Provinciaal nieuws SSÜWt DE GROENE HEL Jaar vergai Muziek Zeer in AGENDA Dinsdag 2S februari 1961 TERNEUZEN AXEL. NIEUWVLÏET OOSTBURG. SLUIS SLUISKIL STOPPELDIJK ZUIDZANDE W. E. U.-confei geëindigd Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Aanbesteding. Gistermorgen om 11 uur had op het gemeentehuis de aanbe steding plaats van de aanleg en uitbreiding van toegangswegen naar het industrieterrein te Ter- neuzen in D. A. C. W.-verband. De inschrijving was als volgt: N. V. Noordenne Zn te Sas van Gent 648.000; Gebrs. De Bokx te Terneuzen ƒ578.400; I. J. de Ruijsscher te Biervliet ƒ445.040 en J. K. T. de Oude te Biervliet ƒ421.091. De gunning werd aangehouden. De begroting werd niet bekend gemaakt. (.ouden huweljjkstfppst Van DainnieKouijzer. Gisteren hebben de heer en mevrouw J. van DammeKou ijzer hun gouden huwelijksfeest temidden van hun kinderen en kleinkinderen gevierd. Om 10 uur werd in de Paro chiekerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen en verder werd de dag in „Mono- pole'' doorgebracht. In de loop van de dag werden zeer veel fraaie bloemstukken en geschenken door vrienden en goede relaties gezonden en tijdens de receptie die van 5 uur tot half zeven plaats had, hebben zeer velen van deze gelegenheid gebruik gemaakt het gouden paar hun beste wensen aan te bieden. Burgemeester en mevrouw Rijpstra kwamen eveneens in de loop »van de dag feliciteren en een afvaardiging van ..Een om Een", de kaartclub die haar stamcafé bij de heer Van Damme aan De Blokken heeft, bood een fraai geschenk aan. Jaarvergadering Z. P. M. en L. J. G. Vrijdag hield de Z. P. M. en L. J. G. afdeling Hoek en Ter- neuzen in café-restaurant „Mo- nopole" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wierp de voorzitter, de heer Piet Blok, in 't kort een terugblik op het afgelopen jaar. Nadat de notulen waren vast gesteld verenigde men zich aan een warme maaltijd. Na dit smakelijk en prettig intermezzo werd de vergadering voortgezet met het financiële jaarverslag der Z. P. M. en het jaarverslag van de secretaresse der Z. P. M. en de secretaris van de L. J. G. De nu volgende bestuursver kiezing leverde dit jaar niet veel moeilijkheden op. Bij de Z.P. M. werd mej. Marie Jansen in de plaats van mej. Anny de Mul tot streekafgevaardigde ge kozen en bij de L. J. G. was het de heer Jan Dieleman, die in de plaats van de heer Bram van Hoeve tot bestuurslid werd ge kozen. Bij de rondvraag werden woorden van dank voor de uit nodiging tot deze vergadering gesproken, door de voorzitters van de zustervereniging uit Axel, Zaamslag en Biervliet. De presidente, mej. Mientje Kielman, dankte in haar slot woord allen die er aan meege werkt hadden om deze avond te doen slagen. Daar de vergadering een bij zonder vlot verloop had, slaag de ook het slot-agendapunt „ge zellig samenzijn" in alle opzich ten. Benoeming leraren Terneuzen- se Muziekschool Met ingang van 1 maart zijn aan de Terneuzense Muziekschool benoemd tot leraar voor hobo en fagot de heer Pauwels te Gent (B.) en tot leraar voor dwars fluit de heer De Winter te Wet- teren (B.). Voor (1e sloop. De Terneuzense sloperij Schel - deveem" heeft weer 3 trawlers aangekocht. De Engelsman „Strathelliot'' is zondag gearri veerd, binnenkort komt de twee de. de „Lochness", en begin april wordt de Duitse trawler „Wil helm Kaisen", die in 1942 in Nederland werd gebouwd, ver wacht. Met deze 3 schepen heeft „Seheldeveem" in minder dan 2 maanden 6 schepen voor de sloop aangekocht. Vakexamens. Bij de te Breda gehouden vak examens slaagden voor costu- mière de darnes Truus Klaassen en Adri Zegers, beiden uit Ter neuzen, en Koos de Feijter uit Hoofdplaat. Voor tailleuse slaagden de dames Rie van Driel uit Terneu zen en Gonnie Verhoosel uit Westdorpe. Voor coupeuse slaagden de dames Francien Pijpelink uit Terneuzen (Driewegen) en Em my van Steenbergen uit Philip pine. Nieuwe leiding bij (1e Zee- verkennersgroep. De plaatselijke commissie der N. P. V. is er in geslaagd de heer J. W. Schouten, onderwijzer aan school B in deze gemeente, de leiding in handen te geven van de „Kapitein Van der Deckengroep" aan boord van de ex-mijnenveger H. M. ..Putten". De heer Schouten is oud-pad vinder en was reeds eerder ver kenners-leider. Geassisteerd door twee uit militaire dienst teruggekeerde oud-padvinders n.l. J. N. Paulusse als stuurman, en Cor de Haas, Terneuzens „Kroonverkenner" zal schipper Schouten trachten de vroeger zo actieve kapt. Van der Dec kengroep weer opnieuw tot bloei te brengen. Vergadering Vrouwenbond N. V. V. De Vrouwenbond N.V.V. werkt als onderdeel van de r ak beweging ten nauwste met deze samen. Dit betreft niet zoals de voorzitster in haar openings woord op de vriidag in ..La Belle Vue" gehouden vergade ring deed uitkomen het grote werk der vakbeweging doch veeleer „de activiteiten van mens tot mens". De Vrouwenbond N. V.V. on derscheidt zich dan ook, wat het gewone werk aangaat in niets van andere vrouwenorganisa ties. doch geeft daarnaast voor lichting over het werk van de vakbeweging. Op deze vergadering, die be heerst werd door een enthousi aste stemming en waarop 74 le den aanwezig waren, alsmede de oresidente van de Federatie V. V. H. mevr. A. Rijpstra Knook, en verder een aantal af gevaardigden, o.w. van het be stuur van de vrouwengroep uit de Partij van de Arbeid, werd bij het agendapunt „Beieid be stuur" door diverse personen het woord gevoerd. Mevr. J. HamelinkHamelink deed dit namens de leden en dankte het bestuur voor dit be leid, hierbij de hoop uitspre kende dat het ook dit jaar er in zou slagen diverse activitei ten tot ontplooiing te brengen. Namens de afdeling Sas van Gent en Hoek spraken de da mes A. Renier en S. de Fouw Wagenaar, als lid van de afde ling Oostburg deed dit mevr. A. Baasvan Houcke. De heer G. van Rumste, af gevaardigde van de ABVA, zei- de de afdeling vanaf haar prille jeugd te hebben meegemaakt en zien groeien. Er is schitte rend gewerkt en de vruchten hiervan zijn niet uitgebleven. De heer J. Harpe (Mercurius) meende, dat door de groei van de afdeling en uit het munitieus uitgebrachte jaarverslag over duidelijk blijkt, dat het met de vrouwenbond N. V. V. hier ter plaatse „waarachtig wel gaen sal". Zich tot de leden richten de deed hij op hen een beroep het bestuur ter zijde te willen staan. De voorzitter van de Terneu zense Bestuurdersbond, de heer J. J. Hamelink, dankte voor alle hulp, die de afdeling ook in dit afgelopen jaar aan het overkoe pelend orgaan had verleend. ..Naast het rammelen met de kollektebussen, doen wij voor veel ander werk nimmer een vergeefs beroep op U," aldus de heer Hamelink. Ook namens de stichting „Eigen Gebouw" dankte hij voor de medewerking die de vrouwen hieraan verle nen. ,.De Vrouwenbond is een begrip in onze vakbeweging ge worden, dat wij niet gaarne meer zouden willen missen." De voorzitster dankte voor het gesprokene en stipte verder nog terloops aan, dat landelijk een Vrouwenbond van het C. N.V. is opgericht zodat in steeds bre dere kring voorlichting over het vakbondswerk zal worden gege ven. De heer A. van Aalst, dis trictsbestuurder van de Alge mene Bond van Ambtenaren, begon zijn korte toespraak met een compliment aan het adres van het bestuur, dat dit kans had gezien, hier 60 To van de leden bijeen te brengen. „Hier aan," zeide de heer Van Aalst, „kunnen de mannen een voor beeld nemen." Het vergaderbe- zoek begint werkelijk één van de problemen van de vakbewe ging te worden, dat het contact tussen leiding en leden moeilij ker maakt. Een gezond organi satieleven eist medeleven van de léden met het bestuur en spreker geloofde, dat men op dit gebied hier van de vrouwen wel iets leren kon. Er zijn vele activiteiten van de Vrouwen bond en bij de strijd van de vakbeweging is zij slechts indi rect betrokken. Doch de vrouw is, zo niet het hoofd van het ge zin. dan toch het, hoofd van de huishouding, dus ook verant woordelijk voor de financiële bestedingen en daarom is het zogoed dat de Vrouwenbond er is. De vrouwen immers kunnen de „lauwe leden" wijzen op het werk dat de vakbeweging doet. Spreker wilde zich niet. ver diepen in de problemen die zich op 't ogenblik rondom de vak beweging afspelen en hij noem de deze dan ook slechts even wel zeide hij, dat het half mil joen leden al met enkele dui zenden is overschreden. Met een beroep op de aanwe zigen om vertrouwen in het werk van het N. V. V. en een interesse, die tot daadkracht zal leiden, besloot, spreker zijn aan dachtig beluisterde toespraak. De aftredende bestuursleden, de dames J. F. Doorns—Scheele, secretaresse. N. van EekMi- chielsen en C. v. d. Wege— Rie- mens werden bij acclamatie herkozen, waarna deze hun dank betuigden voor het op nieuw in hen gestelde vertrou wen. Behalve de voorzitster en bovengenoemden bestaat het bestuur uit: J. van Rumstevan Tatenhove penningmeesteresse, M. Solv. d. Broek en L. Hof manDrabbe; gedelegeerde van de bestuurdersbond is de heer P. J. Huybregt. Na de in ijltempo afgewerkte agenda kregen de aanwezigen een ontspanningsprogramma aangeboden dat, was samenge steld door de heer J. Harpe en waarmee deze een enorm suc ces heeft geoogst. Een der hoog tepunten van dit programma vormde ongetwijfeld het optre den van Maaike van Eek en Ali Snap, die met hun balletdansjes de zaal in vervoering brachten, terwijl de heer G. J. Dijselijnck voor zijn muzikale begeleiding eveneens een warm applaus in ontvangst had te nemen. Cow boy. en Hawaïan-muziek werden gebracht onder leiding van Wim Verdoom, Vlaamse schetsen werden door de heer Harpe met veel verve gebracht en sloegen danig bij het goedlachse publiek aan. Ondanks protesten van ver- scheidenen. die geen haast had den om thuis te komen, sloot de voorzitster deze zeer geslaagde jaarvergadering om kwart over elf. Bromfiets gestolen. Toen zondagavond J. v. V., wo nende alhier, zich even in een café in de Kerkdreef begaf be merkte hij bij het verlaten van het café tot zijn ontsteltenis dat zijn zo goed als nieuwe brommer, die hij op het trottoir voor het café had geplaatst, verdwenen was. waarop hij de Rijkspolitic hiermede in kennis stelde. Maandagmiddag kon de politie het voor De V. blijde bericht mededelen, dat zijn brommer te Terneuzen gevonden was. Lustrumavond „Het Sluusje" Een vrij groot aantal leden wilde getuige zijn van de lustrum avond. welke de ijselub „Het Sluusje" in „Het Centrum" ge organiseerd had. De heer F. van Arenthals sprak als voorzitter een wel komst- en openingswoord. Daar deze jonge club de laatste jaren het ijs vaak moest missen heeft zij deze winter practisch al haar activiteiten op deze viering van het lustrum kunnen richten. De club leidt niettemin een bloeiend bestaan en de financiële toestand geeft geen reden tot klagen. De heer J. Dieleman gaf een humoristisch overzicht vanaf de oprichting der ijselub tot op heden. Het steeds meer bekendheid krijgende P.Z.E.M.-orkest, onder leiding van de heer J. Meijers uit Terneuzen, verzorgde op uitne mende wijze, die boven het peil van amateurs uitging, een muzi kale show. Dit alles vlot aan elkaar gepraat door de confe rencier Jack Long. Hierna werd het toneelstuk: „Een volmaakte samenzwering" opgevoerd. Dit toneelstuk van C. Ham straVos oogstte, toen het doek voor de laatste maal dicht ging, een dankbaar, langdurig en ver diend applaus. De P.E.Z.M.-band zorgde dat de aanwezigen nog enige uurtjes gezellig bijeenbleven en de dans- lustigen hierbij tevens aan hun volle trek kwamen. Vergadering G. P. V. en G. M. V. Het Gereformeerd Politiek Ver bond en het Gereformeerd Maat schappelijk Verbond hield zater dagavond in het vergaderlokaal van de Gereformeerde kerk een gecombineerde propaganda-bij- eenkomst. De voorzitter van het G. P. V., de heer D. J. Oggel, sprak ter verwelkoming een begroetings woord. Hierin stond de heer Og gel stil bij verschillende taken waarvoor deze organisaties zich zien gesteld. Hij wees er op, dat dat er dikwijls terecht geklaagd wordt over de geringe medewer king van de leden, maar dat deze klacht het bestuur niet tot moe deloosheid stemt, omdat het Ge reformeerde leven bruist van activiteit. Het sociaal en econo misch verbond stelt zich ten doel het zich bezinnen op en het uit dragen van hetgeen roeping is van zijn leden, krachtens de ge boden Gods, voor de sociale en economische verhoudingen, waarin die leden ziin geplaatst. Aan dit openingswoord was voorafgegaan het zingen van Ps. 119 de verzen 1 en 3 en gebed. Ds. A. Veldman uit Rotterdam hield een rede over het onder werp „Kerk en Organisatie". Deze stelde in een zeer princi pieel betoog, dat het bij het G. P. V. en G. M. V. gaat om het koningschap van Christus. Niets ontsnapt er aan de greep van God, daar Deze de ganse kosmos beheerst, De Vader zegt: „Geef mij uw hart, mijn zoon". En wij dienen dit hart te geven en omdat wij weten, dat er maar één konink rijk is kunnen wij geen ander er kennen. Voor ons is geen rijk van de natuur. Daarom wijzen wij ook de leer van Barth af. Dit maakt dat wij geen indivi dualisten zijn, maar in gemeen schappelijke arbeid ieder op ziin plaats, werken aan de wereld van Christus. Deze roeping kent geen ver deeldheid, omdat de Kerk niet gedeeld is. Deze ongedeelde Kerk krijgt instructies voor het leven. Voor deze instructies hebben wij de organisaties, wat betekent het samenkomen van mensen om met gebundelde kracht onze plicht te doen. Organisatie is dus een middel om de doelstelling te bereiken op politiek en maatschappelijk ter rein. Het leven gaat snel en wij leven snel. De maatschappij ver andert, maar God blijft dezelfde. Wij zijn geroepen tot de wet en tot getuigenis. Door gesprek, studie en discussie gaan wij naar de overwinning. Op de rede van ds. Veldman volgde een geanimeerde bespre king. Tot slot werd gezongen Ps. 89 vers 7, waarna d«. Veldman met dankzegging eindigde. Kindles kookcursus. Op het eind van vorige week werd in de „Stadsherberg" de eindles van de kookcursus ge houden die georganiseerd was door de Stichting „Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelan- de". Op deze laatste les van deze cursus. waaraan een achttiental Nieuwvlietse dames deelnamen, werd nog een gezel lige avond verbonden met als eerste attractie een hersengym- nastiekwedstrijd. waarin de da mes getest werden op hun theo retische en practische kennis in de huishouding. Met een plant als erkentelijkheid voor de leid ster en een woord van dank voor de zeer goede en prettige lessen werd deze afscheidsavond besloten. Ouderavond Openbare Lagere School. De openbare lagere Johan Willem Friso school hield vrij dag haar jaarlijkse feestavond voor de ouders en familieleden van de leerlingen der school in de „Stadsherberg" alhier. Deze zeer geslaagde ouderavond werd geopend met een woord van welkom door de voorzitter van de ouder-commissie, de heer P. Riemens. Door de leerlingen van de drie laagste klassen wer den onder muzikale begeleiding van de onderwijzeres mej. M. W. Rijckborst enkele zeer leuke zang- en dansnummertjes uit gevoerd. terwijl nog door enkele leerlingen uit deze klassen voor- drachtjes werden opgezegd of gezongen. Door de leerlingen van de drie hoogste klassen werd na enkele zangnummers een viertal toneelstukjes opge voerd, die bij de bezoekers zeer in de smaak vielen. De voorzitter bedankte het onderwijzend personeel voor de goede organisatie en de mooie prestaties, die zij met de leer lingen wisten te bereiken. Te vens bedankte hij het gemeen tebestuur voor de in de pauze aangeboden consumpties. Muziekuitvoering. Zaterdag gaf de muziekver eniging „Nut en Genoegen" haar jaarlijkse voorjaarsuitvoe ring en feestavond in de „Stads herberg". Medewerking aan deze avond werd verleend door de toneelgroep uit Aardenburg on der leiding van de heer J. de Maree. Na de opening door de voor zitter trad als eerste de muziek vereniging op met een gevari eerd programma Hierna trad de toneelgroep uit Aardenburg on met zeer leuke en amusante blijspel in drie bedriiven ..Het meisjes van de schilderij", on der regieleiding van de heer J. de Maree. Dit blijspel werd keurig gespeeld en toen 't laat ste bedrijf de sensationele ont knoping van het geheel volgde, werden de tonelisten, welver diend, langdurig door de bezoe kers dank gebracht. Met een woord van dank aan de spelers, de muzikanten en 't publiek werd deze feestavond na de verloting door de voorzit ter. de heer D. Dekker, gesloten, waarna nog gelegenheid be stond voor een gezellie bal met medewerking van „The Sari- no's" uit Breskens. Imkers vergaderden. De Vereniging tot Bevorde ring van de Bijenteelt in Neder land, afdeling Oostburg, verga derde zaterdagmiddag in hotel „De Eenhoorn", alhier. De voorzitter van de afdeling, de heer A. Hoolhorst. sprak een openingswoord, waarin te be luisteren was, dat het de bijen houders niet erg naar den vleze gaat. Dit in eerste instantie door het wegvallen van de koolzaad teelt in West Zeeuws-VIaande- ren, de bespuiting van de ge wassen met insecticiden en het afgelopen jaar ook door de ge weldige natte zomer. Door ge noemde oorzaken neemt de be langstelling voor de bijenteelt af en daarmee ook het ledental der afdeling. Werd 1960 begon nen met 83 leden, afgesloten moest dat jaar worden met 75 leden. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de lan delijke Vereniging tot Bevorde ring van de Bijenteelt in Ne derland. waarbij de afdeling is aangesloten, dat de suikerkaar- ten nog niet konden worden toegezonden, omdat men een gerechtvaardigde verwachting koestert, dat de suikerprijs een verlaging zal ondergaan. Uit het jaarverslag bleek van bepaalde activiteiten, die de bijenbond in 1960 ontwikkelde. Zo kon het 40-jarig bestaan van de afdeling worden herdacht, terwijl de afdeling met gunsti ge resultaten heeft medegewerkt aan de tentoonstelling van de Vereniging voor Ooft en Tuin bouw te Schoondijke, alwaar een aantrekkelijke stand werd vprzorgd. betrekking hebbende op de bijenteelt. De honingtentoonstelling wel ke aan deze tentoonstelling was verbonden leverde de volgende prijswinnaars op. A. Leenhouts te IJzendijke, eerste prijs, J. A. Boidin te Oostburg, tweede prijs en A. Dijk te Biervliet en I. Risseeuw te Groede, beide derde prijs. Uit het jaarverslag bleek voorts, dat het afgelopen jaar de mijtziekte haar kop weer heeft opgestoken. Bij zes bijen houders moesten 27 besmette bijenvolken of 10 van de in West Zeeuws-Vlaanderen ge houden volken worden afge maakt. Was de ontwikkeling van de bijenbevolking in het vroege voorjaar bevredigend ge weest, door de natte zomer bleef een en ander verre beneden de verwachtingen. Tijdens de rondvraag kwam de mijtziekte nog eens aan de orde. De voorzitter zegde toe in overleg te zullen treden met de heer Ir. Mommers, Rijkstuin- bouwconsulent, en de Belgische instanties om een doeltreffende bestrijding der mijtziekte te be vorderen. Vergadering Volksonderwijs. In koffiehuis „Oud Sluis" werd een ledenvergadering ge houden van dc plaatselijke af deling voor Volksonderwijs. De heer P. A. Vermeulen uit Wa terlandkerkje. voorzitter van de kring West Zeeuws-Vlaanderen. hield een korte inleiding over de doelstellingen van dc orga nisatie. In het besluur werd gekozen mevr. C. Herrelvan Boers en er werd besloten in te gaan op het aanbod van de toneelgroep van de Ned. Onderwijzers Ver eniging om een feestavond te verzorgen waarin het toneelspel „Pimmetje" zal worden opge voerd. Ontspanning op Kozenoord. Door de stichting „Prinses- Irenefonds" werd op huize Ro- zenoord weer een ontspannings avond verzorgd voor de bejaar de bewoners van deze inrich ting. Deze keer was het een goochelend echtpaar, mevr. en de heer De Vries, bijgestaan door mevr. en de heer Frantzen. Dit laatste echtpaar vertoonde kunststukjes in het sneltekenen en mevr. Frantzen trad op als voordrachtskunstenares. Dit amateurprogramma, op een uitstekende wijze gebracht, viel zeer in de smaak van de bewoners Van Rozenoord en de directeur van de Stichting, de heer J. P. J. Wage, bracht na mens alle bewoners dank voor het gebodene. Geraamte opgegraven. Bij graafwerkzaamheden op de boerderij van de heer De Badts ontdekten werklieden de resten van menselijke overblijf selen, die daar lang geleden zijn begraven. De rijkspolitie werd van deze vondst op de hoogte gestel'1 Vakexamen. Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde voor het verf- technisch examen mevr.A. I. VoermanCortvriendt, alhier. Bejaardenmiddag. Voor de bejaarden uit onze pa? rochie werd in het Verenigings* gebouw een gezellige middag be-i legd. Op uitnodiging van het) comité had de heer De Vries uitl Terneuzen zich bereid verklaard om de bejaarden uit Stoppeldijk een prettige middag te bereiden, door zijn gezellig babbeltje over zijn vakantiereis naar Zwitser land en het vertonen van prach-' tige kleurendia's gedurende die reis opgenomen en ook liet hij de oudjes genieten van opnamen uit ons eigen landje. Ook werden nog een aantal dia's vertoond van dorpsbeelden uit de jaren rond 1900. De heer De Vries gaf daar bij een gezellige toelichting en dit programma-onderdeel viel dan ook bijzonder in de smaak. Met een verversirfg en verschillende gezelschapsspelen brachten de bejaarden de middag verder op even aangename wijze door. 100-jarig bestaan Rede rijkerskamer „Al Doende Leert Men". Vrijdag j.l. vierde de Rederij kerskamer „Al Doende Leert Men" haar 100-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit werd opgevoerd het toneel spel „Erik en Irene". Spel, voor dracht en houding waren van dien aard, dat alleen al door deze uitvoering de herdenking vol ledig geslaagd mag heten. In de feestelijke herdenking die na de opvoering van het to neelstuk volgde, gaf de voorzit ter-regisseur, de heer B. van de Reepe, een overzicht over het wel en wee van de Kamer in de nu afgesloten eeuw. Daar alle archiefstukken en ledenlijsten in de laatste oorlog verbrand waren moest hij hoofdzakelijk op over leveringen afgaan: 14 januari 1861 opgericht „ter beoefening van de uiterlijke welsprekend heid". De contributie van j voor donateurs en ƒ0,50 voor dp werkende leden bracht dc nodigt, financiën bij elkaar. De heer Van de Reepe keek met dank terug op deze oprichters, die de grond? slag legden van een vereniging waarin hij het meest het saam horigheidsgevoel en de gemeen schapszin waardeerde. Burgemeester H. P. Everwijn, had in het gemeentearchief je oprichtingshrief gevonden met heer Fokker en S. de Back als eerste voorzitter en secretaris. Een fotocopie in lijst van deze brief werd de voorzitter met bloemen overhandigd. Ook had. de burgemeester achterhaald dat de eerste bijeenkomsten werden gehouden in een zaal welke op dezelfde plaats stond als waarin deze avond het eeuwfeest werd gehouden, zodat dit op histori- sche grond plaats vond. De bur gemeester sprak zijn waardering uit voor wat de vereniging in al die jaren aan gemeenschapszin en cultuurwaarde had gebracht. De heer L. J. L. Basting, oud voorzitter uit de jaren rond 1920, sprak namens donateurs, oud leden en andere Zuldzandse ver enigingen. Hij noemde spelers uit zijn tijd, waarvan enkele in dp zaa] aanwezig waren. In zijn tijd gaf het gebrek aan dames leden de grootste moeilijkheid, de emancipatie was nog niet zover gevorderd, dat dames op het to neel konden optreden. Spreker gaf een exposé van de toestand in de vereniging en besloot met het aanbieden van een moderne toneelverlichting en enveloppe met inhoud van de duiven-, var kens-, Oranje- en Winkeliersver eniging, Volksonderwijs, agrari sche werkmansbond, Nederlands Herv. Vrouwenvereniging, sport vereniging, ringrijders en de do nateurs, oud-leden en belangstel lenden. Alle speelsters kregen tevens bloemen van de beer Basting. De heer J. C. Risseeuw bracht als voorzitter van.de muziekver eniging de gelukwensen van de muzikanten over, diezich' nauw verwant voelen als cultuurbren gers; namens het dameskoor „Juliana" werden gelukwensen gesproken door mevr. K. Beek- Bakker. Mevr. L. C. Everwijnvan rie •Bout bracht de gelukwensen over van de Plattelandsvrouwen en de Diepvries. Bloemen ver gezelden haar uitgesproken hoop op steeds voldoende en enthou siaste krachten en een voort durende bloei. De heer P. Ocké sprak als oud voorzitter van omstreeks '25. Hij had het 65-jarig jubileum helpen vieren. Spreker stelde Zuidzande als voorbeeld voor wat een dorp kan opbrengen en wees hierbij op de jubilaris van deze dag en verder op de prestaties van „Ju liana" en „Veronica". Namens de Z. L. M. gaf de heer J. Risseeuw zijn waardering op rijm en ook de heer Z. Salomé gewaagde in een geëkiige rijm, van, de tijd van 1914 tot 1922. tóen hij werkend lid was"èn~dé costumes, regisseur en grimeur nog uit Brugge moesten komen. Ook bracht hij de hartelijke ge lukwensen van de 2 leesgezel schappen uit Zuidzande. Voorzitter Van de Reepe bracht tenslotte dank aan alle sprekers voor de aangeboden geschenken en hun waarderende woorden en verzocht tenslotte de aanwezigen verder nog „even" gezellig bijeen te blijven. Van deze laatste uit nodiging werd door velen ge bruik gemaakt en met een feeste lijk bal werd de avond besloten. Dinsdag 28 februar door HENRI VAN WERK? j£ (CR.^L 70) (Nadruk verboden.) Tot de godin die de goddelij ke moeder is, weer terugkeert naar haar plaats onder de rots, als het offer wordt afgeworpen van de hoogste punt, die lood recht oprijst. Bij de boom. Een maand lang zullen allen haar eren, zij zal de hoge, de goddelijke moeder zijn van de stam. De godin. En op een ogenblik in pracht en praal omhoog naar de hoog ste top worden gevoerd. En zonder dat zij begrijpt, dat het ogenblik daar is, worden afgeworpen. Opdat de godin geen tranen schreit. Maria. Er is grote vreugde in de stam. Om het offerfeest en omdat de godin in hun midden is en nog niet heeft geschreid. Geen enkele traan is gevallen. Zij woont met vele vrouwen nu in een vleugel van het grote stenen huis. en ieder brengt haar zijn offers. Ieder mag naar haar gaan en het hoofd voor haar buigen, liefde-offers brengen. DE GODIN. Ik ben ook gegaan.... De emotie was geweldig. Toen ik binnenging in de half donke re vleugel, zag ik haar tussen vele vrouwen op een kleine troon van bloemen. Ik moest mij beheersen om de emotie niet te tonen. Zij zag me aan met haar ogen en er behoefde niets meer ge zegd te worden tussen ons. Dat is de goddelijke liefde die uit het oog van een vrouw straalt, als ze mateloos liefheeft. Ik heb mij alleen gebogen voor haar. heel diep. En tege lijk zag ik dat haar hand lang zaam ging naar iets dat ze om de hals draagtEen gouden medaillon. Ze hield het zo vast, dat ik het zien moest, terwijl haar ogen in de mijne bleven. Zo was er meer tussen ons ge sproken, dan met woorden kon worden gezegd. Ze had me niet alleen haar liefde gezegd, maar ook dat ze zich herinnérde van andere stam te zijn, van ander bloed. Dat wij bij elkaar hoorden. Want dat medaillon, ik kende de vorm. Mijn moeder droeg er een, zoals dit. Soms zag ze er lang naar, als ze meende dat niemand naar haar zag. Ze had immers eenmaal oom Anton liefgehad. Het gaf mij ineens de zekerheidZij hoort meer bij mij, dan ik tot nu toe wist. Zij moet zijn kind zijn. Mijn oom moet hier geweest zijn, moet hier geleefd hebben en haar dat hebben gelaten. Een maal hebben oom Antón en moeder dat misschien gewis seld. Hij is het die zijn kind eenmaal het lied heeft gezongen, dat hij ook aan zijn wieg hoor de. Dan stond ik weer huiten. Er is grote vreugde in de stam. Om het offerfeest. Ik ben de enige die weet, dat het niet zal gebeuren. Ik weet maar één ding, dat ik haar red den zal. Op welke wijze dan ook. Ik heb nog drie weken tijd, maar gebeuren zal het. Ik heb een plan, ik heb vele plannen. Ze warrelen door mijn herse nen. En wordt het offer toch ge bracht. dan zal Frank Ladage nooit terugkeren uit het land, waaruit men niet terugkeert. Hij zal gestorven zijn in de Groene Hel. Die voor hem heel kort een hemel was. Maria. DE GEHEIMZINNIGE GROT. De zekerheid dat ik haar red den zal, is zó groot in mij, dat ik er niet meer aan twijfel. Ik weet, .wat de moeilijkheden zijn.... Als het mij lukt haar te redden uit de handen van haar beulen, die haar thans zo veel mogelijk vreugde bereiden, opdat geen tranen de oor zaak zijn van veel gevallen krij gers en de dood van kinderen in het kraambeddan is er nog het oerwoud, de woestijn, die ons gevangen houden. Dat is alles niets, ik kan alles over winnen. Ik heb haar lief! Maria. Ik moet allereerst weten, waar men meent, dat daar onder de rots die godin van de vrucht baarheid en het leven woont. Ik moet eerst zien, dat sprook je te ontmaskeren. In ieder ge val voor mijzelf, want een ge loof werp je niet om. Daar aan de voet van de rots, waar de hogepriesters iedere dag de vruchten en andere of fers afwerpt, moet een grot zijn, waarin ze woont, zes manen lan£, om dan één maan in het lichaam van het offer te wonen, temidden van de stam. Vanaf nu heb ik weer de lei ding. Taipeke volgt me geheel. Ik heb hem gezegd, wat ik wil Hij heeft geknikt. Hij zal mij volgen. Ik moet trachten daar beneden te komen. Ik moet het gevaar kennen, dat haar, Maria, dreigt, om het te kunnen be strijden. Twee dagen hebben we op en om de hoge rots ge dwaald om de uitweg te vinden, die de grote poort ons niet biedt. Deze is nacht en dag bewaakt. Overal steile wanden en aan de achterzijde het ondoordring bare oerwoud. Alle pogingen, er vroeger door te dringen, zijn mislukt. Dat kan alleen en slechts gedeeltelijk een Aika. Want ik weet nu. dat de stam zich zo: „Aika" noemt. (Wordt vervolgd.) MAN WILDE VROUW EN DRIE KINDEREN VERMOORDEN De Utrechtse recherche heeft vrijdag j.l. de 33-jarige voorman M. uit Utrecht gearresteerd we gens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen. Dc man leefde reeds jaren in onenigheid met zijn vrouw, de 38-jarige A. M.—G. Om uit deze moeilijkheden te komen wilde M. zijn vrouw en kinderen door gas- verstikking om het leven bren gen. M„ die iedere morgen om zes uur zijn woning verlaat, maakte vrijdagmorgen met een blikope ner een gat in de gasbuis. Hij wist, dat zjjn vrouw om - kwart over zeven opstond emverkeerde in de veronderstelling/ dat in die tussentijd zijn vreselijke opzet zou slagen en dat, wanneer hij op het werk was, hem dc boodschap zou bereiken, dat zijn gezin om het leven was gekomen. Toen de vrouw vrijdagmorgen naar bene den kwam cn theewater wide opzetten, ontdekte ze de gaslucht. Uit de kraan kreeg ze geen gas en zij veronderstelde, dat de mun ten op waren. Beneden in dc gangkast wilde zij een nieuwe munt in de meter doen en ont dekte toen, dat de hoofdkraan enigszins was dichtgedraaid. Ook hoorde zij een sissend geluid, maar dacht dat dit uit de koppe ling kwam. Fitters van het'gewaarschuw de gemeentelijk)gasbedrijf ont dekten toen het plus minus vijf mm eróte driehoekige gat in de gasbuis. De politie werd Qp de hoogte gebracht en 's avonds werd M. gearresteerd. Hoewel hij aanvankelijk bleef ontkennen, bekende hij zaterdag avond zijn vreselijk daad. De Bond van Muz «nakwaminzat^gmk tpi De Eenhoorn te iiike bewoordingen en heugd mee te kunnen d de aangesloten Be'gi. terieel opzicht een goec geweest. *960 werder He mogelijkheden ge welke men in 1961 hoop liseren. In het jaarvers nog eens teruggegreper zeer geslaagde concour Groede was gehouden. De penningmeester zijn financieel verslag u uit bleek, dat het jaar een batig saldo van bi worden afgesloten. Aftredend waren de A Ocké uit Terneuzer heer I. de Hullu uit I die bij acclamatie wen kozen. Hierop volgde een b( over het concours he 1961 op Hemelvaart Zaamslag gehouden zal In afwijking van de ren gevolgde gewoonte de mogelijkheid wor opend, dat de deelnemi enigingen kunnen uitk de volgende rubrieken certen, b. marswedstn met drumband. Aange reglement deze moj opent, zal men trachte het gewest deze rubru gang te doen vinden. Voorzover thans is zullen 7 verenigu Zeeuws-Vlaanderen a concours te Zaamslag Dit is de belangrijkst conferentie sedert jarer zo heeft de Nederlands( van Buitenlandse Zake M. A. H. Luns, maand loop van de conferenti( Groot-Brittannië heef pi tie ver dan ooit uitgel het overleg over nau trekkingen tussen Groc nië en de zes van de gemeenschap. Zoals reeds gemeld Engelse minister van landse Zaken, Heath, klaring afgelegd, waari zei, dat Groot-Brittanr is een stelsel te over basis van geharmonieei meenschappelijke douai op grondstoffen en ind dukten, indien de zes 1: cc Europese gemeenscl zijn het tegemoet te k zijn vraagstukken op 1 van de landbouw betr welke in verband staa: gemenebest. Naar in conferen wordt vernomen wordt wordt vernomen wor bet bijzonder van b( acht, dat de Britten t het eerst een method aangegeven voor he over deze kwestie. Volgens het slotcoi dat na afloop werd uit toesloten vóór de volgei van dc assemblee van Europese Unie opnieu\ eenkomst van de raad op een nader te bepal Op deze volgende b van de raad zal word< ken over bijzonderhec genomen wordt dat dit of begin mei zal zijn. Heath's verklaring meen positief ontvange zo zei men, verdere b rrvan nodig, voordat ;ief standpunt kan wc nomen. DINSDAG 28 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Suddenly last sum mer". WOENSDAG 1 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Suddenly last summer". Youngstown She Tube neemt niet Belgiseh staalpro liet kanaal van De president van stown Sheet and Tul ny, a.s. Glossbrenner, teren berichten beve sens welke de ms haar plan deel te nem project van een groei staalfabrieken inzake van een staalfabriek kanaal van Gent in heel heeft laten var( Enige tijd geleden icendgemaakt. dat Belgisc1 T .uxembi Franse concerns van aan het kanaal van staalfabriek te bouwe capaciteit van 1. 2.000.000 ton ruw sta* De president van stown a Sheet and pany verklaarde, dat schappij noch aan noch aan een ander, Europees staalproj neemt. De maatschs evenwel belangstellii ren voor „buitenlar inausiriCïOntwilikeUö

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2