UIT DE PROVINCIE DE GROENE HEL Henk van der Grift wereldkampioen op de schaats S C F N D A TERNEUZEN HOEK. OTHENE. SAS VAN GENT. SLUISKIL SLUIS- Rudie Liehreehts derde in het eindklassement IJZEN DUKE- ZUIDZANDE HULST. ENGELSE OESTERPROEF IN HET VEERSE GAT GAAT DOOR. De Regering heeft besloten tot de aanleg van een bassin voor do oestercuituur in het Veerse Gat en tot het nemen van proeven op praktijkschaal voor kunstmatige oesterteelt. Deze beslissing is mede na mens de minister van Verkeer en Waterstaat bekend gemaakt in een brief van minister Marij- nen aan de Staten-Generaal. De kosten voor de aanleg van het proefbekken zullen in de be groting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat worden opgenomen voor 1962 en volgen de jaren, terwijl de gelden voor de proeven op de begroting van liet ministerie van Landbouw en Visserij zullen worden opge voerd. Met de werken in het Veerse Gat zal dan in 1962 een aanvang worden gemaakt. Verwacht wordt, dat omstreeks het einde van 1964 het bekken geschikt is voor de proefnemingen. In de periode 19641969 zal dan moeten blijken of de ver wachtingen over de oesterteelt in een afgesloten ruimte zijn te ver werkelijken. Gelet op de (5-jarige) .cyclus van de oesterteelt, zal pas om streeks 1970 bekend' kunnen zijn in hoeverre een technisch en onomisch verantwoorde oester teelt in een afgesloten bekken mogelijk kan zijn. Verder wenst de Regering de handen volkomen vrij te houden met betrekking tot de vraag of te zijner tijd ook in de Grevelin- ;en een bassin voor de oester teelt zal worden aangelegd. DE MOSSELCULTUUR. De proef in het Veerse Gat oiedt tevens de gelegenheid voor' het zoeken naar de beste oplos sing voor het verwateren van mosselen. De proef met kunst matige verwatering van mosse len in het Veerse Gat loopt ech ter niet vooruit op de vraag, w aar uiteindelijk de verwatering zal geschieden. SCHADEREGELING VISSERS DELTAGEBIED. Vooruitlopend op de definitieve ■whaderegenng krachtens artikel S van de Deltawet heeft de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid voor de vissers van Veere en Arnemui- den, die de garnalenvisserij be oefenen in de binnenkort af te sluiten Zandkreek en het Veerse- gat, de zelf.standigenregeling nigszins verruimd. Dit komt in "toofdzaak hierop neer, dat de ge meenten per 1 lebruari de uitke ringen aan de vissers voor hon derd procent van het rijk vergoed krijgen. Voor andere zelfstandi gen, die. aanspraak maken op de toepassing van de zelfstandigen regeling bedraagt dit percentage slechts 75 In het Verenigingsgebouw van Arnemuiden is zaterdagmiddag ?en bijeenkomst gehouden, waar op de heer Th. C. J. van der 'alk, rijksconsulent distriet Zuid oor sociale bijstand en comple mentaire ar beidsvoorziening, een. toelichting heeft gegeven op de speciaal voor de garnalenvissers aangebrachte uitbreidingen. De verruiming van de regeling is ge- baseerd op liet door de commis sie cx artikel 8 Deltawet uitge brachte interimadvies, waarin onder meer wordt aanbevolen de wettelijke voorzieningen voor de kredietverlening, de omscholing, de migratie en dergelijke op de sissers van toepassing te verkla ren en te voorzien in uitbreiding van de z.g. zelfstandigen-rege ling, de „sociaal-economische voorzieningen voor zelfstandi gen", bij het tijdelijk of voor goed staken van de visserij. Om voor deze bijzondere verruimingen in aanmerking te komen dienen de vissers in 1960 de haven van Vee- re overwegend als thuishaven te hebben gebruikt. Zijn zij deelvis- sers, dan moeten zij sinds janua ri 1958 in deze deelvisserij werk zaam zijn geweest en eveneens Veere als thuishaven hebben ge had. De uitbreiding van de zelf standigen-regeling houdt tevens in, dat de vissers krediet kunnen krijgen tfoor de aanschaf van nieuwe motoren, wanneer van de normale kredietvoorzieningen geen gebruik kan worden ge maakt. Hoofddoel van de verrui ming ;s het herstel, of het be houd van de huidige maatschap pelQke positie der vissers, aldus de heer Van der Valk. In beide plaatsen zal een com missie vvorden ingesteld. Behalve de burgemeester, die ambtshalve voorzitter is, zullen hierin zitting hebben een vertegenwoordiger van de visserij-inspectie, van So ciale Zaken, van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, het Visse- rijschap en het Arbeidsbureau. Vermist klipperschip terecht. Zaterdagavond werd op de Westerschelde het 160 ton meten de klipperschip „Maria" van schipper Verhoeve uit Putters- hoek vermist. Dit schip, geladen met schuimaarde, was samen met de lege motorspits „Nellie", schipper Ooms uit Oude-Tonge, van Terneuzen vertrokken naar Hansweert. In het Gat van Osse- nisse misten beide schepen een scheidingston en liepen op de al daar gelegen plaat aan de grond. De lege motorspits wist echter op eigen kracht weer vlot te ko men en sloeg daarna onmiddel lijk alarm. Daarop voeren de sleepboten „Holland" en „Schel de" van Terneuzen uit. Hoe deze slepers met hun ra darinstallaties ook zochten, het klipperschip bleef onvindbaar. Men besloot de morgen af te wachten en dan met dachtlicnt het zoeken voort te zetten. Zondagochtend bleek, dat het klipperschip inderdaad de hele nacht op genoemde zandplaat aan de grond gezetten, maar kwam bij hoog water op eigen kracht weer vlot, en vervolgde haar weg Jubileumavond 30-jarig bestaan N.C.L.B. afd. Hoek Vrijdagavond vierde de afd. Hoek van de N.C.L.B. onder gro te belangstelling haar 30-jarig be staan in de Cnr. school op de Knol. De jubileum-avond was tevens ook de jaarvergadering voor de ze afdeling. De voorzitter, de heer P. de Bok, stelde voor deze avond te beginnen met het zin gen van Ps. Id vers 1 en 4. Ver volgens las hij een gedeelte uit Prediker 11 en ging daarna voor in gebed. In zijn daarop volgend wel komstwoord heette hij in het bij zonder welkom de heer Minnaard te Goes, hoofdbestuurslid. De voorzitter hield zijn jubileumrede naar aanleiding van' een gedeelte uit Prediker 11 vers 4 en 6, waar in hij o.m. opmerkte: „Laat het aan U en mij te zien zijn, dat wij Christelijk georganiseerd zijn. De secretaris, de heer J. Paddet, wees er in zijn verslag op, dat het bezoek aan vergaderingen de laatste tijd heel wat minder is dan vóór de oorlogsjaren. Ook had de afdeling vóór de oorlog een groter aantal leden dan mo menteel. In 1936 telde de afdeling 124 leden. Op het ogenblik lijdt de afdeling aan een teruggang, dat ook wel gebleken is op de laatst gehouden ledenvergade ring, toen er zelfs niét in de be- stuursvaeature kon borden voor zien. Dat komt vooral omdat er geen aanvulling is van jonge landarbeiders. In zijn verslag be tuigde de secretaris het hoofd der Chr. school de dank van het bestuur voor de prettige samen werking. Na het jaarverslag van de secretaris was het de beurt aan enkele leden van de C.J.V. afd. Hoek om een schetsje, getiteld „Pukkel en Sukkel" op te voeren. Een applaus als dank voor het gebodene was hier zeker op zijn plaats. Hierop volgde het verslag van de penningmeester, de heer J- Tollenaar, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Het verslag werd daarom voorgelezen door de lieer J. Pladdet. Uit dit verslag bi eek dat de afdeling per 1 jan. 1961 45 leden telt. De voorzitter deelde de aanwe zigen mede, dat de onderschei ding in goud, is toegekend aan de heer Tollenaar. Deze is daarme de de jongste drager van het gou den verenigingsinsigne gewor den, net zangkoortje onder leiding van de heer W. Oosterling zong vervolgens „Jezus, mijn Heiland" en het „Klokkenlied". Een sopraansolo „Kloek der Genade" werd door mevr. Tranke gezon gen. De voordracht „Gefopt" door mevr. De Pooter was eeht om de lachspieren in beweging te brengen. In de pauze werd koffie met cake aangeboden. Na deze pauze werd eerst van het Bondslied de coupletten 1 en 4 gezongen. Het hoofdbestuurslid de heer Minnaard feliciteerde de afdeling namens het hoofdbestuur en dankte voor de goede samen werking. met de afdeling. Hij be sloot zijn rede met de woorden: „Wij moeten God dankbaar zijn,, nu zo in welvaart te mogen leven". Het zangkoortje zong vervol gens „Boven de sterren" en Ps. 146. Mevr. Franke zong als sopraansolo „Bij de Engelen". De C.J.V.-leden voerden daarna op de schets „Bij de tandarts". Het was jammer dat enkele spe lers hierbij niet in hun rol waren. De districts voorzit ter, de heer Hamelink te Axel. feliciteerde de jubilerende afdeling namens de zusterafdelingen Axel, Zaamslag en Terneuzen. De heer Dobbelaar deed dit na mens de technische commissie der N.C.L.B. „Zeouwsch-Vlaande- ren" en merkte o.a.\op dat de tegenwoordige landarbeider gro tere mogelijkheden heeft dan vroeger. De heer De Bree sprak zijn felicitatie uit namens het bestuur van de Chr. school op de Knol en namens de C.V.A.B. De samenspraak „De oude en De heer R.. die uit de richting van de Markt kwam, wilde met zijn bromfiets de Bagynepoort inrijden. Hoe het gebeurde zich heeft voorgedaan is tot heden nog niet opgelost. Of de mist hier een rol van betekenis speel de Bagynepoort reed en op slag had tast men nog in het duister. De heer R. kon de flauwe bocht, die bij de ingang van de Bagynepoort ligt, niet halen en reed boven op de poortmuur. De gevolgen waden verschrikkelijk. Het hoofd van de bromfietser werd totaal verminkt en de man was dan ook op slag dood. Omwonenden, die de slag van de botsing hoorden, snelden naar buiten om hulp te verlenen, maar het slachtoofer was reeds over leden. Het stoffelijk overschot werd per ziekenauto naar het dodenhuis in het ziekenhuis overgebracht. „Lacli om alles"!!! In een stampvol verenigingsge bouw trad zaterdagavond het reeds bekende jeugdkabaret „De Hoepel" op voor de vereniging van Varkenshouders „Onderlinge Hulp". Zoals op alle voorgaande avon den oogstte dit gezelschap ook hier een overweldigend succes. Maar liefst 25 nummers wer den op vlotte wijze ten tonele ge bracht en reeds bij het eerste nummer was er het gewenste contact met de zaal. TDiverse nummers van het pro gramma bevatten een grote dosis gezonde humor en werden dan ook door het publiek, blijkens 't warm applaus en de lachsalvo's, die niet van de lucht waren, zeer gewaardeerd. De aanwezigen hebben naar hartelust kunnen genieten, niet alleen van de muziek, het gespro ken woord en het gezongen lied, maar ook van de fraaie costumes en de zeer geslaagde décors. Toen het doek, na de finale et telijke malen gehaald was, trad de voorzitter van „Onderlinge Hulp" op het toneel om in een slotwoord als tolk van de aan wezigen, het jeugdcabaret dank te betuigen voor het genotene. Hierbij merkte hij op dat de he dendaagse jeugd zich ook op een heel aantrekkelijke wijze kan presenteren. Hij sprak de hoop uit, dat bij een volgende gele genheid het jeugdcabaret weer bereid zal zijn hun avond op een zo keurige wijze te willen verzor gen. Botsing Zaterdagochtend had op de hoek Tramstraat—Westkade een botsing plaats tussen een motor rijder en. een bromfietser.. Mevr. A. N. de W. uit Zelzate kwam op haar bromfiets van Zelzate naar Sas van Gent ge reden langs de voorrang&weg op de Westkade. De motorijdei R. V. uit Meirel- beke (België) wilde vanuit de Tramstraat richting Zelzate ril den en. verleende hierbij geen voorrang met het gevolg dat bromfiets en motor in botsing kwamen. De motorrijder viel zodanig dat de bijgeroepen geneesheer dr A H van Loy een; lichte her senschudding constateerde en overbrenging per ambulanc naar het R.K. ziekenhuis te Sluis kil noodzakelijk achtte. De bromfietsberijdster kwam er met enkele bui Ben vanaf, maai' haar bromfiets bleek zeer zwaar beschadigd. Lichte aanrijding Zaterdagnamiddag had op de Westkade voor de winkel van de heren De Pauw en De Vries een lichte aanrijding plaats tussen 2 luxe auto's. De auto's van W. M. uit P-ot terdam en J. C. K. uit Gent ston den voor beide winkels gepar keerd. De heer J. C. K. wilde met zijn auto uit de geparkeerde rij wegrijden en kwam bij het aeh- tei uitrijden in botsing met de auto van de heer W. M. Beide auto's werden licht be schadigd. If.A.B.-kaartavond Op periodieke tijdstippen ko men kaartenthousiasten van de K.A.B.-afdeling in het vereni gingsgebouw bijeen teneinde te trachten elkaar onder tafel te ti'oeven. De strijd vond individueel plaats en had tot uitslag: 1. H. de Feber; 2. H. Sandrini; 3. P. de Feber; 4. P. Gelderland; 5. J. de Brouwer; 6. G. Vanhijfte; 7. M. van Troost; 8. R. Water schoot; 9. H. v. d. Bos en 10. De Caluwé. Geen materialen... wél proces Een poging om bedrijfsmateria- len van een der plaatselijke in dustrieën de poort uit te werken, heeft voor de werknemer R. van E. uit Assenede (B.) niet het door hem gewenste resultaat op geleverd. In ruil voor dit afkeu- ringswaardige transport ontving de arbeider een proces-verbaal. Zonder bagage maar met een bezwaard gemoed kon hij de thuisreis ondernemen. Deze poging zal voor hem nog wel een staartje hebben. Jaarfeest De Chr. jongeren-afdelingen C.J.V. „Nieuw Leven" en C.J.V.F. „Zijt Standvastig" hebben in het jeugdgebouw „De Ark" hun jaar feest gevierd. Na net openingswoord van de heer D. Moret werd de avond met zang en gebed ingezet. Hier na vond de opvoering plaats van 't toneelspel in 3 bedrijven „Belet op de boerderij", hetgeen door de jeugd op charmante wijze werd vertolkt. De regie was in handen van het echtpaar Van Doeselaar. De pauze bleek niet minder spannend, toen nadat alle aanwe zigen van lootjes waren voorzien, een ware surpriseregen in „De Ark" neerdaalde. Ere penning uitgereikt Aan oud-burgemeester A. F. J. Aerno.udts werd de penning uit gereikt, verbonden aan het ere- ixirgerschap van Sluis. Dit ge schiedde door burgemeester P. F. van Hootegem, in aanwezigheid van het voltallig college van B. en. W., de heer J. P. J. Wage, lid van de gemeenteraad, familie leden, vrienden en. kennissen. Dit ere-burgerschap werd reeds eerder aan de heer Aernoudts verleend, n.l. toen hij in 1950 de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. Er bestonden toen geen penningen en werd hem deze onderscheiding schriftelijk uitge reikt. Vorig jaar werd een speciale penning voor het ere-burgerschap geslagen, ter gelegenheid van de voltooiing van het Belfort en werd één van deze penningen uitgereikt aan Lr. A. Karreman, die zich bij de restauratie van het stadhuis verdienstelijk beeft gemaakt. Het lag dus in de lijn, dat thans ook aan de heer Aer noudts een penning werd uitge reikt. Het spreekt vanzelf dat zeer vélen de heer Aernoudts felici teerden met deze ontvangen on derscheiding. 63) Nadruk verboden. De nieuwe wereldkampioen De wereldkampioenschap pen op de schaats voor lie ren, die dit weekeinde op de kunstijsbaan in het Ulle- vistadion te Gotenborg wer den gehouden, zijn een grote triomf geworden voor Nederland. Daarvoor zorg den Henk van der Grift en Rudie Liebrechts, die resp. op de eerste en de derde plaats in 't eindklassement eindigden. Henk van der Grift. I Van der Grift legde de basis voor zijn succesvolle greep naar de titel zaterdag op de 500 in. Hij werd in de prachtige tijd van 142,2 sec. tweede achter het Rus- 'sische sprintfenomeen Grishin, boekte daarmee belangrijke winst I op de grote favoriet Viktor .Kositsjkin (Rusland). Het verlies op de 500 m. heeft Kositsjkin op de drie andere afstanden niet ge- jheel kunnen goedmaken hoewel I zijn achterstand in het eindklas- sement tenslotte slechts 0.162 pt. bedroeg. j De Fransman André Kpupria- noff, eveneens één der kansheb bers, reed op de eerste dag zeer I sterk en hij had dan ook de lei- 'ding in het klassement na twee afstanden. Maar zondag verl», hij in het bijzonder op r 10.000 m. teveel op zijn (t.' currenten, waardoor hij in j eindrangschikking terugviel r>. de vierde positie. Na de 1500 m. door L sterk rijdende Van der Grift g wonnen in 2 min. 17.8 sec. het duidelijk dat onze landgen, het grootste gevaar te ducbv zou krijgen van de Rus Kosit, kin. Inderdaad' zegevierde 4 op het laatste nummer in de snelle tijd van 16 min. 35,9 maar Van der Grift, wiens krat vooral op de korte afstanden lif verbaasde vriend en vijand een schitterende 16 min, 53,6 s- waarmee hij de derde plaats vt overde achter Kotsitsjkin en L» brechts en tevens zijn eers plaats in het eindklassement v- lig stelde. Henk van der Grift is de deij Nederlander, die er sedert deo ficiële instelling van het werslj kampioenschap hardrijden heren in slaagde de titel te v-| overen. De twee anderen, die presteerden, waren Jaap E»J en Coen de Koning. Jaap Edl eindigde zelfs driemaal als er| ste, n.l. in 1893, 1895 en 1896. Koning mocht zich in 1905 tel houder noemen en daarna kwj er, tenminste wat Nederland 1 treft, niets meer. Aan deze lail periode zonder goud heeft tl der Grift dus nu een einde j| maakt. Tijdens de korte periode v? officieuze wereldkampioenscfc pen (18891892) was er nog» Nederlander, die zich eenmal kampioen mocht noemen. D| was Klaas Pander, die zich de titelstrijd van 1890 in ArJ sterdam de sterkste van deelnemers toonde. Van de 55 maal, dat het kanl pïoenschap tot dusver officii werd gehouden, ging de titel f maal naar een Noor, negen mal naar een Fin, zevenmaal naar el Rus, vijfmaal naar een Nederla] der en eenmaal naar een Zweej eenmaal naar een Hongaar eenmaal naar eerr Canadees. maal eindigde de strijd onbeslk| Goed afgelopen. Het 3-jarig zoontje Tonny van de familie A. G'roosman geraak te dezer dagen al spelenderwijs in de „Vestegracht" aan de Wa terpoortstraat. Zijn broertje maakte een passerende vrouw er op attent. Op haar hulpgeroep kwamen een paar mannen toege sneld. Met een lange stok wist de vrouw het knaapje, dat reeds één keer was ondergegaan, uit het midden der gracht naar dé andere kant te duwen. De gepen sioneerde brievenbesteller J. de L. kon daarop de drenkeling grij pen en op' ftec droge trekken. Het knaapje was ook reeds als baby met kinderwagen en ar t-n een diep sloot terechtgekomen en daaruit gered. Baldadige jeugd. Een d'rfbtal schooljongens heeft in een baldadige bui dé rui ten van de garage van de olie- handelaar J. S. aan de Laken straat mét stenen bekogeld. De politie heeft de jongens duchtig onderhanden genomen, terwijl ;dit later nog wel eens door hun vader zal hebben plaats gehad, I want de ouders moeten voor lierstelkosten moeten opdraaien. Prepagunda-avond E.H.B.O. De E.H.B.O. afd. Zuidzande hield "in hotel „De Zwaan" een propaganda-bijeen komst met het doel" meer bekendheid te geven aan het werk der vereniging. Nadat de voorzitter, de heer J.. v. cL Luijster, de avond had ge opend, volgde een zeer realisti sche film over de eerste hulp te velde, waarbij de aanwezigen ge confronteerd werden met de ver schrikkingen uit de oorlog, maar waar ze konden zien, dat een juiste hulp velen het leven kan redden. Ook dokter Beek, leider van de Er is een zeer vindingrijk aan gelegde bevioeiïng der velden. Dit geschiedt van uit het meer. In den beginne begreep ik die niet. maar dezer dagen is mij dit duidelijk geworden. Het ni veau van het meer stijgt tel kens plotseling. Zeker een halve meter. En dan zakt het water weer weg. Dat kan maar één oorzaak hebben. Of de bodem is hier vulcanisch, öf er is een de nieuwe tijd", doop mevr. De bron die op zekere tijden veel Kraker en mevr. De Pooter oogstte veel succes. De solo van mevr. Franke „Het onze Vader" werd subliem gezongen. De voorzitter, de heer De Bok, bracht allen, die aan het welsla gen van deze avond hun mede werking hadden verleend, na mens het bestuur hartelijk dank, waarna de heef Minnaard deze buitengewone goed verzorgde avond met dankgebed sloot. Dodelijk ongeval met bromfiets. Zaterdagavond omstreeks half negen is de 28-jarige ongehuwde Jo Reyns uit Hulst op noodlotti ge wijze om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets tegen Bagynepoort feed en op slag werd gedood. meer afgeeft dan op andere De kinderen zijn fijn gebouwd en aardig. Ik overwin steeds meer hun schuwheid, ze laten het soms toe, dat ik met hun papegaaien speel en hun kleine aapjes vast houd. Dat is het speelgoed, dat de natuur hen gaf. Die apen schijnen als ze groot worden in de bossen weg te trekken en alleen gehouden te worden zo lang ze klein zijn en niet kwaadaardig. Er lopen ook veel getemde pampavarkens rond. waarvan het vlees gegeten wordt. Aan de kleine kinderen vooral is het te zien dat deze stam blanker is dan één van de stam men in Zuid-Amerika. De kin deren komen minder in de zon. Gisteren zag ik een kindje dat pas geboren was. Ja, ontegen- door HENRI VAN WERMESKERKEN zeggelijk, daar stroomt veel blank of blanker bloed door deze aderen. Maar een zuiver blanke stam is het niet, er heb ben veel mengingen onder plaats gehad. Tien weken ben ik nu hier. Er is nog altijd niets opgelost van het mysterie, waarnaar ik toch steeds begerig heb uitge zien. Loao, de tolk, weet niets van het bestaan van een blanke man hier. Er blijvén nog twee gebou wen, die een volkomen raadsel voor mij zijn. Ze zijn allebei in steen gebouwd en zeer oud. Voor het grootste gebouw viel mijn vonnis, dat me om het zo te noemen krankzinnig ver klaarde en waaraan ik mijn veiligheid dank. Daar komt nooit iemand binnen, behalve het dorpshoofd en zijn beide raadgevers of hogepriesters. Daar worden alle werktuigen en wapens bewaard, en het stam hoofd woont er. Het schijnt een soort van arsenaal te zijn en is zonder ramen. Alleen zijn er gaten hoog in de zijmuren. De deur is niet van hout en niet zoals bij vele huizen van een zwaar weefsel, dat met stenen wordt vastgelegd, als eenmaal in de maand de grote storm van Matto Grosso waait. Wij heb ben die hier meegemaakt. Een zige koude, die plotseling viel na een grote hitte. Die duurde een vol etmaal. Toen was de atmosfeer weer in evenwicht. De deuren zijn van een donker gr worden metaal. Evenals de daken. Ik meen geel goud, want koper zou groen uitslaan. Is dat oude stenen huis een overblijfsel van een oude stad dan wel een bouwwerk der Incas? Het was het goud der huizen, daken en deuren dat de ondergang der Incas veroor zaakte in de hebzucht der Spanjaarden. Was deze rots nog eeuwen daarvoor een havenstad? De wanden der rotsen zijn uitge spoeld door de zee. maar het kan ook gebeurd zijn, toen dit land nog onder water stond. Is het huis in gebruik als arsenaal dan wel misschien als brandkast? Heeft men daar het goud var Atlantis opgestapeld? Maar wat kan goud hier voor waarde hebben? Contact met de overige wereld heeft men nooit. En ook nooit gehad. Ik begin te geloven dat dit niet de plaats is, waar mijn oom ver dwenen is. In ieder geval heeft hij hier niet geleefd, anders moesten er sporen zijn achter gebleven. Ik ben zeer nerveus. Ik heb een ontdekking gedaan, of lie ver twee. Toen wij enige dagen, ik ben nu drie maanden hier, door h.-t dunne woud rondom het dorp gingen, hoorden wij een vreemd geluid. Het geluid van zagen. In de Amerikaanse wildernis kent men de zaag niet, hier wordt alles gekapt. Maar toen wij hierheen trokken venden wij ook een afgezaagde tak. Nu klinkt het zagen weer Alleen vrouwen doen hier het werk, en hier stond een man. Ik ken bijna alle gezichten reeds. Dit keöde ik niet. Een lid van de stam van de hoogste kaste, met 'n Zeer rank hoog lichaam, circa dertig jaar oud. Maar Tai- peke herinnerde zich dat die rechts van het stamhoofd en van de raadsheren stond. Hij zaagt aan een boom. Er wordt een tak afgezaagd, halfweg, nrectes zoals op de rand der woestijn. Dat geluid klonk zó Europees, zó herinnerend aan beschaving, dat het mij een schok gaf. De man ging rustig door en legde de zaag dan kalm naast zich neer. Trillend van spanning nam ik die in de hand „Soli...." was nog leesbaar. Dat was het eerste duidelijk teken, dat .er toch enig contact moest hebben plaats gehad met |_de civilisatie. Mijn oom? Als "goede woudloper had hij net als ik, een zaag hij zich moeten hebben. Maar er zijn velen, die nocit zijn teruggekeerd uit het land, waaruit men niet terug keert. De Groene Hel der Matto Grosso. Ik heb er nachten over ligger "denken. En vandaag ging ik toevallig langs het andere grote gebouw, het maagdenhuis. Dat wijst I direct op de zeden der Incas. Het is omringd met een houten schutting. Daar verblijven de maagden van de stam. die huwelijksrijp werden, tot het stamhpefd ze uitreikt aan de jonge .mannen, die eveneens de huwbare leeftijd hebben be reikt. Daar zag ik iets En ik zag door een spleet van de schutting een blanke hand en arm, die naar mij wuifde. Ik gaf een kreet. Die werd niet beantwoord, Langzaam verdween de hand. (Wordt vervolgd.) MAANDAG 20 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theale: 8 uur: „Koningin Zenobia, de ontembare". Gemeentehuis, 3.30 uur: Openbare vergadering ran de Raad van Bestuur Afvaiiva- terleiding kanaalzone Zeeuws- 1 Vlaanderen.. AXEL: Het Centrum," 8 uur: „Jacht op fortuin". SAS VAN GENT: Hotel „Cen traal", 3 uur: Vergadering van stembevoegde Ingelanden van de Oud-Vogelschorpolder. EINSDAG 21 FEBRUARI. TERNEUZEN.: Luxor-Theater 8 uur „Madeleine, tel. nr 136211". Lokaal „Bethel",-' 7.30 uur: Evangelisatie. SLUISKIL: Hotel Meert, 2 u Openbare verkoping van het huis met erf en tuin aan de Pierssenspolderstraat 103. afdeling Zuidzande, wees in z inleiding op het grote belang va de E.HB.O. Hij gaf daarbij ee overzicht van het werk in 2u:: zande, waaruit 'oleek dat des kleine afdeling, toch veel aktn teit ontplooit. De heer J. A. Aalëwijnse 1 Oostkapelle, disfrictsvoorzitte vertelde op vlotte en onderin dende wijze over het nut «n streven van de E.H.B.O. en wei vooral de jeugd op zich voor e cursus op te geven. Na de pauze volgde verder de vertoning van twee films Aan het eind van de av werd nog het woord geve door burgemeester H. P. E wijn, die zeide het te betree dat de opkomst zo gering v.* in zijn toespraak er de nat oplegde dat de E.H.B.O er dienst staat van de mensheid Rederijkerskamer 100 i-s Hoewei deze niet in de fi ciële registers van de gemf-"' Zuidzande zal zijn ingeschrev heeft deze gemeente in de van de maand februari tochl'; 100-jarige in haar midden kregen, en wel de Rederijke? kamer ..Al Doende Leert Me!. Dit heuglijke feit van -• Kamer zal officieel worden dacht na de uitvoering op vr'! 24 februari, waar zal worden v gevoerd het toneelspel in 5 drijven door Hans Hesna. - titeld: „Erik en Irene". Met het oog op, de bi.i7°n verjaardag van de Rederijk' hebben een aantal donateurs c- aktie op touw gezet onder oud-werkende leden van a Kamer- en de donateurs me* bedoeling een cadeau aan jubilerende Kamer aan te den. OLIETANKBOOT CEKAPSEISD Een driehonderd ton n^'G I Engelse tankboot, met een la UI van 405.000 liter benzine, 1S 'G nacht van vrijdag op za'e bij het binnenvaren van de n van Sharpness, aan de mon van de rivier de Severn. >n Engelse graafschap Glouc omgeslagen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2