Gespannen toestand in Oran Moeilijkheden in Katangaanse België gaat zijn wegennet moderniseren Het aanstaande regeringsjubileum van Koningin Juliana regering Het Algerijnse vraagstuk HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 10e lijst Wat kapot is Hout of glas. VELPON komt Altijd van pas. OOK KOFFIK V TEXTIEL- EX JISHOUDEL1JKE TIKELENZAKEN f vrijdag 3 maart zai het in textiel- en huishou- artikelenzaken naast 3k koffie kunnen kopen ..Texaroma" voor ƒ1,29 Ifpondspak, de normale ou ƒ1.56 moeten zijn). ;eft de voorzitter der ssie Cadeaustelsel Tex- del. de heer B. T. Tet. vrijdag op een perscwi. s in Amsterdam medege- Reeds in september van rig jaar begonnen deze net de verkoop van was- en huishoudzeep merk huis") omdat de zeep- nten niet bereid bleken ieau-acties. die voor de iandel en de huishoude- tikelenbranche grote na» ïebben, aldus de cornmls- hterwege te laten. Hei an het cadeau-geven van re-vreemde" artikelen :ich de laatste maanden reds uitgebreid, niet al door de zeep-industrie ok in de levensmiddelen- De heer Terheijden als voorbeeld een fa- an melkprodukten, die Nederlandse confectie- en een aanvraag heeft oor de levering van tien- len schortjes, die de fa- als cadeau-artikel wil ebruiken. De heer Ter- voegde er aan toe, dat erlandse textielindustrie ortjes niet zal maken, sn ander heeft de com- mede door aanvragen van leden, doen beslui- zeep-actie met de ver in koffie te gaan uitbrei- koffie-actie is een re de strijd tegen het ca- lsel. want van juli 1957 1958 heeft de commissie ds een actie daarmede In die periode werd set van 12 miljoen gulden iffie bereikt, waarmede igens de commissie meer ht procent van de totale imzet in ons land bereikt jkkeiijk verklaarde de rheijden dat men vast- is om met de nu uitge- actie door te gaan totdat oplossing voor het ca- lsel gevonden is. Toen de zeep-actie werd ge- deed de commissie een op de gehele detailhan- lusief de levensmidde- che om haar in de egen het cadeaustelsel te Van de Ievensmidde- he heeft de commissie kele medewerking ont- integendeel slechts te- ng, zo deelde de heer en nog mede. De vier ïersorganisaties deden ngend beroep op hun le» een medewerking aan van de commissie te IN TEGEN AUTO i niet beveiligde over Dij Beverwijk is gister- mstreeks 7 uur een auto gekomen met de trein, Alkmaar via Haarlem nsterdam rijdt. De perse is gegrepen door de uit de richting Uitgeest was naar Haarlem en •02 op het station van had moeten aankomen, ibestuurder zag de auto en gaf fluitsignalen, zijn ontsteltenis reed door. De auto werd ge- or de koppelingsbumper •300 meter meegesleurd, inzittenden van de auto slag gedood. Een van uit de auto geslingerd, werd verminkt in het ingetroffen. 3448 11303 11901 4 8783 9106 9600 880 16410 16S44 557 577 254 288 407 409 720 739 337 474 626 707 651 947 435 520 694 731i 967 546 603 461 483 386 406 949 990 650 667 751 893 444 500 822 996 774 781 785 787 999 265 304 312 330 574 583 590 627 865 929 969 975 086 105 108 130 406 421 464 488 576 653 666 668 880 946 973 977 101 115 117 129 265 282 299 305 669 708 811 830 990 998 160 179 184 187 301 321 415 426 671 715 718 809 146 158 181 192 436 458 481 572 709 732 756 757 857 865 867 981 151 171 188 305 437 468 488 547 677 697 700 734 865 876 998 169 176 177 186 302 306 314 360 615 625 639 660 857 900 970 972 100 115 133 177 284 287 312 317 522 538 553 602 823 883 909 915 194 197 208 237 361 365 402 442 640 682 683 684 810 813 836 857 246 255 260 264 400 417 419 441 695 708 712 713 875 888 818 041 Frankering bü abonnement: Tcrneuzen nirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5a—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 »K»rm»mentsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per n week 48 ct Losse nrs 9 ct ZEEUW DONDERDAG 2 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5230 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pel advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handde* advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur De winkeliers in de Algerijnse wijken van Oran hadden woens dag- na de wanordelijkheden van dinsdag j-1, die aan vier perso nen het leven hebben gekost, ter wijl er drie werden gewond, hun winkels gesloten. Legionairs had den op de hoeken der straten van de Algerijnse wijken machi- negeweerposten ingericht In Oran heerst thans een at mosfeer van vrees. De bestuurder van de auto, 'ie dinsdag door Algerijnen o r werd geworpen en in brar stoken, is woensdag a<^ brandwonden overleden. Kt Franse vrouwen zijn, ^mer - meld, levend in de afaorc 'er- brand. De vierde dode aa een door de demonstranten,,- het leven gebracht Moha aanse soldaat. Woensdag is in Oran weer een dode gevallen. In een buitenwijk werd een Frans gezinde Algerijn door een terrorist doodgeschoten. De veiligheidspolitie heeft strenge voorzorgsmaatregelen ge nomen in verband met de be grafenis, op heden van de Euro pese slachtoffers der wanorde lijkheden. De opvolging van Spaak KANSEN VAN Mr. STIKKER STERK GESTEGEN Italiaanse regeringskringen hebben dinsdagavond verklaard niet langer de candidatuur van de Italiaanse ambassadeur in Was hington, Manlio Brosio, voor de functie van secretaris-generaal van de NAVO, als opvolger van Paul-Henri Spaak, te steunen. Zij gaven te kennen, dat de Ita liaanse regering in plaats daar van de Nederlandse candidaat, mr. D. U. Stikker, zal steunen. Een woordvoerder van het Ita liaanse ministerie van Buiten landse Zaken zei in antwoord op gestelde vragen, dat de Italiaan se regering ambassadeur Brosio nooit officieel als candidaat voor de NAVO-vacature naar voren heeft gebracht. Enige tijd geleden had de regering echter wel ge tracht enige diplomatieke steun voor een mogelijke candidatuur van ambassadeur Brosio te krij- gen. De woordvoerder zei, dat de Italiaanse regering thans diplo matieke steun voor een eventuele candidatuur van mr. Stikker tracht te krijgen. Tevoren was dinsdagavond door het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt, dat de regering aan de Nederlandse regering heeft mee gedeeld in te stemmen met een benoeming van mr Stikker als opvolger van Spaak. Volgens NAVO-kringen in Pa rijs zijn de kansen van mr Stik ker als gevolg van de Italiaanse bekendmaking sterk gestegen, Hij is op het ogenblik de enige officiële kandidaat. Er wordt, behalve in Oran nog in verscheidene andere West- Algerijnse steden als Sidi Bel Abbes, Ain Temootsjent en Saint Denis Du Sig gestaakt. De politie heeft de eigenaars van de gesloten Algerijnse win kels kennisgevingen gezonden, waarin hun wordt opgedragen hun zaken vandaag weer te ope nen, bij gebreke waarvan straf maatregelen zullen worden ge nomen. Het is nog niet duidelijk wat de reden is geweest voor deze anti-Franse uitbarsting in Oran op een tijdstip, waarop stappen worden gedaan om tot een vreed zame regeling in Algerië te ko men. Franse functionarissen menen dat de schuld ligt bij ultra-na tionalistische Algerijnen, die niet het gezag erkennen van het „na tionale bevrijdingsfront", welks leiders zitting hebben in de „voorlopige Algerijnse regering" te Tunis. Volgens hen vormen deze extremisten een kleine min derheid onder de Algerijnse be volking, doch zij vergroten hun invloed door bedreigingen en het verspreiden van valsse ge ruchten over dc bedoelingen der Europese inwoners van Algerië. De veiligheidspolitie van Oran is ook op haar hoede voor even tuele acties van Franse ..tegen- terroristen". Men meent, dat deze verantwoordelijk zijn voor de ontploffing, in de nacht van dinsdag op woensdag, van twee plastieke bommen in dc West- algerijnse haven Mostaganem. Vele Franse gezinnen in Oran, die vlakbij de Mohammedaanse wijken wonen, hebben een on derdak gezocht bij bloedverwan ten of vrienden in de Europese wijken. Dinsdag j.l. zijn elf terroristi sche aanvallen gepleegd op Fransen en Mohammedanen in verschillende Algerijnse steden en dorpen. Woensdag is te Blida een inspecteur van politie dood geschoten. Woensdag zijn in Oran pam fletten, met de ondertekening „Marcel Petitjean" verspreid, die afkomstig zouden zijn van een Franse ondergrondse organisa tie. De Mohammedanen in Oran worden hierin met „vergeldings- aanvallen op grote schaal" be dreigd, indien de daders van de dinsdag jl. begane gruweldaden niet binnen 48 uur aan de stede lijke autoriteiten worden over geleverd. Geval van economische spionage in Frankrijk De Franse politie in Straats burg heeft twee arrestaties ver richt in verband met een geval van economische spionage. De twee arrestanten, Kurt Loss en Pierre Lindenbaum, hebben be kend da( zij als functionarissen op een laboratorium van een fa briek voor olieverwarmingsin- stallaties produktiegeheimen had den verkocht aan een concurrent van hun werkgever. Volgens het Parijse blad Aurore zouden zij deze geheimen zelfs aan ver scheidene concurrenten hebben verstrekt. Zij zouden ook op zich hebben genomen, de fabriek waar zij werkten in brand te zullen steken. (Adv.) VOLGENDE MAAND WEER EEN FRANSE KERNPROEF IN DE SAHARA Frankrijks minister van Defen sie, Pierre Messmer, heeft giste ren de nationale defensiecommis sie meegedeeld, dat Frankrijk de volgende maand weer een kern bom in de Sahara tot ontploffing zal brengen. Messmer zou voorts gezegd hebben, dat er na deze proef in het gebied van Reggan onder grondse kernproeven genomen zullen worden in het berggebied van het district Hoggar in het zuiden van de Sahara. Messner zei voorts dat de Franse regering „volstrekt niet besloten heeft om dë kernproe ven in de Sahara stop te zetten". Wij zullen het program voor de proeven in de Sahara uitvoeren en de installaties voor de onder grondse proeven worden op het ogenblik gebouwd, aldus Mess ner. Tenslotte zou de minister ga- zegd hebben, dat het hoofdkwar tier van de Franse troepen in de Sahara binnenkort van Algiers naar Reggan zal worden over gebracht. Messner legde zijn verklaring af voor de nationale defensiecom missie, waarin leden van de Na tionale Vergadering zitting heb ben. KONINKLIJKE TOCHT IN BENARES Ken overzicht van de koninklijke olifantenstoet zoals deze door de straten van Benares trok bij de intocht van H. >1. 'Koningin Eli zabeth II van Engeland en Prins Philip. Het bezoek aan Benares maakt deel uit van de reis welke het Britse koninklijke paar door India maakt. 200 km autosnelweg zal tot 1500 km worden uitgebreid Kosten: 100 miljard frank België gaat in de komende 20 jaar een bedrag van ongeveer 100 miljard frank (7.5 miljard gul den) investeren in de moderni sering van het wegennet. In Bel gië is niet meer dan 200 km auto snelweg tegen bijna 700 km in Nederland. Als het grote pro gramma voor de wegenbouw zal zijn uitgevoerd, zal de lengte van deze wegen in 11)80 tot 1.500 km zijn uitgebreid. De financiering zal voor het grootste gedeelte geschieden uit het vijftien-jarenplan voor de wederopbouw, waarvoor een be drag van 200 miljard frank is uit getrokken. Hiervan aal 86 mil jard worden bestemd voor de wegenbouw. Daarnaast zal in de komende twintig jaar een be drag van bijna 1 miljard even tueel in samenwerking met de Europese Investeringsbank ter beschikking komen. De plannen voorzien in de aan leg van bijna 1.300 km autoweg zowel voor het nationale als in ternationale verkeer. Er zijn vier-, zes- en achtbaanswegen geprojecteerd, zoals die tussen Brussel en Antwerpen. De plan nen voorzien ook in een nieuwe aansluiting van deze weg op de verbinding AntwerpenBreda. Volgens het huidige schema zal daarmee echter eerst in 1970 worden begonnen. Grootste prio riteit heeft de autoweg van Ant- werpend via Luik naar Duitsland, waarvan al een gedeelte in ge bruik is en in 1963 voltooid moet zijn. De plannen voorzien ook in de aanleg van ringbanen rondom een aantal grote steden om de nieuwe autowegen op elkaar te doen aansluiten en het doorgaan de verkeer buiten de stadscentra te houden. 4000 deelnemers zullen aan huldebetoon van „Wij vertrouwen" deelnemen Van vrijwel alle gemeentebe sturen in het land is bericht ontvangen, dat zij met een ge meentelijke delegatie zullen deelnemen aan het huldebetoon „Wij vertrouwen", dat ter ge legenheid van het koperen re geringsjubileum van de Konin gin zal worden gebracht op 6 maart a.s. voor het Huis ten Bosch te 's Gravenhage. Zo kwam er ook bericht uit Schiermonnikoog, waarvan de vertegenwoordigende deelne mers zich al zaterdagmorgen op reis moeten begeven om maan dag op tijd in Den Haag aan wezig te zijn. Zoals bekend zal elke ge meentevertegenwoordiging be staan uit een man, een vrouw en een kind van 12Va jaar. en in vele gevallen ook de burgemees ter. Er zijn bij de deputaties ver scheidene kinderen die precies op 6 september 1948 geboren zijn en die een naam dragen, die aan de feestelijke inhuldi ging herinnert. Zo zal Amster dam zich laten vertegenwoor digen door Juliana Gosschalk, de gemeente Koudekerke aan de Rijn door Juliana Bernhardina van Rooy, de gemeente Bedum door een tweeling, waarvan één de naam draagt van Wilbel mina Juiiana, de gemeente Hee- ze, in Noord-Brabant, door de tweeling Smulders, waarvan het meisje de naam Juliana en de jongen de naam Bernhard draagt. Er zal door een viertal meis jes, die Nederland. Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea ver tegenwoordigen, een bloemstuk worden aangeboden met bloe men uit deze landen, waarvan de orchideeën uit Nederlands Nieuw-Guinea op 3 maart zul len aankomen. Het totaal aantal deelnemers zal ongeveer 4.000 bedragen. Naar in welingelichte kringen in Elisabethstad verluidt bestaan er meningsverschillen tassen de leden van de Katangaanse rege ring. Eén der wrijvingspunten zou dc ondertekening van het ak koord voor militaire samenwer king betreffen, dat president Tsjombe, de Kongolese eerste- minister Ileo en de president van Zuid-Kasai, Kalondji, dinsdag in Elisabethstad hebben getekend. Tsjombes plaatsvervanger, Kib- we, liet bij deze bijeenkomst ver stek gaan. Deze zou met enkele andere ministers gekant zijn tegen de toenadering tot de re gering te Leopoldstad. Een ander meningsverschil z.ou do Franse kolonel Trinquier be treffen, die indertijd is aange zocht als reorganisator van de Katangaanse strijdkrachten. Naar van betrouwbare zijde in Elisabethstad is vernomen, is de kolonel dinsdag in deze stad aan gekomen, ondanks het feit dat Tsjombe zich tegen zijn komst had verzet. Vice-president Kib- we heeft echter ontkend, dat de kolonel in Katanga zou zijn. Men neemt aan, dat hij zal worden uitgenodigd het land te verlaten, ook al omdat de tegenwoordige staf van de Katangaanse strijd krachten, die geheel uit Belgische officieren bestaat, tegen zijn aan wezigheid bezwaar heeft ge maakt. Tjombe zou woensdag een be zoek aan Bakwanga, de hoofd stad van Zuid-Kasai, brengen. Hij reist met Kalondji. Later werd te Elisabethstad be kendgemaakt, dat Tsjombe zich voorlopig niet naar Zuid-Kasai zou begeven, zulks met het oog op de voorbereidingen voor de Kongolese topconferentie, die zondag in Tananarivo op Mada gascar moet beginnen. V. N.-strijdmacht heeft de militaire situatie in gebied van Loeloeaburg weer in handen Dajal. Hammarskjoelds per soonlijke vertegenwoordiger in Kongo, heeft de Veiligheidsraad bericht dat de strijdmacht van de Verenigde Naties de militaire si tuatie in het gebied van Loeloea burg weer in handen heeft. De Loemoembistische troepen, die in de richting van Leopoldstad trokken, trekken zich thans in noordwaartse richting terug. De bevolking in het gebied van Loeloeaburg zou sterk op de hand van dë regering in Stanley, stad zijn. Het garnizoen van Loe loeaburg is voor het grootste deel geporteerd voor de regering- Ileo. De leiding is echter gebrek kig. Volgens de Verenigde Naties hebben 2.000 mensen in Loe loeaburg gedemonstreerd na de terugtrekking van de Loemoem bistische troepen. Zij eisten vrij lating van een Kongolese officier, die door de plaatselijke gendar merie gevangen was gezet omdat hij een aanhanger was van wijlen Loemoemba. Premier Ileo van de Kongolese regering in Leopoldstad zei ech ter op een persconferentie, dat er dinsdag in Loeloeaburg een be toging voor zijn regering is ge houden. Ileo zei voorts dat het mili taire verdrag dat hij met presi dent Tsjombe van Katanga en president Kalondji van de mijn- staat in Zuid-Kasai had gesloten in de eerste plaats tegen de communisten gericht is. ..Wij wil len de communisten eruit trap pen", zo zei hij. BELCHE BEREID MILITAIRE ADVISEURS UIT KONGO TERUG TE TREKKEN Antwoord op resolutie van de Veiligheidsraad België is bereid „de enkele militaire adviseurs die zich mo gelijk nog op Kongolees gebied bevinden" dadelijk terug te trek ken. De Belgische regering heeft dit aan de Verenigde Naties mee gedeeld naar aanleiding van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin terugtrekking van alle buitenlanders uit Kongo wordt geëist, die- niet in dienst van de Verenigde Naties zijn. België is voorts bereid tot on derhandelingen met president Tsjombe van Katanga over het waarborgen van de veiligheid van Belgische staatsburgers en eigen dommen in Katanga, alvorens het Belgische militaire personeel uit dat gebied terug te trekken. Tenslotte is België bereid met Hammarskjoeld te praten over terugtrekking van Belgische ad viseurs en technici die voor de regering van Kasavoeboe wer ken. België is echter van mening, dat dit een zaak is die alleen de regering in Leopoldstad aangaat. V. N.-verzoenings commissie voor Kongo niet achter regering-Ileo Reuter meldt uit Genève dat de verzoeningscommissie der Verenigde Naties voor Kongo in een woensdag aldaar uitgegeven bekendmaking heelt ontkend, dat zij zich achtei de te Leopoldstad zetelende regering-Ileo heeft ge steld. De conclusies, waartoe wij in ons rapport aan de raadgevende V. N.-commissie voor Kongo zijn Koningin opent nieuwe brug over de Merwede Op woensdag 15 maart zal Ko ningin Juliana de nieuwe ver- keersbrug over de Merwede bij Gorinchem officieel openen. Bij deze officiële opening zullen vele hoge gasten uit het gehele land aanwezig zijn. 's Middags om 2 uur zullen deze gasten bijeen komen in de „Nieuwe Doelen" in Gorinchem, waar de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, een welkomstwoord zal spreken. Ir. A. G. Maris, dir.- generaal van de Rijkswaterstaat, zal daar vervolgens een uiteen zetting geven over de nieuwe ver keersverbinding. Iets zachter Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk hogedrukge- bied, waarvan het zwaartepunt zich boven de Golf van Biscaye bevindt met een krachtige uit loper in de richting van Scandi navië, beheerst het weerbeeld in geheel West-Europa. Tussen dit hogedrukgebied en een depressie nabij Zuid-Groenland, wordt over een breed front een zuid westelijke stroming aangetrof fen, waarmede grote hoeveelhe den zachte lucht naar Europa worden getransporteerd. Het zachte weer, dat de maand februari kenmerkte, zet zich der halve de eerstkomende paar da gen in maart voort. In de stro ming trekt een oud warmtefront mee, dat alleen van wolkenvel den vergezeld gaat, maar geen regen meer brengt. In de zachte lucht liepen de temperaturen op de Britse eilan den op tot 12 a 14 graden. Er komen in de zachte lucht ook wolkenvelden voor, maar deze worden afgewisseld door opklaringen. gekomen, zijn verkeerd uitge legd. De verzoeningscommissie heeft slechts te kennen gegeven de vervanging van de door gene raal Moboetoe ingestelde raad van commissarissen door de voor lopige regering-Ileo een bemoe digende stap voorwaarts te ach ten op de weg, die moet leiden tot terugkeer tot een op de grondwet gebaseerde Kongolese politieke toestand, aldus de ver zoeningscommissie der V. N. WORDT DAJAL IN KONGO VERVANGEN Woensdag is te Leopoldstad van betrouwbare zijde vernomen dat de speciale vertegenwoordiger der Verenigde Naties in Kongo, ae Indiër Rajeswar Dajal, bin nenkort als zodanig zal worden opgevolgd door de Italiaanse di plomaat Pier Pasquale Spinelli. Spinelli, die directeur is van de afdeling Europese zaken der Ver enigde Naties treedt ook op als speciaal vertegenwoordiger van secretaris-generaal Hammars kjoeld in het Midden-Oosten. De regering te Leopoldstad heeft herhaaldelijk om Dajals vervanging verzocht, daar zij hem bevooroordeeld acht. Zij meent, dat Dajal de aanhangers van wijlen Loemoemba bevoor deelt. President Kasavoeboe heeft geweigerd hem te ontvangen. Een woordvoerder van secreta ris-generaal Hammarskjoeld heeft het bericht over vervanging van Dajal ongegrond genoemd. KINI) VERDRONKEN Dinsdagmiddag is het 2%- jarig zoontje van de familie Smink uit Harderwijk in een vijver in de woonwijk „De wit ten hagen" verdronken. Van zes uur af werd het jongetje ver mist. De gemeentepolitie heeft in samenwerking met de rijks politie te water, gedregd in de vijver, waar het fietsje van het jongetje werd gevonden. Dinsdagavonjl om 8 uur kon het lijkje worden geborgen. EJ Een KC- 97 tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is bij het vertrek van de basis Selfrdige, Michigan, dinsdag avond neergestort. De vijf inzit tenden kwamen om. De Gaulle: Toekomst van Algerië moet door de Algerijnen alleen worden bepaald President De Gaulle heeft gis teren in een vergadering van het Franse kabinet gezegd, dat zijn onderhoud met president Bour- guiba van Tunesië „hartelijk en bevredigend" is geweest. Dit werd na afloop der vergadering medegedeeld door de minister van Voorlichting, Terrenoire, vol- GROMIKO LEIDT RUSSISCHE AFVAARDIGING NAAR VERENIGDE NATIES „Tass" meldt dat de Sowjet- Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko de af vaardiging van zijn land naar de zeven maart a.s. te New York be ginnende hervatting van de zit ting der algemene vergadering van de Verenigde Naties zal lei den. Waarnemers achten na deze mededeling een bezoek van pre mier Chroesjtsjef aan de V. N. vrijwel uitgesloten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Aanhoudend zacht weer Droog weer met zonnige perio den, maar ook nu en dan wolken velden. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. DONDERDAG 2 MAART Ereskens Terneuzen Hansweert Walsoorden gens wie De Gaulle verder ver klaarde: „De toekomst van Al gerië, welke die ook moge zijn, moet door de Algerijnen worden bepaald en alleen door de Alge rijnen door middel van een alge mene volksstemming". De presi dent voegde hieraan toe, dat de Franse regering bereid blijft de voorwaarden waaronder dit zelf beschikkingsrecht kan worden uitgevoerd, te bespreken met de verschillende groeperingen in Algerië, en in het bijzonder met het (opstandige) nationale be vrijdingsfront. Ten einde de positie der auto-i riteiten in Algerië te versterken,' heeft het kabinet besloten voor Algiers en Oran de nieuwe func tie van chef der politie in te stel len. Tot dusver was Parijs de enige stad, die een eigen prefect van politie had. Voor deze nieuwe functie hebben nog geen benoe mingen plaats gehad. Voorts heeft de regering be paald dat in Algerië voortaan, zonder toestemming der burger lijke autoriteiten geen maatrege len ten aanzien van de vrijheid van individuele personen zullen mogen worden genomen. v.m. n.m. 2.01 2.17 2.36 2.52 3.16 3.32 3.26 3.42 ZON MAAN op onder op onder maart 3 7.23 18.22 19.30 7.49 4 7.21 18.24 20.37 8.12 5 7.18 18.26 21.45 8.36 6 7.16 18.28 22.54 9,00 Russische commandant in Berlijn wijst Westelijk protest af De Russische commandant In Berlijn heeft een protest van de drie westelijke commandanten tegen Oostduitse maatregelen van de vorige maand om West- duitse kerkelijke autoriteiten de toegang tot Oost-Berlijn te be letten, van de hand gewezen. Volgens het Oostduitse blad „Neues Deutschland" heeft de Russische commandant in een schrijven aan de Amerikaanse commandant het Russische standpunt herhaald, dat Oost- Duitsland volledige rechts-souve- reiniteit over zijn gebied uitoefent en dat Russische troepen „zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Oost-Duits- land en zijn hoofdstad". De Amerikaanse commanda.it had op 13 februari, de dag nadat de Oostduitse grenspolitie zes bisschoppen en dertig andere kerkelijke autoriteiten, die de opening wilden bijwonen van de synode van de Duitse Evangeli sche kerk in Oost-Berlijn, terug had gezonden, een protest ge zonden, mede namens zijn Britse en Franse collega's.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1