Huurchaos in 't zicht Radio en Televisie Rechtszaken I ONAANVAARDBAAR Middenstand krijgt extra service op Voorjaarbeurs DE VRIJE ZEEUW Pagina Onverantwoorde huurprijspolitiek I ,jt s.ER.-advies over het toekomstig huurniveau blijkt zon neklaar dat al mag dan in 1965 het statistisch woningtekort zijn op- c! even. twintig jaar na het einde van de oorlog in feite de woning- e' i de nog zal voortduren. En hiermee is het woning- en huurbe leid van de regering gediskwalificeerd. Ook de S.E.R. ziet daarmee het faillissement uitgesproken over haar eigen operaties. De onvol doende ernst waarmee dit probleem wordt aangepakt, blijkt uit de <rote verdeeldheid in het advies niet alleen, maar ook uit de eind stemming, waarbij liefst Uen leden ontbraken. I ingrijpen Vrijdag 3 maart 1961 I Vrijdag 3 maart 1961 J4 - Terneuzen AANDAG 6 MAART uur Paramount film van Y LEWIS samen n EARL HOLLIMAN iLL PLANET) en om het hardst om chieten, maar nu ziet van een andere pla- en. En wat een rare arde. Maar de aarde ;hen als U ziet hoe hoe hij een „nozem" ontuur na het andere ld van spannnig weer panning." ceer te zien." aegang alle leeftijden. SDAG 8 MAART 5 uur BBIE REYNOLDS icolor; aal van twee jonge nd aan de zelfkant k. Hij, de jongen uit wil maken, zij het baas wou blijven, een jonge jazz-musi- all-girl" wilde wor- iegang boven 18 jaar. ;r commanches" 14 jaar 5vaarder" alle Ift. (Van onze sociaal-eeon. medewerker). De enige werkelijke economi- I sche waarde van het S.E.R.-ad- viec ligt in de verklaring dat er een huurverhoging moet komen, 1 die in de jaren tot 1965 tenmin ste io en ten hoogste 40 °/o zou moeten bedragen. Dit stand punt nemen dus ook de werkne mersvertegenwoordigers in. 1 Vanzelfsprekend zien deze het overigens als een minimum-pro bleem met volledige compensa tie voor de huurders in de vorm van een verhoging van de uur- I lonen met ...l eent per jaarlijkse huurverhoging. Men wil al in deze hoek de huren in de jaren 1962, 1963 en 1964 telkens étap- pegewijze met 3 verhogen in gemeenten behorende tot de eer ste tot en met de derde gemeen teklasse. De vierde en vijfde ge meenteklasse zouden wel een I verhoging met 4 °/o kunnen ver dragen. In alle gevallen zou het gedeelte van het inkomen, dat voor de huur mag worden be steed, nimmer 15 °.'o mogen over schrijden. Hier wordt dus het standpunt gehuldigd, dat de huur eenvou dig niet meer dan een bepaald percentage van het inkomen mag opeisen. Dit betekent recht streeks ingrijpen in het behoef- tenschema van alle of bepaalde groepen werknemers. Dit is be slist onaanvaardbaar. Er moet 1 volledige consumptievrijheid blij- SPRAAKVERWARRING Met de stijging van het reële loon moet iedereen vrij zijn een groter deel van dit gestegen wel vaartsniveau aan huisvesting te l besteden. Het behoeftenpatroon van dc gemiddelde arbeider wij- I zigt zich dagelijks evenals dat van de niet-arbeiders. Het ma- I ken van onderscheid van verho- I ging naar gemeenteklas maakt I de uitvoering van de controle en ook de toepassing ingewikkel- f der. Overigens achten wij deze ge- hcle owjek-io ingewikkeld om ef- ficiënt&Bnvoering mogelijk te m.ikenJKP^bostaat al een Babyr Ionische spraakverwarring lus- sen huurders en verhuurders over de toelaatbare hoogte van de huur en deze wordt er alleen maar door verergerd. Is het tenslotte met het wel vaartspeil van de meerderheid der huurders inderdaad nog zo slecht gesteld, dat de berg der huurverhoging langs zo vele trapjes moet worden bestegen? PER 1 APRIL De tweede groep adviseurs wil met de lift de huurberg bestij gen. Zi.j bestaat uit zes leden van Heffingensysteem voedergranen voor het jaar 1961-1962 In verband met het dalen van dc wereldmarktprijzen werden op aanwijzing van de minister van Landbouw en Vsserij met ngang van 28 januari 1961 de importheffing van mais, sorg hums en millet verhoogd met J 3,— per 100 kg tot 5,per I l"11 kg om te bereiken, dat de inlandse granen de in het voor uitzicht gestelde streefprijs zou den halen. Dit was in de laatste maanden niet meer het geval. De minister heeft onlangs aan het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten gevraagd op korte termijn advies uit te bren gen over het te volgen systeem ran heffingen bij de invoer van granen voor het jaar 1961/62. Het produktschap heeft in zijn vergadering van donderdag het standpunt ingenomen dat de mi nimum-prijs bij invoer voor de verscheidene graansoorten moet worden vastgesteld naar gelang van de waardeverhouding der graansoorten. Dit houdt in, dat de minimumprijs inclusief im- portheffing voor mais volgens het produktschap moet worden gesteld op 23.50 en voor Sorg hums op 22.De minimumprij zen inclusief de heffing voor de andere graansoorten zouden dan als volgt moeten zijn: voor gerst J 25.voor haver 24,25, voor rogge 22,voor voertarwe J 22.Het produktschap heeft besloten aan de minister van landbouw te adviseren deze Prijzen vast te stellen. Een verzoek van het station voor maalderij en bakkerij te 'Vageningen om 15.000 subsil die voor diepvriesonderzoek voor iwood werd afgewezen. Het be stuur is van mening dat deze siihsidieverlennig door het in op- ding zijnde bedrijfschap voor d' bakkerij, dient te gebeuren; h produktschap verleent reeds ■sidie voor diepvriesonderzoek voor brood aan de stichting na tuurwetenschappelijk onderzoek T.N.Q. het college. Nieuwe woningen van na 1957 moeten tweemaal met 15 worden verhoogd, de oudere zullen 20 #/o in huurprijs moeten stijgen. Als datum van uitgang moet 1 april 1960 dienen en de verhogingen moeten op 1 april van 1962 en 1964 plaats vinden. Er moet een volledige compensatie worden gegeven, die door een produktiviteitsverho- ging zal moeten worden gedekt. Overigens zijn deze adviseurs van mening dat de compensatie deels zal kunnen worden opge vangen door fiscale maatregelen. In deze kringen wordt vrijheid bepleit van het inkomensdeel dat voor de huur wordt bestemd, een standpunt waar iedereen achter zal staan, die voldoende inzicht meent te hebben om zijn eigen financiën te beheren. Dertien leden van de S.E.R. willen de huurberg beklimmen in zeven étappes. Voor de na '56 gebouwde woningen zal met 7 verhogingen van 4 '/o kunnen worden volstaan, voor de overi ge met een gelijk aantal opsla gen van 5 °/o. Ontstaan er moei lijkheden met bepaalde groepen huurders, dan zal er tot 1970 voor deze groepen een subsidie regeling kunnen worden ontwor pen. brevet van onbekwaamheid Wij moeten er tenslotte maar naar gissen hoe de 10 niet stem mende leden van de raad over het huurprobleem denken. Ver moedelijk willen of kunnen zij geen standpunt inncpien. Het advies kan in zijn totali teit worden bestempeld als ko mend van een college dat zich zelf een brevet geeft van onbe kwaamheid als adviseurs. Er is voor „elck wat wils". De S.E.r. opereert hier als een orakel van Delphi en de spraakverwarring in het kabinet of in de Tweede Kamer kan nooit groter zijn dan in de S.E.R. Meer dan ooit hebben wij be- hdefte aan een regering die voor hét woning- en huurprobleem eén vaste koers kiest. Gezien de snelheid waarna het economisch klimaat in de wereld wisselt, lijkt het ons onmogelijk reeds vtoor een periode van vijf tot zeven jaar een aantal huurver hogingen vast te stellen. Kan ooit een regering, die ten hoogste 4 jaar zetelt een dergelijk be leid voeren? jseen huurblok (aan het been Deze gedachte heeft ook waar- Ide voor de subsidie-politiek. In 'het kader van de Europese een wording maakt deze een onaan gename indruk. Het verder be treden van de subsidie-weg drukt ons in een later stadium nog die per in de huurmodder. Wanneer wij zien naar de toenemende luxe om ons heen, is het toch onaan vaardbaar. dat wij de huisves ting jaar in jaar uit tot een steen des aanstoots van ons eco nomisch beleid maken. Geen regering mag op lange termijn de Nederlandse maagd een huurblok aan het been bin den. Er is veel wijsheid nodig voor de beslissing, maar het lijkt ons niet onverstandig te pleiten voor één huurverhoging op niet te lang zicht, waarvan de gevol gen thans kunnen worden over zien en passend bij onze finan- cieel-economische toestand van heden. Huurverhogingen op lang zicht, of die hoog zijn of laag, openen de vensters die uitzien op infla tie en dat uitzicht is verre van fraai. Tenslotte zou uitsluiting van bepaalde groepen van hui zen, die ouder zijn dan een be paald jaar, er beslist toe leiden dat de bewoners van die huizen slechte huisbazen zijn en veel onderhouds-ellende. In bepaalde regionen is voorts beslist de tijd gekomen om de vrije prijsvor ming eens bij wijze van proef aan het woord te laten. Het zal zuiverend werken. Drs. HERMES. (Nadruk verboden) Landbouwprijsindexcijfers januari 1961 Volgens een mededeling van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek was het algemeen land bouwprijsindexcijfer voor janu ari 1961 (op basis 1949/'501952/ '53 100) 10S. In tie vooraf gaande maand was het 105. Het ligt hiermede vrijwel op hetzelf de niveau als in januari 1960 (107). Het groepsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten liep op van 109 tot 111, voornamelijk als ge volg van de hogere prijzen voor granen en stro. Het lag echter 16 punten lager dan dat van jan. I960. Het indexcijfer voor veehou- derijprodukten vertoonde vrijwel dezelfde ontwikkeling ais in de voorafgaande maand. Bij hogere prijzen voor melk en vlees en een lagere eierprijs steeg het groeps indexcijfer met 3 punten tot 107. Ten opzichte van januari 1960 (101) betekent dit een stijging van 6 punten. Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren onderging een geringe stijging: van 144 tot 145. Vergeleken met de overeenkom stige maand van het vorige jaar ligt het 6 punten hoger. Op de aanstaande Voorjaars- beurs, die van 13 tot en met 22 maart wordt gehouden, krijgen de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf extra service in het Middenstandscentrum, dat vlakbij de Russische stand wordt ingericht in de Merwede- hal op het Croeselaanterrein. De centrale middenstandsorganisa ties, vijf grote instellingen die ten behoeve van de middenstand werken en de Rijksmiddenstands- voorlichtingendienst staan daar klaar om de middenstanders alle mogelijke service en voorlich ting te geven. Aan dit midden standscentrum zijn tevens ver bonden: een étalagewedstrijd van 12 Vormingsscholen voor de De tailhandel uit het gehele land en drie bijeenkomsten in de Con greszaal, waar actuele proble men uit het midden- en kleinbe drijf aan de orde worden gesteld en bediscussieerd. Aan het Middenstandscentrum in de Merwedehal, dat een opper vlakte van ruim 250 m~ beslaat nemen deel: de Christelijke Mid denstandsbond, de Kon. Neder landse Middenstandsbond, de Ne derlandse Katholieke Midden standsbond, het Nederlands Ver bond van Midderistandsverenigin- gen, de Rijksmiddenstandsvoor- lichtingsdienst, het Algemeen- FRANSE TROEPEN UIT MAROKKO VERTROKKEN Tijdens een plechtigheid op de luchtbasis Rabatsale in Marokko, in tegenwoordigheid van de Franse ambassadeur, Roger Sey- doux, hebben de Franse troepen officieel afscheid genomen van Marokko. Foto: Generaal Ernoul dc La Cheneliere, opperbevel hebber van dc Franse troepen in Marokko, inspecteert voor het laatst zijn troepen op. Marok kaans grondgebied. DE VERKIEZINGEN IN KENIA Blijkens de einduitslag van de vorige week in Kenya gehouden verkiezingen heeft de Kanu- partij, de Afrikaanse nationale unie van Kenpa van Tom Mboya 16 van de 53 zetels verkregen en de Afrikaanse democratische unie van Kenya (Kadu) 10 zetels. Van de resterende zetels gin gen er 4 naar de Nieuw-Kenya- partij, 3 naar de Kenla-coalitie, 3 naar het Ind'ase congres van Kenya, 1 naar de Kenya vrij heidspartij en 16 naar verschil lende onafhankelijke kandida ten. De gouverneur van Kenya heeft bekend gemaakt, dat de Mau-Mau-leider Jomo Kenyatta, die in 1952 tot zeven jaar gevan genisstraf werd veroordeeld en na het uitzitten van zijn straf naar een afgelegen gebied in het noorden van Kenpa werd ver bannen, niet in vrijheid zal wor den gesteld voordat de nieuwe regering van Kenya zich goed za. hebben ingewerkt. Tom Mboya had de onmiddellijke vrijlating van Kenyatta geëist. Zowel de Kanu als de Kadu hadden Ka- nuatta als premier in de nieuwe regering willen doen opnemen. De jongste verkiezingen in Kenya hebben voor de eerste maal een Afrikaanse meerder heid in het parlement opgele verd. HET BEZOEK VAN TITO AAN GHANA President Tito van Zuid-Sla- vië heeft donderdag in het par lement van Ghana de operatie van de Ver. Naties in Kongo ver oordeeld en secretaris-generaal Hammarskjoeld beschuldigd van aantasting van het gezag en het aanzien van de wereldorganisa tie. Hij eiste, dat een eind ge maakt wordt aan ,.de Belgische en andere buitenlandse inmen ging in Kongo" en dat een on derzoek wordt ingesteld naar de moord op Loemoemba. Volgens het Zuidslavische staatshoofd wordt de huidige in ternationale situatie gekarakte riseerd door een „uiterst ernsti ge verslechtering van de inter nationale betrekkingen en door volledige onzekerheid ten aan zien van de verdere ontwikke ling". bevordering van de bouw van Middenstandsbedrijfspanden, het Economisch Instituut voor de Middenstand, de Nederlandsche Middenstandsbank en het Pro- ductiviteitscentrum voor het Midden- en Kleinbedrijf. De mid denstand kan hier op vrijwel ieder terrein informaties, voor- LUGUBERE VONDST TUSSEN KAST EN PLAFOND Een jutezak met beenderen, dat was de lugubere vondst die woensdagmiddag werd gedaan bij verbouwingswerkzaamheden in een woning aan de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam. De zak werd gevonden in een loze ruimte tussen de bovenkant van een ingebouwde kast en het pla fond. De vinders die aan mis drijf dachten, waarschuwden meteen de politie, die uit de mededeling „de beenderen ste ken eruit", had begrepen dat het ernstigste moest worden ge vreesd. Het viel allemaal geluk kig nog al mee, want uit een vluchtig onderzoek reeds bleek dat de beenderen afkomstig zijn van eenvolwassen rund. Aangezien de jutezak bijna was vergaan, neemt de politie aan dat verpakking en inhoud uit de oorlog stammen. Een clandestiene slachter heeft het pakketje waarschijnlijk in deze aan het oog onttrokken ruimte verborgen. lichting en hulp ontvangen. Ieder der deelnemende instellin gen beschikt over een eigen ruimte, terwijl daarnaast een al gemene informatiestand en een lectuurstand aanwezig zijn. Een van de trekpunten van dit centrum zal zijn een stand, waar in Hindeloper kunstnijverheids- artikelen worden tentoongesteld, terwijl daar tevens een Hinde loper zijn kunstambacht be oefent. Vier en twintig jongelui van 12 Detailhandelsdagscholen (van iedere school twee) zullen elkaar de hoogste eer van het étalage maken betwisten. Zij krijgen alle dezelfde materialen om een étalage-kast in te richten onder de ogen van het publiek. Een deskundige jury zal hun werk beoordelen. Op drie dagen zullen zoge naamde lunchbijeenkomsten wor den gehouden in de grote Con greszaal van het terrein Croese- laan. Het programma hiervoor luidt: Dinsdag 14 maart om 12.30 uur: „De reclame in het midden- en kleinbedrijf". Inleider: de heer H. Coppens, ere-voorzitter van het Genootschap voor de reclame. Woensdag 15 maart om 13.00 uur: „Arbeidstijdverkorting in de detailhandel". Inleider: Prof. dr. H. O. Goldschmidt, uit Til- f Ghanese klacht hij de internationale arbeidsorganisatie De Ghanese regering heeft bij de internationale arbeidersorga nisatie een klacht ingediend die betrekking heeft op de naleving door Portugal van de conventie van de organisatie aangaande de afschaffing van dwangarbeid. De regering van Ghana is er niet van overtuigd, dat Portugal de naleving van de bewuste con ventie, die zowel Portugal als Ghana getekend hebben, in zijn Afrikaanse gebieden Mozam bique. Angola en Guinea verze kert. De republiek Ghana ver zoekt de arbeidsorganisatie der halve de nodige stappen te doen, b.v. door een commissie in te stellen, die deze klacht moet on derzoeken en verslag moet uit brengen. BRITS KONINGSPAAR IN TEHERAN Koningin Elizabeth en de her tog van Edingburg zijn donder dag per vliegtuig uit India in Teheran aangekomen voor een staatsbezoek van vier dagen aan Perzië. Zij zijn de gasten van de sjah en de keizerin van Perzië. Honderdduizenden mensen heb ben hen toegejuicht toen zij over de Eisenhowerlaan van het vlieg veld naar de stad reden. Aan de rand van de hoofdstad stapten zij over van een auto in een gou den koets. zaterdag 4 maart HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.15 Voor U en uw gezin, praatje; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Samen uit, lezing; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Gevar. progr.; 12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Nieuwe gram.; 13.00 Nws; 13.15 Varia; 13.20 Sport; 13.45 Lichte muziek; 14.05 Voor de jeugd; 14.40 Orkest en koor; 15.35 Boek bespreking; 15.45 Orkest en koor; 16.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw.; 17.00 Jazz muziek; 17.30 Weekjourn.; 13.00 Nieuws en comm.; 18.20 Jazzmu ziek; 18.35 Zigeunermuz.; 19.00 Kunstact.; 19.30 Passepartout bij gaslicht; 19.40 Leven en dood in de Bijbel, lezing; 19.55 Deze week, lezing; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 2J.11 Soc. comm.; 21.30 Lichte muziek; 22 05 De vreemde wereld, radiospel; 22.30 Nieuws; 22.40 Licht progr.; 23.01 Oude gram.; 23.11 Lichte muz.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.04 Orkest en koor (12.30 Land- en tuin- bouwmeded.); 12.50 Act.; 12.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer: 13.20 Lichte muz.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Fanfare-orkest; 14.25 Lich te muz.; 14.50 Amus. muz.; 15.10 Franse les; 15.30 Pianorecital; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Sportcomm.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Gram.; 18.45 En nu... wij en zij, lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Memorandum; 19.30 Amateurs programma; 19.50 Lichtbaken; 20.00 Orkest; 21.00 U bent toch ook van de partijl, lezing; 21.10 Gevar. progr.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondgebed; 23.00 Meesterwerken van de reli gieuze muziek; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI): 12.00 Nieuws; 12.03 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.30 Gevar. progr.; 16.00 Lied jes; 16.10 Gram.; 16.20 Liedjes; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.15 Dagklapper en liter, kalender; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Gram.; 17.45 Engelse les; 18.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram. 20.00 Cabaret; 21.00 Gram.; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 2300 Nieuws; 23.55 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 17.00 Voor de kin deren; 20.00 Journaal en weer- overzicht; 20.20 Filmdocumen taire; 20.30 Ballet; 21.00 Oude films; 21.30 Cabaret. VL. BELG. TV: 15.00 Voor de jeugd; 16.55 Wereldkamp. ijs hockey; 11.00 Documentaire; 19.30 Weekjournaal; 20.00 Nieuws en weeroverzicht; 20.30 Quiz; 21.00 Gevar. progr.; 2145 Wereldkam pioenschap ijshockey; 22.30 Quiz; 23.00 TV-feuilleton; 23.25 Nws. burg. Daarna forum, waaraan vertegenwoordigers (sters) van de Huishoudraad, de Winkelbe diendenorganisaties en de Mid denstand deelnemen. Donderdag 16 maart om 12.30 uur. Branehedag voor de Electro- technici. Inleider Drs. J. F. ten Hacken namens de Unie van Electro-technici. Deze bijeenkomsten zullen on geveer een uur duren. BOMAANSLAGEN IN ORAN In Oran zijn donderdagoch tend vijf bommen ontploft. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor, maar er werd ernstige schade aangericht. De bommen waren neergelegd voor winkels van mohammeda nen. Bij zuiveringsoperaties in Algerië werden in de afgelopen 24 uur 54 opstandelingen gedood en twintig gevangen genomen. SPAARCIJFERS R. P. S. Zoals reeds in februari is ook dit jaar, aldus de directie van de Rijkspostspaarbank, een groot bedrag aan besparingen naar de spaarbanken gevloeid. Bij de R.P.S. werd in februrari ingelegd ƒ84,8 min en terugbe taald 52,8 min, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van ƒ30.0 min (vorige maand 26,3 min en in februari vo rig jaar 29,9 min. In 1961 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 56,3 min tegen 50,8 min in hetzelfde tijdvak van 1960. Het saldo-tegoed per ultimo februari 1961 bedroeg 2704,1 min (vorige maand ƒ2672,1 min en ulto februari vo rig jaar ƒ2419.8 min). PROCES EICHMANN NADERT Dit is het Beth Ha'Am, het Volks huis, in Jeruzalem, waar op 11 april a.s. het proces begint tegen de Jodenvervolger Adolf Eich- mann. De terreinen bij het ge bouw zijn door gaas-heiningen van de openbare weg afgesloten. Er wordt nog hard gewerkt om het gebouw geheel gereed te krijgen voor de grote drukte, welke het proces er zal veroor zaken. ARGENTIJNSE TANKBOOT IN BRAND. De 1.382 ton metende Argen tijnse tankboot „Shellnave", eigendom van de „Estrella Marl- tima", de Argentijnse dochter maatschappij van „Shellmex", Is in de monding van de rivier de Parana en ter hoogte van de kust van L'rugay in botsing gekomen met de Urugese torpedoboot ja ger de „Uruguay". Aan boord van de met nafta- line geladen tanker deden zich 2 ontploffingen voor, waarna het schip in brand vloog en aan de grond liep. Volgens niet-officiële berichten uit Uruguay zijn vier van de 47 opvarende om het leven geko men. De 43 andere bemannings leden zijn gered. De 1.580 ton grote vrachtvaarder „Yucatan", die onder Liberiaanse vlag vaart, heeft 30 opvarenden van de „Shellnave" aan boord genomen. De door de aanvaring bescha digde onderzeebootjager „Uru guay" wist op eigen kracht de haven Colonia, die twaalf mijl van het zeegebied ligt. waar de scheepsbotsing geschiedde, te be reiken. Kappersbediende bestal ex-patroon Voor de arrondissementsrecht bank te Den Haag stond donder dag de 21-jarige kappersbedien de K. H. L. uit Den Haag te recht, terzake van diefstal van een geldkistje met 16.000 ten nadele van zijn voormalige pa- taoon. de kapper A. Veldt, in 's-Gravenzande. Ter terechtzitting kwam vast te staan dat L. op 28 oktober van het vorige jaar. een bezoek had gebracht aan zijn ex-pa troon. Bij deze gelegenheid had hij in het magazijn van de kap perszaak het geldkistje zien staan. De jongeman, die drin gend verlegen zat om 24 gulden zag op een gegeven moment zijn kans schoon en pakte het geldkistje, dat hij verborg in de garage van de kapper. Toen hij later wegreed had hij het geld kistje bij zich en ontdekte hij dat 't kistje o.m. 16.000 gulden aan bankpapier bevatte. De officier van justitie wilde rekening houden met verdachtes jeugdige leeftijd en met het over hem uitgebrachte gunstige re- classeringsrapport. Hij eiste een gevangenisstraf van negen maan den met aftrek, waarvan 3 maan den voorwaardelijk, met toezicht gedurende 3 jaar. De raadsman, mr. F. Schaaper. uit Leiden, bepleitte een lichtere straf. De rechtbank zal op 16 maart vonnis wijzen. Landarbeider wilde zijn vrouw uit de trein gooien Voor de rechtbank te Gronin gen had zich donderdagmorgen te verantwoorden de 29-jarige landarbeider L. H. uit Nieuwer- schans, die er van beschuldigd werd gepoogd te hebben zijn vrouw uit de trein te gooien. Het gebeurde op 22 oktober van het vorig jaar. Verdachte was met zijn vrouw in de trein naar Winschoten geweest en had bij dat bezoek zes flesjes bier en vier glazen jenever gedron ken. Toen het tweetal met de laatste trein naar huis terug keerde, bleef verdachte, onder invloed van alkohol, in de door gang bij de portieren staan. Da vrouw zat aanvankelijk in de coupé, maar toen zij naar hem toekwam, greep verdachte haar beet en probeerde haar twee maal achtereen uit de rijdende trein te gooien. Hij wist de por tieren te openen en duwde haar, naar de opening, maar de vrouw, wist zich telkens vast te grijpen aan de stang. „U had de bedoeling haar van het leven te beroven"? vroeg de president, mr. K. T. Dorama. ,.Ja", zei verdachte. Zijn ant woorden beperkten zich overi gens tot ja en nee. Verdachte is al eens geschei den geweest van zijn vrouw en daarna met haar hertrouwd De officier van justitie, mr. E. Hamelberg, achtte de ten laste gelegde poging tot doodslag be wezen. Hij wilde in overweging nemen, dat de vrouw het haar man ook niet gemakkelijk heeft gemaakt, maar verdachte zal de kracht moeten opbrengen de drank te laten staan. De officier van justitie eiste één jaar gevangenisstraf met af trek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. Zuidema, vroeg zich af. of zijn cliënt ver minderd toerekeningsvatbaar zou zijn en vroeg een psychiatrisch onderzoek. Maar hiertoe achtte de rechtbank geên termen aan wezig. Uitspraak over veertien dagen. RECHTZAAK OVER „CHAUFFEURSBIER" De rechtbank in Haarlem heeft gisteren in hoger beroep het vonnis bevestigd van de kantonrechter te Zaandam, waarbij de 57-jarige cafetaria- houder uit Wormerveer, J. N. veroordeeld is tot een boete van elf gulden, subsidiair een dag hechtenis, wegens overtreding van de drankwet. Verdachte verkocht „chauffeursbier" zon der in het bezit te zijn van een vergunning voor de verkoop van zwak-alkoholhoudende dranken. Het gaat hier om een door een Duitse brouwerij vervaardigd! drank. Volgens een analyse had dit chauffeursbier een alkohol- percentage van 1,6. Volgens de drankwet zijn dranken, „alko- hol-vrij" als ze minder dan 1,5 procent alkohol bevatten.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7