*NDAERT Optiek DE KWESTIE NIEUW-GUINEA I De Nederlandse regering ziet op het ogenblik geen aanleiding de aandacht van de Veiligheidsraad te vra gen voor de situatie rond nieuvv-Guinea. Zij sluit ech ter geenszins uit, dat dit te leniger tijd wenselijk of noodzakelijk zou kunnen orden. Belgisch Parlement ontbonden Veiligheidsraad moet snel een oplossing vinden Minister Luns vreest Duits- Frans overwicht in de E.E.G. Weeroverzicht en HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT IIAALZAAK EN :en MANNAERT V ook van gedachte gewisseld met I leiders van de Algerijnse op- I standelingen Enorm oog op het heelal Telefoon 221 5 l*BanKt*-ing on aounnen.ent: ferneuzen ur»nfdredacteui 1. van dt Seinde DlreCtRUedactie-adres Noordstraat 55-57 Administratie-adres: Smidswa) Peletoon 2073 Olroru.nmei 38150 „„tcnriis- 16, - per kwartaal; per Abonnementsi j ^,eek 4g ct L,0sse nrs 9 ct. -leaaiM f2.—! Per DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5222 Verschijnt dagelijks - Uitgeelstei N. V v/h Firma P J van de -Sande. lerneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pel advertentie f 2.25 Rubriek Kleine Advertenties igéén handels advertenties): 5 regels f 1.— iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven ondei nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummeizaterdags 10 imr Engelse merk ÏOP 159,75 compleet 177,25 compleet 199,75 compleet ION 2220 - TERNEüZtN" ezonde beweging S5Z Cl in ■n, Frans Halslaan 28. Mid- ouwen. rokken: A. D. Baldee, woon- bij Louisastr., naar Hoog- F. T. M. Schoof, Pierssens- •tr. 37, naar Wostdorpe: wed- H. van Boven-van Wijk. amplaan 112, naar Schic- H. F. Spaas, Leeuwenlaan ir Brussel; L. A. Geers, Me- 2, naar Ede; P. L. M. Ver- in, Hondiusstr. 2, naar Delft. OUTER VERDRONKEN Jrachten is vrijdagmiddag :eks kwart over vijf het meisje Sjoeke Bouma i" acht dichtbij de ouderlijke g verdronken, kind, dat bij het spelen vrij diepe water langs de e Zoom moet zijn geraakt, door een buurvrouw ont- Het is nog naar het zieken- ervoerd, maar de levens- bleken reeds te zijn ge- Het meisje was de .iong een gezin van drie kin DE ALGERIJNSE KWESTIE President De Gaulle zal van aap Mohamed Masmoudi, de 'unesische minister van Voor lichting, in zijn ambtswoning JMbntvangen zo heeft een Tunesi- scla woordvoerder maandag savond in Parijs bekendgemaakt Verwacht wordt, dat net staatshoofd en de minister dan de datum en andere bijzonder- heden van een bezoek van I president Bourguiba aan De Gaulle zullen regelen. Dit be- J zoek zal mogelijk de inleiumg I vormen op rechtstreekse onder- handelingen tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse re- Hgering. I Minister Masmoudi kwam zondagavond in Parijs aan, na- dat hij in Zurich aan president I Bourguiba verslag had uitge- bracht over een eerdere ont- I moeting met president De Gaulle. V Over deze ontmoeting heeft hij Volgens doorgaans welinge- I lichte kringen in Parijs zal de I komst van Bourguiba beteke nen, dat De Gaulle en Ferhat Abbas, de leider der voorlopige Algerijnse regering, reeds in het geheim zijn overeengekomen, dat zij spoedig een ontmoeting zullen hebben. Intussen hebben echter func- I tionarissen van Abba's regering F. in Tunis esn bericht tegenge- I sproken, als zou de voorlopige regering al rechtstreeks kontakt I hebben gehad met de Franse regering. riet belangrijkste punt dat al spoedig bij een ontmoeting van De Gaulle en Abbas ter sprake zal komen is de vraag, of de opstandelingen zullen instem- I men met een nauwe associatie van Algerië met Frankrijk vóór- I dat het Algerijnse volk zich in I een referendum over zijn toe- komst zal hebben uitgesproken. Aldus prof. De Qua, mede na mens minister Luns, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Burger (Arb.L De regering is van oordeel, zo zegt de heer De Qua, dat de tus sen de Sowjet-Unie en Indonesië gesloten overeenkomst tot leve ring van wapens aan laatstge noemd land en de publiciteits campagne, waarmee deze over eenkomst is omgeven, erop zijn gericht de indruk te wekken, dat Indonesië meer dan tot dusverre rekening houdt met de mogelijk heid om met militaire middelen zijn onrechtmatige aanspraken op Nieuw-Guinea kracht bij te zetten. In antwoord op de vraag van de heer Burger of de regering ar niet van overtuigd is, dat een beleid is geboden dat de steun verwerft van bevriende mogend heden in of met belangen in het Verre Oosten en de Pacific (ook in geval van een open conflict, wijst de heer De Qua 'op herhaal de verklaringen terzake in de Staten-Generaal. De regering heeft bij haar boven omschreven beleid aanzienlijke steun onder vonden van bevriende landen. De -egering heeft nimmer twijfel laten bestaan aan haar bereid heid alles te doen, wat, met in achtneming van haar verplich tingen ten aanzien van de bevol king van Nederlands Nieuw-Gui nea, mogelijk is om zodanig con flict te voorkomen. Mocht de regering zich eens tot de Veiligheidsraad wenden, dan zal zij daarbij, met als uit gangspunt de verklaring inzake Nederlands Nieuw-Guinea van de minister van Buitenlandse Zaken van 4 oktober 1960 in de vijftien de algemene vergadering der Verenigde Naties, naar gelang van de omstandigheden gebruik maken van de middelen en moge lijkheden, welke binnen het kader van het handvest ter be schikking staan. HET VLIEGTUIG- INCIDENT BI] DE THAILANDS- B1RMAANSE GRENS Volgens Birmaanse legerkrin- gen heeft Thailand geweigerd aan Birma toestemming te geven voor een onderzoek van het vier motorige vliegtuig, dat vorige week woensdag na een lucht gevecht met Birmaanse jacht vliegtuigen, op Thailands grond gebied is neergestort. Voorts verklaarden deze krin gen, dat nationalistisch-Chinese troepen, die zich op het Birmaan se gebied schuil houden, de'be wapening en munitie, die het vliegtuig aan boord had, daaruit zouden hebben verwijderd. Het Birmaanse ministerie van Defensie heeft zich bereid ver klaard aan de Amerikaanse am bassadeur in Rangoon wapens van Amerikaanse makelij te Laten zien, die op nationalistisch- Chinese troepen op Birmaans ge bied zijn buitgemaakt. Volgens nationalistisch-Chinese kringen op Formosa, was het neergestorte toestel een onbe wapend chartervliegtuig, dat voorraden afwierp voor nationa listisch-Chinese ..vluchtelingen". SOKOLOFSKY OVER DE SOWJET- STRIJDKRACHTEN Eenheden met strategische raketten zijn het voornaamste onderdeel van de Sowjet-strijd- krachten geworden. Dit heeft maarschalk Sokolofsky, stafchef van het leger en onderminister van Defensie, maandag in een vraaggesprek met het persbu reau Tetss verklaard, naar aanlei ding van de 43-ste jaardag van het Sowjet-leger en de marine op donderdag. De Sowjet-strijdkrachten heb ben een „weergaloos hoog peil „van militaire paraatheid bereikt. De reorganisatie en de heruitrus- ling met nieuwe wapens zijn in het leger en in de marine vol tooid. Koning Boudewijn heeft geweigerd het door de libe rale ministers gevraagde ontslag te verlenen. De vorst heeft voorts maandag het besluit getekend, waar bij de Belgische volksver tegenwoordiging wordt ont bonden. Van regeringszijde wordt vernomen dat de algemene verkiezingen .26 maart a.s zullen worden gehouden. De liberale ministers besloten vrijdag j.l. hun ontslag aan te bieden, nadat hun Katholieke collega's hadden verklaard dat zij de verhoogde belastingen, waarin de door het parlement aanvaarde versoberingswet voor ziet, vóór de komende algemene verkiezingen wilden invoeren, doch de bepalingen, die voorzien in een vermindering der sociale voorzieningen, en wel met name van de werkeloosheidsuitkering, eerst daarna. De liberalen hadden verklaard dat zij de ondertekening der be sluiten voor de uitvoering van de versoberingswet voor onbepaal de tijden zouden tegenhouden, in dien koning Boudewijn hun ont slagaanvragen zou weigeren. Van regeringszijde wordt ver nomen, dat thans een compro- misoplosing is bereikt, waarbij niet slechts het parlement is ont bonden en de datum der komen de algemene verkiezingen be paald, doch die ook voorziet in een tijdelijke opschorting van alle bepalingen der versoberingswet, welke vrijdag j.l. tot menings verschil in de Katholiek-liberale Dit is de enorme radio-telescoop van het Milliard radio-observa torium van de. universiteit van Cambridge, welke vermoedelijk de sterkste ter wereld is. Met deze telescoop hebben zes En gelse geleerden onder leiding van prof. Martin Ryle, negen jaar gewerkt alvorens tot de conclusie te komen, dat het heel al moet zijn ontstaan bij een ge weldige explosie van materiaal, miljarden jaren geleden, en dat het zich nog steeds uitbreidt. Volgens deze geleerden zal het heelal niet eindeloos bestaan, maar eens ten einde lopen. coalitie-regering-Eyskens aan leiding hebben gegeven. Naar verluidt had baron Kron- acker zijn mede-liberalen over reed hun ontslagaanvrage in te trekken op voorwaarde dat de Katholieken de maatregelen voor hogere belastingen opschorten. De Katholieken stemden hiermee in en zo werd een compromis be reikt. Het thans ontbonden parle ment was op 1 juni 1958 geko zen. De Kamer bestond uit 104 CVP-leden, 84 socialisten, 21 liberalen, twee communisten en een lid van de volksunie, in totaal 212 volksvertegenwoordigers. De Senaat was samengesteld uit 91 CVP-leden, 65 socialisten, 18 liberalen en een communist, in totaal 175 leden. Premier Eyskens zei op een persconferentie dat dë regering ondanks de ontbinding van het parlement al het mogelijke zal doen om de uitvoering van de Eenheidswet te verwezenlijken, daar deze fundamenteel is voor het economisch herstel. Alle ministers nemen aan de rege ringsactiviteit deel. Aan de ko ning is nog niet gevraagd uit voeringsmaatregelen van de Eenheidswet te tekenen. COMPLOT TEGEN REGERING VAN VENEZUELA In Caracas is een samen zwering tegen de regering van president Beancourt ontdekt. De deelnemers zijn gearresteerd, aldus is in de Venezolaanse hoofdstad meegedeeld. BOEK VOOR H. M. DE KONINGIN Door het dagelijks bestuur van de stichting „Indië in de tweede wereldoorlog", de heren prof. dr. I. J. Brugmans, drs. H. J. Man- schot en mr. C. W. A. Abbenhuis is maandagochtend op paleis Soestdijk aan Hare Majesteit de Koningin een luxe exemplaar van het hoek „Nederlands-Indië onder Japanse bezetting'' aange boden. EIS TEGEN LAGA1LLARDE De openbare aanklager in het barricadenproces in Parijs heeft maandag twintig jaar gevange i nisstraf tegen Pierre Lagaillarde geëist. De openbare aanklager eiste voorts levenslange gevangenis straf voor Robert Martel, die bij verstek wordt berecht, en vier jaar voor de voormalige afge vaardigde Jean Maurice Demar- uet. Lagaillarde, een der twee lei ders van de mislukte kolonisten- opstand in Algiers, in januari 1960, verblijft thans in Spanje. In totaal zijn er negentien be klaagden, van wie er zes bij ver stek worden berecht. Zij worden beschuldigd van activiteit tegen de veiligheid van de staat. Joseph Ortiz, de andere kolonistenleider, wordt bovendien nog beschuldigd van moord. De openbare aankla ger heeft reeds de doodstraf tegen hem geëist. Volgens de jongste berichten was hij op de Balearen. DE TOESTAND IN KONGO Vier militairen en een burger maakten zich de zondagnacht meester van de studio's en instal laties van radio-Rumbos, en dwong het personeel een band opname uit te zenden volgens welke de regering was omverge worpen. De nationale garde be zette een kwartier later het radiostation, aldus een medede ling van het ministerie van Bin landse Zaken. Voorts hebben militairen ge tracht zich meester te maken van de kazerne van de militaire politie en de militaire academie van Caracas. Zij werden spoedig overmeesterd. In het gehele land is het rustig. Circa dertig personen zijn gear resteerd. De leider van de mislukte op stand was kolonel Edito Ramirez, die 2 weken geleden als directeur van de militaire academie was ontslagen, omdat men hem van deelneming aan een samenzwe ring verdacht. .Minister Luns heeft dinsdag in een vraaggesprek met een ver slaggever van de „Deutsche Zei- tung" ook weer uiting gegeven aan zijn vrees voor een overwicht van Frankrijk en West-Duits- land in de E. E. G. Minister Luns wees er voorts op dat de tot nu toe goede ver houding tussen Bonn en Den Haag wel iets vertroebeld is door de wel opvallend vriendelij ke gebaren van de bondsrepu bliek tegenover Indonesië en wei in het bijzonder door de uitnodi ging aan president Soekarno voor een bezoek aan West- Duitsland. Wat betreft de conferentie van de regeringsleiders der E. E. G.- landen in Parijs, zei de minister dat de Nederlandse regering op goede gronden van mening is dat er vóór het begin van de confe rentie een soort van „gentle man's agreement" bestond. Krachtens deze overeenkomst mochten de regeringsleiders wel iswaar uitvoerig over de nog niet schriftelijke vastgestelde plannen van president De Gaulle praten, maar geen besluit nemen. Volgens minister Luns heeft men zich aan deze afspraak niet gehouden. De minister legde er de nadruk op, dat vriendschap tussen Frankrijk en W.-Duitsland voor samenwerking in Europees ver band zijns inziens noodzakelijk is. Hij achtte het echter aan twijfel onderhevig of een gesprek onder vier ogen op de dag vóór de con ferentie van de zes wel een juis te procedure is. En dit in het bij zonder omdat Adenauer en De Gaulle na hun overleg aan de conferentietafel verschenen zon der van te voren contact te heb ben opgenomen met de overige deelnemers. Minister Luns vreesde dat deze procedure ook weer gevolgd' zal worden bij de komende conferen tie in Bonn op 19 mei. De minister kantte zich tegen de poging om de integratie-idee te vervangen door het denkbeeld van een confederatie, met andere woorden door een bondgenoot schap in oude stijl. Nederland ?n dë andere deelnemers zouden hun bewegingsvrijheid voor een groot deel verliezen als de sterkste bondgenoten het eens zouden zijn. Bij een economische splitsing zou dan nog een politieke komen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft maandag bij de opening van de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad meegedeeld dat zes Loemoembagezinde politici in de „Mijnstaat' Zuid-Kasai zijn vermoord. Zij waren in Leopoldstad gevangen genomen en naar Bakwanga, de hoofdstad van den Mijnstaat overge bracht. De zes terechtgestelden zijn: Jean-Pierre Fiant, ex-president van de Oostprovincie; majoor Jacques Fataki, ex-bevelhebber van de gendarmerie in deze pro vincie; Gilbert Nzoezi. de 22-jari- ge leidei van de Loemoembisti sche jeugdbeweging; Christophe Moezoengoe, Pierre Leopold Elen gesa en Jangara. Gregoire Kamenge, die minis ter in de eerste regering-Loe- mcemba geweest is, kreeg vijf jaar gevangenisstraf. Finant en Fataki werden al in oktober van het vorig jaar in Leopoldstad ge arresteerd. Moezoengoe was door Loe moemba aangesteld als hoofd van de politie. Hij verdween uit :jn bureau vlak tegenover Loe- mcemba's ambtswoning in Leo poldstad toen Moboetoes solda ten hem wilden arresteren. Elen- gesa studeerde in Moskou tot de dag waarop Kongo onafhankelijk werd. Hij schreef in Moskou ver scheidene artikelen voor de „Prawda" en sprak ook voor radio-Moskou. In Leopoldstad heeft men het nieuws van de terechtstelling der zes Kongolese politici vernomen via een telegram van André Een hardnekkige mist hand haafde zich het afgelopen et maal vooral in Zeeland en in het noorden van het land, ter- wij zij elders in laaghangende bewolking overging. Alleen in Brabant en Limburg brak de zon geruime tijd door, in tegen stelling dus tot zondag toen het weerbeeld in ons land vrijwel omgekeerd was. DINSDAG 21 FEBRUARI v.m. n.m. Lreskens 6.01 6.32 T erneuzen 6.36 7.07 Hansweert 7.16 7.47 Walsoorden 7.26 7.57 ZON op onder Febr. 21 7.44 22 7.42 23 7.40 24 7.38 MAAN op onder 18.04 18.06 18.08 18.10 10.49 11.22 11.58 12.41 0.40 1.46 2.48 3.44 In het zuiden liep het kwik nog tot omstreeks 10 graden op. evenals plaatselijk in Duitsland, waar mist en wolken in de daar aanwezige drogere lucht ook verdwenen. Het grote hogedruk- gebied, dat het rustige weer beeld veroorzaakt, trekt lang zaam weg in de richting van de Balkan, zodat er nu een zwakke wind uit oostelijke richtingen kan gaan waaien. Hierdoor zal de drogere lucht geleidelijk ook over ons land uitstromen, waar door de kans op opklaringen geleidelijk stijgt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Afnemende mistkansen. Droog weer met in de ochtend nog op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking maar in de middag meer opklaringen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen en maximum temperaturen van 6 tot 10 graden. Kabaja, minister van Justitie in de regering van Kalondji. Kalondji is de man, die zich zelf tot heerser van de Mijnstaat in Zuid-Kaisai heeft uitgeroepen en die een van de verbitterdste vijanden van Loemoemba ge weest is. In het telegram werd geen mel ding gemaakt van de beschuldi gingen tegen des zes, nóch hoe en wanneer zij terechtgesteld zijn. Hammarskjoeld zei een tele gram van zijn vertegenwoordiger in Kongo, Dayal, te hebben ont vangen. Dayal is „door degene die zich minister van Justitie van Zuid-Kasai noemt" op de hoogte gesteld van de terechtstelling van de zes politici. Hammarskjoeld zei dit nieuws „met weerzin en ver ontwaardiging" bekend te ma ken. „Het is ontoelaatbaar dat de rechten die de Verenigde Naties verdedigen met de voe ten worden getreden in een land dat bijstand van de volk? renorganisatie ontvangt". Dayal had het afgelopen week einde de deportatie van de zes reeds gerapporteerd, en Ham marskjoeld heeft Kasavoeboe verzocht de mannen naar Leo poldstad te laten terugkeren. Het is thans aan de raad om te beslissen welke maatregelen met betrekking tot Kongo en de verschillende tegenover elkaar staande groepen in dit land moe ten worden genomen, aldus Hammarskjoeld. De vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie, Zorin, verklaarde dat men thans niet langer kan streven naar verzoening met een regime ,.dat de nationale kaders van Kongo uitmoordt". Zorin zei dat de vrees, die hij vrijdag had uitgesproken toen men besloot de zitting tot maan dag te verdagen, was bewaarheid „Door elke dag uitstel voelt het terroristische bewind dat thans in Leopoldstad en Katanga woedt zich minder gebonden". „Wanneer de Verenigde Na ties bij hun passieve houding volharden, en geen beslissende maatregelen nemen tegen de Belgische agressie, tegen de handlangers en lakeien van de Belgen, zullen nog meer slacht offers vallen en zal Kongo in een catastrofe worden gestort." „De recente gebeurtenissen be vestigen hetgeen de Sowjet-Unie ten aanzien van Hammarskjoeld heeft opgemerktZijn mooie woorden over menselijkheden de rechten van de mens ontheffen hem niet van zijn zware verant woordelijkheid voor het uitroeien van de leiders van Kongo". De afgevaardigde van Liberia, Padmore, stelde voor de zitting tot 21.00 uur Ned. tijd te schor sen om de afgevaardigden ge legenheid te geven zich over de nieuwe ontwikkeling te beraden. Dit voorstel werd door Zorin en de Amerikaanse afgevaardigde, Stevenson, gesteund, Stevenson sprak zijn „veront waardiging, afschuw en weerzin over geweldpleging en barbaars heid" uit. „Het is thans eens te meer noodzakelijk een oplossing te vinden voor het probleem Kongo". Zorin verklaarde naar aanlei ding van het voorstel om het debat te schorsen dat elke ver traging bij het nemen van „radi cale besluiten" „verschrikkelijke gevolgen" kan hebben. Ook de Franse gedelegeerde, Armand Berard, sprak zijn ver ontwaardiging uit over de nieu we moord en verklaarde zich voorstander van schorsing. Nadat de afgevaardigden van Engeland en nationalistisch China, sir Pa trick Dean en dr. Tingfu Tsiang. zich hierbij hadden aangesloten, werd de zitting geschorst. Hammarskjoeld protesteert hij Kasavoeboe Hammarskjoeld heeft bij Ka savoeboe geprotesteerd tegen de arrestatie van Loemoemba-ge- zinde politici in Leopoldstad en hun deportatie naar de „Mijn staat" Zuid-Kasai. Hammarskjoeld zegt in oen brief aan het Kongolese staats hoofd van zijn vertegenwoordiger in Kongo, Dayal, te hebben ver nomen dat ten minste zes politici' zijn gedeporteerd. „Volgens niet oo waarheid te toetsen geruchten zijn verscheidene gedeporteerde politici na hun aankomst in Ba- wkanga vermoord", j „In het licht van dc recente moord op Loemoemba en zijn collega's in Katanga moeten deze arrestaties grote bezorgdheid wekken. De situatie is bijzonder ernstig en als staatshoofd dient u onmiddellijk maatregelen te nemen opdat de arrestanten wor den teruggebracht". Hammar skjoeld noemt deze „geheime en willekeurige arrestaties" een flagrante schending van de recn- ten van de mens. Dayal verklaarde maandag op een persconferentie dat de voor uitzichten voor de gevangenen somber zijn. Kasavoeboe, premier Ileo en het hoofd van de „Mijn staat", Kalondji, hebben zijn ver zoeken om inlichtingen over de gevangenen niet beantwoord. Dayal zei voorts dat de opper bevelhebber van de V. N.-troepen in Kongo, generaal McKeown. vandaag een onderhoud zal heb ben met generaal Moboetoe om te trachten een offensief tegen de provincies waar volgelingen van Loemoemba de macht heb ben af te wenden. Wellicht zal generaal McKeown ook een on derhoud hebben met de opperbe velhebber van de Loemoemba gezinde troepen in Stanleystad, generaal Loendoela. Van de zijde van de Verenigde Naties in Leopoldstad is verno men dat in de provincie Kivoe verscheidene Europeanen zijn ge arresteerd en afgesanseld. Bij zonderheden zijn ni§t bekend. President Tsjombe heeft Ham marskjoeld geschreven dat een zeer gevaarlijke situatie zal ontstaan wanneer diens plan nen om alle Kongolese troepen te ontwapenen en het Belgische personeel uit Kongo terug te trekken worden uitgevoerd Hij waarschuwt dat in dat ge val „de gehele bevolking van Katanga" in opstand zal komen. Tsjombe meent dat Hammar skjoeld niet goed is ingelicht en suggereert dat zijn vertegen woordiger in Elisabethstad, Berendsen, hiervoor de verant woordelijkheid draagt.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1