Kongolese topconferentie op Madagaskar begonnen De mist eist vier mensenlevens Plan voor Kongo Nkroemah van De zaak-Peugeot Weero verzicht I i Verklaring van Adenauer Verklaring van de „Voorlopige Algerijnse regering STOF ZUIGERS RADIO de BUCK WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN f ïsdag S maart 1961 Frankering bij abonnement; Terneuzcn Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 9 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5236 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 10 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Tananarive (Madagas car) is woensdag een confe rentie van Kongolese leiders over de toekomst van Kon go begonnen in afwezigheid van Antoine Gizenga, pre mier van de Loemoemba- gezinde regering in Stan- leystad. De conferentie was twee maal uitgesteld in de hoop dat Gizenga nog aan de be sprekingen zou deelnemen. Aanwezig zijn president Kasa- voeboe. premier Ileo (beiden uit Leopoldstad', Kamitatoe, hoofd van het bestuur van de provincie Leopoldstad, Kalondji. president van Zuid-Kassai, Moekenge uit Noord-Kasai, Bolikango, hoofd van de provincie Evenaar, Moan- da, hoofd van de Bakongostam en president Tsjombe van Ka- tanga. President Tsjombe van Katan ga drong in zijn openingsrede aan op de instelling van een or ganisatie, overeenkomend, met de Europese Economische Gemeen schap. die de samenwerking op verschillend gebied tussen de verschillende in Kongo thans be staande „staten" zou moeten coördineren. Hij stelde voor, dat alle Kon golese leiders onmiddellijk een gemeenschappelijk front zouden vormen „tegen de jongste reso luties van d(. Veiligheidsraad, die een schending zijn van onze soe vereiniteit". Als dit gemeen schappelijk front tot stand komt, zou de terugtrekking van alle V.N.-strijdk: achten uit Kongo worden geëist. Tsjombe verklaarde, dat de I handhaafd door middel van mili- orde in het gehele voormalige j taire overeenkomsten tussen de Belgische Kor,go kan worden ge- I verschillende Kongolese staten. Koning Hassan de Tweede Men heeft geen officiële be vestiging kunnen krijgen van berichten dat koning Hassan II van Marokko in het geheim in het huwelijk is getreden met een 23-jarige nicht, Lalla Zou- bida, dochter van prins Mouiay Hassan, een broer van wijlen koning Mohammed V. Een Ma rokkaanse functionaris zei dat dit zaken waren die de journa listen niet aangingen. Volgens één der berichten zou het huwelijk niet officieel worden vóór het einde van de veertig dagen rouw voor wijlen koning Mohammed. Hertog van Kent verloofd. De 23-jarige hertog van Kent, neef van koningin Elisabeth van Engeland, heeft zich ver loofd met Katharine Worsley, dochter van sir William Wors ley, zo is woensdag bekendge maakt. Katharine Worsley is 28 jaar. De werkloosheid in de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Arbeid, Arthur Goldberg, heeft op een persconferentie bekend gemaakt, dat het aantal werk lozen in de Verenigde Staten in februari gestegen is tot 5.705.000, een hoogtepunt van een periode van twintig jaar. In genoemde maand bedroeg, naar hij zei, de toeneming van het aantal werklozen 320.000, wat Vier mensenlevens heeft ile mist, die sinds gistermiddag bo ven ons land hangt, geëist. Drie maal werd een landbouwtraetor op een niet-beveiligde overweg door een aanstormende trein ge grepen, waarbij de chauffeur werd gedood. Tussen Hengelo en Oldenzaal was de 30-jarige G. Borghuis uit Deurninger; nabij Vught de 32- jarige F. van den Aker uit Esch en bij Meppel de 36-jarige H. .T. Broekman uit Koekange het slachtoffer. De naast G. Borghuis zittende 44-jarige G. J. Oudelan- sink uit Asselo werd zeer ernstig gewond. Bij Veenendaal slipte de 37-ja- rige ambtenaar bij de Rijkswa terstaat de heer Verlaan uit Maasbergen met zijn motor. Een hem achterop rijdende vrachtauto kon hem niet meer ontwijken. De heer Verlaan was op slag dood. Over het hele land had het verkeer met moeilijkheden te kampen. Hel wegverkeer werd hier en daar ernstig gestremd, zoals bijvoorbeeld op de rijksweg Maastricht- Roermond, waar bij botsingen veel materiële schade ontstond. Tussen Resteren en Nijmegen reed een personenauto Moise Tsjombe (links) van Katanga en Albert Kalondji (midden) tan Zuid-Kasai bij aankomst in Tananarive. Rechts president iduiibert Tsiranana van Madagaskar. De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft tijdens het bonds dagdebat over de begroting on dubbelzinnig zijn respect uitge sproken voor alle emigranten die uit eerbare beweegredenen handelden en voor allen die om gelijke motieven binnenlands verzet tegen Hitier hebben ge boden. De verklaring van Adenauer volgde op een incident toen de socialistische woordvoerder Er- Ier er voor gepleit had bij de be richtgeving over het proces- Eichmann duidelijk te doen uit komen dat Hitier en Eichmann niet met Duitsland vereenzelvigd moesten worden. Toen bij het noemen van Hitier en Eichmann ook de naam „Brandt" werd ge roepen, reageerde Erler opge wonden met: „Als ik tussen Eichmann en Brandt moest kie zen, zou ik Brandt kiezen." Erler drong er toen bij Adenauer op aan zich van alle persoonlijke aanvallen op de socialistische kandidaat voor het kanselier schap Willy Brandt, de burge meester van West-Berlijn, van wege het feit dat deze geduren de de oorlog buitenlands had vertoefd, te distaneiëren. Adenauer zei nog dat het Duit se volk eensgezind was in zijn veroordeling en afschuw van Eichmann en diens misdaden. Hij zei dit opdat er door de onge lukkige formulering „liever Brandt als Eichmann" geen on berekenbare schade zou ontstaan. In alle partijen, aldus Adenauer, waren er mannen en vrouwen geweest die consequent tegen het nazidom gestreden hadden en in de concentratiekampen terecht waren gekomen. Nie mand, die uit persoonlijke of politieke beweegredenen emi greerde, niemand die gebleven was en op zijn post verzet had geboden, kon een verwijt worden gemaakt wanneer zijn motieven en zijn optreden zelf achtens waard waren geweest. Namens de christen-democra ten zei dr. Jaeger dat er geen emigranten-hetze in West-Duits- land en zeker niet in de C.D.U. bestond. „Wij verwijten Brandt niet dat hij, om zijn leven te red den, het land uit is gegaan. „Niet dat wat Brandt vóór 1945 had gedaan was van beslissend be lang maar veel interessanter was het, aldus Jaeger, dat hij de politiek van de socialistische partij tegen het communisme na 1946 te hard had genoemd. Onder de emigranten waren er ook die voor het bolsjewisme en daarmee voor een andere soort totalitarisme hadden ge streden. Met de vinger naar de oppositie wijzend riep Jaeger uit: „Bij velen onder u is het verleden erg rood, het heden zeer ondoorzichtig en de toe komst zeer donker". Adenauer drong er bij zijn verklaring op aan de verkie zingsstrijd zakelijk en op poli tieke punten te voeren. Hij noem de de aangeroerde kwestie er een van brandende actualiteit. Duizenden vluchten maandelijks uit de Sowjet-Russische zóne, honderdduizenden blijven op de plaats waar het lot hen heeft neergezet en bieden in hun func tie, hun beroep, hun godsdien stige gemeenschap taai verzet tegen Ulbrichts systeem, aldus zei hij. TREINBOTSING IN INDIA Woensdagochtend vroeg heeft zich nabij Katihar, aan de grens tussen West-Bengalen en Bihar, in India, een botsing tussen een passagiers- en een goederentrein voorgedaan, die aan elf personen het leven heeft gekost, er wer den 37 personen gewond. De toe stand van elf der gewonden is ernstig. Kantonnale verkiezingen in Frankrijk De Franse regering heeft be paald, dat er op 4 en 11 juni kantonnale verkiezingen zullen worden gehouden voor de helft van de departementale raden. Aanvankelijk zouden deze ver kiezingen pas in de herlst wor den gehouden. ongeveer driemaal zoveel was door de bomen van een met knip- als de normale toeneming in een perliehten beveiligde overweg, iebruari-maand. Niet alleen het wegverkeer on- Fiere Larcher en Raymond Rolland, die bekend hebben in april van het vorige jaar de vierjarige Eric Peugeot te heb ben ontvoerd, hebben de rech ter van Instructie laten weten, dat zij de bekende strafpleiter René Floriot als hun verdediger hebben aangezocht. Met hun drie medeplichtigen, die tot dusver zijn aangehou den, bevinden Larcher en Rol land zich sinds woensdagmid dag in de gevangenis van Ver sailles. De politie is van plan binnen kort- de ontvoering van Eric uit een speeltuin bij de golfvelden van Saint Cloud in de omgeving van Parijs te reconstrueren. De kleine Eric zal zeer waarschijn lijk niet in deze reconstructie worden betrokken, daar men hem de hele geschiedenis wil laten vergeten. De 24-jarige Raymond Rol land en de 38-jarige Pierre Lar cher zijn woensdag in staat van beschuldiging gesteld wegens het ontvoeren van een kind van nog geen vijf jaar. De voormalige Deense schoon heidskoningin Lise Bodin, een ander meisje, Rolande Niemesik en de medische student Jean Rotman zullen worden vervolgd wegens medeplichtigheid en heling. „Reuter" meldt dat een drie honderd man sterke menigte bij de aankomst van de vijf be klaagden aan het zwaar be waakte gebouw van de Parijse rechtbank, waar zij zullen wor den berecht, „Zij verdienen de doodstraf" en „Ontvoerders de gevangenis in", riep. De politie neemt aan dat Rol land en Larcher een of meer medeplichtigen in West-Duits- land hebben gehad, die hen hiel pen de bankbiljetten, waarvan de nummers bekend waren, in te wisselen. Naar verluidt is geld dat tot het losgeld behoorde in Düsseldorf gevonden. Woensdag is in een Parijse garage een bedrag van ongeveer ƒ46.000 opgespoord dat afkom stig was van het indertijd voor de ontvoerde Eric Peugeot be taalde losgeld. Het geld werd gevonden op aanwijzingen van de arrestant Pierre Larcher, die het had verborgen in de kofferruimte van een Amerikaanse auto, die in de garage op naam van Ro bert Rotman was gestald. Lar cher had zich voor deze ge legenheid die naam aangeme ten, waarbij hij zich voordeed als een oom van de in zijn ge zelschap zijnde student in de medicijnen Jean Rotman. De Parijse politiemannen, die het onderzoek in deze zaak lei den, zijn er thans van overtuigd dat de twee ontvoerders, Lar cher en Rolland, medeplichti gen moeten hebben gehad en wel met name te Düsseldorf in West-Duitsland, die hen behulp zaam zijn geweest bij de inwis seling van het losgeld. De politie poogt ook de schrijfmachine op te sporen, waarop de brieven aan Erics vader, Roland Peugeot, werden getikt. In deze brieven waren de aanwijzingen verstrekt volgens welke het losgeld moest worden betaald. De ontvoerders hebben verklaard dat de schrijfmachine in de Seine is gewrorpen. President Kwame Nkroemah van Ghana heeft in de algemene vergadering der V. N. voorge steld „onmiddellijk" een „nieuw, versterkt en hoofdzakelijk uit Afrikanen bestaand opperbevel van de V. N." in Kongo te vor men. Deze nieuwe leiders zouden dan „volledig verantwoordelijk" moeten zijn voor de handhaving van het recht en de orde in Kon go en het herstel van de integri teit van de Kongolese staat. Volgens Nkroemah moéten alle vliegvelden en havens van Kon go onder toezicht van de volke renorganisatie gesteld worden opdat er een einde komt aan de invoer van wapens. Verder zou den alle buitenlandse diplomatie ke missies in Kongo voorlopig teruggetrokken moeten worden om het nieuwe bevel van de Ver. Naties de kans te geven „de kou de oorlog uit Kongo te weren". Nkroemah wil voorts dat alle Kongolese troepen ontwapend worden. Zij moeten hun wapens vrijwillig aan de Ver. Naties ge ven en deze ontwapening moet dan leiden tot reorganisatie en hcropleiding van het Kongolese leger onder leiding van de vol kerenorganisatie. Als bepaalde onderdelen van het Kongolese leger hun wapens niet willen afgeven, moet geweld worden gebruikt, aldus Nkroemah die tevens eiste dat al het niet- Afrikaanse personeel, dat bij het Kongolese leger dienst doet, di rect uit Kongo uitgewezen wordt. De niet-militaire leiders van de volkerenorganisatie in Kongo moeten volgens Nkroemah de Kongolese regering helpen bij het opstellen van een financiële po litiek, die deze regering moet bevrijden van alle druk van bui tenaf. Nkroemah verklaarde dat Kon go gered kan worden met de steun van de tot geen wereldblok behorende landen. „Geeft ons een mandaat en dc hulpbronnen om dit te doen", zo riep hij uit. De Glianese president had Loe- moemba herdacht voor hij zijn plan ontvouwde. Nkroemah keerde zich fel tegen elk plan om Katanga hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van een „vage" federatie, los te maken van Kongo. Hij deed een beroep op president Tsjombe van Katanga om „op zijn schre den terug te keren voor het te laat is". dervond vertraging, ook het ver keer te water en in de lucht lag grotendeels stil. In de loop van de dag werden alle veerdiensten in Zeeland en het veer Enkhui zenStaveren gestaakt. In Rotterdam was het verkeer over de Nieuwe Waterweg be perkt, op het Noordzeekanaal kwamen gisternacht het uitva rende Nedeilandse motorschip „Ouwerkerk" en het Duitse kust vaartuig „Hoffnung" met elkaar in aanvaring. Gistermiddag om kwart over drie is de veerboot „Hoofdingenieur van Elzelingen" in Maassluis aangevaren door de kustvaarder „Geestdam", die op radar voer. Zowel Schiphol als Zestienho ven zaten potdicht. In de loop van de middag verbeterde het zicht op Schiphol enigszins, zo dat een vrij groot aantal vliegtui gen kon opstijgen. Geen enkel toestel kon echter landen. Op de grote verkeerswegen in de randstad en in het -centrum van Nederland blijft de mist gro te moeilijkheden veroorzaken. In de loop van dc avond ward de mist zó dik. dat het zicht op vele plaatsen niet meer dan tien me ter was. Over heel Nederland was het nergen meer dan vijftig meter. Alleen het uiterste noord oosten van ens land bleef van mist bevrijd. 99 De „voorlopige Algerijnse re gering" zegt in een te Tunis uit gegeven verklaring: „Wij zijn en blijven bereid officiële en rechtstreekse onderhandelingen, zonder vooraf gestelde voor waarden van welke aard ook, aan te vangen. Wij weten wat wij willen en welke weg wij zullen bewande len om dit te verkrijgen. De regeringen en volken van Noord- Afrika staan eensgezind achter ons, zoals wij ook de onvoor waardelijke steun genieten van alle Arabische landen, Afrika. Azië en van de volken, die voor de vrede zijn", aldus de verkla ring van de „voorlopige Alge rijnse regering". „Slechts zij die tegen onderhan delingen zijn gekant, hebben voordeel van verwarring en tegenspraken. Het is niet moei lijk te raden waar deze campag ne haar oorsprong heeft gevon den. Zij die van de oorlog in Al- gerië profiteren, de imperialis ten, hebben niet ontwapend. Zij stellen alles in het werk om zich te verzetten legen de wil van de grote massa van 't Franse volk, dat onmiddellijk officiële en "rechtstreekse onderhandelingen wil. Leugens, valse verklaringen en onjuist nieuws zijn hun be langrijkste wapens. Aan de operatie „Verwarring" is thans de operatie „Kletspraat jes" over beweerde verschillen van mening in de voorlopige re gering van de republiek Algerië toegevoegd. Ik zal mij ertoe be perken te zeggen dat zij die deze kletspraatjes rondstrooien een verkeerde legering op het oog hebben aldus de woordvoerder van de Algerijnse regering in ballingschap. N00RDSTR. 84-86 TEL 01150-2573 TERNEUZEN President Kwame Nkroemah in gesprek met de Amerikaanse afge vaardigde bij de Ver. Naties, Adlai Stevenson. TERRORISTISCHE SECTE BIJ AUSTRALISCH NIEU W-GUINE A Volgens inheemsen die bij de missie werken heeft zich in New Britain, een eilandengroep bij Australisch Nieuw-Guinea, een terroristische sekte ge vormd. Eén van de oogmerken van deze sekte is het vermoor den van koningin Elizabeth. De sekte, bekend onder de naam „Iliat", wordt geleid door ge heimzinnige inheemse „pries ters" en heeft gezworen alle Australiërs, Europeanen en Chi nezen in Nieuw-Guinea te doden. Pater Joseph Heische, van de Tavui-missiepost nabij Rabaul, verklaarde dat de sekte grote ongerustheid onder de missio narissen had veroorzaakt. De „priesters" hadden de geruch ten verspreid dat een Ameri kaanse onderzeeboot hen zou vervoeren zodat zij koningin Elizabeth zouden kunnen zoe ken en doden als vergeldings maatregel voor het Australische bestuur, dat de „Iliat" had be ledigd. Plaatselijk mist Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Zuid-Enge- land naar Duitsland. Het cen trum hiervan dat weinig van plaats verandert, ligt boven ons land, zodat er weinig wind is. Als gevolg hiervan wist de mist zich overdag op de meeste plaat sen te handhaven, in verband waarmee in een groot deel van het land de temperatuur niet ho ger werd dan 6 graden. Een uit zondering hierop vormde het uiterste noordoosten, waar mid- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Plaatselijk opklaringen. Aanvankelijk mist, in de kpop van de dag plaatselijk opklarin gen. Droog weer. Weinig veran dering in temperatuur. Zwakke wind. dagtemperaturen werden geme ten van 12 lot 14 graden. Er zijn geen aanwijzingen, dat er veel verandering komt in de huidige weerstoestand. Van parterre tot het dak. Een huis vol kleur DONDERDAG 9 MAART v.m. n.m. Breskens 6.01 6.33 Terneuzen 6.36 7.08 Hansweert 7.16 7.48 Walsoorden 7.26 7.58 ZON op onder maart 9 7.09 10 7.07 11 7.05 MAAN op onder 18.33 18.35 18.36 1.13 2.20 3.23 10.36 11.21 12.16 BIJDRAGE. De Nederlandse regering stelt zich voor een bijdrage van 122.000 dollar te geven aan het Internationale Instituut voor sociale studies van de internatio nale arbeidsorganisatie. Dit heeft pater J. G. Stokman, de Neder landse afgevaardigde in de be stuursraad van het Internatio nale Arbeidsbureau, in Genève meegedeeld. Het instituut zal in Genève worden gevestigd. MIST IN WEST-DUITSLAND Op de autosnelweg in het Roergebied zijn woensdag talrij ke ongelukken gebeurd, waarbij zeven personen zwaar en 21 licht werden gewond. 21 auto's werden beschadigd. Tussen Dortmurtd en Castrop- Rauxel werd een bestelwagen door een vrachtwagen geramd. De bestuurder van de bestelwa gen werd uit de wagen geslin gerd en liep zware hoofdwonden op. Zijn auto reed op drie vracht wagens in, waartegen achtereen volgens weer twee personen auto's botsten. Het zicht op de weg was slechts vijf meter. Elders in het Roergebied waren Veertien auto's bij botsingen be trokken. In Oberhausen botste een tram tegen een lange rij voor een be schadigde auto stilstaande trams. Vierentwintig personen werden gewond. Op de autosnelweg in de omge ving van Oberhausen deden zich gisterochtend 25 ongelukken voor, waarbij veertien personen verwondingen opliepen. VER. STATEN WILLEN GEBAAR TEGENOVER DE SOWJET-UNIE MAKEN De „New York Times" meld de gisteren, dat de regering- Kennedy overweegt het congres toestemming te vragen om de Sowjet-Unie enkele verouderde Amerikaanse atoombommen te tonen, die zullen worden ge bruikt bij proeven om kernont ploffingen buiten de Amerikaan se grenzen vast te stellen. De Amerikaanse regering acht het mogelijk dat een dergelijk gebaar tegenover de Sowjet- Unie bij de besprekingen over een staken der proefnemingen met kernwapens te Genève, die deze maand zullen worden voortgezet, wenselijk is. Het congres moet hiervoor echter zijn toestemming geven, daar een Amerikaanse wet be paalt dat het verboden is andere landen bepaalde inlich tingen op het gebied der kern energie te verstrekken. Het con gres kan bepalen dat deze wet op de verouderde atoombom men, waar het hier om gaat, niet van toepassing is. of het kan in dit geval ten bate van de Sowjet-Unie een uitzonde ring op deze verbodsbepaling toestaan. 1

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1