reclametelevisie over tweede zendernet Sneltrein bij locomotief Geldrop gereden op goederen- Nationale manifestatie STOF ZUIGERS de BUCK Twee doden bij afgaan van vliegtuigkanon ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER nota aan tweede kamer Eén dode en een tiental gewonden Felle demonstraties tegen de V.A.R. in Brussel frankerLng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 88150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5224 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. Van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mimmum fMI advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén hawM» advertenties)5 regels 1,Iedere regel mew 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Staatssecretarissen mr. Scholten en dr. Veldkamp voor In de gisteren verschenen nota aan de Tweede Kamer over reclametelevisie spre ken de staatssecretarissen mr. Scholten (O.K.W.) en dr. Veldkamp (Ec. Zaken) zich uit ten gunste van reclametelevisie over een tweede zendernet. De exploitatie van dit net zou in handen moeten komen van een onafhanke lijke naamloze vennoot schap met uitsluitend Ne derlands kapitaal. De pro- gramma's zouden onder toezicht moeten staan van een door de kroon te benoe men programmaraad, en geen invloed van adverteer ders mogen ondervinden. De staatssecretarissen hebben gekozen voor een percentage aan reclameboodschappen per zenduur tijdens natuurlijke on derbrekingen der programma's. De vergunninghouder zal ge bonden zijn aan stringente voor schriften inzake beperking van winst. Zijn bedrijfsrisico zal een redelijk rendement mogen heb ben. Daar boven uit gaande win sten zuilen bestemd moeten wor den voor algemene culturele doeleinden, verband houdend met televisie. In de structuur van de conces sionaris zullen zoveel mogelijk daarvoor in aanmerking komen de groeperingen moeten worden betrokken. Voor aandeelhouders mogen geen voorrechten gelden met betrekking tot reclamebood schappen. Het prijssysteem moet economisch verantwoord zijn. Tariefdifferentiatie met betrek king tot dagen en uren van uit zending van reclame wordt ge wenst geacht. De concessionaris zal zelf de middelen van de N.V. Nozema voor de bouw van een tweede zendernet moeten garan deren. Hij zal onder toezicht van de regeringscommissaris voor het radiowezen staan. De commerciële TV-zender- exploitant zal zakelijk met de Ned. Televisiestiehting moeten samenwerken ter vermijding van concurrentiestrijd, die zou kun nen leiden tot het opdrijven van lonen, honoraria en prijzen, en tot geschillen over Eurovisie en vertegenwoordiging van dé Ne derlandse t.v. Gedurende de tijd, dat het tweede zendernet nog niet be staat, zal de vergunninghouder voor reclame-t.v., mits hij eigen studio's gebruikt, eventueel kun nen zenden in uren, die nu nog niet door de N.T.S. en de omroe pen worden gebruikt. Indien <le kijkgelden op den duur een derde zendernet toe laten zal kunnen worden over wogen dit bij de N.T.S. en de omroepen in exploitatie te geven. Of op dit net dan ook reclame zal «orden toegelaten is een kwestie, waarover men zich latei- hoopt uit te spreken. Over de vraag aan wie de concessie te verlenen ware ko men dc staatssecretarissen tot de conclusie, dat de onafhanke lijke televisiemaatschappij N.V. Otem liet meest het mogelijke en wenselijk geachte systeem benadert. Na verdere bespre kingen zou het mogelijk kun nen zijn, dat een aanvrager of een groep van aanvragers ook aan de voorwaarden zou willen voldoen. De N.T.S. heeft eveneens een aanvraag ingediend. Men wil de exploitatie overdragen aan een rechtspersoon, waarin zijzelf zo wel als eventueel de vereniging „De Nederlandse dagbladpers" als de „Ned. org. van tijdschrift uitgevers" belangen zouden heb ben. Ten aanzien hiervan delen de staatssecretarissen mede, dat in voering van reclame in de N.T.S.- programma's zal betekenen, dat bok tijdens uitzendingen der om roepen reclame zou worden ge ïntroduceerd. Deze verenigingen zijn rlaarvan niet gediend. Voor het bedrijfsleven zou dit even eens niet aantrekkelijk zijn, ter wijl de tariefdifferentiatie op moeilijkheden zou stuiten. N.T.S. en omroepverenigingen zullen echter zeker een voorsprong op reclame-televisie hebben omdat zij van regeringswege ruime financiële armslag hebben. De vrijheid, die zij zelf hebben, mogen zij anderen echter niat onthouden. Vooral omdat het hier vrijheid in gebondenheid be treft. .Voorts ligt er een aanvraag om concessie van een comité van 47 Nederlandse dagbladen. Deze groep, zo schrijven de staats secretarissen, is zozeer tegen reclametelevisie, die haar finan cieel zou kunnen schaden, dat bij verwerving van concessie de kans van stiefmoederlijke behan deling ontstaat. Men wenst voorts geen commerciële exploi tatie van een heel programma, doch inpassing in bestaande pro gramma's, zodat van goede spreiding en tariefdifferentiatie geen sprake zal zijn. Inschakeling van tijdschriftuitgevers zou dit bezwaar maar zeer ten dele on dervangen. Aansluiting van dag bladuitgevers bij andere groepe ringen van concessie-aanvragers zou geen bezwaar ontmoeten. De waarborgen van de vierde concessie-aanvrager, de N.V. Ned. Televisie Maatschappij i.o., achten de bewindslieden onvol doende. N.T.S. contra reclame-t.v.-nota Een reactie van de N.T.S. op de reclame-t.v.-nota werd giste ren op schrift gegeven. De N.T.S. en dc omroeporganisaties verkla ren nog niet in de gelegenheid geweest te zijn de nota aan een gedetailleerde beschouwing te onderwerpen. Men meent dat de nota pleit voor de invoering van een systeem van commerciële televisie, zoals dat in Engeland bestaat. Aan een willekeurige groep van particuliere belanghebben den, die televisie willen exploi teren uit winstoogmerk, zou ver gunning worden gegeven tot uit zending van een volledig tweede programma naast het reeds door de N.T.S. en de omroeporganisa ties verzorgde programma. Dit programma zou geheel worden gefinancierd door het uitzenden van reclameboodschappen. De N.T.S. en de omroeporgani saties menen dat zulks als scha delijk voor de televisie en voor onze nationale cultuur moet wor den afgewezen. Commentaar van de N.v. otem Van de zijde van de N.V. OTEM Onafhankelijke televisie exploitatie maatschappij) kon men nog geen gedetailleerd com mentaar geven op de televisie nota, aangezien het werkcomité van deze organisatie het stuk nog niet heeft kunnen bestude ren. Wel betuigde men instem ming met het feit, dat het plan van de staatssecretarissen in grote lijnen overeenstemt met de opzet, die de OTEM voor ogen heeft. Ook de beperking van de winst en de coördinatie van de samenwerking met de bestaande organisaties die de nota als voor waarden stelt, zijn reeds in de statuten van de OTEM vastge legd. „Verwezenlijking van de regeringsplannen betekent een natuurlijke ontwikkeling van de Nederlandse televisie in het alge meen en een voordeel voor alle groepen die op enigerlei wijze bij die ontwikkeling zijn betrokken", aldus het voorlopige commentaar van de OTEM. Commissie 47 dagbladen over t.v.-nota Het comité tot oprichting van een maatschappij tot exploitatie van reclame in de televisie dat optreedt namens 47 dagbladon dernemingen met in het totaal meer dan 2.150.000 abonnees, heeft kennis genomen van de nota inzake reclametelevisie welke de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp hebben in gediend bij de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het comité is nog niet in de gelegenheid ge weest de uitvoerige nota diep gaand te bestuderen doch meent als aanvankelijke reactie op het door de staatssecretarissen ge stelde het volgende te kunnen opmerken. Het comité meent dat in Je nota nauwelijks rekening wordt gehouden met de belangen van de dagbladen in het algemeen en met de namens de 47 dagbladen ingediende concessie-aanvrage in het bijzonder. Dit vloeit in de eerste plaats voort uit het feit dat de staatssecretarissen het, zoals uit de nota moet worden geconcludeerd, niet alleen on juist zouden achten de concessie voor het exploiteren van reclame in de televisie aan de dagbladen te verlenen, doch zelfs in de nota geen enkele garantie geven dat de bladen op voldoende beteke nisvolle wijze zullen kunnen deel nemen in de instantie, die zich met de reclametelevisie zal bezig houden. STRAALBOMMEN- WERPER VERONGELUKT Bij Horse Cave in Kentuckp is dinsdagavond een Amerikaan se straalbommenwerper B-47, bij het tanken in de lucht, ver ongelukt. Gèmeld is. dat 'drie leden van de bemanning om het leven zijn gekomen. Eén man wordt nog vermist. De navigator wist zich met behulp van zijn parachute te redden. De bommenwerper had geen kernwapens aan boord. EXECUTIES IN STANLEYSTAD Van wel ingelichte zijde in Leo- poldstad is woensdagmorgen ver nomen. dat liet Kongolese se naatslid Songoio en vijftien an dere gevangen gehouden poli tieke figuren maandagmorgen in Stanleystad ter dood zijn ge bracht. De woordvoerder der Ver enigde Naties in Leopoldstad het- haalde echter desgevraagd niets af te weten van deze executies. (AdvY i NOORDSTR: 84-86 TEL. 01150-2573 TERNEUZEN DE UITVOERING DER V.N.-RESOLUTIES OVER KONGO De leiding der V. N. strijd macht in Kongo bestudeert de nieuwe militaire conseqenties van de nieuwe, door de Veiligheids raad aangenomen resoluties, waarbij het V. N. leger grotere bevoegdheid wordt gegeven om een burgeroorlog in Kongo te voorkomen. De bevelhebber der V.N. troe pen, luitenant-generaal Mc Keow, heeft in Gemena, in Evenaars provincie, een onderhoud gehad met generaal Moboetoe, die hij heeft gewezen op de noodzaak zich van geweld te onthouden. Generaal Mc Keown, die inmid dels in Leopoldstad is terugge keerd, heeft voorts aan Moboe toe voorgesteld een neutrale zóne in het leven te roepen, waar hij een ontmoeting zou kunnen heb ben met generaal Loendoela, de commandant der troepen van de door Loemoembisten beheerste Oostprovincie. Volgens de V.N.-woordvoerder was het onderhoud met Moboe toe in hartelijke sfeer verlopen. De sneltrein Amsterdam —Maastricht, die om 13.56 uur gistermiddag het sta tion Geldrop moest binnen lopen, is even vóór dit sta tion met een snelheid van 60 a 70 kilometer per uur op een goederenlocomotief gereden. Zoals is medegedeeld heeft rte regering mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van 's-Gravenhage bereid gevonden ter gelegenheid van het 12%- jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin op 6 maart een eenvoudige nationale mani festatie te organiseren voor het Huis ten Bosch. Voor de organisatie van dit huldebetoon heeft burgemeester Kolfschoten zich de medewer king verzekerd van de heren Jacques Kleiboer en Johan Bode graven, die ook anderen bij de voorbereiding hebben ingescha keld. Verwacht wordt dat aan dit huldebetoon onder de naam „Wij vertrouwen" o.m. zal worden deelgenomen door deputaties van alle gemeenten uit de elf provin- Gistermiddag omstreeks 15.30 uur heeft zich op de vliegbasis Soesterberg een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij twee doden zijn ta betreuren. Een derde man werd ernstig gewond en een vierde licht gewond. Het ongeval is ontstaan doordat een boordkanon van een der geparkeerde vliegtuigen door tot nog toe onopgehel derde oorzaak is afgegaaii. Bij het ongeluk zijn omgeko men: sergeant der eerste klasse P. J. A. Eken uit Soesterberg. oud 35 jaar, gehuwd, vader van vier kinderen en sergeant F. K. Stolle uit Utrecht, oud 22 jaar, gehuwd. Vrij ernstig gewond, maar buiten levensgevaar is dienstplichtig sergeant titulair C. A. Brem uit Gouda. Lichtge wond is de reserve-tweede luite nant-vlieger E. A. van Noort, afkomstig uit Eist. Nader is gebleken, dat het on geval zich heeft voorgedaan tij dens het vlieggereedmaken van een Hawker-Hunter-straalvlieg- tuig, op hot moment dat men bezig was een filmcamera aan te brengen. Door nog onopgehel derde oorzaak is daarbij een van de boordkanonnen in werking getreden. De afgevuurde kogels zijn in een in de nabijheid staand gebouw terecht gekomen, waar in zich enige personen bevonden. De gewonden werden naar het centraal-militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht overgebracht. ciën en de woonkernen uit de Zuiderzeepolders, elk bestaande uit een inwoner, een inwoonster en een 12%-jarige jongen of meisje. Voorts zullen de rijks delen Suriname en de Nederland se Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea vertegenwoordigd zijn. Medewerking verlenen o.m. de Federatie var. Oranjeverenigin gen in Nederland, de Bond van Christelijke Oranjeverenigingen in Nederland, de Koninklijke Militaire Kapel, de Mariniers kapel van de koninklijke marine, de kapel van de koninklijke luchtmacht, de Haghe Sangers, de Koninklijke Nederlandse fede ratie van Landelijke Rijvereni- gingen. de Nederlandse Katho lieke Bond van Landelijke Rij- verenigingen en de Haagse Jeugd Actie. De dichter Ed. Doornik heeft voor dit huldebetoon in een ge dicht. dat zal worden voorgedra gen door Paul Steenbergen, de koninkrijksgedachte tot uitdruk king gebracht. Een „koninkrijksgroep'' be staande uit vertegenwoordigers van de verschillende rijksdelen zal zich op do trappen van het bordes opstellen en een viertal meisjes resp. uit Nederland, Su riname de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea zal H. M. de Konnigin een bloemstuk aanbieden ui: de rijksdelen. De Nederlandse wereldkam pioen op de schaats Henk van der Grift zal aan het hulpdebetoon deelnemen. Het gehele plein voor het Huis ten Bosch zal voor de manifesta tie gebruikt worden, zodat dit niet voor het publiek toeganke lijk zal kunnen zijn. Het gebeu ren zal echtei door radio en tele visie rechtstreeks worden uitge zonden. De manifestatie, die om 3 uur 's middags aanvangt zal ongeveer een half uur in beslag nemen. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De goederen- locomotief boorde zich in de bestuurderscabine van de sneltrein en wierp deze met aanhangend rijtuig meer dan vier meter om hoog. Een verschrikkelijke klap deed de buurt rondom het Geldropse station op schrikken. In het eerste rijtuig ontstond paniek. Toen de eerste hulp, ver pleegsters en doktoren van het St. Anna-ziekenhuis in Geldrop, arriveerden trof men een ware ravage aan. Van de bestuurs- cabine was niets meer over. De hele stuurinrichting was het per sonenrijtuig binnengedrongen. Machinist H. Ooms uit Eind hoven zag kans nog tijdig uit zijn cabine te rennen, toen hij de goederenlocomotief voor zijn trein zag opduiken. Men trof hem lichtgewond tussen gewon de reizigers aan. Vier gewonden, waaronder de machinist, konden vrij snel uit de ruïne van verwrongen staal en omgebogen fauteuils worden bevrijd. Zij werden door ambu lance-auto's naar het St. Anna- ziekenhuis vervoerd. Vele kostbare uren heeft het daarna nog geduurd, vóórdat de drie andere slachtoffers konden worden bevrijd. Een schilder hoeft meer dan drie uur op een ladder gestaan, met in zijn armen een drie jarig jongetje, wiens beentjes bekneld zaten tussen de benen van zijn moeder en de wand van de trein. Dr. F. Koch uit Geldrop heeft eveneens vele uren op de trap gestaan om het kind bij te staan. Koortsachtig werd er door de mannen van de ong vallenpioeg van de spoorwegen gewerkt om de beklemde slachtoffers te bevrijden. Het was zeer gevaarlijk om met snijbranders te werken, om dat de trein bovenop de diesel motor van de goederenlocomotief lag. De olie droop over de rails en vonken zouden de ramp nog groter maken. De brandweer- was in de trein aanwezig om in te grijpen, zodra toch brand mocht uitbreken. Er speelden zich rond de red dingswerkzaamheden aangrijpen de tonelen af. Een vrouw, die met haar beide kinderen reisde en zelf zwaargewond tussen het ingedeukte treinstel bekneld zat, riep om ha:.i kinderen, waarvan er één gedeeltelijk buiten de trein hing, maar waarvan de benen tussen 't staal bekneld zat. Het andere kind was reeds naar het ziekenhuis vervoerd. Door een wonder had hij op tijd uit de coupé weten te springen en liep geen noemenswaardige verwon dingen op. Een reiziger uit Rotterdam, de heer T. J. Arnouds kon om kwart over vijf, meer dan drie uur na de ramp. uit het trein stel worden bevrijd. Hij was aanvankelijk volkomen bii ken nis en kon zelfs aanwijzingen aan de reddingsploegen geven. Hij zat tussen een bank be kneld, die grensde aan de in gedeukte bestuurscabine. Toen het slachtoffer werd bevrijd, overleed hij op weg naar het ziekenhuis. Nonnetjes van het St. Anna- ziekenhuis beklommen de ladder om de slachtoffers te troosten en hun sinaasappelsap te brengen. Ook enkele geestelijken bevonden zich op het terrein van de ramp. In de andere rijtuigen liepen de reizigers slechts lichte ver wondingen op. Het tweede trein stel ontspoorde eveneens, maai de schade bleef hier beperkt. Spoorwegdeskundigen begonnen direct aan een voorlopig onder zoek naar dc oorzaak van de ramp. Men kon hierover nog niets mededelen. Vast staat even wel, dat de sneltrein op een ver keerd spoor is binnengelopen. De officier van Justitie uit Den Bosch, mr. J. Dony, deelde gisteravond nog mede, dat ge bleken is, dat de wiselstand ver keerd is geweest, waardoor de trein op een verkeerd spoor kwam. In hoeverre hier sprake is van menselijke fouten is nog niet komen vast te staan. De slachtoffers zijnT. J. Ar nouds, 50 jaar uit Rotterdam (overleden), mevr. W. C. Nilsen Plank, 35 jaar uit Maastricht (verbrijzeld been en shock), An- tonius Nilsen, drie jaar (verwon dingen aan beide benen), Frede- rik Nilsen. zes jaar (licht ge wond). P. Smeets uit Montfoort (shock), mevr. WeberMartens uit Vaals (shock', mevr. Hen driks, uit Den Haag, die even eens gewond werd aan haal benen, is op eigen gelegenheid naar huis gereisd, nadat zij in het ziekenhuis verbonden was. ZON MAAN op onder op onder Febr. 23 7.40 18.08 11.58 2.48 24 7.38 18.10 12.41 3.44 25 7.36 18.12 13.28 4.35 26 7.34 18.13 14.21 5.18 27 7.32 18.15 15.17 5.57 28 7.30 1S.17 16.18 6.30 Voor de ambassade van de V.A.R. in Brussel hebben hon derden jongeren dinsdag heï- tige demonstraties gehouden tegen het vernielen van de Bel gische ambassade in Cairo. Foto boven: Agenten voeren een charge uit. Foto onder: Be togers gooien met stenen naar de agenten en naar het gebouw van de ambassade. ARRESTATIE IN ZAAK MARCEL NIVARD De Rotterdamse zeden politie heeft in de zaak van de moord op de 8-jarige Marcel Nivard een arresta tie verricht. Verdere inlichtingen zijn nog niet verstrekt. BOODSCHAP VAN KENNEDY VOOR CHROESJTSJE F De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, die in Washington overleg heeft gepleegd, zal voor Chroesjtsjef een persoonlijke boodschap van president Ken nedy meenemen, waarin deze de hoop uitspreekt dat overleg met de Sowjet-Unie zal leiden tot een verbetering van de onderlinge betrekkingen. De ambassadeur, Llewellyn Thompson, vertrekt vandaag uit New York naar Moskou, waar hij in het begin van de volgen de week wordt verwacht. Vol gens Amerikaanse functionaris sen zal hij dan om een spoedig onderhoud met Chroesjtsjef verzoeken. DE PROTEUS" NAAR SCHOTLAND VERTROKKEN De „Proteus het moederschip voor Amerikaanse met Poiaris- raketten uitgeruste duikboten, is naar Schotland vertrokken, waar het schip in Holy Loch zal wor den gestationeerd. De Ver. Sta ten en Engeland hebben vorig jaar een daartoe strekkend ak koord gesloten. De datum waar op het schip in Schotland zal aankomen, wordt geheim gehou den. In Groot-Brittannië bestaat veel verzet tegen de komst van de „Proteus". Eerder hadden berichten dat het vertrek, dat aanvankelijk op zondagavond was bepaald, was uitgesteld, geleid tot speculaties dat de Amerikaanse regering zich nog eens over het Schotse plan zou beraden. De woord voerder van het State Depart ment noemde echter de geruch ten, dat de Ver. Staten wellicht het plan zouden opgeven, volko men ongegrond. De „Proteus", die 930 man aan boord heeft, zal duikboten die in het Atlantische gebied opereren van nieuwe Polarisraketten moe ten voorzien. Een hogedrukgebied boven de Baltische staten en een zóne met, depressies in het zeegebied tussen IJsland en Groenland handhaaft in onze omgeving een gebied met zwakke tot matige oostelijke winden. Boven Frankrijk houdt zich een storing op, die naar hef zich iaat aanzien, het weer bij ons niet zal beïnvloeden. In de aangevoerde continentale lucht echter kan zich 's nachts hier en daar mist vormen, die waar schijnlijk vandaag niet hard nekkig zal zijn. Hoewel er in het zuiden enige bewolking kan zijn. ziet het er toch naar uit, dat het weer over het algemeen zonnig zal zijn. De temperaturen zullen liggen in de buurt van 10 graden, maar mogelijk in het noorden enkele graden lager. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. DROOG WEER. Aanvankelijk enkele mistban ken in hoofdzaak in het noorden van het land, overigens droog n vrij zonnig weer. Weinig veran deringen in temperatuur. Zwak ke tot matige oostelijke wind. DONDERDAG 23 FEBRUARI v.m. n.m. 7.45 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.20 9.00 9.10 8.30 9.05 9.45 9.55

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1