UIT DE PROVINCIE Matthaus Passion te Hulst DE GROENE HEL LOOP DER BEVOLKING TERNEUZEN 8URGERLJJKE STAND AXEL. BIERVLIET. HOEK. Bijeenkomst P. v. d. A. raadsleden in West Zeeuws-Vlaanderen te Breskens MIDDELBURG AGENDA Terneuzen. „Wij en Zij"-actie gestart. In het parochiehuis werd za terdagmiddag een bijeenkomst gehouden voor de kaderleden van de Zeeuws-Vlaamse K. A. B. om hen, voor zover dit nodig mocht zijn, uitvoerig op de hoogte te stellen van de grote, landelijke K. A. B.-actie „Wij en Zij", die de volgende maand officieel moet starten en die tot doel heeft de nood in de onderontwikkelde ge bieden te helpen lenigen. De bijeenkomst werd voorgeze ten door de heer G. Jacobs, de diocesane voorzitter van de K. A. B. Verder waren daar bij aanwezig de diocesane' secretaris en penningmeester, resp. de he ren C. van Eeden en H. Broeders en de districtsbestuurder van de R. K. fabrieksarbeiders, de heer E. van Hilst. Als bijzondere gast en inleider van deze middag, de nationale propagandaleider van de K. A. B., de heer Louis Beu- mer. In zijn openingswoord zei de heer Jacobs dat de actie in overig Ne derland bijzonder goed is ontvan gen. Hij twijfelde er niet aan of dit zou ook in Zeeuws-Vlaande ren het geval zijn. Wijzend op de grote veranderingen die wij de laatste tien jaar in Nederland tot stand hebben zien komen, zei de voorzitter, dat dit mede te dan ken is aan de solidariteit van 410.0000 Katholieke arbeiders. „Maar onze solidariteit moet rei ken tot ver over onze grenzen naar de vele miljoenen arbeiders in Zuiu-Amerika, Azië en Afrika, lie onder mensonterende omstan digheden leven." De landelijke propagandaleider, Louis, Beumer, herinnerde aan vroegere grote acties als „Wees een Sint voor het kind" of „Moe derdag-actie". Ook nu hebben wij deze actie groots aangepakt, zei spreker, en hij hoopte dat ook Zeeuws-Vlaanderen niet achter zal blijven. Allerlei acties als film- en to neelvoorstellingen, loterijen, col lecten, tombola's zullen op touw moeten worden gezet om zoveel mogelijk geld bijeen te brengen om dë vakbondleiders in die lan den te helpen hun organisatie „van de grond" te krijgen, want ei zijn vele leiders nodig in lan den die door een dictator of een militaire kliek worden geregeerd en die wèl een vakorganisatie willen, maar alleen als zij die voor hun eigen politieke doelein den kunnen gebruiken. Inleider schilderde de ellende van de miljoen trottoirbewoners in een stad als Bombay, waar 'n moede)- zei dat haar kinderen .gelukkig" toch niet lang leven. In Bolivia waar 80 van de ar beiders uit de tinmijnen na 7 jaar versleten zijn en longkanker heb ben. In Zuid-Vietnam waar voor 50.000 mensen één dokter be schikbaar is. Daarom is het nodig dat wij helpen. Nederland staat niet al leen. Ook de christelijke vakbon den in België, Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland cn Oos tenrijk geven jaarlijks belang rijke sommen geld aan het Inter nationaal Christelijk Vakverbond TERNEUZEN. Geboorten. 3 maart. Hans August Gustaf, z. van Johan J. de Vos en Irena A. L. van Lent (won. te Axel). 4 maart. Hendrik Mau rice. z. van Jan C. Lensen en Ber tha E. Van Hijfte (won. te Axel). 5 maait. Francois Pieter, z. van Pieter Leenhouls en Passira H. de Feijter (won. te Oostburg). Marianne Lucy, d. van Huibregt Heyt en Ina J. Koiten (won. te Axel) Jacobus Cornells, z. van Jacobus de Ruijter en Maria L. A. Meertens (Stationsweg 57), 6 .maart. Linda Maria Karin, d. van Willy J. Engelen en Lidy C. van Acker (won. te Sas van Gent). Johanna Irma Paula, d. van Paul F. Haers en Maria E. J. van den Broek Vloos wijkstraat 71). Huw.-aangiften. 2 maart. Bou- dewijn Frederik de Feijter (van Axel), 27 j., jm. en Johanna van Hoeve, 21 j., jd. 7 maart. Celesli- nus Cornelis Johannes Bleyenberg, 29 i, geh. gew. en Antonia The- resia te Moller, 30 j., jd. Huw .-voltrekkingen. 9 maart. Willem. Adriaan de Zeeuw, 36 j„ geh gew. en Adriana de Feijter, 30 j., jd. OverlQden. 2 maart. Marinuc Dieleman. 87 j., geh. gew. met Cornelia Wijna (won. te Axel). 3 maart. Anna Hendrika van Be- zogen. 92 j„ geh. gew. met Krijn Hamelink. 6 maart. Janneke Kolijn, 75 j., echtg. van Pieter van Drongelen. Edmond Adolph van den Eeckhout, 75 j., echtg. van .Maria Louisa Geers. TERNEUZEN. In de afgelopen week hebben aich in deze gemeente gevestigd: J. RoelsWeyts, Baandijk 5, van Sas van Gent; J. M. Ankoné, Mid- denstr. 54, van Vlaardingen; R. K. HL Backers, Azaleastr, 79, van Grefrath (Did); M. L. van der Heijden, Lange Kerkstr. 84, van s-Gravenhage; J. G. Leendertse, lepenlaan 38, van Hoek; J. van der Lugt, Jan Steenstr. 12, van Hellevoetsluis. Vertrokken: J. A. Rouw, Sta tionsweg 19, naar Hoek; J. S. M. de CaluwéBommelijn, Kanaal- weg 14, naar Sas van GentG. P- Post, Fred. Hendrikstr. 3, naar Brammen; S. K. de Nood, Donze- Vïsserstr. 106, naar Middelburg; CL C. T. M. Adriaansens, Burg. Geillstr. 58, naar Sluis. te Brussel om vakbondleiders naar Europa te laten komen, ten einde hen in het werk te bekwa men. Spreker wees op de noodkreten van missie en zending, die over tuigd zijn van de noodzaak van ziekenhuizen, sanatoria, kerken en scholen, maar die er ook van overtuigd zijn, dat veel der be reikte resultaten verloren gaan als de mensen als een nummer in de grote industriecentra terecht komen. De bedoeling van deze actie is in de allereerste plaats dat de leden van de K. A. B. in Zeeuws- Vlaanderen, evenals in overig Ne derland één kwartje zullen offe ren om vakbondleiders te kunnen vormen. Deze landelijke actie is niet voor één keer. Het volgende jaar zal dit weer plaats hebben, zij het dan in een andere vorm, want wij moeten blijven helpen. Scholier onder auto. Goed afgelopen Dondermiddag omstreeks 10 minuten voor vijf kwam een jon gen op een fiets door de De Ruy- tet straat gefietst in de richting van de Kanaalkade. Bij deze krui sing gekomen, zwenkte de scho lier M. van H. zonder stoppen plotseling naar links en reed de weg op. Juist op dat moment was een Belgische auto dit kruispunt ge naderd, waarvan de bestuurder de knaap niet meer kon ontwij ken. Tot zijn geluk kwam de scho lier er met enkele schramme tjes van af. Fiets en auto hadden materiële schade. Toneeluitvoering N.V.V.- contactgroep Zaterdagavond vond in de zaai Willem Beukelszoon de jaarlijkse uitvoering plaats van de N.V.V.- Contaetgroep. De voorzitter, de heer A. Klaeijssen, opende de bijeen komst met een welkomstwoord. Hij vroeg hierin bijzondere aan dacht voor het werk van de N.V.V. Vrouwenbond en wekte de aanwezigen op zoveel moge lijk lid te worden van deze orga nisatie. De heer J. van der Hout, be stuurder van de Alg, Ned. Bouw- bedrijfsbond, sprak' een propa gandistisch woord, waarin hij o.m. aandacht vroeg voor de ar beidstijdverkorting en verschil lende sociale voorzieningen. Daarna was het woord aan de toneelgroep uit de Arbeidersbe weging uit Terneuzen, die het toneelspel „De Pechvogels" opi- voerde. Om dit blijspel in drie bedrij ven werd bijzonder veel en sma kelijk gelachen. Tijdens de pauze werd een gro te verloting gehouden om de on kosten enigszins te dekken. Na afloop was er een bijzonder gezellig en geanimeerd bal, waar voor veel belangstelling was. Uitreiking diploma's cursus Plantenziekten. In hotel „De Vriendschap" reikte de heer A. Hoolhorst, voorzitter van de maatschappij tot bevoredring van ooft en tuin bouw in Zeeuws-Vlaanderen wes telijk deel, de diploma's uit aan de geslaagden van de cursus „Plantenziekten," welke cursus het afgelopen winterseizoen door de heer B. van Bospoort van de Rijksplantenziektekundige dienst te Terneuzen, werd gegeven in 'n lokaal van de openbare lagere school. De heer Hoolhorst herinerde er aan, hoe het met de organisatie was, die het eerst begon met cur- Toen waren er nog geen bevoeg de leerkrachten. Thans is het zó ver gekomen, dat de diverse organisaties, die sindien zijn opgericht, vele ta ken, die O. T. op zich Jiad ge nomen, heeft overgenomen en voortgezet. Ooft- en Tuinbouw blijft er naar streven op haar terrein stimulerend te werken, waarover spreker dan ook ver heugd was, dat deze cursus in Biervliet gehouden kon worden. De heer Hoolhorst zei dat voor de tuinbouw de streek bijzonder gunstige perspectieven biedt. Zo zijn de climatologisehe omstan digheden er gunstiger dan elders in Zeeland. Er is weinig kans op nachtvorstschade, er valt min der hagel en het klimaat is mil der. Ook de afzetmogelijkheden worden steeds gunstiger in ver band met de ontwikkeling van de kanaalzone en de verdere uit bouw van de Benelux. Spreker dankte het gemeente bestuur van Biervliet voor het beschikbaar stelllen van een lo- kalitieit. De heer P. van Daele dankte namens de cursisten de maat schappij van Ooft- en Tuinbouw, dat zij deze cursus heeft willen organiseren, het gemeentebe stuur voor dé beschikbaarstel ling van het lokaal en de leraar voor de prettige wijze waarop hij de cursus heeft gegeven. Deze dank liet hij vergezeld gaan van een tastbaar blijk van waardering in de vorm van een boekenbon voor de heer Van de Bospoort. Burgemeester A. P. Kostense zeide, dat het gemeentebestuur het op prijs heeft gesteld, dat de maatschappij van Ooft- en Tuin bouw de cursus in Biervliet heeft willen houden. De mensen verla ten wegens gebrek aan emplooi de gemeente en het is juist de tuinbouw en de groenteteelt, die de jonge boeren kunnen binden, immers deze teelten kunnen be- drven worden op kleinere perce len dan de landbouwer nodig heeft. Hij gaf de verzekering, dat men steeds op dë medewerking van het gemeentebestuur zal kunnen rekenen. De heer v. d. Bospoort ten slotte dankte namens de cursus O. T. en het gemeentebestuur en sprak zijn felicitaties uit voor de behaalde resultaten. Hij spiak de hoop uit, dat hij er in is ge slaagd de cursisten de nodige kennis bij te brengen, welke voor een beroepsmatige uitoefening van de tuinbouw en groenteteelt noodzakelijk is, Hierop reikte de heer Hool horst de behaalde diploma's uit aan de cursisten Th. de Boevere, J. Dieleman, P. van Daele, H. de Dobbelaere en J. van Hee (allen te Biervliet, J. P. S. A. Thomaes en B. Thomaes beiden te Hoofd plaat) en V. A. M. van de Hemel (te Groede). Voordrachtavond Hero|>eiiing brood- en banket bakkerswinkel Zaterdag j.l. heropende de heer J. Deij, Langestraat 37, alhier zijn geheel gemoderniseerde Brood- en Bankebakkerswinkel. De reeds bestaande winkel is ge heel gemoderniseerd en ingericht volgens de laatste eisen des tijds. De winkelinventaris is zeer des kundig opgesteld en de klanten kunnen thans gemakkelijk hun keuze doen uit de grote sorte ring, vooi het grootste deel in de bakkerij van de heer Deij ver vaardigd. Het is zowel voor de heer Deij ais voor de gemeente Hoek een winkelpand om trots op te zijn. Vergadering C.II.U.-kiesver. Vorige week werd in de Chr. Kleuterschool de jaarvergadering gehouden van de kiesvereniging van de afd. Hoek der C. H. U. Nadat de voorzitter, de heer J. P. Vei gouwe, de aanwezigen had verwelkomd, las hij als Schrift gedeelte 1 Petrus 1, om daarna voor te gaan in gebed. Zaterdag belegde de afdeling i Breskens een belangrijke tak Breskens van de Partij van de Arbeid 'n raadsledenbijeenkomst, die bijzonder is geslaagd. In het jeugdgebouw „De Uit komst" verwelkomde de voorzit ter van de afdeling, de heer W. C. van der Hooft, een groot aan tal raadsleden van de Partij van de Arbeid uit Westelijk Zeeuws- Vlaanderen, het voltallig college van B. en W. van Breskens, als mede het nagenoeg voltallig pro vinciaal bestuur van de Partij van de Arbeid in Zeeland. De heer Van der Hooft bracht het gemeentebestuur van Bres kens dank voor de bereidheid de aanwezigen een inzicht te willen geven in de struktuur der ge meente. Burgemeester J. A. Eekhout voorziter de nadruk op het be lang van een plaatsehjke kies vereniging van een Chr. politieke partij, die men door het lidmaat schap krachtig dient te steunen Hierna werd aangevangen met de behandeling van de agenda van deze vergadering. Na vast stelling van dé notulen van de secretaris en goedkeuring van de rekening en verantwoording van de penningmeester, volgden de periodieke bestuursverkiezingen, waarbij de aan de beurt van af treding zijnde heren J. P. Ver gouwe en M. de Pooter werden herbenoemd. Beide heren namen onder dankbetuiging hun herbe noeming aan. Tot algevaardigden naar de te houden vergadering van de Sta- tenkring werden benoemd de heren L. M. Jansen en M. de Pooter. Bij het agendapunt over het gemeentebeleid werd de aan dacht gevestigd op het verminde ren van het aantal ingezetenen en de aangekondigde grenswijzi ging waarmede gepaard zal gaan een verkleining van het grondge bied der gemeente Hoek en ver mindering van het aantal ingeze tenen. Hierop volgde een bespreking over de mogelijkheid om daar tegen van de zijde van het ge meentebestuur een actie te voe ren, welke enig resultaat ten gunste van de gemeente Hoek zou kunnen opleveren. Ook werd de aandacht geves tigd op de teleurstellingen die het gemeentebestuur ondervindt bij de pogingen om een geschikt perceel grond te verkrijgen voor de aanleg van een sportterrein- Tenslotte werd aangedrongen op een versnelde krotopruiming. Daar van de omvraag geen ge bruik werd gemaakt, werden de aanwezigen aan een welvoorzie ne koffiemaaltijd genodigd, na afloop waarvan het gezelschap nog enige tijd bijeen bleef. Burgemeester mr. De Widt benoemd te Amerfoort. Ingaande 1 april a.s. is be- De bekende Amsterdamse voor- noemd tot burgemeester van drachtkunstenaar J. Oosterwei- Amersfoort mr. J. de Widt, ln zijn openingswoord legde de gaf jn een overzicht een indruk sussen te geven in Nederland, avond. der heeft op zijn tournee door Zeeuws-Vlaanderen ook een be zoek gebracht aan Hoek. Deze uitvoeringen waren georgani seerd door de Ring Oost Zeeuws- Vlaanderen van het C- J. V. Te Hoek hield de heer Ooster- welder de voordracht „Die goeie ome Willem", een verhaal, dat zich destijds werkelijk heeft af gespeeld in de Amsterdamse Jordaan. Verder werkten aan deze avond mee een zangkoor o.l.v. de heer W. Oosterling. Het was jammer dat er voor deze avond geen grotere belang stelling bestond, want het was een zeer geslaagde culturele thans burgemeester van Middel burg. Hij is 10 december 1908 gebo ren te Apeldoorn, waar hij amb tenaar ter gemeentesecretarie werd. Na van 1929 tot 1931 de bestuursschool te Batavia te hebben doorlopen, werd hij ge plaatst bij het binnenlands be stuur in Ned, Indië. In 1935 naar Nederland teruggekomen, stu deerde bij van 1935 tot 1938 In disch recht aan de rijksuniver siteit ts Utrecht. In laatstge noemd jaar deed hij daar doc toraal examen. Mr. De Widt ging toen opnieuw naar Ned. In dië. Hij was daar o.m. burge meester van Pekalongan op Midden-Java. Tijdens de oor van de bedrijvigheid die er in de gemeente Breskens heerst. Allereerst passerde dë visserij de loupe. De burgemeester zette uiteen, dat één der visserij-produkten, n.l. de garnalen, met de regel maat van de klok naar Parijs ver voerd worden. Iedere dag wor den in Parijs garnalen, welke te Breskens werden aangevoerd ten verkoop aangeboden. De Breskense vissersvloot wordt met garantie van de ge meente, vernieuwd. In Breskens wordt door schipper en beman ning gewerkt met het systeem der z.g. deelvisserij. Brengt b.v. de gevangen vis 'n bedrag van 150 per dag op, dan is hiervan de helft voor de kos ten, rente en aflossing van het schip. De andere 75 wordt ge deeld tussen de schipper en be manning. Door de gemeente is een ge meentelijke Vismijn gebouwd. Er wordt 3 Vc mijnrecht betaald. Door een andere vismethode' van de nieuwe schepen is de op brengst hoger geworden. Van de industriële bedrijven noemde spreker de beide drups- fabrieken en het bedrijf van de firma Cruson, die bijdragen aan. de ontwikkeling van. Breskens. Ook de zeiljachtenbo'Uw is voor van nijverheid. De 3e haven, die is toegezegd, zal voor Breskens de nodige uitbreiding van kade ruimte geven. Toen de veerhaven uit de ge meente werd verplaatst, heeft men geen individuele steun aan het Rijk gevraagd, doch met bei de handen de aanleg van een kunstduin, waarop een groot par- keerterrein en enkele hotels kun nen komen, aangegrepen om het tourisme te bevorderen. De heer Eekhout noemde het hertenkamp te Groede van groot belang voor de gehele streek, evenals het Belfort te Sluis. Voorts werd de aandacht der bezoekers gevestigd op het plan- West, het uitbreidingsplan, waar in o.a. het bungalowpark in aan bouw is. Een groot probleem zijn voor Breskens de 226 noodwoningen, die met veel kosten enigszins be woonbaar gehouden worden. spreking in het forum, dat late; op de middag een aantal vragen zou voorgelegd krijgen. Uit dit betoog bleek dat Wes- teljjk Zeeuws-Vlaanderen bij (j,. ontwikkeling, welke thans i,, Zeeland gaande is, dreigt achter te blijven. De hoge werkeloosheideijfers. wijzen er op, dat de zaak der iru dustrialisatie bijzonder moei zaam van de grond komt. De randgebieden rond de ka naalzone en het industriegebied van Walcheren worden leeggezo gen. Er wonen in West Zeeuws. Vlaanderen 28.000 mensen. Dit voor een industriële ontwikkeling een zó klein getal, dat men voor zichtig moet zijn met de aanpak hiervan. Spreker gaf de raad het pro- bleem gezamenlijk aan te pak ken en niet te gaan versnippert'; Voor de landbouw zag dis Westerhout een goede toekom..; als men tijdig weet over te scha. kelen op de tuinbouw. Dit rond de gebieden van de kanaalzone en Walcheren waai de industriële ontwikkeling wel doorzet en deze gebieden in de toekomst van tuinbouwproduklen te voorzien. I fok naar noordelijk-Beleië ,t ,iwn hefl men een groot afzetgebied. In de toekomst zag Ippreke. Westelijk Zeeuws-Vlaanderen dat alleen de gemeente Breskenss zich grote offers getroost voor de industrie, waar ook de inwoners van Groede, Schoondijke en I-Ioofdplaat werk vinden. Een sa menwerking van een kring ge meenten rond Breskens zou de meer als woongebied voor de mensen die werkzaam zijn in de industrie in de kanaalzone en in Walcheren, met belangrijke in dustrieën in Breskens, Sluis an financiële armslag kunnen ge- eventueel te Oostburg! Wi'H^V°°rHaf"tH?,kalng en"lt" Voorts zullen voor het bewoon- tounl i?° wZ3+I baar hüudt'n van de streek be- kUijk is Wil men ook Mest paalde voorzieningen gemeen- Zeeuws-Vlaanderen bewoonbaar MAANDAG 13 AART TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: La Vérité. Concertgebouw, 8 uur: Muziek- en Toneeluitvoering Harmonie Terneuzen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Parlum en mannen. DINSDAG 14 MAART TERNEUZEN.: Luxor Thea ter, 8 uur: Het levensver haal van Gene Krupa. Concertgebouw, 8 uur: Muziek- en Toneeluitvoering Harmonie Terneuzen. SAS VAN GENT: Gemeente huis, 11 uur: Aanbesteding uitvoeren van. grond-, rio- lerings- en bestratingswer- ken in het exploitatieplan „West", 3e ged. logsjaren was Ecij geïnterneerd in Japanse gevangenkampen. Na zijn terugkeer in Neder land werd hij in 1946 benoemd tot burgemeester van Avereest. Zijn burgemeesterschap van Middelburg dateert van 16 fe bruari 1958 Mr. De Widt is Nederlands Hervormd. Hij is geen lid van een politieke partij, maar be weegt zich in liberale kringen. houden, dan zal in nauwe samen werking tussen de gemeenten on derling meer bereikt kunnen worden, dan Breskens alleen zal kunnen doen, De heer W. C. van der Hooft bracht de burgemeester dank voor zijn uiteenzetting. Het gezelschap werd hierna pet- bus langs de verschillende objec ten van de gemeenten gebracht. Zo werd o.m. een bezoek ge bracht aan de riool-zuiveringsin stallatie, het gemeentelijk bad- buis, het mijnbedrijf, terwijl ook het kunstduin werd beklommen. In hotel De Milliano werden enkele verversingen aangeboden, en had men de gelegenheid onder ling van gedachten te wisselen over de diverse problemen waar- schappelijk door de gemeenten moeten worden aangepakt. Zo zag inleider o.m. een sti mulans aan het schouwburg-be zoek, een gemeentelijke bijdrage in de hoge buskosten naar de centrumgemeenten. Ook een gemeenschappelijke openbare bibliotheek. Er zal meer aandacht moeten word™ besteed aan de sociale culturele infrastructuur. Hij pleitte e: voor, dat men op dit terrein een gemeenschappelijk, plan zal op stellen, en dit plan in verschillen de stadia zal gaan uitvoeren. Na deze interssente inleiding werd aan een forum, bestaande uit drs. Th. Westerhout (voorzit ter), burgemeester J. van Leen wen, mevr. E. van der Broecke- de Man, de heren P. Toesseint en mede raadsleden geconfronteerd M_ van Poelje een aantal vra; worden. Daarna werd in „De Uitkomst" een goed verzorgde lunch, aange boden. Voor de middagbijeenkomst waarvoor ook leden en belang stellenden waren uitgenodigd, bestond veel animo. Drs. Th. Westeriiout, lid van de Tweede Kamer, gaf in een aandachtig beluisterd betoog, een aantal knelpunten aan ter he- gen gesteld. Nadat men uitvoerig over de vragen gesproken had, en cr weieens verrassende standpun ten aan het licht kwamen, werd deze bijzonder geslaagde bijeen komst door de heer Van der Hooft met een dankwoord aan de inleiders, het forum en het ge meentebestuur van Bresken- voor de prettige ontvangst, sloten. door HENRI VAN WERMESKERKEN 81) (Nadruk verboden.) i blanke bloed gaan spreken, ze I staat mij zoveel meer nabij. Ze Niet ver van de plek waar wij is ernstig, als was zij achttien, van de verdorsting gered zijn, en kinderlijk als vijftien. Een hebben wij een dag gekampeerd om geheel op krachten te ka men. voor wij de fatale sprong in de woestijn wagen. Drie dagen zullen wij daar moeten trekken 's nachts, steeds 's nachts, omdat de dagen te heet zijn en het water onder het lopen ook te snel ver damptIn de zakken, zowel als in onze magen. Ook hebben wij dan minder last van de insecten, die dit land tot een hel maken. Wij zijn opnieuw goed gewa pend. Alle water is vers, wij hebben een neusbeer geschoten, die ronddwaalde. Misschien de zelfde, die ons eenmaal zo deed schrikken. Maria is nu een echte kame raad van mij geworden. Ze blijft voortdurend in mijn nabij heid, haar ogen zijn steeds op mij gericht. Toen ik eenmaal struikelde, was zij het eerst bij mij en in haar ogen kwam zulk een roerende bezorgdheid, dat ik ontdaan was. Taipeke is sterk op de derde plaats teruggedron gen. Die blijft toch altijd Indi aan. In Maria is steeds meer het vader, die een dochtertje van haar jongste ogenblik opvoedt kan niet zoveel houden van zijn kind, als ik van Maria. Dat ge heugenverlies door de schok of angst, werkt het bij haar uit. Ze schijnt nu te menen, dat ze al tijd bij mij was.... Voor mij is het of zij altijd in mijn leven geweest is. Het is mij of de jacht door de wildernis noodza kelijk was, omdat ik van haar bestaan wist, of ik altijd naar haar verlangd had. Alles is be vredigd. De tocht is beloond, al le moeilijkheden zijn beloond en vergeten. Zij kent nu al veel nieuwe klankenLopensnel buk.... water drinken.... Ze zegt ze steeds met het woord vader ervoor en dat klinkt aan doenlijk. Alleen deze woestijn nog. DE VERVOLGING Voort.... voort, zo snel mo gelijk. Taipeke heeft iets gezien. Hij heeft mij gewaarschuwd. An derhalve dag zijn wij reeds in de woestijn, Taipeke heeft een welving beklommen en ineens is hij snel neergedoken en naar ons toegekomen en heeft ach ter ons gewezen. „Aika-Aika Hebben zij dan toch onze vlucht gemerkt, hebben zij ons als vroeger gezien op de rand van de woestijn, toen ze ons te gemoet trokken? En zijn ze ons nu nagesneld? Wij wilden juist kamperen. De nacht was voorbij. En daar vallen zijn woordenAika- Aika, wrang in de vrede, die de laatste dagen in ons was. Over welke duivelse middelen be schikken die Aikas, dat ze twee nachten marcheren ver kunnen zien of waarnemen? Ik ben snel op de heuveltop gaan zien. Ja, heel ver in de woestijn naar het zuiden, zwar te stippen, drie in tal. Groepen mensen. Ik zie ze tegen de zon, die nog laag staat, in. Zij kun nen ons nog niet gezien hebben maar zij volgen ons spoor VoortWij zijn niet moe, kun nen nog wel tot het heetst van de dag volhoudenMaar dan? Doch ze moeten ock moe zijn. zij zijn sneller gekomen dan wij gingen. Ze twee dagen inhalen. Maria begrijpt niets, ze moet ook niets weten. Als ik haar zeg Lóóp Maria, snel, dan ant woord ze: Vader, loop Maria snel!" Ze is sneller dan wij nu. Ze heeft leren lopen. Wij vermijden de heuvels, trekken deze enigszins om, met het doel geen zwarte silhouet ten tegen de lucht te tonen. Dan kunnen wij niet meer Over zoveel mogelijk harde grond gaande, om geen sporen achter te laten, slaan wjj links af achter een heuvelkam, ter wijl Taipeke nog een aantal sporen rechtdoor maakt, om hen af te leiden Daar moeten wij kamperen, anders zouden wij erbij neerval len. Ik kruip liggend op de heuvel. Nergens een spoor meer van hun silhouetten. Ze zijn dus ook gaan kamperen, des te be ter. Nog één nacht marcheren en dan bereiken wij terreinen waar zij zich misschien niet wa gen zullen om andere Indianen die er kunnen wonen. Dan zijn ze buiten de natuurlijke be scherming, die hun de woestijn biedt, en die ons nog gevangen houdt in zijn felgloeiende zand. Maria begrijpt nog niets. Ze is in haar gedachten kind. en blij en jong. Ze weet niet van strijd en oorlog. Ze weet alleen, dat ze bij vaader is. En vader bij haar. Er zullen vele, vele Aikas moe ten sterven, ais zij Maria terug krijgen. Maar dat zal hun doel niet zijn de vreemde blanke mag niet terugkeren uit dit land. Wij hadden enige weken nog langer in de grot moeten blijven, dan moesten hadden zij er niet meer aan ge dacht, waren minder waakzaam geworden. Minstens drie uur marcheren ver is niemand. Wij kunnen dus veilig rusten. Wij moeten ook rusten, vfant de dorst schroeit hevig. Bijna alle water is op. Het. is al koel, als Taipeke mij wekt. Van de Aikas nog geen spoor. Nu voort marcheren door de nacht. Eerst ieder een slok water. Dat geeft kracht. (Wordt vervolgd.) De traditie, die Willem Mengel berg vestigde door in Amster dam jaarlijks de Mattnaus Pas sion uit te voeren, heeft in vele provinciesteden navolging gevon den. ik kan mij vaak mei aan de indruk onttrekken dat dit voor- vele koren echler een te grote opgave is. Technisch kan zo'n uitvoering vaak wel door de beu gel, maai zoais bij elke compo sitie gaat het niet zozeer om de noten dan om hetgeen zij samen met de tekst uitdi ukken. Hier nu zijn er bij veie uitvoeringen soms vele gebreken. Juist daar om is het zo prettig, dat hier in Hulst daarop een uitzondering worat gemaakt. De omgeving mooie Gothische basilieken ae uitvoerenden Fhilliarmonisch koor Toonkunst, het Rotterdams i-ouiharmonisch orkest en de jongenskoren St Willibrord uit Rotterdam en Zingend Jeugd uit Hulst) staan ieder jaar borg dat de traditie gehandhaafd blijft, en dan op de goede manier. Een suggestie, die ik reeds bij een vorige maal te berde bracht, zou ik toch gaarne nogmaals herhalen. Zou deze traditie niet eens doorbroken kunnen worden door een uitvoering van de Jo- hannus Passion, welk werk zeker niet onderdoet voor de Matthaus Passion en waarvan men in het algemeen zo weinig kent en ge hoord heeft. Do overweging er van lijkt me de moeite waard, te meer daar de muzikale uitvoe ringen in Zeeuws-Vlaanderen niet zo talrijk zijn en we dus moeten nemen wat mogelijk is. Wat de uitvoering van gister middag betreft het volgende: De algehele leiding berustte 'itmaal bij de dirigent Kees Stol wijk, die voor de moesten geen orb. kende meer zal zijn en die zijn sporen als dirigent reeds lang heeft verdiend. We denken alleen nog maar aan het; Haagse matrozenkóor. Ook nu heeft hij ons weer volledig laten genieten van Bach's compositie. Wat hij gistermiddag klaar kreeg met zijn koor was voortref felijk. Alle stemmen waren even wichtig verdeeld en waren ook in de moeilijke polifone-delen goed te volgen. Iets minder was het gesteld met het orkest, dat hier en daar te kampen had met onderlinge ongelijkheden, vooral bij de be geleidingen der solisten. De oor zaken daarvan waren velerlei, maar wel in de eerste plaats te wijten aan de passiviteit van de orkestleden. We weten dat het een zware opgave is in deze we ken voor Pasen dit werk zovele malen te moeten begeleiden, maar dat is hier geen veront schuldiging voor. Ook gingen enige solisten hier niet vrij uit, zoals de tenor Willy van Heese, die wel enige >moeite had met het oi kest en aanvankelijk ook met zijn stem, en de bas Cornelis Sehell, die in zijn diepste register bijna onver staanbaar was. Hans Wilbrink, die de Christus-partij verttolkte voldëed zeer goed, evenals de ai' Annie Hermes die, een beet.it moeilijk begonnen, toch tot moo» dingen kwam. Het meest vu, deden we] de Evangelist Naai Pöld met ziin sonore stem, dit hij tot het einde van de zee zware Evangelisten-partij biet.' behouden, en de sopraan EU) Ameling, die met overgave zr gend haar deel ten zeerste aa het geheel bijdroeg, zonder da' het knijpen bij hoge tonen ee enkele maal daar veel afbreit aan deed. Niets dan lof tenslotte voo instrumentale solisten, die i:' allen prachtig van hun taak he- ben gekweten. Dit alles doe'- geenszins afbreuk aan het F heel, juist al omdat in een w'el"; van ongeveer drie uur nu nie' alles volmaakt kan zijn. Het geheel was zeer aannemc lijk en w§ hopen dan ook dat °e organisatoren, aan wie de eer van deze uitvoering voor deel te danken is, het volga11® jaar ons weer zullen laten gen* ten van de Matthaus of welliW' de Johannus Passion van Johan Sebastian Bach. H. B. (Adv.) KLEUR OP DE WANGEN MET SARCO GLOBINE het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge* zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kinderen tot 12 iaa alleen In vloeibare vorm DUTIM N.V.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2