Toch nog kabinetscrisis in België vóór de verkiezingen? Moord op knaapje Marcel Nivard volledig opgehelderd Weero verzicht Kasavoeboe tegen voorstellen van Veiligheidsraad Koningin Elizabeth naar Vaticaan ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5225 ^OKTBRING mmmam. RADIO de BUCK Treinbotsing in Geldrop Scheepsramp in Argentinië HOOGWATER WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I.-van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai I Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Tgéên handelft- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar. De vooizitter van de Belgische Christelijke Volkspartij, Theo Lefèvre, heeft donderdag op een persconferentie in Brussel ver klaard, dat een kabinetscrisis nog vóórdat op 26 maart verkiezin gen zullen worden gehouden „niet uitgesloten" is. Oorzaak is de weigering van de liberale mi nisters in het kabinet-Eyskens over te gaan tot uitvoering van de „eenheidswet" vóór de 26ste maart. De heer Lefèvre betoogde, dat de Katholieke ministers de direc te uitvoering wensen van de uit PRESIDENT KENNEDY NODIGT PRESIDENT SOEKARNO UIT VÓÓR BEZOEK Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld, dat president Soekarno een uitnodiging van president Kennedy heeft aanvaard om een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. De Ameri kaanse ambassadeur van de V. S. te Djakarta, Howard Jones, heeft donderdag de uitnodiging aar. Soekarno overhandigd. Deze zal het bezoek aan de V. S. brengen tijdens een wereldreis, die half april zal beginnen. de eenheidswet voortvloeiende be sluiten, die reeds zijn uitgewerkt. ,,De liberalen zullen verantwoor delijk zijn voor de rampspoedige gevolgen indien zij de uitvoering van een wet belemmeren, die is opgesteld door een regering waarvan' zij deel uitmaken en door het parlement is goedge keurd". De C.V.P.-voorzitter verklaar de verder niet te zijn geraad pleegd over een regeling met de liberale partij, dat de uitvoering van de „eenheidswet" zou blijven rusten, nadat df ze week koning Boudewijn de ontslagaanvrage van de liberale ministers had ge weigerd. Op een vraag of de Ka tholieke ministers zich aan een dergelijke regeling gebonden achtten, zei hij: „Onder nor male omstandigheden zou dit tot het aftreden van de C.V.P.-minis- ters leiden". De nieuwe onenigheid tussen de twee regeringspartijen in Bel gië zal vandaag op de wekelijkse vergadering van het kabinet in een beslissend stadium komen. Tijdens de persconferentie enkele keren betogend, dat België zich onder de huidige omstandigheden een nieuwe crisis nauwelijks kan veroorloven, antwoordde de C.V.P.-voorzitter ontkennend op vragen, of het aftreden van de Katholieke ministers uitgesloten is. Begin deze week werd het Ka tholiekliberale kabinet van prof. Eyskens hersteld, nadat koning Boudewijn het ontslag van de liberale ministers had ge weigerd en het parlement had ontbonden. Na Tsjombe heeft nu ook Kasavoeboe zich uitgesproken tegen uitvoering van de maat regelen die in de jongste reso lutie van de Veiligheidsraad zijn vervat. In een telegram aan de voor zitter van de Veiligheidsraad, sir Patrick Dean, zegt Kasavoe boe dat deze maatregelen „een aanslag op de soevereiniteit van Kongo" vormen en dat „het Kongolese volk de uitvoering van deze maatregelen of pogin gen daartoe nooit zal toeslaan". ..Kongo is vastbesloten met alle beschikbare middelen zijn soevereiniteit te verdedigen". Kasavoeboe verzet zich tegen elk optreden van de Verenigde Naties dat. ten doel heeft het parlement weer te laten bijeen komen, om het leger te reorga niseren, het doen van een keuze van instructeurs en materiaal voor het leger en het instellen van onderzoek op Kongolees grondgebied. „De Kongolese regering is ge reed om met alle middelen elke actie en elk optreden van de Verenigde Naties of een andere macht, die een inbreuk op de nationale soevereiniteit vormen, te bestrijden. De Kongolese regering zal buitenlandse deskundigen aan trekken van waar haar dat, goeddunkt, maar is bereid „eer lijk en oprecht samen te wer ken met de Verenigde Naties en zijn secretaris-generaal, voor zover de grondbeginselen van overleg en samenwerking zul len worden geëerbiedigd. Kasavoeboe zegt dat door de vorming van de regering Ileo de mogelijkheid van burgeroor log is uitgesloten. In plaats van te besluiten tot militair op treden zonodig, om een bur- DEMONSTRATIE IN TEHERAN Ruim duizend studenten heb ben donderdag in Teheran ge demonstreerd uit protest tegen de moord op Loemoemba. Zij riepen „Leve Loemoemba, leve de vrijheid" en staken de auto van de vroegere premier, dr. Manoetsjer Eghbal, in brand. De auto was een geschenk van 4e sjah. Brandweerauto's werden met stenen bekogeld. Voor zover be kend zijn geen arrestaties ver richt. Dr. Eghbal. die thans hoog leraar aan de medische facul teit is. was premier tot vorig jaar september, toen de sjah alle afgevaardigden verzocht af te treden in verband met het constateren van onregelmatig heden bij de kort voordien ge houden verkiezingen. Ook op dr. Eghbal is kritiek geoefend voor de wijze waarop de verkie zingen waren georganiseerd. geroorlog te voorkomen zou den de Vefenigde Naties de onderhandelingen over uitbrei ding van de regering hebben moeten steunen. Deze onder handelingen zouden „praktisch met succes zijn bekroond". Een onderzoek naar de moord op Loemoemba mag volgens Kasavoeboe niet worden inge steld zonder toestemming van hr,t parlement van Kongo. Zij die zich aan dit „barbaarse op treden" hebben schuldig ge maakt zullen worden berecht en gestraft door „bevoegde Kon golese rechtbanken". Kasavoe boe zegt direct hierop dat slechts de Kongolezen zelf mo gen besluiten tot bijeenroeping van hel parlement. De C.V.P.-voorzitter legde op zijn persconferentie vooral de nadruk op de gevolgen van het uitblijven der fiscale maatrege len, die in de eenheidswet zijn vervat. Geschat wordt, dat hier door de Belgische schatkist per maand 450 miljoen frank zal der ven. De heer Lefèvre ontkende op de persconferentie met nadruk, dat hij overleg zou hebben ge pleegd met de afgetreden secre taris-generaal van de NAVO, de heer Spaak, of tot een akkoord zou zijn gekomen met de socia listische partij. „De Katholieke partij moet met vrije handen de verkiezingen in", zeide hij. DE BELGEN IN KONGO Na het bewind van Loemoem ba zijn vele Belgen, die functies in Kongo bekleedden en voor Loemoemba en de zijnen ge vlucht waren, weer naar Kon go teruggekeerd. Na de jongste resolutie van de Veiligheidsraad, waarin ver zocht wordt om terugtrekking van alle buitenlandse militaire en politieke adviseurs in Kon go. zal hun positie veel moei lijker worden. Een Belgische officier in Leopoldstad zei in verband met deze resolutieals wij onder voogdij van de vol kerenorganisatie staan, zullen wij van haar bevelen aannemen, maar eerder niet. De „studentenraad" in Leo poldstad. die tot begin februari Kongo regeerde, wordt geadvi seerd door Belgen. De invloed van deze Belgen op de Kongo lese bestuurders is de afgelopen tijd toegenomen. Wat hun po sitie nu eigenlijk precies is, is echter nooit duidelijk gewor den. Bekend is dat zowel presi dent Kasavoeboe als president Tsjombe van Katanga bij hun beleid geadviseerd worden door Belgen. De V. N. in Leopoldstad liggen echter voortdurend met de Belgen overhoop. De mensen van de volkerenorganisatie be schuldigen hen èrvan dat zij zich nestelen op politieke pos ten en het personeel van de V. N. uit sleutelposities willen dringen. In Katanga is de in vloed van de Belgen het grootst. De behartiging van de zakelijke belangen is bijna geheel in handen van de Union Minière, een Belgische maatschappij, en de gendarmerie staat onder lei ding van Belgische officieren. De Belgen zouden hier vrijwel alle burgerlijke bestuursfuncties in handen hebben of deze min stens indirect controleren. Men schat dat er zo'n 10.000 Belgen in Katanga zijn. Bij de rechter lijke macht in Kongo. Katanga inbegrepen, werken nog onge veer 50 Belgen. Het vorig jaar waren het er nog 500. ARRESTATIE ONDER FRANSE EXTREMISTEN IN ALGERIE De Franse autoriteiten in Ai- gerië hebben negen aanhangers van de beweging voor een „Frans Algerië" die in het berg land in Oost-Algerië een ver zetsbeweging zouden hebben gevormd, gearresteerd. De arres taties werden verricht in het gebied van Relizane, in de om geving van Bougureat, departe ment Oran. Tot de arrestanten behoren de vroegere parachutistenkapi tein Souetre, en een ex-kapitein van de speciale administratieve dienst van het Franse leger in Algerië. markies De Brousse de Montpeyroux. De afgelopen dagen zijn o.a. in Oran pamfletten verspreid waarin werd gesproken over de vorming van een maquis die een guerilla voor een Frans Al gerië zou moeten voeren. Souetre was, sinds hij op het bevel tot zijn overplaatsing naar Frankrijk was afgekomen, zon der verlof afwezig. De autori teiten hebben de tekst van een brief van Souetre gepubliceerd waarin hij zegt niet akkoord te gaan met zijn overplaatsing. Hij wil de strijd „op het Franse gebied van Algerië" voortzetten en vraagt in de brief aan zijn vroegere kameraden zich bij hem te voegen. (Adv.) Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen Nabij het station Geldrop is een personentrein tegen een ran- geerlocomotief gereden. Bij het ongeluk is één persoon om het leven gekomen, zes passagiers werden gewond. Dikke, vette rookwolken kolken omhoog uit de brandende Argentijns tanker „Petromar". Het schip vloog in brand na een aanvaring met hei Deense schip „Pensylva- nia" op de rivier Parana de las Palmas. Later ont plofte de tanker en ver dween in de diepte. Het Deense schip liep zwaar beschadigd aan de grond. 26 opvarenden van beide schepen vonden bij deze ramp de dood. De moord op het knaapje Marcel Nivard, dat on 7 februari j.l. verdween en welks lijkje een week later in de buurt van Berkel werd gevonden, is thans volledig opgehelderd. De woensdag aangehouden verdachte heeft bekend de dader te zijn. Het is de 39-jarige kappersbediende G. J. L. uit Rotterdam, die werkzaam was in een kapperssalon op slechts enkele honderden meters afstand van de woning van Marcel. Hij was ook de geheimzinnige tipgever, die telefonisch meldde waar men het lijkje van het kind moest gaan zoeken. Volgens de politie zou hier sprake zijn van moord met voorbedachte rade. Men kan wel zeggen, dat de activiteit van de opsporingsploe gen van de recherche en de me dewerking, die men van alle kan ten ondervonden heeft, vooral ook van de buurtbewoners, ten slotte ertoe geleid hebben dat deze moord zo spoedig opgehel derd is kunnen worden. Voor dat buurtonderzoek had men de medewerking gekregen van de ambtenaren van de bur gerlijke stand, die kans hadden gezien in één nacht tijds duizen- deil adressen te verstrekken. Flink werd dat onderzoek aan gepakt. Men was zó te werk ge gaan,'dat allereerst aan de huis vrouw bepaalde vragen werden gesteld, waarna haar dan ver zocht werd diezelfde vragen met haar huisgenoten te bespreken. Zo kon het gebeuren dat van een zeker adres uit verzocht werd nog eens een rechercheur langs te sturen, omdat de heer des huizes toch wel iets meende to kunnen mededelen. Zijn ver haal bleek hierop neer te komen, dat hij op die bewuste dinsdag middag oen bekende had zien lopen met een hem onbekend jongetje, dat wantjes droeg. Dit laatste klopte en men had dus een aanknopingspunt. Deze tip is het ten slotte geweest, die ertoe geleid heeft dat de kap persbediende in zijn woning ge arresteerd kon worden. De poli tie kon dit trouwens te gereder doen, omdat uit een allereerst gehouden onderzoek gebleken was, dat L. een rijbewijs had en over een oude auto beschikte. Bovendien was de politie er r.o goed als zeker van dat Marcel meegenomen moest zijn door iemand, die hij kende, weshalve men aan dat buurtonderzoek zo veel waarde hechtte. Bovendien was uit de archie ven gebleken, dat L. in de eerste oorlogsjaren al eens wegens een zedendelict met de justitie in aanraking was geweest. Hij had toen tien maanden gevangenis straf moeten ondergaan. Bij het eerste verhoor vielen de vaak nogal afwijkende ver klaringen op, totdat hij eindelijk wel toegaf dat hij Marcel Nivard, die hij wel eens als knipklant had gehad, die bewuste dinsdag middag om kwart voor vijf had ontmoet en in zijn auto meege nomen naar de kapsalon, die juist die middag gesloten was. maar waarvan hij een sleutel had. Zijn bedoelingen waren in derdaad van minder eerbare aard geweest, maar omdat hij vreesde dat de patroon nog even zou ko men kijken, had hij Marcel weer laten instappen, om elders zijn voornemens uit te voeren. Op het Burgemeester Meinessplein zou hij échter medelijden met de knaap gekregen hebben en hem gelegenheid hebben gegeven uit te stappen. Wat de knaap dan ook gedaan had. Dit laatste deel van zijn relaas kwam de politie nu juist vol strekt onaannemelijk voor. L. werd daarop het vuur zo na aan de schenen gelegd, dat hij einde lijk tot een bekentenis kwam. Maar inmiddels hadden de ver horen toch bijna een etmaal ge duurd. Volgens zijn bekentenis heeft L. het kind meegenomen naai de kapperszaak en het daar trachten aan te randen. Marcel verzette zich en daar L. buren gerucht vreesde liet hij het kind los. Voorgevend dat hij de jongen naar huis zou brengen liet hij Marcel weer in zijn auto stappen. Hij reed echter in de richting Den Haag en maakte de jongen wijs, dat hij diens vader had op gebeld met de mededeling, dat Marcel niet thuis kwam om te eten. Maar zo heeft L. in zijn bekentenis gezegd, van dat ogen blik af wist hij dat hij Marcel niet in leven kon laten. L. heeft een autorit van vier uur gemaakt, via £>en Haag naar Amsterdam en terug, op zoek naar een plek waar hij zijn plannen kon uitvoeren. Op de plaats bij de sloot gekomen, waar het lijkje later werd gevonden, heeft hij de jongen met zijn das gewurgd en in de sloot gegooid. Volgens zijn verklaringen meen de hij, dat de jongen al dood was toen deze in het water kwam. De lijkschouwing heeft echter uitge wezen, dat de jongen in bewuste loze toestand is verdronken. Voordat L, het lichaam in de sloot wierp heeft hij knopen cn ritssluiting, waarop vingeraf drukken zouden kunnen zitten, afgesneden en weggegooid. L. heeft zoals gezegd ook be kend de mysterieuze tipgever te zijn geweest, wat trouwens in feite voor de politie al vaststond. In de kapperswinkel, waar hij werkte, en waar de patroon nóch de klanten iets bijzonders aan hem hadden gemerkt, al moet nij voortdurend in de uiterste span ning heben geleefd, was het ver dwijnen van Marcel, die immers vlak in de buurt woonde, voort durend net onderwerp van ge sprek geweest. Omdat hij geen rustige dag meer had gehad heeft hij een week later, weer op zijn vrije dinsdagmiddag, het be sluit genomen de politie maar een tip te geven waar zij het lijkje moest zoeken, mogelijk in de hoop dat na het vinden daar van de gesprekken op den duur een andere wending zouden ne men. yp het Centraal Station heeft hij toen gebruik gemaakt van een publieke telefponcei. Na het plegen van de moord was L. opnieuw naar de kappers winkel gegaan en had daar even tuele sporen met een bezem trachten uit te wissen. Dit is hem niet geheel gelukt. Na een grondig onderzoek heeft men op foto's wel degelijk voetsporen en andere stille getuigen kunnen vastleggen. Na dit bezoek aan de kapperswinkel was hij in de stad iets gaan eten. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburg zullen op 5 mei door Paus Johannes in audiëntei worden ontvangen, zo is door de persdienst van het Buckingham-paleis bekend ge maakt. De audiëntie zal plaats vinden aan het einde van een staats bezoek van de koningin en prins Philip aan Italië. Zij komen op 2 mei in Rome aan. De laatste regerende Britse vorst die een Paus bezocht was koning George V in 1923. In 1952 brachten Elizabeth, die toen nog kroonprinses was. en prins Philip tijdens een par ticuliere reis door Italië een be- zo aan Paus Pius XII. Nr het staatsbezoek zullen de vorstin en de prins nog particu liere bezoeken brengen aan Ven-tië, Florence, Milaan en Turijn, vóórdat zij op 9 mei per vliegtuig naar Engeland terug keren. De Britse koningin-moeder vertrekt op 17 april, aan boord van het jacht „Brittannia", uit Portsmouth voor haar officiële bezoek aan Tunesië. De hertog en de hertogin van Gloucester zullen van 8 tot 10 mei een officieel bezoek aan Athene brengen. De hertog zal als voorzitter van de oorlogs gravenstichting van het ge menebest een oorlogsmonument aan de baai van Phaleron. bij de Griekse hoofdstad, onthul len. Van 16 tot 20 mei zal het hertogelijke paar Turkije be zoeken. waarbij begraafplaatsen in Gallipoli zullen worden be zichtigd. ZEEROVERIJ De Philippijnse marine heeft twee schepen naar de wateren rondom het eiland Jolo ge stuurd, waar de Honey" door zeerovers wordt belaagd. De noodseinen van de .Honey" zijn in Singapore en Manilla opgevangen. Jolo is één van de zuidelijke eilanden van de Philippijnen. VRIJDAG 24 FEBRUARI Breskens 9.01 9.57 Terneuzen 9.36 10.32 Hansweert 10.16 11.12 Walsoorden 10.26 11.22 ENKELE REGENBUIEN. In Nederland is de luchtdruk de laatste paar dagen steeds gedaald. Dit kwam in de eerste plaats door een depressie, die in de hogere luchtlagen via de Alpen in de richting van het Kanaal beweegt. Gisteren kon den we dit merken met de toe name van de bewolking in de ZON MAAN Febr. 24 25 26 27 28 op onder op onder 7.38 18.10 12.41 3.44 7.36 18.12 13.28 4.35 7.34 18.13 14.21 5.18 7.32 18.15 15.17 5.57 7.30 18.17 16.18 6.30 hogere niveaus en enige regen allereerst in het zuidwesten van het land. Het ziet er naar uit, dat de regenkansen nu groter zijn geworden, maar de alge mene temperatuur blijft noe steeds relatief hoog. In Zuid- Frankrijk bevindt zich zelfs lucht van ongeveer 20 graden. De kans op nachtvorst is op het ogenblik klein en ook mist is niet waarschijnlijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Meer bewolking. Zacht weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1