I Radio en Televisie Eric de Noorman - De ring van Honoria lente- m DE SPAR aag Tragische vergissing van negerverpleger oorzaak van de opstand in Oeroendi ,T 45 89 48 eckhout ecepti ks en vrouwen slechts 68 cent Planta, zuivere plantaardige margarine RECHTSZAKEN Even lopen VELPON kopen. VELPON pakken Alles plakken. KERKDIENSTEN 16 maart M 10% -to% >or •10% gran L 48 I ow zegelpot 1 gramt 1 0 uvr zegelpot ken, pakj* 38 i uwzegelpot beker 62 i uw zegelpot lef» flacon 85 i/w zegelpot role bus 42 t ow zegelpol 50 gram 58 i irw zegelpol. 150 gr. 65 0% m worst 200 gram 30 liet in uy/ zegelpot 100 KWALITEIT jE WORST TELEF 2431 J die wenst. Minestrone oedzuum- T)onderdag 16 maart 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5i BELGISCHE EIGENDOMMEN IN INDONESIË ONDER BEHEER GESTELD In een communiqué van het Indonesische leger wordt mede gedeeld, dat in Noord-Sumatra de Belgische bezittingen aldaar tijdelijk onder beheer van het Jeger zijn gesteld „in het belang van de veiligheid van de staat". Het besluit is genomen door de Indonesische minister van De fensie, Nasution omdat aldus het communiqué de maatregel noodzakelijk was geworden door de heftige terugslag in Indone sië van de moord op Patrice Loe- jnocmba. Er hebben zich vol gens het communiqué de laat ste dagen op verschillende Bel gische ondernemingen in Noord- Sumatra incidenten voorgedaan. Het grootste deel van de rubber en palmondernemingen in Noord- Sumatra behoort aan de Belgi sche maatschappij „Socfin'' te Brussel. In het communiqué van het leger wordt niet gezegd, of het besluit van Nasution ook betrek- king heeft op andere Belgische I handelsondernemingen. In Brussel wordt aangenomen, I dat de Indonesische maatregelen tegen de Belgische ondernemin- I gen in Noord-Sumatra „als voor- I zorgsmaatregolen" moeten wor- I den beschouwd. I Officieel is de Belgische rege- I ring tan de ..tijdelijke'' bezetting I van deze ondernemingen door het Indonesische leger nog niet op I de hoogte gesteld. Zekerheid over I deze veronderstelling bestaat dan I ook niet, aldus verklaarde een I woordvoerder van het ministerie I van Buitenlandse Zaken in Brus- I sel woensdagmiddag. Langs di- I plomatieke kanalen zijn nadere inlichtingen over de maatregelen I gevraagd. Het is bekend, dat de I ondernemingsarbeiders het in- I bcslagnemen van de Belgische I ondernemingen hadden gevraagd I als vergelding voor de gebeurte- I nissen in Kongo. Deze hebben I reeds geleid tot onteigening van I Belgische bezittingen in Egypte. De Belgische ondernemingen in I Noord-Sumatra produceren rub ber en palmolie. Een belangrijk I Belgisch bedrijf buiten Sumatra I is de Faroka-cigarettenfabriek in I Malang in Oost-Java. Zuidslavisch schip door de Franse marine aangehouden Volgens een bericht van het Zuidslavische persbureau Tan- jug heeft de Franse marine gis teren het Zuidslavische vracht schip ..Sbrija" in de Middelland se Zee aangehouden en. nadat 31 Franse mariniers onder com mand^ van een officier aan boord waren gekomen, opdracht gegeven op te stomen naar Oran. Tanjug neldde, dat het Franse oorlogsschip op ongeveer 75 km ten noorden van de Alge rijnse kust, in de internationale wateren, het vuur opende op de .Sbrijsa" en deze tot stoppen dwong. Volgens Tanjug maakte het schip een normale reis naar de Ver. Staten. Na het gebeurde staakte de „Sbrija" de radiover binding met Zuid-Slavië. De Zuidslavische ambassade in Parijs heeft bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken een protest ingediend. Minimumprijs appels voor Duitsland Het Produktschap voor groen ten en fruit heeft bekendgemaakt dat met Ingang van 16 maart de minimum-aankoopprijs van ap pels, bestemd voor West-Duits- land, zal worden verlaagd van 28 tot 22 cent per kg. Tengevolge van deze maat regel zullen na 16 maart weer appels naar West-Duitsland mo gen worden uitgevoerd, welke op dc Nederlandse vellingen min stens 22 cent per kg hebben op gebracht. Reeds gedurende het gehele seizoen is West-Duitsland de voornaamste afnemer van Neder- i landse appelen. Op het ogenblik wordt weke- liiks een kwantum van rond 2 miljoen kg appels uit ons land geëxporteerd en daarvan gaat steeds tussen 80 en 90 naar Duitsland. Om lluur drinktU koffie, om 3uurthee en altijdweer geniet U ervan. U houdt ook van bananen, pinda's, rijst, chocolade - alles uit verre, zonnige landen. En ook kokosnoten en vruchten van de palmboom ko men voor U uit die overvloedige natuur rondom de evenaarZij zijn bestemd voor Planta, Uw zuivere plantaardige margarine. Lichtverteerbaar. Ongezou ten. Zuiver van smaak. Planta is goed voor U. plantaardige MARGARINE NIEUW ZEELAND ZOEKT IMMIGRANTEN Nieuw-Zeeland wil in 1961 en '62 vijfduizend immigranten aan trekken. In Engeland en Neder land wil men vaklieden aanwer ven en ook wat ongeschoolde arbeiders. Het is de bedoeling, zo heeft de minister voor Im migratie Thomas Shand meege deeld, dat er in het begin tien Britse en vijf Nederlandse ge zinnen per maand overkomen. Jeugdige marihuanarokers veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft woensdagochtend 4 jeug dige Amsterdammers wegens het in bezit hebben van een hoeveel heid hennep (marihuana) ver oordeeld tot gecombineerde straf fen. De 21-jarige balletdanser R. H. R. en de 22-jarige trein- kelner R. M., die op 7 sept. jl. een hoeveelheid hennep kochten van een in Frankrijk wonende Tunesiër, die zich woensdag we gens handel in verdovende mid delen voor de Amsterdamse rechtbank moet verantwoorden, wei-den veroordeeld tot gevange nisstraffen van vijf maanden met aftrek van vijf maanden voor arrest. Zij werden onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Hun vrienden, de 23-jarige ci neast W. R. en de 28-jarige kunst schilder E. L., die reeds acht weken in voorarrest hebben ge zeten, werden veroordeeld tot 8 weken gevangenisstraf met af trek van hot voorarrest. Tegen de balletdanser en de treinkelner was 9 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk en af trek van het voorarrest, en togen de cineast en de kunstschilder 20 weken, waarvan 12 voorwaarde lijk geëist. Het viertal Leidseplein-jonge- ren kocht op 7 sept. j.l. een hoe veelheid hennep, waarvan zij 50 sigaretten rolden. Ze rookten er ,uit nieuwsgierigheid" een paar van en waren van plan de rest te verkopen. Een tragische vergissing van een negerverpleger heeft het af gelopen weekeinde in Oesoem- boera de dood veroorzaakt van negen inheemse kinderen en het begin van een opstand, waarbij twee Afrikanen zijn gedood en zeven gewond. In een ziekenhuis in de plaats Ngagara moest de verpleger een aantal kinderen medicijnen geven tegen een ingewandsziekte. In- plaats van een onschuldig middel gaf hij hun echter een dosis kinine. Negen kinderen stierven aan vergiftiging. Het nieuws over deze tragische gebeurtenis verspreidde zich als een lopend vuurtje onder dc be volking. De ouders bestormden met familieleden en een groot aantal plaatsgenoten het zieken huis. De auto van een arts, die was gealarmeerd, werd vernield. De politie die de orde trachtte te herstellen, werd met een regen van stenen verdreven. De rijks wacht werd tc hulp geroepen, die met gebruik van wapens de me nigte uiteendreef. Twee Afri kanen werden hierbij gedood cn zeven gewond. De gespannen toestand in Nga gara bleef echter bestaan nadat geruchten de ronde hadden ge daan, dat missionarissen en Euro pese artsen het plan hadden alle Afrikanen te doden. Het bestuur kondigde een aantal maatregelen af. In het weekeinde werd een avondklok ingesteld, alle samen scholingen werden verboden en zelfs de wekelijkse voetbalwed strijden werden afgelast. Het toedienen van de verkeer de medicijnen kon gebeuren doordat een niet-gediplomeorde verpleger het toezicht had op de apotheek van het ziekenhuis. Parade voor Kasavoeboe in Leopoldstad Een 20.000 Kongolezen hebben woensdag de parade bijgewoond op het voornaamste plein van Leopoldstad ter gelegenheid van Kasavoeboes terugkeer uit Ma dagascar. De parade van bijna 2.000 man van het Kongolese leger werd af genomen door president Kasa voeboe en premier Ileo, die lang durig werden toegejuicht door de menigte. Ook de waarnemend vertegen woordiger van de V. N„ Mekki Abbas, was aanwezig. Europeanen in Kindoe stellen zich onder bescherming van de V. N. De V. N. hebben woensdag in Leopoldstad meegedeeld dat 28 Europeanen zich in Kindoe on der bescherming van de volke renorganisatie hebben gesteld Zoals bekend hebben Loemoem bistische soldaten zich daar aan Europeanen vergrepen. Maleise patrouilles van de V. N. verza melen op het ogenblik de Euro peanen in de provincie Klvoe, die graag weg willen. Een woordvoerder van de V. N. sprak de berichten over een ge vecht tussen Maleise en Kongo lese troepen tegen. „NIEUW -GUINEA ZORGENKIND VAN GEHELE WERELD" „Het zorgenkind van Neder land Nieuw-Gulnea is een zorgenkind voor de gehele we reld geworden. Daarom alleen zou men mogen wensen, dat de Verenigde Naties zich eens gron dig met deze kwestie gingen bezig houden", schreef de „Gazet van Antwerpen" woensdag naar aanleiding van de besprekingen van minister Luns in Londen. Het blad schrijft, dat de „arro gante houding van de Indonesi sche dictator Soekarno, een ge zonde oplossing onmogelijk maakt'' en het noemt de rech ten, die Indonesië op Nieuw- Guinea doet gelden „een zeer twijfelachtige zaak". Het Antwerpse blad noemt het verder „moeilijk te voorzien" of de Nederlandse minister in Lon den steun zal krijgen voor de Nederlandse plannen de bevol king van het gebied „nog tien jaar wegwijs te maken". „De gemenebestconferentie maakt zelf een crisis door en al is Soe karno geen populaire figuur bij de meeste bewindslieden van het gemenebest, er zijn ook niet zo veel voorstanders van een voort gezet Nederlands bewind, omdat Soekarno kunstmatig van Nieuw- Guinea een kruitvat heeft ge maakt". Een oplossing van de kwestie door inschakeling van de Ver enigde Naties trekt echter het blad zelf in twijfel: „Na de be moeiingen in Kongo door de U. N. O. is men een beetje hui verig geworden voor averechtse gevolgen". VRIJDAG 17 MAART. (Adv.) HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Dit en het andere, praatje; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de huisvrouw; 11.00 Voer de kleu ters; 11.15 Alt en piano; 11.35 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Voor de landbouw; 12.30 Land en tuir.bouwmed.12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nieuws en beursberichten; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Strijktrio; 14.35 Voordracht; 14.55 Kamer koor; 15.10 Letterk. quizprogr.; 16.00 Jeugdorkest; 16.40 Voor de zieken; 17.10 Voor de jeugd; 17.53 Act.; 10.00 Nieuws; 18.15 Vlaam se notities; 18.20 Lichte muziek; 18.50 De puntjes op de i, praatje; VRIJDAG 17 MAART. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen (Frans Halslaan): 7.30 uur Ds. Ligtenberg, van Oude- mirdum. DE ONTWAPENING Chroesjtsjef vindt Amerikaans uitstel te lang De New York Times verneemt in Washington, dat president Kennedy premier Chroesjtsjef had voorgesteld de officiële onderhandelingen over een alge mene ontwapening op 11 sep tember te hervatten. Maar aan gezien de Russische leider heeft laten weten, aldus het blad, dat hij zo'n lang uitstel onverstan dig vindt, zal Amerika trachten zijn ontwapeningsvoorstel wat eerder gereed te krijgen, zodat men omstreeks begin augustus met onderhandelingen kan be ginnen. Export van appels naar België Met ingang van 16 maart zal er geen heffing meer betaald moeten worden bij de uitvoer van Nederlandse appelen naar België. Dan eindigt de periode waarin voor dit seizoen door dit land minimumprijzen voor ap pels zijn vastgesteld. Dit betekent ook dat alle E. E. G.-landen dan weer appels naar België mogen exporteren. Tot op heden was enkel de in voer van Nederlandse appelen toegestaan, maar de Nederlandse appeluitvoer naar België werd sterk belemmerd door de hoge heffingen welke steeds betaald moesten worden in verband met het verschil tussen de Neder landse veilingprijs en de Belgi sche minimumprijs. Tengevolge van de prijsstijging voor de goede appels op do Nederlandse markt was de laat ste tijd de heffing steeds terug gelopen tot rond 5 cent per kg, maer nog slechts enkele weken geleden werd er tot 15 cent per kg heffing betaald. Verwacht wordt dat deze maat regel tot gevolg zal hebben dat de export van appels uit ons land naar België in de eerstkomende weken zal toenemen .1 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Jazzmuz.; 19.30 Het platteland nu, gesprek; 19.45 V.P.R.O.-nws;! 20.05 De nationale inzameling van het Leger des Ileils; 20.10 Filmrubriek; 20.20 Gram.; 20.35 Israël, reisbeschrijving; 20.50 De wereld vergadert, praatje; 21.00 Gram.; 21.50 Quizprogr.; 22.30 Nieuws; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Soc. nieuws ln Es peranto; 23.10 Muziek-revue; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd;' 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 11.50 Als de ziele' luistert, lezing; 12.00 Middag klok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinlpouwmed.; 12.33 Lichte mu ziek; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws;' 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Radiokoor; 14.15 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Zangrecital; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursberichten; 17.45 Ama- teursmuz.; 18.20 Der't de Dyk it lan omklammet, klankbeeld. 18.50 Emigratiepraatje; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Memojandum; 19.30 Polit. lezing; 19.40 Gram.; 20.05 Polit. lezing; 21.00 Lichte muz.; 21.40 Jong - oud - eeuwig; 21.55 Gram.; 22.25 Boekbespre king; 22.30 Nieuws; 22.40 Gezin nen en weduwen, lezing; 22.50 Lichte muz.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Gram.; 12 30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelrecital; 13.30 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.06 Gram.; 16.20 Lich te muz.; 17.00 Nws; 17.15 Lichte muziek; 17.45 Duitse les; 18.00 Vlaamse liederen; 18.10 Boekbe spreking; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest en koor; 21.30 Orgelrecital; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 20.00 Weekjournaal; 20.30 Pro en contra, discussie over de noodzaak van atoombewape ning; 21.15 Eenhoon, TV-éénak- ter; 21.45 Inleiding tot de dan» (IV). VL. BELG. TV: 19.00 Progr. over dieren; 19.30 St. Patrick's day; 20.00 Nws; 20.25 Vrije poli tieke tribune; 20.40 Gevar. progr. 21.40 Filmkroniek; 22.25 •Film; 23.10 Nieuws. 7. De Franken nemen de gevan gene van de nomaden over en in middels wendt Eric zich tot de hoofdman der Rtcppenruiter». „Heeft deze kerel u zijn naam gezegd?", vraagt hij gedempt. De nomade schudt hel hoofd. ..Had hij iets bij zich?" vervolgt Eric. „Alleen wapens," antwoordt de ander. „Zwaard en schild heeft Teresh voor zichzelf gehouden, de speer en de dolk sehonk hij mij, maar zo ge de wapens ook wilt hebben „Nee brave vriend, behoudt het," zegt Eric vriendelijk en met een handdruk seheidden zij. „Wat denkt ge van hem?" zegt Eric tot de oudste der Franken, als ze even later met hun zwijgen de gevangene de terugweg aan vaard hebben. „Tja, hij is duur gekleed, vol gens de Romeinse mode," fluistert deze, „maar dat zegt natuurlijk niets." In gedachten staart Eric naar de glimmende schedel van de on bekende. Er hapert iets, maar wat Ze rijden door, tot de Noorman laat in de avond het teken geeft af te stijgen. „Ken je deze plek nog, makker?" wendt hü zich tot de gevangene. Ondoorgrondelijk kijkt deze voor zich uit. „Hier heb je ons beslo pen. en daarna schoot je mijn vriend neer, weet je nog?" Er flikkert iets in de ogen van de gevangene en op het moment, dat hü het zegt, weet Eric ineens wat er haperde. Zwaard, schild, dolk en speer, noemde de nomaden aanvoerder, maar over pijl en boog sprak hij niet. En toch had de ge vangene deze wapens bij zich; de pijl, die Svein trof is er het bewijs van. De Noorman denkt razendsnel na, dan bindt hij persoonlijk de gevangene aan een boom en ais de kerel zijn spieren spant, waardoor de boeien losser komen te zitten, doet hij of hij niets merkt. „Je wilt toch niet ontkennen dat je mijn goede vriend met een pijl verwondde?" zegt hij lijzig en de plotselinge blik van onrust in de ogen van de bleke reus bevesti gen zijn vermoedens. De kerel wil niet weten, dat hij pijl en boog ge had heeft KRACHTIG SPAANS PROTEST BIJ MAROKKO Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren een krachtig protest bij de Marokkaanse regering Inge diend, waarin de vrijlating wordt geëist van de elf olie-explora- teurs, die uit hun kamp in het Spaanse gedeelte van de Sahara werden ontvoerd. In het Spaanse protest wordt verklaard dat de elf explora- teurs door een afdeling Marok kaanse militairen gevangen wer den genomen. Spanje eist be straffing der ontyoerders.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7