DE BABYKAMER enu van de week Vrouwen, bewapent U! 1fwt de 91? EEN NIEUW TUINPAD r het liefste plekje in Uw huis De hele zaterdag vrij en toch nog overwerkt! DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 De nieuwe collectie van Dick Holthaus NIET TE HELPEN MET VRIJE MAANDAGOCHTEND VOORJAARSMOEHEID LEUGENONTDEKKERS VOOR JAPANSE MEISJES ZO MOEDER, ZO DOCHTER Er kunnen veel heerlijke ogenblikken zijn in het leven van een vrouw, maar een van de mooiste is toch wel als ze kleertjes gaat maken en het kamertje inricht voor de baby, die zal komen. Dat zijn bezigheden, die zo nu en dan worden onderbroken door ogenblikken van wegdromen. Het moedertje staat dan bij het nog lege ledikantje en in gedachten ziet ze een klein rose kopje onder het strak ge trokken lakentje te voorschijn komen Waarom wordt er eigenlijk zo weinig ge schreven over 't inrichten van baby-kamers In elk boek over woningin richting staan verhaaltjes over elkamers en speelhoekjes, maar de baby-kamer wordt meestal vergeten. We wllien hier met u hier over een praatje maken en een paar tips geven. U weet, dat kindertjes de neiging hebben om groter te worden en dat dit meestal vlugger gaat dan we denken. Daarom is het toch wel goed om bij het in richten van een baby-kamer er aan te denken, dat heel spoe dig een kleuter door dit ka mertje zal kruipen en dan duurt het maar even of er zal behoefte ontstaan aan een praktische speelruimte. Als we de vraag stellen, wel ke vloerbedekking het meest geschikt is voor een baby-ka mer, denken we dus niet alleen aan dat lieve wezentje dat straks in het ledikantje zal liggen, maar evengoed aan de stoeigrage kleuter, die behoef te heeft aan speelruimte. Hoe warm en gezellig een modern plaktapijtje ook is voor een baby-kamer, we zouden toch linoleum nemen, en zo moge lijk hierop in het begin een warm, gezellig los kleedje leg gen. Wordt van het kamertje la ter een speelkamertje gemaakt, dan is voor dit doel de meest geschikte vloerbedekking al aanwezig. Wist u dat er bij zonder leuke insets" zijn te krijgen, speciaal voor lino>- leumvloeren van kinderka mers? Het zijn herkenbare fi guurtjes, die in de baan lino leum kunnen worden gelegd en die de vloer voor de kinde ren tot een stukje speelgoed maken. De wanden kunnen op de bekende manier worden be hangen, maar in dit geval zou den wij een lambrizering van wandlinoleum of van plastic- leer aanbrengen. Gewoon be hang wordt spoedig vuil en vooral de wand achter de commode heeft veel te verdu ren. U kunt ook de wanden van onder tot boven met plas- ticleer beplakken en dan hebt u uw verdere leven geen om kijken meer naar het kamer tje, want dit betrekkelijk goed kope materiaal is onverslijt baar en u kunt het met water en zeep onbeperkt reinigen. Vergeet u vooral niet om op een geschikt plekje een flink stuk zwart, donker groen of bruin plasticleer of wandlinoleum te laten plak ken, want dan heeft uw kleu ter straks gelijk een school bord. Er moet natuurlijk ook een aardige lamp worden ge kocht. Kiest u vooral een type, waarvan de gloeilamp niet zichtbaar is en als het kan, neem dan een lamp die naar beneden een zacht dif fuus licht en naar boven in direct licht geeft. Dat zachte indirecte licht is erg gemak kelijk als u 's avonds nog- eens in het ledikantje wilt kijken of uw baby nog lekker warm ligt weggestopt. Ook tijdens ziekte is indirect licht bijzonder handig. Veel kleu ters willen 's nachts .graag een beetje licht in hun ka mertje en voor dat doel kunt u stopcontactlampen krijgen, die praktisch geen stroom verbruiken en een heel zacht licht geven. Waar moet u meebeginnen, met een wieg of een ledikant je? Een kinderledikantje koopt u met het oog op de toekomst en een wieg alleen voor de baby. Er zijn heel aardige le dikant j es in leuke kleuren en versierd met aardige figuur tjes, maar we kunnen ons best voorstellen, dat u de voorkeur geeft aan een mooi rotanwieg je met kunstig geplooide ru ches. Als u bang bent dat uw baby gemakkelijk kou zal vatten in zo'n open ledikantje, kunt u een model met afneembare he mel nemen en het geheel lijkt dan veel op een wiegje. Wat de matras betreft, raden wij u aan geen zeegras, erin of va rens te nemen, want deze ma terialen zijn sterk hygrosco- pisch. Dit wil zeggen, dat ze het vocht uit de omgeving op nemen. Een dun bedje van schuim- plastic is veel praktischer. Het is ongevoelig voor vocht en u kunt het zonodig laten reini gen. Als u dekentjes gaat uitzoe ken, vraagt u dan eens naar Loacril dekens, deze zijn ge maakt van..... aardgas, maar wat belangrijker isze pluizen niet en het kan geen kwaad als de vingertjes van uw baby er mee spelen. In de baby-kamer behoort verder een commode, die te vens als aankleedtafel kan worden gebruikt. Als aankleed- matrasje kunt u weer het bes te schuimplastic nemen met een afneembaar overtrek. De meeste commodes hebben een bergruimte, die met een deur is afgesloten en daarnaast en kele laden. Deze indeling vol doet heel goed. Laden over de volle breedte van de commode schuiven soms wat moeilijk en worden spoedig erg zwaar. Er zijn ook modellen in de handel met aan de zijkanten uit- schuifbare bladen. Deze zijn erg handig voor het plaatsen van alles wat u nodig hebt om de baby te wassen. Ofschoon het niet altijd wordt gedaan, isiiet toch goed om even te overwegen direct een klein bergkastje aan te schaffen. Vooral als de baby wat groter wordt, blijkt de commode spoedig te klein voor al de kleertjes en bovendien is zo'n bergkastje gemakkelijk voor het opbergen van speel goed. De meeste kinderkamermeu beltjes zijn tegenwoordig uit gevoerd in gespoten schilder werk. Deze afwerking die laquée wordt genoemd is heel sterk en mochten na en kele jaren hier en daar wat beschadigingen zijn gekomen, dan kunt u met verf en kwast de meubeltjes weer als nieuw maken. In baby-kamers ge bruikt men graag rose of blauw. Beide kleuren laten zich heel mooi met zacht grijs combineren. En verdernee, verder moet u het zelf doen, want niemand zal met zoveel liefde de sfeer van de baby kamer kunnen bepalen dan uzelf. Zeer grote vitamine C-tekoiten komen heden ten dage zelden meer voor. Slechts af en toe ivordt er in onze ziekenhuizen wel eens iemand opgenomen, die als ge volg van een al te eenzijdige voeding de klassiekever schijnselen van „scheurbuik" vertoont. Een minder groot vitamine C-gebrek is, in ieder geval in het voorjaar nog steeds bij tal van mensen aanwezig. Velen worden in dit gedeelte van het jaar overvallen door een echte tegenzin in hun werk. Deze verlammende moeheid en algemene lusteloosheid berusten dan meestal op een tekort aan vitamine C. Ook hier is dan een te éénzijdige voeding gedurende de wintermaanden de oorzaak. Een paar tlagen vitamine C-tabletten of sinaasappelen kunnen in zulke situaties wonderen doen. Mannequin Tanja toont hier twee modellen uit de nieuwe voor- jaars-zomercollectie 1961 van de Amsterdamse couturier Dick Holthaus: Links een tailleur van beige wollen stof (Iïodier) en rechts een boutique-ensemble. E. P. SIMONS. Ananas is een grote gele ge schubde vrucht die behoorlijk zwaar (14) kg kan worden en hier in ons land in kassen tot rijpheid kan worden gebracht. De vrucht kan in plakken worden gesnedèhi maar aardi ger is het om de top eraf te snij- Nu de son ons al naar bui ten heeft gelokt, maakt iedereen weer plannen voor de tuin. Planten worden ge kocht, mest opgebracht, ro zen gesproeid, de turfmolm ondergespit. Bij een goed on derhouden tuintje hoort een fraai aangelegd tuinpad. Het is niet nodig, dat er voor het aanleggen van een dergelijk pad steeds veel geld wordt neergeteld. Dat doen we zelf. We kunnen gebruik maken van allerlei materiaal als b.v. kool-as (sintels), grind, stenen of steenslag, tegels en natuursteen. Wij kunnen ons bepalen tot de aanleg met behulp van bak- of metselstenen. We kunnen ook flagstones kopen of zelf gieten, het doet er weinig toe of deze bestaan uit grote dan wel kleine brok ken, het komt immers dan toch op grillige vormen. Wel is het van belang dikke stuk ken te nemen, want dunne glijden snel wpg. Ook kun nen wij onze toevlucht ne men tot puin van afbraak, dit is in de meeste gevallen goedkoop verkrijgbaar. Heb ben we een partijtje op de kop getikt, dan moeten deze stenen allereerst afgebikt worden, waarvoor we een hamer of bijl nemen. Maar daar moet u tijd voor nemen. Het is geen gemakkelijk werkje. Het puinpad Vooraf hebben we de plaats bepaald waar het pad zal moeten komen. Hier spannen we een paar lijnen. Als we puin kiezen, graven we de aarde over de gehele lengte ongeveer 10 cm uit. Langs de rand komen zoveel mogelijk hele stenen te lig gen, opdat de inhoud niet weg kan rollen naar huiten. Deze graven we rechtop in de grond in. We plaatsen ze alle op gelijke hoogte. De tussenliggende grond stam pen we goed aan met een plankje waarop een klamp of een oude bezemsteel Is be vestigd. Nu staan ons verder verschillends mogelijkheden ter. dienste. We kunnen het pad opvul len met grond, dat staat tij delijk mooi, maar het grind wordt ingelopen in de grond en we moeten het onkruid steeds tijdig wegnemen. Dus flink harken en elk gras sprietje er direct uittrekken. Doen we dit dagelijks even, dan zullen we niet veel last ondervinden. Tijdig aanhar ken is eveneens noodzakelijk, opdat het uiterlijk, dat ook wat wil hebben, er goed ver zorgd uitziet. Flagstones gieten ge- van Het zal menige Nederlandse vrouw noegen hebben gedaan, dat de officier justitie te Amsterdam geen termen heeft ge vonden om een vervolging in te stellen tegen het meisje, dat een aanrander wist af te schudden door hem te steken met een stiletto. In feite overtrad de jongedame de wet door liet bezit van een verboden wapen, maar ge zien de liekentenis van het slachtoffer dat hij het metterdaad op tilt meisje had voorzien, werd haar beroep op noodweer geaccepteerd. Mag nu elk meisje zo'n levensgevaarlijke dolk bij zich steken en bij de minste of ge ringste aanleiding gebruiken? De tongen en de pennen zijn daarover in sterke beroering gekomen. De politie wil er niet aan. Een burgemeestersvrouw daarentegen advi seerde de vrouwen een lange hoedenspeld bij zich te dragen om zich in kritieke ogen blikken daarmee te verweren. Dat is im mers geen verboden wapen. Het wordt lijkt ons om het even, toegebracht. Mat aan hoe de steek stiletto, aan hoedenspeld of een broche. Het gaat er om, of het gebruik verantwoord is of niet. Voor een werkelijke aanrander is de zwaarste straf gerechtvaardigd. De uitspraak tegen de lustmoordenaar van een telefoniste ten huize van een politie-inspecteur luidde levenslang. Wie zich aan een anders leven of diens lichaam vergrijpt, zou op de strengste wijze bestraft moeten worden. Maar de wet eist, dat wij geen eigen rechter spelen. En toch kunnen wij op het moment zelf de rechter niet af wachten. De wet zal dus in dit geval een uit zondering moeten Snaken. Tot behoud van eigen leven en levensgeluk moet het mogelijk zijn, dat iemand zich met welk wapen ook verdedigt. Dat kan alleen op dat kritieke ogenblik als de aanrander toeslaat. Elke tel later kan te laat zijn. Zolang de justitie onze straten niet weet te zuiveren van die psychopaten en andere misdadige elementen, zal zij moeten tole reren, dat de vrouwen deze zuivering zelve ter hand nemen. «I.LEN EEOKHOFF. Gebruiken we tegels, hetzij vierkante, in lichte kleur dan wel gekleurde, dan houden wij bij het uitzetten van het pad rekening met de breedte van de tegels, dus laten we zeggen 4 tegels op een rij, dan behoeven we geen tegels doormidden "te slaan. Kopen we flagstones, dan is dat wel duurder, want de prijs bedraagt ongeveer 10 12 per m-, maar flagsto nes kunnen we ook goedkoop zelf gieten van gekleurd ce ment. Een juiste verhouding is b.v. 1 deel portland cement, 2 delen zand en 3 delen fijn grind. Dit cement gieten we in onregelmatig gestoken ga ten van een onafgegraven trac van plm. 5 cm diepte. Stevig aandrukken. Vóór dit droog is leggen we er een laagje gekleurd cement over heen van 1 deel portland ce ment, 2 delen zand en een kwart deel dodekop (bij de drogist verkrijgbaar), zodat we een aardig geheel krijgen, want de rode specie steekt heel aardig af met de kleur van het gras. Het is nodig dat de cement zuiver vlak ligt en den en er in z'n geheel uit te trekken. De ogen en het harde hart moeten dan uit het vrucht vlees worden gesneden en het geheel kan dan weer in plakken gesneden in het omhulsel wor den gedaan. De top wordt er als versiering weer bovenop gezet. Ananas-mercedes is een ana nassla van stukjes ananas en ander vers fruit vermengd met slagroom en besprenkeld met wat kirsch. Deze sla wordt liefst ook weer in het omhulsel opge diend. ZONDAG: Russische biefstuk (gehakte biefstuk met brood en yoghurt aangemaakt), raapstelen, aardappelen, ana nas-mercedes. MAANDAG: Aardappelkaas- pudding, andijvie, rödgrod. DINSDAG: Pikante savóyekool (met ham, kaas, uien en ap pel), aardappelen, kerriesaus, stoofpeertjes. WOENSDAG: Rookworst, snij bonen met witte bonen, aard appelpuree, cocosvla. DONDERDAG: Eiergehakt, spi nazie, pommes frites, yog hurt met geraspte appel. VRIJDAG: Gebakken paling, veldsla, radijs- en komkom mersla, botersaus, rijst öf kalfsvleesrag out, gemengde sla, rijst, appeltaart. ZATERDAGPasqualino di Ag- nello, vruchtengruwel. RECEPTEN A ardappelkaaspudding. Er moet echter nog een andere oorzaak dan vitamine C-tekort zijn voor het volledige gebrek aan animo, dat men sommige mensen plotseling ziet overvallen, want „het-geen-werk-meer-kunnen- zien" doet zich helemaal niet al leen in de lente doch in alle maanden van het jaar voor. Dan heet het niet „hij lijdt aan voorjaarsmooheid", maar dan is het kortweg „hij is overwerkt" en het is bij deze laatstgenoemde „ziekte", dat wij thans een ogen blik stil willen staan, want het lijkt wel of een steeds groter aan tal mensen door dit lijden wordt bezocht. Wie wel en wie niet P Wie .overwerkt" is, heeft, zoals het woord aanduidt, teveel arbeid verricht, met andere woordenhij is ziek geworden omdat hij te hard heeft gewerkt. Deze gedach te wil er bij de mensheid wel in, want zijn we niet opgevoed met de gedachte dat werken een straf, althans iets heel onplezierigs is? Welke mensen raken er nu eigenlijk „overwerkt"? Wanneer men daarover gaat nadenken, valt het allereerst op dat lieden die aardigheid in hun werk heb ben, jaren achtereen, zonder zelfs vakantie te nemen, dagelijks tien en meer uren per dag kunnen werken zonder dat er zich bij hen verschijnselen van lichamelijke of geestelijke uitputting voordoen. Verder ziet men dan om zich heen ook mensen die door een verkeerde manier van leven hun weerstand en daarmee ook hun gezondheid ondermijnen. Ook zonder dat zij de een of andere speciale arbeid verrichten, treden bij hen verschijnselen van uitput ting op. Hoeveel mensen zijn er na hun vakantie niet totaal „overwerkt"? Alles tegelijkertijd Dat zijn mensen die hun krach ten niet kunnen verdelen en die niet tot een harmonische dag indeling kunnen komen. Zij komen chronisch slaap tekort; niet omdat ze tot diep in de nacht aan het werk zijn, maar veeleer omdat zij gewoonweg niet naar bed kunnen komen. In hun bezigheden nemen zij steeds meer hooi op hun vork en zij verliezen zich daarbij nog der mate in kleinigheden, dat zij er op den duur zelf geen raad meer mee weten. Worden hierbij nu ook de maaltijden nog op on regelmatige tijden en in der haast genuttigd en ig er een overmatig gebruik van alcohol en nicotine, dan zijn alle voor waarden tegelijkertijd aanwezig, die een lichamelijke ineenstorting bevorderen. De „overwerktheid" doet zich vooral voor bij bezige en ner veuze mensen, meestentijds zijn deze mensen ook intelligent en begaafd. Het is daarom vreemd, dat er bij hen juist op dit ene punt van levenskunst zulk een oordeelszwakte bestaat. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden) Er zijn, wil men de uitvinder ge loven van een klein model „leugenontdekkers", die in een zak van de kleding kun nen worden meegedragen, moeilijke tijden voor de Ja panse don juans op komst. De uitvinder verklaart namelijk dat deze apparaten, die onge veer zeventig gulden zullen kosten, de Japanse meisjes „grote diensten" kunnen be wijzen om vast te stellen of de haar door haar verliefde vrienden gedane verzekerin gen, dat zij voor hen de enige en ware uitverkorenen zijn, inderdaad op haar nominale waarde kunnen worden aan vaard. De „leugenontdekkers" zullen van april af voor „zekerheid" wensende Japanse schonen te (Adv.) gelijk komen te liggen. Laat vooral het cement goed droog worden, voordat er over gelo pen wordt! 1 kg gare aardappelen zeven en één nacht laten staan. De volgende dag 100 gram boter met 3 eierdooiers schuimig roe- goed vast aangedrukt wordt, j ren; de aardappelpuree50 gram opdat de tegels zo gelijk mo- maïzena, 100 gram geraspte kaas, zout en noot erdoor men gen en tot slot de drie stijfge- slagen eiwitten er voorzichtig doorscheppen. Het deeg in een beboterde, met paneermeel be strooide warme puddingvorm doen en ongeveer 1 !4 uur au bain marie zachtjes laten koken. Dan de deksel er afhalen, even laten uitdampen, de kanten met een mes losmaken, de pudding op een verwarmde schotel keren en met geraspte kaas bestrooien. Sla en tomatensaus erbij geven. Steenslag en tegels Tussen de stenen kunnen we ook steenslag storten en daarover fijne kool-as. De on dergrond dient dan om re genwater door te laten. Tegels kunnen we ook zelf maken. De normale maat is 30 x 30 cm. Om deze tegels te maken, maken we eerst van hout een bakje van de juiste maat, en storten we dit bak je vol cement, mengverhou- ding 1 deel cement, 2 delen zand. De bakjes moeten ge vuld worden tot iets onder de rand van het houten bak je. Willen we een meer-kleu- renmengsel hebben, dan kunnen we bij het bovenge noemde mengsel wat steen rood voegen. Om en om in kleur doet het goed. (Nadruk verboden.) Pasqualino-di Agnello. Maak een smakelijke lamsha- ché met uitjes en eventueel knoflook. Kook de nodige spag hetti, spoel deze met kokend water af en laat ze uitlekken. Spatel er per 200 gram spaghet ti 150 gram belegen kaas en wei nig witte peper doorheen. Op dienen op grote platte schotel met lamshaché midden in de spaghetti. Wat gehakte peterse lie erbij geven. De 24-jarige mevr. Marilyn Gibson uit Bradford is een bekende mannequin in Engeland. Geen wonder, dat de 2-jarige Jacky (links) au da 4-jariga Christin» Gibson in moeder» voetstappen treden.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9