Besprekingen bevredigend voor Nederland Koningin opent brug bij Gorinchem lekker en gezond Cubaanse diplomatieke missie in Nederland neemt on itslag Weero verzicht Zuid-Afrika trekt aanvraag lidmaatschap gemenebest in Duitse coaster overvaren de voor Zeeuwse kust Cuba vreest Amerikaanse invasie minister luns terug uit londen nog geen spectaculaire resultaten voor het ogenblik HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT g 15 maart 1961 hankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijsƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE DONDERDAG 16 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5242 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V, v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre9 Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, rar. Luns, heeft gisteren bij zijn aankomst op Schiphol met nadruk gezegd dat de besprekingen, die hij te Londen heeft gevoerd, voor ons land bevredigend zijn geweest. Spectaculaire resultaten zijn, al thans voor het ogenblik, niet te veiwachten. heid de economische verdeling van Europa te overbruggen. Dit probleem was aanvankelijk van economische aard. maar heeft ook een politiek karakter gekre gen door de plannen van presi dent De Gaulle. De minister verwacht dat de Britse regering tussen nu en 19 mei, de dag waarop de tweede topconferentie'van de zes landen van de Europese gemeenschap pen gehouden zal worden, het initiatief zal nemen tot een nieu we ontwikkeling over het punt van de samenwerking in Europa. Minister Luns zei behalve met lord Home te hebben gesproken met de ministers-presidenten van Canada, de Maleise federatie, Australië en India. De besprekingen met de Cana dese premier, Diefenbaker, gin gen voornamelijk over de NAVO, maar ook het probleem Nieuw- Guinea is met hem besproken. Minister. Luns zei in het bijzon der gewezen te hebben op de dreigende houding van Indonesië. In antwoord op vragen zei mi nister Luns dat het in persbe richten vermelde plan van een V. N.-beheer over Nieuw-Guinea, uitgeoefend door Australië, India en Malakka, niet in de vorm van een voorstel door zijn gespreks partners ter sprake is gebracht. Desgevraagd zei de minister dat zeer diepgaand is gesproken over de positie van de Nederlan ders in Indonesië. Verder zei hij dat er wel moge lijkheden zijn voor hulp aan de Nederlanders via andere kanalen, maar hij wilde hier niet nader op ingaan. Minister Luns zei dat bij het Nederlandse volk geen wrok tegen het volk van Indonesië be staat, integendeel er is eerder sprake van deernis dan van wrok. Amerikaanse, Franse en Duitse medische hulp voor Niger De Verenigde Staten hebben dinsdag bekendgemaakt dat zij medicamenten per vliegtuig naar Niger hebben gezonden om de regering van die voormalige Franse kolonie te helpen bij het bestrijden van een epidemie van hersenvliesontsteking. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken had de regering van deze nieuwe Afrikaanse republiek de Amerikaanse, de Franse en de Westduitse regering om medi sche hulp verzocht. Het ministerie van volksge zondheid van Niger heeft mel ding gemaakt v,kn 2000 gevallen van meningitis waarvan 400 met dodelijke afloop. Frankrijk heeft een arts en zes helpers naar Niger gezonden en West-Duitsland heeft een be drag van 65.000 Mark ter be schikking gesteld voor het ko pen van medicamenten. Minister Luns heeft meege deeld dat de Britse regering de Indonesische regering nadere qualificaties heeft gevraagd over liet Indonesische besluit Groot- Biittannië niet langer de Neder landse belangen in Indonesië te doen behartigen. Deze vragen gaan over de Nederlanders die zich nog in Indonesië bevinden. Do deur van de dienst, die zich met de terugzending van Neder landers naar Nederland bezig houdt, is sedert het besluit ver zegeld. Er is dus sedertdien niets gedaan. In antwoord op een vraag zei minister Luns geen bijzonder heden over deze vragen te kun nen meedelen. Dc Nederlandse minister wees er op dat reeds voor het besluit van Soekarno reeds afspraken waren gemaakt voor gesprekken met dc Indische en de Maleise minister-president. Nehroe en Rahman. Echter na het besluit kregen de gesprekken een bij zondere urgentie. De hiermee in verband staan de kwesties zijn „zeer indrin gend" met de Britse minister van Buitenlandse Zaken lord Home besproken. Minister Luns zei, dat het Brit se blad „The Times" woensdag ochtend Soekarno's optreden heeft vergeleken met dat van Hitier. Hij wees er echter met nadruk op dat hij het Britse blad citeerde. Hij herhaalde wat hij ook reeds te Londen heeft gezegd, namelijk dat de Nederlandse regering open staat voor ideeën voor een oplos sing van het Nederlands-Indone sische geschil. Nederland heeft er bij do besprekingen op ge wezen dat het te goeder trouw en zo spoedig mogelijk Nieuw-Gui- nca zelfbeschikking wil geven. De minister zei bepaald niet ontevreden te zijn maar niet ver der op het besprokene te kunnen ingaan. Hij was ermee begonnen erop te wijzen dat hij voor besprekin gen over twee kwesties naar Lon den was gegaan, n.l. Europese problemen en Nieuw-Guinea en de „ongehoorde stap" van Indo nesië. Met de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Heath, heeft minister Luns gesproken over economische samenwerking in Europa en over de mogelijk- Onder onbeschrijfelijke jubel van duizenden en duizenden Zuidhclianders en Brabanders en ender een onverwachts door de mist brekende stralende zon, heeft H. M. Koningin Juliana gistermiddag om vijf minuten over half vijf, de grote nieuwe hrug over de Merwede bij Gor- kum in gebruik gesteld. In een bonte stoet, vooralge- gaan door een muziekkorps en Brabantse vendeliers, betrad de Koningin, vergezeld van de mi nister van Verkeer en Water- Meer dan honderd nieuwe verkeersborden bij nieuwe verkeersbrug in Gorinchem De openstelling van de nieuwe verkeersbrug over de Waai bij Gorinchem heeft de ANWB han den vol werk gegeven. In drie dagen tijds zijn niet minder dan 112 nieuwe grote richtingsborden geplaatst om duidelijk de kortere en betere verbinding tussen noord en zuid aan te geven. Deze foto toont een van de nieuwe borden niet op de achtergrond de nieuwe brug. staat en mevrouw Korthals, de Commissarissen der Koningin in Zuid-Holland en Noord-Brabant, mr. Klaasesz en mr. Kortmann, haar secretaresse en adjudant, alsmede honderden andere auto riteiten, de brug van de Brabant se, de Werkendamse kant. Ook waren aanwezig de Belgi sche ambassadeur. Baron F. X. van der Straten Waillet, de Bel gische staatssecretaris van Ver keer De Grijse en een aantal Bel gische verkeersdeskundigen. Duizenden schoolkinderen en volwassenen schreeuwden en juichten zich van enthousiasme de kelen schor. Aan het einde van de tweede overspanning vormden corpsen van de studen tenweerbaarheden een erewacht, die door de Koningin werd ge ïnspecteerd. Nadien drukte zij op een knop, waarna de klapbrug aan de Zuidhollandse kant langzaam sloot en de brug openging voor het wegverkeer. Terwijl de klap brug zakte weerklonk een oorver dovend geluid van stoomfluiten van schepen, sleepboten en an dere vaartuigen. Toerr de brug eenmaal gesloten was, weerklonk plechtig het Wilhelmus. Omstreeks half zeven heeft Koningin Juliana de stad Gor- kum verlaten. Zij werd door een grote menigte hartelijk toege juicht. De Koningin droeg bij haar vertrek een tailleur van zacht-paarse stof, waarbij een bij passende hoed in velours chan geant. Bij de opening van de brug droeg Hare Majesteit daar over een bontcape. Een prach tig boeket rose-rode orchideeën werd haar bij de aankomst in Gorkum overhandigd door Adrie en Wilma Allaard, kinderen van de hoofdingenieur voor bijzon dere diensten van de Rijkswater staat Directie Bruggen. De Gorkumse banketbakker M. J. de Munck bood haar een mo del van de brug aan, vervaardigd uit chocolade en marsepein. Op de brug werd namens een ere wacht van gedecoreerde rijswer- kers een zogenaamde „band- haak", waarmee de rijswerkers het riet snijden, ka'ngeboden dooi de heer L. C. Schaddelee uit Wer kendam. PRINSES MARIJKE OPENDE MARIJKEHAL H. K. II. Prinses Marijke heeft dinsdagmiddag in Utrecht de Marijkehal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs geopend. H. M. de Koningin vergezelde haar dochter. Ondermeer werd een bezoek ge- bracht aan de vier ondiepwater- ïnijnenvegers van de koninklijke marine, die in het Merwedekanaal gemeerd liggen. FotoToen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Marijke de „Van Straelen" verlieten, bracht de bemanning een afscheidsgroet. (Adv.) Mfss Blanch» herkent u aan de goudgele tabak Premier Verwoerd heeft de aanvraag voor lidmaatschap van het gemenebest van de republiek Zuid-Afrika ingetrokken, aldus is gisteravond officieel in Londen meegedeeld. (Adv.) De ambassadeur van Cuba in Nederland, benevens alle andere leden van de Cubaanse diploma tieke missie en consulaire dien sten in Nederland hebben ont slag genomen. De ambassadeur, Ingnacio Fiter- re, de ambassaderaad, dr Mi guel a Campo, de consul at taché, mevrouw Piedad An duiza, en de consuls Alberto Rodriguez Leon en Marcelo R. Fraga, hebben de regering in Havanna gisteravond telegra- lisch mededeling gedaan van De heer J. Huisman en mevr. E. Huismanvan den Burg, resp 88 en 86 jaar oud, verblijvend in 't rusthuis „Immanuel" te 's-Gra vendeel, hopen zondag 19 maart 65 jaar getrouwd te zijn. De heer Huisman heeft in Strijen een klompenmakersbedrijf gehad. Het echtpaar heeft 6 kinderen 19 kleinkinderen en 25 achter kleinkinderen. hun onherroepelijke ontslag aanbieding. In het telegram zeggen zij te zullen streven en strijden voor een nieuw Cuba, met gerechtigheid voor allen, vrijheid voor allen en waardig heid voor allen. De heer Fiterrc, die 14 maanden ambassadeur in Nederland Is geweest voor de Regering Fidel Castro, deelde het ANP mee, dat hij zijn houding heeft moe ten wijzigen als gevolg van de radicale wijziging, waarop de regering Castro de revolutie in Cuba verder heeft ontwikkeld. De heer Fiterre, die van origine leraar wiskunde is, heeft nog geen bepaalde plannen voor de toekomst. Als gevolg van het besluit van aftreden zijn de Cubaanse ambassade en de consulaire afdelingen in Den Haag. en Rotterdam gesloten. Het ministerie van Buitenland se Zaken was gisteravond nog niet formeel op de hoogte van het besluit van dc Cubaanse di plomatieke missie in Den Haag. Uiteraard, zo verklaarde de woordvoerder van het ministerie, heeft Buitenlandse Zaken geen commentaar op deze stap. Bemanning van acht koppen gered Het Nederlandse motorschip „ScheUIelloyd" is gisteravond om streeks kwart voor zeven tijdens een dichte mist dicht bij het strand vor de Zeeuwse kust in botsing' gekomen met de coaster „Martien Liitjer" uit Hamburg. De coaster is onmiddellijk gezon ken. De uit 8 koppen bestaande bemanning van de coaster is ge red. De „Scheldelloyd" heeft als thuishaven Rotterdam, het is een schip van dc Koninklijke Rotter damse Lloyd en meet 8722 ton. Dc reddingboot „Pres. Wierd- sma" van Breskens, die onmid- In een brief, gedateerd 13 maart en gericht aan de voorzitter van de algemene vergadering dei- Verenigde Naties, heeft de Cu baanse minister van Buitenland se Zaken gezegd, dat de aanval op de raffinaderij te Punta Gor- da, in de Baai van Santiago, welke op 13 maart tegen zons opgang werd ondernomen door een schip „welks bouw gelijk is aan die van torpedobootjagers van de Amerikaanse marine" deel uitmaakt van de voorberei dingen tot een invasie in Cuba die door het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en president Kennedy wordt aan gemoedigd. De Cubaanse minister van Bui- De „Simson" van Wijsmuller is tenlandse Zaken beschuldigt de uitgevaren. regering van president Kennedy van het intensiveren van de poli tiek van inmenging, welke rege ring-Eisenhower tegenover Cuba voerde, en voegt daaraan toe dat deze daad van „internationale politieke piraterij", welke volgens hem door de Amerikaanse rege ring is gepleegd, een rechtvaar diging te meer is voor de door Cuba tegen de Verenigde Staten ingediende klacht, welke op de agenda van de algemene verga dering is opgenomen. De Nederlandse kustvaarder „Narwal", 291 ton, afkomstig uit Delfzijl is hedennacht vlak bij IJmuiden in moeilijkheden ge raakt. Om half twaalf berichtte de „Narval", dat zij stuurloos ronddreef wegens machineschade en sleepbootassistentie vroeg. dellijk was uitgevaren, behoefde geen assistentie te verlenen. De aanvaring gebeurde voor de kust van Walcheren, tussen Vlis- singen en Zoutelande. De „Schel delloyd" was juist uit Vlissingen vertrokken met bestemming Hamburg. De „Martien Lütjen" kwam de Westerschelde opvaren. Men neemt aan dat een der sche pen geen juiste koers genomen heeft. Het ongeluk gebeurde tij dens een dichte mist. Beide sche pen bevonden zich vlak onder de kust. Het wrak van de „Martien Lütjen" steekt gedeeltelijk boven het wateroppervlak uit, terwijl de „Scheldelloyd" vast geraakte. Twee bergingvaartuigen, de Bel gische „Burgemeester van Dam me" en de „Dolfijn" van Van der Tak's Bergingsmaatschappij, be vinden zich bij de „Scheldelloyd". Later op de avond is de „Schel delloyd" op eigen kracht vlot ge komen en is vertrokken naar Hamburg. Over de gebeurtenissen bij de aanvaring is nog bekend gewor- dert, dat de „Scheldelloyd" direct een touwladder heeft neergelaten en een sloep heeft uitgezet. De 8 personen aan boord waren 7 be manningsleden en een loods uit Vlissingen. Zuid-Afrika wordt 31 mei een republiek en moet daarom op nieuw een aanvraac tot lidmaat schap indienen. t)e afgelopen drie dagen hebben de deelnemers aan de conferentie van premiers van de landen van het gemene best gesproken over de apart heidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering. Officieel blijft Zuid-Afrika dus tot 31 mei lid van het gemene best. Men weet echter nog niet of dr. Verwoerd heden de confe rentie zal bijwonen. De tekst van het communiqué dat de conferentie heeft gepubli ceerd luidt aldus: „Op de bijeen komsten van deze week hebben de premiers van het gemenebest vraagstukken met betrekking tot Zuid-Afrika besproken. Op 13 maart heelt de premier van Zuid. Afrika de deelnemers meegedeeld dat, in overeenstemming met de voksstemming van oktober 1960, grondwettelijke maatregelen wor den genomen om een republi- kleinse grondwet van kracht te doen worden, en dat de regering wenst dat Zuid-Afrika ook als republiek lid blijft van het ge menebest. In verband met dit verzoek heeft de conferentie, met toe stemming van de premier van Zuid-Afrika, eveneens de rassen politiek besproken die de rege ring van de unie voert. De premier van de Unie van Zuid-Afrika heeft woensdag avond de andere premiers mee gedeeld dat hij in verband met de opvattingen van enkele andere regeringsleiders en na kennis te hebben genomen vande toe komstplannen van deze regering heeft besloten de Zuidafrikaanse Amerikaans legervliegtuig wierp geheime lading overboord Een twee-motorig Amerikaans legervliegtuig kreeg dinsdag avond terwijl liet boven de stad Wilkes-Barre, in de staat Penn sylvania vloog, storing aan een der motoren, om het toestel vei lig aan de grond te kunnen zet ten. wierp de bemanning de lading van 2.500 kg overboord. Later bleek deze lading echter „geheim" te zijn, waarna de ge heime diensten van leger en luchtvaart, alsmede de staats politie van Pennsylvania een jacht organiseerden om te trach ten de geheimen terug te vinden. aanvraag voor lidmaatschap van het gemenebest als republiek in te trekken". Behalve Macmillan heeft de Australische premier Menzies een poging gedaan Zuid-Afrika en zijn tegenstanders te verzoe nen. De Canadese premier, Die fenbaker, verzette zich echter te gen elke poging om de verkla ring over de gelijkheid van ras sen te wijzigen. Hij werd hierin gesteund door de president van Ghana, Nkroemah, en in het al gemeen door alle afgevaardigden van Afrikaanse en Aziatische lan den. Geen der deelnemers wilde een verklaring voor de pers afleggen. Verwoerd scheen, als immer, in een opgewekte stemming, en al leen de Engelse minister van Ge menebestzaken, Duncan Sandys, welkte de indruk teneergeslagen te zijn. FRANKRIJK WIL ONDERHANDELEN MET ALGERIJNEN De Franse regering heeft haas voornemen bevestigd om offi ciële onderhandelingen te begin nen over de omstandigheden waaronder de bevolkingsgroepen in Algerië hun recht tot zelf beschikking zullen uitoefenen en over de daaraan verbonden pro blemen. Dit is woensdagavond meegedeeld na afloop van een kabinetsvergadering waarin de minister voor Algerijnse zaken een overzicht over de Algerijnse kwestie had gegeven. NOG WEINIG VERANDERING Het hogedrukgebied boven het Kanaal is niet veel van plaats veranderd. Het is voor het weer in ons land minder prettig dat de aanvoer van de lucht via zuid- Engeland en de Noordzee ge beurt. Lucht, die 's middags na- DONDERDAG 16 MAART Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. n.m. 1.17 1.43 1.52 2.18 2.32 2.58 2.42 3.08 ZON MAAN op onder op onder maart 16 6.53 18.45 6.54 18.31 18 6.49 18.49 7.50 21.06 19 6.46 18.50 8.17 22.19 20 6.44 18.52 8.47 23.30 21 6.42 18.54 9.19 22 6.40 18.56 9.54 0,35 bij Londen waarden tot °ver de 20 graden krijgt, is door de Noordzee bij aankomst aan onze kust meer dan 10 graden afge koeld. Daarbij kan er ook boven de zee mist worden gevormd. Voor heden wordt nog steeds hetzelfde weer verwacht. Als de zon er in slaagt tijdelijk door to breken, kan de maximumtempe ratuur gemakkelijk hoger worden dan gisteren. Het verschil in Ne derland was woensdag vrij groot: Zuid-Limburg met 16 graden en Vlissingen met 9 graden. Er kan heden plaatselijk tot voorbij het middaguur mist vooi komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Westelijke wind Droog weer met aanvankelijk enige mist. Overdag op de mees te plaatsen vrij zonnig, vooral in het zuiden van het land. Dezelfde of iets hogere middagtemperatu- ren dan op woensdag.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1