:n Postzegel liefhebbers België bereid politieke raadgevers militairen uit Kongo terug te trekken en Bloedbad in Loeloeaburg De besprekingen over Algerië Weer o ver zicht VAN DE SANDE RADIO de BUCK Visser-Koole Modenieuws Visser-Koole Grote brand in chemische fabriek bij Frankfort WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN erdag 2 maart 1961 -b chuit i ont- reep, HARDNEKKIGE HOEST Prikkel- en kramphoest Nacht- en rokershoest' Bronchicum Elixir help' snel en zeker. Flacon 2-— bij elke drogist. Wij ontvingen zojuist zeer fraaie complete series zegels uit vele landen. Komt U geheel vrijblijvend eens kijken. BOEKHANDEL Noordstraat 55. Terneua*" Uw adres voor postzegel albums, istockboeken. P'B' cetten, vergrootglazen etc- $tenkering bij abonnement: Terneuzen nfreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 55-57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: /6- per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 et Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 3 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5231 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum pat advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeto» advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 oor. Antwoord van België aan Hammarskjoeld De Belgische regering heeft opantwoord op een brief van Hammarskjoeld van 22 februari j 1waarin deze de Belgische autoriteiten ver/ 'ht medewer king te verlenen Mj de uitvoe ring van e'en re ilutie van de Veiligheidsraad, w irin een be roep op alle V.leden wordt gedaan hun politie raadgevers en militair perse iel in Kongo terug te trekken. De Belgische re ;ring zegt in haar antwoord e gevraagde medewerking toe. ij zal onver wijld stappen neme) om het toe zicht op de uitvoer van wapens en militaire uitrusting in het al gemeen te verscherpen. BISSCHOP VAN JOHANNESBURG, BEEVES, TREEDT AF De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. De Blank, zegt in een donderdag uitgegeven ver klaring dat de bisschop van Jo hannesburg, Reeves, zijn bis schopszetel heeft opgegeven. Dr. Reeves, een tegenstander van de apartheidspolitiek, ver- het Zuid-Afrika na de bloedige incidenten in Sharpeville vorig jaar maart omdat hij, naar hij /ei, vreesde in hechtenis te zul len worden genomen. In september keerde hij naar Zuid-Afrika terug maar hij moest twee dagen later het land weer verlaten. Zijn boek over de ongeregeldheden te Sharpeville, ..The agony of apartheid", is vo rige week door de Zuidafrikaan- se regering verboden. In zijn verklaring zegt dr. De Blank dat hij het verzoek om ontslag van dr. Reeves met een zwaar hart heeft aanvaard. Ree ves' inzicht in en bezorgdheid voor sociale rechtvaardigheid en liefde voor degenen die minder rechten hebben, zullen nooit worden vergeten. Zuid-Afrika wordt nu hij weg is, mateloos armer. „Velen zullen het zien als een overwinning van de anti christelijke machten in ons land, als een man buiten de wet wordt gesteld omdat hij het christelijke evangelie gehoorzaamt zoals hij dat ziet. Er is een treurige dag aangebroken voor een volk dat zegt devoot en godvruchtig te zijn". Volgens De Blank is Reeves' uitzetting uit Zuid-Afrika „een daad van godsdienstvervolging". In Londen is vernomen dat Reeves' ontslag op 1 april zal ingaan. Kritiek van Ulbricht De Oostduitse communistenlei der Walter Ulbricht heeft kri tiek uitgeoefend op de .eenzijdi ge" ontwikkeling van de econo mie in de verschillende Oost- europese communistische landen en aangedrongen op intensieve re economische samenwerking tussen deze landen, zo meldt het communistische blad „Neues Deutschland". Ulbricht sprak op een woens dagavond in Oost-Berlijn gehou den receptie voor de afgevaar digden naar de bijeenkomst van do communistische raad voor wederzijdse economische bijstand. Ulbricht zei dat in de communistische landen nog steeds de praktijk bestaat om zoveel mogelijk alles alleen te deen. En dit betekent een ver spilling van de geestelijke en materiële middelen, aldus Ul bricht. Criminaliteit in de Verenigde Staten stijgt De criminaliteit in de verenig de Staten is het afgelopen jaar ten opzichte van 1959 met 12 pro cent toegenomen, aldus blijkt uit het jaaroverzicht van de direc teur van de F. B. I., Edgar Hoo ver. Het aantal misdaden per hoofd van de bevolking was toen reeds ongekend hoog. Het aantal moorden en aan randingen is in 1960 met vier procent gestegen, het aantal dief stallen en inbraken met een aan zienlijk hoger percentage. Het aantal volwassen misdadigers en overtreders dat werd gear resteerd is gestegen met 2 pro eent, het aantal delinquenten van onder de achttien jaar met 6 pro cent. De jeugdcriminaliteit blijft stijgen. De Belgische regering ontkent, dat zich een ..aanzienlijk aantal" Belgische militairen in Kongo bevindt. „Dergelijke beweringen worden geuit om België de schuld te kunnen geven voor moeilijk heden. die de Verenigde Naties in Kongo ondervinden en die zij wellicht zouden kunnen oplossen door de haar opgedragen taak uit te voeren", aldus het Belgi sche antwoord. Hieraan wordt toegevoegd; „De heer Hammarskjoeld moet met de Kongolese autoriteiten zelf onderhandelen over een terugtrekken van door deze regeerders aangetrokken poli tieke raadgevers". In het Belgische antwoord wordt verdei gezegd dat zich op de bases Kamina en Kitona in Kongo nog „een zeer sterk ver minderd aantal Belgische mili tairen bevindt, die evenwel vóór vijftien maart a.s. zullen ver trekken". „Er zullen stappen worden ge nomen om het door Kongolese autoriteiten aangestelde militaire of semi-militaire personeel terug te roepen. Als legionairs aange worven Belgen zullen worden uitgenodigd naar België terug ie keren en er zullen maatregelen worden genomen om het aanwer ven van Belgen voor dit doel te doen beëindigen", aldus het Bel gische antwoord aan Hammar skjoeld. In de brief wordt verder opge merkt dat zich meer dan twee duizend Belgische kinderen in Katanga bevinden en ruim dui zend in Leopoldstad. „De Belgische regering doet een beroep op de Verenigde Na ties om in Kongo dergelijke vei ligheidsmaatregelen te nemen, dat er geen gevaar meer bestaat voor het verloren van mensen levens", aldus het antwoord der Belgische regering op de brief van secretaris-generaal Ham marskjoeld. Adviescommissie voor Kongo over de Belgische maatregelen De V. N.-adviescommissie voor Kongo acht de maatregelen die België in verband met de terug trekking van militair en para militair personeel en politieke adviseurs uit Kongo wil nemen energiek genoeg, nóch voldoende spoedeisend en volledig, aldus is van doorgaans goed ingelichte zijde in New York vernomen. De commissie is bijeen ge weest om het antwoord van Hammarskjoeld op de Belgische brief te bespreken. België zegde hierin medewerking toe bij de uitvoering van de jongste beslui ten van de Veiligheidsraad. De commissie is van oordeel dat het begrip „politieke advi seurs'' zo ruim mogelijk moet worden opgevat. Zij heeft zich beraden over de mogelijkheid een speciale vertegenwoordiger van de secretaris-generaal naar Brussel te zenden om de Belgi sche regering voor te lichten over de meest doeltreffende ma nieren om de resolutie van de Veiligheidsraad uit te voeren. Hammarskjoeld zal Kasavoe- boe opnieuw schriftelijk verzoe ken mee te werken aan de uit voering van de besluiten van ie Veiligheidsraad. De commissie heeft zich voorts beraden over de samenstelling van de commissie die een onderzoek moet instellen naar de dood van Loemoemba. VIERENVEERTIG AFRIKAANSE BURGERS door WRAAKNEMENDE SOLDATEN GEDOOD De Verenigde Naties hebben donderdag te Leopoldstad meege deeld dat soldaten woensdag bij ongeregeldheden in de Afrikaan se wijk van Loeloeaburg vieren veertig Afrikaanse burgers heb ben gedood. De soldaten namen wraak op de bevolking nadat burgers drie soldaten hadden ge dood en drie gewond. Meer dan duizend Kongolezen hebben bescherming gezocht bij de erenigde Naties om aan de wraak van de militairen te ont komen, aldus de woordvoerder. De toestand in Loeloeaburg was donderdag rustig. De Afri kaanse wijk is afgezet door Kon golese en Ghanese troepen. De moeilijkheden zijn dinsdag avond begonnen nadat Loemocm- bistische troepen zich hadden teruggetrokken. Deze militairen hadden de stad van vorige maand bezet. Een menigte burgers be toogde voor het hoofdkwartier van de Verenigde Naties om vrij lating te verkrijgen van een Loemoembistische majoor van de gendarmerie die door zijn eigen mannen was opgesloten. Toen de majoor vrij was, vielen burgers met allerlei zelfgemaak te wapens Kongolese soldaten van generaal Moboetoe aan. Daarbij kwamen drie militairen om en werden drie gewond. Blijkbaar zonder bevel van hun officieren zijn later soldaten van generaal Moboetoe de stad inge trokken. In de loop van de nacht begonnen schietpartijen die ver scheidene uren hebben geduurd. Er is niet bekend hoeveel mensen bij de nachtelijke schietpartijen zijn gewond. Krachtiger orders voor V. N.-soldaten De Verenigde Naties hebben te Leopoldstad krachtiger orders uitgevaardigd voor hun troepen „hun wapens te verdedigen", zo nodig met geweld. Deze orders volgden op het incident van woensdagavond waarbij Kongo lese militairen Tunesische sol daten hebben ontwapend. Dit heeft de woordvoerder van de Verenigde Naties meegedeeld. Hammarskjoeld verzoekt Madagascar om troepen voor Kongo Secretaris-generaal Hammar skjoeld heeft de regering van de republiek Madagascar verzocht de V. N.-troepen voor Kongo ter beschikking te stellen. President Tsiranana heeft, toen hem door journalisten vragen hierover werden gesteld, ver klaard dat zijn regering deze zaak eerst moet bestuderen en dat nog geen beslissing is geno men. Madagascar en de Kongolese topconferentie President Tsiranana van de re publiek Madagascar heeft presi dent Tsjombe van Katanga laten weten dat hij ermee akkoord gaat, dat er zaterdag a.s. in Ta nanarive een Kongolese „top conferentie" wordt gehouden. De Loemoembisten Gizenga, Kasjamoera en generaal Loen- doela, die ook voor deze confe rentie zijn uitgenodigd, hebben nog niets van zich laten horen. (Adv.) Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen Prins Bernliard in Tirol Prins Bernhard is gisteren van Zwitserland naar Innsbrück in Oostenrijk gevlogen en is van daar per trein doorgereisd naar Sankt Anton. Hij heeft zich daar bij Prinses Irene gevoegd. SPOORLOOS VERDWENEN VLIEGTUIGWRAK GEVONDEN De vermiste Sabre-straaljager F 86-K, die vorige week vrijdag nacht na een botsing met een Hunter van de vliegbasis Leeu warden spoorloos verdween, is gevonden in het Harinxmakanaal bij Deinum. De veehouder Thomas van der Meer te Deinum had gistermor gen bij de vliegbasis te Leeuwar den gemeld, dat hij brokstukken van een vliegtuigwrak had aan getroffen in het Harinkxma- kanaal. De rijkspolitie te water is direct met dreggen begonnen. Gisteravond stuitte men op het wrak, dat 4 meter diep in het kanaal ligt. De luchtmachtvoorlichtings dienst deelde mede. dat zo spoe dig mogeli.jk met het lichten van het wrak begonnen zal worden. DE OPVOLGING VAN SPAAK Ook in kringen rond de NAVO in Parijs is meegedeeld, dat de Italiaanse regering de kandidatuur van Manlio Brosio, Italiaans ambassadeur in Was hington. voor de post van sec retaris-generaal van de NAVO handhaaft. (Adv.) Bij een enorme Rijkdom aan Voor HAAR Voor HEM en de KINDEREN AXEL Donderdagochtend is in een grote chemische fabriek te Hoechst nabij Frankfort een zware brand uitgebroken waar door scherpe nitro-gassen over een woonwijk zijn gaan trekken. De brand is uitgebroken in een kunstmesthal. De gehele politie van Hoechst werd in 't geweer geroepen om 't uitgebreide fabrieksterrein af te zetten. Alle brandweerlieden in de deelstaat Hessen die geen dienst hadden, zijn per radio op geroepen. Boven het terrein en de omgeving was de hemel geel en rood van kleur. Volgens de directie van de fa briek is er geen gevaar voor een ontploffing. Ten westen van Frankfort is gifgas-alarm gegeven. Acht van de honderd brandweerlieden die de brand zijn gaan bestrijden, hebben door de giftige gassen verwondingen aan de luchtwegen opgelopen. Volgens de politie zijn er verder geen gewonden. De kunstmestinstallaties werk ten geheel automatisch. De dienst voor de volksgezond heid en de brandweer hebben overwogen ontruiming van de bedreigde woonwijken te gelas ten maar de gassen trokken zo hoog over in de richting van het Taunusgebergte dat deze maat regel niet nodig werd geoordeeld. Op een hooggelegen autoweg echter werd het zicht door de dichte rook verminderd tot vijf tig meter. De schade wordt op meer dan een miljoen mark geschat. Er is 11.000 ton kunstmest verloren gegaan. Maatregel van cle V. A. R. tegen Belgen Te Brussel is donderdag ver nomen dat de autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek hebben besloten dat luchtreizi gers van Belgische nationaliteit voortaan geen toestemming meer zullen krijgen op het vliegveld van Cairo over te stappen op een ander vliegtuig om hun reis voort te zetten. De leiders van Marokko, Tu nesië en de Algerijnse opstan delingen hebben donderdag meegedeeld dat zij het volledig eens zijn geworden over de middelen, om onafhankelijkheid voor Algerië te bereiken. De Tunesische president Bourgui- ba zei„Ik hoop dot zich bin nen enkele dagen grote gebeur tenissen zullen voordoen." Bourguiba, die als bemiddelaar is opgetreden bij het voorberei den van rechtstreekse onder handelingen tussen president De Gaulle en de leider der „voorlopige Algerijnse regering" Ferhat Abbas verklaarde dit voor zijn terugkeer uit Rabat naar Zürich, om daar zijn keel- behandeling te iaten voortzet ten. Uit Frankrijk wordt gemeld dat uitgebreide voorzorgsmaat regelen in de omgeving van het eenzame, ter hoogte van de Franse westkust gelegen eiland lie d'Aix zijn genomen, hetgeen kracht heeft bijgezet aan de ge ruchten, volgens welke de al daar gevangen gezette Algerijn se opstandelingenleider Moha- med ben Bella mogelijk naar een verblijfplaats in de omge ving van Parijs zal worden overgebracht. Naar verluidt wacht generaal De Gaulle in Parijs thans op een stap van de leiders der Al gerijnse rebellen. Hij zwijgt over zijn eigen voornemens. De Franse premier Debre en mi nister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville weten, naar wordt vernomen, slechts weinig van hetgeen De Gaulle wil doen of verwacht. De enige die mis schien iets meer weet van de plannen van het Franse staats hoofd, is de minister voor Al gerië Joxe. Het feit, dat de nieuwe ko ning van Marokko, Hassan II, STAKING BIJ BOUWWERK IN AMSTErxDAM-WEST Sedert maandag j.l. ligt een deel, met name het metselwerk, stil van bouwwerken die een Am sterdamse aannemerscombinatie („A. S. N.", de initialen van de deelnemers) in tuinstad Osdorp in uitvoering heeft. 48 metse laars en 22 opperlieden hebben het werk neergelegd. Zij verlan gen een verhoging met vijf gul den van hun netto-weekloon dat gemiddeld ca. 110 bedraagt. Het merendeel der betrokke nen is ongeorganiseerd; slechts enkelen hunner zijn aangesloten bij de unie-bonden, die zich van deze staking totaal gedistan- cieerd houden; de overigen zijn leden van de E. V. c. tezamen met president Bourgui ba en Ferhat Abbas het com muniqué heeft uitgegeven, waarin de hierboven vermelde overeenstemming wordt bekend gemaakt, wordt te Parijs als een goed voorteken beschouwd. Het onafhankelijke Parijse dagblad „France Soir" schrijft „Thans kan worden gezegd dat koning Hassan van Marokko en president Bourguiba van Tune sië een oplossing van het Frans- Algerijnse conflict wensen in het kader van een algehele Noord-Afrikaanse regeling.'" Het blad meent dat generaal De Gaulle een dergelijke opvat ting heeft over het stichten van wat het noemt een „club van aan de Middellandse Zee gele gen staten". Zelfs de meer optimistisch gezinde Franse commentators zijn van mening dat onderhan delingen. om de vrede in Alge rië te herstellen, lang zullen duren en moeilijk zullen zijn. Het schijnt dat Bourguiba heeft bevonden dat De Gaulle op bepaalde punten van geen wijken wil weten. Deze punten zouden zijn; de noodzaak van een beëindiging der vijandelijk heden, vóórdat de eigenlijke onderhandelingen kunnen be ginnen en de verschillende sta dia, die Frankrijk en Algerië tezamen zullen moeten doorlo pen in de tijd tussen de afkon diging van een staken van het vuren en het houden van een volksstemming in Algerië, waar bij ae Algerijnen het recht tot zelfbeschikking kunnen uitoefe nen. Deze foto van liet Nederlands Koninklijk Paar is .gemaakt naar aanleiding van het twaalf-en- een-half-jaar regeringsjubileum van H. M. Koningin Juliana op 6 maart a.s. Foto Max Koot. Pantserwagens ingezet bij relletjes in Italië Bij botsingen tussen de politie en stakende werfarbeiders in Monfalcone bij Triest zouden donderdag pantserwagens zijn ingezet. 3000 arbeiders trokken aan vankelijk rustig door de stad. Op een gegeven ogenblik trachtten zij echter een straat te blokke ren. Dit was het sein voor de politie om in te grijpen. Vele mensen zouden letsel hebben be komen. De politie gebruikte traangasgranaten om de betogers te verspreiden. De demonstran ten wierpen met stenen. Machinisten bij Franse spoorwegen in staking In Frankrijk is donderdagoch tend een spoorwegstaking begon nen van machinisten, die aange sloten zijn bij de onafhankelijke bond waartoe ongeveer de heift van alle Franse treinbestuurders behoort. Het Parijse buurtver keer ondervond ernstige stagna tie. De stakers willen hedenoch tend het werk hervatten. Hun actie wordt niet gesteund door hun collega's van de communis tische bond, die de staking te vroeg vindt. Zacht weer wéér Boven Frankrijk bevindt zich een krachtig en omvangrijk ge bied van hoge luchtdruk. Langs de noordflank hiervan trekken storingen van west naar oost. Gisteren trok in een versneld tempo ex koufront in deze stro ming van de Britse eilanden naar Nederland, het passeerde met enige regen, gevolgd door opkla ringen. Deze hangen samen met een rug van hoge luchtdruk die zich eveneens van Engeland naar ons land verplaatst. Deze doet de wind afnemen en na het voorbij- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Droog weer met opklaringen. Merendeels matige wind tussen noordwest en zuidwest. Zacht weer. trekken weer krimpen naar west en zuidwest. Achter de rug staat een zuidwestelijke stroming die nieuwe hoeveelheden zachte lucht binnendringt zonder noemens waardige regen te veroorzaken VRIJDAG 3 MAART v.m. n.m. Breskens 2.30 2.49 Terneuzen 3.05 3.24 Hansweert 3.45 4.04 Walsoorden 3.55 4.14 ZON MAAN op onder op onder maart 3 7.23 18.22 19.30 7.49 4 7.21 18.24 20.37 8.12 5 7.18 18.26 21.45 8.36 6 7.16 18.28 22.54 9.00 7 7.14 18.30 9.28 8 7.12 18.31 0.04 9.59 9 7.09 18.33 1.13 10.36

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1