend droog. Bewolkt maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij krach tige wind ussen west en noord west. Iets hogere tmeperaturen. DONDEDRAG 23 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.12 6.43 6.47 7.18 7.27 7.58 7.37 8.08

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1