De 15de zitting der V.N. G^OLUERvah <:^Ooorjaar Fa J. K. IJl DIXHOOR!) en Zn Kun( ialen? NOBELS-MOLDUCCI GESLOTEN VERLINDE Is. W. Adriaansens PROCES IN MADRID Drink gesloten Sportterrein Zaamslag grote prijskaarting Hotel «CENTRAAL» 550ste STAATSLOTERIJ 4e klas 17e 'Zaterdag 11 maart 1961 Pagïna 5 N.A.V.Ogéén vierde atoommacht Dc algemene vergadering der Verenigde Naties kwam dinsdag weer bijeen, om de afgebroken vijftiende zit ting te hervatten. Het eer ste deel van deze zitting werd gekenmerkt door het optreden van tientallen re geringsleiders, van wie Chroesjtsjef een hoofdrol speelde. En door heftige tegenstellingen. Oorlogstaktiek Kongo De Veiligheidsraad plaatst kwestie-Angola op de agenda DE CALBUCO WEER ACTIEF KONGO EN DE VERENIGDE NATIES IS GIZENGA NOG AAN DE MACHT? RUIMTEVAART Adenauer over vredesverdrag DOODSTRAF TEGEN OORLOGSMISDADIGER GEEIST NOG STEEDS SPECULATIE TEGEN HET POND STERLING KINDERVERLAMMING IN AMSTERDAM Vijf gevallen ADRES OVER ONTWERP KINDERBIJSLAGWET Juffrouw Prfi fyitjdjöiMi VERHOGING van /charme j^\yf<\oor een 'n droom"kollektie NACHTHEMDEN PYAMA'S BABYDOLLS en DUSTERS MODEHUIS Noordstraat 17 Tel. 2671 Terneuzen ïSïoVf&V9!^4^8232 8302 9984 18985 14765 15859 100% Pure wel isaezewar me pullover. Sluit goed af door prettig-elastische boord en manchetten. Kombineer het met een vlotte jongens-panta lon! Pullover#. 7'45 Pantalon f, 10,95 Verder hebben wij een zeer ruime sortering in: JONGENSTRUIEN vanaf f 11,45 JONGENSBLOUSES vanaf I 7,95 JONGENSSWEATERS vanaf I 3,85 en voor ieder kind een DE VRIJE ZEEUW Bij de hervatting hebben de Amerikanen een zakelijke behan deling gewenst van verscheidene administratieve en financiële kwesties, en zich verder willen concentreren op Kongo. De nieu we president Kennedy heeft dus achter de schermen aan de Rus sen doen voorstellen, genoegen te nemen met het afvoeren van de agenda van een aantal tijd- iovende, maar niet urgente kwesties, die voorlopig alleen tot heftige debatten zouden kunnen leiden, Daartoe behoren de we derzijdse aanklachten inzake Hongarije, Tibet, spionage door vliegtuigen enz., kortom veelal het nakaarten over het verleden. Een ander onderwerp evenwel, dat de Amerikanen wilden uit sluiten, ligt de Russen na aan het hart. Het is dat der ontwa pening, waarmee Moskou voort durend propaganda maakt. Doch deze maand begint in Genève weer het gesprek tussen Ameri kanen, Russen en Britten over het definitief staken van kern proeven, en terecht vindt Kenne dy, dat men zich het best daarop kan concentreren. Leidt dit over leg tot een positief resultaat, dan kan men verder zien. In de Verenigde Staten is na melijk de wens toegenomen, om zoveel mogelijk een oorlog met de verschrikkelijke kernwapens uit te sluiten. Komt het tot een groot, wereldomvattend conflict, dan is dit natuurlijk moeilijk. Maar men kan zoveel mogelijk allerlei conflicten ook buiten Europa, waar zij veelvuldiger voorkomen dan in ons wereld deel beperken. Dit gelukt alleen, als men daarbij geen atoomwapens gebruikt. Kan men atoomprocven blijvend staken sinds oktober 1959 hebben de Verenigde Staten, Rusland en Engeland zich van experimenten onthouden dan is het moge lijk te voorkomen, dat er meer mogendheden met kernwapens komen, en dat bijvoorbeeld Frankrijk zich aansluit bij de ge noemde drie landen, Ën, naar men hoopt, ookChina. Om dit laatste doel te bereiken, wensen de Britten, die nu met de premiers van de andere ge- menebestlanden in Londen con fereren, China toe te laten tot de Verenigde Naties. Daar kun nen zij dan betrokken worden bij het overleg over ontwapening. Als men eenmaal de kansen op een atoomoorlog heeft beperkt, dan kan men verder gaan praten over vormen van ontwapening en van de controle daarop. Maar de Verenigde Staten moeten met hun Atlantische overleggen over de nadruk, die zij willen leggen op de gewone, klassieke wapens, die bij een plaatselijk conflict gebruikt moe ten worden. Dan zal ook wel het plan van de baan zijn, om de N. A. V. O. als geheel tot een „vierde atoom macht" te maken. In elk geval wil Kennedy nu liever niet met de Russen debatteren over ont wapening, en hij heeft gelijk. Men moet afwachten, of Moskou wil afzien van het maken van propaganda op dit terrein tijdens de zitting van de assemblee. Het zou goed zijn, zich vooral met Kongo bezig te houden, want daar gebeuren dingen, die het aspect van de situatie verande ren. De „Loemoembist" Gizenga, die twee oostelijke provincies be heerst, zou zich van de Russen afkeren, en daaraan moet Ame rikaanse invloed niet vreemd zijn. Is dat zo, dan zouden de Russen voor Gizenga minder be langstelling tonen. Hoewel Moskou voortgaat, Hammarskjoeld (de secretaris generaal) aan te vallen wegens zijn beleid in Kongo, komen de aanvallen op de Verenigde Na ties nu het meest van de Kon golese leiders zelf. Zij willen de internationale troepen weg heb ben en onder elkaar de dienst uitmaken. Daartoe vergaderen Kasavoeboe (Leopoldstad), Tsjombe (Katanga) en Kalondji (Zuid-Kasai), drie leiders van bestaande regeringen, op Mada gascar. De vierde, Gizenga, is woensdag niet gekomen. Dq drie willen hun staatjes laten voort bestaan in de hoop, dat dan Ka savoeboe, die door de Verenigde Naties als president is erkend, met gezag namens hen kan op treden. Kasavoeboe heeft zich al tot de Verenigde Naties gericht, om te eisen, dat de bewakings troepen, zolang zij nog in Kongo staan, niets doen zonder zijn toe stemming. Men weet dat zijn troepen de havenstad Matadi reeds hebben ontrukt aan de Verenigde Naties. Het Kongolese ofensief tegen de Verenigde Na ties schept een nieuwe toestand, die zeker uitvoerige besprekingen vereist. Dr. A. C. (Nadruk verboden.)', De Veiligheidsraad is vrijdag begonnen met de behandeling van het verzoek van Liberia om Angola op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. De eerste spreker, de Libe riaan Padmoré, zei dat de bevol king van Angola in omstandig heden leeft die ,,een belediging zijn voor de menselijke waar digheid". Moeten de V.N. met ingrij pen wachten tot de doden daar bij duizenden worden geteld? Men heeft ons verzekerd, aldus Padmore, dat alles rustig is in Angola. Maar er is een rust, die uit tevredenheid voortspruit en er is de rust van het graf. Men zal ons natuurlijk weer zeggen, dat wij geen recht heb ben ons te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Portugal. Ik hoop echter dat de leden van de Veiligheidsraad moedig genoeg zijn om „dit af gezaagde voorwendsel" niet te aanvaarden, zo zei Padmore. Omar Loefti van de V. A. R. was het met deze woorden eens. Soebasinghe, de afgevaardigde van Ceylon, verklaarde dat An gola één van de laatste bastions van het kolonialisme is. De Rus Zorin zei dat hij het verzoek steunt van Liberia om de toestand in Angola op de Veiligheidsraad te plaatsen. Angola is een kolonie en geen „overzeese provincie" zoals Por tugal beweert, zo zei Zorin. Het De vulkaan de Calbuco, 35 kilometer ten noord-oosten van Puerto Montt, is vrijdag tot uit barsting gekomen. De vulkaan is de haard geweest van de ramp zalige aardbeving, in mei I960 waarbij 10.000 Chilenen het leven bondgenoten verloren. optreden van de, Portugese kolo nisators heeft geleid tot een „crisis" in Angola en hierdoor loopt de vrede in Afrika gevaar. Volgens de Rus kan er elk ogenblik „een explosie" volgen. Tijdens de vergadering werd een brief van 28 Afrikaanse en Aziatische landen aan de Ameri kaanse afgevaardigde Stevenson gepubliceerd. Hierin zeggen deze landen dat zij het verzoek van Liberia om een debat in de raad steunen. Tot de onderteke naars behoort het voormalige Belgisch Kongo. De Veiligheidsraad heeft vrij dagavond besloten de toestand in Angola op de agenda te plaatsen. Geen enkele afgevaardigde vroeg om stemming. De Kongolese autoriteiten hebben de Ver. Naties toestem ming gegeven een vrachtschip, dat reeds acht dagen op de rede van Banana ligt, te laten bin nenlopen en te lossen. Het vaar tuig zal tevens met Indonesi sche troepen aah boord mogen vertrekken. De onderhandelingen over het instellen van een controle van de Verenigde Naties en de Kon golese autoriteiten op het ver keer dat van het vliegveld van Leopoldstad gebruik maakt zijn bijna voltooid. c „Het is vrijwel zeker dat Gizen ga zich nog steeds in Stanley- stad bevindt, maar men weet niet of hij nog aan de macht is", aldus heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties vrijdag in Leopoldstad verklaard. Generaal Loendoela, de com mandant van de Loemoembisti- sche troepen in Stanleystad, heeft zich met de Ghanese generaal Otoe naar Kindoe, zuidoost Ki- voe, begeven- Hjj zal op verzoek van de Verenigde Naties een on derzoek instellen naar het lot van de Europeanen in deze streek. De vertegenwoordiger van Hammarskjoeld in Kongo, Dayal, zijn plaatsvervanger Mekki Ab bas en de opperbevelhebber van de V.N.-troepen in Kongo gene raal MeKeown, hebben gisteren een onderhoud gehad met de pre mier a.i. van de regering Ileo, Abbas. Het Soenanese garnizoen van Kitona zal worden vervan gen door Indonesiërs. Amerikaanse geleerden heb ben twee „niet-geïdentifieeerde objecten" waargenomen die waarschijnlijk afkomstig zijn van het laatste Russische ruim tevaartuig, aldus heeft het bu reau voor lucht- en ruimtevaart, de N.A.S.A., meegedeeld, Deze objecten, genaamd „1961 Theta 2" en „1961 Theta 3", be schrijven in 88 minuten en 20 seconden een baan om de aarde, die varieert van resp. 169 en 209 km en 171 en 188 km van het aardoppervlak. Men verwacht dat zij spoedig in de atmosfeer zullen verbranden. De openbare aanklager bij de rechtbank in Madrid, waarvoor acht tegenstanders van het re gime van Franco terechtstaan, heeft tegen alle verdachten negen jaar gevangenisstraf ge- eist wegens pogingen om dit re gime omver te werpen. Tot de verdachten behoren de dichter Dionisio Ridruejo, de vroegere propaganda-chef van de Phalange (de fascistische partij), prof. Enrique Tierno Galvan, onlangs geschorst als hoogleraar in de sociale en poli tieke wetenschappen aan de universiteit van Salamanca, en Francisco Herrera Oria, een broer van de bisschop van Ma laga. Herrera Oria is één der oprichters van de Ceda, de Ka tholieke partij tijdens de repu bliek. Oria en een vooraanstaande monarchist. Antonio Menchaca, hebben bekend in Parijs eon- tact te hebben gehad met de leden van de Spaanse regering in ballingschap. De raadsman van Menchaca verklaarde dat de republikeinse leiders „leprozen zijn en dat ontmoetingen met hen geen strafbaar feit vormen". Men chaca zou de republikeinen heb ben trachten te overtuigen dat de monarchie een oplossing voor Spanje kan zijn. „Mijn cliënt en zijn politieke vrienden ageren niet tegen de regerings vorm, maar denken slechts over hetgeen de toekomst kan brengen". Volgens de openbare aankla ger hebben sommige verdach ten gesproken van „bevrijding en pacificatie" van het land, hetgeen slechts omverwerping van het tegenwoordige regime kan betekenen. Ridruejo en an deren zouden hebben voorge steld voorlopig een monarchie te vestigen en vervolgens het land te vragen over de toekom stige regeringsvorm te beslis sen. Bondskanselier Adenauer heeft vrijdag tijdens een persconferen tie verklaard, dat de Westduitse regering in principe bereid is te onderhandelen over een vredes verdrag voor geheel Duitsland. Tegen een vredesverdrag met twee Duitse staten moet zjj zich echter verzetten, omdat dit de volkenrechtelijke erkenning van de verdeling van Duitsland zou betekenen. Adenauer noemde het noodza kelijk, dat de vier grote overwin nende mogendheden onderling contact opnemen over het sluiten van een vredesverdrag. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben immers ook nog geen vredesverdrag met W. Duitsland gesloten en de Sowjet- Unie kan generlei onderhande lingen aanknopen zonder zich met de drie Westelijke mogend heden in verbinding te stellen. De Bondskanselier merkte nog op, dat het op het ogenblik voor West-Duitsland moeilijk is in dit bijzonder netelige vraagstuk een definitief standpunt te bepalen, omdat hierover reeds contact is opgenomen tussen de Verenigde Staten en do Sowjet-Unie. Op de Sowjet-Unie deed Ade nauer een beroep om aan de 17 miljoen Duitsers in de Sowjet- zöne de persoonlijke vrijheid en het recht op zelfbeschikking te rug te geven. Hij voegde hieraan toe overtuigd te zijn, dat de Oost duitsers bij een stemming met overweldigende meerderheid voor de vrijheid en niet voor de com munisten zullen kiezen. Bij zulk een stemming zou het gehele vraagstuk van een vredesverdrag wellicht gemakkelijker zijn op te lossen, aldus de Bondskanselier.' Adenauer sprak zich opnieuw uit voor goede betrekkingen tus sen West-Duitsland en Polen, al acht hij het aanknopen van diplo matieke betrekkingen op het ogenblik nauwelijks mogelijk. Hij meende niet, dat Polen op het ogenblik op het aangaan van diplomatieke betrekkingen met de Bondsrepubliek prijs stelt. Daarentegen acht hij het sluiten van een niet-aanvalsverdrag met Polen „zeer goed denkbaar". Na de twee reizen, die de Krupp-vertegenwoordiger Bert- hold Beitz in januari in opdracht der regering heeft ondernomen, zijn de besprekingen tot stilstand gekomen. Duitsland moet er, waar mogelijk, naar blijven stre ven tot goede betrekkingen met Polen te komen, aldus Adenauer. Sprekend over andere actuele vraagstukken, zei Adenauer dat de houding der nieuwe Ameri kaanse regering tegenover Duits land onveranderd is, daar zij op vaste politieke en geografische feiten berust. Wat betreft de ontwapening verklaarde de Bondskanselier dat als over gecontroleerde ontwape ning geen overeenstemming mocht worden bereikt, de NAVO- strijdkrachten en dus ook het Duitse leger met atoomwapens moeten worden uitgerust. De multi-lateraie onderhande lingen over verbetering dei- inter nationale betalingsbalans, die in middels met de Verenigde Staten en Engeland zijn begonnen, zul len in het belang van de vrije we reld met succes moeten worden afgesloten. De procureur-generaal van de Sowj et-republiek Estland heeft de doodstraf geëist tegen drie oorlogsmisdadigers die in Tallin terechtstaan, verdacht van moord op duizenden Joden. Eén van de verdachten, Erwin Mere, verblijft in Engeland en wordt bij verstek berecht. De procureur-generaal liet zich in scherpe bewoordingen uit over de Engelse weigering Mere uit te leveren, ondanks de geallieer de verdragen van 1943 en de resolutie van de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties van 13 februari 1946. De advocaat van Mere vroeg een lichtere straf, opdat hij in de dagen die hem nog resten kan trachten goed te maken wat hij heeft misdaan. Hij ba seerde zijn pleidooi op de stel ling dat „het kapitalistische be wind in Estland beginselloze verraders en moordenaars heeft gekweekt, wier bloeddorst zich onder de Duitse bezetting mani festeerde". Reuters financiële redacteur meldt dat er vrijdagmorgen nog steeds enige continentale specu latie tegen het pond sterling was, terwijl bovendien de dol lar grote druk ondervond. De Duitse speculanten tegen het pond en andere valuta hebben geld verloren en schijnen het niet gaarne meer te doen, maar in Parijs en andere centra wor den hoge rentetarieven betaald om sterling te lenen voor weder verkoop tegen andere valuta. Het feit, "dat de stilstand in de Amerikaanse goudafvloeiïng deze week tot woensdag (de laatste dag waarover thans cij fers beschikbaar zijn), heeft aangehouden toont aan, dat de centrale banken van Zwitser land en andere continentale landen niet onmiddellijk de zeer grote bedragen aan dollars, wel ke zij in de eerste helft van deze week ontvingen, hebben omge zet. In de maand februari hebben zich in Amsterdam vijf gevallen van kinderverlamming voorge daan, zodat waakzaamheid dit jaar geboden blijft. Zo deelt de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheids dienst mede in een oproep tot de ouders er aan mee te werken dat het immunisatie-schema wordt uitgevoerd, hoewel er geen reden is tot voorbarige ongerustreid. Binnenkort zullen de ouders van alle kinderen in Amsterdam, die in het jaar 1960 zijn geboren, in de gelegenheid worden gesteld hun kleinen te doen inenten. Bo vendien is de bedoeling de kinde ren, geboren in de beide daaraan voorafgaande jaren, een herha- lings-injectie toe te dienen. Voor zover dezen nog niet een volledige inenting hebben gehad zullen de kinderen uit de omge ving van de vijf gevallen in de gelegenheid worden gesteld die te completeren. De „Stichting Volk en Ruim te" (stichting tot voorlichting van het Nederlandse volk over het bevolkingsvraagstuk) heeft aan de leden van de staten- generaal een schrijven gezon den over het ontwerp algemene kinderbijslagverzekeringswet. In dit schrijven wordt aandacht gevraagd voor de mogelijke demografische consequenties van de verdere uitbouw van een stelsel van gezinssubsidies en aangedrongen op een zorgvul dig onderzoek van deze conse quenties. De op 29 juli 1960 ingezonden memorie van antwoord ten aan zien van de algemene kinderbij slagverzekering, aldus het schrij ven, laat er geen twijfel aan be staan, dat de huidige regering zich voorstelt, in het voetspoor van haar voorgangster, een alge mene kinderbijslagvoorziening op basis van een volksverzeke ring tot stand te brengen. Het demografisch aspect heeft tot dusver niet de aandacht ge kregen, die het naar de mening van de stichting verdient. De snelle bevolkingsgroei in Nederland, die zelfs door een krachtig bevorderde emigratie niet noemenswaard geremd wordt, is een feit, aldus het schrijven, dat meer en meer als ernstig wordt erkend. „Hoewel wij geenszins willen beweren", zo gaat het adres verder, „door een strikte be wijsvoering precies te kunnen aantonen in welke mate het be staan en de hoogte van de kin derbijslag en de progressie in de uitkeringen de bevolkingstoe neming bevorderen, menen wij, dat de veronderstelling, dat een dergelijke relatie in het geheel niet zou bestaan, beslist onge fundeerd is". De stichting acht de bevolkingsgroei zó ernstig, dat uit demografisch oogpunt een politiek, die ertoe kan bij dragen een daling van het ge boortecijfer te verhinderen of te remmen, uiterst kritisch be zien dient te worden, aldus het schrijven van de „Stichting Volk en Ruimte", 24 jaar, Röntgenlaborante. wil van betrekking veran deren. Wie heeit er voor haar een passende werk kring? In bezit van Mid delbare Schoolopleiding, Middenstandsdiploma, ty pen en rijbewijs B-E. Brieven onder No. 165, Bu reau van dit blad. Leer dansen. Het is de in ternationale taal die overal verstaan wordt. DANSLES A-s. zaterdag, 7 uur: Ver volgcursus. Nog enkele plaatsen vrij. PRIVÉ-DANSLES Snel en goed. Lesuren vol gens afspraak. Zaterdag, 8.15 uur: Dans- oefenavond voor leerlingen en oud-leerlingen. DANSSCHOOL TERNEU1EN GUID0 GHfllESTRAAT 3 UI. 2815 Maandag 13 maart wegens bezoek aan de Jaarbeurs. Havenstraat 8 - b/d Markt Terneuzen Wegens overname kruide- niersbedrijf Zuidlandstraat 28 tot maandag a.s. De ondernemer: J. F. WEMAER Steenkamplaan 57 Terneuzen Passende tinten bij Uw toi let is tegenwoordig een ver eiste. U vindt de grootste keus in verschillende prij zen bij: Korte Kerkstraat 8 Terneuzen Zie onze étalage. Voetbal HEDENMIDDAG 4 uur ZAAMSLAG II—AZVV III Entrée 0,50; Kind. 0,10. HEDENAVOND Aanvang 8 uur MARKT 6 - TERNEUZEN lijft HOGE PRIJZEN 10606® "'oc? 1203SPremIe V3" 30-000; 18651 met Premie van ƒ3000; ƒ400 9454 PRIJZEN VAN 80, NIETEN 1031 1212 1350 2179 2488 2489 2704 2837 3105 3132 3567 3663 5063 5067 5325 5748 6211 1174861174Q9117fl?3iiol?o2ioi4ê? 8480 8810 9138 6289 9483 9961 10200 11040 11424 ï1?0® 12130 12619 12991 13076 13341 13729 13892 13902 14014 14095 333 lÉs Ï93I08 19497 m2 20202 S IUII £88 17104 17290 17715 17854 Extra-voordelige aanbieding WELKOME VERRASSING Bezoek onze afdeling JUNIOR MODE op de le étage NOORDSTRAAT TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7