H ALFZ WARE „Zeeuwse Week" krijgt gestalte Rechtszaken Eric de Noorman - Het zevende paardje ALGERIJE HARKTBER1CHT9I De shag met de leeuw, Lekker pittig en zo zacht voor de keel. De koning van de shag. WEG leger sinjoren naar zeeland en vele zeeuwen naar antwerpen NAAR BLIJVEND CONTACT I Uitwisseling van gasten Toeristische propaganda Wie staan er achter? renard afgetreden Uitsluitend in super plastic; méér lekkere sigaretten voor uw gulden! NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT Scheepseigenaars tot hoge schadevergoeding veroordeeld Woens3ag 1 maart 1961 vraag,stukken juiba wil een gesprek eiden tussen De Gaulle leider van dé' Algerijnse listlsche moSHmS. Hef n twee errikfijffUphOMéï ■ankrljk heeft het recht op ikelljkheid der Algerijnen Maar de minderheid, die ikrijk zou willen blijven, kunnen doen in een stuk ïerije. dat dus niet onaf- jk zou worden. Tegen deze ig verzetten zich de na- ten. a. v. o. ïsdag 1-maart ANTWERPEN: NIEUWE MARKT VOOR ZEELAND (II) (Van onze Antwerpse corespondent) ANTWERPEN verwacht heel wat van de Zeeuwse Week en zoals de zaken er nu voorstaan mogen ze ook iets verwachten. Overal in Zeeland en Antwerpen zullen raambiljetten de mensen naar het stadscentrum van de Schcldestad trekken om de étalages te bewonderen, die in het Zeeuwse motief zullen worden uitgevoerd. De bekende Flandria-boten zullen de Zeeuwen aanvoeren, die deelnemen aan de kulturele manifestaties, waarover we reeds schreven. Er worden in die week te Antwerpen Zeeuwse films gedraaid, onder andere in een zijzaaltje van de grote expositiezaal. Vermoedelijk zal één der voornaamste bioscopen „De Dijk is dicht brengen. Verder komt er Zeeuws toneel, ballet, zang en muziek, een tentoonstelling van Zeeuwse kunstenaars enz. Op de Markt, voor het historische stadhuis van Antwerpen en rond het bekende standbeeld van de dode reus wor den volksspelen gehouden, waaraan onder andere de sjeesrijders mee doen, Het wordt een hele optocht, voor afgegaan door de stadstamboers. Dit alles zou ondenk baar zijn, als men niet deze grote medewerking had «ckregen van het stadsbestuur en de andere Antwerpse autoriteiten. In feite worden de oorspronkelijke plannen van de heer Korstanjc zelfs iets voorbij gestreefd: nie- manl had drie maanden geleden durven denken, dat het "eheel zo groots zou worden Dank zij liet prachtige ini tiatief van prof. dr. K. Peetcrs, de stadssecretaris, een oprecht vriend Van Zeeland, komt er een tentoonstelling over Sche pen op de Schelde, die ook on getwijfeld veel aandacht zal trekken. En hierbij mogen we wel onderlijnen, dat het vooral ook aan deze stuwende mede werking van prof. Pccters is te danken, dat Antwerpen begint warm te lopen voor Zeeland. Vanzelfsprekend zal deze Zeeuwse Week er toe bijdragen 'Oftï'Anfwerpenaren naar Zeeland ttekkëh. En de slnjoor steekt niet eens meer onder stoelen of banken, dat hij een bepaalde ge predestineerdheid heeft voor Zeeland. Hij voelt intuïtief aan, dat de Schelde zijn stad vast koppelt aan de Zeeuwse eilanden. Hij voelt er zich ook beter thuis dan In bepaalde andere gebieden van Nederland. Zijn liefde voor oesters en mosselen, verre pol. ders en rustige hoekjes, heerlijk ciswater en zonnig strand lokt hem automatisch. Totnutoe zijn er te weinig Antwerpenaren naar Zeeland gekomen. Maar de stoottroepen hebben propaganda gemaakt en na deze Zeeuwse Week zal het ook tot de Antwerpse mas sa zijn doorgedrongen hoeveel deze Nederlandse provincie ie bieden heeft. De toeristische propaganda krijgt namelijk een ruime plaats in de plan ning, ook weer ruimer dan men aanvankelijk had gedacht. Allereerst vormen de culturele en commerciële aktiviteiten in feite al een ten dele toeristische stimulans. Daarna komen de Zeeuwse films. In de expositie zalen komen maquettes en foto's om de aandacht op Zeeland te vestigen en in vrijwel alle étala ges van het reeds genoemde Antwerpse winkelcentrum wor den eveneens foto's van Zeeland getoond. Daarnaast is er de prijs vraag, verbonden aan de étalage wedstrijd. Deze prijsvraag zal ook grotendeels betrekking heb ben op toeristische aangelegen heden. Het blad, dat tijdens de Zeeland Week huis-aan-huls -zal worden verspreid brengt boven dien nog tal van gegevens, die de Antwerpenaicn naar de eilanden zulen lokken. Zo ziet het er naar uit, dat niet alleen de Zeeuwse indu strieën, maar ook de hotel- en restauranthouders, de winke liers, kortom de hele „toeris tenindustrie" de gunstige uit werking zuilen mogen inboe ken van dit fraaie Initiatief. Daartoe is het nodig, dat ook deze categorieën er aan mede werken om het sukses in Ant werpen groot te doen zijn. Om zo'n manifestatie in elkaar te timmeren heeft men mensen nodig met persoonlijkheid, in deed en gezag. De promotor, de heer Korstanje, heeft die gevon den. Er is In oprichting een ere- comlté, waarin hoge autoriteiten, zelfs ministers, ambassadeurs, consuls-generaal zitting zuilen nemen. Dan is er een Nederlands werkcomité onder voorzitter schap van de stuwende ir. C. A. L Horstmann, tevens voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zecuw3- Vlaanderen. Tweede voorzitter is de heer C. A. Kammeraad, voor zitter van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse Eilan den. Drs. E. Beusekom, adjunct- directeur van het Economisch- Technologlsch Instituut voor Zeeland voert het secretariaat en de sympathieke secretaris van Tholen, de heer V. Laban is pen ningmeester. De heer Korstanje, vertegenwoordiger van het mini sterie van Economische Zaken zit als promotor natuurlijk ook in het comité, dat aan Neder landse zijde wordt gecompleteerd dooi- de heer G. W. Oskamp, directeur van de provinciale V. V., mevr. E. J. van den Broecke er. dc heer A. L. A. Borst, resp. lid en secretaris van de Zeeuwse Culturele Advies raad. Zij beiden zorgen voor het culturele gedeelte van de Zee land Week. Er is een tweede werkcomité, dat speciaal Iri België opereert en onder leiding staat van prof. dr. K. C. Peeters, secretaris van de stad Antwerpen. Hierin zetelt tevens de kanselier aan het con sulaat-generaal der Nederlanden te Antwerpen, de heer J. H. de Jongh, die zoals we al in ons eerste artikel hebben geschreven uitnemende contacten heeft ge legd tussen de Zeeuwen en de Antwerpse autoriteiten en die de ware toeverlaat" was voor de heer Korstanje. Verder zijn lid van dit comité: de heer H. Jacobs, directeur Schone Kunsten, Propaganda en Toerisme der stad Antwerpen, L. C. Verhaert, directeur van de dienst propaganda en toerisme Antwerpen, G. Bal, directeur- generaal van de Kamer van Koophandel van Antwerpen, dr. M. van. de Velde, vertegenwoor diger van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg te Antwerpen, Ver beven, directeur van de Ant werpse Nijverheidskamer, Por tier, secretaris van de geweste lijke afdeling Antwerpen van het Vlaams Economisch Verbond, J. Polspoel, voorzitter van de Ka mer van Ambachten en Nerin gen, J. Lovink, voorzitter van de Nederlandse vereniging „Neer- landia" en de heren W. van den Bergh, C. van Marcke en J Driessen. resp. directeur van dé Koninklijke maatschappij voor Dierkunde i Dierentuin i. beheer der van de Flandria-boten en directeur var. Publitra. En nu is het prettig, dat al deze persoonlijkheden het onder linge contact ook na de Zeeland Week willen bestendigen. Zo doende kan er een blijvend con tact ontstaan tussen Zeeland en de Scheldestad, nuttig voor beide gebieden. Onder deze omstandig heden hgt het voor de hand, dat de doorsnee Zeeuw nu ook Ant werpen most gaan leren kennen. Ook daarmee wordt een goed be gin gemaakt tijdens de Zeeland Week: men denkt aan speciale tochten bestaande uit een heen reis per autobus en een terug reis per Flandria-boten of an dersom. Tijdens deze „week" krijgen de Zeeuwse bezoekers aanzienlijke kortingen op de musea, de dierentuin enz. VEEMARKT ROTTERDAM. 28 februari. Op de veemarkt te Rotterdam waren in tótaal aangevoerd 4129 dieren zijnde: 210 vette koelen en ossen, 1125 stuks gebrulksvee, 482 vette kalveren, 227 graskal veren, 1701 nuchtere kalveren, 14 varkens, 60 lopers. 22 biggen, 75 paarden, 5 veulens, 100 schapen of lammeren en 18 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koelen van 2,50—3,25; Vette kalveren 2,202,90; Slachtpaarden 2,302,70, alles per kg. Graskalveren van ƒ240—450; Nuchtere kalveren 45—55; Lopers ƒ80—ƒ140; Biggen ƒ55 f 80; Schapen 90—130; Lam meren 80—130; Melk- en kalf- koeien 950—1290; Vare koeien G60870; Vaarzen 620— ƒ920; Pinken ƒ400—ƒ560, alles per stuk. Overzicht. Vette koelen: aan voer als vorige week, handel lui, prijzen als maandag. Vette kal veren: aanvoer iets korter, han del traag, prijzen dalende, enkele prima's boven notering. Graskal veren: aanvoer als vorige week, handel redelijk, goed prijshou dend. Nuchtere kalveren: aan voer Iels ruimer, handel lui, prij zen teruglopend. Lopers en big gen: aanvoer iets kleiner, handel goed, prijzende staande. Slacht paarden: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen hoger. Schapen en lammeren: aanvoer matig, handel stug, prij zen lager. Melk- en kalfkoeien: aanvoer Iets ruimer, handel stil, prijzen onveranderd. Vare koeien: aanvoer iets meer, han del flauw, prijzen constant. Vaar zen en pinken: aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen stabiel. André Renard is dinsdag afge treden als plaatsvervangend secretaris-generaal van het Bel gische socialistische vakverbond. Renard, die beschouwd wordt als dc „sterke man" van de Waalse vleugel van het vakverbond, heeft dit besluit genomen om zich geheel te kunnen wijden aan zijn functie van algemeen secretaris van de federatie van metaalbewerkers in het gebied van Luik. Zoals bekend heeft hij de stakingsactie tegen de ecn- heidswet geleid. ;!P SAMSON JAAR GEKIST TEGEN SCHOOLDIRECTEUR Tegen de 31-jarige voormali ge directeur van de Christelijke lagere technische school in Zwijndrecht, J. A. V.. die gis termiddag voor de rechtbank in Dordrecht terecht heeft moeten staan, beschuldigd van het feit zich 18.000,te hebben toege- eigend door tal van frauduleuze handelingen te plegen, heeft de officier van Justitie een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, aftrek van de preventieve hechtenis en de bepaling, dat het verduis terde bedrag aan het schoolbe stuur zal moeten worden terug betaald. De zaak nam betrekkelijk kor te tijd in beslag. Verdachte was zeer zwijgzaam en antwoordde op de hem gestelde vragen al leen maar met ,,ja" en „nee". Terwijl de dagvaarding punt voor punt werd behandeld, bleek telkens, dat het motief van verdachte alleen maar was ge weest aan geld te komen. De of ficier van Justitie wees daar in zijn requisitoir ook op. Het ging er V. niet om veel geld te kun nen opmaken, maar om over geld te kunnen beschikken, on der meer teneinde de moeilijk heden. waarin hij op het laatst door de bouw van zijn huis was geraakt, het hoofd te kunnen Dieden. De officier, die zich bij het samenstellen van de dag vaarding beperkt had tot de meest sprekende feiten, onder meer de stunt die V. had uitge haald om op voordelige wijze aan een fraai landhuis aan de Öfficiersvliet in Zwijndrecht té komen, nam aan, dat V. serieus pogingen in het wérk had ge steld om nog meer fraudes te plegen, maar dat die waren mis lukt. Hij zei, dat V. misbruik had gemaakt van de verant woordelijke positie, die hem op tlog zo jonge leeftijd óp de schouders was gelegd. Zijn eer ste stap bestand uit geknoei in de schooladministratie; later maakte hij zich schuldig aan criminele zwendel. Het succes van verdachte in zijn loopbaan heeft aldus de officier ten slotte tot zijn maatschappelijke ondergang geleid. De raadsman, mr. W. J. van der Veen uit Zwijndrecht, kon het goeddeels met de officier van Justitie eens zijn. Hij bracht verzachtende omstandig heden naar voren, op grond waarvan hij clementie bepleit te. De rechtbank zal op vrijdag 19 maart uitspraak doen. Het hooggerechtshof te Lon den heeft maandag de Gebrs. A. L. P. te Amsterdam, eigenaars van het 199 brt. metende vracht schip „Teunika", in hoger beroep Veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van 10.338 pond sterling aan de 34-jarige Londense havenarbeider J. E. Batehei or. In augustus 1958 had deze man bij het laden van genoemd schip een afgeknapte staaldraad tegen het hoofd gekregen. Hij liep daar bij wel geeti lichamelijk letsel op 26) Ondanks zichzelf schrikt de Noorman van de woorden van de oude man. „Het zevende paardje," zegt hij haperend, „dan ...dan heeft Attllla er vier dan staat het er inderdaad voor zijn tegenstanders slecht bij.'... II: beweer niet, dat ik ar in ge loof. Dat is ook niet belangrijk; Attilla gelooft er in. Het is een boosaardig geloof, maar hij han delt er naar en daarom is hij ge vaarlijk." De oude man knikt zwijgend. „Het besef, dat hij een onover winnelijk geacht zwaard bezit, zal hem ontembare moed geven en zijn tegenstanders al bij voor baat verlammen van schrik. Al leen al de naam van deze „Hoer der Gele Horden" doet iedereen sidderen van vrees," vervolgt Erie verbeten. „Hét is deze vrees die Attilla's grootste bondgenoot en wapen is!" „Dan zljt ge toch immers allen verloren," klinkt de stem van de oude zonderling spottend, „ten zijge de vrees kunt uitban nen. Onderzoekend kijkt Eric de Oude aan, maar diens gezicht staat ondoorgrondelijk. „Tenzij wij Attilla niet zijn eigen wapens kunnen bestrijden, zult ge menen," zegt de Noor man dan, „en ik geloof, dat we al een heel eind zouden zijn, als we hem dat zwaard afhandig konden maken." De oude man haalt de schou ders op en staart voor zich heen. „Misschien kunt ge helpen door de koe te vangen", zégt Eric, „dan zullen wij inmiddels proberen Attilla's spoór te vin den, vanaf de plaats, waar de koe op het zwaard trapte." Zonder een woord van instem ming of afkeuring biedt de oude Zonderling Eric het gebruik van zijn paardje aan en even later gaan ze er In galop vandoor. Om de lippen van de „Grijze Man" speelt een vreemde glimlach.... maar lijdt sindsdien aan „tragi sche gevolgen" van het ongeluk als geheugenstoornissen en ge mis aan belangstelling voor wat om hem heen gebeurt. De eerste maanden na het ongeval was hij niet in staat zijn belde kinderen te herkennen. Het hooggerechtshof heeft aangenomen dat dit ongeluk Voorkomen had kunnen worden door tijdens het laden, met het oog op het dalen van het peil van de Theems, de draden waarmee het schip lag gemeerd bij te vie ren. Nu was door de grote span ning een der draden geknapt Deze draad trof de genoemde ar beider. Voor de gevolgen van de nalatigheid aan boord zijn de rigenaars van het schip aanspra kelijk. Deze hebben zich daar tegen verzekerd. AANHOUDING WEGENS ZEDENDELICT De politie te Groningen heeft dezer dagen aangehouden de 40-jarigo kinderarts dr. M. J. H. uit Groningen. Hij wordt Verdacht van een zedendelict. Dr. H: is lid van de gemeen teraad van Groningen. De aanhouding was het ge volg van de arrestatie van drie jonge mannen die van diefstal werden verdacht. Het ging om een twintigjarige jongeman, dié een kollektebus met 400 zou hebben gestolen uit de Sions- kerk te Groningen. Verder zou hij samen met een 16-jarige loopjongen en een 18-jarige leerling-monteur zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van Ijzer van de Nederlandse Spoorwegen en van werven in Groningen, Hoogezand en Ha ren. Het gestolen geld Werd ge bruikt voor autoritjes naar Am sterdam en dansavondjes in de provincie. De jongelui bleken echter over meer geld te heb ben. beschikt dan dat zij door de diefstallen verkregen konden hebben. Het bleek dat zij ook geld van de arts hebben gekre gen dan wel dat zij de arts geld afhandig hadden gemaakt en dat deze geen aangifte had ge daan omdat hij een Ongeoor loofde relatie met de jongens had onderhouden. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 dc mobilisatie en, en dat dezen dus hun meling Tsjombe weer geholpen. dent De Gaulle schijnt arne te worden verwik- deze affaire. Hij heeft de Vol aan Algerije. Het u vast dat de Tunesische, nt Bourgulha die voor zondheid in Zwitserland naar Parijs zal gaan met Dc Gaulle zal spre- et alleen over de verhou- rssen Tunesië en Frank - lar natuurlijk ook over de ïse kwestie. Immers in h de Algerijnse opstande regering gevestigd en 'orden reeruten voor dé mctlnansc rebellen K e- tweede vraagstuk is van ellijk praktisch belang: komen tot een staken Vah ■en, een periode van rust vrije volksstemming, zon- het Franse leger ingrijpt Iele van de nationalisten? nosllms klagen nu over terreurdaden van Euro- die tegen De Gaulle zijn, iteun zouden ondervinden n deel van het Franse oals de parachutisten, verluidt zou De Gaulle rom naar Frankrijk wll- ugtrekken. Toch zal het zijn, tot een staken van en te komen. tredende secretaris-geno- n de atlantische organi- ie Belg Spaak, die zijn ionale carrière eindigt en ns maakt weer Belgisch te worden, heeft zich jn vertrek uit de NAVO »r de Amerikaanse presl- ■nnedv begeven. Stellig is Kongo gesproken. De is daar niet bij betrokken, vel België en de felste anders der Belgen be- ?en er de Amerikanen en i van, dat wapens die zij Igië verstrekken tnnslotle mbe van Katanga terecht komen. Is echter meer aan de o.a. de opvolging van Als nieuwe secretaris- aai is genoemd de Neder- ambasadeur bij ile D mr. Stikker. Nu ver dat hij minder kans t dan men dacht, omdat rland te nauw gebonden ijn aan België en zelf ook kken is bij een „koloniaal ct", namelijk dat inzake v-Guinea. Een meerder- dcr NAVO-landen Zou m geen Nederlander n. Is de Westdultse minister entano in Washington ge- om te spreken over een bijdrage van West-DUits- de betaling der gemeen- Ujke bewapening en voor ontwikkelde gebieden, lat nu wel vast dat de s meer willen geven dan son geboden, maar dan na de verkiezingen e belastingverhoging, die 'jou zijn, voert de rege- rtl.) van Adenauer liefst terwijl zij nog de gunst eeft van de kiezers dr. A. Cs (Nadruk verboden)- xptt f

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3