UIT DE PROVINCIE Schooltelevisie De oorlog in Algerië DE GROENE HEL Reuzentanker voor «Madurodam» TERNEUZEN AARDENBURG MIDDELBURG SAS VAN GENT Gevonden voorwerpen TERNEUZEN AMBTENAREN STAKEN IN FRANKRIJK Hiervoor werd als volgt inge schreven: ZAAMSLAG AGENDA Een van de grootste tankers op Nieuwe Waterweg Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 15maart 1961 Woensdag 1 ma.ut 10f Gemoderniseerde afdeling van „Unie" geopend. Gisteren had de heropening plaats van de geheel gemoderni seerde afdeling van Smits' Wa renhuis „Unie". Deze afdeling, die gelegen is tegenover de eigen lijke zaak, ziet er zeer aantrek kelijk uit. Het is de speciale af deling van de dames- en kinder- confectie en de woningtextiel ge worden waar, in verband met het voorjaar 1961, allerlei aantrek kelijke artikelen op dat gebied, tentoongesteld zijn. De opening trok zeer veel belangstelling. Geslaagd. Bij het door de Erkende Pont- school te Terneuzen afgenomen examen slaagde voor het diplo ma Nederlandse handelscorres pondentie mej. J. van der Peijl te Terneuzen en voor het diploma secretaris-stenograaf eerste klas 1165 lettergrepen per minuutde dames C. Vermeulen te Terneu zen en J. Leunis te Hoek. Demonstratie-avond E.H.B.O In de „Roode Leeuw" werd door de gezamenlijke afdelingen in W. Z.-Vlaanderen van de E.H.B.O. een demonstratie-avond gegeven. Er waren zes van de tien afde lingen van de E. H. B. O. aan wezig. Deze avond werd ver zorgd door de secretaris van de plaatselijke afdeling, de heer A. de Baere. Als deskundige was dokter N. J. Rijk aanwezig die na iedere oefening zijn oordeel gaf. De leiding berustte bij de heer A. P. Goossens. Deelnemen, de verenigingen waren: Aarden burg, Breskens, Oostburg, Sluis, Waterlandkerkje en IJzendijke. Benoeming. Bij K. B. is benoemd tot offi cier van Justitie, hoofd van het arondissementsparket, te Mid delburg: mr. A. W. Rosingh, thans officier van Justitie in het arrondissement Maastricht. Aanbesteding grond-, riole- rings- en bestratingswerken. Gistermorgen werd ten gemeen tehuize door Burgemeester en Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen: Kindertasje (inhoud doosje), Scheele, Wilgenplantsoen 4; bruin kinderjasje. Van Gendt, Margrietstraat; fietspompje, Ha melink, Baandijk 11; springtouw, Willems, Korte Kerkstr. 4; rode kinderportemonnaie, A. van Damme, Blokken 1; dubbele rij wieltas met inh.. F. de Bree, Knol B 43, Hoek; 20 meter lang touw, Rijkspolitie Hoek. Verder zijn aan het bureau van politie de volgende gevonden voorwerpen te bekomen: drie sleutels aan lederen veter, arm bandje, sleuteltje no. 10, paar zwarte wanten, huissleutel (Zeiss Ikon), canvas etenstas, paar regenpijpen en een baipointpen. In Frankrijk staken een mil joen ambtenaren en werklieden in openbare dienst. Er wordt geen post bezorgd, het interlocale telefoonverkeer is gestremd, vuilnisemmers blijven ongeledigd en begrafenissen die door gemeentelijke diensten wor den verzorgd kunnen ook niet op tijd. verricht worden. De staking zal 24 uur duren en moet kracht bijzetten aan eisen voor een minimumsalaris van 500 frank per maand en een volledige herziening van de sala riëring. Het luchtverkeer is slechts ten dele door de staking getroffen, terwijl het openbare vervoer in Parijs geen invloed van de sta king ondervindt. Nader wordt gemeld, dat de verbinding met Engeland over het Kanaal is onderbroken. In Parijs zijn 6000 stakers van het stadhuis naar het ministerie van Financiën gemarcheerd. Zij droegen spandoeken en riepen leuzen. Een hefschroefvliegtuig van de politie vloog boven de demon stranten. Er deden zich geen in cidenten voor en nadat een dele gatie van de stakers door func tionarissen van het ministerie was ontvangen, gingen de beto gers uiteen. Volgens officiële ramingen is aan dc stakingsoproep voor 80 tot 100 procent gehoor gegeven. In Algiers is de oproep volko men genegeerd. Het vliegveld Orly was gisteren geheel ver lamd door de staking. De meeste iuchtdiensten die van Orly ge bruik maken, hebben voor de duur van de. staking de vluchten naar Orly afgelast. Andere diensten zijn verlegd naar een nabijgelegen militaire luchtbasis. Ook op het vliegveld Le Bour- get is de bedrijvigheid tot stil stand gekomen. Bij de post en de douane is de staking volledig. 95 procent van het personeel van de reinigings diensten en SO procent van het personeel van de watervoorzie- ningsbedryven zijn in staking. Wethouders 'aanbesteed het uit voeren van grond-, riolerings- en bestratingswerken in het exploi- tieplan „West", 3e gedeelte. N.V. „Zeeland", Middelburg, 113.000; Cambier, Breskens, ƒ104.900; P. Mollet, Hoofdplaat, ƒ104.100; J. K. T. de Oude, Bieryliet, 102.875; Fa. Tous- caint. Cadzand, 102.000; G. A. Sponselee, Kloosterzande, 101.900; N.V. „E. L. K.", Schoon- dijke, ƒ101.100; Fa. Noordenne, Sas van Gent. 100.8000; Fa. Gebr. De Bokx, Terneuzen, ƒ99.900; Gebr. Lucasse, Kloos terzande, 99.900; M. P. Hol, Hulst, 99.200 en I. J. de Ruijs- scher, Biervliet, 98.614. Met bijlevering van materialen: Cambier, Breskens 141.250; N.V. „Zeeland", Middelburg, 140.750; P. Mollet, Hoofdplaat, ƒ140.100; J. K. T. de Oude, Biervliet, 139.575; G. A. Spon selee, Kloosterzande, 138.930; Fa. Toussaint, Cadz., ƒ138.200; N.V. „E. L. K.", Schoondijke, 137.100; Fa. Noordenne, Sas van Gent, ƒ136.800; Fa Gebr. De Bokx, Terneuzen, 135.900; Gebr. Lucase. Kloosterzande ƒ135.300; M. P. Hol, Hulst, ƒ135.000 en I. J. de Ruijsscher, Biervliet, 134.614. C. J. V. Cursus-avond. Maandagavond waren ruim 20 jongeren van de C. J. V.-club in het Verenigingsgebouw samen gekomen om een cursusavond bij te wonen, waarbij ook aanwezig was de presidente van de Meis- jesring, mevr. Becht. Deze samenkomst stond onder leiding van de plaatselijke C.J.V.- voorzitter de heer P. de Leeuw. Na de opening werd het woord gegeven aan mej. E. M. Reijn- hout, die het onderwerp „De Bijbel op de club" behandelde. Spreekster schetste de verschil lende mogelijkheden, waarop men het belangrijkste deel van het clubwerk, de bijbelvertelling tot zijn recht kan laten komen. Ondanks verschil in vormen moet toch de rijke inhoud van het Evangelie steeds dezelfde blijven. Mej. Reijnhout besloot met het voordragen van „De legende van het ezeltje dat Jezus droeg", van Jo Kalmijn—Spierenburg. Hierna werden door de heer Koster uit Terneuzen enkele vragen in bespreking gegeven, die hij later op de avond in een samenvatting besprak. Een leuk opdrachtenspel zorg de voor de afwisseling. De heer Koster verzprgde ten slotte de dagsluiting. Geslaagd. Te Zetten slaagde voor lerares landbouwhuishouden (akte N XIX) mej .E. A. van Hoeve, al hier. Agenda gemeenteraad. De agenda van de a.s. maan dag 20 maart, des namiddags te 2.30 uur te houden vergadering van de gemeenteraad bevat de volgende punten: Opening. Vaststelling notulen vorige ver. gadering. Ingekomen stukken en mede delingen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van B. en W. van Axel. waarbij wordt toegezonden een besluit van de raad dier ge meente waarin deze zich tot de Nederlandse Regering en de Sta- ten-Generaal heeft gewend met het dringend verzoek te bevor deren dat binnen afzienbare tijd een vaste oeververbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Nederland tot stand komt. Gevraagd wordt aan dit besluit adhaesie te willen betuigen. B. en W. stellen voor aan de raad der gemeente Axel mede le delen dat ook het gemeentebe stuur van Zaamslag overtuigd is van de grote waarde van een vaste oeververbinding, doch dat het systeem van adhaesiebetui- gingen niet het juiste middel wordt geacht om aan de waarde van deze aangelegenheid kracht bij te zetten. Mededelingen: 1. De Korfbalveren. „Scam- polo" werd in 1960 ontbonden. Voor deze sport wordt dus geen gebruik meer gemaakt van het sportterrein. De voetbalvereni ging „Zaamslag" is bereid in het vervolg 300,per jaar te be talen voor het gebruik van ter rein en kleedlokaal. Deze ver eniging zal dan op alle zaterda gen kunnen beschikken over het terrein en kleedlokaal. B. en W. stellen voor hiermee akkoord te gaan. 2. Op 8 maart 1960 werd inge volge het raadsbesluit van 8 dec. 1958 grond voor de bouw van 4 woningen in het uitbreidingsplan verkocht aan de heer A. J. de Visser te Zaamslag onder de ont bindende voorwaarde dat, behou dens overheidsbeperkingen en eventueel door of vanwege de gemeente verleend uitstel, vóór 8 maart 1961 twee woningen en vóór 8 maart 1962 de overige twe woningen op het aangekoch te terrein moesten zijn gebouwd. Aangezien de premies voor de te bouwen woningen nog niet zijn verleend, hebben B. en W. inge volge voormeld raadsbesluit uit stel verleend ten aanzien van de ontbindende voorwaarde tot resp. 8 maart 1962 en 8 maart 1963. B. en W. stellen voor hiermee akkoord te gaan. Voorstel vaststelling voorschot ten op de gemeentelijke vergoe ding 1961 ingevolge de Lager Onderwijswet 1920 voor de bij zondere scholen. B. en W. stellen voor de voor schotten als volgt vast te stellen: Vereniging tot bevordering van GerefLager schoolonderwijs School Riemensstraat ƒ6030, School Reuzenhoek 2370, Vereniging voor Chr. Volks onderwijs: School Polderstraat 5355, Voorstel vaststelling voorschot ten 1961 en vergoedingen 1960 ingevolge de Kleuteronderwijs wet. B. en W. stellen voor de voor schotten 1961 en de vergoedin gen 1960 voor de kleuterschool, Stoofstraat 11, van de Stichting Chr. Kleuterschool vast te stel len tot een totaal bedrag van 2898,10, zulks overeenkomstig de vergoeding verleend voor het jaar 1960. Voorstel inzake overname/ overdracht in eigendom, beheer en onderhoud wegen. Reeds op 12 december 1956 was er een bespreking met het bestuur van de Zaamslagpolder over het overnemen in beheer en onderhoud van het in de be bouwde kom der gemeente ge legen gedeelte van dc Axelseweg (no. 1 van de wegenlegger dei- gemeente, in beheer en onder houd bij de Zaamslagpolder) en het overdragen van het beheer en het onderhoud van de Poucke- poldersedijk (no. 50 van de we genlegger. in beheer en onder houd bij de gemeente). Het bestuur van de Zaamslag polder deelde op 3 febr. 1958 mede dat het niet gewenst ge acht werd het onderhoud van de Pouckepoldersedijk te ruilen WOENSDAG 15 MAART TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Het levensverhaal van Gene Krupa. voor een gedeelte van het onder houd van de Axelseweg, doch dat het bestuur van de polder wel bereid was de gemeente finan cieel tegemoet te komen bij vol ledige ruil. Op 19 jan. 1959 werd aan Ged. Staten van Zeeland verzocht be middeling te willen verlenen om in gezamenlijk overleg tot een oplossing in deze zaak te komen. Op 22 dec. 1960 was er een samenspreking van 2 leden van Ged. Staten, de heren Dikötter en Philipse, met enkele ambtena ren van de Prov. Waterstaat en het bestuur van de Zaamslag polder, het gemeentebestuur van Axel en het gemeentebestuur van Zaamslag over de onder houdsplicht van de weg Zaam slagAxel. Naar aanleiding van deze be spreking zijn door de Prov. Wa terstaat berekeningen opgezet in verband met de financiële ge volgen van overname/overdracht van de Axelseweg en de Poucke- polderse dijk. Aan de hand van deze cijfers zijn een tweetal besprekingen ge houden door het bestuur van de Zaamslagpolder en B. en W. dezer gemeente. Overeengekomen is aan de vergadering van ingelanden van de Zaamslagpolder en aan de raad dezer gemeente voor te stel len te besluiten tot ruiling van het beheer en het onderhoud van de Axelseweg en van de Poucke poldersedijk, met bijbetaling door de Zaamslagpolder van 36.000,en tot eigendoms overdracht van bedoelde wegen ieder voor 1 de koop». Het gekapitaliseerde onder houd voor de Axelseweg voor een lengte van 1404 m werd door de Prov. Waterstaat becijferd op 53.653,86 en voor de Poucke poldersedijk op 17.700,zo dat (afgeroud) door de Zaam- Op 2 mei a.s. zal in de miniatuurstad „Madurodam" in Den Haag geheel volgens de „echte" cham pagne de tewater lating worden ver richt van het acht meter lange model van de eerste erts- tanker van Verolme, de „Jacob Verolme". Het. model (foto) Is gebouwd in de model bouwerij A. Dubbel man in Slikkerveer, waar 't op transport naar Den Haag staat te wachten. slagpolder 36.000,moet wor den betaald. De lengte van de Pouckepoldersedijk is 1318 m. B. en W. stellen in verband met het bovenstaande voor het desbetreffend besluit te nemen. Voorstel tot goedkeuring wijzi ging begroting 1960 van het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur. Het subsidiebedrag over 1960 is ƒ7030,91 (raming ƒ9500). Voorstel voorlopige vaststel ling gemeenterekening 1959. B. en W. stellen voor de ge meenterekening 1959 voorlopig vast te stellen met de volgende cijfers Gewone dienst: Ontvangsten ƒ504.111,32, uitgaven ƒ496.237,20, batig slot 7874,12. Kapi taaldienst: Ontvangsten ƒ551.539,01: uitgaven ƒ659.965,46. nadeftg slot 108.426,55. Een van de grootste tankers ter wereld, het Liberiaanse s.s. „Fri- sia" met een draagvermogen van 85.569 ton, is dinsdagmiddag, om ringd door acht sleepboten, dc Nieuwe Waterweg binnenge lopen. Het was het grootste schip, dat het Rotterdames ha vengebied tot dusverre ontving. De „Frisia" meerde omstreeks vier uur af bij de Tanker-Clea ning N.V. in Schiedam, waar 300 man het schip olie- en gasvrij zullen maken. Het werd daar mee voor deze maatschappij een zer bijzondere dag, want langs de 750 meter lange steigers lagen reeds twee zeer grote schepen: de „Philidora" van de Shell met een draagvermogen van 47,000 ton, en de „Caltex Copenhagen" van 16.000 ton. Een gezamenlijke tonnage van de drie schepen derhalve van 150.000 ton, wat een record is voor de Tankerclea- ning N.V. Woensdag zal de super-tanker •iür Een Newyorkse autohande laar, die in een televisieprogram ma had gezien hoe een verte genwoordiger van de Kongolese regering in Leopoldstad bij de V. N. zich met de ondergrondse verplaatste, heeft de betrokke ne voor diens verblijf in New York een grote auto gegeven van het nieuwste model. Om de zes maanden zal hij deze auto inruilen voor een nieuwe. (lengte: 257 meter, breedte 38 meter en een beladen diepgang van ruim 14 meter) voor een normale dokbeurt worden over gebracht naar de werf van de Rotterdamse Droogdok Mij. Daar zal het schip, eigendom van de Universe Tankships Corporation in Monrovia, onder de waterlijn worden schoongemaakt en op nieuw worden geverfd. Rotter dam is één van de weinige havens ter wereld, die deze service kun nen verlenen aan schepen van een dergelijke grootte. De „Frisia" vaart regelmatig van de Perzische Golf naar Em- den, via Kaap de Goede Hoop. De terugreis wordt veelal in bal last via het Suezkanaal gemaakt. Vertegenwoordigers van orga nisaties van leerkrachten en van schoolbesturen van openbaar, confessioneel en neutraal bij zonder lager, middelbaar en nijverheidsonderwijs hebben gisteren in een vergadering in Den Haag de problemen rond de schooltelevisie besproken. Het ging daarbij om de vraag op welke wijze voor de experi mentele schooltelevisie, waar voor al geruime tijd plannen be staan, een organisatie kan wor den opgebouwd, waarin het on derwijs zowel pedagogisch-didac- tisch als bestuurlijk een plaats heeft en die een goede samen werking tussen onderwijs, om roepverenigingen en Nederland se Televisiestichting waarborgt. Besprekingen die hierover zijn gevoerd in een commissie, waar in onderwijsorganisatie en N. T. S. waren vertegenwoordigd, zijn vastgelopen. Dat heeft de on derwijsorganisaties doen beslui ten tot de nu gedane poging, in onderling overleg een oplossing te vinden waardoor partijen: onderwijsorganisaties enerzijds en N. T. S. en omroepverenigin gen anderzijds, weer bij elkaar kunnen komen. Naar het A. N. P. verneemt is het in de gisteren gehouden ver gadering nog niet tot definitie ve besluiten gekomen, maar wel zou er reden zijn om aan te ne men, dat de besprekingen nu in een zodanig stadium zijn, dat overeenstemming mogelijk wordt geacht. De vertegenwoor digers der onderwijsorganisaties zullen ieder in eigen kring de besprekingen voortzetten en daarna, waarschijnlijk op 28 maart, opnieuw bijeenkomen. In laatste instantie zal een advies aan het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen moeten worden uitgebracht. In de vergadering der onder wijsorganisaties, zo vernemen wij verder, was men het erover eens dat de mogelijkheid van „gerichte" uitzendingen, door een bepaalde sector van het on derwijs in samenwerking met een geestverwante omroepver eniging te verzorgen levensbe schouwelijke uitzendingen, open moet blijven. De vergadering werd gepresideerd door pater Pelosi. die ook voorzitter is van de commissie, waarin onder wijsorganisaties en N. T. S. ge zamenlijke besprekingen hebben gevoerd. 83) Nadruk verboden. HE SLACHTING Ahahet commanderen komt van achteren. Daar hebben de achterste mannen zich ineens neergelegd. De hele rij volgt. Het is'ineens of zij allen dood zijnalleen aan de spits lig gen er zes bij elkaar. Vijf doden en een stervende. Het geeft ons tijd om te her laden Ziezo, kom nu maar weer op. De stakkersIn- plaats van te stormen, wat het enige gevaarlijke zou zijn, krui pen ze nu nader. Ik laat ze nog enige meters naderen, omdat het doel nu moeilijker is Dan knal ik weer de eerste rechts van mij neer. Of liever gezegd óp. want hij springt tweemaal omhoog en gaat dan voor altijd liggen. Het is bijna een moord. En tegelijk een ge noegen om te zien hoe Taipeke schieteven rustig als bij het schijfschieten. Met een wrede trek om de mond, en na elk schot een tevreden snauw. Maar ineens zie ik een groot gevaar ontstaan. Ze zijn in V-vorm opgetrok ken, de zijkanten legden wij neer. Die waren terzijde van ons. Maar nu is van de twintig overgeblevenen de kern ineens door HENRI VAN WERK? sE IR".-»!. vóór ons. en schuift sneller op. Voelen ze niet, wat voor verlie zen ze nog moeten lijden op die manier. Offeren ze zich allen op, opdat maar enkelen van hen ons nog met de giftige pijlen bereiken kunnen en uitblussen? Ik begrijp hen nu ineens. Het is niet om Maria te doen, die menen ze dood. Het is ernstiger, het gaat om het geheim van hun bestaan. Om hun land. Het geheim van hun land mag nooit naar buiten. Dan zijn ze ver loren. Ik heb juist weer geladen, als ik deze ontdekking doe. Nu is de kern, de punt van de V. waar uit het commando ook schijnt op te gaan, geen tweehonderd meter van ons vandaan. Ik begin sneller te schieten. Ik heb geen tijd om Taipeke uit te leggen, het midden te nemen. Ik schiet, snel achter elkaar, maar met een dodelijk schot, op zo'n makkelijk doel. Het kunnen er nu geen vijf tien meer zijn, die overleefden. Wat deed Taipeke? Neen, het zijn er geen tien meer... Bravo, jongen, je schiet raak. Hij is ook in het midden aan geland. Als we nog eens laden, zijn ze weer dichterbij. Ze glijden nu ontzettend snel, maar geven daardoor ook te veel hun licha-als een stomp voelt.... Dus men bloot. Ik heb een ogenblik medelijden. Nee. in de woestijn moet niemand medelijden heb ben. De natuur heeft het zelf niet, is er onmeedogend... Mijn Winchester knettert fel en raak. Dan hoor ik iets suizen, de eer ste pijl slaat direct achter mij In de grond.... Weg, Maria, weg. Maria „Weg, vaader... weg, Maria!" hoor ik haar antwoorden. Nu zijn het er nog vijf. Welk een slachting en tegelijk walk een gevaar. Ik moet weer laden. Ik doe het in mijn snel heid onhandig, moet de manoeu vre overdoen. Een pijl vóór mij in het zand. Een treffer en alles is voorbij. Waar kwamen die pijlen van daan? De Winchester doet snel zijn plicht. Nu zie ik hetDaar ligt een gewonde te schieten. Wreed zegt mijn kogel hem, dat verder te laten. Nu leren die aterlingen, die op vreemde stam neerzagen, wat Europeanen zijn, wat geweren doen, die zij versmaadden. Kon ik het stam hoofd nog maar één kogel geven. Maar die is er niet bij. „Goed zo, Taipeke, dat zag je goed, een andere gewonde be gon weer te schieten. Je hebt hem uitgeblust". Twee mannen zijn nu heel nabij. Ik schijn de ene te mis sen, want hij mikt weer. Nog een kogel. Hij mikt nogDan zie ik pas. dat hij zo dood is blijven liggen. De laatste ligt nog te schieten. Ook hij legt zich in de woestijn. Het is in die groep van doden moeilijk, te onderscheiden wat nog leeftIk voel iets tegen mijn schouder slaan... Ik weet, dat je een schot of wonde eerst Dc voorlopige regering van de republiek Algerië is dinsdag voor de tweede maal in 24 uur bijeen geweest om de rapporten over de Frans-Algerijnse contac ten in Zwitserland te bestude ren. Het is nog niet bekend of na afloop van dc reeks kabinets zittingen een communiqué zal worden uitgegeven. Een woordvoerder van de G.P.R.A. trok fel van leer tegen de Algerijnse nationale bewe ging (M.N.A.) en haar leider, de in Frankrijk wonende Messali heeft het mij toch getroffen? Die laatste. Hij zal mijn kogel nog hebben, vóór ik verlam NeenTaipeke heeft hem al gelegd. Maar ik voel geen verlam ming komen, de pijl is op mijn jas afgeslagen. Daar zijn twee en dertig moe dige mannen gestorven. Als hel den.Nee, nog niet allen.... Daar schiet weer een gewonde. Houdt die slachting nooit op? Taipeke trekt me snel achter de tentEn dan heeft de laat ste jammerlijke slachting plaats. Als dieren loeren we wat nog beweegt.... Een uur lang. Dan volgt snel een schot. Nu klinkt er al uren geen schot. Ze liggen te sterven in de brandende zon. Ze rekken met armen en benen. Arme. jonge kerels. Ze offerden hun leven voor een enkel be vel. Voor hun doel, hun land. Dan. vóór we weg willen trek ken, zend ik Taipeke rond met één van hun pijlen. Het is slechts een daad van piëteit. Eén prik met eigen gif, wat nog te sterven ligt. Taipeke doet het met vreugde. Het is ook zijn be staan. Zo vele doden. Maria, je moet als godin toch wel ge schreid hebbenen er zullen vele kinderen sterven. Ik lief koos haar. Ze lacht. Véóder, zegt ze. Dit alles spreekt zo van zelf voor haar. Het gaat haar voorbij. En nu voort, van deze plek van ellende. Daar is Tai peke terug van zijn rondtocht. Hij wijst naar de horizon Nieuwe Aikas. En vóór ons de nacht. Maria, je moet vele tranen hebben gestort. Voort, voort Misschien houden al deze doden hen opMisschien schrik ken die hen afVoort! Hadji. „De M.N.A. vertegenwoor digt niets, siechts enkele indi- duen, die geen banden hebben met ons volk en door de Franse politie worden beschermd. Haar activiteit is contra-revolutionair en provocerend". Zoals bekend heeft Messali Hadji geen gehoor gegeven aan een verzoek van de Tunesische president Bourguiba, zich bij eventuele Frans-Algerijnse on derhandelingen terug te trekken om de positie van het nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) te ver sterken en onderhandelingen te vergemakkelijken. Van Algerijnse officiële zijde wilde men geen commentaar leveren op berichten uit Parijs als zouden binnenkort aan de Frans-Zwitserse grens onder handelingen op ministersniveau beginnen over het beëindigen van de oorlog. Om, zoals hij zei, Franse propa ganda dat de oorlog „bijna ge wonnen" is te ontzenuwen, gaf de Algerijnse woordvoerder een overzicht van de militaire opera ties van de afgelopen dagen. Sinds 16 februari zijn bij de Algerijns-Marokkaanse grens tientallen Fransen, onder wie vier officieren, gesneuveld. De Franse troepen hebben ernstige materiële verliezen geleden. Op. 1 maart kwam het bij Beni Smir tot een gevecht dat 2 4 uur duurde, waarbij de Fransen met verlies van een vliegtuig en een helikopter moesten terugtrekken. Op 3, 4 en 5 maart hebben groe pen Algerijnse commando's de versperringen in het grensgebied doorbroken en enkele Franse eenheden vernietigd. Bij Ain Sa- Ira zijn acht tanks, zeven voer tuigen met zowel lucht- als rups banden en een groot aantal bun kers vernietigd. Het beroemde Franse „Cobra" commando is „vrijwel vernietigd". De woordvoerder verklaarde dat de helft van de aanvallen vanuit Marokko is ondernomen. Hij ontkende ten stelligste dat Algerijnse troepen ooit vanuit Marokko of Tunesië Franse po sities onder vuur hebben ge nomen. (Wordt vervolgd.) ir Bij een hotelbrand op het Canadese Prins Edward-eiland zijn naar gevreesd wordt zes mensen om het leven gekomen, terwijl vijftien hotelgasten in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De toestand van twee hunner is ernstig. FIDEL CASTRO HEKELT KENNEDY'S NIEUWE PLAN De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft maandagavond in een toespraak tot studenten een nieuwe aanval op de Ver. Staten gelanceerd en het voorstel van president Kennedy om de Zuid- amerikaanse landen te helpen door de uitvoering van een tien jarenplan, gehekeld. Daarentegen sprak Fidel Cas tro woorden van lof over de Sow- jet-Unie. Hij noemde het impe rialisme afgeleefd, invergelii- knig met de Sow jet-Unie en dc Chinese volksrepubliek. De Cubaanse revolutie is, zo zei Castro verder, al te gemak kelijk verlopen en heeft onvol doende opofferingen gekost. Voordat Castro sprak, werddc Cubaanse ambassadeur in Mos kou, Faure Chomon door studen ten uitgejouwd, toen hij de bij eenkomst wilde toespreken. „Gooi hem eruit", werd er ge schreeuwd. President Dorticosen Fidel Castro keken verlegen lachend toe en de laatste tracht te vergeefs de schreeuwers het zwijgen op te leggen. Het gejouw was afkomstig van leden van de studentenfederatie, een concurrerende organisatie van het studentendirectoraat, waarvan ambassadeur Chomon secretaris-generaal is. CEEN APARTHEID MAAR ZELFONTWIKKELING De Zuidafrikaanse radio-om roep heeft zijn medewerkers verboden het woord „apartheid" te gebruiken, tenzij in recht streekse aanhalingen. Een woordvoerder van de om roep, welke onlangs er van is beschuldigd de regering te steu nen, deelde dinsdag mee, dat voortaan gesproken zal worden over „zelfontwikkeling" als de rassenpolitiek van de regering wordt bedoeld. Dit woord was zijns inziens een zuiverder weer gave van deze politiek. Het woord apartheid werd in 1849 voor het eerst gebruikt door dc toenmalige premier Maian. die met deze leuze zijn nationale partij naqr dc overwinning voer de. DOOR MIDDEL VAN BANDRECORDER BETRAPT De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een opname ge maakt met een brandrecorder. Een winkelier uit Vaals heeft deze gebruikt om zijn winkeljuf frouw te betrappen op diefstal len uit de kassa. De winkeljuffrouw, de 46-ja- rige mevr. H. H.—H. die naar men vermoedt in de loop van óe jaren haar achtereenvolgende patroons voor duizenden gul dens heeft bestolen, maar nooit betrapt kon worden, werd con form de eis tot vier maanden veroordeeld. Tijdens de rechtzitting op 28 februari was een deel van de door de winkelier in zijn kelder via een microfoon bij de winkel- cassa gemaakte bandrecorder opname beluisterd. Men kon de juffrouw met de klanten horen spreken en de tl betalen bedra gen horen noemen. Zij sloeg deze bedragen slechts voor een gedeelte op de kassa aan. liet l ,li,. de naam van Prinses M.i ontving, is gistermiddag onze jongste Prinses oHiciei opend. Hare Majesteit do Kon vergezelde haar dochter na; Jaarbeursgebouwen, waar aantal autoriteiten, onder w voorzitter van de Raad vai heer van de Jaarbeurs, o van der Wal, de directeur yt instituut, de heer J. H. D der Kwast, alsmede de Cor sai-is der Koningin in de pi cie Utrecht, mr. C. Th. E. van Lynden van Sandenbui de burgemeester van Uti ihr mr. C. J. A. de Ranitz opwachting maakten. Liesbeth van Dien, een tertje van het hoofd van de nische dienst der Jaarbeui Monquet Daanhouwer. een leitje van cen der deelnt boden de Vorstin en de Pi Witte en lichtgroene orchi 3 vóórdat Prinses Marijke t fieiële openingspleehtigheic 1 richtte, herinnerde dr. Va I Wal eraan, dat het een vert de en goede gewoonte is g den om belangrijke delei het nationale jaarbeurseoi de naam te geven van lede het Koninklijk Huis. Da; wenst het Jaarbeursinstitu verhondenheid niet alleei het Jaarbeursinstituut, maa het gehele Nederlandse be leven met het Koninklijk gestalte te geven. Door het voorbeeld d; YOORJAARSBEURS OP GISTEREN HAAR POOI Gisteren is in hef Jaarbeu plex in Utrecht de voo beurs voor gebruiksgoede' voor industrie en scheep geopend. Deze foto van de opbouw beurs toont op de voorgn Russische stand met eer bouvvtractor, verder naar ren 'n nieuw type wagon Nederlandse Spoorwegen heel op de achtergrond de i Marijke-hal van de jaai welke H. K. H. Prinses 5 vandaag officieel gaat op VEEMARKT ROTTERD 14 m Op de veemarkt te Rott waren in totaal aangevoer dieren, zijnde: 260 vette en ossen. 1147 stuks gebru 674 vette kalveren, 235 g veren, 2061 nuchtere kalvi varkens, 50 lopers, 15 t 67 paarden, 5 veulens, 10' pen of lammeren, 10 weid lammeren, 21 bokken of De notering was als vol Vette koeien van 2.60— Vette kalveren 2,10 Slacht paarden 2.20—2, les per kg. Graskalveren van 240- Nuchtere kalveren 40 pers 90—140; Biggen ƒ80; Schapen 80—120 meren 75105; Melk- e koeien 9501260; Vare 680890; Vaarzen ƒ920; 'Pinken ƒ400—46( per stuk. Overzicht. Vette koeiei voer als vorige week, kalm, prijzen als maandag kalveren: aanvoer ruimer, stugte prijzen lager. Gra renaanvoer als vorige handel zeer kalm, prijzen niet hoger. Nuchtere ka aanvoer flink, handel kali zen voral niet hoger. Loi biggen: aanvoer als vorige handel matig, prijzen s Slachtpaardenaanvoer ie der, handel stroef, prijz gedrukt. Schapen en lam aanvoer iets meer. han prijzen lager. Melk- e koeien: aanvoer iets mee del stil, prijzen gedrukt koeien: aanvoer ruimer, slepend, prijzen onver; Vaarzen en pinken: aanv woon, handel slepend, vooral niet hoger.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2