en CK TIMZ IS JlO Algemene vergadering van de Kring Axel der Z. L. M. «ASPIRIN AGENDA Pagina 3 J maanden. >1140-2080 uur KENT FILTERS BEST in. élk gezin „gezien"! Zaterdag 4 maart 1%, j Zaterdag 4 maart 1961 DE VRIJE ZEEUW P t, eigen uvvs en i prijs- jeugd- ifficiële )m dat De Kring Axel van de Z. L. M. had in „Het Centrum" te Axel ton druk bezochte algemene ver- gadering. Vóórdat de voorzitter zijn ge bruikelijke rede uitsprak her dacht de heer W. Koster, de heer I mr P. Dieleman, die een der pio niers van de Z. L. M. en de afde ling Axel is geweest. Zijn herdenkingswoorden wer den door de aanwezigen staande aangehoord. De voorzitter, de heer W. Kos- ter. sprak hierna zijn openings- I rede uit, waaraan wij ontlenen: ,De wereld is een schouwtoneel, Elk speelt zijn rol I En krijgt zijn deel!" Deze woorden dichtte Vondel in onze gouden eeuw. Zo op bet eerste gezicht heb ben deze regels met de landbouw niet veel te maken. Ook de landbouw speelt echter mee op het wereldtoneel en van dc wijze waarop de landbouw zijn rol vertolkt, zal het afhan- gen welk deel als loon zal wor- den toegewezen. De Nederlandse I landbouw zal zijn rol beter spe- I jen naarmate hij gunstiger voor- waarden dan zijn concurrenten f kan aanbieden. Eén van deze gunstige voorwaarden is onge twijfeld een lage kostprijs van het aan te bieden produkt. En nu horen we wel eens de opmerking: „Maar wat heeft de boer daaraan, want als de kost prijzen dalen, zullen eveneens de garantieprijzen dalen. Dit nu f moge waar zijn voor zover het de gegarandeerde produkten be- I treft, en dan op de lange termijn I ook nog maar in een zeer be- I perkte mate. Hierna besprak de heer Koster de vraag op welke wijze men de gewenste kostprijsverlaging kan verkrijgen. In de eerste plaats door te trachten bij gelijkblijvende kosten de opbrengst per ha of per dier (denkt U aan de melk) te verho gen. Gezien de afzetmogelijk heden tengevolge van overpro- duktie, b.v. van suiker en melk, lijkt dit niet in de eerste plaats de weg, die men op moet gaan. Een andere mogelijkheid is door te trachten om, bij gelijk blijvende opbrengsten per ha, de i kosten, die aangewend moeten worden om deze opbrengsten te verkrijgen, te drukken. Dit kan o.a. geschieden door rationalisa tie, door verbeterde methoden gepaard gaande met structuur hervorming o. a. ruilverkave ling) en verder doorgevoerde mechanisatie. En tenslotte is er nog de moge lijkheid van het mes, dat aan "beide kanten snijdt, n.l. verho ging van de produktie per ha enerzijds en vermindering van de aangewende kosten anderzijds. Spreker heeft de stellige over tuiging dat momenteel in Neder land het kostenvraagstuk het be langrijkste is, al zal men het op brengstprobleem zeker niet uit het oog mogen verliezen. We hebben in het kader van het garantieprijsbeleid met twee belangrijke kwesties te maken, die het beleid inperken en wel de garantie voor de suiker tot het maximum der binnenlandse con sumptie en de garantie voor een opbrengst tot ruim 5 miljard kg. Moeten wij ons nu maar geen zorgen meer maken als indivi duele boer of wij 45.000 of 50.000 kg bieten per ha hebben, kan het ons niet meer schelen of onze koeien 4000 of 5000 liter melk per jaar geven? Ieder onzer be grijpt dat we deze vragen beves tigend moeten beantwoorden. Wij dienen te streven naar het maxi mum. de volle 100 anders zal het snel met ons gedaan zijn Een andere vraag is: waarop dient een Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst zijn activiteiten speciaal te richten? Spreker is van mening dat de eerste tijd het kostenvraagstuk in engere zin voorrang za] moe ten hebben. Daarbij zal een viaag die ip een totaal ander vlak ligt ook onder het oog moe ten worden gezien, n.l. of het geen aanbeveling verdient om de teelt van bieten daar te stimu leren, waar deze het hoogste rendement zal geven. Verdient het geen aanbeveling om de melkproductie daar te concen treren waar het, economisch be zien. de beste resultaten bereikt kunnen worden? Van de produktiekosten naar de prijzen is niet meer dan een stap. En weer kan dan gecon stateerd worden, dat het dubieus is of het mogelijk zal zijn met het bestaande garantieprijsbeleid de landbouw in ons land voor een toekomst te behoeden, waar in het spookbeeld van de derti ger jaren van deze eeuw weer opdoemt. Dit klemt te meer daar de basis, waarop dit beleid rust, bij een verder gaande daling van de prijzen der z.g.n. vrije produk ten te smal zal blijken te zijn, te meer daar juist door het onaan trekkelijk worden van de ver bouw dezer produkten het areaal der overige groep dermate uit gaat breiden dat de regering voor uiterst moeilijke beslissingen komt te staan bij het bepalen van de hoeveelheden waarop deze (Adv.) de „heer" onder de sigaren! Nieuw! SANTOSA- ieen vondst als u een fijne, lichte sigaar prefereert. -Slechte 22, cenU garantieprijzen betrekking heb ben, wat op zichzelve weer een ernstige ondergraving van dit beleid is. En spreker vraagt zich dan ook af of nog andere pro dukten in het garantiestramien dienen te worden opgenomen om de agrarische producent veilig te stellen. Laten wij thans nog een terug blik werpen op het jaar dat ach ter ons ligt. Muntte het jaar 1959 uit door bijzondere droogte, 1960 was pre cies andersom, en zal als een jaar zonder weerga in de geschiede nis worden geboekstaafd. De boer en zijn arbeiders hebben on der de meest ongunstige klimato logische omstandigheden het oogstwerk moeten verrichten en hebben veel narigheid ondervon den bij de voorbereidende werk zaamheden voor de nieuwe oogst, zoals het op wintervoor ploegen, cultiveren, kunstmestzaaien, waardoor zij lelijk achterop zijn geraakt. Veel percelen bevinden zich op het ogenblik dan ook in een uiterst bedenkelijke struc tuurtoestand mede tengevolge van de zeer zachte winter. De oogst is in 1960 zeer over vloedig geweest maar de kwali teit heeft zeer ernstig geleden, om maar niet te spreken over de vele percelen aardappelen binnen het werkgebied van onze kring die helemaal niet geoogst zijn Ik wil U allen toewensen een jaar 1961 dat normaal zal zijn Vrij van rampen en tegenspoe den, een jaar waarin een vol ledige produktie tot haar recht zal komen tegen lonende prijzen. Spreker wees thans op de prijszetting van de gegarandeer de produkten zoals die voor het oogstjaar 1961 in het afgelopen najaar is tot stand gekomen. Na langdurig beraad en uitvoerig overleg met het Landbouwschap heeft de minister de prijzen be kend gemaakt, prijzen die aanlei ding hebben gegeven tot veel kritiek en zijns inziens gemoti veerde kritiek van de zijde dei- landbouworganisaties en van het Landbouwschap. Wat toch was de moeilijkheid geweest bij het bepalen der ga rantieprijzen? Spreker was van mening dat het kardinale punt was gelegen in de kostprijzen. Vorig jaar heeft hij reeds ge zegd dat de minister een lossere binding kostprijsgarantieprijs voorstond, waartegen van de zij de van de landbouw ernstige be zwaren waren gerezen. Nu is er in 1960 een zeer langdurig ge sprek geweest tussen de minister en het Landbouwschap over de uitgangspunten voor de kost prijsberekening zoals deze wer den gehanteerd door het L. E. I., een gesprek dat uiteindelijk heeft geleid tot overeenstemming met de minister van Landbouw en tengevolge waarvan de verwach ting werd gekoesterd, dat de kost prijzen, die op basis van deze nieuwe uitgangspunten werden gevonden, maatgevend zouden zijn voor de prijzen. Het Land bouwschap had dan ook zijn vraagprijzen zorgvuldig afge stemd op deze kostprijsbereke ningen, hoewel hieruit enkele prijsverlagingen voortvloeiden. Dit was de enige konsekwente weg die bewandeld kon worden met het oog op de gevolgen van de garanties in engere zin en tevens omdat niemand er méér belang bij heeft dan de boer zelve dat de bepaling der garan tieprijzen niet afzakt naar de sfeer van een koehandel en om dat, voor zover dit toch het ge val zou worden, de landbouw organisaties deze gang- van zaken nimmer in de schoenen zal kun nen worden geschoven. Des te sterker is de positie van de georganiseerde landbouw ge bleken, nu de minister niet de konsekwenties van het compro mis inzake de kostprijzen heeft aanvaard en ten dele nog lagere prijzen heeft vastgesteld dan door het Landbouwschap werden ge vraagd. Toen dan ook de bespreking los kwam over de landbouwprij zen bij de behandeling van de be groting van Landbouw in de Tweede Kamer, kon het Land bouwschap met een goed geargu menteerde en gedocumenteerde nota de Kamerleden inlichten over het door haar verdedigde standpunt. Te betreuren valt dat het Landbouwschap heeft gemeend deze goede nota aan de Kamer leden nog te moeten doen volgen door een tweede, waarin speciaal de nadruk werd gelegd op de melkprijs en de graantoeslag op de lichte gronden, daarmede de Regering een wapen in de hand gevende om met de Kamer tot een compromis te komen. Namens onze organisatie, de Z. L. M., is onze ernstige ont stemming over deze tweede mis sive nadrukkelijk aan het Land bouwschap te kennen gegeven. Overigens zijn we van mening, dat het Landbouwschap alle hul de verdient voor de manier waarop zij de algemene agrari sche belangen verdedigt. En zo zullen we het in 1961 moeten doen met gekortwiekte prijzen als oogst van de parle mentaire bemoeienissen met on ze bedrijfstak. Het probleem van iedere land bouwer om tot een gunstig eind resultaat te geraken is weer ver groot en het zal een hele toer worden om mee te kunnen lopen in de snelle ontwikkeling van het gehele bedrijfsleven, wat steeds grotere investeringen vraagt en steeds weer eisen stelt aan de ontwikkeling en scholing van onze boerenstand en dat ter wijl de financiële positie er niet beter op wordt. Ei- ligt daarom ook een grote taak voor onze organisaties om wegen te zoeken die het moge lijk maken de omstandigheden gunstig te beïnvloeden, waardoor we kunnen komen uit de impas se waarin we zo langzamerhand geraakt zijn. Met het oog daarop heeft het dagelijks bestuur der Z. L. M. ge meend een commissie te moeten instellen die de gehele situatie van het zuid-westelijk akker bouwbedrijf nader zal bezien en wegen zal aangeven waardoor de positie daarvan drastisch zal worden verbeterd. Speciaal de af zet en verwerking van de pro dukten dient daarbij onder de loupe te worden genomen. Ten slotte nog iets over de z.g.n vrijere loonpolitiek waarvoor als criterium voor de loonhoogte geldt de arbeidsproduktie per be drijfstak. Men is het landelijk eens geworden over een pro- duktiviteitsstijging en over de verwerking daarvan in de lonen. Ook in de landbouw zal men zich moeten instellen op de door voering van de vrije zaterdag. We kunnen ons niet permiteren bij de rest, van het bedrijfsleven in Nederland achter te blijven. Het ligt weliswaar in een ge heel ander vlak, maar toch dient aandacht geschonken te worden dat men op landelijk niveau druk aan het praten is over wat er zal moeten gebeuren als de wer kingsduur van de Wet op de Vervreemding van Landbouw gronden per 1 januari 1963 af loopt. Vooral voor een gebied als Zeeuws-Vlaanderen zitten aan een en ander uiterst belangrijke konsekwenties vast. In verband met de inleiding die de heer Galan straks zal hou den over de industrialisatie, heb ik dit punt onaangeroerd gela ten, maar toch wil ik hierover nog iets zeggen, omdat deze in dustrialisatie oorzaak is van het feit dat de gemeente Axel het uitbreidingsplan heeft moeten herzien. Spreker wil zijn grote erkente lijkheid er over uitspreken aan het adres van deze gemeente, dat er een zeer prettige samen werking met het Landbouwschap mogelijk is geweest om in het bestek van dit nieuwe uitbrei dingsplan tevens een oplossing aan te brengen in voor de land bouw zeer gunstige zin. van ber ging van de kanaalbagger te verwezenlijken. De heer Koster sprak de hoop uit dat deze prettige verstand houding en samenwerking tus sen de gemeente Axel en de ge organiseerde landbouw straks ook in het uitvoeringsstadium zal bestendigd blijven. Laat ons, vooral nu de omstan digheden in de landbouw moei lijker worden, hecht verbonden blijven in onze organisatie, de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij, die in een bestaan van meer dan een eeuw, heeft getoond het agrarisch belang doeltreffend te behartigen. Na deze openingsrede werden notulen gelezen en jaarverslagen uitgebracht door de secretaris penningmeester, de heer F, de Rubber. Diens beleid werd on der dankzegging door de voor zitter goedgekeurd. Door dr. C. da Galan van het E. T. I. te Middelburg werd een rede gehouden over de verhou ding tussen de landbouw en in dustrie van nationaal standpunt uit bezien. Het beoordelen van deze ver houding moeten wij bezien uit maatstaven der arbeidsbezetting in de landbouw en industrie en het wegzuigen van arbeidskrach ten ten plattelande. Het staat vast dat de land bouw de laatste jaren steeds meer arbeidskrachten afstoot en als voor deze geen bestaan ge vonden wordt in eigen streek het platteland natuurlijk leegge zogen wordt door industrieën el ders in het land, die arbeidskrach ten nodig hebben. Hierdoor wordt de leefbaar heid van het platteland steeds moeilijker. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen is een gelukkige omstandigheid, dat door de verbreding van het kanaal in de kanaalzone een beter klimaat zal komen voor de werkgelegenheid. In 12 jaar tijds is het aantal ar beidskrachten in de landbouw met 25 afgenomen. Ook bedrijfshoofden vloeiden af naar andere bestaansbronnen. Er is grondverlies aan de in dustrie en woningbouw. Er kan gepoogd worden om verlies van goede cultuurgrond tegen te gaan en hieraan kan ook mee werken de grondaanwinning door inpoldering van het Land van Saeftinge. De structuurschets in de Ka naalzone houdt rekening met een bevolkingsgroei van 55.000 inwoners in een industriegebied van 800 a 1500 ha. De industrie is goed voor het platteland, omdat een goed land bouwcenrtum door het wegtrek ken der bevolking niet in stand gehouden wordt. Door het op heffen van tegenstelling tussen landbouw en industrie kan veel gezamenlijk tot stand gebracht worden waar het platteland van kan profiteren. Dit geldt b.v. on derwijs, woningbouw en ontspan ningslokalen en terreinen. Dit alles kan in gezamenlijke arbeid de leefbaarheid van het platteland vergroten. Op deze rede volgde een uit gebreide discussie, waaruit de mening naar voren kwam, dat het platteland toch stiefmoeder lijk bedeeld wordt. De vragen werden tot genoegen beantwoord, waarna de heer Koster de ver gadering sloot met dank te bx-en gen aan dr. De Galan voor zijn hoogst interessante rede en aan de leden voor hun betoonde be langstelling in deze algemene vergadering van de Kring Axel der Z. L. M. ZATERDAG 4 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jerry als ruimtevaar der". Concertgebouw, 8 uur: „Schrikbewind der Comroan- ches". Zuidelijk Sportpark, 4 uur: Tern. Boys 1Wemeldinge 1. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: „De pelsjagers van de Slangenrivier". SPUI: Sportterrein, 4 uur: Spui 1Colijnspl. Boys 1. ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 uur: Zaamslag 2Driew. 2 P. Missu, 6.30 uur: Prijs- kaarting. ZONDAG 5 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De genadeloze wre ker"; 4.30 en 8 uur: „Jerry als ruimtevaarder". Concertgebouw, 8 uur: .Schrikbewind der Comman- ches". Sportterr. W. Bolwerk, 2.30 uur: Tern. 2Clinge 2; 12.30 uur: Tem. 3Robur 2. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „De pelsjagers van de Slan genrivier"; 8 u.: „Genadeloze jeugd". Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland f ltm per 20 UTRECHTSE JONGEN TERUGGEVONDEN De Utrechtse scholier Rinze Visser, die sinds een week spoor loos was, bevindt zich in Duits land. Hij was liftend naar Reck linghausen gereisd waar ken nissen van de familie Visser wonen. Zijn vader zal hem nu vandaag terughalen. VERKEERSONGEVAL De 65-jarige heer L. Nies uit de Deimanstraat in Den Haag is donderdagavond met zijn rij wiel in botsing gekomen met 'n motorwagen van de tram uit Delft. Ernstig gewond werd het slachtoffer overgebracht naar het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal, waar hij in de loop van de nacht is overleden. HET s.s. FRANCE KRIJGT VLEUGEL- SCHOOR STENEN In St. Nazaire wordt voor de dienst Le Havre-Southampton- New York v.v. het nieuwe 68.000 tons stoomschip „France" gebouwd. Het zal het langste passagiers schip ter wereld wor den. De lijnen van de boot worden mar kant gebroken door twee schoorstenen niet vleugels. Dc rook zal niet boven uit de schoorstenen komen, doch uit de vleugeltoppen. JONGE BRITTEN BETOGEN TEGEN AMERIKAANS MOEDERSCHIP VOOR POLARISDU1KBOTEN IN SCHOTLAND ogenblik werden de bootjes, op één kano na. overspoeld door het boegwater van de sloepen, waar na zij omsloegen. Een groep jonge Britten heb ben gistermorgen getracht de ingang van Holy Loch in Schot land te blokkeren met bootjes om zodoende te protesteren tegen het Amerikaanse moederschip voor Polarisduikboten, „Proteus", dat daar ligplaats zou kiezen. De Britse politie en marine hebben echter maatregelen getroffen voor een vlotte vaart. Zes betogers in bootjes hebben een poging gedaan bij de „Pro teus'' te komen. De bootjes sloe gen om en de inzittenden kwamen in het water terecht. Ze werden door de politie opgepikt en ge arresteerd. Duizenden mensen, die langs de oevers stonden met borden waarop herinnerd werd aan de kernbomaanvallen op Hirosjima en Nagasaki, hebben het „ge vecht" gezien tussen politie en marine enerzijds en de betogers in bootjes, vier kano's en een jol anderzijds. De betogers gingen tot actie over toen de „Proteus" twee mijl van de ankerplaats ver wijderd was. Politie en marine mannen in sloepen waarschuw den de jongelui via luidsprekers dat zij de kans liepen gearres teerd te worden. De waarschu wing werd in de wind geslagen waarop marine en politie dé ach tervolging inzetten. De jongelui, die dagen lang geoefend hadden, wisten hun achtervolgers echter steeds weer te verschalken. Op een gegeven (Adv.) PROF. ROMME ONDERSCHEIDEN Bij K. B. van 27 februari heeft H. M. de Koningin prof. mr. C. P. M. Romme, de afgetreden voor zitter van de K. V. P.-fractie in de Tweede Kamer benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. In een korte plechtigheid op het kabinet van de minister-pre sident heeft prof. De Quay gis termiddag prof. Romme en diens echtgenote, in tegenwoordigheid van de voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst, ontvangen en hem de bij deze onderscheiding behorende ver sierselen overhandigd. Bij deze plechtigheid was een delegatie uit de ministerraad aan wezig, bestaande uit de vice- minister-president drs. Korthals en de ministers Beerman, Toxo- peus, Zijlstra, Marijnen, Van Rooy en mej. dr. Klompé, DE BOODSCHAP VAN KENNEDY AAN CHROESJTS^EF De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, heeft gis teren aan journalisten meege deeld. dat hij donderdag een on derhoud heeft gehad met de Rus sische minister van Buitenland se Zaken, Gromiko. Bij die ge legenheid had hij om een onder houd met premier Chroesjtsjef gevraagd en ten antwoord ge kregen dat hij gewaarschuwd zou worden wanneer en waar dit onderhoud kan plaats heb ben. Thompson zei, dat hij de Rus sische regering had gezegd, dat hij bereid is op elk tijdstip en overal heen te vliegen om Chroesjtsjef een persoonlijke boodschap van president Kenne dy te overhandigen. Chroesjtsjef maakt op 't ogen blik een rondreis door de Sow- jet-Unie in verband met een campagne voor het opvoeren van de landbouwprodukite. JONGETJE VERDRONKEN Gisteren is in de Wilhelmina- singel te Pijnacker het 214-jarig zoontje van de familie Van der M. bij het spelen te water ge raakt en verdronken. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van vrijdag 3 maart. GROENTEN. Per 100 stuks: Glasla I ƒ20,20— ƒ21,60, C II 18. Per stuk: Knolselderij B II 7— 13 ct, C II 6 ct. Per bos: Selderij 37 ct. Per kg: Rode kool 7 ct; Waspeen 10 ct; Breekpeen 56 ct; Prei A I 2830 ct, B 1012 ct; Spruiten A II 3548 cl; Uien 710 «t; Wit lof A I 48—51 ct, A II 38—49 ct, B 43—50 ct, B II 21—46 ct, afw. 10—25 ct. AARDAPPELEN, Per 100 kg: Grof ƒ12; Meerlan- der I ƒ7,50. FRUIT. Per kg. Appelen: Golden Delici ous III grof 45—50 ct, III fijn 24 25 ct; Jonathan II D 13 ct, III grof 2426 ct, fijn 1215 ct, kroet 810 ct; Goudreinette II m. 65 20—21 ct, III grof 16—18 ct, III fijn 13 ct, kroet 89 et; Bellefleur III grof 11 ct.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5