Beursoverzicht Pier van Scheveningen vordert 22 i Zware straffen geëist tegen bezitters van verdovende middelen Pagina 3 GEBRUIKSGOEDEREN 13-18 MAART INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW 13-22 MAART Lcssfr van zenuwen? Belgen drinken meer Luxemburgse wijn dan de Nederlanders Mr. W. G. J. Veenhoven overleden Overnameprijs voor baconvarkens verhoogd BBi Donderdag 16 maart 1961 DE VRIJE ZEEUW *y De ep het Jdathetin.ferrè'p CraeseTaan ondergebrachte groepen Elektrische huishoudelijke apparaten - Verlichting - Verwarmingj- eri kookapparaten Sanitair - Gereedschappenexposeren t/m 22 maart. :\sANDA&WbiNSPJO^^^^^ÊDONDEltDAG VRIJDAG ZATERDAG «f W END^'f M f MAANDAG DINSDAG xifjwF^ytnT16 iki17 rn f^wpi2° rn21 m 4 -AA% n I i V MAARr ff I V MAART a M MAART g «f ÊL. JS MAARr B Êk W MAART g|^ J WOENSDAG MAART Rechtszaken De officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank mr. W. K. baron van Dedem heeft giste renmiddag tegen de 31-jarige ver koper C. W. W. uit New York, die door de Amerikaanse F. B. I. wordt gezocht wegens handel in verdovende middelen, wegens het in bezit hebben van een aanzien lijke hoeveelheid verdovende mid delen de maximum straf van 4 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De 29-jairge Tunesiër S. A. uit Lion, die zich voor het zelfde feit moest verantwoorden, hoorde twee jaar gevangenis straf met aftrek tegen zich eisen. Beiden werden in november j.l. in Amsterdam gearresteerd. Het bleek een goede vangst te zijn, want niet alleen kreeg de politie aanwijzingen dat zij met de ar restatie van de Amerikaan een internationaal bekende smokke laar had gearresteerd, boven dien maakte zij kennis met twee \erdovende middelen, die nog niet eerder in Amsterdam waren gesignaleerd. De Tunesiër had 86 blokjes haschisch (kauwtabletten uit de hars van hennep bereid) en de Amerikaan had o.m. 13 gram heroïne in zijn bezit het ge vaarlijkste verdovende middel dat men kent dat voldoende is om te voorzien in de helft van de voor wetenschappelijk gebruik in heel Engeland noodzakelijke jaarlijkse hoeveelheid. Uit de behandeling van beide zaken bleek dat W. een jaar lang onder een valse naam door Euro pa heeft rondgezworven, nadat hij in mei 1959 uit Amerika was verdwenen, waar hij was ge arresteerd onder verdenking van marihuanasmokkel en onder borgstelling was vrijgelaten. Uit Het onderzoek van Interpol en de politie uit diverse landen is o.m. gebleken dat deze Ameri kaan o.m. in Scandinavië bekend was als handelaar in verdovende middelen. Hij leefde onder de naam van de broer van een Ame rikaanse vriend, die in 1959 zelf moord pleegde. De Amerikaan en de Tunesiër ontkenden als handelaar te zijn opgetreden. De in hun bezit zijnde hoeveelheid verdovende middelen zou slechts bestemd zijn geweest voor per soonlijk gebruik. „We moeten Amsterdam vrij houden van dit gevaarlijke spul dat driemaal krachtiger is dan marihuana en dus ook drie maal meer schade kan aanbrengen" zei de officier van Justitie mr ba ron van Dedem in zijn requisitoir tegen de Tunesiër, die de vooral in Noord-Afrika bekende has- chischtabletten in Amsterdam introduceerde. Uit het oogpunt van de algemene preventie vor derde hij daarom tegen hem 2 jaar gevangenisstraf. Ten aanzien van de Amerikaan vroeg hij de maximum straf, om dat hij het gevaarlijkste verdo vende middel heroïne in zijn bezit had. Hoewel de Amster damse politie nog niet eerder heroïne in beslag nam, bestaan er toch helaas vermoedens dat heroïne meer in Amsterdam wordt gebruikt", zei mr. Van Dedem, die bij de bepaling van de strafmaat in dit geval reke ning hield met de omstandigheid, dat de justitie met alle middelen moet voorkomen dat Amsterdam een centrum wordt van handela ren in verdovende middelen. „We hebben al genoeg kleintjes, maar als we nu ook nog de handelaren krijgen, is het hek van de dam". Er bestond voor de behasde ling van beide zaken, vooral van de zijde van de pers en politie, grote belangstelling. De volle rechtzaal luisterde met gespan nen aandacht naar hetgeen de Amsterdamse hoogleraar in de biochemie, toxicologie en phar- macie, prof. dr. J. Kok (rector- magnificus van de universiteit van Amsterdam) als getuige des kundige verklaarde over de scha delijke invloed van allerlei ver dovende middelen. Zijn oordeel over het gebruik van marihuana was het meest mild. „Ook bij blijvend gebruik heeft marihuana geen ernstige schade voor lichaam en geest tot gevolg", zei prof. Kok, die dit opwekkend middel („men voelt zich opge wekter, krachtiger, lacherig en praterig, omdat alle remmen weg vallen, waardoor men tevens elk gevoel voor tijd en afstand ver liest") wel een gevaar beschouw de voor jóngeren. „Het besturen van een auto onder invloed van marihuana is veel gevaarlijker dan wanneer iemand onder in vloed van alcohol verkeert" zei prof. Kok. Hoewel het gebruik van mari huana tot gewoontevorming leidt, achtte prof. Kok het toch mogelijk er zonder nadelige ge volgen mee te stoppen. Gevaar lijk achtte prof. Kok marihuana tot verslaving aan sterkere en gevaarlijker middelen kan leiden. „Verslaafden beschouwen ma- rihuana-rokers als beginnelin gen" zei prof. Kok, die vooral het snuiven van heroïne uiter mate gevaarlijk vond. Hetzelfde geldt t.a.v. de haschisch, die even eens de misdadigheid in de hand werkt. Prof. Kok merkte voorts op, dat de helft van het aantal ver pleegden in een krankzinnigen gesticht in Egypte uit gebruikers van haschisch bestaat. .Bij ont houding van het gebruik van cocaïne, heroïne en haschisch kunnen ernstige psychische sto lingen optreden" zei prof. Kok, waaraan hij toevoegde dat het ge bruik ervan een potentieel ge vaar is, vooral voor jonge men sen. Het gevaarlijkste element van alle verdovende middelen achtte pi'of. Kok de omstandig heid, dat de gebruiker zijn norm besef en alle remmen verliest, zodat wellicht in de persoonlijk heidsstructuur aanwezige crimi nele verborgenheden ongeremd tot ontwikkeling kunnen komen. Bij een routine-onderzoek in een Amsterdams hotelletje, ar resteerden rechercheurs van de afdeling verdovende middelen van de Amsterdamse politie op 7 november jl. een Amerikaan die zich legitimeerde als Joh. S. Pas een maand geleden bleek dat deze Amerikaan ruim een jaar in Europa op een vals paspoort heeft rondgezworven en dat men in werkelijkheid te doen had met Carl William W., een ex-verko per uit New York, die in 1959 in San Diego wegens het smokke len van 15 kg marihuana uit Mexico werd aangehouden. On der borgstelling van 5000 dollar werd hij voorlopig op vrije voe ten gesteld, waarna W. het land ijlings verliet met een paspoort op naam van S., de broer van een aan verdovende middelen ver slaafde vriend, die kort tevoren zelfmoord had gepleegd. Inmiddels is bovendien geble ken dat de justitie van San Fran cisco W. zoekt wegens handel in heroïne en marihuana. Zijn uit leveringsverzoek ligt reeds in Nederland en de jeugdige, blonde Amerikaan wordt volgens de of ficier van Justitie bij terugkomst in Amerika bedreigd met een ge vangenisstraf van 20 jaar. W. verklaarde bij zijn arresta tie dat de respectabele hoeveel-, heid verdovende middelen die hij in een koffertje bij zich had, slechts voor eigen gebruik be stemd was. Het betrof 270 gram marihuana. 92 tabletten ethyl- morfine (diosan-tabletten) en 13 gram diacetylmorfine (heroïne). W. verklaarde dat hij de marihua na en heroïne in Amsterdam had gekocht en de diosantabletten in Spanje. ,Ik heb nooit verdovende mid delen verkocht", ontkende de be dachtzame W., zoon van een dok ter uit Caifornië, die zijn studie Engelse leterkunde en journalis tiek medio 1959 beëindigde i.v.m. zijn arrestatie. Met het geld dat hij als werkstudent had verdiend (hij verkocht auto's en zei per maand 800 tot 900 dollar te heb ben verdiend, waarvan zijn ge zin slechts 300 dollar gebruikte) is hij naar Europa uitgeweken. Per schip arriveerde hij in Enge land, waar hij meteen visa aan vroeg voor een groot aantal lan den, w.o. Oostenrijk, Tunesië, Denemarken en Zweden. Uit het politieonderzoek is gebleken dat W. vooral veel contacten heeft onderhouden met Amerikaanse verlofgangers in Kopenhagen. „Ik was zelf verslaafd aan ver dovende middelen, maar ik ben er nu van genezen", voerde W. als verontschuldiging voor zijn koffer met een assortiment aan verdovende middelen aan. Het Kopenhaagse meisje Gytte Palm, dat tegenover de politie heeft verklaard dat zij twee maal marihuana van „John" heeft ge kocht (voor resp. 50 en 150 kro nen), kende W. niet. „Ik geloof dat ze dat verklaard heeft om de aandacht van andere af te lei den", zei W. Ook andere vrouwen uit het Kopenhaagse nachtleven kenden „John", o.m. als bezoeker van „Vingaarden". W. kon zich wel herinneren contact te hebben ge had met de Kopenhaagse kelner Larsen, maar hij ontkende dat hij de man zou hebben bewogen hen. nep te gana kweken op het bal kon van zijn flatje. Ook andere figuren uit de ma rihuana-affaire, die in november j.l. het politie-apparaat van Ko penhagen en Stochkholm in alarmtoestand bracht en tot vele arrestaties leidde, zei W. te ken nen, maar van handel was nim mer sprake geweest. „Hoe heeft u een jaar lang in Europa kunnen leven en rond trekken zonder middelen van be staan?", vroeg de rechtbankpre sident mr. B. van der Waerden. „Van mijn Amerikaanse spaar centjes", antwoordde W., die bij zijn arrestatie nog in bezit was van ƒ3800 aan vreemde valuta en een auto. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Loendoela wil onderhandelingen ter regeling van de Kongolese kwestie De Kongolese premier, Ileo, heeft woensdag op een perscon ferentie in Leopoldstad ver klaard, dat de bevelhebber van de Loemoembistische strijd krachten in Kivoe en de Oost provincie, generaal Loendoela, heeft voorgesteld onderhande lingen ter regeling van de Kon golese kwestie te beginnen. Volgens de premier zullen er besprekingen worden gehouden over de toetreding van genoem de twee provincies tot de Kon golese confederatie, waartoe vo rige week op de conferentie van Tananarive is besloten. Ileo verklaarde voorts dat zijn regering met klem gekant, is tegen de komst van nieuwe V. N.-troepen. Na het op Madagas car bereikte akkoord was 't zijns inziens niet nodig de resolutie die de Veiligheidsraad op 21 februari heeft aangenomen, verder uit te voeren. De premier deelde mee, dat de Kongolese troepen in Matadi zullen blijven en daar geen V. N.-troepen zul len toelaten. Hij gaf echter als zijn mening te, kennen, dat de Kongolese autoriteiten en de V. N. tenslotte tot een regeling van hun problemen zullen komen. VAN DE INTERNATIONALS ALLEEN PHILIPS EEN WEINIG HOGER Er heerste woensdagmiddag een licht verdeelde stemming ter beurze voor de hoofdfond sen. Het was opmerkelijk dat de Philipsaandelen bij de opening boven de notering van dinsdag uitkwamen, terwijl daarentegen de Hoogovenwaarden een koers- reactie ondergingen. De handel verliep in alle hoeken van de in ternationale waarden zeer kalm. De arbitrage had weinig arm slag om tot zaken te kunnen ko men. Het publiek was schaars met kleine orders aanwezig. Het licht viel gisteren op Hoogovens. Aan alle geruchten over een dividendvoorstel over het boek jaar 1960, emissie en stockdivi dend, is door de directie van Hoogovens een einde gemaakt. Zij maakte een onveranderd di- (Adv.) Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen vidend over 1960 bekend van twintig procent. Dit dividend is weliswaar over het met 61.6 miljoen tot 128,9 miljoen ver hoogde aandelenkapitaal. De beurs had reeds wekenlang op méér gerekend. Het gevolg was dat de koers van dit fonds dinsdag nabeurs daalde tot 973 (officieel slot 981). Gedurende de niet-officiële ochtendhandel van woensdag werd als laagste koers 968 geregistreerd. De ope ningskoers op de officiële beurs was 970. Hierna liep de koers op tot 975 om op circa 972 de beurs te verlaten. Het koersverlies beliep derhal ve voor Hoogovens circa negen punten. Dit werd door de beurs als een zeer gezonde koersreac- tie gekenmerkt gezien de forse stijgingen voor dit fonds in de voorgaande beursdagen. Philips lag aanvankelijk ge vraagd in de markt voor Ameri kaanse rekening. De openings koers op 1197 kon echter niet gehandhaafd blijven. Later in de middag werd 1194 gedaan, tegen dinsdag als slotprijs 1192V2. In een overigens weinig lager Wall Sreet sloten de Philipsaan delen dinsdag aan de vaste kant. Dit was vanzelfsprekend een goede stimulans voor het Damrak. Gisterenmorgen werd dan ook als hoogste koers 1207 voor Philips betaald. De maat schappij gaat over tot aandelen van 50 nominaal. De beurs vraagt zich af of dit de voorlo per is voor een officiële no tering van de Philipsaandelen op de Newyorkse beurs. AKU's daalden van 532' 2 tot, 528 (533'. 2). Zo verging het ook Unilever welk fons daalde van 832 tot 830 (835%). Koninklijke Olie zakte in van 143.40 tot 143 144,60). De zwakke stem ming op de valutamarkt voor de effectendollar deed de koersen van de aandelen dalen. In de scheepvaartfondsen was het eveneens rustig. De koers veranderingen, ten opzichte van de slotkoersen van dinsdag, wa ren van zeer weinig betekenis. Van de leidende cultures be stond een groeiende belangstel ling voor aandelen HVA op gun stige dividendgeruchten. Deze stukken liepen op van 144 tot 147, tegen een voorgaande slot- notering van 143. Amsterdam Rubbers werden een puntje la ger op 121V2 afgedaan. Ook in de staatsfondsenhoek was het kalm met geringe koersafwij kingen. In de lokale afdelingen wer den aandelen Koninklijke Zout op 1310 (1300) geadviseerd. Aan delen AVIM kregen een drie punten hogere adviesprijs op 125 op de dividendhervatting met vijf procent. Niettegen staande de gunstige resultaten over 1960 werden aandelen Ge neral Banden op 125 (130) gead viseerd. Aandeelhouders moeten hier nog tegen een totaal ver- liessaldo van ƒ5.681.300 aankij ken. Beursindices 13/3 14/3 15'3 Intern, ronc. 615.98 623.13 19.48 Industrie 381.77 383.41 384.27 Scheepvaart 206.51 219.71 211.38 Banken 227.65 228.95 232.54 Handel enz. 169.44 170.55 172.13 Algemeen 437.83 442.23 441.27 Nabeurskoersen AKU: 528—530 slot 529 (527%-)? Kon. Olie: 142.60—143.30 slot 142.80 (143) Philips: 1193—1200 gl slot 1199 (1194 *4); Unilever: 831—832 slot 831 (831%) Hoogovens: 971gb—976 slot 976 973%® Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden Engelse pond 10.0310.13. Ame rikaanse dollar 3.583.62, Cana dese dollar 3.613.66, Franse fr. (100) 72.90—73.40, Belgische fr.j (100) 6.95—7.00, Duitse Mark (100) 90.3090.80, Zwitserse fr. (100) 83.20—83.70, Zweedse kroon (100) 68.8569.85, Italiaanse lire (10.000) 57.75—59.75, Deense kr.. (100) 51.6052.60, Noorse kroon (100) 49.7550.75, Oostenrijkse Schilling (100) 13.85—13.95, Por tugese escudo (100) 12.5512.70, Spaanse peseta 100, grote cou pures) 5.95.6.10. Uit de lucht Is het beste te zien hoe de bouw van de pier in Scheveningen vordert. De uitein delijke vorm is nu ai duidelijk te herkennen. Luchtfoto ANP. Bijna vijf gulden voor een aardbei Op de veiling in Zaltbommel zijn woensdagochtend de eerste aardbeien van 't nieuwe seizoen aangevoerd. Het waren drie kas- aardbeien. aangevoerd door de V.V.T.B. uit Zaltbommel. Koper was de grossier W. van der Host uit Utrecht, die er 4,70 per stuk voor betaalde. Zes jaar geleden dronk de ge middelde Nederlander 0,43 liter wijn per jaar, nu is dit gemid delde gestegen tot 1,9 liter. De Luxemburgse ambassadeur in Nederland, de heer J. P. Kre- mer, heeft dinsdagmorgen in de Luxemburgse stand op de voor- jaarsbeurs in Utrecht het een en ander verteld over de con sumptie van Luxemburgse wij nen in de Benelux. De Luxemburger drinkt ge middeld dertig liter wijn per jaar, drie maal zoveel als in '30. Het Belgische gemiddelde voor Luxemburgse wijn is 8,3 liter. In 1960 werd 30.400 hectoliter wijn uit Luxemburg naar Bel gië geëxporteerd en 5800 hecto liter naar Nederland. De gemid- delde Belg drinkt vier maal zo- vooral, omdat het gebruik ervan veel wijn per jaar als de gemid delde Nederlander. De Luxemburgse ambassadeur zei, dat ernaar gestreefd zal moe ten worden dat het verbruik van LuxemburgÊe wijnen in Neder land ook een vierde (nu is het nog een vijfde) zal moeten gaan belopen van dat in België. In dat geval drinken Neder land en België, volgens hem, sa men de helft van de Luxem burgse wijnproduktie op. De Luxemburgers zorgen voor de rest, zo voegde hij hieraan toe. Hij noemde de Luxemburgse wijn een Beneluxprodukt. Het systeem van import is, volgens hem, zo eenvoudig, dat iedere Nederlander de Luxemburgse wijnen voor praktisch dezelfde prijs kan kopen als de Luxem burgers zelf, aangezien er tussen de landen geen tolmuren be staan. Op Westerveld is woensdag in alle stilte het stoffelijk overschot gecremeerd van mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris van de vereniging „De Nederlandse Dag bladpers". die zondagochtend in een ziekenhuis te Amsterdam is overleden. Mr. Veenhoven was enige weken geleden in het zie kenhuis opgenomen om een long operatie te ondergaan. Mr. W. G. J. Veenhoven werd op 4 december 1900 te Hengelo geboren. Na het gymnasium te Haarlem te hebben doorlopen studeerde hij rechten aan de uni versiteit van Amsterdam, waar hij in 1923 de meestertitel ver wierf. Spoedig daarop vestigde hij zich in Haarlem als advocaat en procureur. In september 1929 werd de heer Veenhoven be noemd tot secretaris van de ver eniging „De Nederlandse Dag bladpers". Gedurende de tweede wereld oorlog heeft hij deze functie enige jaren moeten neerleggen, doch onmiddellijk daarna heeft hij met grote voortvarendheid zijn taak weer opgevat. Kort na de viering van zijn 25-jarig jubi leum werden zijn grote verdien sten erkend door zijn bengeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De grote toeneming van de werkzaamheden verbonden aan de functie van secretaris van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" noodzaakten hem steeds minder aandacht te be steden aan zijn praktijk als ad vocaat. In verband daarmede heeft hij in 1959 het procureur schap neergelegd, al bleef hij als advocaat ingeschreven. Als secretaris van de vereni ging „De Nederlandse Dagblad pers" heeft de thans overledene gedurende meer dan 31 jaar een centrale rol gespeeld in de wereld van pers en publiciteit. Daar naast vervulde hij diverse uiteen lopende functies in het maat schappelijk leven; onder meer was h'ii geruime tijd kantonrech- ter-plaatsvervanger in Haarlem en was hij commissaris van ver schillende ondernemingen. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Volgens opgave van het C. B. S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in januari 1961 4.590 tegen 4.480 in januari 1960. Het aantal levendgeborenen steeg van 19.007 in januari 1960 tot 20.100 in januari 1961. Het aantal over ledenen steeg van 7.804 tot 8.476. Voorts bedroeg het aantal immi. granten in januari j.l. 3550 tegen vorig jaar 3.243 en het aantal emigranten 4.261 tegen 4.497. Het aantal inwoners van ons land bedroeg op 1 februari 11.565.670. Aantal kijkers, en luisteraars in Nederland De P.T.T. deelt mee dat op 1 maart 1961 het aantal aangege ven televisietoestellen 857.992 be droeg tegen 833.901 op 1 febr. j.l. (t/m 14 maart 868.658). De aan was van nieuwe T.V.-toestellen ligt dit jaar tot dusverre 22 pro cent hoger dan in de correspon derende periode van 1960. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen bedroeg op 1 maart 2.648.292. Op 1 maart wa ren er 480.433 aangeslotenen op 't draadomroepnet tegen 480.971 op 1 februari j.l. Het bestuur voor het produkt- schap voor vee en vlees heeft woensdagmorgen besloten, het aantal over te nemen baconvar kens terug te brengen van 7000 tot 5000. Deze regeling zal over drie weken kunnen ingaan. De overnameprijs voor baconvar kens werd verhoogd van ƒ2,34 tot 2,37 per kg geslacht ge wicht. De heffing op naar Frankrijk uitgevoerde varkens, die vorige week, naar aanleiding van de revaluatie, verminderd werd van 30 tot 20 per stuk, werd nu opnieuw verminderd, namelijk tot 15 per stuk. De heffing op uitvoer van varkens naar Duits land, die vorige week reeds ge halveerd was, werd nu geheel „Damco" gelicht De Nederlandse boot „Damco 49" (300 ton) die sedert 3 febr. zes meter diep in de Rijn bij Düsseldorf lag, is woensdag ge licht. De boot was bij hoog wa ter en in de mist tegen een brug- pijler gevaren en gezonken. Met twee Duitse en twee Nederland se drijvende kranen is men da genlang aan het werk geweest. Het lichten werd bemoeilijkt door het gewicht van de lading, waaronder rollen draad en meer dan vijftig autocarosserieën. Het schip is provisorisch ge dicht en naar een Nederlandse werf gesleept. Algerijnse opstandelingen door medestanders bevrijd? Een woordvoerder van de Alge rijnse „voorlopige regering" heeft woensdag in Tunis verklaard, dat opstandelingen in de nacht van maandag op dinsdag duizend Algerijnse rebellen hebben be vrijd. Deze zaten gevangen in een Frans „concentratiekamp" in Sa kiet in Oost-Algerië, dichtbij de Tunesische grens. De bevrijding geschiedde tijdens operaties in het betrokken gebied. Verschei dene Franse stellingen waren toen „geneutraliseerd". De gevangenen waren veilig naar Tunesisch grondgebied over gebracht. De Franse propaganda had getracht het optreden der opstandelingen voor te stellen als ontvoering van burgers, aldus zei de woordvoerder op een perscon ferentie. afgeschaft. De exporteurs had den daarom verzocht, omdat de varkensprijzen in Duitsland zijn teruggelopen, terwijl ze in Ne derland de laatste weken onge veer op hetzelfde niveau zijn ge bleven. Over het al of niet vrijgeven van de export van onderdelen van varkens werd nog geen be slissing genomen. Wat koeien betreft zal er naar gestreefd worden de ruilvoet zo snel mogelijk op 11 te bren gen, dat wil zeggen dat tegen over een export van 1 kg rund vlees een import van 1 kg staat. De verhouding was tot nu toe V,2 kg. De voorzitter deelde mee dat vorig jaar de binnenlandse con sumptie van varkensvlees van 236.000 tot 272.000 ton is toege nomen. De produktie steeg ook en daardoor kon, ondanks het verhoogde binnenlandse ver bruik, ook het exportoverschot toenemen, en wel met dertig procent, van 120.000 tot 160.000 ton. Op het ogenblik is er echter een zekere schaarste aan var kens. Het aantal baconslachtin- gen is beperkt geweest en kan de moeilijkheden dus niet ver oorzaakt hebben. De oorzaak moet gezocht worden in het ge ringe aanbod; dit terwijl men aan de hand van de dekkings- cijfers juist een ruim aanbod zou hebben verwacht. De noteringen voor Nederland se bacon in Engeland zijn laag (238 shilling per cwt. voor de beste soorten). Door de revalua tie is onze baconpositie ook nog met vijf procent verminderd en door de voordelen die Engeland zijn E.F.T.A.-partners toestaat, zal de opbrengst van Nederland se bacon in juli a.s. twintig pro cent beneden die van de Deen se zijn. Ons verlies op de bacon is te groot, als men in aanmer king neemt dat er een zekere schaarste aan varkens is, zo meende de heer De Veer, en hij betreurde het daarom dat de varkensexport naar Frankrijk niet meer zekerheden biedt dan nu het geval is. De baconmarkt is wel niet meer de enige kurk. waar de marktordening op drijft, maar het ziet er volgens de heer De Veer toch naar uit, dat we in de komende maanden bacon met verlies aan Engeland zullen moeten blijven verkopen, om een entrée op de Engelse markt te houden.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5