RUILBUREAU De zaak tegen de uit Berkel voormalige arts taten Zeeuwse e 1961 Amerikaanse straalbommenwerper vermist A rV-secties ellen eisen RECHTSZAKEN I „Politieke raadgevers" STAAT WEER VOOR U OPEN! RAMA RUILBUREAU postbus 99 - Rotterdam Steeds meer buitenlandse werk lieden in Duitsland Pagina 7 ing hebben Gedepu- beschikbare woning- waren voor Zeeland Staten, maar door de eid toegewezen, zulks gen. woningen zal een aan :t ter vervanging van gemeenten Breskens irg (14), Schoondijke (7), Yerseke C23> uiteraard te gering Ged. Staten hebben, verdeling hiervan in aandacht te moeten scale behoeften, aard geen sprake zijn. n totaal 102 woning- 2), Clinge (4), Hulst 8), Vogelwaarde 16), rden 22 woningwet iet (2). Breskens (6), 4) en Zuidzande (2). gwetwoningen, waar- ;singen. Aan de beide oningen toegewezen, Het eiland Tholen en >ningwetwoningcn en ties. Men heeft reke- iden met het feit dat van het loonbeleid, geld voor N.T.S. en :ening moet worden net de overheid. ,Na ig debat werd einde uur van personeels- csteld de vergadering om de groepsraden hun wensen te laten schorsing werd een isen, zoals zij ook wa- sgd in brieven van de ssraad en van de sec- roepverenigingen, aan Isbestuurders voorge- :isen houden een ver van de onderhande de C.A.O., die men ber 1961 gerealiseerd ;ien en het instellen >or alle functies om- verktijdregeling, vóór voorkomen worden, le zijde van het per- :merkt, dat hier en miteerd overuren ge len zonder enige vorm isatie. ouwenscommissie van jel, aldus een andere izage moeten krijgen mctie-omschrij vingen, een margeverruiming maximaal 50 procent, van 1 april, aldus 'n s, moet de vijfdaagse ngaan voor personeel en N.R.U. en omroep- voor zover het de ;reft die vaste dienst en. Voor hen, die in iet uitzendingen van op zaterdag en zon- cht zijn te werken peciale regeling wor- en. indienen van deze nog van de kant van veging medegedeeld iet alle kracht zullen lersteund. De heer F. het N.V.V. wees er, rns de vertegenwoor- de overige vakbonden, eis van de margever- m 50 procent in de et haalbaar zou zijn. de vergadering hier- ukkelijk waarschu- 5 DODEN IJNONGELUK N JAPAN eluk In een Japans' donderdag aan 26 leven gekost. Tengc- let uitbreken van een de eompressorkamer aedjimljn bij Katsoeki pan geraakten twee s en 24 leden van een eg op 915 nieter dlep- buitenwereld afgesne- K>p dat deze mensen kunnen worden Kc" spoedig opgegeven, •kers, die zich ln do ►•an de plaats van het vonden, konden zich d stellen. maart kwamen hij lijk ongeluk in de Ka- in Zuid-Japan 71 s om het leven. D>t rgste mijnongeluk J1* s het einde van de eldoorlog. IN DIENST VAN KONGO-RIVALEN Spionnen, moordenaars en huursoldaten maken situatie nog gevaarlijker (Van onze correspondent.) Waarom toch laat de blanke wereld zich dat inpraten? Waarom stelt zij zoal niet België dan toch de Belgen in Kongo, die daar zonder twijfel tientallen fouten hebben gemaakt en in vele gevallen een scherpe veroordeling verdienen, ook nog aansprakelijk voor de onmenselijke daden, die vrijwel dagelijks in het ongelukkige land wor- I den gepleegd? In werkelijkheid immers zijn al deze wan- daden het gevolg van de verschrikkelijke, inheemse intri gues, die de nieuwe staat verscheuren. VERSCHIL TUSSEN WOORD EN DAAD Neem als voorbeeld een presi dent Kasavoeboe. Hij is een zeer I vrome Katholiek, die steeds weer I op de morele verplichtin- gen. die zijn geloof hem oplegt, li Jlaar diezelfde Kasavoeboe lever de zonder enig gewetensbezwaar BVijftien Loemoembistische politi- J ci uit aan Kalondji en zijn I scherts-republiekje, hoewel hij beslist wist, welk een verschrik- keliik lot deze mensen daar wachtte. Kalondji is een van de meest twijfelachtige figuren in het I Kongolese schaakspel der losge- 1 laten derwisjen. Zijn onbetrouw- baarheid en zijn corruptheid zijn I even berucht als zijn fysieke laf- heid. Toen de troepen van wijlen If Lermoemba zijn miniatuur rijkje ■binnenvielen, nam hij, voordat er I nog een schot was gevallen, als I eerste de benen. Dit gebrek aan moed verhindert niet, dat Kalon- I dji met een waar sadisme met I! weerloos geworden politieke I tegenstanders, die zijn soldaten- I' horden in handen zijn gevallen. I Hij laat hen in een rij opstellen I en neerschieten. Zo zijn ook de II vijftien leiders, die Kasavoeboe hem zond, om het leven gekomen. leger van hele en halve misdadi gers vormt het Belgische contin gent slechts een kleine minder heid. In Brussel heeft Tsjombe een aantal reserve-officieren tegen een salaris van ongeveer ƒ2500 per maand geworven. Uit Zuid- Afrika heeft hij driehonderd blanke recruten en enige vliegers naar Katanga gelokt. Een Fran se fascist, overste Trinquier, die zich in Indo-China en Algerije als guerillastrijder en parachutist heeft onderscheiden, is tot hoog ste militaire adviseur van de Ka- tangese minister van Defensie, Joseph Yav, benoemd. Deze vete raar! uit Frankrijks koloniale oorlogen onderhoudt een klein bureau dn Parijs, van waaruit hij avonturiers van allerlei slag naar Kongo dirigeert. Maar ook overigens zijn uit Frankrijk en Algerije honderden blanke „toeristen" naar Kongo gekomen. Deze ultra's van beide zijden in Noord-Amerika hebben grote belangen bij een verlenging van de chaos in Kongo. Naast deze Fransen zijn er talrijke Brit ten en Westduitsers. Rasechte vroegere SS-ers zijn uit Spanje en Zuid-Amerika ge komen. Ook vindt men in Kongo enige Amerikaanse avonturiers, meest oud-vliegers, en zelfs heeft men er enige lieden uit de Dominicaanse Republiek en uit Guatemala waargenomen. Overbodig te zeggen, dat Stan- leystad het verzamelpunt van blanke emissionarissen van een geheel ander slag is. Hier vindt men Egyptenaren, Tsjechen, Russen en zelfs enige zeer dis creet, maar desondanks buiten gewoon actief optredende Chine zen. Het zijn Mao's kleine, handi ge politieke agenten, die uit Noord-Vietnam naar hier zijn ge zonden. Het land is aldus overstroomd door een vloed van agenten, spionnen en avonturiers. Het zou de hoogste tijd zijn, dat de Ver. Naties zich eens wat meer om dit aspect van de Kongo-crisis bekommerden. Maar daar de vol kerenorganisatie vrijwel geen macht en geen autoriteit in het Afrikaanse land bezit en de bui tenlandse hulpkrachten uiteraard steeds worden gedekt door de heersers van de gebieden, waar in zij opereren, zullen Hammar- skjoeld en de zijnen in deze ge vaarlijke situatie moeilijk veran dering kunnen brengen. (Nadruk verboden; Voor de rchtbank te Leeuwar den, gepresideerd door mr. H. J. van Maanen, heeft gisteren de voortgezette behandeling van de strafzaak tegen de voormalige arts uit Berkel de 44-jarige .1. F. A. M. O., gedetineerd in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden, plaats gehad. Zoals bekend, eiste de officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, op 2 mei van het vorige jaar levenslange gevangenisstraf te gen dokter O., die hij schuldig achtte aan het aan hem tenlaste gelegde misdrijf: opzettelijke vergiftiging van zijn medegevan gene A. L. Genoemde L., die evenals dokter O. een levenslan ge straf uitzat in de Leeuwarder gevangenis wegens giftmoord op zijn vrouw, werd op 5 febrmari 1958 dood in zijn cel gevonden. Hij bleek vergiftigd door middel van cyaankali, dat hem blijkens een door hemzelf geschreven briefje, dat in zijn cel werd aan getroffen, in poedervorm als I Er bestaat geen twijfel aan, dat I de Belgische regering grote tac- I tische fouten in de maanden van de Kongo-crisis heeft gemaakt, j Dat zij de technici, voor zover mogelijk, in Kongo liet en dat zij het vooral Tsjombe toestond van I deze mensen gebruik te maken, mag nog als begrijpelijk worden I beschouwd. In andere landen lagen reeds de deskundigen op de loer om de functies over te ne- I men, die de Belgen niet sinds gis- tewrt-bekleedden. Tenslotte wé ren het óóK de Belgen, die in dit reusachtige land in vele opzich ten voorbeeldige dingen hebben gepresteerd. Er was geen enkele reden om anderen de vruchten van hard werken te laten genie ten anderen, die slechts wilden oogsten, wat zij niet hadden ge zaaid. Maar de regeerders in Brussel hadden nooit mogen toestaan, dat 1 Belgische „politieke raadgevers" zich in Elisabethstad vestigden. Echter, ook zonder enige sym pathie te koesteren voor deze Kasavoeboe, vroom Katholiek. uitdetljdse „politieke adviseurs", moet men hen toch in bescher ming nemen tegen de laster, die thans tegen hen wordt gespuid. Deze overbodige en schadelijke raadgevers 7,ijn in geen enkel op zicht schuldig aan de gruwelen. Integendeel, zij hebben hun „ba zen" steeds weer gewaarschuwd tegen het plegen van geweld daden. Overigens zou een Tsjombe, die sluwe vos die geen Scrupules kent wel de laatste zijn om bij zijn meer duistere affaires Euro pese dus blanke, getuigen te be trekken. Al de gruweldaden, die worden begaan,.zijn zuiver Afri kaanse „vereffeningen van de rëkening" en men kan er zeker vanzijn, dat zij, zonder welke blanke getuige ook, door de Kon golese chefs persoonlijk worden geregeld. Internationaal schuim Het eigenlijke gevaar vormen geheel andere elementen, name lijk het internationale schuim van avonturiers en spionnen (zij eten dikwijls van twee ruiven tegelijk), die zich in de laatste weken en maanden over Kongo en vooral over de provincie Ka tanga hebben uitgestort. In dit Van hu af aan ontvangt U de plaatjes voor het boek „Zo leeft de Hoge Veluwe" niet meer van Uw leverancier. Hoe U ze wel krijgt? Elk pakje Rama is voorzien van een zegeltje met een hertekop. Deze hertekopjes kunt U inwisselen tegen plaatjes bij het Een ruilformulier, dat U bij Uw Rama leve rancier krijgt, kunt U hiervoor gebruiken. Dit formulier dient ook voor het inwisselen van plaatjes die U dubbel hebt. Zo zal het U niet moeilijk vallen de serie plaatjes voor het prachtige boek snel compleet krijgen! RA I101.I2J.144 I ^4 Sinds gisteravond omstreeks kwart over 8 wordt, naar thans blijkt, onder de Nederlandse kust een straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht vermist. Het vliegtuig, van het type Dou glas B 66 „Destroyer", heeft drie man aan boord; het is een onder deel van vermoedelijk de achtste Amerikaanse luchtmacht, die ge legerd is op het vliegveld Falken- borough ln Engeland. Johannes de Heer overleden Op 94-jarige leeftijd is gister middag te zijnen huize in Drie bergen overleden de evangelist Johannes de Heer. redacteur van „Het Zoeklicht" en leider var. de „Marana'ha-beweging". Hij werd op 23 mei I860 ie Rot terdam geboren. Van Jongsaf had hij een voorliefde voor de muziek. HIJ groeide op in Rot terdam en trad in 1879 als jong ste bediende in dienst van een muziekhandel, waar de grond werd gelegd voor zijn verdere loopbaan. Door het overlijden var een dochtertje in 1895 kwam er een keerpunt in zijn leven: hij kwam in contact met twee godsdienstige kringen „de zevende dagsadventisten" en de Jeruel-kring". In 1893 begon de heer De Heer een orgelhan- dei. Hij is de samensteller van een zang- en muziekbundel, die op vele samenkomsten en in vele huisgezinnen zeer bekend is. Het toestel was met twee ande re van hetzelfde type bezig met het oefenen van liehtfakkels en oefenbommen op het daarvoor bestemde oefengebied bij de Vlie- hors. Twee toesteilen hadden reeds hun oefeningen beëindigd, de derde had reeds vier of vijf keer een aanvalsvlucht gemaakt, toen de commandant aan de vlucht-inlichtingendienst van de Nederlandse Koninklijke Lucht macht meldde, dat hij vervol gens een „dummy run" zou ma ken. Daarna is niets meer van het vliegtuig vernomen. Van de vliegbasis Leeuwarden stegen, nadat het contact met de „Destroyer" verloren was gegaan enkele „Sabre" nachtjagers van de Konlnkl. Luchtmacht op. De vliegers van deze toestellen heb ben het gebied waar de bommen werper het laatst is waargeno men tot op grote hoogte met ra dar afgezocht, doch niets kunnen ontdekken. Van Terschelling af heeft men de bommenwerper, die voor deze oefening in geval van nood twee uitwijkhavens in Engeland had den, verscheidene keren gezien. Daarbij is opgevallen dat het laat ste toestel, in tegenstelling met de praktijk, ln oostelijke richting wegvloog, in plaats van in wes telijke. Dit zou er op kunnen dulden, dat de vlieger in moeilijkheden verkeerde en zich op weg begaf naar een uitwijkhaven b.v. in de Duitse Bondsrepubliek. Indien het radiocontact met het toestel niet verbroken was en inderdaad van moeilijkheden melding was gemaakt zou de vliegbasis Leeu warden het vliegtuig naar die basis hebben kunnen loodsen. Op Vlieland wordt de motorred- dingvlet „Oudendijk" gereed ge houden om uit te varen, terwijl de nieuwe reddingboot van Ter schelling, de „Carlot", reeds op onderzoek is uitgevaren, terwijl ook de scheepvaart verzocht is uit te zien naar de zilverkleuri ge bommenwerper. De arrestatie van een Bahoetoe. SPOREN VAN EEN VORM VAN LEVEN IN HET HEELAL llrle Amerikaanse geleerden zijn na een langdurig onderzoek an een meteoriet tot de conclu sie gekomen dat z(| sporen heb ben gevonden van een vorm van leven ergens in het heelal. Dr Bartholomew Nagy en dr Douglas Henneddy van de Fordham universiteit en dr Warren Mcinschein van de research afdeling van dc Esso hebben de meteoriet die 14 mei H)6l hij Orgueil, Frankrijk, viel met behulp van infrarode en ultrarode en ultraviolette spec- troseoop en andere moderne apparaten onderzocht. Zij ont dekten organische samenstel lingen, met name hydro-kool- stoffen, gelijk aan die welke in levende stof op aarde voor komt. „Van waar deze meteo riet komt heeft iets geleefd", aldus dr Mcinschein. De technische ontwikkeling van dc laatste tien jaar heeft het mogelijk gemaakt meteorieten zorgvuldiger te onderzoeken dan eerst het geval was. In hun rapport aan dc Nevvyorkse aca demie van wetenschappen zeg gen de drie geleerden o.m. dat belangrijke gegevens zijn ver kregen uit monsters die minder wegen dan een miljoenste deel van een pond. Het onderzoek naar de meteoriet van Orgueil wordt voortgezet. Carnet en triptiek voor Portugal afgeschaft De ANWB deelt mee, dat Por tugal sinds donderdag bepaalde grensdoeumenten heeft afge schaft. Toeristen, die dit deel van het Iberisch schiereiland bezoe ken, behoeven voortaan niet meer in het bezit te zijn van een carnet of triptiek voor hun voer tuig. Ook autobussen, die ge bruikt worden voor toeristische doeleinden, kunnen zonder trip tiek of carnet tijdelijk over de grens worden gevoerd. Dit geldt eveneens voor kampeerwagens en bagage-aanhangers. -6- In Trezel, Algerië. is dins dagavond een politie-agent door een Algerijnse opstandeling doodgeschoten. Enkele minuten tevoren was in een winkel ln Trezel een bom gegooid, waar door de winkelier ernstig werd gewond. In verband met de klachten over het wegtrekken van werk krachten uit de oostelijke pro vincies naar Duitsland lijkt het gewenst de ontwikkeling op de Duitse arbeidsmarkt te volgen, zo verklaart het mededelingen blad van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in Den Haag. Het blad verwijst naar een verklaring van de Westduitse minister van Arbeid, dat het aantal buitenlandse arbeiders in Duitsland dit jaar het half miljoen zal bereiken. Het gaat voornamelijk om Italianen, Spanjaarden en Grieken. Er hebben zich echter ook Oosterse volkeren als be langhebbenden opgegeven. Zo kwamen er reeds aanbiedingen uit Syrië, Hong-Kong en Pakis tan. In verband met verschil lende moeilijkheden van tech nische, financiële en sociale aard aarzelt men echter hiervan gebruik te maken, temeer, waar men ervan overtuigd is, dat de drie eerstgenoemde landen nog over voldoende arbeidsreserves beschikken. Buitendien rekent men er ook mee en dat is voor Nederland bijzonder belangrijk dat er kans bestaat, dat de landen der E. E. G. straks aan Duitsland in vergrote mate werkkrachten zullen leveren. Deze verwach tingen houden o.m. verband met de bepaling in de bondsre publiek, dat èen buitenlander het recht op vrije keuze van zijn arbeidsplaats verwerft, als hij vijf jaar heeft gewerkt, op plaat sen, die hem door officiële in stanties waren aangewezen. Met het oog op de binnen de E. E. G. vrijer wordende migra tie zal deze termijn van vijf jaar mettertijd korter worden, aldus het mededelingenblad van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in Den Haag. VLIEGTUIGBOTSING IN DE VERENIGDE STATEN De verkeerstoren van het vlieg veld van Pompano Beach, in de Amerikaanse staat Florida, heeft bevestigd, dat twee toestellen, waarvan één waarschijnlijk een schroefturbine vliegtuig is, met elkaar in botsing zijn gekomen. Pompano Beach, een plaatsje ten noorden van Fort Lauder dale, heeft een klein vliegveld. Nader wordt gemeld, dat beide toestellen tocrvliegtuigen waren, die op een hoogte van 25 meter boven het vliegveld met elkaar in botsing zijn gekomen. Bij het ongeluk kwamen twee mensen om het leven, die in ééri van de twee vliegtuigen zaten. medicijn was verstrekt door dok ter O. Volgens de officier van justitie zou dokter O. zijn mede gevangene L. hebben willen ge bruiken om revisie van zijn von nis te bewerkstelligen. Er kwam namelijk na de dood van L. een brief tevoorschijn, waarin deze bekende dc vrouw van O. te heb ben vermoord. Die brief inder daad door L. geschreven zou echter door O. zijn gedicteerd tijdens een door hem op geraffi neerde wijze geënsceneerd recht bankspelletje. Gedurende het meerdaagse pro ces werden vorig jaar 28 getui gen gehoord in deze moordzaak, die wegens de unieke omstandig heden waaronder het ten laste gelegde misdrijf werd gepleegd, internationale belangstelling ge noot. De Leeuwarder rechtbank schortte echter de uitspraak op, omdat zij van oordeel was, dat haar niet voldoende gegevens ten dienste stonden ter beoor deling van de geestelijke gesteld heid van verdachte, in casu zijn geestelijke begaafdheid, de mate van zijn overwicht op anderen en de werkelijke graad van zijn toerekeningsvatbaarheid. In ver band hiermee gelastte de recht bank een nader psychiatrisch onderzoek van de verdachte, dat verricht werd onder leiding van prof. dr. mr. P. A. H. Baan te Groningen. Dit psychiatrisch rapport' vorm de gisteren het uitgangspunt bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen dokter O. Die voortgezette behandeling droeg een enigszins ander karakter dan fiet proces van vorig jaar. De pu blieke belangstelling was in tegenstelling tot vorig jaar mi nimaal en ook de pers was min der talrijk vertegenwoordigd. Bovendien werd het proces don derdag hoofdzakelijk met' geslo ten deuren gehouden met het oog op het vertrouwelijk karakter van het verrichte psychiatrisch onderzoek, de delicate kwesties die daarbij ter sprake kómen en de geremdheid, die een openbare behandeling aan de getuigendes- kundigen zou kunnen opleggen. Na een zitting met gesloten deuren, die drie uur duurde, werd gistermiddag omstreeks te half vier de zitting van de recht bank te Leeuwarden ter behan deling van de zaak tegen dr. O. heropend. De officier van justitie mr. M. H. Gelinck, hield een aanvul lend requisitoir, waarin hij -zich bepaalde tot het gisteren behan delde psychiatrische rapport over dr. O. Hij constateerde, dat dr. Baan geen duidelijke conclusies heeft verbonden aan het door hem uitgebrachte rapport, dat slechts een aantal waarnemin gen geeft, gegrond op de met dr. O. gevoerde gesprekken. De con clusie over de toerekeningsvat baarheid van de verdachte laat prof. Baan over aan de recht bank. Sprekende over het rapport zelf meende mr. Gelinck' dat de geestelijke gestoordheid van dr. O. als een vaststaand feit mag worden aangenomen. Maar deze gestoordheid is niet zodanig, dat hij in zodanige mate ontoereke ningsvatbaar is, dat er voor de officier van justitie aanleiding zou zijn een andere straf te eisen, dan de levenslange gevan genisstraf, die mr. Gelinck óp 2 mei 1960 requireerde. De vraag over de mate van overwicht van dr. O. op anderen werd door dr. Baan niet beantwoord, omdat deze hierin meer een kwestie zag van opsporing en-bewijsvoe ring. In een zaak als deze kon mr. Gelinck dit standpunt billij ken. Intussen bestond er bij spr. zelf geen twijfel over de vraag of dr. O. overwicht op de mede gevangenen heeft gehad. Alleen reeds als arts en intellectueel had verdachte reeds een zekere mate van overwicht. Bovendien beschikte hij over een zodanig vermogen tot overtuigen en over reding, dat hij in zijn positie zeker in staat was een bepaald overwicht uit te oefenen. Het boeiende in de levensbe schrijving van dr. O. vond mr. Gelinck diens eigen visie op en het verslag dat hij daarin geeft van alles wat op de behandeling van de Leeuwardense gevange niszaak betrekking heeft. Dr. O. heeft namelijk vrijwel alles ver draaid of onjuist weergegeven. „Het zijn allemaal leugens, on waarheden en verdraaiingen wat de klok slaat en als er dan eens iets objectief is weergegeven, dan gebeurde dit niet anders dan door toeval". „Als het controleerbare deel van dr. O.'s levensverhaal reeds zoveel onwaarheden bevat, dan mag men aannemen, dat dit met de rest ook wel het geval zal zijn", aldus de officier van justi tie. „Wil men dr. O. zelf geloven, dan is er op deze wereld geen edeler mens dan dr. O.", aldus mr. Gelinck, die tenslotte ver klaarde, dat hij persisteerde bij zijn vorig jaar gerequireerde straf: levenslang. Mr. H. Schootstra, de raads man van verdachte, bleef in zijn pleidooi vooropstellen dat de zaak dr. O. naar zijn oordeel ju ridisch buitengewoon simpel is. Het gaat slechts om de vraag of hot bewijs van O.'s schuld ge leverd kan worden. Pleiter hand haafde daarom zijn conclusie, dat de rechtbank de verdachte moet vrijspreken, omdat het be wijs van diens schuld niet ge leverd, is. „L. heeft in zijn dood het bewijs geleverd van zijn ge wilde zelfmoord", aldus mr. Schootstra. Niettemin achtte spreker de tijd, die aan het psy chiatrisch onderzoek is besteed geen verloren tijd. Ilij Was blij met de uitgebrach te rapporten, die de leek wellicht een wat nare indruk van ver dachte mogen geven, maar die toch ooi; verhelderend hebben gewerkt. Mr. Schootstra toonde zich dankbaar voor het beeld, dat de rapporten van dr. O. geven. „Het verstoort het beeld, dat ik me van mijn cliënt gevormd heb, niet", aldus spreker. Mr. Schootstra vond het jammer voor de officier van justitie, dat sommige conclusies van de psy chiaters de bodem onder liet re quisitoir van mr. Gelinck heb ben weggeslagen. Dat geldt met name voor de conclusie, .dat dr. O. niet in staat moet worden ge, acht tot creatief denken. Een conclusie die moeilijk te rijmen valt met de geraffineerd opge zette moord, waarvan verdachte wordt beschuldigd. Mr. Schootstra merkte tenslot te op, hoe langer hoe meer tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de buitenstaander ten diepste niets weet van de zienswijze van een verdachte. „We weten niet hoe iemand onder die omstandig heden reageert en we kunnen niet zeggen, dat zijn zienswijze leugenachtig en verdraaid is. Hij geeft weer wat zijn ervaringen zijn en in de verdedigende posi tie waarin hij staat zijn de re acties heel anders". Mr. Schootstra stelde tot be sluit van zijn pleidooi een aan tal vragen en persisteerde bij zijn vroeger pleidooi en vroeg vrijspraak. Dr. O. verklaarde, dat hij niets meer te zeggen had, waarna de, president de uitspraak bepaalde op donderdag 30 maart a.s. des morgens om half twaalf. Bemiddelaar stond terecht De officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem eiste gis termiddag tegen de 29-jarige bemiddelaar L. A. M. van den B. uit Haarlem wegens verduis tering van 22.500 gulden een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. In november 1959 had hij een bedrag van 15.000 gulden ontvangen. De bedoeling was hiervoor in Zwanenburg een cafetaria te kopen. Het geld gebruikte, de,. rpan.. ejshter voor andere doeleinden. Irthuni 1960 moest hij voor dUIzemï gulden een huis financieren en in de zelfde maand ontving hij 6500 gulden voor het kopen van een woning. De werkzaamheden werden echter niet uitgevoerd. De verdediger, mr. J. F. M. M. Brons, was van mening, dat er eigenlijk niet van verduistering sprake was en dat langs civiel rechtelijke wijze getracht moet worden het. geld terug te krij gen, Mocht de rechtbank echter tot veroordeling overgaan, dan verzocht pleiter clementie. Uitspraak 30 maart. De „ladies-gang" veroordeeld De rechtbank in Rotterdam heeft gistermorgen haar vonnis uitgesproken over de „ladies- gang". De jeugdbende van een twintig jongens met het motto „Stelen als raven en zwijgen als goud", die, zoals de president het bij de behandeling van de zaken veertien dagen geleden zei, uit gebrek aan zinvolle vrije tijdsbesteding, onvoldoende toezicht en een zich thuis niet geborgen voelen, tot inbraken, diefstallen, roof en sexuele mis dragingen zijn gekomen. Deze jongelui van 16 tot 20 jaar kwa men uit alle maatschappelijke milieus; er waren onder hen •middelbare scholieren, een leer ling-tekenaar, kantoorbediendes, en b.v. een tapper. De zwaarste straffen die de rechtbank oplegde waren er twee van een jaar en zeven maanden jeugdgevangenis, en een van een jaar en vijf maan den „gewone"gevangenisstraf. Dan volgden straffen van negen, acht en zeven maanden met afr trek, waarvan drie voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. En kele verdachten kregen er een jaar toezicht bij, omdat zij zo danig opgroeiden, dat ze met zedelijke ondergang werden be dreigd, aldus de rechtbank. Een jongeman, die eerder door de kinderrechter was veroordeeld tot een voorwaardelijke tucht- schoolstraf, kreeg nu drie maan den tuchtschool. Anderen werd een geldboete van 15 of 25 op gelegd, te vervangen door een of twee weken tuchtschool, al dan niet gevoegd bij een voor waardelijke gevangenisstraf. Engeland steunt oproep van president Kennedy Engeland steunt ten volle de oproep van president Kennedy tot de Sowjet-Ünie om in augustus het ontwapeningsoverleg te her vatten, zo heeft dc woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag meegedeeld. Hij zei dat de Ame rikaanse president Engeland te voren had geraadpleegd.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3