Provinciaal nieuws HEL BUISMAN Dissonanten in de Oostzöne AARDENBURG AXEL. HOEK. SAS VAN GENT SLUISKIL VLISSINGEN ZIERIKZEE VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! Gemeenteraad van Waterlandkerkje AGENDA Toch 40 decadente 4c+4 NEDERLAND NEDERLAND INEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND ZOMERZEGELS 1961. Speelverbod voor communisten Ook de klassieken Uitvoering Matthaus - Pa ->sion. Voor ruim duizend toeschou wers, vvaaronuer vele Belgen en verscneidene personen uit iNoord- FranKrijK, vona in ae bint üuais- KcrK voor ae acntste maai de uitvoering piaats van de ivlat- taus-i'assion van Joiian Sebas tian Bacn onder teiaing van Biet van jbgmona. De uitvoerenden waren het Amsterdams oratoriumkoor, het knapenkoor der Vredesscholen uit Amsterdam en het Utrechts stedelijk orkest. Als solisten werkten mede ae Belgische tenor Willy van Hese, die de evange listenpartij vertolkte, de Cana dese oas Bruce Boyce voor de Christuspartij, Corry Bijster, so praan, Wilhelmine Matthes, als, Henier Schweppe, tenor en Pe ter de Vos, bas. Voor deze uitvoering in Aar denburg was ten behoeve van het Amsterdams oratoriumkoor en het Utrechts stedelijk orkest een speciale trein van Amsterdam naar Vlissingen ingelast, alsmede speciale boot- en busdiensten. Vergadering gemeenteraad De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op dinsdag 28 maart a.s. Donte Avond Hervormde Jeugdraad Zaterdagavond werd in de ge meentelijke Gehoorzaal door de Hervormde Jeugdraad een bonte avond gehouden, die door de voorzitter, de heer J. P. Vergou we, werd geopend. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat deze bonte avond niet alleen werd georganiseerd om de leden en verdere belang stellenden een prettige avond te bezorgen, maar ook om te trach ten de vrij hoge uitgaven te be strijden die de aanschaf van di verse spelen voor de instuif heeft medegebracht. Daar alle aangesloten vereni gingen aan deze bonte avond liun medewerking verleenden was men er in geslaagd een ge varieerd programma samen te stellen en het was niet te ver wonderen dat elk nummer zowel van de optredende meisjes als jongens een succes werd. In de pauze werd een verloting gehouden met niet minder dan 75 prijzen. De prijswinnende nummers waren in toffees gewik. keld. Hiervoor bleek zóveel be langstelling te zijn dat de toffees spoedig uitverkocht waren. Nadat aan het slot van de avond door de leden van de Jeugdraad nog het toneelstukje Met vacantie" was opgevoerd, lat veel bijval mocht genieten, sprak de voorzitter zijn grote dank uit aan allen die aan deze avond hun medewerking hadden verleend en voor de betoonde be langstelling, waardoor deze bon te avond ten zeerste is geslaagd. v Herdenking 5-jarig bestaan van de Bejaarden-sociëteit. Dezer dagen werd in de ge meentelijke Gehoorzaal het eet - ste lustrum van de bejaarden-so ciëteit feestelijk herdacht. Mevr. Hanssens, die deze sa menkomst opende, wees in haar welkomstwoord er op dat de so ciëteit vijf jaar geleden haar eer ste bijeenkomst hield, nadat mevr. De Casembroot—baronesse van der Feltz, een krachtige pro paganda in Zeeland voerde om de beiaarden op geregelde tijden een prettige middag te bezorgen door liet inrichten varr een geschikt lokaal, waar onder goede leiding de bejaarden konden samenko men om enige gezellige uurtjes ■door te brengen. Daar ook in onze gemeente het gemis van een bejaarden-socie- t<?it werd gevoeld, liad zich alhier spoedig een damescomité ge vormd, die zich tot taak stelde tie Hoekse ouden van dagen pret tige samenkomsten te bezorgen, ©it werd door de ingezetenen op prijs gesteld en door de bejaar den zodanig gewaardeerd, dat deze sociëteit zich in een gesta dige groei mag verheugen. In een gezellig samenzijn werd dit eerste lustrum gevierd, waar bij de bejaarden op gulle wijze werden onthaald en de heer De Vries uit Terneuzen enige van zijn prachtige series dia's uit Zeeuws-Vlaanderen vertoonde, en deze toelichtte met zijn ^gezellig babbeltje over ons Zeeuws- Vlaanderen. dat op velerlei gebied zoveel moois biedt. Nadat de heer De Vries door de presidente van het Bejaarden comité dank was betuigd voor zijn medewerking aan deze fees telijke herdenking, werd het ge zellig samenzijn nog enige tijd voortgezet. Binnenbrandje. Doordat zaterdagmiddag een van de kinderen van de familie Maas met lucifers speelde, ont stond brand in het pand op de hoek van de Brandspuitstraat en de Kloosterlaan. De gordijnen zo wel als de overgordijnen vatten vlam en ook het verfwerk begon te branden. Door de grote hitte sprongen de ramen. Ijlings toesnellende omwonen den konden het brandje in de kiem smoren, zodat de gealar meerde brandweer niet meer be hoefde op te treden. Bij dit brandje liep de kleine jongen die de brand had veroor zaakt, enkele brandwonden aan handen en arm op. Fototentoonstelling In een der lokalen der oude openbare lagere school organi seert het Sasse Karnavalscomité een fototentoonstelling over het Sasse Karnaval 1961. Door diver se amateurs werd een honderdtal fraaie foto's ingestuurd, die de Sasse karnaval weer in herinne ring brengen. Men kan zeer ge slaagde snapshots van de afgelo pen karnaval ontdekken. Een jury zal nog nader de foto's be oordelen. Ook worden in de loop van ae avond enkele amateurs films van de Sasse karnaval ver toond. Filmavond Onder auspiciën van de Neder landse Fteisvereniging organi seerde de personeelsvereniging van de Glas. en Fosfaatfabriek een reisfilmavond in de kantine van de Fosfaatfabriek. De heer Van Lunteren van de N. R. V. hield een interessante inleiding over de film „Tussen Donau en Adria.'' Voor deze filmavond bestond helaas slechts een matige belang stelling. Uitreiking Landsteiner pla- kette en medaljes In het St Elizabeth Ziekenhuis ontvingen zaterdagmiddag uit handen van dr Dorrepaal namens het Ned- Roode Kruis drie heren de grote Landsteiner plakette, voor het feit dat door hen niet minder dan 15 maal bloed was geschonken. Het waren de heren J. Philip- se, F. v. d. Hooft en A. Breepoel, die deze lofwaardige mijlpaal hadden bereikt. Negen andere donors herdach ten het feit, dat zij zich voor de vijfde maal belangeloos ten dien ste van de medemens hadden ge steld. Met een geestig speechje vertolkte dr Dorrepaal de dank namens het Roode Kruis, waarna onder aanbieding van een roker tje in geanimeerd samenzijn de verwoi ven erkentelijkheidsbetui. gingen, waarop ieders naam prijkte, werden bekeken. Jaarvergadering Vrouwen bond N. V. V. De plaatselijke afdeling van de Vrouwenbond van het NV. Vve zetel van de nieuwe gemeente torische vlak tevergeefs zou zijn. Zij hoopte ten besluit als aktief lid de plaatselijke afdeling van dienst te kunnen zijn. De centraal bestuurster mevr. Dijk-Langstraat uit Biervliet hield hierna de traditionele cau serie, ditmaal niet over een be paald onderwerp, doch meer een algemeen woord inzake de ver bondenheid met de vereniging. Na de pauze, waarin koffie werd geserveerd, liet men het reglementaire voor wat het was en werden het enkele uren van grote vrolijkheid: toneelschetsen, zang en muzikale omlijsting van de accordeonvirtuoos Johan de Wit, die met een acrobatische vingervlugheid de dames, en ook de aanwezige heren, in opperbes te stemming bracht. Op het allerlaatste woord van de presidente had men eenparig commentaar, n.l. dat bijeenkom sten als deze veel te snel ver lopen. Urker vissersboot gelicht. Vrijdag heeft het bergingsbe drijf Van der Tak het wrak van het vissersvaartuig Urk 33, de „Geertje Jacoba", dat 25 meter diep in de monding van de Wes- terschelde lag, geborgen. In het wrak bevond zich het stoffelijk overschot van een der opvaren den. Vorig jaar begin december werd de Urk 33 overvaren door het Zweedse schip „Matarengi". Het zonk vrijwel onmiddellijk. Twee van de opvarenden, vijf broers Hoekstra uit Urk, verloren het leven. Het stoffelijk overschot van een van hen werd niet ge vonden. Na vele voorbereidende werk zaamheden. waarbij stroppen on der liet schip werden gebracht, is de bok „Arend" er in geslaagd het wrak van de Urk 33 boven water te brengen. De Urk 33 werd overgebracht naar het Sloe, waar het droog werd gezet. De gaten zijn gedicht. Het schip is thans drijvende. Het is overge bracht naar de buitenhaven van Vlissingen. De Urk 33 zal zo spoedig mogelijk naar Urk ver trekken voor definitieve herstel werkzaamheden. Zeer waar schijnlijk zal het opnieuw in de vaart komen. Enkele weken ge leden heeft het Nederlandse loodswezen in de monding van de Westersehelde een stoffelijk overschot van een der verdron kenen gevonden en geborgen. Het raadhuis van Brouwers haven behouden. Tijdens dé vrijdagavond ge houden gemeenteraadszitting van Brouwershaven is besloten dat het gemeentehuis van de ge meente Brouwershaven defini tief in Brouwershaven gevestigd zal worden. Bewoners van de dorpen Zonnemaire, Noordgouwe en Dreischor, die samen 2400 in woners tellen, hadden via een handtekeningactie de wens ken baar gemaakt om het gemeente huis van de gemeente Brouwers haven in Zonnemaire of in Noordgouwe te vestigen. Naar hun mening ligt Brouwershaven ten opzichte van de overige plaatsen ongunstig. De voorlopi ge zetel van de gemeenteraad was in Brouwershaven gevestigd. Bij de stemming is vrijdag avond het voorstel van B. en W. om Brouwershaven de definitie Advenerilie (ook als 't poederkoffie is) „De werken van J. S. Bach zijn een deel van onze socialistische nationale volkscultuur". en TOCH WORDT 7AJN KERKMUZIEK GEBOYCOT „Musici zijn staatsfunctionarissen en hebben als zodanig de belangen van de staat te dienenzo luidt ongeveer de richtlijn die in de door de Sowjets bezette zone van Duitsland voor musici wordt ge geven. Dit geldt voor orkesten, solisten, om het even of zij de zogenaamd zware of lichte muziek brengen en hieraan hebben zij zich te houden. Volgens com munistische opvattingen heeft iets geen bestaans recht, wanneer het niet op de een of andere manier met politiek of politieke propaganda verweven kan worden. Dat geldt ook voor muziek. In de praktijk komt het er op neer, dat allen die op de een of andere manier muziek uitvoe ren en dit geldt wel in het bijzonder voor die lieden die programma's samenstellen keurig netjes voorgeschreven krijgen welke muziek volgens de machthebbers „progressief" (de socialistische ontwikkeling en vooruitgang bevorderend) en welke „decadent" de soeia- listische ontwikkeling en voor- uitgang belemmerend) is. „Progressieve" muziek is vrij wel altijd die muziek, waar van de componisten of tekst dichters uit communistische landen stammen. Voor de „klas sieken" ligt het voor de rode 1 machthebbers iets lastiger. Maar ook daar werd iets op gevonden. Was de componist geboortig uit een land, dat momenteel tot het communis tische blok behoort, dan wordt zijn muziek op enkele uitzon deringen na goedgekeurd. MAANDAG 20 MAAKT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, uur: De held van Marathon. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Overval in de middernacht- express. DINSDAG 21 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: De grote zwendelaars. Ned. Herv. kerk: 7.30 uur: Orgelconc. door Jaap Zwart. Concertgebouw, 8 uur: Op voering van het blijspel van Shakespeare „Spel der ver gissingen" door toneelgroep „Arena". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. heeft op haar jaarvergadering het nuttige met het aangename weten te verenigen. De voorzitster, mevr. Hendriks, verwelkomde in haar begroe tingswoordje in het bijzonder de centraal bestuurster mevr. M. S. Dijk-Langstraat. Hierna vulde het jeugdgebouw „De Ark" zich met de klanken van het vereni- gmgslied. Na goedkeuring der notulen en het financieel verslag van de secretaresse-penninmeesteresse, mevr. A. Hemelsoet-van Taten- nove, waarvoor haar dank werd betuigd. Het was bepaald een teleurstel ling, dat de voorzitster bij het volgend agendapunt, „Bestuurs verkiezing", mededeling deed, dat zowel mevr. Hemeisoet als de tweede penningmeesteresse zich niet meer voor een bestuursfunc tie beschikbaar stelden en daar geen candidaten zich aanmeldden werd besloten dit punt van de agenda af te voeren en tot de vol gende bijeenkomst uit te stellen. De voorzitster gaf een résumé van de activiteiten van de aftre denden, daarbij in het bijzonder gewag makend van de nimmer aflaatbare verenigingsactiviteiten door mevr. Hemeisoet aan de dag gelegd. Als werkster van het eer ste uur heeft de secretaresse, al dus de voorzitster, in niet onbe- langrijke mate bijgedragen tot j hetgeen deze damessociëteit thans is: een bloeiende vereni ging, welke de toets der kritiek met de omliggende zustervereni gingen kan weerstaan. Het was de heer Hendriks, die als P.v.d.A.-afgevaardigde, er evenzo overdacht en het betreur de dat dergelijke krachten door omstandigheden zich genood zaakt voelen een bestuursfunctie te moeten laten schieten. Spreker vertolkte eveneens de dank na mens het bestuur van de neutrale bejaardengroepering voor het vele, geheel belangeloze en vaak niet aantrekkelijke werk, door de scheidende verricht. In haar wederwoord zeide mevr. Hemeisoet altijd prettig voor het verenigingsleven te heb. ben gewerkt en het enerzijds be treurde zich door drukke huise- selijke werkzaamheden genood zaakt te zien haar bestuurstaak te moeten neerleggen. Hetgeen echter niet zou impliceren dat 'n beroep tot steun in het organisa- te maken, aangenomen met zes stemmen voor en vier tegen. De Raad protesteert fel tegen opheffing van de Politiepost. Bij het agendapunt: „Mededelin gen" zeide de Voorzitter, dat hjj vanwege de districtscommandant der Rijkspolitie bericht heeft ont vangen dat de vacature van post- commandant der Rijkspolitie, voor lopig niet meer zal worden aange vuld in verband met het tekort aan personeel. De politiediensten zullen vanuit Oostburg geschieden. De Voorzitter zeide, dat hij daar tegen had geprotesteerd, hetgeen tevergeefs is geweest. Deze mededeling had tot reactie, dat door alle leden tegen dit besluit fel werd geprotesteerd. Men was unaniem van oordeel, dat er in de gemeente een politieman diende te wonen, waarover men zou kunnen beschikken wanneer dit nodig is. Politietoezicht vanuit een andere gemeente kan uiternaard niet als een oplossing worden beschouwd. Met de thans ontstane situatie zal dan ook geen genoegen worden ge nomen en men zal tegen het ge nomen besluit blijven protesteren. Het tekort aan politiepersoneel is nu eenmaal een feit, maar dat mag niet leiden om een gemeen te een politiepost te ontnemen. Bij de behandeling van de inge komen stukken werd besloten om adhaesie te betuigen aan het adres van de gemeente Axel voor het verkrijgen van een vaste oever verbinding. Met het voorstel van Gedepu teerde Staten inzake de verhoging van de salarissen van de wethou ders ging de raad accoord. De gemeenterekening 1958 werd voorlopig vastgesteld met een na delig saldo van 1090,48. op de gewone dienst en een nadelig saldo van 112.174,99 op de kapitaal- dienst. De begrotingen diensten 1960 en 1961 werden gewijzigd. Besloten werd met de Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage een vaste geldlening aan te gaan groot 36.000, rentende 4 '4 per jaar, looptijd 25 jaar. Bij de rondvraag werd gevraagd 3 UM »«S <Jc« v„ek UW FIETS nazien wanneer het slagwerk van het uur-1 muziek v/erk op de toren weer zal func tioneren. De Voorzitter antwoordde dat het Inmiddels heeft de overheid wel ingezien, dat het ondoenlijk is de motortje van het slagwerk, thans bevolking zich alleen aan „pro door de fabriek is gerepareerd, zo- gresieve muziek te laten laven, dat de torenklok weldra weer ge- want het illegaal ten gehore hoord zal worden. brengen van „decadente tonen" Aan het slot van de vergadering werd op deze manier slechts be- bracht de heer De Nood een en-l vorderd en zelfs in communisti- thousiast verslag over zijn bezoek sche kringen wenste men wel iets aan Den Haag, als afgevaardigde anders er bij. van de gemeente bij de herdenkingDaarom werd er voor het ge- van het 12li-jarig regeringsjubi- bied van de dansmuziek en de leum van H. M. de Koningin. lichte ontspanningsmuziek een 1 'Xt*. 87) ~k •k •ér Nadruk verboden. door HENRI VAN WERMESKERKEN De Zomerzegels 1961 zullen dit jaar van 24 april t.e.m. 10 juni worden verkocht. De opbrengst van de toeslag op deze vogelserie wordt door de stichting Comité voor de Zomer- postzegels uitgekeerd aan land- delijke en regionale instellingen voor volksgezondheid. maat schappelijk werk en culturele doeleinden, die daarmee de pro jecten financieren die niet op an dere wijze tot stand kunnen ko men. De vijf zegels tonen in Neder land voorkomende strand- en weidevogels naar ontwerpen van de in Veere wonende kunstenaar 'aten, als bescherming tegen in secten, helpt ons hier. Ineens sprinet het mlin<- ik hoor meerdere paardenhoe ven, meteen luide kreten van Taipeke. die op de plantage 'eerde met paarden om te gaan. Als een wilde horde jagen wjj door de pampa. Na het schijn sel van het vuur kan ik nu weer beter zien. Er zijn meerdere paarden om ons. Heeft Taipeke DE PAARDEN Ineens klinkt er een zachte kreet over de pampa. Van één der heuvelen. Tegelijk valt aan de andere zijde een schot, zie ik de mannen opspringen en naar hun geweren grijpen, weg lopen van het vuur, een stuk verder neervallen en op de buik voortkruipen. Hun Indianenbloed werkt, naast het Portugese. Na dat schot en die kreet is het weer doodstil geworden in de pampa. Zó stil, dat het angst wekkend is. En meteen komt een roffel van snelle schoten. Ik weet wat het isde Aikas zijn ge komen, zij hebben de nacht af gewacht, ze weten ons nu bui ten de woestijn, en tussen het reeds hoge gras van het pampa moeras. Ik wil naar buiten treden als het weer een ogenblik stil is... Taipeke houdt me met drang terugMaria hangt aan mijn armen. Ze heeft begrepen Maar snel zie ik Taipeke onze bagage opnemen, hij geeft mij wat in de hand en ook Maria. Meteen begint weer het schie ten. En van dat ogenblik maakt hij gebruik om snel naar buiten te sluipen en ons mee te roe pen. „Mee, Dom Franco!...." Wij volgen hem. Pancho dicht tegen ons aan. Zijn toon ia nu weer zo zeker. Ik weet wat ons wacht. Van Aikas zowel als van deze mensenjagers. Laat zijn instinct nu maar werken, hier is het nog altijd de wildernis. De maan is nog niet op. Wij kruipen niet. we lopen snel en gebukt. Zc kunnen de caboclos zien, dat wij Europeanen zijn. Maar hun aandacht zal wel elders zijn. Zij schijnen vooruitgeslocen te zijn buiten de kring van hun vuur, waardoor zij ons niet zien kunnen. De schoten vallen nu aan mij verder weg. Drijven zij de Aikas Kreet van Dirk van Gelder, van wiens hand ook de teksten en waarde-aan- duidingen zijn. Waarden, toeslag, kleuren en voorstellingen zijn als volgt: 4 4 cent, okergeel en grijs, zilvermeeuw. 6 4 cent, steenrood en zwart grijs, scholekster. 8 4 cent, geelgroen en bruin, wulp. 12 8 cent, blauw en grijs kluut. 30 10 cent, donkergroen cn grijs, kievit. De zegels blijven t.e.m. 31 dec- 1S62 geldig voor frankering. Aikas? Ik begrijp ineens. Dom Pedro en alle anderen zijn uit gedoofd, zoals wij het zouden zijn geweest, als Taipeke niet voor ons gezorgd had. Ik wil hem danken, zie hem ineens niet meer. Ja toch, hij liet daar, is langzaam van zijn paard gegleden. Ineens is Maria bij hem. Dar ik Tn hpt vage licht zie ik ziin gelaat, heel streng en ernstig. uitzondering gemaakt en er werd een „norm" vastgesteld die in houd). dat een programma op dit gebied voor 10 uit zogenaamde „decadente" muziek mag be staan, doch in ieder geval voor de overige 60 r/c uit „progres sieve" muziek moet zijn samen gesteld. Aangezien uiteraard de wester se muziek „decadent" is, grijpen de dansorkestjes o.d. deze „norm van 40 Vr gretig aan, om dit deel van het programma ijverig te vullen met de nieuwste Engelse en Amerikaanse songs, Franse- chansons en Westduitse schla gers, tot groot genoegen van de jeugd. Overigens is het zo, dal in O. Duitsland de jongeren wild en thousiast zijn van deze „deca dente" muziek. Zij vinden de „norm" van 40 9'r veel te laat Hierover is al heel wat rumoer geweest. Een wel heel duidelijk voor beeld is de zaak Jüterborg. Daar kreeg uitgerekend het dansorkes; van de communistische jeugd organisatie „Freie Deutsche Ju- gend" een speelverbod opgelegd, omdat het diverse malen de „norm" had overschreden er. meer dan 40 van zijn program ma had gevuld met verboder ritme. Juist deze band had de norm niet mogen overschrijden Tot hun verontschuldiging voer den de zes jongelui van dit or kestje aan, dat de aanwezige jon gelui een afgrijselijk fluitconcert aanhieven om op deze manier blijk te geven van hun afkeuring wanneer zij op een dansavondje een zogenaamd „progressief stukje muziek inzetten. Zij wil den geen „Ostmusik" horen, maar „Westliche Schlager". Het overschrijden van de „norm" blijft in een politiestaat die Oost-Duitsland is, niet lang geheim. Reeds spoedig kwam het ter ore van de plaatselijke com munistische functionarissen en zij besloten het sextet een speel verbod op te leggen. Het gebeurde in Jüterborg staat niet op zich. Regelmatig worden in de Sowjet-zone van Duitsland speelverboden en hoge boetes opgelegd, niet alleen aan orkesten e.d., maar ook aan pafé- en restauranthouders die zich in hun jukebox niet aan de norm 40 'r en 60 houden. De strijd van de communisti sche functionarissen tegen de „decadente" muziek beperkt zich niet alleen tot de lichte muziek. Zij steken hun handen ook uit naai- de in alle landen en door alle tijden als werkelijk niet po litiek beschouwde kerkmuziek. Een van de allergrootsten uit dit rijk, niemand minder dan Jo hann Sebastian Bach, wordt a's volgt beschouwd: „Het werk van Bach is een deel van onze socialistische nationale volks cultuur." In de praktijk ligt de zaak echter anders. Daar pro beert men met alle middelen die mogelijk zijn, uitvoeringen van kerkmuziek ook al betreft het muziek van de zo hoog gewaar deerde J. S. Bach, te verhinde ren. Is er een kerkmuziekuitvoe- ring op handen, dan wordt plot seling op het laatste nippertje de mededeling gedaan, dat het wel spijtig is, maar dat de be trokken zaal helaas voor een au dere dringender bijeenkomst op geëist moest worden. Waar het stedelijke- of staatsorkesten be treft, speelt men meer open kaait, aan de dirigenten is het ten strengste verboden aan welke kerkmuziekuitvoering ook mee te werken. In alle vrije landen van t wereld delen de muziekliefheir hers het uitgebreide terrein var. de muziek volgens zuivere nw- zieknormen in. Zij spreken var. „lichte muziek", van „solisten concerten", van „opera's" en var .zware muziek". In het g van de communistische mact hebbers komt dit onderscheid de tweede plaats. Primair daar de verdeling van de ra ziek in progressieve, die op een of andere manier in het s' teem past en die welke aan I systeem vijandig is. Daar is politiek samengesmolten mei9 ie denkbare levensuitingen. (Nadruk verboden.) -r. meegenomen? Of jagen ze Langzaam wijst hij naar zijn uit gewoonte mee? Daarmee ontnemen we die lagers alles. Maar wat wilden zij mij ontnemen? Maria. En trok ik zelf niet door de pampa to voet? Dan merk ik, dat één paard achterblijft. Nee, een muildier! Het struikelt, valt. We rennen voort. Ik weet wat dit betekent. Wij waren daar omsingeld, de pijlen of doorns der Aikas heb ben het dier getroffen, terwijl wij door hen heenbraken. Wat is dat? Stopt Taipeke nu ineens? Wij zijn juist op een heuvel en in het. sterrenlicht zie ik de pampa vóór mij. Ook PanchoDie is al dicht bij mij. Hij kan hard lopen. Maria heeft zich al die tijd vastgeklemd. Geen angst over al dat voor zich uit? Ach arme, in die vre-mde is haar ontsnapt, duistere nacht? Waar voertWij hebben drie paarden over, Taipeke ons heen? en een lastdier. Nee. daar is Dan voel ik iets. De flank van (Taipeke al weer bij ons. een paard. Ik hoor het dier Wij z;'n reeds minstens drie snuiven. Ik hoor Taipeke er iets aan doen. Maria kan niet rijden, ik spring op het paard en neem haar voorop het zadel, tast naar een ander paard. De oude gewoonte van rnen- vier mijl weg van ae fatale plaats. Ik stop, en zie om! De vuren branden nog. Geen schot klinkt meer. De pampa is doodstil. Hebben zij elkaar uitgemoord? sen in de wildernis om hier de Nee toch, gestalten om het paarden 's nachts gezadeld te vuur. Aikas. been. Daar heeft hem iets ge raakt, zegt hij. Een doorn! Die is er meteen weer uitgevallen onder het rijden. Het ging donr de broek en dan even in de huid. Hij kijkt me aan. „Voorbij voor Taipeke", zegt hi' stil. Fr is zulk een matheid in mijn benen, dat ik bijna meen, ook getroffen te zijn. Taipeke werd gewond. Taipeke zal ster ven. Hij heeft zijn been ontbloot en de plek met het zakmes, dat ik hem indertijd gaf. openge sneden. Twee diepe kruiselingse sneden. Maria is er al bij. Daar ligt ze die wonde uit te zuigen en telkens het bloed weg te spuwen. Golven bloed. Taipeke sneed diep. „Beste, beste jongen. Taipeke, je zal beter worden", stamel ik. Het is misschien een tak ge weest.... het kan niet, het mag niet. Ik kan je niet missen". Het is, als lag daar vóór mij een eigen broeder. Ik zou geen ■»rott:r smart kunnen voelen.... Dat is het grootste verlies, dat ons treffen kan. Hier midden in de wildernis. (Wordt vervolgd.) STEEDS MEER TOERISTEN OVER DE AFSLUITDIJK Tellingen hebben uitgewez® dat in juni, juli en augustus het vorig jaar 52.732 buitenlai"(' se motorvoertuigen de afslLi"' dijk in beide richtingen zijn i passeerd. Dat is ruim 28 Pr°' cent meer dan in dezelfde ma?r] den van 1959 en ruim honde;' procent meer dan in drie ma-1" den van 1956, aldus het dr-c maandelijks bericht betreffen1" de Zuiderzeewerken. De tellingen zijn verricht do"- de Dienst der Zuiderzeewerken Het aantal Duitsers dat °'1; de Afsluitdijk kwam was M grootst, 26.202 Duitse m0!0;, voertuigen werden in de-- maanden geteld; dit is bijna helft van het totaal. Daar,t. kwamen: 'Zweden 6126, Fran rijk met 4933, Groot-Brittan'' met 3175, Denemarken met '1 Zwitserland met 1988, Belgian'" 1927, Italië met 1361, de VerenB de Staten met 1283 en Luxe burg met 68 voertuigen. Juli was de drukste maa met 20.953 motorvoertuig9 daarna kwam augustus 19.650, in juni passeerden D- buitenlandse voertuigen de sluitdijk.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2