NIEUWE GEVAREN DREIGEN Binnenlands nieuws erdag 2 maart 1961 JLF J kwaliteit! MARGARINE f - - I v a V£l?f f *w1 En nugeweld? n de winkelt In een impasse De tijd nog niet rijp MITN WERKERS- STAKING IN ENGELAND DE VRIJE ZEEUW Donderdag 2 maart 1961 Cacaobonnen op de plantages zorgen voor Uw choco lade, theestruiken op de berghellingen voor Uw kopje theeU houdt van produkten uit landen, waar de zon geen dag ontbreekt en alles overvloedig groeit. Ver geet niet, dat in Planta lichtverteerbare plantaardige vetten van cocosnoten en palmvruchten zij n verwerkt. Planta! Zuiver van smaak en ongezouten. Voor U.- ieuven in étui zuivere ptantaardigo NATIONALISTISCHE LEIDERS VAN DE CENTRAAL AFRIKAANSE FEDERATIE DREIGEN MET TERREUR De Centraalafrikaanse Federatie, bestaande uit Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland, vormt reeds sinds jaren een probleem voor de Britse regering. Dit ge bied wordt bewoond door 7.800.000 Afrikanen en 298.000 blanken, waarbij de ver houding dus ligt van 26 inheemsen tegenover 1 blanke of wei de blanken maken 3,8 van de bevolking uit. Het gebied werd door het handjevol blanken tot ontplooiing gebracht en de gehele economie drijft op hen. De Britse regering heeft veel voor de Afrikanen gedaan. ztfto west- - -.fe* 'ff -#V'Ni£ i APxmtANo PROT. 'o 1 V f V' SUfe' t vf W -KAAt> PROJftNéi* V \rvyyOtf..*r> JPfrk.-tfc fa... ttiui MSftg OA M.bt< >s rit' Er werden scholen^ gesticht er kwam mediscne hulp, kortom men heeft vooral in de laatste tien tallen jaren getracht de bevolking tot een bepaald niveau op te trekken. Aangezien zoiets nu eenmaal niet in enkele jaren te volvoeren is, ligt de situatie zoals die in zoveel andere Afrikaanse gebieden ligt en lag, dat het grootste deel van de bevolking nog een vrij primitieve ontwikkeling heeft. Slechts een zeer dunne bovenlaag van de inheemsen is tot hït niveau van de blanken gestegen en zij vormen de leidende groep onder de Afrikanen. BLANKE MINDERHEID OVERHEERST Het gebierl van de Federatie, bestaande uit Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyassaland ligt In het hart van het Afrikaanse werelddeel en grenst aan Kongo. Gezien de ontwikkeling in Afrika, was het wel te voorzien dat ook in de federatie moeilijkheden zouden komen, want hoewel de nationalistische leiders tot nu toe loyaal tegenover Londen waren, stelden zij toeh bepaalde eisen. Het bewind is tol nog toe in deze landen groten deels in handen van blanken. De souvereiniteits- overdracht aan zoveel Afrikaanse landen heeft ook hier de inheemsen om versnelde machtsoverdracht doen vragen. aan Afrikanen, doch met een be perking naar intellectuele en ma teriële maatstaven. Al naar ge lang de Afrikanen meer ontwik kelen, zullen er dan meer kiezers komen en zullen zij een belang rijker stem in het bestuur van de federatie krijgen. Langzamer hand zal de machtsoverdracht dan geruisloos en pijnloos kunnen plaatsvinden. VROUW KWAM ONDER EIGEN AUTO. De 53-jarige mevrouw Van MaanenSwaab is dinsdagmid dag in zorgwekkende toestand naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam overgebracht, nadat zij onder haar eigen auto was terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde bij de kruising Mu seumpleinHonthorstraat, waar een van links komende auto geen voorrang gat' aan mevrouw Van Maanen. Haar auto werd gegre pen, waarna de wagen in botsing kwam met een van rechts komende personenauto. Mevrouw Van Maanen werd uit haar auto geslingerd. Nadat de wagen over de kop was geslagen, kwam hij VIJF MENSEN DAKLOOS DOOR BRAND. Een korte maar felle uitslaan de brand in het perceel Binnen Brouwerstraat 2 (drie hoog) in Amsterdam heeft gisternacht een gezin van vijf personen dakloos gemaakt. De brand ontstond tegen kwart vóór twaalf, waar schijnlijk doordat een brandende oliekachel in de voorkamer om ver werd gestoten. De bewoner, de 32-jarige sjouwer F. Rooze, kon zich, toen hij eenmaal veilig op straat was, niet meer goed herinneren hoe zich alles had af gespeeld. Hij was naar de in het achter gedeelte gelegen keuken gegaan om thee te zetten voor zijn De Engelse minister van Koloniën, Macleod. voelde deze druk duidelijk en hij besloot tot een rondetafelconferentie in Londen. De Afrikanen eisten daar een kiesstelsel, dat hun de meerderheid in de volksvertegenwoordiging zou garanderen. De blanken in de federatie met aan het hoofd sir Roy Welensky, de premier van de Centraalafrikaanse Federatie, achten de tijd hiervoor nog lang niet rijp en zij hebben dit aan de regering in Londen onverbloemd duidelijk gemaakt. Minister Macleod had reeds verstrekkende plannen, die voor een groot deel aan de Afrikaanse eisen tegemoet kwa men. Premier Welensky heeft zich openlijk en ach ter de schermen zich tegen de plannen van de mi nister van Koloniën gekant. Er is een harde strijd gestreden, die door Welensky werd gewonnen. Deze gedachten heeft hij in gang doen vinden bij de regering in Londen en hoewel minister Macleod er aanvankelijk niet sympathiek tegenover stond, heeft deze onder druk van de overige regeringsleden het hoofd moeten buigen. Het grootste deel van de inheemse bevolking heeft nog een primitieve ontwikkeling. Hier zien we een Afrikaanse vrouw met haar baby op de rug. Met het voorbeeld van andere Afrikaanse negerstaten voor ogen, wensen de nationalistische Enige weken geleden begon de Londense rondetafelconferentie, waar de nationalistische Afri kaanse leiders aanzaten met de leden van de Britse regering. Aanvankelijk leek het er op, dat men wel tot overeenstemming zou geraken, want hier moest een nieuwe grondwet voor de federatie geboren worden, die voor beide partijen, de blanke kolonisten en de Afrikanen, aan vaardbaar zou zijn. tien is echter in een impasse geraakt, waarbij de Afrikaanse leiders duidelijk werd, dat er voor de naaste toekomst geen mogelijkheid tot verwezenlijking van hun verlangens zou zijn. Het slotstuk hiervan was wel het onderhoud dat zij op hun verzoek kregenmot premier Mac.UUls», waar duidelijk bleek dat Engeland voorlopig niet van zins was aan hun eisen tegemoet te komen. De twee Afrikaanse leiders Kenneth Kaoenda en Harry Nkoemboela hebben toen dreigende woorden gesproken en wel dat de Britten rekening zouden moeten houden met een terreur, waarbij die van de Man Mau in Kenya kinderspel zou blijken. De Britse regering antwoordde op deze dreiging met het in alarmtoestand brengen van haar troepen in dit gebied en het ge reed houden van onderdelen van de strategische reserve, die in minder dan geen tijd naar het ge bied van de federatie zouden kun nen worden overgebracht. Dit alles neemt echter niet weg, dat de Centraalafrikaanse Fede ratie toch een grondwet heeft gekregen, alleen is deze grond wet niet ver genoeg tegemoet ge komen aan de Afrikaanse verlan gens. Hoe Is het mogelijk dat de Britse regering op vrij korte ter mijn zo'n reuzenzwaai in deze materie heeft gemaakt? Aanvan kelijk heeft de minister van Ko loniën Macleod het Afrikaanse verlangen begrepen en stond hij er niet onwelwillend tegenover. Deze ommekeer is te danken aan slechts één man en wel aan de premier van de federatie, Sir Roy Welensky. Hij toch acht de tijd nog niet rijp voor een totale machtoverdracht en hij heeft daar zijn redenen voor. De eco nomie van het land drijft op de blanke activiteit, de inheemsen beschikken over nog veel te wei nig mensen die de kaderposities zouden kunnen innemen en mis schien niet helemaal ten onrechte zijn de blanken bevreesd voor een tweede Kongó. Zij willen graag met de Afri kanen samënwerken, maar een machtsoverdracht wensen zij niet eerder, dan wanneer zij garan ties hebben voor hun economi sche, maatschappelijke en mate riële belangen. En die garanties kunnen de Afrikaanse leiders niet geven, omdat zij de massa niet voldoende in de hand heb ben (zie de gebeurtenissen in Kongo). Tot zolang wil sir Roy Welensky de macht in handen van de blanken laten. Hij wenst geen politieke machtsverhouding gebaseerd op de numerieke meerherheid van de Afrikanen. Hij wil wel kiesrecht verlenen leiders niet langer te wachten. Zij menen dat de tijd rijp is en beweren niet voor geweld terug te zullen schrikken. Toen de eerste berichten hier over Rhodesia bereikten, heeft sir Roy Welensky dadelijk inge grepen en zijn territoriale troe pen opgeroepen, troepen die ge heel uit blanken bestaan en dus voor hem betrouwbaar zijn. Er moet nu worden afgewacht, wat de Afrikaanse nationalisti sche leiders van hun dreiging zullen waarmaken. Schrikken zij hier niet voor terug, dan zal in minder dan geen tijd het aan Kongo grenzende gebied van de federatie in lichterlaaie staan. Uiteraard met alle nare konse- kwenties van dien voor de ge hele wereldconstellatie. (Nadruk verboden.); vrouw, die bij haar moeder op bezoek was maar die spoedig thuis kon komen. „Ik ben een keer terug in de voorkamer ge weest en heb een stoel verzet. Misschien heb ik toen wel tegen de kachel gestoten". Opeens zag de heer Rooze een felle vuur gloed, haalde onmiddellijk zijn zesjarig dochterje (de twee an dere kinderen verblijven in een vakantie-tehuis in Bakkum) uit haar bed en snelde in pyama met het kind in zijn armen de trap af. Onderwijl alarmeerde hij de buren van twee hoog (zes personen) en één hoog (vijf per sonen). Toen mevrouw Rooze thuis kwam stond de pas nieuw ingerichte woning in lichter laaie. De brandweer bluste de brand, die zich voornamelijk tot het voorgedeelte beperkte, met drie slangen. De familie Rooze is tegen brand verzekerd. boven op de vrouw terecht. Zij liep een schedelbasisfractuur op. Dertig duizend van de 112.000 mijnwerkers in het Engelse graafschap Yorkshire zijn in sta king gegaan wegens een geschil met de mijndirecties over de stukloontarieven voor onder grondse arbeid. Zestig van de 106 steenkolen mijnen in Yorkshire zijn door de staking getroffen. Het geschil heeft gemaakt dat tot nu toe ongeveer driehonderd duizend ton minder steenkool is gedolven dan normaal, hetgeen de nationale kolenraad meer dan twaalf miljoen gulden kost.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5