Bestand in Algerije? Eis van de Kongolese regering Ontvoerders Eric Peugeot hebben bekend W eeroverzicht RADIO de BUCK Franse tegenspraak Radio de Koek Nationale manifestatie bij Huis ten Bosch in Den Haag ZON- es MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Franke ring bij abonnement: Tcrneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—51 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal? per maand ƒ2,—; per week -18 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 8 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5235 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In de omgeving van de Franse regering wordt ver nomen, dat er bij geheime besprekingen tussen de Franse regering en de Alge rijnse opstandige beweging F.L.N. overeenstemming is bereikt over een bestand in Algerië. Men is tot een gentlemen's agreement gekomen om de mili taire operaties te staken en voor bereidingen te treffen tot een conferentie over een officieel be stand. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat deze conferentie tegen het einde van de maand zal beginnen. Hoofd van de Franse delegatie zou Louis Joxe zijn, de minister voor Algerië. Als mogelijke confe rentieplaats wordt Chateau de Champs, 25 km ten oosten van Parijs, genoemd. De Tunesische minister van Voorlichting, Mohamed Masmou- di, die als bemiddelaar is opge treden, heeft bevestigd dat de eerste geheime fase der onder handelingen voltooid is. Masmoudi zei op een persconfe rentie in Parijs, dat nu de tijd voor openbare onderhandelingen is aangebroken. Het klimaat daarvoor acht hij goed. Een van de moeilijke punten is volgens waarnemers de zwakte van de opstandige beweging als vertegenwoordigster van alle Mohammedaanse Algerijnen. De F.L X. beheerst niet alle Moham medaanse politieke groeperingen in Algerië en is daarom niet bij machte waterdichte garanties te geven aangaande een uitblijven van aanslagen. Aan de andere kant zullen de Fransen misschien niet kunnen voorkomen, dat som mige Europeanen tot geweldda den overgaan. Het kabinet van de Fran se premier deelt het volgen de mede: „Het bericht van een buitenlands persbureau volgens hetwelke er een wapenstilstand in Algerië zou zijn gesloten, is van alle grond ontbloot." In de omgeving van de voorlo pige Algerijnse regering wordt eveneens ontkend dat er een be standsovereenkomst zou zijn tot stand gekomen, aldus 't Tunesi sche persbureau. BELGISCHE VORSTENPAAR IN MEI NAAR FRANKRIJK Het bureau van de Franse pre sident heeft bekendgemaakt, dat koning Boudewijn en zijn ge malin, gehoor gevend aan een uitnodiging van generaal De Gaulle, van 24 tot 27 mei een of ficieel bezoek aan Frankrijk zul len brengen. (Adv.) N00RDSTR. .84 86 TEL. 01150-2573 TERMEUZEN ARRESTATIES IN STANLEYSTAD De V. N. heeft in Leopoldstad meegedeeld, dat er dinsdagoch tend in Stanleystad 200 Kongo lese burgers zijn aangehouden. De reden daartoe is bij de V. N. niet bekend. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 31*1 Terneuzen De Kongolese regering heeft dinsdag het recht voor zich opge ëist alle vliegtuigen van de Ver. Naties in Kongo te inspecteren. Indien de Verenigde Naties niet op deze eis ingaan, krijgen de strijdkrachten van de wereld organisatie geen toestemming belangrijke installaties te Banana en Maladi weer te bezetten, aldus heeft de waarnemende minister president, Delvaux, dinsdag op een persconferentie te Leopold stad meegedeeld. Delvaux beschuldigde de Ver. Naties ervan het eerst te hebben geschoten in de gevechten te Banana en Matadi en eiste dat Dayal wordt teruggetrokken als speciale vertegenwoordiger van de wereldorganisatie in Kongo. In antwoord op een verzoek om commentaar op Delvaux' eis ten aanzien van de vliegtuigen van de Ver. Naties zei een woord voerder dat dc w ereldorganisatie geen inmenging kan aanvaarden met haar verbindingslijnen en transportmiddelen. De besprekingen op het hoog ste niveau tussen Kongolezen en V. N.-vertegenwoordigers over de terugkeer van de V. N.-strijd- macht naar Matadi en Banana zijn ook dinsdag voortgezet. Verder is vernomen dat de zes honderd Tunesische soldaten die als aanvulling voor de Tunesi sche eenheden van de V. N.- strijdmacht naar Kongo worden gezonden, daar woensdag wordefi verwacht. De woordvoerder wilde niet zeggen of het al of niet een nood maatregel was dat de Tunesiërs naar Kongo worden overgevlo gen. Wel zei hij dat deze ver sterkingen nodig zijn. Het zou echter thans niet veilig zijn deze militairen naar Matadi te bren gen. Delvaux zei dat de „betreu renswaardige incidenten (in Ma tadi en Banana) het gevolg zijn van intriges van bepaalde figu ren van de Verenigde Naties. Ik denk hierbij speciaal aan de heer Dayal, die tracht landen als Tu nesië en Soedan tegen Kongo m het harnas te jagen. Oprechte samenwerking van Kongo en de Verenigde Naties is onmogelijk zolang Dayal, die reeds lang ge leden het vertrouwen van de Kongolezen heeft verloren, niet wordt verwijderd aldus Del vaux. Hij deelde voorts mee dat ne gen Soedanezen die na de ge vechten in Matadi werden ver mist dinsdag naar Leopoldstad zullen terugkeren. De eerste leden van de Indiase brigade die de V. N.-troepen- macht zullen versterken worden zondag in Kongo verwacht. ITwee transportvliegtuigen met Marokkaanse V. N.-troepen zijn uit Kamina, Katanga, in Leopold stad aangekomen. Zij zullen wel licht worden gebruikt om de be zetting van de basis Kitona, bij Banana, te versterken. Het grootste deel van het Marok kaanse contingent is terugge trokken, maar de 800 man die nog in Kongo zijn, staan ter be schikking van het opperbevel van de Verenigde Naties. RUSLAND DINGT NAAR RAKETBASIS IN INDONESIË Het tijdschrift „Newsweek" bevat een bericht uit Djakarta, waarin gezegd wordt dat de Sowjet-Unie ..dingt naar een raketbasis in Indonesië". „Haar kracht is het kort ge leden gesloten verdrag over wapenleverani es aan Indonesië. Een zeer boAngiijke raket- en ruimtevaartdeskundige, die nu voor een „culturele" missie van drie weken in Indonesië is, poogt met de Indonesische re gering tot overeenstemming te komen. Een dergelijke basis zou kunnen worden gebruikt voor proeven in het gebied van de Stille Oceaan, of, in geval van oorlog, voor raketaanvallen op Zuid Oost-Azië en Australië" aldus „Newsweek". Raymond Rolland en Pierre Larcher hebben gis termorgen om tien uur Ne derlandse tijd bekend deel te hebben gehad in de ont voering van Eric Peugeot. Deze fotocombinatie toont ontler lïolantl de Beatrfori en boven zijn vriendin Lise Bodin, miss Denemarken, die beiden zijn ge arresteerd in verband met tie ontvoering, verleden jaar, van de kleine Eric Feugeot in Parijs. Ter gelegenheid van het 12}£- jarig regeringsjubileum van H. Koningin Juliana is maandag vóór het paleis Huis ten Bosch in Den Haag een nationale manifestatie gehouden. Foto: Tijdens het défilé hadden H, M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinses sen Beatrix en Irene even een onderonsje. ZON MAAN op onder op onder maart 8 7.12 18.31 0.04 9.59 9 7.09 18.33 1.13 10.36 10 7.07 18.35 2.20 11.21 Aanhoudend zacht Het hogedrukgebied boven het vaste land van Europa nam iets in betekenis af, terwijl zich boven het Engelse Kanaal een nieuw hogedrukgebied ontwikkelde. Als gevolg hiervan draaide de wind naar West tot Noordwest en stroomde vochtige lucht van de Noordzee ons land binnen. Hier in kwamen wolkenvelden voor, zodat het minder zonnig was. De middagtemperaturen waren dan ook over het algemeen enkele graden lager dan de voorafgaan de dagen. Het laatstgenoemde luchtdruk systeem breidt zich uit in de richting van de Noordzee, zodat het droge en rustige weer blijft Voortduren, waarbij zich in de nacht van dinsdag op woensdag mist zal vormen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Ochtendmist. Aanvankelijk plaatselijk mist. Later wolkenvelden, maar ook zonnige perioden droog en aan houdend zacht. Overwegend zwakke wind. WOENSDAG 8 MAART v.m. n.m. Breskens 5.18 5.44 'Terneuzen 5.53 6.19 Hansweert 6.33 6.59 Walsoorden 6.43 709 KONINKLIJK GESPAN ÜP HOL Twee paarden voor een brik uit de koninklijke stallen in Den Haag zijn dinsdagmor gen op hol geslagen toen de dieren schrokken in de Witte de Withstraat, ter hoogte van de Van Diemenstraat. Het ge span holde de Marnixstraat in, waar een tot nu toe onbe kend gebleven burger de paarden tot staan heeft ge bracht. De koetsier was mach teloos, omdat de leidsels bra ken toen de paarden op hol sloegen. Er zijn overigens geen mensen gewond. Het op hol geslagen gespan heeft wel wat materiële scha de aangericht. Van een auto werd de zijkant opengereten, van een andere auto werd de zijkant ingedrukt en verschil lende wagens kregen deuken Raymond Rolland en Pierre Larcher legden hun bekentenis af na een dramatisch en vaak stormachtig verlopen verhoor. Maandagmorgen hadden de be wijzen tegen Rolland, die zich i i de aristocratische kringen waar in hij verkeerde, Rolland de Beaufcrd 'noemde, zich zó hoog opgestapeld, dat hij niet langer kon ontkennen. Hij gaf toe in het bezit te zijn geweest van de Hermes-schrijf- me brieven, die aan de vader van brieven, die aan de vader van Eric waren gezonden, waren ge tikt, doch hij ontkende zelf de brieven te hebben geschreven. Tegelijkertijd werden dc vijf andere gearresteerde personen afzonderlijk verhoord. Mede dank zij de vermoeienis, die hun lang durige verhoren veroorzaakten, vertelde de een na de ander wat zij wisten van de omstandig heden waaronder de ontvoering heeft plaats gehad en van de rol, die zij daarbij hebben gespeeld. Alleen Pierre Larcher bleef nog hardnekkig entkennen. Maandagavond ging Rolland echter verder met zijn bekentenis en gaf hij feiten toe, waarvan de politie na zijn eerste verklaringen reeds overtuigd was. Hij erkende, op de hoek van de Avenue des Ternes en de Passa ge Doisy in Parijs, van Rolland Peugeot, Eric's vader, de actetas met vijftig miljoen frank in ont vangst te hebben genomen. Hij voegde echter daaraan toe slechts een werktuig van Pierre Larcher te zijn geweest, die de gehele ontvoering op touw had gezet. Rolland gaf toe zeer goed op de hoogte te zijn geweest van de gewoonten van de familie Peu geot. Inmiddels bleef Larcher echter nog uit alle macht ontkennen. In de loop van de nacht wer den Rolland en Larcher met el kaar geconfronteerd, en tegen het ochtendkrieken begon laatst genoemde in verwarring te ge raken. Om tien uur gistermorgen verloor hij zijn zelfverzekerdheid en bekende hij zijn aandeel in de ontvoering. Over de vraag welke rol hij in deze misdaad heeft gespeeld, be waart de politie nog het stilzwij gen. Volgens het Franse wetboek van strafrecht kan aan de ont voerders een gevangenisstraf van maximum twintig jaar worden opgelegd. Het hoofd van de Franse „Surété Nationale", Jean Ver- dier, heeft gistermorgen tijdens een persconferentie in Parijs na dere bijzonderheden verstrekt over de bekentenissen van de 25- jarige Raymond Rolland en de 38-jarige Pierre Larcher. Beiden hebben verklaard, dat alleen zij de ontvoering van Eric Peugeot hebben voorbereid en georganiseerd. Larcher verklaarde, aldus het hoofd der Franse politie, in de winter van 1959-1960 in aanra king te zijn gekomen met een Belgische koopman voor een transactie over bandopname apparaten. De Belg bedroog hem echter, waardoor Larcher zijn geld kwijt raakte. Om weer wat op dreef te komen overwoog Larcher, die reeds een goede be kende der justitie was, de moge lijkheid van een gewapende over val, doch dit vond hij uiteindelijk te gevaarlijk. Op zekere dag, toen hij een boekwinkel passeerde, kocht hij een boek, getiteld „Ontvoering". Dit bracht hem op het idee een ontvoering in elkaar te zetten en dan een losprijs te vragen. Hij sprak hierover met zijn vriend Rolland. Zij schaften zich een adresboek van vooraanstaande families aan. die wel een grote losprijs zouden kunnen betalen, en kozen tenslotte de familie Peugeot voor hun plannen uit. Hierna begonnen Larcher en Rolland met de voorbereiding van de ontvoering. Zij schaduwden het kindermeisje en de chauf feur, die de kinderen elke dag naar de golfbaan van Staint Cloud brachten, stelden zich nauwkeurig op de hoogte van de omgeving van de golfbaan, en besloten de kleine Eric uit de kindertuin te ontvoeren. Vervolgens stalen zij een auto, waarna zij klaar waren hun plan nen uit te voeren. Op de dag van de ontvoering bleef Larcher in de auto zitten terwijl Rolland via een gat in de muur, die het golfterrein omgaf, daarin binnendrong. Na de uitvoering van het plan, brachten zij Eric naar een huis in het departement Seine et Oise. Over de ligging van het huis, waar de jongen gevangen werd gehouden, wilde de politie nog geen nadere mededelingen doen. Larcher begaf zich van tijd tot tijd naar Parijs om vanuit een publieke telefooncel de vader van Eric' op te bellen. Op de dag van de betaling van het losgeld lieten de twee ont voerders de jongen alleen in de woning achter. Rolland nam van zijn vader het losgeld over, en begaf zich vervolgens via de Passage Dolsv naar Larcher, die hem daar met een auto opwacht te. Hierna haalden de beide, vijf tig miljoen trank rijker gewor den ontvoerders de jongen uit zijn tijdelijke bewaarplaats, en zetten hem later neer voor een café in de Avenue Raymond Poincare, waar Eric tenslotte werd gevonden. Rolland en Larcher namen ver volgens de wijk naar de provin cie. Onderweg staken zij de ge stolen auto in brand. Van het losgeld van vijftig miljoen frank hebben Rolland en Larcher, die een vrolijk leventje gingen leiden, naar hun zeggen reeds 43 miljoen uitgegeven. Na de bekentenis van Rolland en Larcher zijn alle andere per sonen, die in verband met deze zaak waren aangehouden, in vrij heid gesteld. Nader blijkt, dat drie andere personen, die in verband met de aftaire-Peugeot waren aange houden, n.l. de student Jean- Simon Rotman, Ingelise Bodin, die zich „Miss Denemarken" noemt, en Rolande Niemezik, de vriendin van Pierre Larcher, zich nog in heentenis bevinden. Zij hebben mede van het ontvangen losgeld geprofiteerd. Dit drietal zal tegelijk met de twee hoofddaders vanuit Annecy. waar zij thans in arrest zitten, in de nacht naar Parijs worden overgebracht. Mitsoeko, die in gezelschap van Rolland en Larcher werd gearresteerd, is na twee dagen te zijn vastgehouden in vrijheid ge steld. Zij is niet betrokken ge weest bij de ontvoering en heeit niet geprotiteerd van het ontvan gen losgeld. De vader van Eric Peugeol heeft onder ede verklaard, dat de man die hij het losgeld heeft ge geven Raymond Rolland is. Hi; heeft Eric nog niet verteld dal zijn ontvoerders zijn gearresteerd Van de zijde van de politie is meegedeeld dat een confrontatie van Eric en Rolland en Larcher niet nodig is. Men acht het niet juist de herinneringen aan de ontvoering weer wakker te roe pen. Met de arrestatie van de ont voerders heett Jean Verdier, hel hoofd van de Franse veiligheids politie, een weddenschap mei Edgar Hoover, de directeur var de Amerikaanse F.B.I. gewonnen Toen Verdier enige maander. geleden in verband met het ko mende bezoek van De Gaulle de Verenigde Staten bezocht, meen de Hoover dat de Fransen er niet in zouden slagen de ontvoerders binnen een jaar op te sporen. Verdier nam de uitdaging aan. DIAKONESSEN ZIEKENHUIS IN SURINAME IN GEBRUIK Nu een gedeelte van het diako- nessenziekenhuis te Paramaribo gereed is gekomen, heeft het be stuur gemeend niet langer te moeten wachten en is reeds nu over gegaan tot het opnemen van patiënten. Eerst over anderhalt jaar zal het gehele ziekenhuis gereed zijn, doch thans zijn 80 bedden beschikbaar. Bij de officiële opening voerde o.m. de voorzitter van de Suri naamse stichting Diaconessen- Arbeid. de heer J. P. S. Kraag, het woord, die zijn bijzondere dank overbracht aan de heer Jo- han Bodegraven, voor zijn enorm aandeel in het slagen van de 4 x ZN actie, waardoor het geld voor de bouw van dit ziekenhuis be schikbaar kwam. De plechtig heid werd o.m. bijgewoond door de vertegenwoordigers van de stichting Diaconessen-Ziekenhuis in Nederland, de heren mr. C. Elenbaas en dr. S. van Praag. In het hulpziekenhuis, waar nu twee en twintig volwassenen en acht kleuters kunnen worden verpleegd zullen voorlopig vier diaconessen en tien leerling-ver pleegsters werkzaam zijn. Overeenstemming tussen Frankrijk en West-Afrikaanse staten President De Gaule en de presidenten van vier samen werkende Westafrikaanse sta ten Opper-Volta, Ivoorkust, Niger en Dahomey hebben dinsdag volledige overeenstem ming bereikt over plannen voor samenwerking. Deskundigen zullen op 20 maart beginnen met het uitwerken van de bij zonderheden.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1