UIT DE PROVINCIE DE GROENE HEL l^gina 2 Donderdag 16 maart 1961i TERNEUZEN HULST OOSTBURG Üir "°e uw FIETS nazien STOPPELDIJK ZAAMSLAG OP VERZOEK VAN DUIZENDENNU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN TANKER VAN 85.569 TON OP DE NIEUWE WATERWEG R.K. Openbare Bibliotheek Kanaalzone plechtig geopend AGENDA DE EERSTE PRUIMEN BLOEIEN IN ZEELAND. In de Zeeuwse fruitcentra heb ben de eerste bomen hun feest kleed van witte bloesems aange trokken. Het zijn de vroege prui men. de z.g. „krozen", die thans in bloei staan. Normaai is het steeds tegen eind maart alvorens deze vroege pruimen in bloei staan. Het bij zonder zachte weer van de laat ste tij heeft echter de ontwik keling van de knoppen sterk be vorderd. Vier jaar geleden, in 1957, bloeiden de eerste pruimen op zulk een bijzonder vroeg tijd stip. Er is een tijd geweest dat er in Zeeland zeer veel van deze vroege pruimen werden geteeld maar de laatste jaren zijn er veel bomen van gerooid en wor den ze niet meer aangeplant. Daarom vindt men de eerste bloeiende bomen dan ook slechts her en der verspreid in de fruit centra waar de overige bomen nog door dor en kaal zijn. Lezing voor Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Terneuzen. Dinsdagavond hield mej. J. Hoekendijk uit Heemstede voor de Nederl. Ver. van Huisvrou wen, afd. Terneuzen, een lezing over „Ontmoetingen in Finland", in café „De Vriendschap". Daar de presidente verhinderd was, heette de vice-presidente. mevr. Brouwer, mej. Hoekendijk har telijk welkom. Mej. Hoekendijk, die driemaal in Finland is geweest, vertelde op boeiende wijze over haar be levenissen aldaar. Zij heeft daar o.m. bezoeken gebracht aan bunkers met slaapplaatsen voor dakloze man nen en vrouwen en aan gevan genissen. Zij ontmoette een vrouw, die hoewel zijzelf geen ouders of thuis meer had, haar geld besteedde voor het inrich ten van een zolder met bedden en zodoende een thuis verschaf te aan vele dakloze mensen. Zij bezocht verscheidene bijeen komsten en hield haar lezingen. Op een avond maakte zij ken nis met een vrouw, die vanaf haar meisjesjaren mismaakt en invalide was. Toch kon deze vrouw, door haar grote innerlij ke kracht en door het zingen van balladen, nog héél véél voor anderen zijn. Finland is een bijzonder land met bijzondere mensen. Er is 'n groot gebrek aan werkkrach ten, iedereen moet daar hard werken. Alleen diegene, die ge test is en studeren k&n, mag stu deren op kosten van de staat. De anderen moeten werken, ook de vrouwen en de getrouwde vrouw. Voor de laatste wordt dit ge makkelijk gemaakt, daar de kin deren van 8 tot 5 uur school hebben en in die tijd een gratis warme maaltijd krijgen en ooi» hun huiswerk hebben gemaakt. Dit komt het gezin ten goede er is tijd voor hobbies, zoals muziek, schilderen, handwerken en houtsnijwerk. Mej. Hoekendijk vindt dat men in Nederland nog kan leren van de Finnen. Zo is er voor blinde meisjes en vrouwen een inrich ting, waar ze worden opgeleid tot masseuse, zodat ze later een volwaardig en goed betaald be staan hebben. Ook voor doof stomme meisjes en vrouwen is er een school, waar ze leren ko ken. Voor de oude, ongetrouwde vrouw, die niet meer kan wer ken, heeft de staat het baantje van parktante. Deze vrouwen moeten de parken schoon hou den en tevens op de kinderwa gens passen, als de moeders boodschappen doen. Mej. Hoekendijk besloot haar lezing met een verhaal over de weduwe van de gewezen minis ter-president Kallio. Deze vrouw liet van het geld, dat. zij bij haar jaardag van de Finse bevolkig kreeg, een huis voor overspan- UOOF. VRUCHTENVEILING ZEEUHSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van woensdag 15 maart GROENTEN Per 100 stuks: Glassla II 20— 21 ct. Per stuk: Knolselderij C II 2— 7 t't' Per bos: Selderij 27 -36 ct; Ra. dijs 23—25 ct. Per kg: Andijvie 8287 ct; Rode kool A II 12-15 ct; Savoye kool 2533 ct; Witte kool 67 ct; Boerekool 8—12 ct; Waspeen A II 22—27 ct; Breekpeen 2—7 ct- Prei A II 10—28 ct, B 10 ct; Spruiten B II 51--57 ct; Spinazie 51—63 ct; Uien 6—22 ct; Witlof A I 53—55 ct, A II 40—58 ct, B 50—55 ct, B II 35—55 ct, afw. 10 —34 ct. ERUIT Per kg: Appelen: Golden Deli cious II m. 85 72 ct, m. 80 72—83 ct, m. 75 77—82 ct, m. 70 76—82 ct, m. 65 59—64 ct, III grof 41— 53 ct. III fijn 18—27 ct, kroet 13 23 ct; Jonathan II m. 70 50 ct, m. 60 38 ct, III grof 27—32 ct, III fijn 13 ct, kroet 14 ct; Goud- reinetten II m. 75-85 36 ct, m. 65- 75 26 ct, III grof 13—24 ct, III fijn 15 ct, kroet 8 ct; Winston II m. 65-75 46-51 ct, m. 60-65 29 30 ct, m. 55-60 18—19 ct. II D 12 ct. III grof 24 -34 ct. III fijn 13 14 ct, kroet 14 ct; Winterbana- na III grof 19—23 ct. Peer: Saint Remy Hl «rol 20—21 ct, III lijn 14 cU nen vrouwen bouwen, die daar gratis konden worden verzorgd. Het was een heel interessan te avond en er werd met grote belangstelling geluisterd. Jam mer dat de opkomst niet groot was. Mevr. Brouwer dankte mej. Hoekendijk voor deze mooie lezing en sloot hiermede de avond. Jaarvergadering It. A. V. Op de jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van de K.A.V. heeft diocesane leidster mej. A. Kessei gesproken over de ver houding tussen ouders en kinde ren. nadat de voorzitster, mevr. Durinck, een hartelijk welkomst woord had gesproken en mevr. Bogaert een uitgebreid jaarver slag (op rijm) had gegeven over de vele aktiviteiten van de afde ling. Deze- aktiviteiten bleken ook uit het financieel verslag van mevr. De Buck want uit haar cijfers bleek duidelijk de grote aandacht, die de Terneuzense Katholieke dames van de K.A.V. besteden aan diegenen die moei lijkheden in het gezin ondervin den, door ziekte b.v., en de vele werkzaamheden die zij geheel vrijwillig in het belang van de parochie verrichten. In haar voorwoord zei de voor zitster ook dat de afdeling zich langzamerhand gaat voorberei den op de viering van het 12 V-> - jarig bestaan dat in oktober a.s. zal plaats hebben. Er werd bijzondere aandacht gevraagd voor de grote landelijke K.A.B. actie „Wij en Zij", de hulp die 'zal gegeven worden aan de onderontwikkelde gebieden. Mej. Kessei, enig Nederlands vrou welijk lid van de Internationale Christelijke Vakorganisatie te Brussel, had daar enkele treffen de gedachten over en spoorde de dames aan deze aktie met alle krachten te steunen. Hoofdthema was de verhou ding van de ouderen tot de jeugd. Zij ontwikkelde daarbij de ge dachte dat er steeds een zekere spanning tussen ouderen en jon geren is geweest, dat die span ning onvermijdelijk en zelfs nor maal is, maar dat in deze tijd, nu alles zo snel gaat, deze spannin gen wel eens tè groot kunnen zijn. Is er veel veranderd in de maatschappij, zeker valt daar on der ook do wijze van opvoeding van de kinderen. Mej. Kessei kon of wilde zeker niet een for mule aan de hand doen om de kinderen goed op te voeden, maai- zij wees er op, dat, bij de huidige ontwikkeling van de jeugd, het er op aankomt met de kinderen te overleggen. Dit moet in grote liefde en in onderling begrip gaan, zo merkte spreek ster op. Wanneer de kinderen ervaren dat de ouderen ook voor hun ideeën begrip kunnen op brengen, dan zal de opvoeding veel gemakkelijker gaan. Het was niet alleen een avond waarin ernstige onderwerpen de gesprekken bepaalden. Er was een gezelige pauze met een ver loting van fraaie prijzen en een terugzien op een jaar. dat voor de K.A.V. zeker heel goed is ge weest. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Hulst komt vrijdag 17 maart a.s. in de raadszaal van het stadhuis bijeen ter behandeling van o.m. de vol gende punten: Voorstel "tot aanwijzing van een vertegenwoordiger der ge meente in het bestuur der R.K. Ambachtsschool voor Hulst en Omstreken. Voorstel tot aankoop van wa ter, riet en moeras aan de Wa terstraat (gem. Clinge). Voorstel tot: a. grondruil en b. verhuur van een groenstrook, zulks ten behoeve van de bouw van een nieuwe technische school. Voorstel tot verkoop van het hoekpand Grote Bagijnestraat Nieuweweg. Voorstel tot verpachting van grasland in de Dullaertpolder en aan de Liniedijk. Voorstel tot aankoop van en kele percelen aan de Carmelweg en aan de Zoutestraat. Voorstel tot invoering van een verplichte vacantie voor de sla gerswinkels. Voorstel tot vaststelling van een reglement voor het gemeen telijk zwembad. Voorstel tot het verlenen van een garantie aan de Stichting „Matthaus-Passion" te Hulst. Paasveemarkt en Tentoon stelling. Door de Veetentoonstellings commissie werd woensdag alhier op het Ledelplein de traditionele Paasveemarkt en Tentoonstelling georganiseerd. In tegenstelling tot de voorgaande jaren was de kwantiteit der aanvoer als ge volg van de drukke voorjaars werkzaamheden op de boeren bedrijven aanmerkelijk minder. Dit kon gelukkig niet gezegd worden van de kwaliteit. Deze was naar het oordeel der jury zelfs bijzonder goed. Kampioen werd de os met twee tanden van M. de Bruijne te Oost burg en J. v. d. Dries te Souburg. Reserve-kampioen werd de os met 6 brede tanden van J. A. Bertou en Zn te Oostburg; de beste os was derhalve de kam pioen van M. de Brijune en J. v. d. Dries. De beste vaars was van S. van der Sluis te Retranchement, de beste dikbil van A. van Wijck te Sluiskil; de beste groep vetvee van J. v. d. Dries te Souburg. Voor zover wij vernamen zal de kampioen volgende week mee dingen naar het kampioenschap op de Paasveemarkt te Rotter dam. De verdere uitslagen waren als volgt: Ossen met 2 brede tanden: 1. M. de Bruijne en J. v. d. Dries; 2. S. v. d. Sluis te Retranchement. Ossen met 4 brede tanden; 1. J. A. Bertou en Zn te Oostburg; 2. M. C. Buijsse en J. v. d. Dries; 3a. J. Vermue te Oostburg; 3b. G. Doens te IJzendijke. Ossen met 6 brede tanden: 1. J. A. Bertou en Zn te Oostburg; 2. idem. (Adv.) Vaarzen niet 4 tanden: 1. S. v. d. Sluis te Retranchement; 2. E. van Opdorp te Schoondijke. Dikbillen met nog geen brede tanden: 1. A. van Wijck te Sluis kil. Kooien: 1. C. Temmerman te IJzendijke. De beste groep van minstens 3 dieren van 1 eigenaar: 1. J. v. d. Dries te Souburg; 2. J. A. Ber tou en Zn te Oostburg. Schapen: 1., 1., la en 2. J. A. de Bourgraaf te Oostburg. Varkens: 1, 1„ 2, en 2. J. A. Bertou Zonen. Vrouwenbond vergaderde. N.V.V. Dinsdagmiddag werd te Oost burg de jaarvergadering gehou den van de Vrouwenbond N.V.V. Federatie West Zeeuws-Vlaande- ren. Mevr. M. S. DijkLangstraat sprak een kort welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzon der tot de distriktbestuurder, de heer C. Hoek uit Goes, die her steld van een langdurige ziekte, voor het eerst weer een bijeen komst bijwoonde. Voorts wei d de bijeenkomst bij perKoopman uit Goes, voorzit ster van het distrikt Zeeland van de Vrouwenbond N.V.V. en een drietal distrietbestuurders. Mevr. Dijk zeide o.m., dat de waarde van de Vrouwenbond van het N.V.V. voor de vakbeweging bijzonder moeilijk in cijfers tot uitdrukking te brengen is. Voor al het contact leggen, tussen het N.V.V. en de gezinnen bij ziekte, het t.b.c.-werk en het verlenen van hulp wordt bijzonder gewaar deerd. Daarnaast is er het ont wikkelingswerk. Mevr. Joz. Adriaansende Neef bracht een bijzonder keurig jaarverslag uit, waarvoor veel waardering was. Het afgelopen jaar heeft zich gekenmerkt door een bijzondere activiteit. De afdeling Aardenburg moest, vooral door een nijpend gebrek aan goed kader, node worden op geheven en bedankten daardoor 17 leden. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeesteresse mevr. S. van RooDeseijn bleek, dat de kas- positie van de Vrouwenbond bij zonder précair is. Aan de Be- stuurdersbond W. Zeeuws-Vlaan deren zal om de nodige financiële armslag worden gevraagd. Tijdens de pauze werd de tra ditionele verloting gehouden. Daarna werd een forum ge vormd, bestaande uit de distrikt bestuurder, aangevuld door de dames M. Hensenvan Zand vliet en M. S. DijkLangstraat. Op bijzonder geanimeerde wijze werden de vragen inzake de in voering van de vijfdaagse werk week, de leefbaarheid van West Zeeuws-Vlaanderen etc. beant. woord, waarna de bijeenkomst door de voorzitster werd geslo ten. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R.K. lagere school alhier is met in gang van 1 april a.s. benoemd mevr. Slock—Kehi. Grondkamer voor Zeeland. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ondervoorzitter van de Grond kamer voor Zeeland de heer W. P. J. Staal, alhier. 10-jarig bestaan Herv. Vrouwenver. „Martha". Dinsdagmiddag herdacht de Herv. vrouwenver. „Martha" in het verenigingsgebouw haar 10- jarig bestaan. De presidente mevr. Heijboer opende deze herdenkingsbijeen komst met gebed, waarna zij als Schriftgedeelte las Lucas 10. Als samenzang volgde Ps. 105 vers 1 en 3. De presidente verwelkom de de aanwezige leden en wees er op dat de vrouwenvereniging thans haar 2de lustrum mag herdenken. Nu 10 jaar geleden werd de vereniging opgericht met 22 leden, terwijl het leden tal thans 51 bedraagt. Bij de op richting werd een bestuur geko zen. welke onder leiding stond van mevr. Jansma. Als doel werd gesteld nuttig te zijn voor ande ren. zieken bij te staan en te hel pen. Speciaal contact werd ge zocht met de directrice van het Juliana-Ziekenhuis te Terneu zen, waarvoor werd gebreid en dit werd 10 jaar lang volgehou den. Wij hebben in dit 10-jarig tijd perk veel vreugde genoten, maar ook is verdriet ons niet gespaard gebleven. Mevr. Jansma is ons op 57-jarige leeftijd ontvallen en te Appelscha ter aarde besteld, terwijl de vereniging nog een lid te betreuren had. Het bestuur bestaat thans uit Mevr. Heijboer (voorzitster); mevr. Arenthalsvan Doeselaar (secretaresse); mevr. De Vos Oppeneer penningmeesteresse mevr. Becht. en mevr. De Vos de Jonge, leden. De presidente zeide dat de ver eniging veel heeft samengewerkt met de meisjes- en mannenver- eniging, er werden vele reizen gemaakt. De gezellige sfeer kan nog meer verhoogd worden, als meerderen lid van „Martha" worden, welke vereniging is aan gesloten bij delandelijke organi satie. Tenslotte betuigde zij haar dank aan allen die in de 10 jaren steun hebben verleend. Hierop werd gezongen Gez. 288, waarop mevr. Becht een li turgie verzorgde, na afloop waarvan Gez. 220 werd gezon gen. Hierna werd gelezen een Schriftgedeelte uit Joh. 1, waar- badhanddoek OF NAAR KEUZE door HENRI VAN WERK? jt UU^.1. 84) Nadruk verboden. Voort, voort. Ze zijn nog ver. Maar ze zijn snel. En nu zullen zij het voordeel hebben van de nacht. Waarin onze ogen en ge weren machteloos zijn, en ze ons kunnen besluipen. Ze zijn tegen de van avond zon lichtende woestijn slechts stippen, maar wij hebben ge zien hoe snel die groter wor den. Nu we bijna geen water meer hebben, is er niet veel té dra gen. Wij kunnen dus sneller zijn. maar Maria is moe. En ik ben nog méér moe. Men doodt niet zo uren achtereen, als er geen noodzaak is, een dwingen de. Maar men doet het ook niet, zonder dat het gemoed zware schokken krijgt. In de hitte van de strijd, de angst om Maria, vergat ik dat. Nu drukt het mij. Och kom. in onze Europese oorlog werden door één bom meer mensen ge dood. Door gas eens in één nacht twaalfduizend jonge Europese mannen. Twintig mil joen- mensenlevens kostte die oorlog. Wat zijn dan deze? Wij zijn inplaats van recht door te trekken linksom ge slagen op een hard stuk woes tijn, dat weinig sporen nalaat en die dus weinig zichtbaar zul len zijn in de nacht. Het zal avond zijn als zij hier aankomen. De doden zullen hen ophouden, misschien terug jagen. Neen, daar heerst een ijzeren disciplinedaar is een ideaal, dat voortjaagt. De stam eerstdan pas het individu. Wij moeten geheel van rich ting veranderen. Nog één nacht marcheren, door frisse mensen en wij zou den de pampa bereikt hebben en de moerassen daar.Nu hebben wij bijna geen rust ge had. Martelend tergen de insec ten. Wij moeten trachten hele maal te ontsnappen, en dan pas de pampa ingaan. Maar hebben zij ons spoor, dan betekent de pampa met het hoge gras, waar in ze zich verbergen, onze zekere dood. Ontsnappen wij niet, dan moeten wij in de open woestijn blijven, en dat betekent onze dood door verdorsting. Als de maan opkomt, verdeel ik het laatste water. Maria, zoveel zij drinken kan. Ik ben hier dic tator. Voor Taipeke, Pancho en mij ieder enige goede grote slok ken. Met moeite kauwen wij wat gedroogd vlees naar binnen. Voort. weer. wij hebben nu weer kracht. En snel, zolang de nacht er is. In de nacht kunnen zij ons omsingelen en wij zijn verloren. Taipeke loert met z'n Indianen- ogen voortdurend de horizon af. Wij marcheren hoofdzakelijk door de dalen, om silhouetten tegen de avondhemel te ver mijden. Telkens staat Taipeke ineens stil en luistert op de grondStaart uit, met de hand boven de ogen. Er is nog iets anders dat hem verontrust, maar hij zegt niets. Als de maan al hoog staat, wordt hij nerveus. Er is te veel licht, zelfs al is dit maar een halve cirkel. De sterren zijn zo klaar. Ziet hij daar iets? Links en rechts tuurt hij ang stig. Heeft de omsingeling al plaats? Steeds sneller lopen wij; soms even in draf. Maria is nu weer van een jonge en sterke kracht, die wonderbaarlijk is. Ze heeft een speciale manier om mijn arm te nemen en daarmee je lichaam en gang te steunen. Maar ik ben toch niet zwak ker dan zij. mijn kleine doch tertje. Ineens blijft Taipeke staan. „Liggen, Dom Franco 1" Wij liggen. Enige minuten, neen veel langer. Even plotseling zegt hij ge rustgesteld weerVoort Over een uur zal het dag zijn, reeds gloort daar vaag aan de horizon een gloed. Weer komt zijn signaal, liggen! Weer liggen we stil, eindeloos lang en zonder het minste ge luid. Nerveus wijst Taipeke vóór ons, inplaats van achter. Zijn ze ons in de nacht voor bij getrokken? Alles is mogelijk. Daar begint de dag te gloren, veel meer rechts van de plek, waar we eerst de gloed zagen. Een vage dagglans nog maar. Taipeke schijnt het niet te begrijpen. Het is alsof er twee zonnen zullen opkomen. Hij laat ons weer even liggen en dan ineens weer snel voortlopen. Meer westwaarts. Dat liggen heeft goed gedaan. Alleen de dorst schroeit. Maria heeft al tweemaal gevraagd: „Water, vaader!" Taipeke wijst mij even later, wat hij zag. Een dood stuk boom, dat uit de vlakte oprees. Maar meteen uit hij een kreet. Er staan hier en daar grassprie ten, ijl nog en zeldzaam, maar ze zijn er Dat is het einde van de woes tijn, en mogelijk van onze dorst. De ene plek gloed wordt hel ler. de andere vermindert in glans. Als we op een kleine heuvel komen, staan we sprakeloos (Wordt vervolgd.) op het Paasevangelie werd ge lezen. ,Als slot werd gezongen „Leer mij, O Heer, Uw lijden recht betrachten". Mevr. Heijboer dankte mevr. Becht voor het gebodene. Mevr. Vrijland van Borssele vertelde een verhaal en verzocht te zingen Gez. 159 vers 7 en 8 met als slot: Heer. wees mijn Gids! Mevr. Hijboer was aller tolk toen zij mevr. Vrijland dank be tuigde. Tijdens deze bijeenkomst wer den verversingen aangeboden, waarna het gezelschap zich ver enigde aan een welvoorziene koffiemaaltijd. Vóór de maaltijd werd door mevr. De Leeuw het verhaal „Verongelukte Paaseieren" voor gedragen in Zuidbevelands dia lect. Als slotzang werd gezon gen Gez. 226, Eon van <le grootste tankers ter wereld, 't Liberiaanse ss „Frisia-- met een draagvermogen van 85.569 ton, is dinsdagmiddag, om ringd door aeht sleepboten, de Nieuwe Waterweg binnenge lopen. Het Is het grootste schip, dat het Rotterdamse havengebied tot dasverre heeft ontvangen. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der Rijkspolitie alhier zijn als gevonden aange geven onderstaande voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Zonnebril, Axelsestr. 53; snel binder, Veer B 31a; zuurstoffles, A. J. Thieleman, Cloosterstraat, Kloosterzande; en kinderwantje. Poiderstr. 24. Een groot aantal genodigden was gisternamiddag aanwezig in het gebouw van het R.K. Maat- schappeijk Centrum om de ope ning bij te wonen van de R.K. Openbare Uitleenbibliotheek Ka naalzone, gevestigd in het ge bouw J. W. Frisostraat 9. Er waren o.a. aanwezig mr. dr. A. M. J. J. Mes, voorzitter van de Katholieke Centrale voor Lec tuurvoorziening in Zeeland; het bestuur van de Stichting voor de Kanaalzóne, pastoor J. A. A. van Mechelen; burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen en wet houder A. Kesbcke van Axel; ir. G. P. M. Dikötter, lid van Ged. Staten van Zeeland; deken A. Koopmans uit Hulst; een ver tegenwoordiger van de algemene openbare bibliotheek; de heer J. Zwier, Rijksinspecteur voor open bare bibliotheken en de heer J. Rademakers, namens de Katho lieke Centrale voor Lectuurvoor ziening in Nederland te Utrecht en verscheidene plaatselijke ini tiatiefnemers. De heer H. de Caluwé uit Sluiskil, voorzitter der Stichting in de Kanaalzóne heette alle aan wezigen hartelijk walkom. Zich wel bewust van de grote culturele waarde van een goed ontwikkeld openbaar bibliotheek wezen, meende de Katholieke Centrale Vereniging voor Lec tuurvoorziening in Zeeland, dat ook in Zeeuws-Vlaanderen afde lingen moesten worden gesticht. Het was kapelaan Matthijssen van Terneuzen, die als bestuurs lid van de K.V.C.L. de eerste stappen zette om dit plan te gaan realiseren in de kanaalzone, om vattende de gemeenten Terneu zen (met Sluiskil), Axel, Sas van Gent, Westdorpe en Philippine. Met de plaatselijke parochie bibliotheken werd contact opge nomen en op 12 mei 1960 werd ten overstaan van notaris Van Campen uit Terneuzen door de vertegenwoordigers van de Ka tholieke parochiebibliotheken uit Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Westdorpe, Philippine en Sluiskil waarbij inbegrepen de biblio theek van het St. Elisabethzie- kenhuis, de „Stichting Katho lieke Openbare Uitleenbibiio- theek Kanaalzóne" gevestigd. Uit hun midden werd onmid dellijk een dagelijks bestuur ge kozen dat dadelijk met de uit werking van het plan begon. Het eerste werk van het be stuur was bij de eerder genoem de gemeenten een subsidie-aan vrage in te dienen, gebaseerd op de door het ministerie van O., K. en W. voorgeschreven richtlij nen. Het was de gemeente Axel die als eerste en wel onmiddellijk reageerde en de gevraagde sub sidie zonder meer toezegde. Vervolgens werd de subsidie aanvrage goedgekeurd door de gemeente Terneuzen. De gemeente Sas van Gent heeft de subsidieaanvrage op de agenda van de eerstvolgende raadsvergadering geplaatst. Spr. had goede hoop dat de raad van Sas van Gent deze unaniem zal goedkeuren, temeer daar het be stuur van de kanaalzönebiblio- theek reeds 'n aanvang heeft ge maakt met de inrichting van het eerste filiaal dat in Sas van Gent moet komen. De gemeenten Westdorpe en Philippine hebben de subsidie aanvrage hebben afgewezen. In afwachting van de gevraag de subsidies en om vooral geen tijd te verliezen besloot het be stuur de woning in de J. W. Frisostraat 9 waarin de biblio theek thans gevestigd is, te huren. Ter voorlopige financiering van het werk der O. U. B. werd de St. Willibrordusstichting te Ter neuzen bereid gevonden het no dige geld te lenen. Hierna werd als bibliothecaris aangesteld de heer A. van der Sneppen, hierbij in 't begin voor gelicht door mej. Heinen, die zich beschikbaar stelde om in haar vrije tijd de heer Van dei- Sneppen In te wijden. Nu de O. U. B. zoéven officieel werd geopend door mr. dr. Mes. mag de eerste phase als geëin digd worden beschouwd. Zodra de subsidies beschikbaar komen kan het boekenbezit worden uit gebreid en aangepast aan de be hoeften op velerlei gebied. Wat de samenwerking betreft met de Algemene Openbare Uit leenbibliotheek te Terneuzen kon spr. toezeggen dat deze loyaal zal zijn indachtig het devies „Een dracht maakt macht". De voorzitter van de K. C. V. L. in Zeeland, mr. dr. Mes, zei in zijn toespraak dat de opening van de bibliotheek belangrijk genoeg is om aan d? verheugenis daarover enig reliëf te geven. Hij bracht o.a. dank aan de heer' J. Zwier, de Rijksinspecteur voor openbare bibliotheken; aan Rijk, Provin cie en Gemeenten voor de toege stane subsidie en ook de heer J. Rademakers voor zijn komst, als mede de heer A. van der Sneppen, de bibliothecaris die sedert begin januari 1.1. toen de bibliotheek onofficieel ging draaien, de lei ding heeft. Spr. zette daarna uiteen waar om er in de kanaalzone een Rooms Katholieke Openbare uit leenbibliotheek moet zijn. De ar gumenten hiervoor zijn ruim schoots bekend, zo merkte mr. dr. Mes op, en men weet dat de Katholieken op dit punt nogal gevoelig zijn. Bestond aanvanke lijk het streven naar alleen maar een Katholieke bibliotheek, deze is nu toch openbaar geworden op grondslag van de eigen Katho lieke levensbeschouwing, maar altijd bereid is tot samenwerking. Dat deken A. Koopmans van Hulst graag naar Terneuzen was gekomen om deze plechtigheid bij te wonen, moest blijken uit zijn mededeling dat hij daarvoor de t.v.-uitzending van de belangrijke voetbalwedstrijd SpartakBarce lona had laten schieten. Deken Koopmans sprak over de boeken voorziening in het algemeen en zei dat er daaronder veel zijn die een verderfelijke in vloed hebben. Hij noemde het daarom verheugend dat er een leidinggevende instantie is die een selectie inde boeken weet tof te passen. SUBSIDIES Burgemeester mr. H. Rijpstra. die het bestuur hartelijk felici teerde met dit werk, zei dat het hem gefrappeerd heeft dat er in de raad wel over gesproken is. maar dat de subsidie toch met algemene stemmen is goedge keurd. Bij de besprekingen had men graag een samenbundeling gezien maar men wilde ieders principe erkennen. „Als u er goed voor uitkomt wat u is, dan zal dit door ieder worden geapprecieerd zo zei de burgemeester. Hij vond het een goede stimulans van de gemeentebesturen van Axel en Terneuzen dat zij de spits hebben afgebeten (het eerst subsidie gaven) en wel als gemeenten met een deformatorische signa tuur. Moge dit voor andere ge meenten een stimulans zijn, ze zei mr. Rijpstra. De heren J. Zwier en J- Rade maker boden eveneens hun beste gelukwensen aan. Tenslotte begaf het gezelschap zich naar de Jan Willem Friso straat waar deken Koopmans de inzegeningsplechtigheid verricht te. DONDERDAG 11 MAART TERNEUZEN: zaal ..La Bei- levue", 8 uur: „Mevr. W. A. Got jé, (schrijfster van o.a. „Een kind teveel") draagt voor uit eigen werk.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2