Provinciaal nieuws Vü DE GROENE HEL AGENDA KERKDIENST VAN NEI.LE's MOEILIJKE WEG NAAR VREDE IN ALGERIJE Pagina 2 Knoop dit m oor! «Afternoon" theebuiltjes 98/ Beschuit is licht en toch zo vol enersie. DE VRIJE ZEEUW Woensdag 1-maart I960. ZEEUWS-VLAANDEREN WIL EEN VASTE OEVERVERBINDING De gemeenteraad van Axel heeft gisteravond een motie aangenomen, waarin de Regering en de Staten- Generaal dringend wordt verzocht te bevorderen, dat binnen afzienbare tijd een vaste oeververbinding tot stand komt tussen Zeeuws- Ylaanderen en overig Ne derland. In de motie wordt gezegd, dat de veren over de Westersehelde, zoals dit met alle veerverbindin- gen het geval is, een remmende werking uitoefenen op de ver- keersontwlkkeling en daardoor op de algehele ontplooiing van Zeeuws-Vlaanderen. Zeeuws-Vlaanderen maakt met 80.108 ha ongeveer 47 procent uit van geheel Zeeland; het aantal inwoners van 92.000 is 32.5 pro cent van de gehele Zeeuwse be volking. Zeeuws-Vlaanderen biedt, aldus de motie, reeds thans en in de nabije toekomst unieke kansen voor voortgaande industrievesti ging. De van rijkswege gedane grote financiële investeringen in Zeeuws-Vlaanderen, met name in de kanaalzöne, zullen meer pro fijt afwerpen, indien deze ge paard gaan met een verbetering van de infrastructuur van het gebied, vooral met betrekking tot de verbinding over de Wester sehelde. De enige afdoende maat regel is volgens de motie een vaste oeververbinding, waardoor de algehele ontplooiing van Zeeuws-Vlaanderen wordt ge waarborgd en het internationale verkeer wordt gediend. TOENAME FRurrPRODUKTIE IN ZEELAND In de Zeeuwse fruitcentra zijn de laatste jaren veel oude boom gaarden gerooid en nieuwe per celen zijn ingeplant. Bij deze ver nieuwing werd sterk do nadruk gelegd op de teelt van appels en dan in hoofdzaak de rassen Gol den Delicious, Cox's Orange Pip pin en James Grieve. Deze jonge bedrijven kunnen een grote pro- duktie geven in een betrekkelijk korte periode. Uit de aanvoercljfers van fruit van de Zeeuwse veilingen blijkt dat het reeds duidelijk merkbaar wordt dat het areaal zich heeft uitgebreid, want de produktie is, vooral dit jaar, flink gestegen. Dezer dagen heeft de fruit veiling in Kapelie-Blezelinge tus sentijdse cijfers bekend gemaakt van de aanvoer van appels on peren. Daaruit blijkt dat de aan voer van appels bij deze veiling de laatste jaren steeds lag tus sen 8 en 9 miljoen kg maar dit seizoen werden er tot eind janu ari reeds 10'j miljoen kg appels aangevoerd. Verwacht wordt dat de produktie in de toekomst on der normale omstandigheden nog verder zal stijgen. Bij de peren blijft de situatie In Kapelle-Biezellnge stabiel, want hiervan bedraagt de aan voer reeds vele jaren achtereen ongeveer 5 miljoen kg per jaar. Wel zijn er bij de peren verschui vingen in het sortiment. Het ras Conference komt sterk naar voren. Ruim 1,2 miljoen kg werd hiervan aangevoerd in 1960. (Adv.) 33503 >gfiÜ0 WOENSDAG 1 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.; „Suddenly last summer". DONDERDAG 2 MAART. ZAAMSLAG: Café v. d. Veke, 3 uur: Vergadering van stem bevoegde Ingelanden van dc Zaamslagpolder. Verenigingsgebouw Zaag- straat, 8 uur: Concert Strijk orkest Terneuzense Muziek school. TERNEUZEN Vergadering Hervormde Mamirnkring. Onder grote belangstelling van de zijde van de leden en van be langstellenden kwam maandag avond de 'Hervormde Mannen- kring bijeen in gebouw „Bethel". De voorzitter, de heer Wave- rijn, opende de vergadering met gebed, waarna hij ter inleiding las Matth. 16 21einde. Ver volgens heette hij de leden, de vele belangstellenden en in het bijzonder dokter Boland welkom. Deze begon zijn betoog met een historisch overzicht van de dodencultus in verschillende lan den. Een eeuw geleden begon .men over crematie te denken. In 1873 vorifl in Italië de eerste cre matie plaats. Vervolgens be sprak de inleider de oprichting In ons land van de Vereniging tot facultatieve lijkverbranding, die irt 1930 zes duizend en in 1960 Zeventig duizend leden telde. In het crematorium te Westerveld vond In 1914 de eerste crematie plaats. Uitvoerig stond spreker stil bij de godsdienstige bezwaren tegen do crematie van Dr. Kul per en anderen om vervolgens de hygiënische, economische en juridische gronden te helichten, waarop dr. Rademaker zich ba seerde ten gunste van de crema tie. Het gevoelsleven speelt zo wel pro als contra een grote rol. Dokter Boland besloot met: „Een ieder zij bij zichzelf ten volle overtuigd". In de pauze, waarin een ver versing werd aangeboden, circu leerde lectuur over do crematie. Tijdens de daarop volgende ge- dachtenwisseiing werden dokter Boland over de crematie vragen op medisch en godsdienstig ge bied gesteld, die op gevoelvolle wijze door hem werden beant woord De voorzitter was daarna aller tolk, toen hij dokter Boland har- lelijk dank betuigde voor het ge- bodene. Een der leden, de heer Chr. Ollëbek, verzorgde daarna een korte toepasselijke dagsluiting naar aanleiding van Joh. 11 vers 32—45, waarna de vergadering met dankgebed werd gesloten. De Hervormde Mannenkring kan hiermee op een bijzonder goed geslaagde vergadering te rugzien. Demonstratie Philips Stereo. Radio De Buck hooft gisteravond in de benedenzaal van hotel „Rot terdam" alle belangstellenden ge legenheid geboden kennis te ma ken met de Philips Stereo, een vorm van muziek weergave, die steeds meer veld wint en na ver loop van tijd de klassieke manier we| geheel zal verdringen. Door een vertegenwoordiger van Philips Nederland N.V. werd op een ook voor de leek begrij pelijke en aantrekkelijke wijze gesproken over de technische ontwikkeling van de geluidsweer gave en er tevens op gewezen, dat het aanschaffen van dergelij ke apparaten i radio-gramofoon en tegenwoordig ook bandrecor der) beslist niet zo duur moet zijn. Enkele demonstraties loonden aan hoe groot het verschil van weergave wel ls en wij kunnen heel goed begrijpen, dat men, als men enkele malen stereofonische weergave heeft gehoord, deze vorm zal blijven prefereren. Na de pauze gaf de musicoloog, de heer Van Ravenswaalj, een, uiteraard summiere, uiteenzet ting over verschillende muziek vormen. Daarbij bleek duidelijk, dat men geenszins muzikaal be gaafd moet zijn om b.v. een sym phonic of een concerto te kun nen waarderen. Nodig daarvoor is alleen maar serieuze belang stelling en dan vindt men in de muziek ook werkelijk wat de ge jaagde mens van deze tijd zoekt: rust en ontspanning. Goed afgelopen. Gistermorgen te 7 uur had op het kruispunt Jacob Catsstraat- Guido Gezellestraat een aanrij ding plaats tussen een auto, be stuurd door de heer W. B. uit Terneuzen, en een bromfiets, be reden door de heer A. F. de R. uit Sas van Gent. Laatstgenoemde, die uit de Guido Gezellestraat kwam ge leden verleende geen voorrang aan de voor hem van links nade rende auto. Het gevolg was, dat hij door de auto werd geschept en op de motorkap van de auto le- recht kwam om daarna met zulk een kracht tegen de voorruit te worden gedrukt, dat het glas ei door werd versplinterd. De auto had ook aan de voor zijde materiële schade. Het liep voor de heer De R. wel bijzonder goed af, want hij had, evenals de heer B„ slechts een gering letsel aan een van zijn handen bekomen, terwijl zijn brommer licht beschadigd werd. Lichtmast beschadigd. Des voormiddags te 11 uur reed dinsdag over de Axelsestraat een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de heer W. F. S. uit Glnneken. Bij het Gullstatlon gekomen wilde de heer S. stoppen, waar toe hij afremde. Door de gladheid van het wegdek begon de vracht auto te slippen en de slingeren de aanhangwagen kwam tegen een aldaar staande lichtmast te recht, waarna de vrachtauto tot stilstand kwam. De veroorzaakte schade aan de lichtmast werd geschat op 200. Vakdiploma Kappersbedrijf. Bij, de dezer dagen te Eind hoven gehouden Vakbekwaam heidsexamens tVestigingsdiplo- ma), ingericht door dc Vakraad voor het Kappersbedrijf, zijn o.a. geslaagd voor het damesvak, de heren J. v. d. Hout tc Axel, J. de Poorter te Cllnge en voor het herenvak de heer F. de Betue te IJzendijke. BIERVLIET. Televisiefonds voor bejaarden. Het bcjaardencomité te Bier vliet heeft In navolging van Oost burg het voornemen een tele visiefonds In te stellen. Dit fonds is bedoeld om aan chronische zie ken en ouden van dagen, die zich nog maar moeilijk kunnen ver plaatsen, een televisietoestel ter beschikking te stellen. We stellen ons voor, dat het bojaardenromité voor dit sympa thieke doel de steun van de ge hele Biervlirtse bevolking zal krijgen. BRESKENS Raadsvergadering. De gemeenteraad van Bres- kens vergadérde maandagavond onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Eekhout. Mevr. M. NiermansGosseije vond het teleurstellend, dat uit de rekening en verantwoording van het Visserij-Comité was ge bleken. dat de plaatselijke V. V. V. de vlsserljdagen niet ge subsidieerd had. De heer Carels repliceerde hierop, dat er wél een bijdrage was toegezegd, doch nog niet aan het comité was overge maakt. B. en W. deelden de raad me de. dat inmiddels met de aan leg van het sportterrein een aanvang is gemaakt. Van het comité Bejaarden zorg ontving de gemeenteraad een schrijven, waarin gewezen wordt op het gebrek aan plaats ruimte in de bejaardensociëteit op de woensdagmiddagen. Een oplossing voor dit pro bleem kan gevonden worden door het huren van het gebouw „De Uitkomst" waarvoor een huurprijs van 1600.per jaar verschuldigd is. B. en W. stel den de raad voor de reeds toe gekende subsidie aan de bejaar- densociëteit met een bedrag van 300,te verhogen. De raad besloot de proef met „De Uitkomst" voor 1 jaar te zullen nemen en het bejaarden comité daarvoor een erxtra be drag van 300,ter beschik king te zullen stellen. Tevens beloofde de raadsvoorzitter dat er spoedig plannen gemaakt zullen worden om tot een goe de oplossing voor dit nijpend probleem te kunnen komen. Voorts besloot de raad de toegangsweg naar het opjaag- gemaal aan de Van Zuijenstraat te verharden. Aan de Rijksgebouwendienst te 's Gravenhage werd een stuk grond gelegen aan de Grote Kade toegewezen voor de bouw van een douanewacht met boven woning. De raad besloot het wederop- bouwplan te wijzigen, daar het bedoelde perceel bestemd was voor de bouw van een raadhuis. Nu de raad echter reeds heeft besloten het bestaande gemeen tehuis te verbeteren, en de ge meente de grond niet meer no dig heeft, werd besloten het ge vraagde perceel beschikbaar te stellen. STOPPELDIJK Jaarvergadering K. A. B. De plaatselijke afdeling van de K. A. B. hield in hel Verenigings gebouw haar jaarvergadering. Voorzitter E. Vink gaf een terug blik op het afgelopen jaar en hij moest daarbij tot zijn spijt con cluderen, dat te weinig leden blijk geven van interesse voor het werk van de organisatie. Op een ledental van 175 kan slechts op de belangstelling van 30 a 35 ge trouwen gerekend worden. In dit verband riep de voorzitter op tot oen ruimere belangstelling, die al direct kan getoond worden in een daadwerkelijk steunen van de nieuwste K. A. B.-actle ,.Wij en zij". Dat niettemin de afdeling ook in het afgelopen jaar heel wat actie heeft gevoerd bleek wel uit het verslag van de secre taris en bij dit alles was de pen ningmeester er nog in geslaagd zijn boeken af te sluiten met een batig slot van zes gulden. De heer Vink werd herkozen tot voorzitter, terwijl In de vacature F. Lauwers werd voorzien door het kiezen van de heer F. van de Velde tot bestuurslid. De geeste lijk adviseur spoorde de leden aan vooral in de vastentijd dc avondmis te bezoeken. Het gezel- schat) bracht daarna nog enkele uurtjes door met een gezellig spelletje kaart. ST. JANSTEEN. Iluflingers komen op .le jaarmarkt. Een 4-tal Hafllnger-merrtes, die pas uit hun stamland Tirol in Nederland zijn ingevoerd, zullen door de firma Dekker uit Axel donderdag 2 maart op de jaarmarkt te Sint Jansteen worden aangevoerd. Ongetwijfeld zullen deze koudbloedpaarden. die een sier lijk en aantrekkelijk exterieur hebben etl In de landbouw enorm veel werk kunnen ver zetten, de belangstelling van de landbouwers trekken. De Voorzitter van het jaar marktcomité, de heer R. Beg- heijn. hoopt tevens dat dr. ir. Van Meel. de voorzitter van de stichting .Haflingerclub" even eens op de jaarmarkt aanwezig zal zijn. De aanvoer van paarden, vee en varkens zal dit jaar op de 8teen.se markt wederom groot zijn daar dé beschikbaar gestel de prijzen aantrekkelijk zijn en er steeds veel handel plaats vindt. DONDERDAG 2 MAART. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 3 uur Huwelijksbe vestiging: 7 uur Ds. T. Dorre steijn, van Opheusden. (Ad JONGETJE IN HET WATER GEVALLEN EN OVERLEDEN Dé vijfjarige Hansje de Lan ge uit de Baljuwdreef in Den Haag, is maandagmiddag in het water langs de Berensteinlaan gevallen. De 16-jarige P. N. Meershoek uit de Dorpersdreef bracht het jongetje weer op het droge, maar het verkeerde toen in schijndode toestand. Een ver pleegster, die in de buurt woon de heeft onmiddellijk kunstma tige ademhaling toegepast, tot het ogenblik, dat de ziekenauto arriveerde, die het Jongetje naar het ziekenhuis aan het Westeinde bracht. Ondanks alle pogingen, die men daar in het werk heeft gesteld om de le vensgeesten weer op te wekken en ondanks het feit, dat het kind nog over is gebracht naar het Beademingscentrum ln het gemeenteziekenhuis is het in de loop van de avond zonder by kennis te zijn gekomen overle den. DE REIS VAN HET BRITSE KONINKLIJKE PAAR Lord Home „Ik wil van geen tijgerjacht meer weten" De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, lord Home. heeft ronduit gezegd dat hij van geen tijgerjacht meer wil weten. Bij de maandag in Meg- haull in Nepal ter ere van het bezoek van koningin Elizabeth en prins Philip gehouden tij gerjacht mocht lord Home het eerste schot lossen op de tot doelwit gekozen tygerin omdat de hertog van Edenburgh. zoals reeds van tevoren was meege deeld, vanwege een infectie aan zijn „trekker-vinger" buiten spel was geplaatst. De'minister miste echter vier maal en zei later dat hy het beest in geen honderd jaar geraakt zou heb ben, niet alleen was het voor het eerst dat hij een tijger voor de loop had, maar ook dat hij moest schieten vanaf de rug van een waggelende olifant. De tijgerin en ook een neus hoorn werden later zoals ge meld door andere leden van het gezelschap neergelegd. Bepaalde Engelse bladen heb ben heftige kritiek geleverd op de in India en Nepal voor de koninklijke bezoekers gearran geerde tljgerjachten. De hertog van Edinburgh had dinsdag zijn trekker-vinger nog steeds in verband maar de in fectie was aan het genezen en er behoefde niet aan gedokterd te worden, zei iemand van het gezelschap. Dinsdag inspecteerde konin gin Elizabeth in Pokhra, het dal van de sinaasappelbomen en het centrum van het gebied der Gurkha's, een troep van twee honderd veteranen van de Gurkha-reglmenten die in de wereldoorlogen tot de elite-troe pen van het Britse leger be hoorden. De koningin sprak o.a. met een majoor die voor zyn optreden in Noord-Afrika in 1943 met het Victoria-kruis werd onderscheiden. Sommigen der oud-strijders liepen op krukken. Koning Mahendra van Nepal was met zijn Ilyoesjin-vliegtuig naar Pokhra gekomen om daar de gasten te verwelkomen en gebruikte met. hen de lunch ln het koninklijk verblijf aan het meer. nw A*' ja V. 1 w thoi iun 20 stuks W- t/tn/\ tutu IO sfi/ts President Tsjombe gelastte dc mobilisatie Nauwelijks had de Vcllighcids- •aad besloten het politieleger van de Verenigde Naties ln Kongo te machtigen gewapenderhand op te treden ter voorkoming van een burgeroorlog, die er feitelijk al begonnen is, of president Tsjom be gelastte de mobilisatie. Aan genomen mag worden, dat de Verenigde Naties wel de over macht zullen behouden, mits de aanvoer van nieuwe contingen ten ook verzekerd ls. In welke mate de Fransen be trokken zijn- bij dc Kongolese historie is niet duidelijk. Vaat staat dat Tsjombe van Katanga Franse straaljagers heeft ont vangen. Doch het verluidt dat dc Fransen die hebben geleverd aan (Adv.) ir door HENRI VAN WERK) jfc ER"»-"1' 71) Nadruk verboden. Vreemd valt die naam mij op. omdat die in klank zoveel over eenkomt met wat de Spanjaar den Inca noemden. Dus toch een afgedwaalde tak der Inca's? En dat offer? Ik weet niet of de Inca's ook mensenoffers brach ten, maar ik weet wel. dat de oudste bewoners van het tegen woordige Mexico het deden. Die oude Mexicanen hadden even eens het begrip „goddelijke moe der". Ik heb dat toevallig gelezen in een der oude boeken van mijn vader, die weer behoord hadden aan zijn broer, vóór hij vertrok. Ik heb een ontdekking gedaan, een grote, en toch interesseert die mij niet. Bij een der pogin gen om door het oerwoud een weg achter do grote oude muur tc banen en de plek beneden de rots te bereiken. zUn we gestuit op grote stenen muren van wel twintig meter hoog. Twee dagen hebben wij gewerkt om daar langs te komen. Het is onmoge lijk. Hier en daar zijn er gaten die een deur of poort moeten zijn geweest, maar dichtgegroeid door de dikste lianen, soms als van een dijbeen. Daar helpen geen kapmessen op. Stammen zijn er doorgewoekerd en hebben de zware stenen van drie meter hoog gespleten. Wat wil een mens dan tegen het oerwoud. De muren interes seren mij niet. ook niet wat ik verder zie. Ik heb een ander doel. Daar zijn de ruïnes van een machtige stad verborgen. Zulke bouwwerken moeten bij een enorm complex horen. Ik laat dat voor mensen die na mij komen. Is het Atlantis? De gouden stad? De stad van louter goud. waar van alle sagen in Brazilië spre ken? Waar alle Indiostammen uit 't verste verleden door over levering zich iets van herinne ren en die toch niemand nog vond? En wat heeft goud voor waarde in deze wildernis, waar het geen betaalmiddel is? Mijn oog valt op metalen dingen die ln de geciviliseerde wereld moord en doodslag zouden bren genmaar ik wend het snel af Ik heb een ander doel en dat is van meer belang. Pancho ls de rots na enige dagen opgekomen zonder door de poort te zijn gedaan, dat is zeker. Hij is niet tegen de steile rots opgeklommen, dat kan een hond niet, dus moet er een pad of een plek zijn langs die rotsen waar een mens kan dalen als een hond het kan beklimmen. Die zal ik zoeken om te weten. Het ls voor haar. Het is een geluk, dat men de krankzinnige zo vrij laat. En men viert feest iedere dag. Elke stam. hoe wild ook, schijnt behoefte aan feesten te hebben. Maria zal worden geofferd. Nog slechts acht dagen schel den ons van het ogenblik, dat de maan vol zal ondergaan achter de pampa. Maar ik moet dit nog even vastleggen, voor het geval ik niet zal terugkeren uit dit land, waaruit men niet terugkeert. Er liggen vreemde gebeurte nissen achter mij, andere zullen mij nog wachten. Vijf dagen zochten wij met be hulp van Pancho de weg omlaag. Ten laatste begreep het dier het en al ls het lang geleden, hij vindt die terug. Tientallen keren, als wij reeds zeer laag waren, scheidde ons opnieuw een lood rechte rotswand van de grond... en moesten wc weer omhoog klimmen. Enige malen moesten wij het 's nachts doen om niet te zeer de aandacht tc trekken en omdat men op de rots voor bereidingen maakt voor het feest. En deze rotswand is taboe. Toen vonden wij het, als de op lossing van een puzzle. Daar moest Pancho langs gekomen zijn. Het was tegen de avond en dc zon stond al laag. En wij voel den, toen wij de begane grond bereikten, dat de bodem onder ons moerassig was, zoals Ik reeds vermoed had, en niet dor. Het water siepelde langs onze tenen. Nog ccn honderdtal meters lopen, daar was dc plaats loodrecht on der de overhangende rots, waar mogelijk het lichaam van Maria te pletter zou slaan. Het was een zwarte plek. We naderden die meer en meer, om dat het moeilijk gaan was op de zuigende grond. Dan zakte mijn been ineens tot de knie weg in een moeras, waarop nog maar een lichte korst. En... wonder lik genoeg geen spoor van plan tenleven. Wel een afschuwelijke stank. Wij moesten meer tegen de rots aanhouden om nader te komen. Hot lukte. Nu waren wc recht onder de rots, en... daar gaapte een wijde grot. Zou in die grot dc zogenaamde godin leven? Op het ogenblik dat ik er voorzichtig binnen wilde gaan, met Taipeke bevend achter mij., sprong ik snel terug. Er klonken van binnen ineens angstwekkende geluiden, een dreigend gegrom ol liever ge reutel voortgebracht uit dc keel van één of meer dieren. Dat hadden wij vaag van boven al gehoord. - (Wordt vervolgd.) de Belgen, en dat dezen dus hun beschermeling Tsjombe weer hebben geholpen. President Dc Gaullc schijnt niet gaarne tc worden verwik keld in deze affaire. Hij heeft df handen vol aan Algerije. Hs staat nu vast dat de Tunesischt president Bourguiha die voor zijn gezondheid in Zwitserland vertoeft naar Parijs zal gaan en daar met De Gaulle zal spre ken. Niet alleen over de verhou ding tussen Tunesië en Frank rijk, maar natuurlijk ook over dc Algerijnse kwestie. Immers ln Tunis ls de Algerijnse opstande lingen-regering gevestigd en daar worden recruten voor dc mohammedaanse rebellen ge traind. Twee vraagstukken Bourguiba wil een gesprek voorbereiden tussen De Gaulic en de leider van d^' '^fgerflnsc nationallstlsehe moslims. Hel gaat om twee errikfijféF'phOblè'i men. Frankrijk heeft het recht op onafhankelijkheid der Algerijnen erkend. Maar de minderheid, die bij Frankrijk zou willen blijven, Zou dit kunnen doen in een Stuk van Algerije, dat dus niet onaf hankelijk zou worden. Tegen de» verdeling verzetten zich de ra tionalisten. Het tweede vraagstuk is van onmiddellijk praktisch belang, hoe te komen tot een staken vat) hei vuren, een periode van rust en een vrije volksstemming, zon der dat het Franse leger ingrijpt ten nadele van de nationalisten? Deze moslims klagen nu over allerlei terreurdaden van Euro peanen, die tegen De Gaulle zijn, en die steun zouden ondervinden van een deel van het Franse leger, zoals d< parachutisten. Naar verluidt zou De Gaullc die daarom naar Frankrijk wil len terugtrekken. Toch zal het moeilijk zijn, tot ccn staken van het vuren te komen. De N. A. V. O. De aftredende secrotaris-geno- raal van de atlantlsche organi satie, de Belg Spaak, die zijn internationale carrière eindigt en een kans maakt weer Belgisch minister te worden, heeft zich vóór zyn vertrek uit de NAVO nog naar de Amerikaanse presi dent Kennedy begeven. Stellig is er over Kongo gesproken. D» NAVO ls daar niet bij betrokken, maar wel België en de felste tegenstanders der Belgen be schuldigen er de Amerikanen en Kransen van, dat wapens die zij aan België verstrekken tenslotte bij Tsjombe van Katanga terecht zouden komen. Er is echter meer aan de orde. o.a. de opvolging van Spaak. Als nieuwe secretaris generaal is genoemd de Neder landse ambasadour by de NAVO mr. Stikker. Nu ver luidt, dat hij minder kans maakt dan men dacht, omdat Nederland te nauw gebonden zou zijn aan België en zelf ook betrokken is bij een „koloniaal conflict", namelijk dat inzake Nieuw-Gulnea. Een meerder heid der NAVO-landen Zou daarom geen Nederlander wensen. Dan is de Wostduitso minister Von Brentano in Washington ge weest. om te spreken over een grotere bijdrage van West-DUits- land in de betaling der gemeen schappelijke bewapening en voor minder ontwikkelde gebieden. Het staat nu wel vast dat dc Duitsers meer willen geven dan zy hebben geboden, maar dan liefstna de verkiezingen Want do belastingverhoging, die nodig zou zyn, voert de rege ringsparty van Adenauer liefst niet ln terwyi zij nog de gunst nodig heeft van de kiezers dr. A. C, (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2