4NDEN6RUELE K Conferentie over kernwapenproeven hervat Rede van Chroesjtsjef V. N.-debat over Kongo Nieuwe voorstellen van Chroesjtsjef? W eerov erzicht nopole" u LANNEN? Pedicure O Voetverzorging H. KEMPER ieine Advertentiëo WOENSDAG 22 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5247 Radio de Koek VERBODEN PARTIJEN IN WEST-DUITSLAND DE BABY ZONDER PASPOORT Vrouwen en kinderen uit Angola worden geëvacueerd Ueo beschuldigd president Nkroemah. ■JAQO shawls KONINGIN EN PRINS ONTVINGEN PATER PIRE KONINGIN FABIOLA VIERT NAAMDAG DE ALGERIJNSE KWESTIE BETOGINGEN IN ZUID-AFRIKA PERSCONFERENTIE VAN BRANDT STORMEN IN PAKISTAN EISEN DODEN Tijdens een hevige storm in Golla, Oost-Pakistan, zijn zondag veertig mensen ge dood en minstens dertig ge wond, toen het dak en een kerk tijdens een hevige storm instortten. Volgens eerdere berich ten werden door de stor men, die Oost-Pakistan tij dens het afgelopen week einde hebben getroffen, 32 mensen gedood en meer dan honderd gewond. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN STORMWEER IN BELGIE O >p: en ten tos iri.J20.tt naaltijd verzorgen, envoudig tot zeer al met Juke-Box leschikking. ZICHTBAAR STOPPEN lüSENREPARATIE {neuzen, Noordstraat 45 2546, Brouwerljstr. 4 TERNEUZEN bordstraat 68 Tel. 2416 |mager zonder moeite GRAriAL, 50 dragees &8. Bij aptoh. en dro- mbte zoekt voor lan' tijd pension in Ter- zen, zo mogel. in PrC7 n. 130,per maand- 2ven onder No. 171, Bu il van dit blad. koop Tafelcommode. k.n., tegen billijke prijs- |bevr. Boekhandel VAN SANDE, Terneuzen. e koop: z.g.a.n. Platen- er (Philips) met 40 pla' 2 langspeelplaten en 's. Brieven onder No- Bureau van dit blad- •raagd: Net meisje voot I morgenuren. Adres ragen: Bureau van di Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de San de Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; por maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE versenijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Genève is dinsdag de con ferentie over het staken van proeven met kernwapens her vat. Engeland en de Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie een aantal nieuwe voorstellen gedaan. De conferentie, waaraan de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Engeland deelnemen, begon in augustus 1958. De zit ting van dinsdag, die werd ge presideerd door de Sowjetafge- vaardigde Semyon Tsarapkin, was de 274ste sinds de aanvang. De Amerikaanse delegatielei der. Arthur Dean, verklaarde dat de Verenigde Staten op voorstel van de Sowjet-Unie Russische deskundigen zullen toelaten bij alle proefexplosies. Zij zullen de installaties mogen inspecteren en toegang hebben tot de gegevens die uit de proe ven zijn verkregen. President Kennedy zal het congres vragen met dit voorstel in te stemmen. Krachtens de z.g. MacMahon-wet mogen bui tenlanders geen inlichtingen over atoomenergie worden ver strekt. De Verenigde Staten verlan gen van de Sowjet-Unie weder kerigheid, i.e. Amerikaanse ge leerden moeten Russische in stallaties kunnen bezichtigen. De Amerikaanse gedelegeerde verzocht Tsarapkin tevens terug te komen van zijn besluit niet actief deel te nemen aan ge meenschappelijke programma's voor seismisch onderzoek. Het Westen is bereid kleine ondergrondse proefexplosies voor een periode van drie jaar te staken. De Sowjet-Unie wenst sen moratorium van vier of vijf jaar; het Westen had aanvan kelijk voorgesteld een periode van twee jaar, telkens met drie maanden te verlengen. Engeland en de Verenigde Staten willen elk jaarlijks twin tig inspecties naar niet-geïden- tificeerde seismische gebeurte- ";ss®n, toestaan. Het laatste Westelijke voorstel was twintig inspecties in de Sowjet-Unie en twintig inspecties in Engeland en de Verenigde Staten samen De Sowjet-Unie was bij het verdagen van de onderhandelin gen bereid tot drie inspecties pe>.jaar op haar grondgebied. Met betrek.cing tot de zeven landen omvattende controle commissie voor toezicht op de naleving van een eventueel akkoord zijn de Westelijke mogendheden bereid het Rus sisch verlangen naar pariteit in te willigen. De commissie zou dan moeten bestaan uit elf leden vier Westelijke, vier communistische en drie neu trale landen. Het Westen ver langt in ruil voor deze concessie dat het verdrag snelle en doel- ti 6ff endc controle mogelijk maakt, zonder voortdurende tijdrovende stemmingen in de controlecommissie. De Verenigde Staten zijn be reid het aantal controleposten cp Sowjet-grondgebied van 21 tot 19 te verminderen, op voor waarde dat het aantal controle posten in Amerikaanse gebieds delen van 17 tot 16 wordt terug gebracht. In Engeland zou één controlepost moeten worden ge vestigd, in Engelse gebiedsdelen zouden er 13 moeten komen. De Sowjet-Unie heeft inge stemd met 15 posten op haar grondgebied. Eventueel kan de controlecommissie, met toestem ming van de drie betrokken landen, een andere regeling treffen. Het Westen heeft het reeds aoor de Russen aanvaarde rap port dat deskundigen in 1959 over controle op proeven op grote hoogte eveneens aan vaard. Hierin wordt o.a. het ge meenschappelijk gebruik van aardsateiliet en bepleit. Een andere Westelijke con cessie is dat elk van de drie leden van de atoomclub het recht van veto heeft over de gehele begroting van de con trole-organisatie. Aanvankelijk hadden de Westelijke mogend heden een tweederde meerder heid verlangd. Dean verklaarde mede na mens de Britse gedelegeerde David Ormsbygore te spreken. De voorstellen kunnen in elk opzicht als gemeenschappelijke voorstellen worden beschouwd. Het Westen is niet van zins concessies te doen wat betreft de criteria op grond waarvan een onderzoek ter plaatse moet worden ingesteld, het aantal van twintig inspecties per jaar naar niet-g^dentificeerde seismische geoeunenissen en de bezetting van de controleposten. De in- spectiegroepen mogen niet be staan uit onderdanen van het land waar een onderzoek wordt ingesteld, de bemanning van vliegtuigen die voor inspectie- vluchten worden gebruikt even min, en de leider van de post mag niet afkomstig zijn uit het land waar de post is gevestigd. De Amerikaanse afgevaardig de zei te menen dat de nieuwe voorstellen voor de Sowjet- Unie aanvaardbaar moeten zijn. ..Waar mogelijk zijn wij de Sowjet-Unie meer dan halver wege tegemoet gekomen. Wij hebben een bijdrage aan het bereiken van overeenstemming gedaan in een goede geest, met de oprechte wens spoedig tot een akkoord te komen". Dean verklaarde te hopen dat ook Tsarapkin thans meent dat overeenstemming in zicht is. „Dit zou betekenen dat de vol keren het stopzetten van alle proeven met kernwapens, waar ook ter wereld, kunnen ver wachten bij een plechtig ver drag dat een belangrijke rol kan spelen bij het verkrijgen van een duurzame vrede". De Sowjet-afgevaardigde, Tsa rapkin, stelde voor de leiding van de organisatie voor controle op naleving van het verdrag samen te stellen uit een be stuursraad van drie personen een afgevaardigde vrn de Sow jet-Unie en haar bondgenoten, een afgevaardigde van de Wes telijke landen en een neutrale gedelegeerde. Hij verwees in dit verband naar de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties en de situatie in Kongo, en conclu deerde dat de gebeurtenissen in dit land aantonen „hoe gevaar lijk het is te veel gezag in de handen van één man te leggen". Tsarapkin verweet Frankrijk de atoombewapeningswedloop „op te jagen". Wanneer hier aan geen einde komt zal het aantal atoommogendheden toe nemen, en zal het steeds moei lijker worden overeenstemming te bereiken over een verdrag. Engeland en de Verenigde Sta ten hebben de besprekingen vertraagd om Frankrijk de ge legenheid te geven proeven te nemen door een soort van „werkverdeling". De Sowjet- regering is „bijzonder bezorgd" over de Franse proeven met kernwapens en hoopt dat de Westelijke mogendheden hier uit de noodzakelijke conclusies zullen trekken, aldus Tsarap kin. Hij wilde nog geen commen taar leveren op de nieuwe Wes telijke voorstellen. ..Thans, in dit late stadium, proberen de Verenigde Staten een stap te doen", zo verklaarde hij na af loop van de bijeenkomst tegen over verslaggevers, „maar met veel voorbehoud. Er schijnen te veel maren te zijn". Daarna werd de bijeenkomst tot hedenmiddag verdaagd. (Adv.) Neordstraat 102 - Telefoon 3121 Terneuzen Voormalige functionarissen van in West-Duitsland verboden partijen kunnen nu niet meer voor hun activiteit van vóór het verbod veroordeeld worden, al dus heeft het constitutionele hof in Karlsruhe uitgemaakt. In oktober 1952 werd de uiterst- rechtse „socialistische rijkspar tij" en in augustus 1956 de com munistische partij als in strijd met de grondwet verboden. Door het oordeel van het hof van Karlsruhe is de paragraaf van het wetboek van strafrecht, volgens welke het oprichten van met de grondwet strijdige poli tieke partijen strafbaar is, nie tig verklaard. Op grond van ge noemde paragraaf was de voor malige communistische functio naris Adolf Clemens wegens zijn activiteit van vóór het ver bod van de partij tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Clemens had hiertegen beroep aangetekend. Het constitutionele hof stelde dat alleen dit hof een politieke partij ongrondwettig kan ver klaren en dat voordien geen ongrondwettigheid kan worden aangevoerd. De zaak-Clemens moet nu op nieuw behandeld worden. Ook andere veroordeelde communis ten zullen zich nu waarschijn lijk op de uitspraak van Karls ruhe beroepen. De papieren voor de Neder landse baby Robert, die maandag Australië niet mocht verlaten omdat hij geen paspoort had, zijn thans in orde. Het jongetje mag het land nu verlaten om zich in Nederland bij zijn vader te voe gen. Ei wordt thans gezocht naar tijdelijke „pleegouders", die zich tijdens de vliegtocht over het kind willen ontfermen. Volgens berichten, welke Lissabon hebben bereikt, zouden een driehonderd plunderaars uit omliggende landen het noorden van Angola ziin binnengedrongen, waar zij zich aan roof, kidnapping, aanranding en moord hebben schuldig gemaakt. Portugese parachutisten trachten op het ogenblik de grenzen van Angola af te sluiten om te voorkomen dat de daders ontkomen. Vrouwen en kinderen worden uit het gevaarlijke gebied naar Loeanda gevlogen, waar zij een tijdelijk onderdak krijgen. Foto: Ken meisje uit het geteisterde gebied wordt op de luchthaven van Loeanda uit een vliegtuig geholpen. l)e Russische premier, Chroesjt-van maatregelen ter vergroting s.jef, heeft dinsdag op een land- van f'e produktie op collectieve en 1 staatslandbouwbedrijven en tot bouwcongres te Alma Ata ge zegd, dat de Sowjet-Unie „elke controle-voorwaarde" zal aan vaarden als haar ontwapenings voorstellen worden aangenomen, aldus ineklt radio-Moskou. Sprekende over ontwapening zei Chroesjtsjef: „Wij gaan ver der naar ons doel, maar niet door middel van oorlog. Wij bedrei gen niemand. Integendeel, wij willen geen oorlog. Wij zullen blij zijn, als wij het communisme tot stand gebracht hebben. Maar dat is niet genoeg. Wij zullen te vreden zijn als de volken van alle landen onder het vaandel zijn ge komen van het marxisme-leninis me en wanneer het communisti sche vaandel in de gehele wereld wappert. Het congres waarop de Russi sche leider het woord voerde, is een van de vele die door hem bij eengeroepen zijn, ter bespreking uitbreiding van de ontginning van maagdelijke gebieden. Chroesjtsjef zei, dat er nog steeds heel wat werk gedaan moet worden om de moeilijkhe den in het landbouwprogram te overwinnen. Zijn reizen door de Sowjet-Unie waren een goede school geweest. Chroesjtsjef is van mening, dat Kazakstan, waarvan Alma Ata de hoofdstad is, over fabelachtige natuurlijke rijkdommen beschikt. De produktie in het geheel geno men was tijdens het Sowjet-be wind 57 maal zo groot geworden en meer dan 7 maal zo groot sinds 1940. De ontginning van 25 miljoen ha grond was een nieu we fase geworden in de ontwik keling van Kazakstan. Tussen 1954 en 1961 was de bevolking van de republiek bijna verdrie voudigd. Met 10.400.000 zielen was zij thans de derde republiek van de Sowjet-Unie geworden, na de Russische federatie en de Oekraïne, Andrei Gromyko, de Sowjet- Russische minister van Buiten landse Zaken, heeft dinsdag in de algemene vergadering geëist dat de Ver. Naties binnen een maand hun optreden in Kongo staken, Hammarskjoeld als secre. taris-generaal afzetten en steun gaan verschaffen aan ,,de wet tige Kongolese regering onder Antoine Gizenga". De dag tevoren was in betrouw bare kringen van de Ver. Naties vernomen, dat de Sowjet-Unie wellicht haar eis voor vervan ging van Hammarskjoeld door een driemanschap zou laten val len, mits de Zweed voor de res terende twee jaar van zijn ambts periode vervangen werd door een „neutralist" uit Afrika of Azië. In het nieuwe debat over de Kongolese kwestie deed de Sow- jet-minister echter weer een felle aanval op de secretaris-generaal en hij herhaalde, dat de Sowjet- Unie vasthoudt aan haar eis tot reorganisatie van het secreta riaat. omdat zij wenst dat „alle landen gelijke kansen in de Ver. Naties hebben". Gromyko be schuldigde Hammarskjoeld er weer van, dat hij verantwoorde lijk was voor de dood van oud premier Loemoemba. Een ont- werp-resolutie om de secretaris generaal van zijn post te verwij deren. diende de Russische minis ter echter niet in. Wel herinner de hij er aan, dat zijn land alle betrekkingen me< Hammars kjoeld heeft verbroken. Voorts richtte Gromyko aanval len op België, dat hij van agres sie in Kongo beschuldigde. Hij noemde echter niet, zoals bij vorige gelegenheden, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk met name als medeplichtigen aan het Belgische optreden. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de toestand in Kongo door de operaties van de Ver. Naties is verslechterd, doordat de V.N.- koers door de belangen van één groep bepaald wordt. Dit had ge leid tot de ontbinding van het Kongolese parlement, waarna met steun vtyr Hammarskjoeld en het V.N.-apparaat een staats greep tegen de wettige regering was georganiseerd. Tenslotte herhaalde Gromyko dat president Tsjombe van Ka- tanga en kólonei Moboetoe. de leider van het Kongolese leger, moeten worden aangehouden en voor het gerecht gedaagd. (Adv.) De minister-president van de Kongolese regering te Leopold- stad, Ileo, heeft president Nkroemah van Ghana er dins dag van beschuldigd jegens Kongo te kwader trouw te han delen en Kongo's moeilijkheden te gebruiken ten dienste van zijn aspiraties leider van Afrika te worden. Ileo zei op een pers conferentie dat Nkroemah tracht het resultaat van de con ferentie van Tananarive onge daan te maken. Ileo zei andermaal zeer tegen de terugkeer van de speciale vertegenwoordiger van secre taris-generaal Hammarskjoeld in Kongo, Daja, te zijn. Samen werking met de V. N. is onmo gelijk als deze man er is. Verder zei de premier dat toepassing van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarbij de V. N. gemachtigd worden ge weld te gebruiken, niet meer noodzakelijk is. De gebeurtenis sen hebben de resolutie achter haald. Sedert de conferentie te Tananarive bestaat geen gevaar voor burgeroorlog meer. Ook deelde hij nog mee de V. N.-vertegenwoordiger Abbas te hebben meegedeeld dat en kele burgerdeskundigen te Ma- taris-generaal Hammarskjoeld voorrading van de V. N. te waarborgen. Over Kitona zei Ileo„De basis behoort ons toe. Wij heb ben haar van de Belgen ge kocht. Indien de V. N. haar niet aan ons willen teruggeven, zal zich een incident voordoen. Ik zal mijn troepen instructies geven om op te treden". Gistermorgen om ongeveer half elf hebben Koningin Julia na en Prins Bernhard in paleis Soestdijk de Belgische pater Pire ontvangen. Zoals bekend zijn zowel de Koningin als de Prins zeer geïnteresseerd in het werk dat ten behoeve van de vluchtelingen wordt verricht. Het doel van het bezoek van pater Pire was dan ook, de Koningin en de Prins van zijn werk te vertellen. Pater Pire is gistermiddag per trein via Bel gië naar Duitsland gereisd. Koningin Fabiola vierde gis teren voor het eerst haar naam dag ais vorstin der Belgen. Hon derden Belgen en talrijks in Brussel geaccrediteerde diplo maten tekenden de registers op het koninklijke paleis in Brus sel. Koningin Fabiola en koning Boudewijn zijn maandag van hun verblijf in Spanje in België teruggekeerd. Tajeb Boulahrouf, afgezant van de voorlopige Algerijnse regering, is dinsdag per vlieg tuig uit Tunis naar Zwitserland vertrokken. Hij wilde niets zeg gen over het doel van zijn reis. De voorlichtingsdienst van het Algerijnse nationale bevrij dingsfront heeft aangekondigd dat premier Ferhat Abbas don derdagavond 23 maart een bood schap tot het Algerijnse volk zal richten, via de Tunesische radio. Premier Chroesjtsjef zal pre sident Kennedy nieuwe voor stellen doen over de manier waarop de spanning tussen Rus land en de V. S. verminderd kan worden, zo weet het tijd schrift „Newsweek" te melden. De Rus Alexander Toptsjief, die de volgende maand nar«r Boston komt in verband met de viering van het honderdjarig bestaan van het instituut voor techno- In de Zuidafrikaanse steden Durban en Pietermaritzburg zijn maandagavond betogingen gehouden. In Durban trokken een twintigtal betogers naar het stadhuis. Zij hebben daar een half uur op de trap gestaan met borden, waarop slagzinnen stonden gericht tegen het uit treden uit het gemenebest van Zuid-Afrika. In Pietermaritzburg trokken duizend betogers naar het stad huis. Zij eisten het ontslag van de regering. De burgemeester van West- Berlijn en socialistisch kandi daat voor het bondskanselier schap, Willy Brandt, heeft op een persconferentie verklaard dat de nieuwe Amerikaanse re gering de verplichtingen ten aanzien van West-Berlijn, die de regering-Eisenhower op zich heeft genomen, volkomen aan vaardt. TOENEMENDE BEWOLKING. Op 600 km ten westen van Ier land handhaaft zich 'n krachtig hogedrukgebied. Aan de noord flank trekken depressies van Groenland via IJsland naar Noor wegen en buigen aldaar af naar het zuidoosten. De depressie, die dinsdagnacht en dinsdag storm langs de kust veroorzaakte, is in middels boven West-Rusland aangekomen en daarbij aanzien lijk opgevuld, terwijl een nieuwe storing thans van IJsland naar Midden-Noorwegen trekt. Het warmte-front van deze de- Brandt is maandag van een bezoek aan de Verenigde Sta ten in West-Duitsland terugge-. keerd. Hij zei dat de voorstel- muur van een Katholieke len voor een interimregeling van het vraagstuk Berlijn, die het Westen op de Geneefse conferentie van 1959 ter tafel bracht, niet langer van kracht zijn. Het stadsbestuur van West- Berlijn heeft immer gestreefd naar ontspanning en is bereid met het bestuur van Oost-Ber- lijn technische kwesties te be spreken, wanneer dit kan leiden tot een verbetering van de be trekkingen. pressie zal het komende etmaal dichtbij ons land komen te lig gen, waarop de bewolking weer toeneemt. De wind krimpt daar bij naar westelijke richting en wordt geleidelijk weer iets krach tiger. De aangevoerde lucht blijft onstabiel zodat enkele regen- of hagelbuien zullen vallen. De temperaturen zullen over het al gemeen iets hoger zijn dan gis teren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Iets hogere temperaturen. Aanvankelijk opklaringen af gewisseld door enkele buien met matige tot zwakke noordweste lijke wind. Later van het westen uit toenemende bewolking en de wind krimpend naar weste lijke richtingen. logie van Massachusetts, zou deze voorstellen in Washington overhandigen. „Newsweek" schrijft voorts dat Chroesjtsjef althans vol gens Russische diplomaten graag zou zien dat vice-premier Mikojan van Rusland en vice- president Lyndon Johnson van de V. S. elkaar over en weer bezoeken „om de weg te berei den voor een onderhoud tussen hem en Kennedy". Het blad zegt in Washington vernomen te hebben dat de eer ste reactie van Chroesjtsjef tij dens zijn bespreking met de Amerikaanse ambassadeur Lle wellyn Thompson, die hem een brief van Kennedy had over handigd, was: „Woorden, woor den, ik hoor maar niets anders dan woorden". Chroesjtsjef zou voorts gezegd hebben dat hij geen verschil zag tussen de re- gering-Kennedy en de regering- Eisenhower. „Dat is er toch wel", zo zou Thompson geantwoord hebben. Zo staat men in Washington niet meer afwijzend tegenover neutraliteit. Integendeel, wij trachten een echte neutrale re gering in Laos te creëren. Chroesjtsjef: Neutraal tegen wie? Direct daarop hield de Russische premier een pleidooi voor zijn kandidaat voor de functie van Laotiaanse premier. Als het waar is wat u zegt, waarom wil men in Washington dan Soevanna Phoema niet? Wat mankeert er aan hem? Hij is geen communist, maar de wettige premier van Laos, aldus Chroesjtsjef. Thompson verdedigde volgens „Newsweek" Boen Oem. De Rus sische premier noemde Boen Oem echter een „stroman" zon der steun van het volk. WOENSDAG 22 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.32 6.07 6.47 6.57 n.m. 5.59 6.34 7.14 7.24 ZON op onder maart 23 6.38 18.57 24 6.35 18.59 25 6.33 19.01 MAAN op onder 10.35 11.21 12.12 1.35 2.28 3.15 Rukwinden met een snelheid tot 90 km per uur hebben gis ternacht gevaar voor overstro mingen aan de Belgische kust doen ontstaan. Kort na mid dernacht werd de bevolking van Oostende door de politie ge waarschuwd voor overstromin gen door het hoog opgejaagde zeewater. Tegen de ochtend werd de waarschuwing inge trokken. Een Engelse sleepboot verloor in de storm een droogdok, dat vóór de Belgische kust aan de grond liep De eerste lentedag bracht verder overstromingsgevaren nabij Antwerpen. Als gevolg van het hoog opgestuwde Schelde- water bezweek bij de gemeente Bornem een sluis. Genietroepen van de Belgische strijdkrachten werden te hulp geroepen, die met groot materieel aan het werk zijn gegaan om de schade te herstellen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1