De Belgische crisis Ijooilwill I g! ll voor f 1,50 De terechtstelling van Loemoemba De toestand in Kongo Brand op Noors schip Weer o verzicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN 24 februari 1961. VRIES VN DAMME telt eswaren ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5226 Steeds weer: KONGO In België is verleden week een regeringscrisis uitgebroken, die een zon derlinge achtergrond heeft. Het was namelijk reeds be kend, dat het kabinet zou aftreden en het werd zeer waarschijnlijk geacht, dat er op 26 maart verkiezingen zouden worden gehouden. De aanleiding daartoe is de beroering, welke is gewekt door de woelingen van de cember en januari. Verrassende ontwikkeling Wie overwonnen Kongo Radio de Koek BESCHULDIGINGEN TEGEN LAGAILLARDE NEDERLANDS- BELGISCHE MILITAIRE SAMENWERKING Minister Beerman troost spijtoptantje met pepermuntjes GEEN KABINETSCRISIS IN BELGIE INDONESIË EN BELGIE BiNNENVERINGBED VACATURE-ROMME IN DE TWEEDE KAMER INCIDENT BIJ BEZOEK VAN ELIZABETH AAN BOMBAY ARGENTIJNSE TANKBOOT ONTPLOFT r Vorstmaker TELEF. 2566 idere goedkope iet zaterdag. 2.—, 2,3», 2,56 MJ ƒ3,— «LAPPEN ƒ1,75 S 2,50 id strekt: voor 55 et. ®r 30 ct. p. 100 gr. 40 et.; Gebraden t.; Gekookt mager t.; Gekookte Ach- 80 ct.; Rookvlees •st 40 ct. enz. enz. gen Worstkeuken Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum poft advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adiee Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uttt. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. U w eet da: de liberaal-Katho lieke regering een „eenheidswet" heelt voorgesteld, welke door het parlement is aanvaard, en dia allerlei vormen van versobering inhield. Nieuwe belastingen, di recte en indirecte, minder uit gaven voor sociale verzekerin gen, en allerlei financiële her vormingen waren in dat wets ontwerp vervat. De socialisten zeiden nu, dat de verhoging van de indirecte belastingen (die dus elke verbruiker betaalt, zodat „de massa" hiervan het meeste opbrengt), veel omvangrijker was dan de toeneming van de in komstenbelasting, welke vooral de gegoeden zou treffen. Van daar dan ook de onlusten, vooral in Walenland, dat door sluiting van kolenmijnen en verplaatsing van industrieën het zwaarts is getroffen door werkloosheid. Natiulijk was de buiten-parle mentaire actie tegen de wet on democratisch. De heftige onlus ten stonden ook in geen verhou ding tot het doel, dat de oproer lingen wilden nastreven, name lijk het torpederen van de wet Die is door beide kamers aan genomen, het laatst verleden week door de senaat. Doeli reeds van te voren had de regering be sloten, nieuwe verkiezingen uit tc schrijven. De Katholieken en liberalen waren overtuigd dat de kiezers hen tegenover de socialis ten in liet gelijk zouden stellen en dat die socialisten een flinke nederlaag zouden lijden. Aldus zou nog eens achteraf de poli tiek «Ier regering worden goed gekeurd. Doch intussen begon bij de Katholieken twijfel te ontstaan. De koning heeft herhaaldelijk aangedrongen op nationale ver zoening en vooraanstaande ge matigde socialistische leiders bij zich ontvangen. Men sprak steeds meer vah de mogelijkheid, dat er na de verkiezingen een kabinet zou ontstaan van socialisten en Katholieken, wier vakbonden de zelfde belangen hebben. De Ka tholieken hoopten dan, dat zij door een flinke voorsprong zo'n kabinet zouden kunnen leiden. En dat de socialisten die er in zouden zijn vertegenwoordigd, zoals Spaak, zeer gematigd zou den wezen. De liberalen begonnen te vre zen, opgeofferd te worden, hoe wel zij van hun kant concessies hadden gedaan. Zij hadden in komstenbelastingen doen ver hogen, dividendbelasting enz. aanvaard, die in hun „burger lijke" kring zeer impopulair wa ren. Enige liberalen hadden ook tegen de eenheidswet gestemd. In ruil voor die concessies verlang den zij een verandering van het kiesstelsel, dat voor de kleinste partijen nadelig is. Maar in dit opzicht kozen de Katholieken de zijde van de socialisten. Zij wei gerden het kiessysteem te ver anderen. Daarover ontstond de eerste crisis. Als er verkiezingen moe ten worden gehouden, voor de normale zittingstijd van het par lement is verstreken, dan goed. zo zeiden de liberalen, mits wij die stemming tegemoet gaan met een kiesstelsel, dat minder na delig voor ons is. Het scheen dat nochtans de liberalen zich hadden neergelegd bij deze nederlaag, toen er iets anders geschiedde. De Katholie ken zeiden, dat het geen zin had de hele eenheidswet uit te voeren en een toekomstige regering voor een voldongen feit te stellen. Dus zou een deel van de wetsartikelen niet vóór de verkiezingen van kracht worden, een ander deel wel. En nu wilden de Katholieken wel de belastingverhogingen door de koning laten bekrach tigen, maar niet de beperking van de werkloosheidssteun en van sociale uitgaven. Immers, die toeneming van de inkomsten belasting was onpopulair bij de burgerij, die een minderheid vormt. De bezuiniging op de so ciale uitgaven zou een aantal arbeiders en kleine luiden af kerig maken van de Katholieke partij en zo zouden de socialis ten toch stemmen kunnen win nen. De liberalen waren woedend over de concessies die van hen en hun kiezers werden verwacht. Zij veronderstelden, dat al bij voorbaat de Katholieken aan stuurden op een coalitie met de socialisten en dus de arbeiders wilden sparen. De liberale mi nisters boder hun ontslag aan, kort'voordht wórd verwacht, dat de kamers zouden worden ont bonden. De verkiezingsstrijd begon al, maar dan tusen de twee rege ringspartijen onderling. Wel een vreemde geschiedenis. En wie in hun vuistje lachten, waren de socialisten, die eerst zo ver slagen lekenZij konden nu zeggen, dat hun verzet toch re sultaat had gehad! Hoewel de regering nog aanblijft, is dat tijdelijk. Hét parlement is ont bonden. Deze interne verdeeldheid trof de Belgen, terwijl zij aan zeer veel kritiek bloot stonden inzake hun Kongo-politiek. Vrijwel alle Deze week heeft de Veiligheids raad bijzonder in het teken van het nieuws gestaan. De twee hoofdfiguren, tijdens de felle de batten over Kongo, waren zonder twijfel de Russische afgevaardig de Valerian Zorin, die men hier dreigend zijn vinger ziet opste ken, en secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld, die met gefron ste wenkbrauwen de vele aanval len op zijn beleid aanhoort. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 3186 Terneuzen leden van de Verenigde Naties, die in de Veiligheidsraad aan het woord kwamen, eisten het ver trek uit Kongo van Belgische soldaten, die in dienst staan van Tsjombe in Katanga. De beroe ring over de moord op Loemoem- ba (door Katanganen bedreven) was nog niet geluwd. Nu kwamen er berichten van het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in Leopoldstad, dat niet alleen Loemoemba was ver moord. Er zouden aanhangers van de overleden ex-premier door de autoriteiten van Leo poldstad (president Kasavoeboe en generaal Moboetoe) zijn uitge leverd aan een andere pro-Bel gische gewestelijke gezaghebber, namelijk Kalondji, die in Zuid- Kasai, een streek met diamant mijnen, regeert. En deze zou een heie groep van „Loemoembisten" hebben doen doden. Koren op de molen van de links-radical-: Afrikaanse landen en de communisten. Slecht nieuws voor de Belgen. En ook voor de Amerikanen, die zich achter Kasavoeboe hadden ge schaard, om de communisten de voet dwars to zetten. De Kongo lese president scheen met gene raal Moboetoe aan gezag te win nen. En nu dit dr. A. C. (Nadruk verboden). nd«l VAN DE SANDE De voorzitter van de commissie ter bescherming van de mense lijke rechten en vrijheden heeft in een brief aan premier Debré modedeling gedaan van een aan tal beschuldigingen, welke door oen voormalige luitenant van het Franse leger tegen Pierre Lagail- larde zijn ingebracht. Deze luitenant, Ben Cherif, die uit het leger naar de Algerijnse opstandelingen was overgelopen, werd vier maanden geleden ge vangen genomen en ter dood v eroordeeld. Vanuit de gevange nis in Algiers schreef hij een brief aan de commissie, waarin hij Lagaillarde ervan beschuldig de acht Mohammedaanse Alge rijnen te hebben vermoord en daarna van het geld, dat zij bij zich droegen, te hebben beroofd. De voorzitter van de commis sie schreef de beschuldigingen voldoende gedetailleerd te achten om premier Debré te verzoeken een onderzoek in te stellen. In Lcopoldstad zijn berichten ontvangen dat Loemoemba-ge- zindo troepen diep in de provincie Ivasai zijn doorgedrongen en zich thans in de omgeving van de hoofdstad Loeloeaburg berin den, aldus heeft een woordvoer der r an de Verenigde Naties mee- gedeeld. De Ghanese troepen in deze streek hebben opdracht de be richten op waarheid te controle- De woordvoerder van de minis ter van Defensie verstrekte het volgende communiqué: De Nederlandse minister van Defensie en de Belgische minis ter van Landsverdediging heb ben gisteren in Brussel hun ge bruikelijke samenkomst gehad, waarbij zij hebben besloten de sinds 1948 bestande contacten meer vaste vorm te geven. De opzet is de grootst mogelijke samenwerking der beide krijgs machten te bereiken. De ministers hebben besloten, dat de voorzitters van de comité's van de verenigde chefs van sta ven dit nader zullen uitwerken. De ministers zullen daartoe periodiek rapporten ontvangen, teneinde deze op hun politieke en militaire mogelijkheden te kun nen beoordelen. ren en krachtige maatregelen Ie nemen om botsingen tussen de Loefnoemba-gezinde eenheden en andere troepen en een verder op rukken te voorkomen. Zoals bekend heeft de Veilig heidsraad besloten dat zo nodig geweld moet worden gebruikt om een burgeroorlog in Kongo te voorkomen. Behalve 1000 man Ghanese troepen bevinden zich ook Liberiaanse V. N.-eenheden in Kasai. De Loemoemba-gezindc troe pen zijn de afgelopen dagen van uit Lodja, noordoost Kasai, in westelijke richting opgerukt. Hun aantal is niet bekend. Loemoem ba had in Noord-Kasai, zijn ge boortestreek, een aanzienlijke aanhang. In Lïssala, in de Evenaarspro vincie, kwamen Kongolese troe pen donderdag in opstand. Zij ranselden burgers af, stalen en molesteerden vrouwen. De bur gerij besloot ten slotte tot een demonstratie, waarop de soldaten zich in hun kamp terugtrokken. De plaatselijke autoriteiten ver hinderden de V.N.-troepen uit de Maleise federatie de bevolking te kalmeren. De autoriteiten m Stanleystad heben nog niet geantwoord op het verzoek om inlichtingen van de Verenigde Naties over de poli tieke gevangenen die maandag zouden zijn terechtgesteld. De Loemoemba-gezinde troe- Oost-provincie. De woordvoerder van de Verenigde Naties deelde mee dat de commandant van het garnizoen van Loeloeaburg zich onder de hoede van de troepen der Verenigde Naties heeft ge steld. Voorts zou in Stanleystad een arrestatiebevel zijn uitgevaar digd tegen Bernard Saiamoe, le vroegere particuliere secretaris van Loemoemba. Saiamoe zou sinds donderdag zijn verdwenen en worden gezocht. Enige weken geleden leidde hij een missie van dé regering Gizenga naar Cairo Het Britse blad „Daily Sketch" heeft vrijdag gemeld dat de eer ste minister-president van Kon go, Loemoemba, is terechtgesteld door een vuurpeleton dat han delde op bevel van de regering van Katanga. Volgens het blad heeft een 31- jarige Duitser, die een peloton Afrikaanse soldaten comman deerde in een kamp op 650 km van Elisabethstad, gezien dat Loemoemba werd terechtgesteld. Het vuurpeloton stond onder commando van een Belgische of ficier. De Duitser, luitenant Arnim, heeft vrijdagavond te Rome mee gedeeld, aldus het blad, dat de Belgische officier op last van de staatsleider van Katanga, Tsjom be, het vuurpeloton beval gat te schieten. De Belg was toen Loe moemba onder de kogelregen viel, naar voren gelopen en had zijn revolver leeggeschoten op het lijk. Arnim deelde mee bevel te hebben gekregen met zijn pelo ton het lijk te begraven. Later waren vier leden van het vuurpeloton terechtgesteld. Ar nim zag in dat zijn leven gevaar liep omdat hij te veel wist. Hij trok in vier dagen tijds door het oerwoud naar Elisabethstad waar hij zich als burger voordeed. Hij verliet het land met een lijnvlieg- tuig' U 4- Arnim zei negen jaar in het Franse vreemdelingenlegioen te hebben gediend. Hij is zeven maanden in Kongo geweest. Volgens de lezing van het Pa- rijse blad „l'Aurore" zou de Duitser Arnim hebben ver klaard. dat Loemoemba, Mpolo en Okito reeds op de dag van hun overbrenging van Leopold stad naar Elisabethsad, op 18 januari te half drie 's middags, zijn gedood. Na zijn uitstappen uit het vliegtuig in Elisabethstad werd Loemoemba op het vliegveld op de grond gegooid, waarna man schappen van de patrouille die hem had overgebracht, hem met hun bajonet in de keel sta ken. Vervolgens smakte een der soldaten Loemoemba met het hoofd tegen de houten wand van e en vrachtauto, gevolgd door een schot in de nek. Hierna maakte een Belgische officier, kapitein Marcel Ruys, die de patrouille commandeer de, een einde aan het toneel, door Loemoemba een genade schot in het hoofd te geven De volgende morgen, aldus het verhaal van Armin, wer den het lijk van Loemoemba en die van Mpolo en Okito. die te gelijk met hun leider waren ge dood. naar het „tijdelijk kamp" van Yectie ,,C" van de interna tionale divisie van het Katange- se leger gebracht. De officieren van dit kamp zouden president Tsjombe hebben gewaarschuwd, die. gek van woede, kapitein Ruys en de dertien manschap pen van de bewuste patrouille liet arresteren. Vier van hen zouden zijn doodgeschoten, ter wijl de Belgische officier zich op het ogenblik in een militaire gevangenis zou bevinden. Volgens de Duitser zou Tsjombe de moord op Loe moemba betreuren en hebben afgekeurd. Hij had hem levend in handen willen hebben en compromitterende verklaringen van hem willen hebben, waar door Loemoemba voor altijd zou hebben afgedaan in de Kongo lese politiek. De Nederlandse minister van Justitie, Z. E. mr. A. C. Beerman, had zich dezer dagen ter verwel koming In IJmuiden ingescheept op het s.s. „Zuiderkruis", dat met 600 spijtoptanten uit Indonesië in Amsterdam is aangekomen. Het 3-jarig dochtertje Eugenie van de familie Hoedt, kon maar matig waarderen, dat de minister haar op schoot nam en wilde hui lend naar pappie terug. Mr. Beer man moest haar met een peper muntje troosten. Aan de nieuwe onzekerheid, die de afgelopen dagen in de Belgi sche politieke wereld heeft ge heerst, is vrijdag een (voorlopig?) einde gekomen door een overeen komst tussen de 'Katholieke en Liberale ministers in het kabi- net-Eyskens over de uitvoering van belastingverhogende en be zuinigingsmaatregelen uit de „Eenheidswet". Het Indonesische vakverbond K. B. K. I. heeft er bij de rege ring in Djakarta op aangedron gen de diplomatieke betrekkin gen met België te verbreken, al le Belgische ondernemingen in Indonesië te naasten en de Amerikaanse en Franse bedrij ven onder toezicht te stellen. Het vakverbond wil dat de regering deze maatregelen neemt in verband met de moord op Loemoemba. (Advertentie) Het ruim 4000 ton metende Noorse schip „Gudveig" heeft in de nacht van donderdag op vrij dag om assistentie verzocht om dat zijn machinekamer in brand staat. Het schip bevond zich aan de Engelse oostkust ter hoogte van Norfolk. Nadat het schip had geseind dat de bemanning spoedig van boord zou moeten gaan, werd la ter gemeld dat een Brits schip het grootste deel van de opvaren den had opgenomen. De kapitein, pen zouden'afkomstig zijn uit de de marconist en nog twee opva renden zijn aan boord van de „Gudveig" gebleven, waarvan het gehele achterschip in brand staat. De Nederlandse sleepboot „Gele Zee" heeft vrijdagmiddag om on geveer kwart vóór zes het Noor se schip op sleeptouw genomen en koers gezet naar Immington. De sleep wordt daar vanmiddag verwacht. De brand op het achterschip is inmiddels geblust. Alle mensen en al het blusmateriaal zijn van boord genomen. Ook de laatste vier Noorse opvarenden zijn van boord gegaan, zodat het schip ge heel onbemand wordt gesleept. Dit viertal bevindt zich op de „Gele Zee", HAZET-FABRIEK t N 2EVFNBfc RG'E'N SCHUIMRUBBERBEO In de vacature-prof. mr. C. P. M. Romme in de Tweede Kamer heeft de voorzitter van het cen traal stembureau behoemd ver kaard tot lid diér Kamer mr. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven. Mr. H. B. J. Witte zal deze be noeming niet aanvaarden. Op de desbetreffende lijst volgt dr. G. Veldkamp, die thans de functie van staatssecretaris bekleedt. Na hem komt de heer B. J. van Buel te Oss in aanmerking. Deze is lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. De politie van Bombay is don derdag slaags geweest met enige honderden leden van een links- socialistische splinterpartij, die protesteerden tegen de „onno dige buitensporigheid bij de overheidsgelden" ten behoeve van 't bezoek van koningin Eli zabeth en prins Philip. De menigte betogers werd met behulp van lange stokken uit elkaar geslagen toen zij trachtte op te trekken naar het paleis van de gouverneur waar de koningin logeerde. In de haven van La plala is donderdag de 6.948 ton metende Argentijnse tankboot „Florentine Ameghino" ontploft en in (wee- en gebroken. De eerste berichten; maken melding van vier doden.'1 Hei schip was in reparatie en er was slechts een 20-tal arbeiders aan boord. ZACHT WEEK. Er bevindt zich nu weer een diepe depressie op het midden van de Atlantische Oceaan. Bij ons is de luchtdruk wel gedaald, maar boven Finland en Centraal- Europa is de druk nog steeds ho ger dan 1030. Door deze gang van zaken wordt er met zuidelijke winden zachte lucht naar ons toegestuurd. In Zuid-Frankrijk is de middagtemperatuur 20 graden ZATERDAG 25 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.28 11.03 11.43 11.53 n.m. 11.13 11.48 12.28 12.38 ZONDAG 26 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.42 Terneuzen 12.17 Hansweert 0-40 12.57 Walsoorden 0.50 1.07 terwijl het bij Parijs nog 15 gra den is. Nabij de Portugese kust houdt zich een gebied met regen op, dat vandaag later ons weer mogelijk kan beïnvloeden. Het ziet er dus naar uit, dat het weer zacht blijft waarbij kansen op nachtvorst of mjst gering lijken. medegedeeld door het K. N. M. T. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Vrij veel bewolking. Zacht weer met plaatselijk enige regen en slechts een enkele op klaring. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. ZON op onder Febr. 25 7.36 26 7.34 27 7.32 28 7.30 MAAN op onder 18.12 18.13 18.15 18.17 13.28 14.21 15.17 16.18 4.35 5.18 5.57 6.30

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1