NIEUWE STORMEN IN KONGO Ijnodwill c 3 Beschermer slaags met beschermeling Een oplossing voor Algerië Radio de Koek Gevecht tussen Soedanese V. N.-troepen en Kongolese troepen De gespannen Albanees-Zuidslavische betrekkingen De uit Birma verdreven Chinese nationalisten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankertoff Dij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 4 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5232 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'Cgéén Handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meet Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adreil Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Deze week hebben zich in Kongo ontwikkelingen voorgedaan, welke de voorspellingen weer eens heb ben gelogenstraft. De Amerikanen meenden dat in Leopoldstad het bewind van president Kasavoeboe wettig optrad en zo sterk stond, dat zij hem konden steunen. Achteraf bleek, dat hij medeplichtig was geweest aan het uitleveren v an politici aan de ge westelijke grootheden Tsjombe en Kalondji, die ver scheidene van deze politici hebben doen doden. De Verenigde Staten sloten zich natuurlijk aan bij de protesten der Verenigde Naties tegen zulk een optreden. Voorts is gebleken, dat Kasa- vc-b liet heel sterk staat en d-r gezag aan het afbrokke- is. In het oosten van het land heersen de aanhangers van de vermoorde ex-premier Loe- moemba. Zij hebben een rege ring ingesteld onder leiding van Gizenga. Diens troepen nu ruk ten op naar het zuiden en het westen. Zij schijnen de grote pro vincie Kasai in het midden van het land al in hun macht te heb ben. en de troepen van Kasavoe boe zijn daar naar hen overge lopen. Maandag kwam bericht, dat de Loemoembisten al ver schenen waren aan de grens van de provincie Leopoldstad, waarin de hoofdstad van dezelfde naam ligt. De vijanden van Kasavoe boe waren toen op een afstand van 500 kilometer van de hoofd stad, ongeveer zo ver als Parijs afligt van Der Haag. Dit lijkt ver, maar het aantal soldaten van Kasavoeboe is zo gering, dat hun vijanden over lange afstand met vrachtauto's kunnen doorrijden, zonder tegen stand te ontmoeten. De vraag is ook, of soldaten van Kasavoeboe niet zullen overlopen in de pro vincie Leopoldstad. Vandaar gro- t ^rrurt ksj d" president, die de militaire mobilisatie afkondigde en de troepen der Verenigde Na-, ties te lijf wilde Incidenten Zondagavond begon namelijk een aantal uitspattingen van Kongolese soldaten, die vreesden het onderspit te zullen delven en die door de opperbevelhebber van de president, „generaal" Moboe- toe, waren gealarmeerd... tegen die soldaten van de Verenigde Naties. Eerst was het zo, dat Moboe- 1oe de Verenigde Naties uit het land wilde hebben, omdat deze hem zouden verhinderen heel Kongo te bezetten. Nu was het omgekeerd: de heren van Leo poldstad beschuldigden er de blauw gehelmde soldaten van, dat dezen niet de Loemoembisten met geweld tegenhielden. En dus vielen zij een groot aantal blan ken aan, die in dienst stonden van de Verenigde Naties. Zij mis handelden op ergerlijke wijze een vrouw, sloegen Canadezen, maar molesteerden ookAmeri kaanse negers. Dezen behoorden tot een boksploeg, die een demonstratie zou geven aan de Kongolese soldaten. Maar zij werden aangezien voor handlan gers van de Verenigde Naties en moesten in allerijl vluchten De opperbevelhebber van de internationale troepen, de Indiër Dajal. heeft nu zijn mannen be vel gegeven, zich met geweld te verdedigen als zij worden aange vallen. Hij heeft voorts de Loe moembisten verzocht, niet ver der op te rukken naar het wes ten, omdat gevechten zouden kunnen uitbreken. En dan moe ten de eenheden der Verenigde Naties ingrijpen, om een einde te maken aan de strijd. Chroesjtsjef actief Intussen heeft de Sowjet-pre- mier Chroesjtsjef een boodschap gezonden aan de meeste leden van de Verenigde Naties om hun nog eens op de hoogte te bren gen van zijn standpunt. Volgens hem moet de opvolger van Loe- moemba, namelijk Gizenga, als premier van Kongo worden erkend. De troepen der Verenigde Naties zouden onder leiding ko men van een commissie van ver tegenwoordigers van Afrikaanse landen en die commissie zou met Gizenga moeten samenwerken. De Belgen, aldus Chroesjtsjef, moeten onmiddellijk het land uit. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammar- skjoeld, moet aftreden en wor den vervangen door een drie manschap: een secretaris van het Westen, één uit het Sowjet- blok en een neutraal politicus. Het zijn bekende plannen, die tot gevolg zouden hebben, dat het secretariaat zou worden ver lamd en die geen meerderheid krijgen in de Verenigde Naties. Aan aanvallen op Amerika ont brak het niet. Doel van zo'n boodschap is, de invloed van de Russen in de Verenigde Naties te vergroten, ten koste van die der Verenigde Staten. Het ziet er gelukkig niet naar uit, dat het Kremlin in deze poging zal sla gen. Optimisme in Parijs De ontmoeting tussen de Fran se president De Gaulle en het Tunesische staatshoofd Bourgui- ba heeft in Parijs aanleiding ge geven tot optimisme, hoewel er redenen genoeg zijn om te twij felen aan een onmiddellijk suc ces, voorzover het dë Algerijnse kwestie aangaat. Bourguiba kwam immers niet alleen naar Parijs om te spreken over de problemen die er bestaan tussen zijn land en Frankrijk. Indertijd zijn de diplomatieke betrekkin gen tussen de twee staten ver broken, maar vrij zeker zullen die worden hervat. Omtrent de drie belangrijkste vraagstukken (de samenwerking bij de exploitatie van de Sahara- olie; de schadevergoeding aan Franse boereh, die in Tunesië hun grondv "loren, en de ont ruiming door de Fransen van de oorlogshaven Bizerta) kan men aecoordén verwachten. De mees te belangstelling bestond er even eens voor Bourguiba's wens, dat hij als bemiddelaar zou kunnen optreden tussen De Gaulle en de leider der opstandige moslims, Ferhat Abbas, Dienaangaande is de hoop gewekt, dat zulk een ontmoeting zou kunnen plaats vinden. Eerst moest Bourguiba natuurlijk Ferhat Abbas overtui gen, dat het in zijn belang was, te trachten met De Gaulle te spreken over diens bedoelingen. Doch ook daarover dacht men niet al te zwaarmoedig. (Adv.) Gematigdheid De Tunesische president is ge matigd, hoewel hij de onafhanke lijkheid wenst van Algerije. Hij meent, dat het voorbeeld van de ontvoogding van zijn land leer zaam kan zijn voor de Algerijnse nationalisten. In 1954 (hetzelfde jaar dat de opstand der moslims begon in Algerije) heeft de toen malige Franse premier Mendès- Franee een einde gemaakt aan het conflict van Parijs met dc Tunesische nationalisten. Tune sië kreeg zelfbestuur, nog geen volkomen onafhankelijkheid. Het bleef met Frankrijk „geasso cieerd" wat betreft defensie, bui tenlandse betrekkingen, finan ciën en dergelijke. Doch binnen twee jaar was het geheel onaf hankelijk. Hij zou nu willen, dat Ferhat Abbas dezelfde weg volgde. Dus eerst aanvaarden, wat De Gaulle als zijn ideaal ziet: de schepping van een „Algerijns Algerije" een zelfbesturende staat met een coa litie-regering van moslims en Europeanen, een staat die nauw verbonden („geassocieerd") zal blijven met Frankrijk. Volgens Bourguiba zal dit een overgangs periode zijn van een paar jaar. Dan zal Algerije een uitsluitend, of zeer overwegend mohamme daanse regering hebben, zo meent hij. Een volksstemming za) een grote meerderheid op leveren voor onafhankelijkheid. En Frankrijk zal die moeten toe staan. Zo denkt Bourguiba. Of De Gaulle, als hij dan nog president en in leven is, dit ook zo mooi zou vinden, is een ande re kwestie. Bovendien vergeet Bourguiba, dat in Tunesië geen half miljoen Franse militairen zes jaar lang tegen een rebellen leger heeft gevochten. Niettemin is het mogelijk, dat het komt tot een gesprek van De Gaulle met de nationalistische moslim-lei ders. Dit zou al reden geven tot voldoening. Europese samenwerking Terwijl De Gaulle en Bourgui ba elkaar ontmoetten in een zeer vertrouwelijk gesprek, vond er in Parijs ook een zitting plaats van de ministerraad van de West- Europese Unie (W. E. U.) waarin de zes landen der economische gemeenschappen zijn verbonden met Engeland. De W. E. U. is een militaire alliantie, die in 1948 is gesloten, hoewel toen nog zonder dat Italië en West-Duitsland' lid waren. Die zijn er pas in 1955 bijgekomen. Intussen was de W. E. U. prak tisch opgegaan in de N. A. V. O. Zij bleef echter bestaan als een orgaan, waarin zeven Europese landen elkaar konden raadplegen. Dus hier vond men de zes plus Engeland. Men hoopte, dat de politieke samenwerking, waarop De Gaulle bij de zes heeft aan gedrongen, via ae W. E. U. kon worden uitgebreid tot Engeland. De Britten willen wel tot de „club" behoren, als die over alge mene buitenlands-politieke vraagstukken spreekt. Maar n-> Gaulle heeft van het begin af Engeland willen uitsluiten en een club willen vormen van de zes bondgenoten van het vaste land. Veel wijzer is men dan ook nu i.i Parijs niet geworden. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) Noordstraat 102 - Telefoon 3121 Terneuzen Spoorwegstaking in Frankrijk geëindigd De treinen in Frankrijk rijden weer normaal. De staking, waar bij een grote groep machinisten betrokken was en die 28 uur heeft geduurd, is vrijdagmorgen vroeg geëindigd. De staking was uitgeroepen om kracht bij te zetten aan loon eisen. De communisten hebben niet meegedaan omdat zij meen den dat de staking te vroeg was uitgeroepen. In de Kongolese marinebasis Banana, ongeveer 480 kilometer ten westen van Leopoldstad ge legen. is vrijdag een gevecht uit gebroken tussen Soedanese mili tairen van de V. N.-strijdmacht en Kongolese troepen. In Leopoldstad heeft alle Ver. Naties-personeel vrijdagmiddag om vier uur de arbeid gestaakt. Allen kregen de raad tot heden ochtend in hun woning te blij ven, omdat de Kongolese gevoe lens tot bijna het kookpunt ge stegen zijn. De moeilijkheden in Banana begonnen, toen Kongolese solda ten trachtten een marconist van de Ver. Naties te arresteren. De Soedanese militairen hielden daarop twee Kongolezen een ti.idje gevangen. Toen zij latei- hun gevangenen terugbrachten, openden de Kongolezen 't vuur. Hierop schoten de Soedanese mi litairen terug. Naar gemeld werd Kongolese soldaat zijn zou een gedood. Later in de middag meldden de Soedanezen aan het Ver. Na ties-hoofdkwartier in Leopold stad, dat zij bezig waren te on derhandelen over een wapen stilstand. Het Ver. Naties-hoofdkwartier in Leopoldstad heeft zich in ver binding gesteld met de chef-staf van het Kongolese leger kolonel Albert Kiembe. TUNESISCHE TROEPEN VOOR KONGO Tunesië zal op verzoek van Hammarskjoeld een extra con tingent van 600 man troepen be schikbaar stellen van het V. N.- opperbevel in Kongo, aldus is in New York meegedeeld. De diensttijd van de 2.700 Tu nesische troepen die zich reeds in Kongo bevinden loopt spoedig af. Niettemin zullen zij tot juli ter beschikking van de Verenigde Naties blijven. Dit heeft de vice- premier en minister van Defen sie van Tunesië, Behi Kadgham, Hammarskjoeld meegedeeld. De 600 man zullen een jaar na datum van aankomst in Kongo blijven. Tunesië is het eerste land dat het verzoek van Ham marskjoeld aan verscheidene Af rikaanse landen, troepen be schikbaar te stellen voor Kongo, heeft beantwoord. Zoals bekend is heeft de Tune sische regering enige tijd geleden verklaard haar troepen in Kongo te zullen handhaven op voor waarde dat zij niet worden be trokken in geschillen tussen de diverse politieke groeperingen. Meer Liberiaanse troepen naar Kongo President Tubman ria heeft vrijdag in verklaard, dat het Liberiaanse troepen van Libe- Monrovia contingent in Kcngo „PROTEU S" IN HOLY LOCH Vier jonge Engelsen, v.l.n.r. Ken Moss, Laurens Otter, John Beau mont en Mike Nolan, wilden ver hinderen, dat het depotschip „Proteus" zou afmeren. Zij had den het plan opgevat om met hun kleine bootje de „Proteus" de vaarroute af te snijden. Advertentie BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED MASSAGRAF VAN KRIJGSGEVANGENEN IN SCHWER1N GEVONDEN Het Oostduitse persbureau „A. D. N." meldt dat in de Oost duitse stad Schwerin massagra ven zijn aangetroffen met de lijken van ruim vijfhonderd Russische. Poolse. Zuidslavi- sche en Franse krijgsgevange nen uit de tweede wereldoorlog. Volgens „A. D. N." waren de meeste krijgsgevangenen dood geschoten, „er wordt thans een onderzoek naar de omstandig heden, waaronder deze misdaad werd gepleegd, ingesteld," aldus „A. D.N." „Evertsen" op Curacao H. M. fregat „Evertsen", dat op 15 februari uit Nederland naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrok, is vrijdag op Curagao aangekomen. Het schip zal daar drie dagen blijven. Bij het bin nenvaren van de haven van Willemstad werd de „Evertsen" door vliegtuigen begroet. Verder was er een erewacht van mari niers en een muziekkapel. De bemanning zal op Curagao kun nen passagieren en aan ver schillende festiviteiten kunnen deelnemen. In de derde week van april wordt het fregat op Biak verwacht. op verzoek van secretaris-gene raal Hammarskjoeld van een compagnie tot een bataljon zal worden uitgebreid. BELGIE EN KONGO Het Belgische ministerie van Justitie heeft donderdag mede gedeeld dat Belgen, die zijn aangeworven voor dienstneming in een der Kongolese legers, België niet mogen verlaten. Het ministerie verklaarde ook dat wervingsagenten van deze legers in sjrijd met de wet han delen en dat de Belgische auto riteiten over hun optreden zul len worden ingelicht. Er is reeds een onderzoek naar de hande lingen dezer wervingsagenten ingesteld. VLAGCEN-UIT OP 6 MAART In verband met het 121,4-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin zal op maandag 6 maart van de openbare gebou wen worden gevlagd (nationale driekleur met oranje wimpel). Nieuwe ontmoeting ministers Menzies en Luns Naar in Genève verluidt Heeft minister Luns vrijdag in Genève met de Australische premier, Menzies, de kwestie-Nieuw-Gui- nea besproken. OFFICIËLE INSTALLATIE KONING HASSAN Koning Hassan de Tweede van Marokko is vrijdag officieel tot koning uitgeroepen, als opvolger van zijn zondag overleden vader Mohammed de Vijfde. Op zijn rit van het koninklijk paleis naar de koninklijke mos kee, voor het vrijdaggebed, ver-j braken duizenden Marokkanen' het politiecordon om de nieuwe! 31-jarige koning toe te juichen.' Tevoren had koning Hassan vanaf een drie meter hoge troon een toespraak tot de bevolking van Marokko gehouden. Naast deze troon was een kleinere troon opgesteld, bestemd voor 's konings jongere broeder prins Moulay Abdallah. Deze zetel bleef echter leeg. De reden hier voor werd niet bekendgemaakt. Ferhat Abbas, de premier der „voorlopige Algerijnse regering" zat tijdens de installatieplechtig heid op een ereplaats, aan de rechterzijde van de troon. AMERIKAANSE RUIMTERAKET GELANCEERD Vrijdag is te Cape Canaveral een „Blue Scout"-raket gelan ceerd met radiotelescopen en een stuk menselijke huid aan boord. De raket bereikte een hoogte van 2560 kilometer. De vier motoren van de 23 m lange raket werkten uitstekend. De bedoeling van de proef was meer te weten te komen over de gevaren van uitstralingen waar aan een mens bij een ruimte- vlucht blootstaat. Bij een drietal ontploffingen in de olieraffinaderij „Ethlyl Corporation" te Baton Rougs in Louisiana zijn donderdag 32 mensen gewond, van wie er zes in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Twee personen worden vermist. Het Russische ruimte voertuig naar Venus Het Engelse radio-astrono misch station Jodrell-Bank heeft vrijdag vijf uur lang tevergeefs getracht signalen op te vangen van het Russische ruimtevoer tuig, dat op weg is naar Venus. Het Russische persbureau Tass meldde, dat het ruimte voertuig nog steeds in zijn baan is op weg naar Venus. De po gingen om het verbroken radio contact met de raket te herstel len, worden op een groot con trolestation. ergens in Rusland, voortgezet, aldus Tass. (Adv.) Verkoudheidsbacillen Ötjn a!s de dood voor C pasthÜ! protektie Dit doosje betekent: tegen infektie NOORD AFRIK AAN SE LEIDERS BIJEEN In Rabat zjjn de Noordafrikaanse leiders bijeengekomen om zich nader te beraden over de Alge rijnse kwestie. Foto v.l.n.r.: de Tunesische president Bourguiba, de nieuwe Marokkaanse koning Hassan II en de premier van de Algerijnse regering in balling schap Ferhat Abbas, DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S. Een Zuidslavische regerings woordvoerder heeft vrijdag mee gedeeld dat Zuid-Slavië zijn zaakgelastigde en vier andere ieden van de gezantschapsstaf in de Albanese hoofdstad Tirana heeft teruggetrokken. Deze maat regel komt na de mededeling van Zuid-Slavië dat het de omvang van zijn diplcmatieke vertegen woordiging in Tirana tot het „ab solute minimum" zou verminde ren in verband met de „vijandi ge politiek" der Albanese rege ring. ..Deze politiek maakt het voor de leden van de gezant schapsstaf onmogelijk hun werk; op normale wijze te verrichten, terwijl zij bovendien gedwongen zijn onder ondragelijke omstan digheden te leven", aldus is, als gemeld, donderdag j.l. te Bel grado medegedeeld. Waarnemers te Belgrado mer ken op dat de betrekkingen tus sen de twee communistische Bal- kan-nabuurstaten, die reeds vele jaren gespannen waren, een nieuw dieptepunt hebben bereikt na het in februari j.l. gehouden congres der Albanese commu nistische partij, waarop vele sprekers uit binnen- en buiten land scherpe aanvallen op het „revisionistische Zuid-Slavië" deden. Eenheden van het Thailandse leger en de politie zijn op weg naar Noord-Thailand om onge veer duizend nationalistisch- Chinese militairen te ontwape nen die uit Birma naar Thai land zijn verdreven, aldus heeft een woordvoerder van het bu reau van de Thailandse premier donderdagavond meegedeeld. Volgens de woordvoerder kan het tot gevechten komen als de Chinezen weigeren de wapens neer te leggen. De Thailandse minister van Binnenlandse Zaken heeft de pers meegedeeld, dat dit de tweede groep Chinese militairen is, die illegaal Thailand is bin nengekomen. De eerste groep van ongeveer tweeduizend man was Laos binnengegaan voordat iets tegen de Chinezen kon wor den ondernomen. De bewuste Chinezen maken deel uit van groepen die in 1949, nadat de communisten in China de macht in handen hadden ge nomen, naar Birma gevlucht zijn. De Birmese regering is een actie begonnen om deze Chine zen het land uit te jagen. MIJNONGELUK INDEV.S. In een kolenmijn te Terre Hau te in de Amerikaanse staat Idia- na heeft zieh donderdagavond een gasontploffing voorgedaan, ten gevolge waarvan 22 mijnwerkers ingesloten zouden zijn. Vóór het reddingswerk gestaakt werd, waren 14 Ijjken naar de oppervlakte gebracht. De plek, waar het gas ontplof te, lag zó diep onder de aarde, dat men boven de knal niet hoor de. Men kwam pas tot de ont dekking dat de mijnwerkers in moeilijkheden verkeerden, toen men op het normale telefoontje van 22 uur geen antwoord ont ving. Onmiddellijk werd toen frisse lucht de mijngangen inge pompt. Hulpploegen slaagden er pas na vier uur in de plek te hereiken. Opnieuw zonneschijn Een krachtig gebied van hoge luchtdruk trok vrijdag langs ons land naar Duitsland. Het bracht ons rustig en zonnig voorjaarsweer. Daarbij blijft, de wind vandaag zwak tot matig waaien uit zuidelijke richtin gen. Er wordt dan opnieuw lucht aangevoerd, waarin het na het oplossen der plaatselijk in de nacht gevormde mist, opnieuw zonnig zal zijn. De temperatu ren lopen op tot dezelfde waar den als vrijdag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig weer Aanvankelijk hier of daar mist, daarna zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 4 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.58 3.33 4.13 4.23 n.m. 3.19 3.54 4.34 4.44 ZONDAG 5 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.31 4.06 4.46 4.56 n.m. 3.51 4.26 5.06 5.16 ZON op onder maart 4 7.21 5 7.18 6 7.16 7 7.14 MAAN op onder 18.24 18.26 18.28 18.30 20.37 21.45 22.54 8.12 8.36 9.00 9.28

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1