kou gevat? Boodschap van Chroesjtsjef aan Nehroe Zeelanddag der K. V.P. te Terneuzen Ultimatum van regering-Ileo Twee vliegtuigen boven Leeuwarden tegen elkaar gebotst en MAANSTANDEN WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- Kranke, mg oil abonnement: ferneuzen Directeur-Hoofdredacteur i van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Teletoon 2073 Gironummer 33150 lïIiUlIUUi"»1-' Abonnementsprijs: 16,- per kwartaal; per maand f 2.—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5227 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties)5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Sovvjetrussische premier en eerste partijsecretaris Chroesjt sjef heeft zijn Indische ambtge noot Nehroe zaterdag een bood schap gezonden, waarin hij hem vraagt de Sowjet-Unie te steu nen in haar eis tot vervanging van de seci etaris-generaal der Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammarskjoeld, door een drie manschap, bestaande uit een ver tegenwoordiger van het Westen, het Oosten en der neutrale lan den en tot het treugtrekken van alle buitenlandse troepen in Kon go. Chroesjtsjef wil dat er, over eenkomstig een besluit van de Veiligheidraad, een commissie komnt, waarin vertegenwoordigers van de Afrikaanse staten, die troepen in Kongo hebben, zitting moeten nemen. Chroesjtsjef zond zijn bood schap ook aan de staatshoofden of regeringsleiders van een aan tal Europese, Zuidamerikaanse, Afrikaanse en Aziatische landen. BOODschap van Chroesjtsjef AAN NEHROE. Croesjtsjef deed opnieuw in zijn boodschap een grootscheep se aanval op Hammarskjoeld en de operatie der Verenigde Na ties in Kongo. De secr.-generaal der V. N. had van begin tot eind laag verraad gepleegd tegenover de belangen van het Kongolese volk en gehandeld in strijd met de beginselen van de Verenigde Naties en de elementaire normen van fatsoen en eer. Er zou een einde moeten wor- (ten gemaakt aan België's „sabo tage" van de V. N.-besluiten. Bel gië zou als „agressor" moeten worden gestraft in overeenstem ming met het handvest der Ver enigde Naties. I>o Sowjet-premier eiste voorts onder meer dat de Katangaanse leider Tsjombe en generaal-ma jour Moeboetoe worden gearres teerd en berecht en dat hun „benden" worden ontwapend. Een commissie van Afrikaanse landen zou toezicht moeten hou- de» op het herstel van de onaf hankelijkheid van Kongo. Chroesjtsjef verzoekt Nehroe samen te werken met de Sowjet- Hnie om de vrijheid en onafhan kelijkheid van Kongo te verdedi gd». In diplomatieke kringen bij de V. N. in New York heeft men za terdag gezegd dat Chroesjtsjef misschien weer naar New York zal gaan om de leiding op zich te nemen van een nieuwe Russische campagne tegen Hammarskjoeld. De algemene vergadering komt op 7 maart weer bijeen. Waarne mers hebben het zenden van no ta's aan Aziatische, Afrikaanse, Europese en Latijns-Amerikaanse leiders in verband gebracht met de Russische nederlaag in de Veiligheidraad bij de stemming over de Russische resolutie tegen Hammarskjoeld. Bijzondere be tekenis werd toegekend aan Chroesjtsjef.? brief aan Nehroe. Amerikaanse diplomaten e Washington zijn echter van me ning dat Chroesjtsjefs zwijg zaamheid over zijn plannen een aanwijzing is dat hij niet naar New York zal gaan. (Adv.) salms j'crbèrt" t» Kappw wf W eprir+t «qrfc 16 bromiwjjsbsxtf 9 i t»s»uzeo een modern kapsel wil zeggen., in de eerste plaats, gezond haar en goed verzorgd, hier zorgen wij met een pijnlijke nauwgezetheid voor. De bezetting van het korps Rijkspolitie De minister van Justitie heeft, voor zover thans bezien kan worden, geen te hoge verwach tingen over betere wervingsre sultaten voor het korps rijkspo litie als gevolg van voorlopige voorzieningen voor de poiitiebe- zoldiging. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de jus titiebegroting 1961 schrijft hij. dat op grond van de huidige or ganieke sterkte het korps 683 man te kort komt. Door de werving is wel een groter aantal gegadigden komen opdagen, doch het gehalte van dezs sollicitanten is niet zoda nig. dat een voldoend aantal ge schikte candidaten kan worden verkregen. Om het bestaande tekort in te lopen en voldoende vervan ging voor de in de komende twintig jaar te pensioneren le den van het korps te verkrijgen ruim 2000 man in de eerste 10 jaar) wordt gepoogd voorlopig i 300 man per jaar aan te trek ken. De werving vindt plaats met behulp van advertenties terwijl dit jaar in alle Nederlandse bi oscopen een film van de rijks politie zal worden vertoond. In de gemeenten met rijkspo litie krijgen alle jongelieden tussen de 21 en 28 jaar persoon lijk een brochure, die tot dienst neming opwekt. Ter verlichting van de zware dienst, die uit personeelstekort voortvloeit, wordt in versneld tempo de motorisering van het personeel, voor surveillance met auto's en bromfietsen, voortge zet. Ook wordt meer verbin DE „WEST BREEZE" WORDT GELOST De Britse vice-consul in Oran heeft meegedeeld dat het door een Frans oorlogsschip aange houden Britse vrachtschip „West Breeze", dat uit Sjang hai. via Casablanca, naar Liver pool was vertrokken, naar de Franse marinebasis te Mers-el- Kebir is overgebracht, waar men vrijdagochtend begonnen is het schip te lossen. Hij verklaarde dat het be richt, volgens hetwelk de ..West Breeze" zijn reis mocht vervol gen, onjuist was geweest. De „West Breeze" was ge huurd door de communistisch- Chinese regering. Toen de ..West-Breeze" door Franse oorlogsschepen werd aangehouden voer het schip 17 miji uit de Spaanse kust, op 33 mijl van de Spaanse haven Car tagena. De Engelse vice-consul in Oran heeft meegedeeld dat het schip 204 kisten medicamenten en 200 ton suiker voor Casa blanca vervoerde. De Kring Middelburg van de Katholieke Volkspartij heeft za terdag in hotel „Rotterdam" te Terneuzen een Zeelanddag ge houden teneinde de afdelingen door deskundigen te doen inlich ten over de vele en belangrijke problemen van onze provincie. Om 10 uur sprak de heer Th. Andriessen een kort welkomst woord tot de talrijke afgevaar digden der afdelingen en in het bijzonder tot burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen, de heer J. M. A. C. van Dongen, lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, ir. G. P. M. Diköt- ter, lid der Gedep. Staten van Zeeland, drs. M. C. Verburg, di recteur van het E. T. I., de heer P. B. M. Alberts, algemeen pen ningmeester der K. V. P., drs. W. Dusarduyn, directeur Katholieke raad voor maatschappelijk werk in Zeeland en tenslotte de paters Roof uit Goes, Mak uit Sluis en Doordat hierover een grote strijd gaande is, mag er over het ka naal Gent- Terneuzen en de Westerschelde niet worden ge- Melsele naar Eekloo eerst in 197* gereed zijn, evenals de verbete ring van de weg GentWater vliet. Er is een grote behoefte De afgelopen jaren hebben de Paters uit Hulst. Franse autoriteiten tientallen in de Middellandse Zee varende schepen w.o. Poolse, Duitse, Zweedse en Italiaanse laten aanhouden omdat zij vermoed den dat zij voorraden voor de Algerijnse opstandelingen ver- voerden. De Franse autoriteiten heb ben voor de aanhouding de En gelse instanties verzocht er bij de reders op aan te dringen het schip rechtstreeks naar Liver pool te laten varen. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Parijs meegedee;d. De „West Breeze" was op Z til. UUlS. W Ut U.L liiCCi VOl oui r dingsmaterieel in gebruik geno- we§ van Sjanghai naai Liver- s 5 pool en zou Casablanca aan- KONING VAN MAROKKO OVERLEDEN. Koning Mohammed de Vijfde van Marokko is zondagmiddag overleden. Het overlijden van de koning werd in een speciale radio-uitzen ding bekend gemaakt door zijn zoon, prins Moulay Hassan. Koning Mohammed V was za- tei-dag in een ziekenhuis opgeno men voor het ondergaan van een neusoperatie. Hij overleed zon dagmiddag om half vijf plaatse lijke tijd na de operatie. Vanaf het begin van zijn be wind toonde sultan Mohammed een voorstander te zijn van mo dernisering van de nationale in stellingen van Marokko, dat des tijds een Frans protectoraat was. Hij onderhield lange tijd vrucht bare betrekkingen met Frankrijk, doch de opleving van het natio nalisme leidde er tenslotte toe, dat hij in 1953 werd afgezet en naar Madagaskar werd verban nen. Iji november 1955 keerde hij op de troon terug. Nadat Frankrijk Marokko on afhankelijk had verklaard, werd sultan Mohammed op 16 augus tus 1957 tot koning van Marokko geproclameerd. Onmiddellijk na de bekendma king van het overlijden van Mo hammed V verzamelden tal van Marokkanen zich rondom het koninklijk paleis om over de dood van de soeverein te rouwen. MOULAY HASSAN KONING Kroonprins Moulay Hassan is '/«Eulagiivond tot koning van Ma rokko geproclameerd, als opvol ger van zijn vader Mohammed V. De overleden koning had een reis naar het Verre Oosten uitge steld voor het ondergaan van een operatie, die als een kleine in greep was aangekondigd. OPMARS VAN LOEMOEMBA- GEZINDE TROEPEN. De Kongolese regering in Leo- poldstad heeft de Verenigde Na ties zaterdagmiddag zes uur de tijd gegeven om de ongeveer drie honderd Loernoembagezinde man schappen uit Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Ka- sai, te verwijderen. De V. N. deelden mee dat de manschappen, die uit de Oos*- provincie kwamen, vrijdag Loe loeaburg bezetten zonder verzet te ontmoeten van het plaatselijke garnizoen. Het is niet duidelijk waarom geen verzet is geboden daar men tot dusver heeft aange nomen dat de naar schatting ruim 2.000 militairen van het garnizoen trouw waren aan pre sident Kasavoeboe. De comman dant heeft bescherming gezoc.nt bij de Verenigde Naties. In het ultimatum werd gezegd dat de centrale regering de ver eiste maatregelen zou nemen in dien de V. N. niet binnen de ge stelde tijd hadden ingegrepen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Leopoldstad is zondag meegedeeld, dat Loernoembage zinde troepen uit Oostprovincie Port Francqui hebben bereikt, een belangrijk knooppunt van verbindingen op 560 km afstand van Leopoldstad. Zij zouden tot dusver geen tegenstand ontmoet hebben. De strijdmacht van naar schatting enkele honderden manschappen, zou klaarblijkelijk in westelijke richting blijven oprukken. In Leopoldstad is gezegd, dat hun gelederen zijn versterkt met mensen uit de dorpen waar zij zijn doorgetrokken. doen. 3 De Franse ruimterat Hector is bewusteloos geraakt en zijn hart heeft tien seconden stilge staan toen hij woensdag de ruimte werd ingeschoten. Dit is meegedeeld door de legerarts Robert Grandpierre. die Hector donderdagavond aan de pers voorstelde. Het dier had zich echter spoedig hersteld. In het kort gaf de heer An driessen een uiteenzetting over het doel van deze Zeelanddag. Hij zei dat de K. V. P. haar visie wil de geven over de ontwikkeling van Zeeland en de consequenties die daaraan zijn verbonden. Burgemeester Rijpstra zei ver heugd te zijn dat de K. V. P. deze dag wilde houden in Terneuzen, de belangrijkste invalspoort tot Zeeuws-Vlaanderen en de Ka naalzone. Industriële ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen. In een zestien-tal punten had drs. M. Verburg zijn visie op de industriële ontwikkeling van Zee land en in het bijzonder van Zeeuws-Vlaanderen vastgelegd. De industrialisatie is achterge bleven bij de bevolkingsover schotten, zo betoogde spreker en hij noemde daarvoor als de voor naamste redenen de afzijdige lig ging, die hij evenwel overdreven noemde, het volkenrechtelijke servituut waarmee een soort erf dienstbaarheid bedoeld wordt die zeker geldt t a.v. de waterwegen. Adv.) 19 cent per rol Toelating van spijtoptanten en dwaaloptanten In de nacht van vrijdag op zaterdag om vijf minuten over twaalf zijn boven Leeuwarden twee straaljagers van de konink- De minister van Justitie deeltIljï® lu„ch'mach1t (teSe" «'kaar FT aan de Tweede Kamer mrijnbotst Be.de piloten hebben z.eh memorie van antwoord op zi n 1 met behU'P Va" hU" schletsloeI begroting 1931 mede, dat de toe- lating van spijtoptanten thans op ruimer schaal plaats vindt, dan i ooit tevoren en met nieuwe I waarborgen is omgeven. Uitgangspunten van het be leid blijven de nood. waarin de betrokkenen verkeren en de band met ons land. Indien verruiming van toela ting nodig is bestaat bij de mi nister bereidheid herziening van de richtlijnen in overweging te nemen. De opvangcapaciteit van Ne derland geeft de uiterste gren zen aan, waarbinnen de toela ting van spijtoptanten moet blij ven in het geheel der regerings- taken, aldus de minister van Justitie. Hij verklaart voorts, dat een klein aantal mensen in het voor malige Nederlsnds-Indië met Europeanen gelijk werd gesteld. Op grond daarvan hebben zij voor het Nederlanderschap ge opteerd. De hoge raad besliste in 1954, dat deze opties geen ef fect konden hebben. Indien deze optie echter aan vankelijk door de Nederlandse autoriteiten als geldig werden beschouwd, dan kunnen, aldus minister Beerman, deze ..dwaal optanten" met hun gezinnen in Nederland worden toegelaten. in veiligheid welen te brengen. Hun toestellen kwamen neer bij Weidum (ten zuidwesten van Leeuwarden) en in de gemeente Koblummerland. De neerstorten de vliegtuigen veroorzaakten geen persoonlijke ongelukken. De twee straaljagers, een „Hun- ter", afkomstig van de vliegbasis Twenthe, en een „Sabre" van de vliegbasis Leeuwarden, na men deel aan een tweedaagse luchtverdedigingsoefening die in twee nachten een verhoogde ac tiviteit bracht op de vliegbases Soesterberg. Leeuwarden, Ypen- burg en Twenthe. De namen van de piloten zijn: Eerste luitenant T. G. de Jager, afkomstig uit Bergum, 30 jaar oud, gehuwd. Hij vloog 't „Hun- ter"-toestel. De piloot van de „Sabre" was de tweede luitenant J. Kuper, afkomstig uit Schild- wolde. De heer Kuper is onge huwd en 24 jaar oud. De familie Kalma heeft van het neerstorten van het vliegtuig zelf totaal niets gemerkt. De fa milie werd wakker door de druk te van de vele auto's die zich naar de plaats begaven, waar het toestel was neergestort. Mevrouw Kalma, vertelde, nog een beetje overstuur door het gebeurde: „Het was voor ons door het oogje van de naald". Het toestel ligt op een stuk weiland op 200 meter achter de boerderij van de familie Kalma. In luchtvaartkringen was men bijzonder verheugd over de zeer gelukkige afloop van dit vlieg ongeluk. De luchtmachtvoorlich tingsdienst sprak van een „won der". De „Sabre" was volgens nade re berichten, zaterdagmorgen nog steeds niet gevonden. De tweede luitenant Kuper kwam in de omgeving van Kollum terecht. Omdat zaterdagmorgen nog steeds geen meldingen binnen waren over zijn toestel, neemt meen aan dat dit in de Lauwers- zee of de Waddenzee is neerge stort. ÜCT IILil Aangevallen meisje wordt niet vervolgd wegens verboden wapenbezit De 27-jarige mejuffrouw N. E. uit Amsterdam, die op 7 februari j.l. een stiletto-mes gebruiktel om zich te verweren tegen de 20-jarige loodgieter J. D.. die haar op de stille Passeerders- gracht had aangevallen, zal niet door de justitie worden ver volgd wegens verboden wapen bezit. Stiletto's messen, waar van het lemmet zich in een huls bevindt en door middel van een veer naar buiten kan worden gedrukt) vallen weliswaar on der de verboden wapens, maar de Amsterdamse substituut-of ficier van Justitie, mr. H. Bou- ma, die deze zaak in behande ling heeft, is van mening dat mej. E. „onder hevige gemoeds beweging uit zogenaamd nood weerexces" heeft gehandeld. VRIJ VEEL BEWOLKING Langs de noordwestflank van een Kia.Iuig hogearukgebied, dat zich uitstrekt van het Oeralge- bergte tot aan de Canariscne enanden, trekken oceaandepres- sies naar het noordoosten. Deze voeren nog steeds lucht van sub tropische oorsprong naar ons land. Zondag trok een zeer actie ve depressie langs Ierland naar Schotland en veroorzaakte op het noordelijk deel van de Noordzee korte tijd een zware zuidwester storm. Het koufront van de depressie zal de komende 24 uur tot ons land doordringen en veel bewol king met mogelijk wat regen brengen. Een nieuwe storing, die van de Azoren naar het noordoos ten trekt, zal met matige tot krachtige winden tussen zuid west en zuid de aanvoer van zeer zachte lucht doen voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend zacht Half tot zwaar bewolkt met hier en daar, vooral in het wes ten van het land, wat regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. MAANDAG 27 FEBRUARI sproken, omdat dit tot het do- 'aan een goede recreatieweg mein van de minister van Bui- tenlandse Zaken behoort (dit geldt voor de provinciale en de gemeentelijke overheden) en ten slotte het lokaal-patriotisme waarmee drs. Verburg bedoelde het streven naar lokale belangen. De belangrijkste industrialisa- tiepunten zijn de Sloehaven en het kanaal TerneuzenGent. Daarnaast zijn er de industrie kernen Goes, Terneuzen, Zierik- zee en St. Maartensdijk. Hij merkte daarbij op dat het probleemgebied Zeeland een ex tra steun van het Rijk krijgt voor de uitvoering van de infrastruc tuurwerken op economisch en so ciaal terrein, die aan de zeeha vens en de vier kernen ten goede komen. Van 1959 tot en het 1961 is ruim 5 miljoen gulden toege kend. In totaal is van 1959 tot en met 1963 door Zeeland bijna 50 miljoen aangevraagd, waar van ongeveer 33 miljoen voor rekening komen van normale ontwikkeiingsposten op de be groting van het departement van Verkeer en Waterstaat. De belangrijkste werken voor de infra-structuur zijn de rijks wegen aanleg o.a. de weg Roo sendaalMoerdijk, de aanleg en de ontsluiting van de Sloehaven, de afvalwaterleiding voor het Kanaal TerneuzenGent en de zoetwatervoorziening in Zeeuws- Vlaanderen. In Zeeuws-Vlaanderen is het kanaal dus het grote concentra tiepunt voor de economische ex pansie. Hij deelde daarbij mede dat er momenteel vier belang rijke chemische fabrieken zijn die belangstelling voor de Ka naalzone hebben, daarbij de ves tiging van bet chemisch bedrijf door Montecatini op de Axelse Vlakte niet meegerekend. Hier tegenover moet de func tie van de tlankgebieden West en Oost Zeeuws-Vlaanderen wor den elfgebakend. Het E.T.I. heeft daartoe de stoot gegeven tot twee regionale ontwikkelingscommis sies, waarvan die in het oosten op het punt van acquisitie en infra structuurwerken reeds nuttig werk heeft verricht. Alleen ge zamenlijk kunnen de gemeenten tot een vruchtbare positiebepa ling komen. De heer Verburg merkte daar bij op dat de voorzieningen oo so ciaal en economisch gebied daar aan vooraf dienen te gaan, op zijn minst er gelijke tred mee moeten houden, maar zeker nooit achteraan mogen komen. Hij noemde het onmogelijk dat ieder doip zijn industrie en re creatie zou krijgen. Vaak zullen gemeentebesturen het moeten kunnen opbrengen dat een nabu rige gemeente wèl een industrie vestiging krijgt en zijzelf niet. In het grote verband gezien zullen zij er tenslotte toch ook van pro fiteren. De heer Verburg betoogde ver der dat de aanwijzing van ker nen in Zeeuws-Vlaanderen onvol doende rekening heeft gehouden met zijn specifieke positie. Hij hoopte dan ook op een extra van de zijde van de regering, daar in Vogelwaarde en Sluis zich nu be drijven zonder steun zullen vesti gen. Ook in Hulst bestaan gerede verwachtingen. Naast Terneuzen zouden andere kernen op hun plaats zijn geweest en hij dacht daarbij aan de infra-structuur van de havens van Breskens on Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.12 0.47 1.27 1.37 n.m. 12.37 1.12 1.52 2.02 ZON op onder Febr. 27 7.32 18.15 28 7.30 18.17 MAAN op onder 15.17 16.18 5.57 6.30 KnokkeRetranchement. Uit het oogpunt van ontslui ting van het kustgebied zou een vaste oeververbinding over de Westerschelde het best bij Ter neuzen liggen. Uit opportuniteits- overwegingen komt zij het eerst ten noorden van Antwerpen in aanmerking. Een eigen Zeeuwse studie, gedragen door Zeeuwse organisaties wiskundig en eoono- misch-geografisch, is zeer urgent. Nog eens terugkomend op de zo nodige samenwerking met België, waar drs. Verburg met de meeste klem op aandrong, merk te hij verder op, dat aansluiting van Belgische en Nederlandse ontwikkelingszónes nooit bestu deerd is. Behalve industrievesti ging is georganiseerde (verant woorde) pendel mogelijk. Deze behoeft niet direct ionend te zijn, maar kan door de overheid ge subsidieerd worden. Op het plat teland is woningbouw vereist. De projecten voor de afvalwaterlei dingen dienen met Oost Vlaande ren te worden bestudeerd. De heer Verburg ontwikkelde ook de gedachte van een om vangrijk Zeeuws fonds om recla me te kunnen maken voor de provincie. Hij was van ooi-deel dat dé ontwikkelingscommissie Zeeuws-Vlaanderen, gesteund door commissies in Oost en West, een belangrijke taak heeft. Het opwekken en bijstaan van maat schappelijke initiatieven noemde spreker de eerste taak. Regionale planning, in welke vorm ook, heett een aanvullend karakter. Tenslote was drs. Verburg van mening dat contacten met Bel gië (Oost- en West Vlaanderen en Waasland) moeten worden aangeknoopt en verbeterd an hij wist hierbij te vermelden dat de Belgische minister Van Ouden- hove deze contacten toe zal jui chen. Invloed voor Katholieken. In de morgenuren werd een tweede sectievergadering gehou den in de benedenzaal van hotel „Rotterdam". Daar spraken een tweetal inleiders, n.l'. pater Roof uit Goes en drs. W. R. V. Dusar- duijn uit Breda, directeur van de Katholieke raad voor maatschap pelijk werk in Zeeland over „de invloed van de verwachte ont wikkeling van Zeeland op indu strieel-, agrarisch- en recreatief- terrein, in het bijzonder voor het Katholieke volksdeel". Evenals de voorgaande Werden na afloop hiervan de conclusies opgesteld en aangeboden aan het Kringbes tuur. Hierin wordt de aandacht ge vraagd voor een gunstig toe komstbeeld voor de province Zeeland en zijn Katholiek bevol kingsdeel. Herindeling van de ge meenten dient op een meer de mocratische wijze voorbereid ie worden. Uitbreiding van het maatschappelijk werk. Parochie organisaties moeten worden aan gepast. Het provinciaal en regio naal bewustzijn der Katholieken moeten worden bevorderd. De zielzorg ten plattelande moet meer georiënteerd zijn op de pro blemen die verband houden met industrialisatie en recreatie, deelneming aan het openbare leven, onderzoek naar de mo gelijkheden voor eventuele be vordering van die onderwijsin stellingen, die voor het Katholie ke volksdeel van belang zijn. Het Walsoorden. voorzieningsniveau op sociaal en Verder betoogde drs. Verburg sociaal-medisch gebied verdient dat 'n ontwikkelingsplan Zeeuws- onderzoek en planning. Bezin- Vlaandëren rekening moet hou- een Posl*lef an den met bet rrenskarakter waar- beleid noodzakeelijk. Te den- hij ruilverkavelingen, we- ken va't aan bet vormen van gen, afvalwatervoorziening, ver- plattelandskernen, de verhoudnng voer, inpoldering en recreatie stat^ platteland, bedoelde. I Anders. In verband hiermede merkte 1 In de namiddagvergadering spreker op. dat terwijl de Bene- herinnerde de heer Andriessen lux juist haar voetstuk zou mo- aan het afscheid van het politieke ten hebben in het gebied lanzs leven van professor Romme. Uit de grens, hier thans een schei- I de pers- en radioberichten is ge- dingslijn ligt die ten nadele van bleken dat deze Katholieke voor de bevolking werkt. Hij vroeg man niet alleen van zeer grote zich dan ook af waarom juist in waarde was voor de K. V. P„ Beneluxverband niet een veel in tensievere samenwerking met onze Benei uxpartners bestaat. Juist aan de andere zijde van de grens liggen grote ontwikke lingsgebieden die zouden moeten aansluiten op Zeeuws-Vlaande ren. De grens is een werkelijke afscheiding geworden en hoe dichter men bij de grens komt, hoe minder men er van begrijpt. Voor de „gewone man" is de Be nelux een dood ding, terwijl het juist een levende realiteit zou moeten zijn. Daarom merkte de heer Ver burg verder op, dat de lokaliteit te weinig heeft aangedrongen op naar België doorlopende verbin dingen. Zo zal b.v. de weg langs de Zeeuws-Vlaamse grens» van maar ook voor 'ïiet gehele Ne derlandse volk. De heer Andries sen stelde voor professor Romme een telegram te zenden waarin hem dank werd gebracht voor alles wat hij voor de K. V. P. en Nederland heeft gedaan. Dit voorstel werd met een har telijk applaus aangenomen. ■De algemeen penningmeester der K. V. P„ de heer P .B. M. Al berts, burgemeester van Ruc- phen, gaf in een zeer boeiend en meespelend betoog zijn versie op de industriële ontwikkeling van Zeeland aan de hand van zijn ervaringen opgedaan in West- Brabant. Zie verder pag. 2 (le kolom).

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1