Wie kien is, doet meel NIEUWE No. 6 cftlP f ...èn koelkasten èn mixers èn radio's èn neem maar op! Thee gmsm.* ik ik ik ik ik "k ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik De vijfdaagse werkweek in de detailhandel Nog geen oplossing voor Laos 10062 fantastische prijzen Calif.perziken Calif, abrikozen Sinaasappelsap Moot Tonijn Hier is AN- Kienspel AH-Kienspellen Ho.1 No. 2 No. 3 No. 4 No. 5 Vergroot uw kien veld": speel al uw kienkaarten nog 's tegen elk kienspel maakt u het leven goedkoper DE VRIJE ZEEUW Pagina 7j AFRIKAANSE CONFERENTIE OVER KONGO Kennedy stelt voor in augustus de ontwapenings-besprekingen te hervatten Sportnieuws VOETBAL Om de Europese beker SCHAKEN DE TWEEKAMP TAL-BOTWINNIK Enkele van de prijswinnaars: mum Bak-amandelen Bak-gember.»- lannhmiskaat AH-kolfl®PrHïen Cacao 250 gram van as voor I Koffie 250 gram van 79 voor Uï» Siam-rijst -van 44 voor voor kwaliteit Dondeitlag 16 maart 1961 BELANGRIJKSTE PROBLEEM IS DE KEUZE VAN HET TE VOEREN SYSTEEM In het middenstandscentrum op de voorjaarsbeurs in Utrecht heelt prol. dr. H. O. Goldschmidt, hoogleraar voor middenstands wetenschappen aan de Economi sche Hogeschool in Tilburg, gis termiddag een lezing gehouden over de vijfdaagse werkweek in de detailhandel. Het belangrijkste probleem met betrekking tot de vijfdaagse werkweek in de detailhandel noemde hij de keuze van het daarbij te voeren systeem. Men kan bijvoorbeeld een rouleer systeem toepassen (waarbij het personeel om beurten vrije dagen heeft), of sluiting op de gehele zaterdag, de gehele maandag, een ychele andere dag of op maan dagmorgen en zaterdagmiddag. Wanneer belangrijke verkoop kansen verloren gaan, bijvoor beeld bij sluiting op de gehele zaterdag, zouden deze geheel of gedeeltelijk gecompenseerd kun nen worden door het invoeren van een koopavond, liefst op vrij dag. Bij de keuze uit de verschil lende mogelijkheden zullen, vol gens prof. Goldschmidt, verschil lende factoren een rol spelen. Belangrijk noemde hij in dit verband de vraag, hoe het per soneel op een bepaald systeem reageert, aangezien systemen dlc het personeel niet sympa thiek vindt, de situatie op de arbeidsmarkt nog moeilijker kunnen maken. Daarnaast zul len, volgens prof. Goldschmidt, die systemen waarbij de func tie die de detailhandel in het maatschappelijk distributiepro ces dient in te nemen, in het gedrang raakt, uit maatschap- pelijk-ethische en economische overwegingen niet aan te be velen zijn. Ook de kostenfactor mag niet onderschat worden. Het rouleer systeem bijvoorbeeld, en dat waarbij aan een koopavond vvo'-'t gedacht, zullen extra kosten tot gevolg hebben en, naar het oor deel van prof. Goldschmidt, uit dien hoofde minder acceptabel zijn dan systemen die niet kos tenverhogend werken. Hij vestig de er de aandacht op, dat ook de vijfdaagse werkweek van de detaillist een factor is die bij de keuze van het systeem meeweegt. Prof. Goldschmidt stelde, dat in het algemeen bij het systeem van zaterdagmiddag- en maan dagmorgensluiting, gecombineerd met een koopavond op vrijdag, de genoemde bezwaren het best on dervangen worden. De verko-n- kansen zullen toch voor een be langrijk gedeelte nog benut w den, het personeel en de detail list zelf zullen een aanvaardbare oplossing voor de vijfdaagse werkweek ontmoeten, de functie uitoefening van de detailhandel is grotendeels gewaarborgd, daar het publiek iedere dag van de week een beroep op de detailhan del kan doen en de kostenstijging blijft beperkt, aldus prof. Gold schmidt. Hij voegde hieraan toe, dat er vele uitzonderingen mogelijk zijn, zowel van individuele als van meer omvangrijke aard. Veel zal afhangen van de branche, de plaats van vestiging, de aard der goederen en de koopgewoonten ter plaatse. Een voordeel van de grote ver scheidenheid die bij de invoering van de vijfdaagse werkweek in de detailhandel zou kunnen ont staan. acht prof. Goldschmidt het feit, dat de kleine detaillist een extra concurrentiemogelijkheid krijgt. Dit voordeel weegt echter, volgens hem, niet op tegen de nadelen, zoals de verwarrende werking op het publiek en het minder aantrekkelijk worden van de winkelcentra. Hij meent, dat de detailhandel, om deze nadelen te ontgaan, in onderling overleg President Houphouet-Boigny van Ivoorkust heeft bekendge maakt. dat er op 8 april in Mon rovia een conferentie over de Kongolese kwestie zal worden geopend. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door de lan den, die de conferentie in Casa blanca en die in Brazzaville heb ben bijgewoond. In Brazzaville vergaderden in december j.l. twaalf staatshoof den en zestien afgevaardigden van Frans-sprekende Afrikaanse landen. In Casablanca confe reerden begin januari vertegen woordigers van Marokko, de V.A.R.. Ghana, Guinea, Mali, Libië en Ceylon. Het staatshoofd van Ivoor kust verklaarde dat de groep landen, die te Brazzaville bij een zijn geweest, de Westelijke, niet-comrrlunistische wereld steunen. ,,Wij moeten kiezen zoveel mogelijk tot een eens- tussen hen bij wie we de kans luidende regeling zal moeten zien te komen. Hij voegde hier aan toe, dat deze regelingen slechts een regionaal karakter behoeven te hebben, gezien de grote verschillen die er per ge bied bestaan en gezien het feit, dat de onderlinge concurrentie ook alleen regionaal werkzaam is. lopen van onze vrijheid te wor den beroofd, en hen die ons helpen ons hun ideologie op te leggen". Overigens was Houp houet-Boigny van mening, dat het Westen geen ideologie bezit het is eenvoudig een kwestie van een bewind van vrijheid en welvaart aldus Kêt staats hoofd. De tweede ontmoeting tussen vertegenwoordigers der rechtse regering van Laos en de voorma lige Australische premier prins Soevanna Phoema, die naar Pnom Penh is uitgeweken, heeft niet beantwoord aan de verwachtingen welke uit het on derhoud tussen de prins en ge neraal Phoemi Nosavan waren ontstaan, zo heeft de leider van de regeringsdelegatie, Sananiko- ne woensdag in Pnom Penh ver klaard. Naar verluidt wil de regering in Vientiane eerst een „neutrale commissie" bijeenroepen, die een oplossing voor de problemen van het land moet voorbereiden. Prins Soevanna Phoema zou met dit plan willen instemmen, mits tegelijkertijd een interna tionale conferentie over Laos wordt gehouden en tevens ver tegenwoordigers van de verschil lende richtingen in Laos met el kaar van gedachten gaan wis selen. De prins zou de kwestie wil len voorleggen aan de koning van Laos, opdat deze een initia tief kan nemen om uit de moei lijkheden te komen. Prins Soevanna Phoema gaat President Kennedy heeft woens. dag op zyn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat hy de Sow- jet-Unie heeft voorgesteld, uiter lijk in augustsu de ontwapenings besprekingen te hervatten, nadat hy eerst september had genoemd. Het overleg zou moeten worden voortgezet in de tien-mogend- hedencommissie of in een derge lijk orgaan. Onder leiding van John McCloy, de voornaamste adviseur van de president op ontwapeningsgebied, werd thans gewerkt aan het opstellen van het Amerikaanse standpunt. Het zou wellicht wel tot de zomer kunnen duren voordat men hier mee klaar zou zijn. een buitenlandse reis van twee maanden maken. Hij zou zich woensdag naar Hongkong bege ven. Bijgevolg kan hij voorlopig geen nieuwe pogingen doen om tussen de regering van prins Boen Oem en de communisti sche Pathet-Lao-beweging te be middelen. Zijn eerste poging is, zoals gemeld, door de commu nisten van de hand gewezen. Intussen heeft premier Tsjoe- En-Lai van communistisch Chi na in een brief aan prins Noro dom Sihanoek van Cambodja te kennen gegeven, dat zijn rege ring niet akkoord kan gaan met een oplossing van de kwestie- Laos, waarbij niet een nieuwe conferentie van Genève wordt bijeengeroepen. Bij de eerste conferentie van Genève werd in dertijd het Indochinese vraag stuk geregeld. Kennedy verklaarde over de kwestie-Laos, dat de Verenigde! Staten vastbesloten zijn „de re»' gering en het volk van Laos zo veel mogelijk te helpen tegen het optreden van een minderheid, die steun ontvangt van een zijde die wil verhinderen dat er een onafhankelijk en neutraal tam' komt". In een wedstrijd voor de kwart, finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor club hebben Spartak Kralova (Tsje- cho-SIowaklje) en de Spaanse kampioenploeg FC Barcelona gisteren te Praag met 1—1 ge lijkgespeeld. De eindstand was bij de rust bereikt. Aangezien Barcelona de eerste ontmoeting met 4—0 had gewonnen, gaat deze club over naar de halve finales. Eveneens voor dc kwartfinales zegevierde de Hamburger Sport Vereln op eigen terrein met 41 over FC Burnley (Engeland). De ruststand was 2—0. De Duitsers, die de eerste ontmoeting met 3—1 hadden verloren, hebben zich door een beter doelgemid- delde geplaatst voor de halve finales waarin zij zullen uit komen tegen FC Barcelona. De eerste partij van de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken tussen titelhouder Tal (Rusland) en zijn landgenoot Botwinnik is na de 40e zet van Tal, die met zwart speelde, afge broken. Botwinnik heeft zijn 41e zet onder couvert afgegeven. LANDAU KAMPIOEN. Dinsdag j.l. werd te Cadzand de belangrijke schaakwedstrijd gespeeld tussen S.V.K.B. ILan dau I, welke moest beslissen over liet kampioenschap van de 2e klasse B van de Zeeuwse Klub- competitie. Daar Landau I al haar vorige wedstrijden had gewonnen en •S.V.K.B. reeds een gelijkspel tegen Hulst had behaald, had Landau I aan een gelijkspel vol doende om het kampioenschap te behalen. Na een zeer spannende wed strijd is het de Axelaars gelukt voor de eerste maal in haar be staan het kampioenschap in de wacht te slepen. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: S.V.K.B. I Landau I. H. Steffens—C. de Putter 4444 F. de Putter—J. Verbrugge 10 Joh. de Smet W. v. Doeselaar 1—0 J. JansenM. Jansen 0—1 E. J. v. d. Waag J. L. J. Jansen Vi—44 H. EleveldJ. Verpoorte A. L. Ruijtenburg D. Jansen 44—44 L. A. de Vliegher M. Mattelé 14—44 P. C. de Bruijne J. Lensen 44—44 L. van Liere R. H. de Ridder 0—1 Uitslag 5—5 De thuisclub had wit aan de Alwéér een Opel Dit is de heer G. M. Naves, Oodemanestraat 365, Den Haag met vrouw en dochter voor de fonkelnieuwe Opel Bekord, die hij in het AH-Kienspel verdiende. Voor mevr. G. Brooks huizen, Roekenstr. 1, Arnhem, een Braun eleo trlsche keukenmachine. mtm Op de andere kant van de Kienspelkaart vindt u de door u op te lossen puzzel. wwm Voor mevr. J. Rye- wtfk, Ziesenifeksde 8, Amsterdam, een Arzberg theeservies. Voor Zr. C. DJederik, Pr. HendrikUan 24, Soestdyk, een Ronson Cadet aansteker. Voor mevr. H. Peter man, Thorbcckestr. 36, Apeldoorn een Arzberg theeservies. Er ie gezellig werk voor leuke, handige meisjes in on«e winkels. Wie daar wat voor voelt infor meert maar eens in «Ie dichtstbijzijnde AH-zaak. Reeds vorige week o.o. in prijs verlaagd: pakje van 100 gram Art vin 46 voor Voor mevr. H. N. de Koster, Nieuwe Hiïver- sumseweg 15,Bussum,een Philips platenspeler. butterscotch q 1 - Grote repen «voortHU Jy I' prima 70 huishoud cq de lekkerste >r(l„ no AH-Slasaus van 78 voor PO HELE. DROOGKOKENDE 500 SO Voor mevr. H. Tboo- len, EgeUtraat 4, Hil versum, een lederen manicure set. portugese 4 Sardines w nu 3 voor l. 12 Opeis Rekord model 1961, 50 Siemens koelkasten (110 Itr.), 50 Erres wascombinaties, 75 Braun electrische keukenmachines, 75 Philips transistor keukenradio's, 150 Philips Mignon platen spelers, 150 Pontiac horloges (dames of heren), 300 Arzberg twaalfpersoons theeserviezen (vjjftiendelig), 300 Philips licht gewicht strijkijzers en verder nog Ronson Cadet sigarettenaan stekers, Westclox Baby-Ben luxe wekkers, Parker ballpoint bureausets en lederen manicure sets. Waarde: ruim f 300.000.-1 Inde Albert Heijn- winkels treft u een complete lijst aan van de prijswin naars in uw om geving. Vergelijk de nummers in de lijst rechts hiernaast afgebeeld met de nummers op uw AH-Kienspel- kaart. Alle spelregels vindt u dui delijk en uitvoerig op de AH- Kienspelkaarten vermeld. OOK Y00R U DIE PAS MET KIENEN IS BEGONNEN OF NU WILT BEGINNEN ZIJN HIER NOG EENS ALLE 5 VOOR GAANDE AH-KIENSPELLEN! i Absoluut gratis I I Of u klant bent of niet u kunt I geheel gratis meedoen aan het I AH-Kienspel. U hoeft niets te kopen. (voor alle zekerheid) Let opl Elk AH-Kienspel staat op zichzelf. U mag dus NIET de nummers uit verschillende AH- Kienspellen combineren om tot een oplossing te komen. DCMf AAD deze en volgende advertenties öfclIHMI* zorgvuldig. Vraag ook steeds een nieuwe kaart als u in een AH-winkel komt. Elke kaart blijft alle 12 weken van bet spel geldig. Albert Heiln Let op de 7e AH-Kienspel-advertentie - vandaag over een week in dit blad.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3