rodam» isie Prinses Marijke opent de naar haar genoemde Jaarbeurshal De Keukenhof barst uit de knoppen Goedkoper vliegen over de Oceaan? Beursoverzicht Rechtszaken Wonderlijke expositie gesteld in beweging ag 15 maétrt 1961 Pagina 3 1JAGO SHAWLS MARKTBERICHTEN Woensdag 15 maart 1961 DE VRIJE ZEEUW linisterie van Onder sten en Wetenschap- n worden uitgebracht, srgadering der onder- saties, zo vernemen was men het erover de mogelijkheid van uitzendingen, door 1de sector van het on- i samenwerking met verwante omroepver- verzorgen levensbe- ke uitzendingen, open ven. De vergadering resideerd door pater ook voorzitter is van ssie, waarin onder- >aties en N. T. S. ge- besprekingen hebben EL CASTRO LT KENNEDY'S UWE PLAN tanse premier, Fidel 'ft maandagavond in lak tot studenten een val op de Ver. Staten en het voorstel van lennedy om de Zuid- landen te helpen voering van een tien- gehekeld. ;en sprak Fidel Cas- van lof over de Sow- ij nopmde het impe- fgeleefd, in vergelii- e Sowjet-Uni'è en de ksrepubliek. anse revolutie is, zo verder, al te gemak- >pen en heeft onvol- fferingen gekost, -astro sprak, werd de imbassadeur in Mos- Chomon door studen- Jwd, toen hij de bij- 'ilde toespreken, n eruit", werd er ge- President Dorticosen ro keken verlegen en de laatste tracht- de schreeuwers het te leggen. w was afkomstig van Ie studentenfedoratie, rrerende organisatie studentendirectoraat, mbassadeur Chomon tneraal is. APARTHEID MAAR I TWINKELING frikaanse radio-om- zijn medewerkers :t woord „apartheid" n, tenzij in recht- halingen. ivoerder van de om- onlangs er van is de regering te steu- dinsdag mee, dat sproken zal worden twikkeling" als de van de regering :ld. Dit woord was een zuiverder weer zo politiek. apartheid werd in t eerst gebruikt door ge premier Malan, leuze zijn nationale le overwinning voer- R MIDDEL NDRECORDER ETRAPT ank in Maastricht n een opname ge- een brandrecorder. x uit Vaals heeft om zijn winkeljuf rappen op diefstal- issa. uffrouw, de 46-ja- 1. H.—H. die naar It in de loop van de achtereenvolgende 5r duizenden gul- istolen, maar nooit worden, werd con- tot vier maanden rechtzitting op 28 een deel van de elier in zijn kelder foon bij de winkel- kte bandrecorder- sterd. Men kon de de klanten horen tl betalen bedra- oemen. Zij sloeg slechts voor een kassa aan. De nieuwe jaarbeurshal aan het Croeselaanterrein in Utrecht, die de naam van Prinses Marijke ontving, is gistermiddag door onze jongste Prinses officieel ge opend. Hare Majesteit do Koningin vergezelde haar dochter naar de Jaarbeursgebouwen, waar een aantal autoriteiten, onder wie de \oorzitter van de Raad van Be heer van de Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, de directeur van dit instituut, de heer J. H. D. van der Kwast, alsmede de Commis saris der Koningin in de provin cie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. dc Ranitz, hun opwachting maakten. Liesbeth van Dien, een doch tertje van het hoofd van de tech nische dienst der Jaarbeurs en Monquet Daanhouwer. een doch tertje van oen der deelnemers boden de Vorstin en de Prinses witte en lichtgroene orchideeën aan. Vóórdat Prinses Marijke de of ficiële openingsplechtigheid ver richtte, herinnerde dr. Van dei- Wal eraan, dat het een vertrouw de en goede gewoonte is gewor den om belangrijke delen van het nationale jaarbeurscomplex de naam te geven van leden van I het Koninklijk Huis. Daarmee wenst het Jaarbeursinstituut de i verbondenheid niet alleen van het Jaarbeursinstituut, maar van het gehele Nederlandse bedrijfs leven met het Koninklijk Huis gestalte te geven. Door het voorbeeld dat het Koninklijk Paar ons land bij voortduring geeft, weet, aldus dr. Van dor Wal, het Nederland se bedrijfsleven zich veilig en ge sterkt. Het is dankbaar in het jaarbeurscentrum, dat zo in het bijzonder het nationala trefpunt is van en voor handel en indus trie, te mogen werken onder de voortdurende inspiratie van de zo geliefde namen der konink lijke familie. Dr. van der Wal releveerde, dat met deze nieuwe hal een ex positieruimte van bijna 17.000 vierkante meter aan het Jaar beursgebouwencomplex is toege voegd. zodat de Jaarbeurs thans kan beschikken over een totale overdekte expositieruimte van 78.000 vierkante meter. Zo wij op deze ingeslagen weg zullen mogen voortgaan, dan is dit het begin van een verdere dynamisch en expansief beleid, een eerste fase in een groot bouwprogram ma dat uitgestippeld werd om in vijftien tot twintig jaar geheel in vervulling te kunnen gaan, zo ze: dr. Van der Wal. Een grote eer voor de Jaar beurs noemde dr. Van der Wal het feit, dat H. K. H. Prinses Marijke haar eerste officiële daad. zoals ze zelf zei, in de wereld der grote mensen, op de Jaarbeursterreinen verrichtte. Prinses Marijke luidde vervol gens een scheepsbel, waarna door twee zeecadetten de rol trappen in de nieuwe Jaarbeurs hal in werking werden gesteld. Tegelijkertijd zette de Mariniers kapel het „In naam van oranje doe open de poort" in. Al spelen de daalden de pijpers van deze kapel de roltrap af, om vervol gens via de andere roltrap weer naar boven te gaan. In de stand van „Radio Hol land' werd vervolgens een radio- telefonisch gesprek met het m.s. „Koningin Wilhelmina" van de Maatschappij Zeeland gevoerd. Terwijl de heer V/. D. P. Sten- fert, directeur van Radio Holland een toelichting gaf, werd dit ra dio-telefonische contact door or. H. Th. Hylkema tot stand ge bracht. Nadat de koninklijke gasten nog een bezoek hadden gebracht aan de ondiepwater-mijnenvegers, werd de thee gebruikt in de Ma- rijkehal. Hier bood dr. G. van der Wal namens de Jaarbeurs een vulpen aan, terwijl namens de deel nemers door de heren W. A. V. van Doorne en ir. J. M. G. D. baron van Slingelandt een reis- necessaire werd geoffreerd. Tegen vijven vertrokken de koninklijke gasten weer naar Soestdijk. De Braziliaanse deviezenpolitiek De president Quadros heeft een vermindering tot op de helft be kendgemaakt van de waarde van de cruzeiro, welke geldt voor im porteurs van dringend noodzake lijke goederen. Voor hen geldt thans in plaats van zoals tot dus verre een koers van 100 cruzei ros per dollar een koers van 200 cruzeiros per dollar. Op de vrije markt was de cru- zeiro-notering 239 per dollar. (Adv.) Nederlandse ambassadeur in Kongo van Schiphol vertrokken Dinsdagochtend is van Schip hol de Nederlandse ambassadeur in Kongo, jhr. mr. E. Boreel, na een verblijf van drie weken in ons land, naar Leopoldstad terug gekeerd. Hij heeft met de Neder landse regering de algemene toe stand in Kongo besproken. Bij zijn vertrek op Schiphol vertélde hij al zijn hoop voor spoedige rust en orde in Kongo gericht te hebben op de confe rentie der Kongolese leiders, die op het ogenblik gehouden wordt in Tananarive op het eiland Ma dagascar. De ambassadeur sprak de hoop uit, dat ook Gizenga, de premier van de Oost-provincie, zich bij de besluiten zal neerleggen. „Naar mijn schatting wonen er nog 800 Nederlanders in Kongo, onder wie veel planters en za kenlieden", zei jhr. Boreel, „maar waar ze zich allen bevinden weet ik niet precies. Alle in de pro vincie wonende Nederlanders zijn door de Loemoembisten naai de steden verjaagd. Velen van hen bevinden zich thans in Uanda." Volgens de ambassadeur kun- nen'Gizenga en de Loemoembis ten de strijd alleen voortzetten, daar de Sowjet-Unie de Loe- moemba-aanhangers financieel en met de leverantie van wape nen steun verleent. Op 23 maart a.s., aanzienlijk vroeger dan aanvankelijk was gedacht, zal minister mej. dr. M. A. M. Klompé, in Lisse de offi ciële opening verrichten van de Keukenhof, waar het zachte weer van de laatste dagen bloem en blad zeer vroegtijdig uit de knop pen heeft gejaagd. Foto: Dit schilderachtige hoekje van het bloemenlustoord, laat zien wat de bezoekers straks verwachten mogen. Als nu de nachtvorst maar wegblijft i VOORTAARSBEURS OPENDE CISTEREN JtAAR POORTEN. Cisteren is in het Jaarbeurscom plex in Utrecht de voorjaars- beurs voor gebruiksgoederen en voor industrie en scheepsbouw geopend. Deze foto van de opbouw van de beurs toont op de voorgrond de Russische stand met een land- bnuwtractor, verder naar achte ren 'n nieuw iype wagon van de Nederlandse Spoorwegen en ge heel op de achtergrond de nieuwe Marijke-hal van de jaarbeurs, welke H. K. H. Prinses Marijke vandaag officieel gaat openen. ROOFOVERVAL VOOR DE RECHTBANK. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. F. O. Leusing, heeft dinsdag een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 25- jarige los-arbeide»- D. G. T. uit Nijmegen. Na afloop van een biergelag in een bar te Nijmegen zou hij met zijn vriend T. de autover- VEEMARKT ROTTERDAM. 14 maart. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 4661 dieren, zijnde: 260 vette koeien en ossen. 1147 stuks gebruiksvee, 674 vette kalveren, 235 graskai- veren, 2061 nuchtere kalveren, 9 varkens. 50 lopers, 15 biggen, 67 paarden, 5 veulens, 107 scha pen of lammeren, 10 weide/zuig- lammeren. 21 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien van 2.60ƒ3,30; Vette kalveren 2,102,70; Slachtpaarden ƒ2.20—ƒ2,70, al les per kg. Graskalveren van ƒ240ƒ450; Nuchtere kalveren 4055; Lo pers ƒ90—ƒ140; Biggen ƒ50— ƒ80; Schapen ƒ80—ƒ120; Lam meren 75—105; Melk- en kalf- koeien 950—1260; Vare koeien ƒ680—ƒ890; Vaarzen ƒ620— ƒ920; Pinken ƒ400—ƒ460, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer als vorige week, handel kalm, prijzen als maandag. Vette kalveren: aanvoer ruimer, handel stugy prijzen lager. Graskalve ren J aanvoer als vorige week, handel zeer kalm, prijzen vooral niet hoger. Nuchtere kalveren: aanvoer flink, handel kalm, prij zen voral niet hoger. Lopers en biggen: aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen staande. Slachtpaardenaanvoer iets min der, handel stroef, prijzen iets gedrukt. Schapen en lammeren: aanvoer iets meer. handel lui, prijzen lager. Melk- en kali- koeien: aanvoer iets meer, han del stil, prijzen gedrukt. Vare koeien: aanvoer ruimer, handel slepend, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken: aanvoer woon, handel slepend, prijzen vooral niet hoger. PROCES IN MADRID Het proces in Madrid tegen acht personen die zijn beschul digd van pogingen om het re gime van Franco omver te wer pen is geëindigd. De openbare aanklager heeft tegen ieder ne gen jaar gevangenisstraf geëist, de verdedigers hebben vrij spraak gevraagd. De rechtbank zal over twee of drie dagen uit spraak doen. De verdachten hebben in Pa rijs besprekingen gevoerd met leden van de republikeinse re gering in ballingschap. Volgens de openbare aanklager hebben zij gesproken over „bevrijding" en „pacificatie" van Spanje. Tot de verdachten behóren de dichter Dionisio Ridruejo, oud-lid van de zgn. „Blauwe di visie" die aan Duitse zijde te gen de Russen vocht, oud-pro- pagandachef van de Phalange (de fascistische partij) en schrijver van de Parthyhymne en Francisco Herrera Oria, een broer van de bisschop van Ma laga en een der oprichters van de Ceda, de Katholieke partij onder de republiek. Talrijke studenten uit Sala manca toonden door hun aan wezigheid hun sympathie met de geschorste hoogleraar in de politieke en sociale wetenschap pen. prof. Enrique Tierno Gal- van. De verdediger van Fernando Baeza. een uitgever, merkte op dat de verdachten ideologische meningsverschillen met het re gime hebben. „Maar een ver schil van mening is geen revo lutie." De raadsman van Raul Mo- rodo, een socioloog, verklaarde dat „het niet vreemd is dat S injaarden wel eens aan an- e dingen dan voetbal den- i. De activiteit van de be k. den heeft geen praktische vc.m gekregen en ook geen ge volgen gehad huurder V. in de nacht van 1 op februari van het vorige jaar van diens auto hebben beroofd na hem bewusteloos te hebben geslagen en hem nabij Eindho ven aan de kant van de weg te hebben gelegd. Nadat T. hem met een crick nog enige slagen tegen het hoofd had gegeven. Hierna reden zij verder naar Maastricht en brachten daar de nacht in de auto door. Met ach terlating van de wagen gingen zij vervolgens naar België. Daar wisselden ze de 175 uit de van V. gestolen portefeuille tegen Belgisch geld. In België maakte het tweetal zich opnieuw schuldig aan auto diefstal met geweldpleging. De Belgische rechter veroordeelde T. tot twee jaar en D. T. tot een jaar gevangenisstraf. D. T. heeft n België zijn straf ondergaan en hij moest zich nu voor de Neder landse justitie verantwoorden. T. heeft deze berechting nog te goed. De officier beschouwde D. T. wel niet als de hoofddader, doch hij heeft een belangrijk aandeel geleverd onder verzwarende om standigheden. Hij achtte voldoen de bewijs voor schuldigverklaring aanwezig. Mr. N. P. H. van der Leur meende in zijn pleidooi dat het bewijs van daadwerkelijke mede werking van zijn cliënt niet vol doende moet worden geacht. Nie mand kan nauwkeurig meer vast stellen wat er in de auto is ge beurd. V. was erg dronken en een klap moet genoeg geweest zijn om hem bewusteloos te maken. Uitspraak over veertien dagen. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Seabord and Wes tern Airlines, die zich tot nu toe heeft beperkt tot vracht en alleen in charter-machines passagiers vervoerde, heeft gisteren bij de Civil Aeronautics Board de Ame. rikaanse rijksluchtvaartdienst) permissie gevraagd om over de Atlantische Oceaan op experi mentele basis passagiers naar en van Europa te vervoeren tegen een uiterst laag tarief, dat 44 procent beneden de normale I. A. T. A.-prijzen ligt. Zo zal een enkele reis van New York naar Amsterdam of omge keerd circa 500.— bedragen tegen de huidige prijs van ƒ956,30, die de grote luchtvaart maatschappijen voor vluchten op deze lijn met propellervliegtui gen bedingen. Voor straaltoestel. len is die prijs nog ruim ƒ100,— hoger. Seabord and Western Airlines baseren hun prijzen op een tarief van 3.8 dollarcent per mijl. Passagiers mogen circa 60 pond aan bagage gratis mee nemen. Aan boord zullen geen maaltijden worden geserveerd. Deze lage prijzen worden mo gelijk door de introductie (in juli a.s.) van de Canadair CL-44 toe stellen, waarvan de maatschap pij er vijf heeft besteld. Het is een nogal revolutionair vracht vliegtuig, waarvan de staart in zijn geheel opzij kan worden open geklapt. De ruimte die na het inladen van vracht over blijft kan in enkele minuten met stoe len voor het vervoer van passa giers gereed gemaakt worden. Een volle machine kan in 9 uur zonder tussenlanding van New York naar Londen of Amsterdam vliegen. Het ligt in de bedoeling pas 6 uur vóór het vertrek reserverin gen aan te nemen, opdat aan de te verzenden vracht steeds voor rang kan worden verleend. De K. L. M. deelt mede dat be twijfeld moet worden of het voor stel van „Seaboard and Western" realiteit bezit. „Seaboard and Western" heeft n.l. als maat schappij voor het vervoeren van luchtvracht alleen vergunning van de Amerikaanse luchtvaart dienst voor het door de lucht ver voeren van vracht. Een vergun ning voor het vervoeren van pas sagiers zal de genoemde maat schappij, naar verwacht wordt, wel niet op korte termijn krijgen. Vóórdien heeft het naar de mening van de K. L. M. weinig zin dat de I. A. T. A. aandacht aan deze zaak schenkt. Bij de K. L. M. bestaat de in druk dat het voorstel er op neer komt passagiers te vervoeren in vrachtvliegtuigen voor zover kort vóór het vertrek blijkt dat onvoldoende vracht voor vervoer met het vliegtuig beschikbaar is. Dat onder die omstandigheden het tarief van 133 dollar voor het traject New YorkLonden voor „Seaboard and Western" aantrekkelijk kan zijn, ook al is het op zichzelf oneconomisch, be strijdt de K. L. M. niet. HOOGOVENS „WILLIG" IN VASTE MARKT De Hoogovenwaarden lagen gistermiddag bij de opening op 984 „willig" in de markt op aan houdende lokale vraag en wat belangstelling van Amerikaanse zijde. Dit fonds ligt de laatste tijd steeds gunstig in de markt. Gedurende de niet-officiële ochtendhandel van gisteren be reikte Hoogovens een hoogste koers van 996. De slotkoers van maandag was 960. De aanhou dende zeer vaste stemming voor dit fonds moet worden toege schreven aan gunstige dividend verwachtingen. De beurs spreekt ook over een aanstaan de emissie in verband met de grote uitbreidingen van het Hoogovenconcern, Even zakte de koers in tot 976, doch daar na werd weer 982 gedaan. Het fonds behaalde gisteren een koerswinst van circa twintig punten. De handel was ook gis teren van beperkte omvang. Dit gold ook voor de overige inter nationals. AKU deed goed van zich spreken. De rayonaandelen openden zes en een halve punt hoger op 530. Later werd zelfs voor deze aandelen 534 betaald, tegen maandag 523' '2 als slot koers. De belangstelling voor dit fonds is groeiende. Unilevers werden tamelijk goed gedispo- need in de markt op 837, plus drie punten. Philips was circa zes punten hoger op 1192. Dit herstel was een bewijs dat de teleurstelling ten aanzien van het dividend blijkbaar al weer is vergeten. Er was vraag voor de Philipsaandelen voor Ameri kaanse rekening. Koninklijke Olies zetten de gunstige stem ming van maandag gisterenmid dag verder voort. Bij de note ring op 144,80, bedroeg de koerswinst ƒ2,20. De aandelen lagen een paar dubbeltjes bo ven pariteit New York. De han del was geringer vergeleken bij die van de voorgaande beursdag. Wall Street gaf maandag kleine koersveranderingen te zien. De Nederlandse hoofdfondsen wa ren er gevraagd, vooral Konink lijke Olie. Dit fonds noteerde in New York een dollar hoger. De vaste stemming in Wall Street voor de Nederlandse interna tionals was gistermiddag op het Damrak een goede stimulans. Voor de scheepvaartaandelen was een behoorlijke belangstel- ling. Aandelen Holland-Amerika' Lijn waren zeer gevraagd. Deze, stukken liepen op van 180 tot 18272, ex negen procent divi-j dend. De slotkoers van maandag was 184%, cum dividend. De na delige gevolgen van de revalua-; tie voor de Holland-Amerika Lijn vallen, volgens de directie, heel erg mee. Ook voor de ove rige scheepvaartaandelen was de stemming gunstig. Scheep vaartunies stegen van 182 tot 185 (180%). In de cultuursector werden HVA's uit de markt genomen! waardoor dit fonds een koers-* winst boekte van circa twee punten. Staatsfondsen opnieuw vast bij kalme handel. In de lokale afdelingen werden aandelen Koninklijke Ned. Pa pier tien punten hoger op 450 geadviseerd. Het onveranderde dividend van twaalf procent voor aandelen Van der Giessen werd gehonoreerd met een paar punten hogere advieskoers. Het verhoogde dividend van elf tot twaalf procent bracht hogere advieskoersen voor aandelen Nederlandsche Scheepsbouw en die van de Nederlandsche Dok. Ruhaak advies 145 137', 2). Ko ninklijke Zout advies 1300 tegen maandag 1330 laten en een voor gaande notering op 1370. ANTWERPSE AGENTEN VAN POLITIE WEGÉNS DIEFSTAL VEROORDEELD Zes Antwerpse politiemannen zijn maandag tot gevangenis straffen van zes tot vijftien maanden veroordeeld wegens diefstallen uit de Antwerpse ha venopslagplaatsen. Voor het vervoeren van de gestolen goe deren maakten zij gebruik van een patrouillewagen van de ha venpolitie. Restanten van het gestolene werden in hun wonin gen aangetroffen. Twee nachtwakers maakten eveneens deel uit van het com plot. Zij werden wegens heling tot voorwaardelijke straffei veroordeeld. Met een kakafonie van gelui den. benzinedampen en oogver- blindenae effecten is vrijdag in het stedelijk museum in Am sterdam de merkwaardigste ten toonstelling in beweging gesteld die waarschijnlijk ooit in Ne derland is gehouden. „Bewogen beweging" is de titel van deze expositie, die gewijd is aan uitingen van kinetische kunst, waarvoor het stedelijk museum in samenwerking met het Stockholmse Moderna Museet de werkstukken van ongeveer 75 kinetische constructeurs uit een dozijn landen bijeenbracht. De start van deze expositie, die volgens de „slanke" catalo gus (57 x 11 cm) „een verholen aanslag tegen de hele gevestig de orde" is, verliep overigens niet zo vlot. Dat kwam omdat de van oud roest geconstrueerde tekenmachine van de Zwitser Jean Tinguely aangedreven door een bromfietsmotortje, weiger de te lopen. Een kwartier lang snoven de talrijke genodigden in de aula van het museum de benzinedampen van de teken machine op, waarna museum directeur Jhr. Sandberg zijn gasten maar naar de expositie- ■nl zalen loodste. Wat men daar te (tzien kreeg was een voortzetting van het voorproefje in de vorm van een wonderlijke constructie, die de Zwitser Tinguely voor het museum heeft opgericht. Dit meters hoge ding, waarvoor de Zwitser materiaal vond bij al lerlei Amsterdamse schroolhan- delaren, wilde wel bewegen en zo zagen de argeloze voorbijgan gers klokslag vijf uur tot hun stomme verbazing het gevaarte van wit geschilderde oud roest, vernuftig scharnierend aan el kaar gelast, draaien, kloppen tikken en stoten. De overige constructies van Tinguely, die op deze expositie als klapstuk fungeert, deden het ook, schrikwekkende ge vaarten, samengesteld uit oude helmen, pannen, steigerbalken. strijkbouten, betonijzer, tand wielen, bellen, toeters en nog veel meer dingen. Motortjes zetten alles in beweging. Kle renhangers zijn op deze ten toonstelling tot bewegende con structies geformeerd en er zijn voorts gemotoriseerde schilde rijen, veranderbare beeldhouw werken en ontspanningsbrillen te zien. Voorts kan men een zaal vol mobiles van de grappi- gé Amerikaan Elexander Calder bewonderen. Deze omvangrijke volgeling van de schepper van cje kineti- sche kunst, de Amerikaanse Fransman Marcel Duchamp (ook aanwezig met o.m. roto- reliefs), schoof tussen de vele kijkers door en vertelde aan iedereen die het horen wilde dat de kinetische kunst in feite een aanklacht tegen de machi ne is, tegen het perfectionisme. „Maar daardoor ontstaan toch vaak fascinerende dingen," zei hij. Wel, dat konden de bezoe kers ervaren, die op toeters drukten. allerlei constructies van oud roest, hout, karton en draad in beweging stelden, met een speertje gooiden, een kogel- spel bedienden of zich vergaap ten aan een stilleven van boom stronken, visnetten en boomtak ken. En tussen dit alles door al lerlei lichteffecten en een hels kabaal van rammelend oud roest. Alles probeerde men in beweging te stellen, zelfs de vin- gerplant, die ergens in een rus tig hoekje stond. Maar de tekenmachine, waar mee de expositie officieel in werking zou worden gesteld, vertikte het ook om zeven uur nog. Toen viel een stapel mu seumservies met zout- en peper vaatjes op de vloer en hoorde men in de aula toch het helse kabaal waarvoor Tinguely's ma chine eigenlijk had moeten zor gen. Alle bezoekers lachten sma kelijk, behalve een van de zaal wachters. „Ik houd het hier niet uit tot 17 april," zei hij met hoofdpijn in zijn stem. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Beursindices 10/3 13/3 14/3 616.85 615.98 623.13 383.56 381.77 383.41 204.74 206.51 210.71 226.34 227.65*28.95 168.98 169.44 170.55 438.43 437.83 442.23 Naheurshoersen AKU: 531—533V2 slot 533 i 533'/3) Kon. Olie: 143.80—144.80 144.40 (144.60) Philips 1198—1208 1208 (1192VZ) Unilever: 835—837 836 (835%) Hoogovens 973—987 980Vb (981) RectificatieHoogovens maan dagavond 966—980 i.p.v. 963— 980. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend, luiden: Engelse pond 10.0310.13, Amerikaanse dollar 3.5772 3.6IV2, Canade)se dollar 3.61— 3.66. Franse frank (100) 73.20 73.70, Belgische frank (100) 6.95 —7.00, Duitse Mark (100 90.20 90.70, Zweedse kroon (100) 6875—69.75, Zwitserse frank (100) 83.2083.70, Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00, Deense kroon (100 51.5052.50, Noorse kroon (100) 49.7550.75, Oosten rijkse Schilling (100) 13.85 13.95. Portugese escudo (100) 12.5512.70, Spaanse peseta (100) grote coupures 5.95—6.10. Katangaans „geld" in Zwitserland De laatste tijd doken in de om geving van de Zwitserse plaats Solothurn in nogal grote hoe veelheden Katangaanse bankbil jetten op, die aan één kant de beeltenis van president Tsjombe droegen en aan de andere zijde afbeeldingen van regeringsge bouwen in Elisabethstadde hoofdstad van Katanga. De waarde van de biljetten liep van tien tot duizend frank. Bij on derzoek bleek dat een drukkerij in Genève, die de order tot het drukken van Katangaanse bank biljetten had ontvangen, het spe ciale papier daarvoor van een fabriek bij Solothurn had be trokken en een partij misdruk ken als oud papier naar die fa briek had teruggezonden. Er wa ren bij het vervoer van die af gekeurde partij geen voorzorgen getroffen zodoende kwamen de biljetten in handen van curiosi teiten-jagers en anderen

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3