1 pak gratis Revaluatie gunstig of ongunstig? Beursoverzicht Geheim van visser uit Katwijk aan Zee Eric de Noorman - De ring van Honoria in rood pak Ook voorspoed met glanzende guldens Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel ag 17 maart 1961 Vrijdag 17 maart 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 iekhandel Van de Sande (M>rdstraat Terneuzen andag 20 maart uur VES en mylene itisch filmwerk der |i over dc beroemde oude Griekenland, s onder de mannen 1 vol actie. Mannen ge kracht.... vrou- omhelzing van zijn ijdwagens tegen de als levende storm- op de vijandelijke sensaties. nwerk! Spectaculair ;gang boven 14 jaar. !dag 22 maart uur [mie van doren jhran Ictuele film: de vakbondsterreur (Ad verhaal over de met moderne gang- il hun gewelddadig- n een gangster-vak marteling en moord de wet tgang boven 18 jaar. it parijs" 18 jaar l\thon" 14 jaar Ontspanning Onlangs heeft het Centraal Planbureau ons weer verrast met een prognose voor onze ontplooiing in 1961. In het al gemeen wordt daarin een op timistische ondertoon in ge hoord en de Kamergeleerden hebben voor de harde zaken lieden uitgerekend, dat zij een gunstig jaar tegemoet gaan. Die voorspelling is op zichzelf waardevol, want het is belang rijk te weten of het klimaat voor de toekomst gunstig is of ongunstig. Alleen wanneer er een gunstige verwachting is, hebben wij kans dat daar een opwekkende invloed van uit gaat. Het is met de economische toestand als met de sneeuwbal, di« steeds dikker wordt naar mate hij langer door de sneeuw UIT DE LONEN- EN PRIJZENSPIRAAL Het is belangrijk na te gaan of de revaluatie, die in middels een feit is geworden, de optimistische verwach tingen zodanig teniet doet, dat daar op zichzelf een kracht vanuit gaat, dié naar recessie leidt. Dit menen wij ronduit ontkennend te moeten beantwoorden en er zijn punten genoeg te vinden waarmee wij ons stand punt kunnen beklemtonen. In het centraal economisch plan voor 1961 wordt een ondertoon van zorg bemerkbaar wanneer er .gesproken wordt over een loon stijging van circa 5 die niet geheel zal kunnen worden opge vangen door productiviteitsvermeerdering. Welnu over deze zorg straalt de sterkere gulden een warme gloed van geruststelling uit. Onze import komt voor een deel uit niet gerevalueerde landen en daarom zuilen onze inkoopsprijzen op de grondstoffenmarkt dalen. Misschien dat wij eens een or der missen omdat een verwende fabrikant weigert zijn prijzen aan te passen, dan kan dit alleen maar zegenrijk werken. Wanneer het tempo van exportopdrachten zou blijven stijgen als in de laat ste maanden het geval was, zou den wij toch onvoldoende ar beidskrachten bezitten om alle orders uit te voeren. Dan zou in minder dan geen tijd de door het planbureau verwachte loonstij ging van 5 len meer!) een feit zijn geweest. Nu hebben wij tenminste een kans dat de kostenstijging van de lonen binnen de perken blijft. We kunnen eindelijk uit de ionen- en prijzenspiraal geraken. Voordeliger investering Naast dc grondstoffeninkoop zal dc aanschaf van veel machi nes en andere investeringsmidde len voordeliger kunnen plaats vinden. Moeten wij daarbij ver wachten dat de werkgevers dus getroffen worden in hun concur rentiekracht? In het algemeen kan worden gezegd dat de winst marges op dit moment zo ruim zijn dat deze vooral met het oog op de gedaalde inkoopsprij zen in liet dollar- en sterlingge- bicd gemakkelijk kunnen wor den aangepast aan de nieuwe situatie. Dit ligt iets moeilijker in de sector van de dienstverlening zo als bij de luchtvaart, de scheep vaart- en andere transportbedrij ven. Deze pientere zakenlieden zullen hun valuta-bestedings patroon echter stellig beter aan de nieuwe situatie kunnen aan passen dan in hun recente be richtgeving wordt gesuggereerd. Is in dit verband het pessimis tisch geluid dat zij hebben laten horen, niet meer gevaarlijk dan reëel? Gevaarlijk omdat een pes simisme spoedig tot verkeerde gevolgtrekkingen leidt ten aan zien van het verloop van de con junctuur. Ten aanzien van de ver wachte stijging der industriële capaciteit ziet de naaste toe komst er ook niet slechter uit INTERNATIONALS LICHT VERDEELD De stemming was gistermid dag bij de opening voor de in ternationale waarden licht ver deeld. AKU's en Unilevers een weinig boven de voorgaande slotkoersen, Hoogovens aan de vaste kant, daarentegen Philips iets lager en Kon. Olies min een gulden. De handel was zeer rustig. Er werd kennelijk door de arbitrage en het publiek een afwachtende houding aangeno men. Het uittreden van Zuid- Afrika uit het Britse Gemene best werd ter beurze wel druk besproken doch als kennisge ving aangenomen. Dit uittreden was praktisch niet van invloed op de aandelenkoersen in Am sterdam. Londen was flauw. Van die kant werden op het Damrak aandelen Kon. Olie verkocht waardoor deze aande len gedrukt in de markt lagen. De flauwe stemming voor het pond sterling werkte nu niet be paald een hausse-stemming op het Damrak in de hand. Gister middag nabeurs heeft het Kon. Shell concern de cijfers over 1960 alsmede het dividend over dat jaar bekend gemaakt. Kon. Olies die woensdag in Wall Street !4 dollar lager slöten, daalden van 142,20 tot 141.80. De aandelen verlieten de markt op circa ƒ142. De slotkoers van woensdag was 143. De stukken lagen een weinig beneden pari teit New York. AKU's hielden zich aanvankelijk op 529'/a (527'/a) zeer goed doch moesten gedurende de verdere beursduur terrein prijsgeven waardoor de koers beneden de slotkoers van woensdag kwam te liggen. Het gepubliceerde jaarverslag van Philips bracht voor de beurs, na het uitgebreide communiqué van verleden week van dit concern, geen nieuws meer dat van in vloed zou kunnen zijn op de koersvorming van de clektro- aandelen. De stemming was voor deze stukken op 1193 nau welijks prijshoudend met weinig zaken. Unilevers lagen op 836 circa 5 punten boven de vorige slotkoers. De stukken werden hier voor Zwitserse rekening uit de markt genomen. Dit wordt duidelijk door het feit, dat de margarinewaarden maan dag a.s. in Zwitserland ter beur ze worden geïntroduceerd. Hoogovens die circa 6 punten hoger openden op 979. moesten gedurende de verdere beursduur de gisteren behaalde koerswinst, vrijwel geheel prijsgeven. In de cultuursector bestond slechts de eerste tien minuten slr.ngstelling voor HVA's, die werden verhandeld tegen de 148, vrijwel onveranderd bij de slotkoers van woensdag. Am sterdam Rubbers laggn aafigp- boden in de markt. In de scheepvaarthoek verliep de han del kalm. De stemming was doorelkaar goed prijshoudend. Scheepvaart Unies boekten op 187'ruim 2 punten koerswinst. Staatsfondsen stil en praktisch onveranderd. In de lokale afdelingen wer den aandelen Lohuizen een paar punten hoger op 203 geadviseerd op de aanstaande converteerba re obligatielening en de zeer ruime orders. Aandelen Heemaf en die van Machinefabriek Ma- hez kregen hogere adviesprij zen. Op deze twee fondsen werd door een groot commissiehuis de aandacht gevestigd. Aande len Hollandse Beton werden op 375 (369) geadviseerd als nawer king op het gunstige dividend- voorstel. Ook in de lokale afde lingen was de belangstelling gisteren veel geringer, vergele ken bij de voorgaande beursda- gen. Prolongatie 3'/2 -procent. Beursindices 14/3 15/3 16/3 623.13 619.48 619.04 383.41 3842.7 386.62 210.71 211.38 210.94 228.95 232.54 232.54 170.55 172.13 172.33 442.23 441.27 441,62 Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Nabeurskoersen AKU: 525—530gl slot 529 (524% Kon. Olie; 149—152 slot 151.50 (142.30) Philips: 1199—1210 slot 1210 :(1192'/2) Unilever; 838—845 slot 844 (836%) Hoogovens; 974—980gl Sïot 970 972)1 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend, luiden: Engelse pond 10.02—10.12. Amerikaanse dollar 3.57 Va 3.61Vr, Canadese dollar 3.61— 3.66, Franse frank (100) 72.80— 73.30, Belgische frank (100) 6.97 —7.02, Duitse Mark (100) 90.25 —90.75, Zweedse kroon (100) 68.8569.85, Zwitserse frank (100) 83.20—83.70, Italiaanse lire (10.000) 56.75—58.75, Deense kroon (100 51.5052.50, Noorse krc-on (100) 49.75—50.75, Oosten rijkse Schilling (100) 13.85— 13.95, Portugese escudo (100) 12.5512.70, Spaanse peseta (100) grote cotiftures 5.92 Ti— 6.0Ï& rolt. Het zakenleven gaat steeds vlotter en werpt meer winst af hoe langer de voor spoed voortduurt. Omgekeerd kan een plotseling opkomende golf van pessimisme de dooi doen invallen en niet alleen onze sneeuwballen maar ook de prachtigste sneeuwpoppen doen ineenkrimpen of weg smelten. dan voor de revaluatie. De voorspelde stijging van 6li zal zeker wel kunnen worden gerealiseerd. Als de Duitse le veranciers van kapitaalgoede ren minder orders te verwer ken krijgen, zullen zij wel be reid gevonden worden het re valuatie-nadeel voor hun reke ning te nemen en voor de rest blijft er altijd nog de mogelijk heid meer aankopen te plaat sen in Angelsaksische richting, waardoor de concurrentie meer kans krijgt haar invloed te doen gelden. Reden voor sparen Scherper dan voorheen zullen nu Nederlandse ondernemers erop gebrand zijn hun bedrijf te rationaliseren en dit komt onze industriële kracht ten goede. Het overheidsverbruik neemt in het peilplan van onze na tionale welvaart een belangrijke piaats in. Dat verbruik zou vol gens de planning met 8 stij gen. Is dit een dwingende eis? Daarnaast rijst de vraag of op dit punt de revaluatie ook niet bepaalde voordelen brengt. Onze reserve aan produktieve kracht is juist bij stijgende wel vaart groter dan in benarde tij den. Denken wij alleen maar eens aan de produktieve winst die verkregen wordt door het matigen van de snelheid waar mee overal de vrije zaterdag- wordt ingevoerd. Zeer terecht Iheeft de Nederlandse regering daar ook op gewezen. Psychologisch gezien kan de toegenomen kracht van dc gul den worden uitgebuit om geld smijterij te beteugelen. De be- stedingsdrang is jarenlang be vorderd door de gedachte dat wij minder waarde in handen houden hoe langer wij ons geld bewaren. Nu kunnen wij voor het eerst eens weer een dam opwerpen tegen de verspilling met de kreet dat wij zuinig op onze gulden moeten zijn Hij is meer waard dan voorheen. Mis schien zullen de anti-spaarders met deze gedachte nog eens tot sparen worden gebracht De drempel gelegd Vanzelfsprekend wordt dooi vaardeverandering altijd een zekere verlegging van activiteit noodzakelijk. Op het grenster- rein van de concurrentie zullen wij een deel van onze export missen. Kan deze door andere dienstverlening bijvoorbeeld in de financiële sector, worden op gevangen? Tenslotte heeft de hele wereld in de afgelopen we ker, gezien, dat de Nederlandse gulden een munt is waar men op kan bouwen. De betekenis van ons land als bankier moet toenemen. Er zou reden zijn tot pessi misme wanneer de revaluatie een ingrijpende operatie zou zijn geweest, die muren bouwde waar tot heden vrije doorgang bestond. Nu kan alleen maar gezegd worden dat er een drem pel is gelegd waarover een or dentelijk verkeer mogelijk is Wij mogen met vertrouwen in dit jaar voortwerken. Een be paalde wijziging van ons econo misch beeld mag er wel plaats vinden en dan is dit gunstig. Mocht na verloop van tijd blij ken dat wij ondanks het oppoet sen van de gulden toch met een overtrokken welvaartspatroon blijven schitteren, dan is dat beslist niet gunstig. In dat geval immers bestaat het gevaar van een verdere correctie en dan zouden de gevolgen wél ernstig kunnen zijn. Nu is daar nog geen sprake van. (Nadruk verboden.) Drs. HERMES. Gemakkelijker en beier hebf U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris» de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inwekenezonder lang koken zonder warm spoelen. EN NU BOVENDIEN NOG: ter kennismaking. bij aankoop van 2 f a (Adv.) GEHELE CUBAANSE DIPLOMATIEKE MISSIE NAM ONTSLAG Be ambassadeur van Cuba in Nederland, Ingnacio Fiterre, be nevens alle andere leden van de Cubaanes diplomatieke missie en consulaire diensten in Nederland hebben ontslag genomen. Foto; Voor de Cubaanse ambas sade in Den Haag staat 't bord: „Niet parkeren, gereserveerd voor Cubaanse ambassadeur". Een Haagse jongeman vond, dat er nog wel een bordje „Weg met Fidel Castro" bij kon. Wijting lag voor het opscheppen onder de Nederlandse kust Terwijl de grote vloottreilers uit IJmuiden, Scheveningen, Kat wijk en Vlaardingen al van begin januari af zeer slechte vangsten aan haring en rondvis in de noordelijke Noordzee tussen 58 en 61 graden Noorderbreedte meldden, heeft zich plotseling, dicht onder de Nederlandse kust ter hoogte van Texel op ongeveer 40 mijl van IJmuiden een wijting explosie voorgedaan. Schipper Jacob van Duijn uit Katwijk aan Zee van de treiler KW 176, de „Gezina Geertrui" ontdekte ruim twee weken geleden deze enorme school wijting, dicht bij de thuis haven. Hij viste in alle stilte en uit concurrentie-overwegingen zonder zijn collega's op de hoogte te stellen enkele dagen op de school wijting en besomde te IJmuiden voor de vangst 19.000. Onmiddellijk werd weer naar zee getrokken en deze week maandag Streven naar grotere Spaans-Portugese samenwerking De Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken Castiella heeft tijdens een hem in Lissabon aan geboden diner verklaard, dat de solidariteit tussen Portugal en Spanje ook in verband met de Afrikaanse vraagstukken inniger eal worden. Volgens het blad „Diario da Manha" verklaarde de Spaanse minister, dat de gemeenschappe lijkheid van doelstelling in de buitenlandse politiek der beide landen ten opzichte van Europa en Afrika in het kader van het Iberische verdrag reeds een feit is. Aan het onderhoud van twee uur, dat minister Castiella met de Portugese premier Salazar onder vier ogen heeft gehad, hecht men in Lissabon grote be tekenis. Politieke kringen ver moeden, dat de beide staatslie den overleg hebben gepleegd over een gemeenschappelijk op treden tegen de „Iberische revo lutionaire vrijheidsbeweging", die plannen zou beramen voor een omwenteling in de beide landen. was de KW 176 weer te IJmuü den met een schip wijting aan dé afslag om 7000 te besommenj Nog diezelfde maandagmiddag! voer de „Gezina Geertrui" weet* naar zee. 36 uur later was schip, per J. van Duijn weer terug ln IJmuiden om aan de woensdag- markt 600 kisten wijting voor1 een bedrag van ƒ9000 aan te voeren. Het geheim van de bemanning van de KW 176 kon nu niet lan-, ger bewaard worden. Andere treilers moeten in de noordelijke Noordzee ruim twee weken vis sen voor een vangst van 400 tot 500 kisten vis en de KW 176 pres teerde dit in nog geen 2 dagen. Van de drie reizen op de school wijting besomde de KW 176 in 15 dagen tijds ruim 35.000, hetgeen voor deze tijd van het jaar een prestatie is. Woensdag hebben vele visserij- maatschapijen hun schippers, die in de noordelijke Noordzee met de treilers visten, van de vangst van de KW 176 op de hoogte ge steld. Woensdagavond viste reeds een flinke vloot IJmuidense en Katwijkse treilers op de school wijting, dicht bij de Nederlandse kust. Fransen geven ^uidslaviscri schip vrij Het Zuidslavisch schip „Srbija"- dat door de Franse marine ter hoogte van Oran was onder schept, heeft gisteren toestem-, ming gekregen de marinebasis Mers el Kebir te verlaten. Eerder was bericht, dat de Fransen de lading van het schip onderzochten. De Zuidslavische regering heeft woensdag bij Frankrijk geprotesteerd tegen het opbrengen van de „Srbija". Franse oorlogsschepen hebben reeds verscheidene malen buiten, landse schepen onderschept met het oog op wapenleveranties aan de Algerijnse opstandelingen. Zuid-Afrika wil tot het sterlinggebied blijven behoren Naar van betrouwbare zijde te Londen vernomen werd is Zuid- Afrika voornemens tot het ster linggebied te blijven behoren na dat het op 31 mei a.s. uit het ge menebest zal zijn getreden. Dit werd door de Zuid-Afri kaanse minister-president, dr. K. Verwoerd, bevestigd. 8. De Noorman zegt niets van zijn vermoedens tegen de twee Franken: ze nuttigen een karig maal en zeer tot verwondering van het tweetal neemt Eric niet de voorzorg om een wacht in te stellen, als ze zich gereed maken voor de nacht. „De paarden waarschuwen ons wel, als er onraad is," zegt. hij on verschillig. „Wacht, ik zal de die- 1 ren iets dichter bjj het kamp kluis- teren Dan wikkelt hjj zich zorgeloos in zijn deken en kijkt zelfs niet meer naar de gevangene om. Maar terwijl de Franken na verloop van enige tijd in diepe slaap verzinken, blijft de Noorman klaar wakker, want in zijn hart hoopt hij, dat de bleke reus wanneer hij zijn kans schoonziet, de benen zal nemen Op de één of andere manier voelt hij moet er verband be staan tussen het feit, dat de ge vangene verbergen wil, dat hij pijl en boog gehad heeft en de ge- geheime boodschap, welke hij aan Attilla wilde overbrengenEn als hij ontsnapt, zal de gevangene vermoedelijk regelrecht naar de plaats gaan, waar hij pijl en boog verborgen heeft Maar de reus zit de volgende morgen nog roerloos op zijn plaatsen er is duidelijk leed vermaak in zijn ogen, als hij Erics slaperige gezicht ziet Tegen de middag bereiken ze Gondalfs burcht, waar Eric snel de burchtheer op de hoogte brengt. „Het is een sluwe kerel," mom pelt de Noorman als de gevangene met een spottende blik achterom, door krijgers naar de kerker ge bracht wordt. „Maar met die geheime bood schap zal hij niet lang rondlopen. Dat krijg ik wel uit hem Gondalf zucht en haalt de schou ders op. „Er zijn op dit ogenblik belangrijker dingen, heer Koning. In de paar dagen dat ge afwezig was, zijn er alarmerende berichten gekomenDe Romeinse veld heer Aëtius is met een leger onder weg naar het Noordenom op roerige volken te straffenDie oproerige volken...,., zün Wfyjgrj

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5