NTE! ze Militair accoord tussen Kongolese leiders De begrafenis van Koning Mohammed Engeland en de E. E. G. Twee belangrijke Benelux-conferenties in Maart Weeroverzicht tels len Kadio de Koek WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN rJw kapsel leale Trio jes hangt het ij: 'n VULPENNEN Van de Sande hammarskjoeld wil sterkte van v. n.- leger in kongo op 23.000 man brengen straalvliegtuig veroorzaakt aardverschuiving c/ffüé&ózticrfe, bespreking van de schelde—rijn- verbinding. benelux- standpunt in de europese samenwerking ein datrekening melkprijsgarantie vorstelijke passagiere g 2S februari 1961 rvaring haar verzorging: n precies op uw esteld 1 3575 ïerncuzca lerige, sportieve, soe- :nde, sierlijke, weel- lenZie hier een van Damestassen die uur of de omstandig- mct zorg gekozen gar- oorjaar en zomer pas- vanaf 9,90 r model vanaf 7,90 AS vanaf 12,50 :uw model vanaf ƒ11,90 vanaf 19,90 leuke sortering DERWAREN an originele modellen, zijn, zullen onze sor- te waarderen, modekleuren, Uil terneuzen Grote sortering BALPOINT of POTLOOD in alle prijzen bij: BOEKHANDEL ^rankering bij abonnement: Terneuzen rrtreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 55-57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ€,- per kwartaal; per maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 1 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5229 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Samenwerking tegen bet binnendringen van een tiranniek regime Premier Joseph Ileo van de re gering in Leopoldstad en het hoofd van de mijnstaat Zuid- Kasai. Albert Kalondji, hebben dinsdag een militair bondgenoot schap gesloten met president Tsjombe van Katanga. De drie willen hun militaire macht bun delen „om te voorkomen, dat er in het voormalige Belgisch Kon go een tiranniek regime wordt gevestigd". Verzoek aan 22 Afrikaanse staten om bijdrage aan bet V. N.-leger Hammarskjoeld heeft meege deeld dat hij het V. N.-leger in Kongo richtlijnen heeft gegeven in overeenstemming met de on langs door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie, die voor ziet in het gebruik van geweld als op geen andere wijze een bur- gerloorlog in Kongo kan worden voorkomen. Moeilijkheden daarbij zijn het tekort aan tropen en de weige ring van Soedan, Tunesië en Ethiopië, die manschappen in V. N-.dienst hebben, om partij te worden in een Kongolees con flict. Hammarskjoeld heeft Marok ko en Indonesië verzocht het voornemen om hun troepen uit Kongo terug te trekken, niet vit te voeren. Voorts heeft do secretaris generaal aan 22 Afrikaanse sta ten verzocht een bijdrage aan het V. N.-leger in Kongo te leve ren. Hij wil de sterkte van 17.500 op circa 23.000 man bren gen. ADENAUER IN TV- KWESTIE IN ONGELIJK GESTELD Het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe heeft dinsdag de door bondskanselier Adenauer in het leven geroepen maatschappij voor een tweede TV-programma in strijd met de grondwet ver klaard. Hiermee is de strijd tus sen de bondskanselier en de bondsstaten over een tweede TV-zender beslist. De betrokken maatschappij werd door Adenauer en zijn mi nister van Justitie vorig jaar op gericht, nadat de staten een aan bod tot deelneming aan de on derneming hadden afgeslagen. Tegen dit besluit ontstond veel verzet, vooral van socialistische zijde waar men vreesde dat de bondsregering de zender voor haar doeleinden zou misbruiken met het oog op de komende ver kiezingen. In oktober maakten de staten Hamburg, Bremen, Neder- Saksen en Hessen, waar de so cialisten aan het bewind zijn, de zaak aanhangig in Karlsruhe. Op zeventien december verbood het constitutionele hof met een twee de TV-programma te beginnen. Dit verbod gold zowel de rege ringsmaatschappij als de bonds staten. Daarmee was de hoop van de Westduitse televisiekij kers, dat er op januari een twee de programma zou komen, de bodem ingeslagen. Kustvaarder „Calvijn" terug naar Nederland De Deifzijlse kustvaarder „Cal vijn", die op 16 februari op de Engelse oostkust op de rotsen liep. wordt vandaag in Hoek van Holland verwacht. De coaster uordt gesleept door de Engelse sleepboot „Foreman", de lading is in Warkworth gelost. De 450 ton metende coaster liep op 16 februari kort voor de middag aan de grond bij Long Stone in Engeland. De machine kamer liep vol water en de mo toren vielen uit. De bemanning zette een deel van de lading over boord om het schip lichter te maken. De „Calvijn" was met kunstmest onder weg van IJmui- den naar Berwick. Ileo en Kalandji zijn dinsdag uit Elisabethstad vertrokken na een bespreking met de Katan- gese autoriteiten. Een van de redenen voor het verdrag is ook geweest „het on vermogen van de Verenigde Na ties om de oide te handhaven Er zal geregeld contact tussen de drie leiders zijn, zowel poli tiek als militair. Ileo en Kalondji zijn naar Elisabethstad gekomen op dringende uitnodiging van Tsjombe. In regeringskringen te Elisa bethstad wordt gezegd dat de conferentie van Kongolese lei ders die aanvankelijk op 6 maart in Genève zou beginnen, nu op 5 maart op Madagaskar aan vangt. Ook deze conferentie is door Tsjombe georganiseerd en wel nadat de Veiligheidsraad be sloten had zonodig geweld te ge bruiken om een burgeroorlog te voorkomen. LOEMOEMBISTISCHE TROEPEN HEBBEN LOELOEABURG ONTRUIMD Van de zijde der V. N. in Leo poldstad is dinsdag vernomen, dat Loemoembistische troepen uit Oostprovincie zich uit Loe- loeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, hebben terugge trokken. De commandant van deze troepen en nog een officier hadden zich in Loeioeaburg on der bescherming van de V. N. ge steld. De troepen uit de Oostprovin cie, die vijf dagen geleden in Loe- Een straalvliegtuig dat op 3000 meter hoogte boven het Moezel dal vloog, heeft in Berkastol (West-Duitsland) een aardver schuiving veroorzaakt toen het de geluidsbarrière doorbrak. Een leeg gebouw werd beschadigd maar niemand werd gewond. loeaburg arriveerden, waren naar Loesambo, in het noorden, vertrokken. De sterkte van de Loemoem- batroepen is door een V. N.- woordvoerder op 150 man g-e schat. Een woordvoerder van de V. N. troepen heeft medegedeeld dat de bevelhebber van de wegge trokken pro-Loemoemba-troepen zich onder bescherming van de V. N. heeft beplaatst. DE ANTI-BELGISCHE MAATREGELEN- IN EGYPTE Hassan Abbas Zaki, de alge mene beheerder van door Egypte in beslag genomen Belgische eigendommen, heeft bepaald dat alle Belgen in Egypte het land binnen een week moeten verla ten. Er zullen slechts uitzonderin gen worden gemaakt voor hoog bejaarden of voor „Belgen, die de Egyptische staat van dienst kunnen zijn". De Belgische-Egyptische be trekkingen zijn. als bekend, ver broken. Zaki deelde nog mede dat beslag is gelegd op 49 maat schappijen, waarvan de aandelen in Belgische handen zijn en op dc particuliere bezittingen van ongeveer 300 Belgen. (Adv.) Noordstraat 102 - Teiefoon 31U Terneuzen De Chinese nationalisten in Birma De ambassadeur van Birma in Thailand, Oe Ba Maoeng. heeft gisteren verklaard, dat een grote Chinees-nationalisti sche troepenmacht, na een ne derlaag in noordoost-Birma, de Laotische grens heeft over schreden. De ambassadeur zei van zijn consul-generaal in de noordelij ke Thailandse stad Tsjieng Mai vernomen te hebben, dat het Birmese leger drie Chinees-na tionalistische bolwerken had veroverd. Van de 5.000 man Chinese troepen, die zich aan vankelijk in het gebied ophiel den waren 1700 man in noord- oost-Birma overgebleven. Zij werden door het Birmese leger achtervolgd. (Adv.) Miss Blanch*' herkent u aan de goudgele tabak Tienduizenden Marokkanen zijn dinsdag langs het lijk van de zondag overleden koning Mo hammed van Marokko getrok ken. Het lijk lag opgebaard op een katafalk in de tuin van liet koninklijk paleis in Rabat. Uit alle delen van de wereld zijn delegaties naar Rabat geko men ter bijwoning van de begra fenis. Aanwezig waren onder meer Kennedy's vertegenwoordi ger Averell Harriman, president Bourguiba van Tunesië en Fcr- hat Abbas, premier van de voor lopige Algerijnse regering. Uit de bergstreken van Ma rokko zijn 20.000 stamleden naar Rabat gekomen om hun vorst de laatste eer te bewijzen. De hele nacht door hadden Marokkanen klaagzangen gezon" gen rond vuren in de „Mets- joear", de plek in de tuin van het koninklijk paleis waar Moham med ligt opgebaard en waar hij vaak defile's van zijn troepen heeft afgenomen. Het lijk van de koning lag in een met vlaggen gedrapeerde kist, waarop men zijn gebedsmat had neergelegd. Twaalf leden van zijn lijfwacht stonden met ge trokken sabels rond de kist. Toen de kist naar buiten werd gebracht om in de tuin geplaatst te worden, brak de wachtende Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenland se Zaken heeft dindsdag mede gedeeld. dat Engelse en Franse ambtenaren te Londen vraag stukken hebben besproken, die verband houden met een moge lijke associatie van Engeland met de gemeenschappelijke markt dei- zes landen of met de toetreding van Engeland tot het verdrag van Rome. Na afloop van deze besprekingen, die 2 dagen duur den, heeft de woordvoerder, John Russell op een persconferentie een Engels-Franse mededeling voorgelezen. Daarin wordt ge zegd, dat overeengekomen is bin nenkort een nieuwe Engelse- Franse bijeenkomst op ambtena renniveau te houden. Russell deelde mede. dat de ambtenaren de nieuwe Engelse benadering van 't vraagstuk van binding tussen de beide Europe se handelsgroeperingen hebben besproken, zoals deze maandag door de Engelse onderminister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, uiteengezet is in de bij eenkomst van de ministerraad van de Westeuropese Unie te Pa rijs. Naar vernomen wordt heeft Heath de raad medegedeeld, dat Engeland de mogelijkheid over woog van de invoering van een gemeenschappelijk of geharmo niseerd tarief voor grondstoffen en industrieprodukten voor in voer uit alle landen, die niet tot de E.E.G.. de Europese vrijhan- menigte uit in één ontzaglijke kreet van smart, die wel een ki lometer ver te horen was. Luid jammerende vrouwen trokken zich de haren uit en krabten zich het gezicht open. Sommigen wierpen zich p.lat op op de grond. Een lid van een bergstam gaf zich met een mes een jaap in zijn keel toen hij de lijkkist zag. Volgens de politie waren er dinsdag in Rabat wel een miljoen mensen. Dë stad feit 250.000 inwoners. Van verschillende kanteh wer den vrachtauto's gevorderd om de honderden mensen, die in het gedrang waren flauw gevallen, weg te brengen. Tenslotte droe gen Marokkaanse cadetten de kist naar een affuit van een kanon, die naar de Hassan-toren, het monument ter ere van Mo- hammeds voorgangers, werd ge- gereden. 1. 2. In de maand maart zullen twee belangrijke Benelux-conferenties worden gehouden. In de tweede week van maart zullen de Neder landse minister van Buitenlandse zaken, mr. Luns, en zijn Belgi sche collega, Wigny, elkaar ont- Uitkering aan veehouders zal 3 maart beginnen De minister van Landbouw en Visserij heeft zich kunnen ver enigen met de door het produkt- schap voor zuivel berekende ge middelde netto-opbrengst van de melk over het melkprijsjaar van november 1959 tot november '60. De berekening resulteert in 'n bedrag van 22,976 per 100 kg melk met 3,7 procent vet. Deze opbrengst is derhalve 5.924 per 100 kg melk beneden de voor dat melkprijsjaar vastgestelde ga rantieprijs van 28,90 gebleven. Zoals bekend, gold de garantie voor ten hoogste 5 miljard kg melk. In totaal zullen de toesla gen die uit hooide van de garan tie moeten worden verleend, 296,2 miljoen belopen (over het melkprijsjaar 1958/59 212,8 mil joen). De garantietoeslagen moeten echter worden verdeeld over 6,143 miljard kg melk. Na aftrek van de in de loop van 1960 reeds verleende voorschotten op de garantietoeslagen resteert thans nog een slotuitkering ten laste van 't landbouw egalisatie fonds van ongeveer 0.80 per 100 kg melk. Deze uitkering zal gelijk tijdig met dc slotuitkering uit het zuivelfonds, ten bedrage van circa 1,05 per 100 kg. worden uitbetaald. Bevorderd zal wor den dat de zuivelfabrieken van af 3 maart a.s. over de benodig de gelden ter doorbetaling kun nen beschikken. De doorbetaling aan de veehouders dient binnen een maand te hebben plaats ge had moeten ter bespreking van de Schelde-Rijnverbinding en daar na zal een conferentie worden gehouden tussen de drie minis ters van Buitenlandse Zaken van Nederland. België en Luxemburg om zoals van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brus sel wordt vernomen „meer klaarheid te scheppen in het Benelux-standpunt in de Euro pese samenwerking". De komende ontmoetingen zijn het resultaat van een gesprek, dat de ministers Luns en Wigny maandagavond na afloop van de W. E. U.-conferentie in Parijs hebben gevoerd. Dit gesprek had de beide onderwerpen tot onder werp, die aanvankelijk de vorige week zouden zijn besproken tijdens het bezoek, dat de Bel gische minister aan Den Haag zou brengen. Dit bezoek moest worden uitgesteld door de bin nenlandse politieke ontwikkelin gen in België. Naar een woord voerder van het Belgische minis terie van Buitenlandse Zaken in Brussel aan het ANP mededeel de, was het onderhoud tussen de twee ministers in Parijs „op recht en constructief". Het is bijna een jaar geleden, dat werd besloten tot een ge meenschappelijk Belgisch-Neder landse werkgroep, die tot taak kreeg een oplossing voor te be reiden voor de Belgische wensen voor een betere verbinding tus sen Antwerpen en de Rijn. De deskundigen hadden over deze kwestie voor het einde van vorig jaar een rapport moeten uitbren gen, hetgeen echter niet is ge beurd. Naar de woordvoerder van het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken mededeelde heb ben de ministers in Parijs beslo ten de kwestie op ministerieel niveau verder te bespreken. Deze bijeenkomsi zal tussen 7 en 17 maart worden gehouden. Een plaats is nog niet vastgesteld. Ook een datum en plaats voor de ontmoeting tussen de drie Benelux-ministers van Buiten landse Zaken ter bespreking van een gemeenschappelijk standpunt in de Europese samenwerking is nog niet vastgesteld. De bedoe ling is, dat ook dit gesprek voor einde maart wordt gehouden. dels associatie of het gemenebest behoren. Russell zei verder, dat het twee de deel van de Engels-Franse besprekingen zou plaatsvinden vóór de beraadslagingen tussen Engeland, Frankrijk, West-Duits- land en Italië, waarop gezin speeld werd na de Engels-Duitse besprekingen die de vorige week te Londen zijn gevoerd. Britse kringen verklaarden, dat Heath de totstandkoming van een gemeenschappelijk of gehar moniseerd tarief als bovenbe doeld afhankelijk heeft gesteld van overeenstemming onder de E.E.G.-landen over tegemoetko ming aan de bijzondere vraag stukken van Engeland ten aan zien van de landbouw en van het gemenebest. Hieraan werd toe gevoegd, dat de mogelijkheid van overeenstemming in die geest reeds ter sprake was gekomen tijdens de tweezijdige officiële besprekingen met Italië en West- Duitsland. De zegslieden hadden alle reden te hopen, dat een re geling als door Heath uiteenge zet voor de regeringen der ge- menebestlanden, waarmede nog besprekingen gevoerd zullen wor den aanvaardbaar zou zijn Naar vernomen wordt hebben vertegenwoordigers van de zes landen alsu hun mening te ken nen gegeven, dat zowel de poli tieke als de handelskant van de mededeling van Heath ernstig bestudeerd zouden worden. .Jet een toestel van de Canadian Pacific Airlines vertrok maandag een bijzondere passagiere naar Vancouver van Schiphol. De ver wonderde reizigers zagen nie mand minder dan Koningin Vic toria van Engeland en Schotland die rustig in een van de luxe fau teuils zat te rustig, want bij nadere beschouwing (waarbij men zeer goed moest kijken), bleek, dat het hier om een was senbeeld ging, dat deel uit zal maken van de collectie in een nieuw museum in Victoria B. C. in Canada. De stewardess bleef keurig in haar rol en maakte de veiligheidsriem volgens voor schrift netjes vast. Troepen Centraalafrikaanse Federatie met verlof Met ingang van heden zullen de in de Cenrtaalafrikaanse fede ratie gemobiliseerde territoriale troepen voor onbepaalde tijd met verlof gezonden worden, aldus heeft het ministerie van Defen sie in Salisbury gisteren bekend gemaakt. De intrekking van de politie- verloven in Zuid-Rhodesië is gis teren eveneens ongedaan ge maakt. Deze maatregelen zijn geno men, omdat de toestand minder gespannen is. De territoriale troepen die naar huis zijn gezon den, omvatten 5.000 man. SLAGHTOFFERS BIJ WANORDELIJKHEDEN IN ORAN Dinsdag hebben zich in Oran, in West-Algerië, wanordelijkhe den voorgedaan, die aan drie personen het leven hebben ge kost. terwijl een vierde werd gewond. De rebellenorganisatie ..Het Algerijnse bevrijdingsfront" had dinsdag opdracht gegeven tot staken, „om de nagedachtenis van koning Mohammed van Marokko te eren". 3r vormden zich groepjes stakers, die door de Mohammedaanse wijken van Oran trokken. Op een gegeven ogenblik wierp een aantal stakers zich op een auto. die door een Frans man werd bestuurd, terwijl ach terin twee Franse vrouwen wa ren gezeten. De Algerijnen wierpen de auto omver en sta ken deze vervolgens in brand. Zij beletten de inzittenden er uit te komen. Een militaire patrouille kwam op het geschreeuw af en greep in. De twee Franse vrouwen waren toen echter reeds ver brand. De met brandwonden overdekte Franse bestuurder kon nog levend uit het auto wrak worden bevrijd. Bij de wanordelijkheden werd voorts een Mohammedaanse soldaat gedood, terwijl twee Europeanen werden gewond. De stakers staken nog vier andere auto's in brand en wierpen ste nen naar blanken. Het gebied, waar de wanorde lijkheden plaats vonden, de z.g. „nieuwe stad", werd door Fran se troepen afgezet. Daarop trok een afdeling van de politie, die speciaal wordt gebruikt voor het bedwingen van relletjes, de Mohammedaanse wijken binnen. Tegen de avond was de rust her steld. Voor de buitenwijken van Oran is tussen acht uur 's avonds en vijf uur 's morgens een uitgaansverbod afgekon digd. In de Europese wijken van de stad geldt een uitgaansver bod tussen middernacht en vijf uur 's morgens. Australische persstem over Nieutv-Guinea Indonesische weigering om Nederlandse nota te aanvaarden ongelukkig en lomp De „Sydney Morning Herald" schreef onlangs in een hoofd artikel o.m., dat Australië niet onverschillig kan staan tegen over het feit dat de Indonesi sche regering een steeds strijd lustiger toon aanneemt in haar verklaringen over Westelijk Nieuw-Guinea. Het is een trage die, en geenszins geheel door Indonesië veroorzaakt, dat de betrekkingen tussen de Indone siërs en hun vroegere koloniale overheersers zo door wederzijds wantrouwen moeten worden vergiftigd. Australische goede diensten, op rustige wijze ge bruikt, zouden nog iets kunnen doen om deze gevaarlijke at mosfeer te verdrijven ware het niet dat het Indonesische stand punt inzake Westelijk Nieuw- Guinea onverzoenlijk is. Het was niet erg verstandig dat de Nederlanders hun ver sterkingen in het gebied met zulk een uiterlijk vertoon ge paard lieten gaan. maar zij ga ven daarna blijk van verzoe ningsgezindheid en van een ver langen de Indonesiërs gerust te stellen. De Indonesische weige ring om de jongste Nederlandse nota te aanvaarden was onge lukkig en lomp." Australië moet zich ernstig bezorgd maken over de recente verklaringen van dr. Soeban- drio en generaal Nasoetion. Zij wekken zeer sterk de indruk dat de Indonesische regering van plan is de Nederlandse verster kingen te gebruiken als voor wendsel om een gewapende re bellie in West-Nieuw-Guinea aan te moedigen en actief te steunen. Het zenden van een Indonesische onderzeeboot naar de wateren van Nieuw-Guinea. blijkbaar met de opdracht „West-Irian te helpen bevrij- ren," kan alleen maar als een gevaarlijke en uitdagende maat regel worden beschouwd. Australië heeft er rechtstreeks belang bij erop toe te zien dat de vrede in Nieuw-Guinea be waard blijft, de gelegenheid die het aanstaand bezoek van ge neraal Nasoetion biedt moet worden aangegrepen de Indo nesiërs van dit belang te door dringen." TIJDELIJK REGEN Nadat met veel regen een klei ne depressie over de zuidelijke provincies van ons land wegge trokken was naar Noord-Duits- land, stroomde aan de achterzij de met krachtige westelijke win den koelere lucht binnen, waarin het kwik in de middag opliep tot ongeveer 8 graden. Ten westen van de Britse eilan den wordt een krachtige zuidwes telijke stroming aangetroffen, die grote hoeveelheden zachte lucht in de richting van West-Europa transporteert. De voorste begren zing hiervan een warmtefront, dat zich van Schotland naar het medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Iets zachter dan giste ren. zuidoosten uitstrekt zal de komende 24 uur langzaam over ons land naar het oosten trek ken, vergezeld van bewolking en een regenzone. Deze laatste drong dinsdagavond al tot over het zuiden en midden van ons land door. WOENSDAG 1 MAART v.m. n.m. Breskens 1.29 1.48 Terneuzen 2.04 2.23 Hansweert 2.44 3.03 Walsoorden 2.54 3.13 ZON MAAN op onder op onder maart 2 7.25 18.21 18.25 7.25 3 7.23 18.22 19.30 7.49 4 7.21 18.24 20.37 8.12 5 7.18 18.26 21.45 8.36 6 7.16 18.2S 22.54 9.00 7 7.14 18.30 9.28 8 7.12 18.31 0.04 9.59

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1