Bezoek van minister Luns aan Londen „doorn in Indonesisch oog" Verklaring van minister Subandrio De toestand in Kongo Weeroverzicht WOENSDAG 15 MAAKT 1961 17e Jaargang Nr 5241 Indonesië verwerpt plan van V>N.-beheerschap over N.- Guinea ,THE TIMES" OVER MINISTER LUNS NAVO VRAAGT MEER GELEIDE PROJECTIELEN EN MINDER VLIEGTUIGEN AANSLAG IN ALGIERS PRESIDENT KENNEDY ONTVANGT WILLY BRANDT Radio de Koek BOTERHAM- SMEERMACIilNE. De heer Andriessen voorlopig waarneir nd ractievoorzitter K, V. P. Religieuzen uit Loeloeaburg geweze STAMMENOORLOG IN ROEANDA Mengmeststoffen voor Kongo HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Een Indonesische woordvoer der heeft dinsdag te Londen gezegd dat Indonesië het bezoek van de Nederlandse minister Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aan de Britse hoofdstad in de huidige ..zenu wenoorlog" over de kwestie- Nieuw-Puinea ongaarne ziet. CHROESJTSJEF VOORSTANDER VAN EEN BEZOEK VAN KENNEDY AAN RUSLAND P Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek" meldt dat de Sow- jetrussische premier en partij leider zou willen, dat president Kennedy hem in de Sowjet- Unie zou bezoeken. „Newsweek" meldt van be trouwbare zijde te hebben ver nomen dat Chroesjtsjef in zijn recente ontmoeting met de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou Thompson zou hebben gezegd: „Waarom zou ik weer naar de Verenigde Staten gaan, die ik reeds heb bezocht? Het zou beter zijn wanneer de nieuwe Ameri kaanse president de Sowjet-Unie zou bezoeken". Volgens „Newsweek'-' zou Ken nedy er niet veel voor gevoelen om de Sowjet-Unie te bezoeken, doch sommige van zijn raad- l evers zouden er bij hem op aan hebben gedrongen de mogelijk heid van een dergelijke reis te overwegen. In het nieuwe NAVO-plan, dat tot 1966 moet gelden, zal van Nederland een belangrijk aan tal minder vliegtuigen worden gevraagd, dan thans. Daarente gen zal onze bijdrage een Ver groot aantal afdelingen met ge leide projectielen moeten om vatten. Een geringere Amerikaanse hulp voor de Starfighter-plan wordt dus gedeeltelijk opgevan gen door nieuwe afdelingen ge leide projectielen. Daarnaast wordt overwogen de F 84 F Thunderstreak voor de Kon. luchtmacht naast de Starfigh- ter te behouden. De Thunder streak is een zeer goed voor zijn taken geschikt vliegtuig. Het ziet er met de Kon. luchtmacht dus niet zo somber uit als wel wordt afgeschilderd. Dit verklaarde staatssecreta ris Calmeyer gisteravond in de Tweede Kamer. Onbekenden hebben maandag avond een plastiek springlading in een kozijn van de prefectuur van Algiers geplaatst. De materiële schade is aan zienlijk, doch afgezien van een 72-jarige man die door rondvlie gende glasscherven werd getrof fen is niemand gewond. Indonesië is ook ontstemd over de kritiek in Europese lan den volgens welke het Indone sische besluit een einde te ma ken aan de behartiging van Ne derlandse belangen in Indone sië door Groot-Brittannië een nog niet eerder voorgekomen maatregel in de geschiedenis van de diplomatieke betrekkin gen is. De Nederlanders hebben, al dus deze Indonesische woord voerder, evenzeer een onge hoorde kwade trouw getoond door het westelijk deel van Nieuw-Guinea niet over te dra gen aan Indonesië die de soeve reiniteit over dit gebied zou hebben. De Indonesische ambassadeur te Londen, Sunario, heeft dins dag een bezoek gebracht aan de hoge commissaris van India in de Britse hoofdstad, mevr. Vidjaja Laksjmi Pandit. Zij hebben gesproken over het hui dige bezoek van minister Luns aan Londen om met ministers presidenten van Gemenebest- landen en Britse leiders over Nieuw-Guinea te spreken. Naar verluidde, neeft Sunario mevr. Pandit op de hoogte ge steld van het Indonesische standpunt in de kwestie. Indonesië blijft vasthouden aan zijn opvatting dat het de soevereiniteit over het gebied heeft. Het wil alleen spreken met bevriende landen of de Verenigde Naties over de voor waarden van de overdracht van het gebied. Om die reden, aldus de Indo nesische woordyoerder, verwerpt Indonesië in de pers de gemelde suggestie van een V. N.-beheer- schap over Nieu --••cin';-,, uit geoefend door India, de Maleise federatie en Australië. Australië heeft reeds de helft van Nieuw-Guinea in zijn macht. Als dit land thans wordt belast met het beheerschap over het andere deel van het eiland, hoe is dan eenmaking van het Wes telijke deel met Indonesië mo gelijk, zo vroeg de woordvoer der. Verder zei de woordvoerder nog dat Indonesië steeds meer het gevoel krijgt dat Groot- Brittannië, waarmee Indonesië altijd bevriend heeft willen zijn, steeds aan de zijde van Ne derland heeft gestaan omdat het laatstgenoemde land een Europees land is. „Het betekent een gebrek aan oprechtheid een probleem als dat van West-Irian vanuit een louter wettisch stand punt te beschouwen en zich steeds aan de zijde van Neder land te scharen." Tenslotte zei de woordvoerder nog dat het bezoek dat gene raal Nasution onlangs aan Mos kou heeft gebracht en het door hem getekende akkoord met de Sowjet-Unie over hulpverlening aan Indonesië misschien de machtsverhouding in het gebied van Nieuw-Guinea kan verande ren. Het Londense blad ..The Ti mes" heeft maandag een schets van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gegeven, waarin deze een minister met een mar kante onconventionele persoon lijkheid wordt genoemd. In de afgelopen acht jaar heeft hij getoond opvallend on afhankelijk te zijn ofschoon hij van onbetwistbaar Rooms- Katholieke huize en een trouw lid van de Katholieke Volkspar tij is, aldus „The Times". Zijn stijl is een mengsel van de oude plechtige vormen en een soms opzienbarende voor uitstrevendheid. Hij is er niet bang voor vast .te houden aan een standpunt waarvoor de meeste anderen weinig voelen, zoals is gebleken op de topcon ferentie van de zes te Parijs. Over zijn humor en onconven tionele en originele wijze van uitdrukking zei de schrijver in ..The Times" dat mr. Luns één van de weinige Nederlandse mi nisters is wiens redevoeringen in het parlement belangstelling trekken, zelfs van de serveer sters van de Kamer die achter het groene gordijn van de ver gaderzaal staan te luisteren. Men zegt, aldus het Londense blad, dat hij op de conferentie te Parijs de enige was die gene raal De Gaulle recht in de ogen keek. Mr. Luns spreekt uitstekend Engels, Frans en Duits en tij dens diplomatieke besprekingen schakelt hij gemakkelijk van de ene taal op de andere over. Hij legt in de internationale politiek zeer de nadruk op de verdediging van het Nederland se standpunt. Kennelijk is het volgens hem zijn taak vóór al les op te komen -voor de belan gen van Nederland, aldus „The Times", President John Kennedy van de Verenigde Staten heeft maandag burgemeester Willy Brandt van W.-Berlijn, die wordt beschouwd als ernstig kandidaat voor het West-Duitse bondskanselier schap, in het Witte Huis te Washington ontvangen. FotoBij deze ontvangst bowl Brandt aan president Kennedy 'n model aan van de West-Berlijnse vrijheids- klok. Geschenken voor Prinses Marijke Tijdens liet bezoek dat Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Marijke dinsdagmiddag aan een der ondiepwatermijnen- vegers in Utrecht hebben ge bracht, zijn de Prinses enkele ge schenken aangeboden. Zij kreeg het scheepsembleem van de rnij- nendienst, een gesneden mijnbol, die 't symbool is van het veilig- maken van de zee. Ook ontving zij een mascotte in de vorm van Donald Duck, die het squadron van de ondiepwatermijnenvegers altijd met zich meevoert. Donald Duck is tevens de roepnaam die gebruikt wordt in het onderling radio-telefonisch contact van deze mijnenvegers. De geschenken wei-den over handigd door bootsman Kleine- pier en machinist Van Lienden. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 31*» Terneuzen Indonesië is klaar voor een gewapende actie in het gebied, maar het zal niet de eerste zijn die er toe over gaat. Indonesië is bereid voor de Nederlandse onderdanen in In donesië te zorgen voor zover hamanitaire beginselen dit ver eisen, aldus heeft de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio. volgens het persagentschap Antara meege deeld. Subandrio verdedigde het be sluit van zijn regering. Engeland ce verzoeken niet langer de belangen in Indonesië te behar tigen. Hij verwierp de Neder landse bewering dat een derge lijk optreden in strijd is met de internationale diplomatieke ge bruiken. Twee jaar geleden verzocht Indonesië Nederland normale diplomatieke betrekkingen aan te knopen op basis van over dracht van Westelijk Nieuw- Guinea. of zich voor te berei den op volledige liquidatie van de Nederlandse bezittingen en belangen. Het jongste besluit van de In donesische regering is slechts een stap in de uitvoering van deze politiek, aldus minister Su bandrio. Hij voegde hier aan toq dat Indonesië voor de Neder landse onderdanen zal zorgen en legde er de nadruk op dat hiermee een einde is gemaakt aan het laatste restant van Nederlandse belangen in Indo nesië. Op de Nederlandse verklaring dat het Indonesische besluit' zonder precedent en tegen de ge bruiken is, antwoordde hij „Het is voor ons geen kwestie van moeten om belangen door een land te laten behartigen nadat de diplomatieke betrek kingen zijn verbroken". Hij zei er persoonlijk niet van over tuigd te zijn dat het Indonesi sche optreden zonder precedent is, maar zelfs wanneer dit zo is, „kan het kwaad wanneer wij een precedent in internationale betrekkingen vestigen?" „Ten slotte worden interna tionale betrekkingen bepaald door het optreden van onafhan kelijke en soevereine staten en soms zijn de oude gebruiken niet langer geschikt voor de huidige omstandigheden". Op de Noord-Duitse Internatio nale voedsel-beurs in Hamburg is deze hoogst moderne boter- hamsmeermachine te zien, welke per uur 3.500 sneetjes kan afleveren. De Verenigde Naties hebben in feite de voorlichting over hun optreden en andere gebeurtenis sen in Kongo gestaakt. "Zater dag j.l. werd de laatste normale persconferentie in Leopoldstad gehouden. De officiële V. N.-woordvoer- der noemde maandag alleen de namen van functionarissen die onderhandelingen met de Kongo lezen voeren. Voorts maakte hij melding van de aankomst van de aankomst van vluchtelingen uit Kivoe. Dinsdag schreef hij de vragen van de journalisten op. Hij zegde toe te zullen trach ten antwoorden er op te krijgen, mar hij kon niet garanderen dat dit zou gelukken. Hij wilde niet zeggen op wiens bevel de nieuwsvoorziening is gestaakt. Jason Sendvve, de voorzitter van de Baloebakat de partij van de Baloebastam iieeft dinsdag in een communiqué her innerd aan de oprichting van de staat Loeloeba, op 31 maart j.l. Deze staat ligt in Noord-Katanga. Als hoofdstad is Manono ge kozen. Intussen heeft de directeur van de monetaire raad van Kongo, Ulmericht, na afloop van een bezoek aan Stanleystad en Boe- kavoe verklaard, dat de toestand in eerstgenoemde stad tengevolge van de blokkade door de centrale regering zeer slecht is. In Kivoe, waarvan Boekavoe de hoofdstad is, was de economische en finan ciële situatie ook rampzalig. In de Oost-provincie en in Kivoe zijn aanhangers van Loemoemba aan de macht. In Stanleystad SPOEDIG DE EERSTE RUSSISCHE MENS IN DE RUIMTE Sowjet-premier Chroesjtsjef heeft tijdens een bijeenkomst van landbouwarbeiders in Akmolinsk, in de republiek Kazakstan, als zijn overtuiging uitgesproken, dat spoedig de eerste Russische mens in een ruimtevaartuig de ruimte in zal gaan. De K.V.P.-fractie in de Twee de Kamer heeft zich maaandag- avond beraden over de voorzie ning in de voorzittersvacature, ontstaan door het bedanken van prof. Romme. Ter vergadering bleek, zo wordt namens de frac tie meegedeeld, dat de heer An driessen om hem moverende per soonsredenen niet aan het alge meen verlangen van de fractie om prof. Romme's plaats defini tief in te nemen, kan voldoen. Hij verklaarde zich echter op verzoek van de fractie bereid voorshands als-wnd voorzitter te blijven optreden. De fractie be sloot haar bestuur op te dragen definitieve voorziening in de va cature Romme voor te bereiden. ONTVOERDE OLIEDESKUNDIGEN TERECHT Een woordvoerder van de Ma rokkaanse ambassade in Madrid heeft dinsdag medegedeeld, dat de elf oliedeskundigen, die zon dag in de Spaanse Sahara, op on geveer tien kilometer van de Ma rokkaanse grens door een uit Marokko gekomen bende werden ontvoerd, zich veilig in het zuiden van Marokko bevinden. Zij zullen onmiddellijk door de Marokkaan se autoriteiten aan Spanje wor den overgedragen. De oliedeskundigen werden door een patrouille van het Ma rokkaanse leger bevrijd, nadat zij door de bende die hen ontvoerde, van Spaans naar Marokkaans ge bied waren gebracht, aldus de woordvoerder van de Marok kaanse ambassade in Madrid. In een op de, onder Spaans be stuur staande, Kanarische eilan den uitgegeven communiqué werd echter gezegd, dat de ge vangenen door een Marokkaanse patrouille waren gearresteerd, nadat zij per ongeluk de Marok kaanse grens hadden overschre den. De Spaanse autoriteiten in Ma drid hebben verklaard officieel niets te weten van het terugvin den van de elf óliedeskundigen. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Madrid heeft dinsdagmiddag bevestigd dat de ontvoerde oliedeskundigen thans onder de hoede van het Marokkaanse leger zijn. De woordvoerder van het Ma rokkaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Rabat heeft in antwoord op vragen over het be richt als zouden de elf ontvoerde óliedeskundigen zich in handen van itet Marokkaanse leger be vinden, gezegd dat hem over deze aangelegenheid niets bekend is. had Ulmericht een onderhoud met Gizenga, de voormalige rech terhand van de vermoorde ex- premier. Volgens Belga zouden de auto riteiten in Leopoldstad besloten hebben, de blokkade van de Oost provincie gedeeltelijk op te hef fen. Men zou op deze wijze wil len komen tot een normalisatie van de betrekkingen tussen Leo poldstad en Stanleystad. Volgens een bericht uit Sjang- goegoe aan de grens tussen het Belgische beheerschapsgebied Roeanda Oeroendi en de provin cie Kivoe, gouden bij een gevecht tussen Maleise troepen van de V.N.-strijdmaeht en Loemoembis- tische militairen in het gebied van Kindoe.in Kivoe aan Kongo lese zijde ongeveer twintig doden en gewonden zijn gevallen. Het gevecht begon, toen Maleise pantserwagens het vuur open den nadat een Maleise officier door aanhangers van Loemoem ba was vermoord. Het hoofd van de troepen in Stanleystad, gene raal Loendoela, heeft zich naar Kindoe begeven. De delegatie van de centrale Kongolese regering bij de Ver enigde Naties heeft verklaard dat de voorstellen van president Nkroemah „buitensporig en on realistisch" zijn. Zoals bekend heeft het Ghanese staatshoofd o.m. de oprichting van een Afri kaans opperbevel voor Kongo, terugtrekking van alle buiten landse diplomaten en ontwape ning van de Kongolese strijd krachten voorgesteld. „Onder het voorwendsel van het niet-erkennen van welke Kon golese regering dan ook trach ten de Verenigde Naties Kongo een oplossing te dicteren zonder rekening te houden met de wen sen van de Kongolezen zelf". De delegatie wenst „op zijn minst" als waarnemer tot de com missie te worden toegelaten. De autoriteiten in Loeloeaburg hebben twintig Kongolese reli gieuzen behorend tot de stam der Aloeba's, uitgewezen. Zij zijn met een vliegtuig van de Ver. Naties naar Elisabethstad ge bracht. Het Belgische persbureau Bel ga heeft in een bericht uit Oesoemboera gemeld, dat in het Belgische beheerschapsgebied Roeanda mer dan 100 arrestaties hebben plaats gehad na een bot sing tussen leden van de Bahoe- toe-stam en van de Watoetsi- stam, waarbij de Bahoetoe onge veer 150 Watoetisi-hutten in brand staken. Eén Watoetsi zou om het leven zijn gekomen. Anderhalf jaar geleden wer den honderden mensen gedood tijdens heftige botsingen tussen de Watoetsi en htm vroegere slaven, de Bahoetoe. In het begin van dit jaar pro- clamerden de Bahoetoe, die S5 procent van de bevolking van Roeanda uitmaken, een repu bliek, Na Mwami i koning) Kige- ra de vijfde, een Watoetsi-prins, van de troon te hebben gestoten. Een zending van 100 ton meng meststoffen wordt op het ogen blik bij Mekog in IJmuiden ge reedgemaakt voor verzending naar Kongo. Deze zending is een gift van de beide eigenaars van de Mekog, de Bataafsche Petro leum Maatschappij N.V. (Konink lijke Shellgroep) en de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. Deze schenking werd reeds in de Tweede Kamer aangekondigd door de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, als een onderdeel van de bijdrage van het Nederlandse bedrijfsleven om te helpen in de noodtoestand van de bevolking in Kongo. De internationale hulpaktie is, zo als bekend, op touw gezet door het initiatief van de voedsel- en landbouworganiatie der Ver. Na ties. De kunstmest, verpakt in 2000 jute zakken met een losse plastic binnenzak, zal op donderdag 16 maart a.s. aan boord worden ge bracht van s.s. „Dahomeykust" in Amsterdam met bestemming Matadi in Kongo. DROOG WEER Het K. N. M. I. deelt mede Het weer in ons land wordt nog steeds beïnvloed door een hogedrukgebied waarvan het centrum zich nabij de ingang van Het Kanaal ophoudt. WOENSDAG 15 MAART v.m. n.m. Breskens 0.30 12.59 Terneuzen 1.05 1.34 Hansweert 1.45 2.14 Walsoorden 1.55 2.24 ZON MAAN op onder op onder maart 15 6.56 18.44 6.23 17.10 16 6.53 18.45 6.54 18.31 18 6.49 18.49 7.50 21.06 19 6.46 1S.50 8.17 22.19 20 6.44 18.52 8.47 23.30 21 6.42 18.54 9.19 Dit beweegt nu weer lang zaam naar het noordoosten. Ér bevindt zich vrij veel bewolking in de onderste lagen van de lucht, waardoor de zon niet veel te voorschijn is geweest. Ook voor vandaag blijft dit zo. waarbij er bovendien in hoofd zaak in het zuidwesten van het land mist van de Noordzee bin nen kan komen drijven. De temperaturen zullen zich weer dicht bij die van dinsdag ophouden, maar plaatselijk kan de zon er eerder doorkomen, waardoor het iets warmer zou kunnen worden. De kans op re gen is nog niet aanwezig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Westelijke wind Droog weer met wolkenvelden en aanvankelijk in hoofdzaak dicht bij de kust enige mist. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1