NUIS DOT rting KOOP HALF LINNEN MAAR LET OP DIT GARANTIEMERK DE GROENE HEL Driehonderd nieuwe leden bij Terneuzense Jeugd Natuurwacht Gemeenteraad van Hoofdplaat Algemene vergadering afdeling Axel der Z. L. M. BINNENLANDS NIEUWS korting orting 255,- 280,- lag 25 februari 1961 1 -r» t g a.s. naar urg :6 m. gulden igen ngen ior u! Zaterdag 25 februari 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 ig, en kunnen thermostaat 230,- 255,- en Propaangas. U verzekerd zijn s universele tvanger met 59 cm beeld, ■i. 1 <45,— In de plaats van de voorzitter van de afdeling Terneuzen der Jeugd Natuurwacht, de heer S. W. Henry, opende de heer P. Fijn van Draat de bijeenkomst in het R. K. parochiehuis waar de installatie van een driehonderd tal leden van de J. N. W. zou plaats hebben. Hij drukte er zijn spijt over uit dat de heer Henry niet op deze bijeenkomst aanwezig kon zijn wegens ziekte en wenste hem een spoedig herstel toe. De heer Fijn van Draat sprak voorts een welkomstwoord tot de burgemeester mr. H. Rijpstra en de voorzitter van de Stichting Natuur en Jeugd, de heer C. H. Voorhoeve, het personeel der diverse scholen en de nieuwe Jeugd-Natuurwachters. In zijn korte toespraak, die aan de installatie vooraf ging zei de burgemeester dat hij eens, lang geleden, met zijn vader rondfietste en dat deze hem op een aantal bomen wees die hij nog had helpen planten. „Jammer dat de bomen be schadigd zijn, merkte de heer Rijpstra sr toen op, maar daar is niets aan te doen". „Nu, is daar wèl iets aan te doen", zo merkte burgemeester Rijpstra op. Hij wees op de afdelingen van de Jeugdnatuurwacht, die de jeugd op de schoonheid van de natuur wijst en hen leert hoe dat allemaal bewaard kan worden. De burgemeester feliciteerde de aanwezigen met het eerste lustrum en zei dat het nu bereik te aantal van 1800 leden buiten gewoon bemoedigend is. Hierna kwamen van iedere school twee leerlingen op het podium. Zij ontvingen uit de han den van burgemeester Rijpstra het insigne, het diploma en een hartelijke felicitatie. Vervolgens kwam de landelijke voorzitter, de heer Voorhoeve, aan het woord die na zijn geluk wensen aan de nieuwe leden en aan de afdeling met het vijfjarig jubileum de kinderen opwekte goed voor de dieren te zijn. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum, zo deelde de heer Voor hoeve mede zal aan het bestuur der afdeling Terneuzen, t.w. de heren S. W. Henry, voorzitter, G. Wijne, secretaris, en J. H. Will, penningmeester op de jaarlijkse vergadering te Utrecht het zilve ren insigne worden uitgereikt. De heer Fijn van Draat ver telde hierna dat het bestuur het nuttig heeft geoordeeld voor iedere school een papiermand van de J. N. W. beschikbaar te stellen. Toen het gordijn werd opengetrokken zagen de' aanwe zige jeugdnatuurwachters déze nieuwe papiermanden op het podium staan. Zij zullen een plaatsje krijgen bij de scholen en zo hoopt het bestuur dat de jeugd er aan mee zal werken Terneu zen schoon te houden. Ter gelegenheid van het eerste lustrum werd ook een teken- (Adv.) half linnen heeft alléén voordelen De raad der gemeente Hoofd plaat kwam donderdagavond bij een, onder voorzitterschap van burgemeester J. C. A. Temmer man. Onder de ingekomen stukken was een schorsing van het raads besluit van d.d. 15 september 1960, waarin dr. A. Lievens uit IJzendijke benoemd werd tot ge meente-geneesheer van Hoofd plaat. Het raadsbesluit werd ge schorst tot 1 juli 1961 a.s. De begroting voor 1961 werd door G. S. goedgekeurd. De raad stelde de vergoedingen vast voor de kleuterscholen, en bepaalde het gebruikelijke voor schot. De begroting voor 1960 werd gewijzigd. De raad besloot tot de aankoop van twee lichtmasten voor de wijken Nummer-Eén en Slijkplaat en de bestaande lichtmasten van T. I,.-buizen te voorzien. Van de Hoofdplaatpolder wer den verschillende sloten aange kocht in de kom der gemeente. De Nederi. Heid Mij werd opdracht gegeven do wegenleg- gcr voor de gemeente Hoofdplaat geheel te herzien. Voor de huisvuilophaaldienst werden 250 uniforme vuilnis- Uitvoerig sprak de raad ver volgens over de bouw van een ambtswoning, voor de secretaris der gemeente de heer Wijffels. Daar de secretaris trouwplannen heeft en niet in Hoofdplaat woon achtig is, meenden B. W, een ambtswoning voor hem te moe ten bouwen. Tegen de bouw van een woning als zodanig had de raad geen bezwaar, doch alle raadsleden sputterden over de voorgestelde huurprijs,- die in vergelijking met de woningwet woningen ver beneden de normen ligt. Daar echter blijkbaar voor ambtswoningen andere normen gelden dan de gewone huurnor- men, ging de raad, zij het met tegenzin, aecoord met het voor gestel van B. en W. Echter werd B. en W. in overweging gegeven deze huurncrmen voor ambts woningen grondig te onderzoe ken. Reeds is een bedrag gere serveerd op de begroting voor de f o^L,Xan c'eze woning van circa ou.000. De voorzitter gdf ten slotte nog een overzicht van het jaar 1960 en memoreerde, dat voor het eerst sinds de qoiiog de be volking met 2 personen is voor uitgegaan. Hij sprak de wens uit wedstrijd voor de leden uitge schreven. Zij moeten een onder werp waarmee het werk van de J. N. W. wordt uitgedrukt teke nen. Er zulien hiervoor mooie prijzen worden beschikbaar ge steld. De heer Voorhoeve deelde in aansluiting hierop mee dat hij een viertal boeken „Zo leeft de Hoge Veluwc.'' voor deze wed strijd ten geschenke zal geven. Er volgde een tractatie tijdens de korte pauze en daarna werden twee fraaie films vertoond. Aan het einde van deze instal latie bedankte de heer Fijn van Draat allen die op enigerlei wijze hun medewerking had verleend. VERKEERSONGELUK MET DODELIJKE AFLOOr. Op de rijksweg ten noorden van Wolvega kwam vrijdagmor gen een personenauto in botsing met een tegenligger. De bestuur der van de personenauto, de 41- jarige vertegenwoordiger H. Timmerman uit Steenwijk ver loor daardoor het leven. Het ongeluk gebeurde toen de heer Timmerman een voor hem rijdende personenauto volgde op het moment dat deze een andere personen-auto passeerde. Hij kwam daarbij in botsing met een uit tegengestelde richting komen de truck met oplegger, bestuurd door de heer H. Oosterveld uit Willemsoord. De auto werd tegen een boom geslingerd. Slechts met behulp van zagen kon het slachtoffer uit de wrak stukken worden gehaald. Korte tijd daarna is hij overleden. De heer Timmerman was gehuwd en vader van vijf kinderen. De afdeling Axel der Z. L. M. was in algemene vergadering bij een op de bovenzaal van hotel Porth-de Lozanne. Na de leden en in 't bijzonder de alg. secretaris der Z. L. M.. Mr J. F. G. Schlingemann, de Rijks- iandbouwconsulent Ir J. A. H. Haenen en de vertegenwoordiger van de voedselcommissaris, de heer J. Buijze, te hebben verwel komd, zeide- de voorzitter, de heer W. Koster, dat het te hopen is dat het jaar 1961 een normaal jaar zal zijn. Het is in 1960 een jaar ge weest van sukkelen en tegenslag. Denk maar eens aan de misère om de bieten van het land naai de fabrieken te krijgen. Dan zijn er in ons agrarisch bestaan ver- SCHOOLHOOFD WEGENS VERDUISTERING AANGEHOUDEN. De rijkspolitie in Westzaan heeft het hoofd van de openbare lagere school aldaar, de heer J. Z. aangehouden. Het school hoofd zou zich in financiële moei lijkheden gelden van het school- melkcomité hebben toegeëigend. Om het tekort aan te zuiveren zou hij later gelden hebben ge bruikt van de kinder postzegel actie, van de radioactie „Redt een kind" en spaargelden voor vakantiereisjes. De politie raamt het verduisterde bedrag op vijf duizend gulden. Het onderzoek duurt nog voort. Het schoolhoofd is voorgeleid aan de officier van Justitie in Haarlem. BELGISCHE „MILJONAIR" AANGEHOUDEN. Dank zij de oplettendheid van een textielwinkelier heeft de Roo- sendaalse recherche donderdag een Belgische postbeambte uit het Oostvlaamse dorp Nieuwer- kerke kunnen arresteren. De man ging twee weken geleden er van door met bijna een mil joen Belgische franks. De Belgi sche justitie vermoedde, dat de man over de grens naar Neder land was gevlucht. Een week ge- 'leden kwam er zekerheid, toen de man uit Roosendaal een pakje met textiel riaar huis had ge stuurd. Een intensief onderzoek leverde toen niets op, maar wel werd de textielhandelaar van de situatie op de hoogte gebracht. Donderdagmorgen kwam de man weer bij de textielhandelaar, die de politie alarmeerde en één van de winkeldames als een „scha duw achtqr hem aan stuurde". Bij zijn arrestatie bleek de man nog meer dan een half miljoen frank op zak te hebben. Gisteren is hij uitgeleid. TWEE JONGENS ONTSNAPT EN AANGEHOUDEN De politie in Roosendaal heeft donderdag twee jongens van 15 en 16 jaar aangehouden. Zij zijn afkomstig uit een inrichting in Doorn, waaruit zij waren ont snapt. Met 2000 gulden, die een van hen al eerder uit een auto had gestolen, waren zij naar Roosendaal getrokken. Zij hadden de buit in Doorn begraven tot er een gunstig mo ment zou aanbreken om er van door te gaan. Een van de jon gens woont in Roosendaal. Zij durfden eerst niet naar zijn ouderlijk huis te gaan en verble ven daarom in een bouwkeet. Juist op het moment dat zij deze keet verlieten zijn ze door de politie aangehouden. BEDRIJFSONGEVAL De 56-jarige voorman C. Ket- vaten aangeschaft a ƒ9,80 per dat de teruggang tot stilstand is emmer. Hiermede is een totaal bedrag gemoeid van 2450.. Voor het gebruik van 1 vuilnisemmer en het ophalen van het huisvuil is een jaarlijks reinigingsrecht groot 4,25 verschuldigd. Iedere volgende emmer kost eveneens 4.25. De pachtprijs van het bouw land in gebruik bij de heren Hoogerwerff en Martens werd verhoogd. De Katholieke opleiding voor Maatschappelijk Werk te Breda vroeg een bijdrage groot 15. B. en W. stelden de raad voor hierop afwijzend te beschikken, doch de raadsleden beslisten an ders. Zij meenden dat waar juist in Zuid-West-Nederland zoveel gebrek is aan maatschappelijke werksters, men moet trachten deze opleiding voor Breda te be houden. gebracht en Hoofdplaat voor het behoud van haar zelfstandigheid tot nieuwe bloei kan worden ge bracht. Bij de rondvraag wees de heer Thomaes op de slechte toestand van de weg Biervliet Hoofdplaat op Biervliets grond gebied. De heer Dekker vroeg B. en W„ gezien het groot aantal leer lingen van Hoofdplaat op de technische scholen een Hoofd- plaatprijs voor de beste Hoofd plaatse leerling in te stellen. Dit omdat hij van mening was, dat juist de jeugd die een vak leert aan Hoofdplaat gebonden moet worden, en het juist deze knapen zijn die in een eventueel te Hoofdplaat te vestigen industrie emplooi zouden kunnen vinden. De voorzitter sloot hierna de raadsvergadering. ting uit Poortugaal is gistermor gen tijdens werkzaamheden op het terrein van de Steenkolen Handels Vereniging aan de Waalhaven zeer ernstig gewond geraakt door een omvallende ijzeren poort.. Na transport naar het Zuiderziekenhuis bleek het slachtoffer te zijn overleden. „BEGINNELING De politie te Bussum heeft in samenwerking met de Konink lijke marechaussee de 20-jarige militair A. de R. uit Bussum gearresteerd, die bekend heeft een kleine twintig inbraken te hebben gepleegd. De militair, die nog een blan co strafregister had, verklaarde de inbraken gepleegd te hebben tijdens de weekends, als hij met verlof thuis kwam. Na langdu rige verhoren bekende hij in braken in een radiozaak, een slagerij, een levensmiddelen groothandel, een Montessori school, een christelijk lyceum, het zwemstadion te Naarden en nog andere. Ook forceerde hij de kas van het belastingkantoor te Bussum, de brandkast van 'n houthandel, een kluis van het bevolkingsarchief en kassa's in verscheidene winkels. Toen de politie donderdag een voetafdruk, achtergebleven in een villa te Bussum, nader be keek, bleek deze afkomstig te zijn van de schoen van de mi litair. Toen bekende hij in de villa, in het weekend van 5 tot 1 november, 900 te hebben ge stolen. Ongeveer zes weken la ter brak hij weer bij deze villa in. Toen nam hij 450 mee. DUORIJDSTER OMGEKOMEN De 29-jarige mevr. H. H. Wis se uit Wassenaar is donderdag avond om het leven gekomen doordat zij op rijksweg' 13 van de duo van een motor werd ge slingerd. De motor werd be stuurd door haar man, die plot seling moest uitwijken voor een geslipte personenauto die dwars op de weg stond. De motor kwam daarbij ook in een slip. Het ongeluk gebeurde onder Delft. VONDEL IS GEEN W AKER Het vroege,voorjaarsweer ver lokte een Amsterdams paartje op een bank in het Vondelpark te gaan zitten. Wellicht om de poëtische stemming waarin zij verkeerden nog wat te verho gen, kozen zij een bankje onder het wakend oog van de grote dichter Joost van den Vondel. Terwijl het meisje in Amor's armen lag, lag Joost in die van Morpheus, want na een half uur bleek het fietsmandje van het 20-jarige meisje te zijn ge stolen. Het bevatte een rok, een transistor-radio, een handtas en enige andere artikelen. Vondel had niet één maar zolang twee oogjes toegedaan, waardoor de dief zijn gang kon gaan. Als dichter mag hij groot zijn ge weest. als waker is hij volgens de politie mislukt HAAGSE AGENT GESCHORST Een Haagse agent van politie is dezer dagen geschorst in ver band met een zedenmisdraging. De betrokkene zou op straat een meisje hebben lastig gevallen. Hij bleek door persoonlijke om standigheden geheel uit zijn evenwicht te zijn geraakt en op het ogenblik is hij onder behan deling van een psychiater. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN De 57-jarige schippersvrouw K. H. WeerdenburgSchuma cher is gisternacht in de Rot terdamse binnenhaven verdron ken. Vermoedelijk is zij donder dagavond mis gestapt toen zij aan boord van de „Eldorado 2" wilde gaan, en in het water ge raakt. De trieste ontdekking werd gedaan door haar man, die gis termiddag op zijn schip terug keerde. Hij zag het lijk tussen schip en wal drijven. ZELDZAAM TOEVAL DEED DIEF TEGEN DE LAMP LOPEN Een zeldzaam toeval heeft de 27-jarige Haagse fotolaborant P. K. in handen van de politie gebracht. In de eerste twee weken van februari, zo bleek na zijn aan houding, heeft hij e!f inbraakjes en diefstalletjes gepleegd. In een geval stal hij een koffer met verfkwasten uit een geparkeer de auto. De eigenaar deed aan gifte, maar diezelfde avond kreeg hij een telefoontje van 'n man, die kennelijk uit een café belde en die vroeg of hij mis schien belangstelling had voor zestig' mooie, nieuwe verfkwas ten. De bestolene ging op dit voorstei in, waarop hij een adres genoemd kreeg, waar hij de kwasten kon komen bekij ken en eventueel kopen. Meteen vertelde hij zijn wedervaren aan de politie, die op het aan gegeven adres inderdaad de ge stolen verfkwasten vond bij een heler. Maar de laborant bleek te hebben opgebeld. Zijn uiteen zetting was verbazingwekkend. Hij bleek in de overtuiging te hebben verkeerd een andere man van dezelfde naam als de bestolene aan de lijn te hebben gehad. Diens naam was hem opgegeven ais van een man, die weieens louche handeltjes deed. K. had zich eenvoudig in de rij telefoonnummers een regeltje vergist. schillende knelpunten. Spreker wees hierbij op de prijspolitiek in de landbouw. Hierin is de ge organiseerde landbouw teleurge steld, een teleurstelling die des te groter was omdat er verschil lende voorbesprekingen van het Landbouwschap met de minister waren naar aar-leiding van bere kening van het L. E. I. Voor ons was voornamelijk van belang de garantie- ol richt prijzen van tarwe en suikerbie ten. De vraagprijs van het Land bouwschap was lager gesteld dan andere jaren. Dit was gebaseerd op kostenberekening. Wij hadden uit besprekingen de indruk ge kregen dat de minister zich aan deze prijzen zou houden. Dit is echter riet gebeurd. Toen heeft het Landbouwschap zich tot de volksvertegenwoordi ging gewend en na besprekingen bleek het nodig om zich nog eens met een missieve tot de volks vertegenwoordiging te wenden. M.i., aldus de voorzitter, is in de tweede brie! een aanwijzing gegeven aan de minister door een tweetal punten naar voren te schuiven, net alsof andere pro- dukten van minder belang zou den zijn. De produkten melk en voedergranen werden speciaal genoemd en de minister heeft dit aangegrepen om hiermee wat concessies te doen. Concessies waarbij b.v. 15 miljoen bij de melk werd gedaan, maar ons met de rest liet zitten. Als er kritiek is op het beleid van het Landbouwschap dan vindt deze wel enige rechtvaar diging in het stellen van de twee de brief. De produkten uit de vrije sec tor lonen niet gelukkig. Dit gaat over erwten en blauwmaanzaad en karwei. De uitzaai van het laatste wordt vergroot wat ook geen uitkomst zal geven. De aardappelteelt en handel zit ook scheef en het extra'tje dat hier in zou kunnen zitten, zal ons niet worden gegund. Van de gegarandeerde produk ten dreigt het areaal bieten der mate vergroot te worden dat veel groter kwantums tegen wereldmarktprijzen verkocht zullen moeten worden. Dezer dagen is door de Gewes telijke Raad van het Landbouw schap een communiqué aan de pers verstrekt die al enige be kendheid geeft aan onze onge rustheid. Ook voor de melk komt de noodzakelijke verlaging der pro- duktie niet tot stand. Stilstaand bij de loonpolitiek, zegt de heer Koster, dat bereke ningen hebben uitgemaakt dat de stijging van de produktiviteit in de landbouw '4.63 bedraagt. Deze stijging zal verdeeld moe ten worden over enkele mogelijk heden van verhoging. Of dit in loon zal zijn of in verbetering van secundaire arbeidsvoorwaar den, staat nog niet vast. Ten opzichte van de afloop van de wet vervreemding land bouwgronden is nog niets met zekerheid te zeggen. In een toelichting op een voor ontwerp van wet zegt de rege ring dat de prijsbepalende pun ten en landbouwkundige toetsing niet meer opportuun zijn, maar wel stelt zij prijs op het hand haven van het voorkeursrecht van de pachter. Uitvoerig stond spreker nog stil bij de structuurverandering in onze streek n.l. de verbreding van het kanaal GentTerneuzen. Het Landbouwschap is ver heugd dat b.v. de Van Wuijck- huisepolder en de Dekkerspol ge saneerd zijn door grondopspui- ting. De notulen en jaarverslagen van de secretaris-penningmeester werden uitgebracht door de heer W. den Hamer, zulks omdat de door HENRI VAN WERK? "SB 68) Nadruk verboden. Als Taipeke mij niet krank zinnig had verklaard, als de stam mij eenvoudig als lid had aangenomen, zou ik gevraagd hebben, als jonggezel, om mee te mogen kiezen. Dan was alles eenvoudig geweest, stelde ik mij voor. Maar nu zou een krank zinnige nooit in aanmerking komen. Ik had lang gedacht te voren, wat te doen, en mij voor gesteld hoe ze zijn zou. Ze was mooier dan ik haar gedacht had. Nu zou het onmogelijk zijn daar kalm toe te zien, hoe zij gekozen werd. Ik zou de man doden. Ineens begreep ik, waarom Taipeke de wapens weggelegd had. Hij had me doorzien, hij wilde me voor een dwaasheid behoeden. Ja dwaasheid zou het zijn, hier in te grijpen. Maar door alle eeuwen heen hebben de grootste mannen dwaasheden begaan voor een vrouw. Alles klopte in mij, alles beef de van woede. Dat meisje, dat kind.... Wat was ze? Ze was van mijn stam, ze was bijna zeker een kind van mijn oom, en ik zou haar daar moe ten laten ondergaan in die stam, welke, hoe ontwikkeld en beschaafd ook, toch verre be neden haar stond. En dan ik heb lief. ik heb lief, ik weet geen ander motief. Taipeke stond naast me. Ran cho lag aan mijn voeten. Nie mand belette ons alle ceremo niën aan te zien. Ze duurden lang. Wat zou hier gebeuren? Loao had het ons gezegd, de mannen zouden ieder een bruid aan wijzen, dan keerden die terug in het maagdenhuis. De vol gende dag zouden ze de keuze erkennen, de priesters zouden het huwelijk wijden. Ik had dus tijd. De hutten, waar ze wonen zouden, stonden gereed. Die waren gebouwd door de stam zelf, en met een akker omgeven, die de stam het jonge paar als huwelijksgift mee geeft. Die houden zij tot hun dood, dan wordt een nieuw huis gebouwd, de grond wordt aan een ander paar gegeven. Privé grondbezit is hier dus niet. Mijn ogen zochten de man, die haar kiezen zou. Die moest ik op de een of andere wijze doden. Ik redeneerde niet meer ge zond. bijna nog meer primitief dan deze mensen. De trom begon ineens een dieper klank te zingen, dreunde in mijn hersenen, martelend. De dans werd weer rustiger, of schoon altijd waardig, statig en voornaamHet stamhoofd liet een korte kreet horen. Het ogenblik der keuze. Het werd zwart voor mijn ogen. Taipeke kromde zich onder de greep van mijn hand aan zijn schouder. Pancho sprong op. Even een chaos van gestal teneen nog luidere trom, een zeer hoge, aanhoudende fluittoon. Dan zag ik zes der jongelin gen voor haar staan, en slechts drie bij andere meisjes. Niemand in de stam verried enige emotie over die keuze, ze hebben geleerd zich te bedwin gen en altijd waardig te zijn. Maar er w&s emotie. Met een doffe slag eindigde de trom zijn lied. De meisjes traden terug, de jongelingen traden terug.;... Dan schreden de drie gekozen meisjes met kleine schuchtere pasjes weer naar de drie mannen die haar kozen, knielden neer en bogen het voorhoofd tegen hun rech ter knie ten teken dat zij de keuze erkenden. Een schok 1 Zij allasa was rechtop blijven staan, verlegen en schuw. De meisjes gingen in stille rij weer naar het maagdenhuis. De jongelingen vormden het midden van de grote vergade ring, die plaats had. Voor mor gen zou er niets worden beslist. Waar was Loao nu? Ik moest weten wat er geschiedde, als zes mannen één vrouw kozen. Dan zou het opperhoofd beslis sen. Goed. In wilde nervositeit, zoals ik in mijn leven nooit ge kend had, ben ik naar de hut terug gegaan. Ik heb een nacht doorgebracht.als een wilde. Maar wilder dan een wilde. Europees onbeschaafd in de uitingen van mijn woede en drift, het niet beheersen van mijn ongeduld. SPANNING De dag is gekomen. Na welk een nacht. O, ik weet nu voor het eerst van mijn leven, wat liefde is. Dat is die drang in de man om te beschermen, dat is die drang om te geven, om haar goed te zijn. Haar in zijn leven te ha len. Ik ben verliefd als een school jongen. Neen, als een man. Als het moet zal ik vechten voor haar, om haar tegen elk ander te beschermen. Al het primitie ve is in mij ontwaakt en tege lijk iets heerlijk machtigs. Ik voel aan de spieren van mijn armen. Die kunnen alles breken. Ik vergeet de vergiftigde doorns. Ik voel mijn jonge, nu weer geheel gezonde gespierde li chaam. als van een god. Wie haar toegewezen krijgt, zal ster ven. En dan desnoods ik ook. Voor haar. Ik zou een deel van mijn le ven geven als ik even mijn han den mocht leggen op die donke re lokken, een enkele kus mocht drukken op dat tere voorhoofd, als ik even voor haar knielen mocht in aanbidding en de grond kussen, die haar voet be roerd heeft. (Wordt vervolgd.) heer I. de Feijter door familie omstandigheden niet aanwezig kon zijn. De financiële commis sie bracht bij monde van de heer J. Dieleman verslag uit en advi seerde tot décharge van de pen ningmeester. De bestuursverkiezing had tot reusltaat aat gekozen werd de heer G. W. de Putter, die de be noeming onder dankzegging voor het vertrouwen aanvaardde. De voorzitter sprak woorden van welkom tot de komende man en woorden van afscheid tot de scheidende man de heer P. B. van Hoeve, die vele jaren in 't belang van de landbouworgani satie heeft gewerkt. Tot afgevaardigden naar de al gemene vergadering werden bij acclamatie benoemd, de heren W. L. den Hamer, J. K. de Putter, A. Seheele en J. W. de Putter. De vraagpunten-commissie moest dit jaar rapporteren over de vraag of er ten opzichte van de uienteelt een bijzondere hef fing moet komen op de aanslag door het Landbouwschap. De commissie rapporteerde hierover bij monde van de lieer Van Arenthals, dat weinig telers precies op de hoogte zijn van de landelijke organen, welke hierbij betrokken zijn en dat het nodig zal zijn bijzondere aandacht te schenken aan het vraagstuk van koprot, terwijl er persoonlijke voorlichting dient te komen. Een heffing zal nodig zijn, maar deze moet gebasseerd zijn op een vrij willige bijdrage. Dé algemene secretaris der Z. L. M., mr. J. F. G. Schlinge mann, hield een rede over de vraag of de Landbouw een moei lijke tijd tegemoet gaat. Deze spreker zag de problemen onder ogen, dat de landbouw ook in ons land in sterke mate afhan kelijk is van de politieke proble men in de wereld. De wereld verdelende in drie blokken kwam mr. Schlinge mann tot de conclusie, dat het blok Amerika, Canada en West- Europa met de moeilijkheid zit ten van grote overschotten land- bouwprodukten. Het communistische blok ach ter het ijzeren gordijn probeert het Westen in te halen en voorbij te streven met verhoging van de landbouwproduktie. Daar gaat het blijkbaar niet zo best, maar zij blijven zichzelve redden, al is het met honger. Dan is er het derde blok, n.l. de neutralistische staten. Dit zijn landen die in opkomst zijn, maar die als regel tegenover ons een groot wantrouwen aan de dag leggen, zodat ook hier moeilijk zaken mee te doen zijn. Onze landbouwpolitiek is van al deze factoren sterk afhanke lijk. De prijsdrukkende werking der overschotten doen zich gel den bij het vaststellen van de ga rantieprijzen. Nederland heeft al jaren, b.v. in de Zuivel-afdeling, grote over schotten. Hiermee hebben wij zelf gehandeld door te exporte ren, hetgeen wel degelijk markt- bedervend was. Het grote struikelblok in de landbouw is, dat in deze sector moeilijker afspraken gemaakt kunnen worden dan b.v. in de in dustriële sector, waar men met minder deelnemers te doen heeft. Men kan stellen, dat er ver schillende wereldgebieden zijn waar honger geleden wordt, maar hier werken verschillende factoren, die een goede oplossing in de weg staan. Er is ten eerste het verstoren van het economisch evenwicht in die landen zelf. Dan de politieke moeilijkheden en ook de zielkun dige uitwerking welke giften in het algemeen het wantrouwen tegen ons blanken nog groter maken. Die gebieden zijn het best te helpen door hun behulpzaam te zijn bij de opbouw van hun produktie-apparaat. Het grootste probleem voor on ze landbouw is, dat men in ons land enkel maar spreekt over in dustrialisatie, die, goed gepland, ook wel nodig is. maar dat men met de landbouwbelangen te wei nig rekening houdt. Hier ligt ook een grote schuld bii de belanghebbenden zelf. Laat de landbouw toch zelf met zijn organisaties actief zijn voor de behartiging van zijn eigen belan gen, door de hand aan de ploeg te slaan. De georganiseerde landbouw, die in vroegere tijden getoond heeft één der grootste bankbedrij ven en coöperatieve bietenfabrie- ken enz., te kunnen stichten, zou deze landbouw nu niet door zelf werkzaamheid, te samen met al len die het betreft, nieuwe moge lijkheden kunnen creëren? De heer Schlingemann kreeg hierna verschillende vragen te be antwoorden. Dit deed hij tot ge noegen der vergadering, zodat de heer Koster zeker namens allen de algemene secretaris der Z.L.M. dank kon betuigen voor zijn boeiende lezing. De heer ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouwconsulent, besprak de wenselijkheid om ook in Zeeuws-Vlaanderen te komen tot stichting van een groenvoeder- drogerij. Hieruit bleek dat de drie standsorganisaties met dit plan grote ernst maken en dat hiervan goede resultaten worden ver wacht. Er is nogal wat belangstelling voor, en spreker hoopte dat deze nog zal aangroeien opdat deze noodzaak resultaat zal opleveren. De heer Koster dankte ook deze spreker en allen die opgekomen waren voor hun aandeel in deze succesvolle vergadering. De aanwezigen verenigden zich hierna aan een welverzorgde kof fietafel, waarna de avond werd besloten met net vertonen van het Z. L. M.-journaal.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5