SCHUIM DE GROENE HEL UIT DE PROVINCIE Enorme kapitaalvlucht naar Zwitserland LOOP OP 1,tsl:II i 1 Bandrecorders voor Zeeuwse blinden Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Zeeuwse woningwetvolume 1961 verdeeld Pagina 2 Vrijdag 17 maart 1963 Vrijdag 17 maart 1961 HOEK. Sterke koersdaling voor goudmijnaandelen te Londen De beurswaarde van de goud mijnaandelen is op de Londense effectenbeurs gisteren met mil joenen ponden sterling vermin derd door het besluit van Zuid- Afrika zijn aanvraag, om als re publiek lid van het Gemenebest tC mogen blijven, in te trekken. De beurswaarde van de aande len van vier vooraanstaande Zuidafrikaanse goudmijnen daalde met ruim 15 miljoen pond sterling voor er tekenen van een kleine verbetering wa ren. Koersverliezen ontstonden ook voor aandelen van Zuidafri kaanse diamantmijnen op een beursdag, waarop de handela ren melding maakten van „ver kopen op vrij grote schaal". AANVARING IN HET KANAAL Schepen bleven aan elkaar vastzitten VLISSINGEN KOEWACHT. ZAAMSLAG AGENDA SIERRA LEONE IN IIET GEMENEBEST ALGEMENE VERGADERING DER VER. NATIES OVER ZUID-WEST-AFRIKA Personeel NTS en TV-secties omroepverenigingen stellen eisen 26 DODEN BIJ MIJNONGELUK IN JAPAN VERSCHIL TUSSE SPOREN VAN EE IN H DE VRIJE ZEEUW TWEE NEDERLANDSE SCHEPEN IN AANVARINC OP DE SCHELDE In oen dichte mist zijn gister ochtend vroeg op de Schelde na bij Lielkenshoek de Nederlandse zeeschepen „Andijk" en „Alcor", beide op weg naar de haven van Antwerpen, in aanvaring ge komen. De twee schepen liepen averij op boven de waterlijn en gingen voor anker. De mist veroorzaakte gisteren weer grote vertraging in de scheepvaart op de Schelde. Tot gistermiddag lag een zestigtal schepen in de Schelde op het op trekken van de mist te wachten. DE MIST heelt gisteren de reizigers uit en naar Zeeuws-Vlaanderen, be nevens het auto- en vrachtver keer, vooral op het veer Kruinin- genPerkpolder, ten zeerste ge dupeerd. De bootverbinding Terneuzen— Hoedekenskerke had het minste last van de mist en kon normaal worden uitgevoerd, terwijl ook de wachtende auto's regelmatig kon den worden vervoerd. Op de lijn Vlissingen— Breskens moest de dienst 6.15 uit Vlissin gen en 7.25 uit Breskens wegens mist uitvallen, terwijl des voor middags met de Prins Bern- hard" nog een extra reis werd gemaakt om de ontstane file van auto's en vrachtwagens te ver werken. De veerdienst Kruiningen Perkpolder heeft het meeste last ondervonden van de aldaar han gende zeer zware mist in de mor genuren, waardoor vele overtoch ten niet konden worden uitge voerd. Zo moesten des voormid dags te Perkpolder vervallen de overtochten van, 8.20 tot 11.50, met uitzondering van de reis om 9.20 uit Kruiningen en Perkpol der. Hierdoor was er te Kruiningen. haven en te Perkpolder een zeer lange file van wachtende perso nenauto's en vrachtauto's, waar door lange wachttijden ontstpn- den en dit verkeer ndg meer gedupeerd werd. AFSCHEID VEERSE VISSERS Zaterdagmiddag 25 maart zal in het verenigingsgebouw te Veere een speciale bijeenkomst plaats vinden, waarin het ge meentebestuur van Veere af scheid zal nemen van de Veerse vissers. Onder de Veerse vis sers wordt verstaan, al de vis sers van Zeeland die Veere regelmatig als thuishaven heb ben gehad. Op deze bijeenkomst zal o.m.vertoond worden de kleurenfilm ,,En de zee was niet meer" van Bert Haanstra. AXEL. Kettingbotsing Prov. weg TerneuzenAxel. Donderdagmorgen omstreeks half negen had tijdens een zeer dikke mist nabij het buurtschap Vaartwijk een kettingbotsing plaats, waarbij betrokken waren 2 autobussen van de Z.V.T.M. en nog *8 andere vracht- en perso nenauto's. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij gelukkig niet voor en de materiële schade viel over 't algemeen nogal mee. De Rijkspolitie uit Axel had hier handen vol werk aan, een werk dat op zichzelf in verband met de mist zeker niet van ge vaar ontbloot was. De politie werktfc alles zo vlug mogelijk af maar er bleken toch nog auto mobilisten te zijn, die bij een mist, met niet meer dan 30 m zicht, zonder de verplichte ver lichting reden en bovendien nog met een te grote snelheid. Jaarvergadering V.A.R.A. De afd. Axel van de V.A.R.A. vergaderde onder leiding van haar voorzitter, de heer L. Orte- lee. Besproken werd het omroep- rapport en het komend V.A.R.A.- zomerfeest. Met het omroeprap- port kon men in het algemeen accoord gaan en ten opzichte van het aanstaande zomerfeest zal getracht worden om een bus reis naar Apeldoorn te organi seren. De aftredende bestuursleden de heren L. Ortelee, K. Hamelink en J. Roose werden herkozen. Naar de districtsvergadering, welke op 8 april te Goes zal wor den gehouden, werden afgevaar digd de heren L. Ortelee en J. A. Roose. Ouderavond Chr. School. Woensdagavond hield de Chr. School in de Leenhoutsstraat haar ouderavond. De tweede voorzitter, de heer B. de Putter, opende deze avond en deelde mede, dat de voorzitter, de heer J. de Putter, door ziekte verhin derd was deze ouderavond bij te wonen. t Na het zingen van Ps. 89 1 volgden als Schriftlezing de eer ste 5 verzen van Ps. 89, waarop de voorzitter voorging in gebed, om vervolgens in zijn openings woord de aanwezigen te verwel komen. Het hoofd der school, de heer Verhoef, hield hierop een inlei ding, waarna hij verzocht te zin gen lied 127 uit de zangbundel. Nadat enige leerlingen voor drachtles hadden gedaan, werd een film over het Nijldal ver toond, waarbij de heer Verhoef Blijkens een bekendmaking van de Bank van* Zwitserland was de beroering op de wereld wisselmarkten, die 11 dagen ge leden begonnen is, toen de Duitse Mark en de gulden wer den gerevalueerd, gisteren gro ter dan ooit is voorgekomen. De bank meldde dat zij in een pe riode van 8 dagen tot en met woensdag j.l. 246 miljoen dollar uit de markt heeft moeten ne men. Met inbegrip van hetgeen in de beide voorafgaande dagen uit de markt werd genomen, is het totaal sedert de revaluaties bijna 300 miljoen dollar. Van dit grote bedrag heeft de bank tot dusverre 67 miljoen dollar om gezet in goud. Volgens Reuter's financiële redacteur hebben deze cijfers geen precedent. Na de .explo sie" in Kongo ontving Zwitser land in een maand tijds aan merkelijk meer dan 200 miljoen dollar en dit werd toen als fe nomenaal beschouwd. Deze keer heeft de vlucht van kapitaal naar Zwitserland in 8 dagen tijds nog meer bedragen. De fi nanciële redacteur van Reuter acht het zeer wel mogelijk, dat Zwitserland op een later tijdstip nog meer van zijn ontvangsten in goud zal omzetten. Normaal zet Zwitserland zijn deviezen- ontvangsten bijna geheel in goud om, al doet het hier meestal enige tijd over. De Reuter-indexcijfers voor de koersen van goudproduce- rende mijnen en van mijnen, die zullen gaan produceren, daalden gisteren tot de laagste niveaus sedert 7 8 maanden. De dollar daalde gisteren in Zwitserland, Nederland, Duits land en Frankrijk tot zijn mi- nimumkoers. De eerste dagen van deze week was de dollar in Zwitser land boven zijn minimum geble ven. Vermoedelijk hebben deze vier landen gisteren weer dol lars ontvangen. BELGISCHE DOUANE SLAAT SLAG VAN' HAAR LEVEN. Smokkelauto niet 2400 kg boter in beslaggenomen. Woensdagmorgen heeft bij het krieken van de dag de gemoto riseerde douane uit Lokeren (B. onder Exaarde t B.de slag van haar leven geslagen, toen zij kans zag een uit de richting van de Nederlandse grens komen de zéér zwaar gepantserde vrachtauto (type legerwagen) met 2400 kg boter, ter waarde van circa 10.000, aan te houden en in beslag te nemen. De inzittende(n) van de smok keiwagen zagen kans te ontsnap pen. De auto was voorzien van Ne derlandse nummerplaten en was zowel vóór. de radiateur als langs de twee op zij aangebracht ben zinetanks voorzien van zware staalplaten van pl.m. 4 mm dikte. In de cabine stond een kist met honderden kraaiepoten van zwaar kaliber. Ook de banden waren van een speciale construc tie en tegen een stootje bestand. Het 4029 ton metende Zweedse schip „Artic Ocean"'is in het Kanaal in aanvaring gekomen met het 410 ton metende Engel se vaartuig „Lizzonia". De aan varing was zó hevig dat beide schepen aan elkaar vast kwa men te zitten. De bemanning van de „Lizzonia" werd door de ..Ar tic Ocean" aan boord genomen. De beide schepen zijn tenslotte van elkaar losgekomen. Volgens de laatste berichten steekt de „Lizzonia" drie voet boven wa ter uit. De „Lizzonia" is gezonken. De „Artic Ocean", die van Buenos Aires op weg is naar Malmoe en Stockholm, heeft geen averij op gelopen. een toelichting gaf. Hierop volg den weder een paar voordrach- tjes door leerlingen van de school Tijdens de pauze werd thee met een versnapering aangebo den en konden de ouders het werk van hun kinderen bezichti gen en zich onderhouden met de leerkrachten over de vorderin gen van hun kinderen. Het tweede deel van de ouder avond werd weder aangevangen met het zingen van Ps. 84 1 en volgden een paar voordrachtjes en liedjes gezongen door scho lieren, terwijl de heer Verhoef een gedicht van Hans Dieleman voorlas. Hierna werden nogmaals een paar filmpjes vertoond, n.l. over Curagao en een kleurenfilm van de Keukenhof. Het slotwoord van deze ouder avond werd gesproken door ds. C. Bijl, die tot besluit verzocht te zingen Ps. 75 1 en daarna het dankgebed uitsprak. „De Schelde" krijgt Israëli sche opdrachten. De scheepswerf „De Schefcle" te Vlissingen zal onder super visie van de Israëlische maat schappij „Zim" 6 schepen bou wen en de motoren leveren voor 2 schepen die in Duitsland wox- den geconstrueerd. De schepen, die bestemd zijn voor Ghana wor den gebouwd in opdracht van de Israëlische regering. Voorts zal „De Schelde" nog dit jaar samen met „Zim" een aanvang maken met de bouw van een scheeps werf in Israël. Dit heeft de Is raëlische minister van Transport Jitzehak Ben Aharon donderdag in Amsterdam medegedeeld. De Israëlische bewindsman, die vandaag naar Engeland vertrekt heeft gedurende de afgelopen twee dagen besprekingen gevoerd met zijn Nederlandse ambtgenoot drs. H. A. Korthals over verle ning van credieten voor de bouw van de scheepswerf, Verplaatst. De assistent T. H. Knops van de post der invoerrechten en ac cijnzen alhier, is m. i. v. 1 april a.s. verplaatst naar Wernhout en aldaar te werk gesteld op de visi- tatiepost. Chr. Vrouwen vereniging „Be lijden en Beleven" herdacht 10-jarig bestaan. Woensdagavond herdacht de Christelijke Vrouwenvereniging „Belijden en Beleven" in het jeugdgebouw „De Poort", haar 10-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan de tafels met bloemen waren versierd. De presidente, mevr. Scheele Dees, verzocht bij de opening te zingen Ps. 103 1 en 11, waarna zij voorging in gebed. Hierop volgde als Schriftlezing Ps. 103 (onberijmd) 1 tot en met 7. In haar openingswoord kon worden beluisterd, dat de dank toon in deze psalm ook geldt ten opzichte van onze verhouding tot God, voor de gaven, die wij van Hem ontvingen en die wij be steed hebben tot Zijn eer. Laat ons daarom allen medewerken tot verdere opbouw en uitbreiding van „Belijden en Beleven." Na alle aanwezigen te hebben verwelkomd gaf zij het woord aan de secretaresse, mevr. Den HamerHamelink, voor het le zen van de notulen, welke daar na werden goedgekeurd. De penningméesteresse, mevr. Machielsenden Hamer deed verslag van haar financieel be heer over 1960, sluitende met een batig saldo. De secretaresse gaf een kort jaarverslag over 1960 61 waarbij bleek dat de vereniging vorig jaar 51 leden telde, en thans 48 bedraagt. Bij de oprichting der vereniging werd onder leiding van mevr. Ritsema gestart met 26 leden. jEen zangkoortje zong een 3- tal liederen, waarna de presiden te enige mededelingen van hui selijke aard deed. Door mevr. BaremanHame link werd een gedicht voorge dragen ovgr de watersnood van februari 1953, waarna het zang koortje nogmaals drie liederen zong. Met een vraag- en antwoord spel werd het eerste gedeelte van het programma afgesloten. Tijdens de pauze werden kof fie en versnaperingen aangebo den. Ds. Den Boer hield daarna een inleiding over het onder werp „Blijdschap", waarvan Paulus zegt dat dit de vrucht van de Geest is en men als Christen alle reden heeft om blij te zijn. De blijdschap in God zal mijn sterkte zijn, zegt Jere- mia, ook wanneer het donker bij ons is. Aan het einde van zijn boeien de inleiding werden ds. Den Boer verschillende vragen ge steld, welke door de predikant nader werden toegelicht. Nadat de presidente ds. Den Boer de dank der aanwezigen had betuigd, werd als slotzang VRIJDAG 17 MAART TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „De held van Mara thon". ZATERDAG 18 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ,.De held van Mara thon". Concertgebouw. 8 u.: Blan ke lading uit Parijs. HOEK: „De Instuif", Lange- rJ-raat 43: Prijskaarten. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: Het zwarte schild. De premiers van het gemene best hebben besloten de vroegere kolonie Sierra Leone, in West- Afrika, tot het gemenebest toe te laten. Het gebied wordt maand onafhankelijk. volgende De toela gezongen Ps. 138 3, waarna ds. ting zal geschieden „na voltooi- Den Boer de avond sloot met het ing van het noodzakelijke con- uitspreken van het dankgebed. stitutionele proces". De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft donderdagmiddag in de vergader zaal van Ged. Staten in het nieuwe Griffiegebouw te Middel burg aan negen Zeeuwse blinden een bandrecorder uitgereikt. Mevr. M. J, van Strienvan Driel uit Haamstede kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. doch de bandrecorder voor haar zal wor den thuisbezorgd. De bandrecorders zijn gekocht van een deel van de opbrengst van de gehouden Zeeuwse kol- lekte, terwijl er een schenking en een legaat van 5000 werd ver kregen, dat via de Nederlandse Blindenbond ter beschikking werd gesteld. In totaal was 11.000 beschikbaar voor de aan koop van bandrecorders voor Zeeuwse blinden, zodat vrijwel alle Zeeuwse blinden een band recorder in bruikleen zullen krij gen. De Commissaris der Koningin bracht dank aan alle instanties die hebben meegeholpen om de kollekte te doen slagen. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Zeeuwse kollekte ieder jaar meer opbrengt. Dank bracht hij ook aan de commissie waarin o.m. ook dooi de 3 blindenorganisaties, het mi nisterie van Sociale Zaken, het ministerie an Maatschappelijk Werk, de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk en het districts-Arbeids- bureau waren vertegenwoordigd, voor het kiezen van die blinden, die het eerst voor een bandrecor der in aanmerking komen. Vervolgens reikte de Commis saris der Koningin de bandrecor ders uit. Hij merkte op: „De din gen zijn te zwaar om ze aan ieder persoonlijk te kunnen overhan digen. Bovendien zijn ze zó mooi ingepakt, dat u ze het beste maar zo mee op reis kunt hemen". De overdracht vond plaats doordat hij er' een symbolisch uitreikte aan mevr. M. Visser uit Middelburg. „Ik hoop dat de bandrecorder u veel licht in uw vaak zo duis tere leven moge brengen", aldus de Commissaris der Koningin. De Zeeuwse blinden, die een bandrecorder mee naar huis kon den nemen, waren de heren C. J. Dieleman uit Axel, A. Oosthout uit 's Heerenhoek, J. Hiel uit Hontenisse, P. F. de Kever uit Kloosterzande, B. de Groot uit Middelburg, M. Moeliker uit ~k A A door HENRI VAN WERMI JÉ ERs^I. 85) Nadruk verboden. UABLOUOS Daar is een kamp van twee tenten, er brandt nog een vaag vuur. Maar die tenten werken op dat ogenblik op mij. alsof ik een wereldstad zag. De civilisa tie. Want het zijn moderne ten ten. Een eind er achter grazen een zestal paarden en drie last- ezels. De emotie is geweldig. Broeders van mijn stamIk wil een juichkreet aanheffen en tegemoet lopen. Taipeke trekt mij terug. „Gevaar!", zegt zijn gelaat. Ik weet niet wat voor gevaar er zijn kan. Hij wil eerst alleen vooruit gaan en zien. Ik zie tegen het vuur gestalten be wegen, die zich klaar maken om op te trekken, nu de och tend nog koel is. Het vuur wordt gedoofd, om geen pampabrand te verwekken. Ik zie geweer lopen. Het doet mij zó goed, dat ik Maria stijf de handen druk. Zij legt zich tegen mij aan. Zij weet niet wat dat alles voor mij is, ze kent geen andere mensen dan daar boven op de rots. Ik schrik van Taipeke, zoals hij plotseling uit de vage nevelige ochtendschemering op duikt. Zijn gelaat staat heel ernstig. En terwijl hij ons enigszins terugvoert, vertelt hij wat hij zag. En het is met een huive ring dat hij zegt: „Cablocos Taipeke fluistert het bijna angstiger dan wanneer hij In dianen had moeten zeggen. Ieder kent in Brazilië de ge wetenloosheid van deze cablo- cos-halfbloeden. Soms zijn ze rubberjagers, dan weer mensen jagers. Soms revolutionairen met een vaag politiek tintje voor de leus, dan weer moorden ze, om enkele stukken rubberland, hele Indiaanse volksstammen uit. Schitterende schutters zijn ze. ze gebruiken het geweer sneller dan anderen. Steeds te snel. Taipeke wil niet, dat we er heen gaan. Hij wil, dat we vluchten in andere richting. Ik heb veel van deze mensen gehoord. Maar toch zijn het 's Gravenpolder. L. J. de Hullu uit IJzendijke en M. van Rossum uit Brouwershaven. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer Ingen, directeur van het Nederlandse Blindenwezen en voorzittervan de Nederlandse Blindenbond. De algemene vergadering der V. N. heeft donderdag in een resolutie „die leden van de V. N. die bijzonder nauwe be trekkingen en aanhoudend con tact met de regering van Zuid- Afrika onderhouden" verzocht hun invloed bij Zuid-Afrika aan te wenden om dit land ertoe te brengen zijn politiek in het mandaatgebied Zuid-West-Afri- ka te wijzigen. Met bezorgdheid wordt gecon stateerd dat Zuid-Afrika gewei gerd heeft vertegenwoordigers van een groep landen, die van de V. N. opdracht hadden ge kregen de toestand in Zuid- West-Afrika te bestuderen, toe te laten. Pogingen tot assimila tie van het leven in het gebied zijn volkomen onaanvaardbaar, aldus de resolutie. In Zuid-West-Afrika worden de Zuidafrikaanse apartheids- wetten toegepast. De resolutie werd met 74 te gen nul stemmen bij negen ont houdingen goedgekeurd. Tot de onthouders behoorden Austra lië, Frankrijk en Engeland. De Sowjet-afgevaardigde stemde voor maar achtte de resolutie onvoldoende. Volgens hem dient het mandaat onmiddellijk te worden beëindigd en het be stuur overgedragen aan een commissie van onafhankelijke Afrikaanse staten. Zuid-West- Afrika zou op zijn laatst in 1962 geheel onafhankelijk moeten worden. Tijdens een deze week gehouden vergadering hebben Gedepu teerde Staten \an Zeeland het voor Zeeland beschikbare woning- bouwvolume voor 1961 toegewezen. In totaal waren voor Zeeland beschikbaar gesteld 525 woningwetwoningen. De premiewoningen worden niet door Ged. Staten, maar door do minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid toegewezen, zulks aan de hand van de ingekomen premie-aanvragen. Van de beschikbaar gestelde 525 woningwetwoningen zal een aan tal van ten minste 200 moeten worden gebruikt ter vervanging van noodwoningen. Deze werden verdeeld over de gemeenten Breskens (28), Aardenburg (16). Biervliet (12), Oostburg (14), Schoondijke (12), Sluis (9), Vlissingen (48), Westkapelle (7), Yerseke (23), Westerschouwon (31) en Bruinisse (28). Het resterende aantal van 325 woningen is uiteraard te gering cm te voldoen aan de gemeentelijke behoeften. Ged. Staten hebben, dit in aanmerking nemende, gemeend bij de verdeling hiervan In het bijzonder aan de economische belangen aandacht te moeten schenken, terwijl mede gelet is op de directe locale behoeften. Van spreiding over alle gemeenten kon uiteraard geen sprake zijn. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Aan Oost Zeeuws-Vlaanderen werden totaal 102 woning wetwoningen toegewezen, n.l. Axel (12), Clingc (4), Hulst (8), St. Jansteen (4), Sas van Gent (8), Vogelwaarde (6), Hontenisse (4) en Terneuzen (56). WEST ZEEUWS-VLA-ANDEREN Aan West Zeeuws-Vlaanderen werden 22 woningwet-1 woningen toegewezen en wel in Biervliet (2i. Breskens (6), Oostburg (6), Schoondijke (2), Sluis (4) en Zuidzande (2). OVERIG ZEELAND Walcheren kreeg in totaal 80 woningwetwoningen, waar van er 30 in Middelburg en 36 in Vlissingen. Aan de beide Bevelanden werden 77 woningwetwoningen toegewezen, waarvan 30 in Goes en 10 in Kapelle. Het eiland Tholen en St. Philipsland krijgt in totaal 14 woningwetwoningen en het eiland Schouwen-Duiveland 29. vakorganisaties. Men heeft reke ning te houden met het feit dat ten aanzien van het loonbeleid, wat ook geld voor N.T.S. en N.R.U., rekening moet worden gehouden met de overheid. Na een langdurig debat werd einde lijk om één uur van personeels- zijde voorgesteld de vergadering te schorsen, om de groepsraden gezamenlijk hun wensen tc laten formuleren. Het personeel van de NTS, van de TV-secties der omroeporgani saties en ook een delegatie uit radiokringen vergaderden in de nacht van woensdag op donder dag tot 3 uur in de ochtend met vertegenwoordigers van de Vak bonden, aangesloten bij N.V.V., K.A.B. en C.N.V. over het loon- en personeelsbeleid van het N.T.S.-personeel. Enkele honderden waren daar voor in de grote zaal van res taurant De Karseboom bijeen gekomen. De vergadering stond onder leiding van de heer A. Nie- mandverdriet van het C.N.V. De bijeenkomst droeg een emo tioneel karakter, dat vooral tot uiting kwam in het begin van de vergadering, waarbij harde woorden werden uitgesproken tot de betrokken vakorganisa ties. Algemeen gold van de kant van het personeel als verwijt, dat men van vakbondzijde te lang de zaken heeft opgehouden. Op een bepaald moment werd zelfs voorgesteld dat de verga dering niet geleld zou worden door de vakbondbestuurders, maar door vertegenwoordigers van het personeel. De heer F. Heyer van 't N.V.V. verdedigde de zienswijze van de (Adv.) W uw schoenen blijven mooi met leren zolen! (L A rr stamgenoten. Ik kan ze een som beloven, uit te betalen in Boa Esperanza, als ze mijn geleide willen zijn. Taipeke weet niets van blan ken, maar hij weet van cablo cos. En veelbetekenend wijst hij op Maria. Ze ligt daar als een stille slanke jongen, gestrekt in het zand. Maar geld is ook macht. Al draag ik het niet bij mij, ze zul len me geloven. Bovendien zul len ze ons toch zien. als de dag er geheel is, dan is het nog beter er zelf heen te gaan. Ik ben goed gewapend. En nog een andere factor. Dkér is het water. Zij zullen water hebben en reeds brandt de dorst schroeiend, maakt spreken moeilijk. Reeds begint de hitte, en gonzen de dag-in secten tergend om ons. Ik kijk over de heuvelhelling. Ik moet een besluit nemen. Heb altijd ondervonden, dat een slecht besluit beter is dan geen besluit. Ineens merk ik, dat twee mannen naar mij zienMet een giert er iets door de lucht en zie ik vóór mij het zand op stuiven. Twee knallen komen na. Schoten. In de wildernis wacht niemand tot de ander schiet. Zeker geen cablocos! Geen keuze. Ik steek op mijn geweer de helmhoed, die zij moeten kennen als niet toebe horende aan Indianen. Ineens veranderden zij van houding. Ze worden nerveus. Denken zij misschien een pa trouille van de Indian Protec tion Service, de beroemde In- dianendienst. die altijd op vijan dige voet met hen staat en hun onrechtmatigheden belet? Als ze mij ten lijve uit zien ver schijnen, wenken ze vriend- schappelijker. Eén van hen komt naar voren. Als wij elkaar bereiken, terwijl de anderen achterblijven, maakt hij vrien delijk duizend excuses. Die ik begrijp. Hij ziet er niet onknap uit voor een halfbloed, die in de bossen leeft en jaagt. In- dianenwild. Maar er is iets wreeds in zijn ogen, achter een charmante glimlach. Even daarna zitten we bij het gedoofde vuur en reikt men ons water en gebraden vlees. Maria dringt zich dicht tegen mij aan. Zij zijn op zoek naar een weg door de woestijn. „Deze?", wijs ik angstig, want ik weet wat hen daar wacht. De woestijn laat hen feitelijk koud. Ze zeggen het eerlijk, ze zijn op zoek naar de verdwenen stad, en naargoud. Ze hebben ook de geruchten gehoord van een blanke stam, die het goud van Atlantis bewaart. Ieder in Brazilië kent die geruchten. Mensen die goud zoeken, heb ben altijd iets bijzonders. Iets gejaagds. Als beursmensen. Zal ik hun iets vertellen? Nee, het zou hen in de dood voeren. Nie mand die dat beter weet, dan ik. Maar ik moet toch zeggen, dat er een groep Indianen is. die ons volgt. Als ik het aantal op twintig taxeer, glimlacht de leider verbaasd en minachtend, de anderen schateren. (Wordt vervolgd.) Na de schorsing word een reeks van eisen, zoals zij ook wa ren neergelegd in brieven van de N.T.S.-groepsraad en van de sec ties der omroepverenigingen, aan de vakbondsbestuurders voorge legd. Deze eisen houden een ver snelling in van de onderhande lingen over de C.A.O., die men op 2 oktober 1961 gerealiseerd wenst te zien en het instellen van een voor alle functies om schreven werktijdregeling, vóór 1 mei 1961. Het moet voorkomen worden, werd van de zijde van het per soneel opgemerkt, dat hier cn daar ongelimiteerd overuren ge maakt worden zonder enige vorm van compensatie. Een vertrouwenscommissie van het personeel, aldus een andere eis, zal inzage moeten krijgen van de functie-omschrijvingen. Er moet een margeverruiming komen met maximaal 50 procent. Met ingang van 1 april, aldus 'n volgende eis, moet de vijfdaagse werkweek ingaan voor personeel van N.T.S. en N.R.U. en omroep organisaties, voor zover het de groepen betreft die vaste dienst tijden hebben. Voor hen, die in verband met uitzendingen van radio en T.V. op zaterdag en zon dag verplicht zijn te werken moet een speciale regeling wor den gevonden. Bij het indienen van deze eisen werd nog van de kant van de vakbeweging medegedeeld dat deze met alle kracht zullen worden ondersteund. De heer F. Heyer van het N.V.V. wees er, mede namens de vertegenwoor digers van de overige vakbonden, op dat de eis van de margever ruiming van 50 procent in de praktijk niet haalbaar zou zijn. Hij wilde de vergadering hier voor uitdrukkelijk waarschu wen. Een ongeluk In een Japans' mijn heeft donderdag aan '26 mensen het leven gekost. Tenge volge van het uitbreken van een brand in de compressorkanier van de Otsoedjimijn hij Katsoeki in Zuid-Japan geraakten twee mijnwerkers en 24 leden van een reddingsploeg op 915 meter diep te van de buitenwereld afgesne den. De hoop dat deze mensen nog zouden kunnen worden ge red, werd spoedig opgegeven. 26 mijnwerkers, die zich In omgeving van de plaats van het ongeluk bevonden, konden zich in veiligheid stellen. Op negen maart kwamen bij een soortgelijk ongeluk in de Ka- mikijo-mijn in Zuid-Japan 71 mijnwerkers om het leven. Dit was het ergste mijnongeluk j1* Japan sinds het einde van oe tweede wereldoorlog. Spionnen, moordc maken situatü (Van onze Waarom toch laat de bl; Waarom stelt zij zoal niet Kongo, die daar zonder tv gemaakt en in vele geval verdienen, ook nog aansp daden, die vrijwel dagelijk 1 den gepleegd? In werkelij' daden het gevolg van de v gues, die de nieuwe staat Neem als voorbeeld een pres flent Kasavoeboe. Hij is een ze vrnmc Katholiek, die steeds we wijst op de morele verplicht! een. die zijn geloof hem oplej Maar diezelfde Kasavoeboe leve dc zonder enig gewetensbezwa 'vijftien Loemoembistische polil ci uit aan Kalondji en zi sehcrts-republiekje, hoewel 1 beslist wist, welk een verschri kelijk lot deze mensen da wachtte. Kalondji is een van de met twijfelachtige figuren in 1: Kongolese schaakspel der losg laten derwisjen. Zijn onbetroui baarheid en zijn corruptheid z even berucht als zijn fysieke Ie heid. Toen de troepen van wijl Lnemoemba zijn miniatuur rijk binnenvielen, nam hij, voordat nog een schot was gevallen, s eerste de benen. Dit gebrek a moed verhindert niet, dat Kalo dji met een waar sadisme rr weerloos geworden politie tegenstanders, die zijn soldate horden in handen zijn gevallt Hij laat hen in een rij opstell en neerschieten. Zo zijn ook vijftien leiders, die Kasavoet hem zond, om het leven gekom< „Politieke raadgevers" Er bestaat geen twijfel aan, c I dc Belgische regering grote t< tische fouten in de maanden v I dc Kongo-crisis heeft gemaa Dat zij de technici, voor zo\ mogelijk, in Kongo liet en dat I het vooral Tsjombe toestond I deze mensen gebruik te mak I mag nog als begrijpelijk wore I beschouwd. In andere lanc I lagen reeds de deskundigen op I loer om de functies over te men. die de Belgen niet sinds p f terén "bekleedden. Tenslotte v I ren het óófïde Belgen, die in I reusachtige land in vele opzii I ten voorbeeldige dingen hebl I gepresteerd. Er was geen enk I reden om anderen de vruch I van hard werken te laten gen I ten anderen, die slechts wilc I oogsten, wat zij niet hadden 2a aid. Maar de regeerders in Brus hadden nooit mogen toestaan, Belgische „politieke raadgeve zich in Elisabethstad vestige Echter, ook zonder enige sy pathie te koesteren voor d De arrestat Drie Amerikaanse geleei zijn na een langdurig ouden van een meteoriet tot dc con sic gekomen dat zi) sporen ben gevonden van een vorin 'even ergens in het heelal. Dr Bartholomew Nagy en Douglas Henneddy van Fordham universiteit en Warren Meinscheln van research afdeling van de I hebben de meteoriet die 14 1961 bij Orgueil, Frankrijk, met behulp van infrarode ultrarode en ultraviolette s] troseoop en andere mod< apparaten onderzocht. Zij dekten organische samen: lingen, met name hydro-k

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2