Provinciaal nieuws DE GROENE HEL ALBUMS Zee land dag der K.V. P. te Terneuzen TERNEUZEN AARDENBURG AGENDA AXEL. HOEK. IJZENDIJKE- ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen (Vervolg van pag. 1.) Spreker begon met te verkla ren dat het een verheugend feit is dat Zeeland tot probleemge bied is verklaard en hij noemde dit uniek en van historische be tekenis voor de provincie. Een dergelijke gelegenheid zal zich waarschijnlijk niet meer voordoen, aldus de heer Alberts, en daarom moeten alle krachten worden ingespannen om dit tot een goede einde te brengen. Sprekende over de moeilijkhe den die West-Brabant ondervon den heeft, zei de spreker, dat er in die jaren verscheidene maat regelen zijn getroffen die zeker niet meer zouden worden geno men als het nog eens moest wor den overgdaan. Hij wees er ook op dat er maar al te veel van bovenaf wordt be paald en dat er normen ten troon worden geheven die later blijken heilige huisjes te zijn. Met de grootste nadruk be toogde spreker, dat een eenheid van visie op de problemen een al lereerste eis is en bovendien dat deze visie heel vaak een zeer ge durfde moet zijn. Zijn vroegere ervaringen waren hiervan het beste bewijs. Want, zo zei de heer Alberts, als een project wordt voorgesteld voor de eer ste tien jaar, dan is dit over vijf tien tot twintig jaar zeer waar schijnlijk hopeloos verouderd en dan zijn de kosten enorm veel groter.. Er wordt maar al te veel van bovenaf gedicteerd, zo merkte hij o.a. op. en daarom achtte hij het noodzakelijk dat een ontwikke ling en ontsluiting van de provin cie moet komen van de sleutel figuren in eigen gemeenschap. Het was van tijd tot tijd opmer kelijk hoe zijn mening volkomen paste bij die van drs Verburg in zijn morgenrede. De heer Alberts wees er ook, sprekend over de recreatieve en culturele ontwikkeling, niet iede re plaats zijn eigen schouwburg, zwembad, cultureel centrum enz. kan hebben. Maar wanneer er goede wegen en verbindingen zijn is dit ook niet zo erg. Ook hij was van me ning dap if deze samenwerking offers moeten kunnen ge bracht worden. „Want als er niet wordt samengewerkt, geef ik voor deze unieke Zeeuwse kans weinig". Hij wees daarbij op wat hij noemde de „stroopkan- nenmentaliteit", waarmede hij de traagheid van handelen kenmerk te die voorkomt uit allerlei for maliteiten die een snelle ontwik keling in de weg staan. Als voor beeld stelde hij de Randstad Hol land en wees daarbij op de grote voortvarendheid waarmee de ont- «ikkeBher van Rotterdam wordt aangepakt. In verband met de pendel (die hij onder bepaalde vormen verfoeide) had de heer Alberts geen enkel goed woord «oor de huidige gemeenteclassi- capie en daardoor is het dat ar beiders ver van huis gaan wer ken omdat zij veel meer kunnen verdienen dan in eigen omge ving. De heer Alberts ging helemaal niet akkoord met de benaming .Nationaal belang", zoals het ene wel wordt genoemd en het andere niet. Hij zei er van overtuigd te zijn dat de industrialisatie van - Zeeland net zo goed van natio- -.'taal belang genoemd kan wor den. Hij spoorde zijn toehoorders aan te vechten en te blijven vech ten. „Zoals jullie het gedaan, heb ben met de vrije veren; dat was een methode waardoor Neder land zijn aandacht is gaan vesti gen op Zeeuws-VIaanderen", al dus de heer Alberts. „Een vecht- taal als deze van de trouwe Zeeu wen zal tenslotte worden ver staan" Voor de minder belangrijke za ken wordt wél geld beschikbaar gesteld. Maar een enorme onder nemingslust van de mensen zelf is onontbeerlijk. De' beer Alberts merkte op: .,U bent een kruimel dief als u niet eendrachtig sa- tnenwerkt". Naast de kwestie van de ver bindingen noemde de heer Al berts het vraagstuk over de so ciaal-culturele ontwikkeling zeer wtoeïlk. omdat juist daarbij zo veel menselijke factoren een rol spelen. Hij feliciteerde Zeeland met de 33 miljoen gulden voor de infrastructuur maar, zo zei hij, u moet blijven vragen. Nogmaals spoorde hij aan te protesteren te gen de excessieve pendel. Be spreek dit met de vakbondsbe stuurders, aldus spreker. Tenslotte zei de heer Alberts dat de Rijksoverheid een dodelij ke fout maakt door niet te begrij pen dat een sociaal-culturele ont wikkeling1 vooraf moet gaan en 'Beker nooit achteraan mag ko men. Het bedrag, dat hiervoor wordt beschikbaar gesteld is, zo- .ais de heer Verburg opmerkte, genoeg om de architecten te be' talen.":. Forum. Over vele problemen werd de met intense aandacht beluis terde inleiding van de heer Al berts, gesproken voor een forum, dat onder voorzitterschap stond warr de heer Andriessen en waar la verder zitting hadden de paters Kloof (Goes), Mak (Sluis), Pis- tecs (Hulst) en drs. Verburg, bur gemeesters Alberts en Van Don ;gen, drs. Dusarduyn en ir. Diköt- ter. CORRESPONDENTIE Wegens overvloed van copie motten enige plaatselijke berich ten tot het volgend nummer wor de» uitgesteld. RED. ONTWIKKELINGSDAG KEEINFRUITTEELT IN KAPELDE ..Er is de laatste jaren in Zee land een sterk toenemende be langstelling voor de teelt van kleinfruit. In de oude centra werd het areaal uitgebreid en in nieuwe gebieden werd er mee begonnen, in het bijzonder in Zeeuws-Vlaanderen en Tholen. De laatste twee jaren zit het echter niet zo best met de finan ciële resultaten van deze teelt. Bij de Zuid-Bevelandse veilin gen werd in 1958 voor 5 miljoen gulden aan kleinfruitprodukten geveild, in 1959 brachten deze 4,6 miljoen gulden op en, on danks de vergroting van de op pervlakte in 1960 slechts 3,7 mil joen. Dit komt voornamelijk door de weersomstandigheden en door concurrentie op de we reldmarkt." Dit zei vrijdagmiddag de heer J. Burger uit Wemeldinge, voor zitter van de kleinfruitcommis- sie van de veiling in Kapelle- Biezelinge in zijn openingsrede op de ontwikkelingsdag voor de kleinfruitteelt in Zeeland die werd gehouden in de veilinghal in Kapelle. De heer Burger wees er op hoe de kleinfruitkwekers hun kracht zullen moeten zoe ken in de teelt van produkten van prima kwaliteit die vooral geschikt zijn voor verwerking in blik en glas en voor de diep vriesindustrie. Hij noemde het ook zeer belangrijk, dat aan dacht wordt besteed aan maat regelen waardoor de kostprijs laag gehouden kan worden. In dit verband is de rassenkeuze zeer belangrijk. Hierover werd in een inleiding gehouden door de heer L. Goedegebure, chef van de proeftuin voor de klein fruitteelt in Kapelle. Hij wees er op hoe door de teelt van bes sen aan draad een belangrijk vroegere produktie kan worden verkregen, terwijl ook de eul- tuurzorgen gemakkelijker uitge voerd kunnen worden. De aard beienkwekers wees hij er op dat ze veel te veel rassen telen en zich terwille van de afzet beper kingen op moeten leggen. In dit verband noemde hij als belang rijke rassen Sengana. Red Gauntlet en Talisman. Over de mogelijkheden van de chemi sche onkruidbe^trijdijng,. sprak de heer P. Goddrie, deskundige van het proefstation van de fruitteelt in Wilhelminadorp. Ir. J. D. Gerritsen, rijkslandbouw- consulent te Geldermalsen sprak over de teelt van glas aardbeien in de Bommelerwaard en de perspectieven van deze teelt voor Zeeland. Vooral de teelt onder platglas achtte hij. zeer geschikt voor de Zeeuwen. Op het ogenblik is er met name rond Kapelle een toenemende belangstelling voor deze teelt maar van het landelijk areaal van 125 ha is het Zeeuwse ara aal nog van geen betekenis. 80 procent van het landelijke are aal ligt in Gelderland en Zuid- Holland. RIJPE AARDBEIEN IN FEBRUARI. De mogelijkheid om reeds in februari rijpe aardbeieen te heb ben werd tot voor enkele jaren voor onmogelijk gehouden. Nu is het door speciale belichting en verwarming mogelijk om in deze wintermaand aardbeien te Leve ren. Dit werd vrijdag getoond door het instituut voor veredeling van tuinbouwgewassen op de tuin bouwtentoonstelling in Kapelte- Biezelinge. In een voorlichtings stand van dit instituut stonden enkele tientallen aardbeienplan- ten. die vol hingen met rijpe aardbeien. De belangstelling van de zijde van fruitkwekers was bijzonder groot, vooral ook omdat er nieu we rassen bij waren waarvan men wel verwachtingen heeft, met name het ras „Gorella" dat vroeg is en zeer grote vruchten geeft. Geslipt In de nacht van zaterdag op zondag, even na 12 uur, kwam uit de De Jongestraat een auto, bestuurd door de heer C. S. uit Terneuzen, de Markt opgereden. Ter hoogte van de Zandstraat gekomen, remde hij even af, waardoor de auto begon te slip pen en tegen het hekwerk van de muziekkiosk terecht kwam, waarna zij tweemaal rond haar as draaide om vervolgens tegen een aan de noordzijde van de kiosk geparkeerd staande Volks wagen terecht te komen. Beide auto's liepen hierbij ma teriële schade op. Vergadering Algemene Bedrijfsgroepencentrale. De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (N. V. V.) hield don derdagavond in de bovenzaal van „La Belle Vue" haar dertig ste algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. Ha melink, deed in zijn openings woord uitkomen, dat het niet zijn bedoeling was dertig jaar terug in de geschiedenis te dui ken, doch zich wilde beperken tot de voornaamste gebeurtenis sen die voor de werknemers in de Kanaalzone in 1960 van be lang waren. Eén van de succes sen van de organisatie noemde hij de spaarregeling, die in augustus haar beslag kreeg. De heer Hamelink zeide veel waar dering voor deze regeling te koesteren. Ook het feit, dat in de ondernemingsraad van de cokesfabriek zeven leden Sitting hebben, noemde hij een gunstig perspectief. De wijze, waarop diezelfde dag de ondernemings raad bij de N.V. „De Hoop" ge ïnstalleerd was kenschetste hij als hartverwarmend. Wat de plaatselijke activitei ten verder betrof, bracht de heer Hamelink in warme be woordingen dank aan het be stuur van de vrouwenbond N. V. V. voor de ontspannings middag, die zij ook in het afge lopen jaar voor bejaarde leden hebben verzorgd. Wat de jeugd betreft: er was ook weer een reisje, dat werd georganiseerd door de Terneuzense Bestuur- dersbond en waar dus ook de hiervoor in aanmerking komen de kinderen van de A. B. C. deel namen. Voor dit jaar hoopte de heer Hamelink op een vruchtbaar werk door de verschillende on dernemingsraden en op een volledige realisering van de werktijdverkorting. Op deze vergadering werd af scheid genomen van twee be stuursleden: J. Stoffels, die wegens verandering van werk kring bedankte, en A. van Tig- gele; beiden werden door de voorzitter toegesproken en kre gen als blijk, van waardering 'n geschenk, terwijl hun dames in de bloemetjes werden gezet. Beide functionarissen werden voorts toegesproken door de districtsbestuurder F. Drabbe uit Breda, die er op wees, dat onder bepaalde omstandigheden oppositie voeren geboden is doch dat een stuk verantwoor delijkheid dragen belangrijker is. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren; H. Overbeke, A. Hoek en A. Jan sen. Na de pauze bleef het gezel schap nog geruime tijd bijeen en werden zij vermaakt door de goocheltoeren van de heer Th. Hendriks, terwijl de boerenka- pel uit Axel voor muziek zorg de. Postzegelruilmidilag. De afdeling Terneuzen van de internationale vereniging „Phi- latelica" hield zaterdag in de bo venzaal van lunchroom Koene een ruilmiddag voor postzegels. Dit eerste pogen bleek al di- rekt een groot succes want een 45-tal liefhebbers 'hebben de ge legenheid tot postzegelruih met een bezoek vereerd. Het hestuur heeft het voornemen om meer van dergelijke middagen te orga niseren. Benoeming bij waterschap. Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot gezworene van het waterschap „Het Vrije van Sluis" de heer C. van Bellegem_teEede. Een spannend spelmoment voor het doel der gastheren tijde ns de voetbalwedstrijd TerneuzenTaxandria, welke ontmoeting in een gelijk spel (1I) eindigde. MAANDAG 27 FEBRUARI. TERNEUZEN: Gemeentehui.-:, 11 uur: Aanbesteding aanleg en uitbreiding toegangswegen naar het Industriterrein met bijkomende werken in DACW- verband. Luxor-Theater, 8 uur: „De vijand kwam 's-nachts". AXEL; Het Centrum, 8 uur: „De gangster van Parijs". DINSDAG 28 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur; „Suddenly last sum mer". Rectificatie In ons uitgebreid verslag van de vergadering van de afd. Axel der Z.L.M. komen een paar on- juistheden voor, die wij hierbij herstellen. Bij de verwelkoming van de aanwezigen werd als vertegen woordiger van de voedselcommis- saris genoemd de heer J- Buize, hetgeen moet zijn de heer G. Bur ger- Een meer storende onjuistheid was, dat wij in de openingsrede van de voorzitter, de heer W. Koster, schreven dat met betrek king tot de consequenties van het verbreden van het kanaal Gent Terneuzen, het Landbouwschap verheugd is, dat b.v. de Van Wuyekhuisepolder en de Dek kerspolder gesaneerd zijn door grondopspuiting; dit moet na tuurlijk zijn dat beide genoemde polders gesauveerd (gered) zijn van grondopspuitingen. Vechtpartij in de Noordstraat In de nacht van vrijdag op za terdag werd de Rijkspolitie be richt dat een twist was ontstaan in een café, waarna de twist, die ontaardde in een vechtpartij, op straat werd voortgezet. De Belg v. G. en F. uit Hulst namen elkaar op de vuist en na dat enkele directe linkse treffers waren geplaatst, kreeg v. G. van zijn rivaal een uithaal boven een oog te incasseren, waardoor een hevig bloedende wonde ontstond en de hulp van dokter Kats werd ingeroepen, die de wond hechtte. De Hulstenaar was er ook niet ongeschonden van af gekomen, want hij had ontvellingen in het gelaat opgelopen. Voor alle zekerheid werd G. maar meegenomen naar het bu reau om aldaar de nacht door te brengen, waarna hij zondagmor gen huistoe kon keren. Opbrengst „Zonnestraa!"- collecte. De collecte voor het t.b.c.-fonds „Zonnestraal" heeft alhier opge bracht ƒ178,47. Het a.s. zeehengelconcours. Het zeehengelcomité te IJzen- dijke dat haar eerste lustrum op grootse wijze zal gaan vieren met een groot internationaal zee hengelconcours op zondag 16 april, mocht van Prins Bernhard een prachtige bronzen medaille ontvangen en van de Comiissaris der Koningin in Zeeland een zil veren medaille. Toneelavond IJ. V.C. In het „Hofzichttheater" gaf de IJzendijkse volleybalclub haar winteruitvoering. Nadat ds. C. van Evert de vele belangstellenden had verwel komt trad dé club naar voren om haar clublied te zingen. Hierna sprak de leider, de heer J. Schuurman, die er op wees dat men op deze avond het element sport toch niet in zijn geheel ach terwege kon laten. Daarom had men voor deze avond de jeugd kampioen van Nederland turnen, Rudy Vermandei uit Sas van Gent uitgenodigd, die met nog twee leden van zijn club liet zien wat door gestaag oefenen op het gebied van lenigheid is te berei ken. Een ovatie was een- welver diende beloning voor hun presta ties. Mevr. Van Sorgen-Broer wist met haar muzikaal clubje met zang de zaal spoedig in een vro lijke stemming te brengen. Na de pauze kregen wij de clou van de avond met het toneelspel in drie bedrijven van mevr. P. L. van Prooyen-Bogaerds „Ruwe Stormen"'. Dit spef bracht ons terug naar de rampdagen van 1953. Het stuk werd goed vertolkt, waarbij voor al de hoofdrolvertolker, dé heer W. Kruidenier, uitblonk. Aandachtig heeft het publiek de rampdagen, die bij velen nog vers in het geheugen liggen, nog maals meegeleefd. Na deze geslaagde avond bleef men nog enige tijd" gezellig bij een, waarbij ook eert dansje werd gemaakt. Vergadering bond van Ouden van Dagen. Vrijdagnamiddag had in het Verenigingsgebouw een samen komst plaats van de afd. Zaam- slag van de bond van ouden van Boekhandel VAN DE SANDE dagen. Wij merkten onder de ge nodigden op, burgemeester H. D. Trimpe, de gemeente-secretaris de heer J. W. Kusee, enkele raadsleden, ds Becht en de heer C. H. Heijboer, de voorzitter van het rayon de heer Leenhouts te Souburg en afgevaardigden van van de zusterverenigingen van Axel, Hoek en Terneuzen. De waarnemend-voorzitter, de heer C. Herrebout, heette in zijn openingswoord allen welkom, in het bijzonder de spreker dé heer Leenhouts en de aanwezige geno digden. Het stemt tot voldoening zovelen hier bijeen te zien, aldus de voorzitter. De heer Herrebout wees er op dat in het afgelopen jaar negen leden door dc dood ontvallen zijn, en verzocht i minuut in stilte hen staande te gedenken. Er zijn verder negen leden bij gekomen en de spreker deed een beroep op de leden om nieuwe leden te wei-ven om de bond zo groot mogelijk te maken, opdat er van de bond kracht kan uit gaan. De voorzitter van het rayon Zeeland, de heer Leenhouts, waardeerde het zeer dat op deze bijeenkomst zoveel genodigden aanwezig waren, waaruit blijkt dat er bij hen belangstelling en medeleven met de ouden van da gen is. Spreker wierp hierop een blik 'n hot verleden en wat er thans reeds bereikt is om de bejaarden een onbezorgde levensavond te geven, maar de uitkering door de A. O. W. dient daarvoor ver hoogd te worden, want de ge zinsuitgaven zijn groot. Te ho pen is dan ook dat de regering de ouden van dagen tegemoet zal komen. De heer Leenhouts besprak vervolgens het vraagstuk van de vrijetijdsbesteding. Kerstfeest-vieren met de ouden van dagen zou ten zeerste ge waardeerd worden. Wij, zijn op weg naar de 100.000 leden, welk aantal in mei of juni bereikt kan worden. Wij dienen alle 65-jarigen of ouder op te wekken om lid te worden, want ook voor de bejaarden geldt: „Eendracht maakt macht".! Burgemeester Trimpe wees er hierna op, dat het wel en wee van de bejaarden het gemeente bestuur ter harte gaat. Hij ver heugt zich dus dat de afdeling Zaamslhg van de bond haar eer ste lustrum kan herdenken, want de eerste jaren van elke vereni ging of bond zijn de moeilijkste. Het is zó dat elke ingezetene zich verheugt over iedere verbe tering van de bijstand aan de oucTen van dagen en het is daar om te hopen dat de afd. Zaam- slag zal blijven groeien en bloeien. 'Nadat de voorzitter de spre kers dank had betuigd voor de door hen uitgesproken sympa thieke woorden, werd de eerste pauze aangekondigd, waarin een verversing werd aangeboden en door HENRI VAN WERMESKERKEW 69) (Nadruk verboden.) Weer is de trommel gegaan., weer giert hoog de fluit, een eenvoudige melodie, de bruids melodie. Een hooglied voor mij, en tegelijk de diepste ellende in mijn ziel. Er zou herkeuze plaats hebben, heeft Loao gezegd. Ik stond daar weermach teloos. En toch zal ik straks eerst die man uitroeien, en ook het stamhoofd. Ik zal er zovele neerschieten als ik kan. tot het gif van hun pijlen mij doet ver slappen. als het aapje daar in die boom. Nu komen de meisjes, in stille rij achter elkaar. Nu niet veertien meer slechts tien. En slechts zes man nen. Drie paren zijn reeds ge vormd. Maar die telling deed ik eerst na de grote schok. Maria was er niet bij. Mijn ogen hebben gezocht, links rechts, links rechts Maria? Bijna heb ik het uitgekreten. Is zij al uitgehuwelijkt? Tegen een boom heb ik staan schreien als een kind. De arme krankzinnige. Maria. Het stamhoofd heeft gespro ken en de hogepriesters hebben het gedicteerd. In hun korte be heerste klanken. Nu weet ik het. Het is een Salomo's oordeel. Vele mannen die één vrouw kiezen, geeft ongeluk in de ge meenschap van de stam. De vrouw mag geen haat en af gunst wekken in het hart van de man, en in de stam. Het heeft lang geduurd voor ik het uit Loao kreeg. Maar ik zou hem hebben gedood, als hij niet gesproken had. Mijn hand was al aan zijn keel. Ik heb al les gegeven, wat ik geven en missen kon. Zelfs een jacht mes.... mijn zaag. Ik moest het uit zijn strot rukken, ik zou het hebben ge daan Zelfs van een dode. De liefde maakt primitief en tege lijk goddelijk. de gebruikeliike verloting plaats vond. Na afloop hiervan wees de voorzitter op de districtsverga dering van de bond, die op 13 maart in het Concertgebouw te Terneuzen zal worden gehouden. Door de heer J. de Vries uit Terneuzen werd hierop met een praatje en veel plaatjes de aan wezigen in de gelegenheid gesteld zijn reis naar Zwitserland te vol gen. Tijdens de tweede pauze werd een koffiemaaltijd met tractatie aangeboden, verzorgd en geser veerd door ijverige vrouwen handen, terwijl de heer Heijboer voorging in gebed en na afloop met dankzegging. Vervolgens werden door de heer De Vries dia's vertoond over het mooie Zeeuws-VIaamse land, al len welbekend, waarna nog het tweede deel volgde van de prachtvolle reis naar Zwitser land. Aan het slot van de bijeen komst dankte de voorzitter de heer De Vries voor zijn op hoge prijs gestelde medewerking aan deze samenkomst van de bejaar den en de verdere aanwezigen voor hun betoonde belangstelling. Ontspanningsavond C. M. V. en C. J. M. V. In 't Verenigingsgebouw werd zaterdagavond onder grote be langstelling een ontspannings avond gehouden door de Chr. Meisjesvereniging „Wees een Zegen" en do Chr. Jongemannen vereniging „Stroomopwaarts". De leider van deze avond, de heer P. de Leeuw, opende deze samenkomst met een hartelijk welkom en verzocht deze te wil len aanvangen ter ere van Hem, Die ons tegemoet komt als onze Vader in de hemel. Als samenzang werd gezongen „Grote God. wij loven U", waar na de heer De Leeuw voorging in gebed, waarop als Schriftlezing volgde een gedeelte uit de Open baring. De heer De Leeuw wees er op dat als het geloof er maar is, er kracht van zal uitgaan, ook al mocht deze nog zo klein geacht worden, want God's kracht is on overwinnelijk en hierin moet de hedendaagse jeugd hun kracht zoeken bij het oplossen van haar problemen. Het leven van heden is scherper geworden en de jeugd moet om zich staande te houden en zich door de proble men heen te slaan, zich wenden tot Jezus Christus, Die hen zal leiden en beschermen op de ver dere levensweg. Na samenzang werd het pro gramma geopend door het meis jeszangkoor, waarop volgden voordrachten. Bij het vraag- en antwoordspel bleken de meisjes sterker te zijn dan de jongens. In de nu volgende pauze werd een verloting gehouden. In het tweede deel van de avond werd opgevoerd „De mu zikale keuken", gevolgd door Het stamhoofd heeft gespro ken. Dat is wet, de hogepriesters hebben het gedicteerd. Ieder jaarfeest wordt een jon ge vrouw geofferd. Aan een godin, een goddelijke moeder. Deze stam, die de vrouw niet hoog stelt, erkent dus de goddelijke moeder, de al- moeder der goedheid en liefde? De godin der geboorte, het voortbestaan van de wereld? Maar waarom dan die angst, die huivering van Loao. Die godin woont onder de rots en is bewaakt door iets afgrij selijks, waarover niemand mag spreken. Terwijl hij het zegt, hoor ik ineens de vreemde klan ken daar beneden onder de rots. Ja meerdere dieren. Ik zie weer de hogepriester daar staan bid den op die rots, en de offers afgooien in voeding. Vlees en vruchten. Naar ik meende voor de dieren, die de rots moesten beschermen. Het is dus ook een dagelijks offer. Eenmaal per zes manen wordt echter een jonge maagd geofferd, uit het maag denhuis. Dat is de religie, het voor schrift. Opdat de godin weten zal, dat men haar goddelijkheid erkent in een maagd, die haar geschonken wordt. Op het ogen blik. dat de maan wegzakt in de pampa, wordt zij haar toege worpen van de rots. De godin zal goedertieren zijn voor de stam, en het voortbe staan daarvan verzekeren, de vruchtbaarheid der akkers en vrouwen zegenen, de helden- TERNEUZEN. Aan het bureau van politie zijn ais gevonden aangegeven ondn staande voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen: Gele step met rood geverfde wie. len, J. Smit, Willem de Zwijger- iaan 44; grijze kinderwant, J.Sol, Lensen, Baandijk; Tuinstr. 14; kinderparapluie. A. de Kraker, Nieuwediepstr. 79; licht blauwe das met groen, Van Breda Vriesman, Herengracht; kinderwant, H. Lensen, Baandijk; muntbiljet, A. J. Eekman, Schooi- weg 9; rijwielpompje, F'. Michiel. sen. Donze-Visserstr. 89; wieldop van Volkswagen, Keukelaar (ko lenhandel Verstraeten)muntbil jet, Pladdet, Van Cantfortstr. 2; geel bruin kinderportemonnaietjt met inhoud, W. J. Weterings, Ge raniumstr. 10; knot beige we. Prunusstr. 12; blauw gestreept vulpen. Marianne van Urk, Ai leastr. 37; ijzerzaag, A. C. de Re» Zuidlandstr. 88; Lipssleutel 30» Koulen, Noordstr.; kinderpistoo tje, L. Kerkstr. 36; beertje Apoth. Klaassen, Noordstr.; mondharmo niitm, Karei Goossens, W. de Zwij gerlaan 23a; grijze rechtse jon- genswant, Scheele, Irenestr. 17; 3 bankbiljetten, Wolfert, Korte Kerkstr. 1; 3 auto'tjes, Van Es, Vlooswijkstr. 42; bankbiljet, Van Kolk, vishandel. Noordstr.porte- monnaie zonder inhoud, Peter Ploegaard, Kerkhoflaan 28; auto- step (af te halen tussen 12 en 13 uur), Burger, Verl. Van Steen- fcergenlaan 9; autoband met wiel van vrachtauto, Scheele. Axelse- str. 123; voorwerp om nagels te reinigen, Lucieer. Emmalaan 1; lederen motorhandschoen, A. de Vos, Otheensedijk D 139, én paar wollen kinderwanten, A. Kruse- man, Oranjestr. 68/70, Aan het bureau van politie zijn verder gedeponeerd: verschillen de wanten en glacé's; sleutels gele das, bruine want, witte wol- len sjaal, wollen sjaal, hoofddoel klein 3-wielig kinderfietsje en paar gele kinderwantjes, geruile das, contactsleuteltje en een pak je in papier. voordrachten, die veel bijval ont vingen. 'Door de heer De Leeuw wer den woorden van dank gesproker voor de wijze waarop door allen het gevarieerde programma was uitgevoerd geworden. Tenslotte werd door dames op gevoerd het blijspel „De kamer met zes kasten", dat goed ver tolkt, voortdurend de lachspie ren in beweging bracht, en aan het slot met een daverend ap plaus beloond werd. De heer Heijboer was aller tolk toen hij aan het slot van de avond allen dank betuigde die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, waarna hij als slotzang verzocht te zingen Gez. 281. moed der jonge krijgers verin gen. Zij is daarvoor aangewe:®- Maria. Zo zal er geen strijd zijn in gemeenschap, nu zes manner- haar kozen. Geen haat en smart in de harten. Als ik het weet en begrepen heb uit de woorden van Taipe- ke, is er ineens een vreemde stil te in mij. Alle haat tegen de man cie haar kiezen zou is weg, er is in eens niet meer die grote smart in mijn hart, die het verscheur de. Maar er is een andere smart een hogere, een heerlijk mede lijden, die deze verharde stan- misschien niet kent, en eer- nieuwe grotere heiliger drang om haar te beschermen. Zij zal gelukkig zijn. zegt Loaoeen maand lang zal zij verwend worden met alle goed? en mooie dingen die zij hebben wil, ieder zal trachten haar blij en vrolijk te stemmen. Want zij mag niet schreien. Zij mag geen tranen laten. Als zij dat doet vóór het ogenblik' van het offer, dan zullen ei evenveel mannen vallen in de krijg, en evenvele kinderen in het kraambed sterven, als zij tranen liet. Want nu* zij geko zen werd, is zij de godin zelve het symbool van deze. En zü kunnen haar nu alles offeren in levende lijve. De godin is midden onder de stam. (Wordt vervolgd'

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2