J Algemene mobilisatie in Katanga Besluiten van de Veiligheidsraad De Algerijnse kwestie De executies in Kongo W eeroverzicht ie watertoren Woensdag len Eeclchout i I I "ting DE TOESTAND IN KONGO Relletjes voor Belgische ambassade in Londen Radio de Koek Engeland beschuldigt Sowjet-Unie HOOGWATER MAANSTANDEN WEERBERICHT VREEMD ELINGEN- "ERNEUZEN op voor het van het UZEN oen 1961. 5.000; 1960 ondanks n 12.000. 2, tel. 01150 -2767. HET BESTUUR. jPMnke.'Wg t>Ü abonnement: rerneuee» imrecteur-Hooldredacteut l. van deSandt Bedactie-adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal DE VRIJE Telefoon 207.7 fGIror.ummei 78150 kwartaal; pe/ ^nnernenripnjs. JJv g WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5223 Verschijnt dagelijks Uitgeelster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs pei mm 15 et; minimum pet advertentie f 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén nancteis- advertenties)5 regels 1.— iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummei of- Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags uur. Voor het maandagnummer: zaterdag» 10 mrr. ƒ1,25 per 500 gram \PPEN 1,75 per 500 gram 2,per 500 gram FIJNE RIB 2,50 per 500 gram AMWORST 25 ct. per 100 gram 45 ct. per 100 gram Telefoon 2431 t 0 1 o o beste ant- ehoort tot es. Adresseer ïrtogenbosch. ardebon voor :stuurd. ZAAK 410221 President Tsjombe heeft bq decreet een algemene mobilisatie van alle Katan- gezen, blanken en zwarten, afgekondigd. Hij (Tsjombe) maakte in een radiotoespraak bekend dat de Katangese regering vanaf dinsdag het gehele salaris van de ter beschik- ki*ig van Katanga gestelde Belgische functionarissen zal betalen. Tot nog toe be taalde België een-derde van tik- salarissen. Allen die dit wensen, Manken en zwarten, kun- *en de Katangese nationa liteit krijgen. Om het seci'L'tariaat van de Navo NEDERLANDSE REGERING STEUNT mr. D. V. STIKKER Van bevoegde zijde vernemen wij dat de Nederlandse regering tie kandidatuur van mr. D. U. Stikker voor de functie van secretaris-generaal van de Noordatlantische verdragsorga nisatie steunt. Mr. Stikker is haofd van dc gecombineerde Ne derlandse permanente vertegen woordiging bij de Noordatlanti sche raad en bij de organisatie v«or Europese Economische Sa menwerking. DE NEDERLANDSE NOTA AAN INDONESIË De Nederlandse vaste vertegen woordiger bij do Ver. Naties, mr. C. W. A Schürmann, heeft secretaris-generaal Hammars- hjceld verzocht onder de leden van de Ver., Naties de tekst van tie jongste Nederlandse rege ringsnota aan Indonesië te ver spreiden. In deze nota, die de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, weigerde te aanvaarden, werd geprotesteerd tegen de Indonesi sche infiltratie-activiteit in het gebied van Nederlands Nieuw- Guinea. BIN AKAO GEARRESTEERD Bin Akao, de 62-jarige voor ster van de uiterst rechtse „vaderlandslievende partij voor e«n groter Japan", is dinsdag te 'Sakio gearresteerd op beschuldi- ntofr van het aanzetten tot moord en pogingen tot moord en liet overtreden van de wet tot het tegengaan van geweld. De scholier, die in oktober j.l. de leider der Japanse socialisti sche partij Asanoema op een openbare bijeenkomst doodstak, om vervolgens in de gevangenis zelfmoord te plegen, was lid van Akao's partij. Ook de student, die de dienst bode van de echtgenote van de uitgever van een tijdschrift dood slak en haar meesteres verwond de, maakte deel uit van de „va derlandslievende partij voor een protor Japan". Deze student han delde uit protest tegen een in dit tijdschrift gepubliceerd verhaal, dat een denkbeeldige revolutie i» Japan beschreef, waarbij de leden der keizerlijke familie om het leven werden gebracht. De leiding van Akao's partij had na beide moorden verklaard dat de twee studenten uit de par- «l waren getreden, voordat zij de moorden hadden gepleegd. Verenigde Staten helpen Afrikaanse en Aziatische guerilleios opleiden Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft gis teren bevestigd dat de Ver. Sta len een speciale groep valscherm- lagers en specialisten in de kuenllastrijd hebben opgeleid, die tot taak krijgen in een acht tiental Afrikaanse en Aziatische tendon troepen op te leiden voor d» guerillastrijd. De Amerikaanse opleiders zul len niet zelf aan eventuele ge vechten deelnemen. In de betrokken achttien sta ten zijn thans regeringen aan het bewind, die de Ver. Staten vriendschappelijk gezind zijn, dhcli wier bestaan bedreigd kan worden door ondermijnende ac ties van guerillastrijders. Tsjombe verklaarde dinsdag middag op een persconferentie dat hij alle regeerders van Kon go, of zij nu de jure of de facto in ambt zijn, heeft uitgenodigd voor een rondetafelconferentie die 6 maart in Genève zal begin nen. Tsjombe verduidelijkte dat de uitnodiging betrekking heeft op Kasavoeboe, Kalotidji, Kasja- moera en Gizenga. Nadat de uitslag van de stem ming in de Veiligheidsraad be kend was geworden kwam de regering van Katanga dinsdag ochtend in spoedzitting bijeen. De algemene mobilisatie is afge kondigd „om leven en eigen dommen van blanken en zwar ten, die door het besluit van de Veiligheidsraad in gevaar zijn gebracht, te verdedigen". „Dit besluit is een oorlogsver klaring van de Verenigde Naties aan Katanga en de gehele vroe gere Belgische Kongo". Het be tekent dat ons land onder een neo-kolonialistisch bewind zal worden geplaatst. Het is een be dreiging van onze veiligheid en een flagrante inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van ons land, aldus Tsjombe. De kwestie Kongo dient door uitsluitend Afrikanen te worden opgelost. Tsjombe sprak de hoop uit dat bevriende Afrikaanse staten tussenbeide zullen komen om de uitvoering van dit besluit, „dat met voorbijgaan aan onze soevereiniteit is genomen", on mogelijk te maken. Ten aanzien van de conferentie in Genève zei Tsjombe niet te streven naar een groot aantal deelnemers met twijfelachtige mandaten. „Wij willen deze con ferentie beperken tot personen die werkelijke macht hebben". De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Katanga, Berendsen, heeft de regering van Tsjombe dinsdagochtend een nota van de. volkerenorganisatie overhandigd. ZoWc, <u: de zijde van de Verenigde Naties als van de Katangese autoriteiten wei gerde men zich uit te laten over de inhoud. De president van de „Mijn- staat" Zuid-Kasai. Kalondji, heeft de Veiligheidsraad een telegram gestuurd waarin hij zegt dat elke poging om in Zuid- Kasai een „militair bewind" te vestigen, zal worden beschouwd als „een oorlogsverklaring". De regering van Zuid-Kasai zorgt zelf voor de handhaving van orde en rust. Kalondji meent dat het vonnis van het tribunaal in Kakwanga - dat de zes Loemoemba-gezin- de politici ter dood veroordeelde in de raad niet op een onpar tijdige manier is behandeld. „Wij herinneren aan de honderden babies die in de kraamklinieken aan de bajonet werden geregen, aan de tienduizenden landgeno ten die zijn vermoord, aan de honderden meisjes die zijn ver kracht. Deze gruwelen die uit naam van do Verenigde Naties zijn begaan, mogen niet onge straft blijven". Het staatshoofd van Zuid-Ka sai zegt „met verbazing te heb ben kennis genomen van Ham- marskjoeld's zwijgen over de slachtpartijen in Stanlevstad, Boekavoe en Loeloeaburg". WEER RELLETJES IN BRUSSEL Studenten van de Brusselse universiteit hebben dinsdagmid dag, gesteund door collega's uit Leuven en Gent, betogingen ge houden voor de ambassades van de Sow.iet-Unie en de V. A. R., waarbij Chroesjtsjef en Nasser voor moordenaars werden uitgemaakt. Rijkswachters en leden van de gemeentepolitie wisten met behulp van traangasbommen en waterkanonnen te verhinderen, dat de studenten tot de ambas sadegebouwen doorgedrongen. Enige betogers en enkele gen darmes liepen verwondingen op. Het hoofd van de Katangese delegatie in Brussel, Masangoe, verklaarde dat zijn regering vastbesloten is „met de wapens alle pogingen van de Verenigde Naties om een nieuw koloniaal bewind te vestigen, te verhinde ren". iDe Verenigde Naties willen Katanga een nieuwe koloniale status opleggen door „ontwape ning van de Katangese orde dienst en terugtrekking van alle door Katanga gekozen medewer kers". Het Katangese kabinet heeft besloten ten koste van alles deze Europese medewerkers te handhaven. Tsjombe verklaarde op zijn persconferentie onder algemene mobilisatie in de eerste plaats burgerlijke mobilisatie te ver staan, d.w.z. de regering van Ka- tanga verwacht van iedereen dat hij op zijn post zal blijven, on verschillig welke instructies van niet-Katangese autoriteiten. Vreemdelingen, onder wie ook de Belgen, mogen zonder toestem ming van de regering het land niet verlaten. Gevraagd of de schuldigen aan de dood van Loemoemba zul len worden gestraft antwoordde Tsjombe dat „zij eerst moeten worden gevonden". Tsjombe beschouwt de troepen van de Verenigde Naties in Ka- tanga „in zekere zin" als vijan den. Gevraagd of hij ontwape ning van deze troepen voorstaat verklaarde Tsjombe eerst de tekst van de resolutie van de Veiligheidsraad te willen bestu deren. De conferentie in Genève die op dezelfde dag begint als de zitting van de algemene verga dering van de Verenigde Naties wordt hervat is bedoeld als voorbereiding van een ronde tafelconferentie. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Brusel heeft verklaard geen commentaar te kunnen leveren op het besluit van Tsjombe, af te zien van Belgische technische bijstand. Na een massa-bijeenkomst op Trafalgar Square in Londen heeft een menigte van vijfdui zend blanken en Afrikanen zon dagavond een felle demonstratie gehouden voor de Belgische am bassade in de Engelse hoofdstad naar aanleiding van de dood van de voormalige Kongolese pre mier Patriae Loemoemba. De Londense politie greep krachtdadig in (foto) om aan deze demonstratie een einde te maken. Er vielen heel wat ge wonden en er werden diverse arrestaties verricht. (Adv.) Noordstra»! 102 - Telefoon 3128 Terneuzen PRINSES BEATRIX BIJ TWEEDE-KAMER- VERGADERING Bij de aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer gis termiddag had Prinses Beatrix in de voorzittersioge plaats ge nomen. H. K. H. was in gezel schap van haar secretaresse, mejuffrouw mr. Wijnen. In de pause heeft de Prinses met Kamer- en fractievoorzit ters in cle rookzaal de thee ge bruikt. Daarna heeft zij nog een deel der vergadering bijge woond. Russische resolutie verworpen De Veiligheidsraad heeft gis ternacht de V. N.-troepen ge machtigd om geweld te gebrui ken om een burgeroorlog in Ktngo te voorkomen, doch heeft geweigerd een zelfde bevoegd heid te verlenen om een einde te maken aan het arresteren en vermoorden van Kongolese lei ders. De Raad verwierp op beslis sende wij ic een poging der Sow- jet-Unie om secretaris-generaal Hammarskjocld uit zijn ambt te doen ontslaan en alle V.N'.-troe- pen binnen dertig dagen uit Kongo te doen terugtrekken. De Sowjet-Unie maakte twee maal van haar veto-recht ge bruik om een Amerikaans voor stel om de raad kennis te doen nemen van „wreedheden en moorden" in verschillende delen \an Kongo, te torpederen. De Ver. Staten, Frankrijk, En geland, China en Turkije zetten dit betaald door zich van stem ming te onthouden over een resolutie waarin wordt gespro ken over incidenten in Leopold- stad, Katanga en Zuid-Kasai, zonder dat daarbij melding wordt gemaakt van politieke moorden en andere gewelddaden in Loe- moemba-gezinde centra als Stan- leystad. Als gevolg van deze onthou dingen kreeg deze door de V.A.R., Engeland heeft de Sowjet-Unie beschuldigd van het vervalsen i.e. het openbaar maken van een document dat een Engels kabi netstuk heet te zijn en publicatie daarvan in de Sowjet-pers. Zij doet een beroep op de Sovjet- regering te verklaren dat het do cument geen kabinetstuk is. Het document, dat deze maand in een brochure „De grote samen zwering tegen Afrika" werd ge publiceerd. moet aantonen dat Engeland streeft naar invloed in de federatie van Afrikaanse vak bonden, om de belangrijkste sec toren van de economie van <Je Afrikaanse landen te kunnen controleren en Amerikaanse in vloed in Afrika tegen te gaan. Dc federatie heeft ontkend de hand te hebben gehad in de openbaarmaking. Een woord voerder van de Engelse regering noemde het document „een be lachelijke vervalsing". In de vrijdag overhandigde nota betreurt de Engelse rege ring dat het Sow jet-persagent schap „Tass" en het partijorgaan „Prawda" dit document hebben gepubliceert op een wijze die suggereert dat het een kabinet stuk is. Ceylon en Liberië voorgestelde resolutie niet de zeven stemmen vóór, die nodig zijn om te wor den aangenomen. Et waren geen tegenstemmers. BELGISCHE HOUDING TEGENOVER RESOLUTIE VAN VEILIGHEIDSRAAD De Belgische regering staat gunstig tegenover de resolutie van de Veiligheidsraad over Kongo, zo heeft een woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken dinsdag ver klaard. Hij wees op het feit dat niet alleen Belgen maar ook militairen en raadgevers van andere nationaliteit, die niet deel uitmaken van de V. N„ het land moeten verlaten, waardoor de resolutie geen discriminatie inhoudt. België zal de resolutie helpen uitvoeren mits de V. N. niet staan op voorrang voor de terugtrekking van Belgen en de veiligheid gehandhaafd blijft. Mohammed Masnioecb Tu- ne'sische minister van Voorlich ting, heeft dinsdag van gedach ten gewisseld met president De Gaulle en de Franse minister var. Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. President Bourgui- ba. die in Zürich een medische behandeling ondergaat voor een keelkwaal. liet hij telefonisch weten, dat hij zeer optimistisch was over een spoedig tot stand komen van een ontmoeting tus sen de staatshoofden van Tu nesië en Frankrijk. Naar verluidt zou Bcurguiba aan het einde van deze week al naar Parijs komen. Het voor naamste onderwerp van ge sprek zal zeker de Algerijnse kwestie zijn en met name het openen van vredesonderhande lingen tussen De Gaulle en de leiders van de Algerijnse op standelingen. Het onder communistische leiding staande Franse vakver bond C.G.T., de algemene unie van Algerijnse arbeiders, de bond van Franse onderwijzers, de unie van Franse studenten en de organisatie van Algerijnse studenten hebben zich dinsdag gevoegd bij hen, die pleiten voor rechtstreeks overleg tus sen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering van Feihat Abbas. WORDT BORGWARD WAPENF ABRIKANT? Deskundigen achten het moge lijk dat de Borgward-bedrijven zullep werden ingeschakeld voor de nieuwe Westduitse wapenpro- duk'.ie, welke volgens een mede deling van de Duitse minister van Defensie, F. J. Strauss, tegen het eind van het jaar ter hand zal worden genomen. Een „zeer aanzienlijke" opdracht van het. ministerie van Defensie zou een grote bijdrage betekenen voor een snelle sanering van 't Borg- ward-concern. Volgens andere speculaties zou den de Borgwardfabrieken een soort samenwerking kunnen be ginnen met de Bayerische Moto- renwerke fB.M.W.). Vóór het einde van de week zal officieel het tijdstip en de plaats van samenkomst van de ontmoeting van De Gaulle en Rourguiba worden bekendge maakt. De bijeenkomst zou in Rambcuillet worden gehouden. ALGERIE Ai;--erijn.se opstandelingen heb- zr. maandagavond een aantal Franse stellingen aan de Tunesi sche grens aangevallen, zo wordt -r. doorgaans netrouwbare krin gen in Algiers meegedeeld. Van KENNEDY NAAR CANADA President Kennedy gaat vóór midden juni naar Canada waar hij een gemeenschappelijke zit ting van het parlement in Otta wa zal toespreken. Het beaoei is op uitnodiging van premier Diefenbaker met wie Kennedy maandag jl. in Washington be sprekingen voerde. Dit is door het Witte Huis meegedeeld. vangen genomen. De V. N.-woordvoerder in Leopoldstad heeft dinsdagmor gen verklaard, dat behalve de zes officieel toegegeven execu ties in Bakwanga, ook Jacques Loembala. destijds staatssecre taris in het kabinet-Loemoem- ba, en vijf andere gevangen ge houden politieke leiders in Ba kwanga zouden zijn geëxecu teerd. Rajeshwar Dayal, de speciale V. N.-vertegenwoordiger in Kongo, heeft aan premier Ileo om een volledige lijst van ge vangengehouden politieke lei ders gevraagd en de autoritei ten in Oostprovincie gewaar schuwd te waken tegen geweld dadigheden als represailles voor de doodvonnissen In Bakwanga. De Verenigde Naties maken zich ernstig ongerust over het lot van de in Stanleystad ge vangen gehouden politieke fi guren, aldus de woordvoerder verder. Hij kon echter geen be vestiging geven van de geruch ten volgens welke senator Son- golc, acht tegenstanders van Loemoemba en vier officieren, onder wie een kolonel, die in Stanleystad. worden gevangen gehouden, na de bekèndmtfcing der executies in Zuid-Kasai ter dood zouden zijn gebracht. De minister van Binnenlandse Zaken van de regering-Ileo, Adoela, heeft op zijn woord van eer verklaard, dat zijn regering volkomen onkundig was van het drama in Bakwanga. Hij protesteerde, uit naam van de regering en alle Kongolezen, fel tegen de door de autoritei ten in Bakwanga gevolgde pro cedure, die in strijd is met de rechten van de mens. De minister zei, dat een onderzoek wordt ingesteld en dat voortaan alleen arrestaties zullen kunnen worden verricht op last van het parket of op zijn orders. NASSER BESCHULDIGT DE VER. STATEN President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek. hoeft dinsdag in esn toespraak een groep van twintig, die door j ,-,ot een menigta in Damascus de onder stroom staande versper- vs-kloard dat de V. S. de mede- ringen wilden breken, werden e-pllchtigheid van Kasavoeboe in veertic-n gedood. Vi.if werden gc de moord op Lcemoemba zijn. daar zij hem als president van Kongc blijven erkennen en j steunen. Het imperialisme is de Adv.I schuld vain de gebeurtenissen in Kongo maar de V. A. j-t. zal d*ae löpjbliek en allo and ere Afri kaanse landen helpen, aüas Nasser, die sprak ter gelsg&G- heid van do derde jaardag vasn dc Syrisch-Egyptisehe eenheid. DE POSITIE VAN HAMMARSKJOELD De Bulgaarse en do Ockrainsr delegatie naar de Ver. Naties hebben in boodschappen aan cri Voorzitter van de Veiligheids raad laten weten, dat hun rege ringen Dag Hammerskjoeld niet langer als secretaris-generaal erkennen. I resident Sylvanus Glymptio van Togo gaf daarentegen in een telegram aan HammarskjoeW uiting aan het vertrouwen vtun zijn regering in de secretaris generaal. 't helpt en 't lt l.ekkei», .REgBAkÖ ROOSêNDAAL rustig weer met oostelijke win- tl.u: De mist, welke zich vooral in de nacht en vroege ochtend vormt, loste in ons land niet op ten noorden van de lijn Amster damHengelo. Wel ging zij daar plaatselijk in laaghangen de bewolking over, maar de zonnestraling werd toch zover getemperd dat de temperaturen op vele plaatsen niet hoger Het hogedrukgebied dat reeds kwamen dan 4 tot 5 graden, ter- verscheidene dagen het weer- wijl tsn zuiden van deze lijn by ■beeld in Europa beheerst heeft zonnig weer 8 tot 11 graden zich met zijn zwaartepunt te-1 werd bereikt ruggetrokken naar de ZwarteGisteravond breidde de laag- Zee. Een uitloper ervan reikt hangende bewolking en demist naar Scandinavië en de Noord-zich weer uit, en vermoedelijk Doze veroorzaakt bij onszullen er vandaag opnieuw delen in ons land zijn waar zon net niet voldoende kracht kan ontplooien om de vochtige laag te doen verdampen. Daar zal het dan niet warmer war den dan ongeveer 5 graden, ter wijl op plaatsen waar de «on wel doorbreekt het kwik weer tot ongeveer 10 graden kan op lopen. De depressie-activiteit op de Oceaan beperkt zich tot het zeegebied bij IJsland en breidt zich maar nauwelijks in de richting van de Britse eilanden uit. WOENSDAG 22 FEBRUARI Brcskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.48 7.23 8.03 8.13 n.m. 7.24 7.59 8.39 8.49 70N op Fcbr. 22 7.42 23 7.40 24 7.38 25 7.36 :on onder 18.0C 18.08 18.10 18.12 MAAN op onder 11.22 11.58 12.41 13.28 1.46 2.48 3.44 4.35 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Weinig verandering. Droog weer met aanvankelijk nog mist of laaghangende bewol king, maar in de middag op vele plaatsen zonnig weer met maxi mum-temperaturen van 8 tot 10 graden. Waar de bewolking of mist niet optrekt maxima van 4 tot 6 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1