i es r De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen Prijsstop voor dames- en heren kappersbedrijf Om het stoffelijk Loemoemba overschot van W eeroverzicht Indonesië klaar voor aanval op West Nieuw-Guinea ?rdag 18 februari l96j MAANDAG 20 FEBRUARI 1%1 17e Jaargang Nr 5221 HET BELGISCHE KABINET. DE VER. STATEN EN- NATIONALISTISCH STAKING VAN- BOORDWERKTUIG KUNDIGEN CHINA Amstelhoek binnengesleept Vermiste Amerikaanse ballon-satelliet in baan om de aarde PRINSES IRENE NAAR SANKT ANTON -IV ZEESLEEPBOOT „SCALDIS" GEKAPSEISD. Groot aantal kappers hebben verdergaande tariefsverhogingen toegepast Indonesië en de moord op Loemoemba. DE EERSTE OVERZEESE REIS VAN DE „SAVANNAH" HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT fcan se.mg OU abonnement: ferneuzen Mrecteur-Hoofdredacteui I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat o557 Administratie-adres: SmidswaJ Teletoon 2073 (Olror.ummei 38150 16. - oer Kwartaal; pet Ubonnemen^ P wtek 4g ct ^osse nrs 9 ct oaand f DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma F J, van de -ande letneuzen Advertentieprijs pet mm lb ct; minimum per advertentie f 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén nandels- advertenties)5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. De correspondent van de Britse „Sunday Times in Hongkong weet te melden, -dat de Indonesische minis ter van Defensie, generaal Nasoetion, president Sukar- i no heeft meegedeeld, dat Indonesië nu „de beslissen- de overmacht te land, ter I zee en in de lucht heeft ge- I kregen in het gebied van I Nieuw-Guinea (met of zon der tussenkomst van de Verenigde Naties) in een campagne van drie weken f op Nederland kan verove ren De Belgische minister-president Eyskens, heeft zaterdag tot ver slaggevers gezegd dat de Belgi sche regering niet vóór maandag (heden) zal aftreden. Hij zei dit vóór een bijeenkomst van het kabinet waaraan alleen de Ka tholieke ministers deelnamen. Toen een journalist Eyskens B vroeg of hij alle hoop verloren had om de liberalen ertoe te I brengen in de regering te blijven, antwoordde de minister-presi dent, dat de standpunten bepaald zijn. j Eyskens zei dat het menings- verschil in feite maar over een uitvoeringsbesluit van de Een- heidswet gaat en dat dan nog maar over een enkel aspect daar van. 'Na de bijeenkomst van de mi nisters van de C.V.P. en vóór zijn bezoek aan de koning heeft de premier gezegd dat de liberale ministers hem hebben verzocht de koning mee te delen dat zij ontslag hebben genomen. De C.V.P.-ministers nemen geen ontslag, zo voegde hij eraan toe. In antwoord op de vraag of de regering tot een ontbinding van het parlement zal aanblijven, ant woordde Eyskens bevestigend. Zoals bekend heeft Indonesië kortgeleden een wapentransactie gesloten met Rusland. Ook is enige tijd geleden een modern vliegveld voor straalvliegtuigen op het eiland Lombok gereedge komen en tenslotte heeft de In donesische vloot pas manoeuvres gehouden. Generaal Nasoetion; aldus de correspondent, heeft verklaard dat de Indonesische lu'chtmacnt zowel in aantal als kwaliteit su perieur is aan de Australische. Volgens gegevens van de Ame rikaanse, Nederlandse en Britse geheime diensten zou Indonesië voorbereidingen hebben getrof fen voor systematische landings operaties in Westelijk Nieuw- Guinea, zo schrijft de correspon dent. Men houdt echter rekening met een reeks landingen op sleu- telpunten en niet met een groot scheepse invasie. Na deze landingen zouden de Indonesische troepen zich moeten ingraven. Daarna zou de rege ring in Djakarta een officieel „fait accompli" willen proclame ren en „vrome beloften voor plaatselijke zelfbeschikking" wil den doen. Generaal Nasoetion heeft de vorige maand, toen hij uit Rus land terugkeerde, verklaard, dat de „Nederlanders vastbesloten zijn om de kwestie-Nieuw-Gui- nea met geweld te regelen". De pers in Djakarta blijft een oor logszuchtige toon aanslaan en verklaart telkens weer dat de Indonesische strijdkrachten be reid zijn om op president Sukar no's bevel op te rukken. Volgens de correspondent me nen de Britse en Amerikaanse autoriteiten in Hongkong dat premier Menzies van Australië, troepen naar Oost Nieuw-Guinea (een Australisch mandaatgebied zal sturen, zodra er bericht komt van Indonesische landingen van enige betekenis. President Sukarno aldus de correspondent zou ervan over tuigd zijn dat Nederland maar een flauwe belangstelling heeft voor Westelijk Nieuw-Guinea en dat president Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek in elk geval het Suezkanaal zal slui ten voor Nederlandse schepen als ons land werkelijk strijd mocht willen leveren. Boordwerktuigkundigen van twee Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, de „Pan Ameri can" en de „Trans World Air lines", op het vliegveld Idlewild bij New York zijn vrijdagavond in staking gegaan. Technisch personeel van een andere maat schappij, de „Eastern Airlines", is te Boston en Miami niet op het werk verschenen of heeft zich ziek gemeld. De „Panam" en de T.W.A." hebben dadelijk een aantal vluch ten over de Atlantische Oceaan moeten aflassen, de eerstge noemde maatschappij vijf en de tweede drie. Aangenomen wordt dat ook de „National Airlines" last van sta kingen zal ondervinden. Berichten dat de regering op Formosa moderne Amerikaanse wapens heeft verstrekt aan nationalistisch-Chinese guerilla- ros in het noorden van Birma hebben in Washington bezorgd heid gewekt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat krachtige maat regelen zullen worden genomen wanneer blijkt dat het regime of Formosa de overeenkomsten met de Verenigde Staten be treffende het gebruik van de geleverde wapens heeft ge schonden. Het onderzoek in Noord-Bir- ma waar sinds de commu nistische overwinning Chinese nationalisten opereren zal worden ingesteld door Ameri kaanse deskundigen. De verklaring werd afgelegd naar aanleiding van berichten in de Birmaanse pers, dat een nationalistisch-Chinese B-25 bommenwerper boven Noord- Birma een Birmaanse jagei heeft neergeschoten. Het toestel, dat voorraden voor de gueril- ieros zou uitwerpen, werd daar op zelf neergehaald. De Verenigde Staten hebben openlijk de aanwezigheid van nationalistisch-Chinese gueril- la-strijders in Noord-Birma be treurd, toen Birma deze kwes- he in 1953 in de Verenigde Na ties ter sprake bracht. „COMBAT" OVER DE NEDERLANDSE BEZWAREN. Het Franse blad „Combat" schrijft over de Nederlandse be zwaren tegen de Curopese plan- fin van president De Gaulle dat echter de woorden van minister l.uns over het beginsel van de integratie in de zin van het ver drag van Rome de vrees voor een as Parijs—Bonn en het verlan gen naar een Brits tegenwicht schijnt schuil te gaan. Volgens het linkse blad brengt Seen van de zes landen van de Europese gemeenschappen de in tegratie van Europa in gevaar. Het voorstel van minister Luns t*t besprekingen over economi sche samenwerking in de West- Kuropese Unie, waarin de zes en Sroot-Brittannië verenigd zijn, wordt echter door de feiten ge rechtvaardigd. aldus het blad. Onticerp-resólutie over Kongo De Verenigde Arabische Repu bliek, Ceylon en Liberie hebben thans een ontwerp-resolutie bij de Veiligheidsraad ingediend, waarin de Verenigde Naties drin gend wordt aanbevolen onmid dellijk alle geëigende maatrege len te treffen om te voorkomen, dat in Kongo een burgeroorlog «uitbreekt. Met name dienen maatregelen te worden getroffen om te komen tot een wapenstilstand, het sta ken van alle militaireoperaties, en het voorkomen van gevechten, waarbij zo nodig in laatste in stantie geweld zal moéten wor den gebruikt. Voorts dringt de resolutie aan Het Nederlandse schip „Amstel- °ek dat bij Dover in aan- \ari"g j, gekomen met de Amerikaanse tanker „Ocean Evelyn waarbij twee opvaren den van het Amerikaanse schip werden gewond. is umuiden binnengesleept. Zoals deze f„t0 h;at zien, is de „Amstelhoek" aan de boeg ernstig beschadigd op do onmiddellijke terugtrek king en evacuatie uit Kongo van alle militair- en para-militair personeel en politieke adviseurs van Belgische „en van andere nationaliteiten, niet vallend on der het V.N..-commando, alsmede van huurlingen". Aan alle landen woitit ver zocht om krachtige maatregelen te treffen om te beletten dat dergelijk personeel uit eigen land naar Kongo vertrekt. Verder wordt in de resolutie een onpartijdig onderzoek geëist naar de dood van Loemoemba. bestraffing van de schuldigen, bijeenroeping van het Kongolese parlement alsmede reorganisatie en onderwerping aan discipline van het Kongolese leger. De dondedag j.l. vanaf het ter hoogte van de Amerikaanse start Virginia gelegen eiland Wallops gelanceerde ballon-satel liet, met een doorsnede van 3,6 m "ter en een gewicht van 6.3 kg. dir. vermist was, is, naar vrijdag is gebleken, in een baan om de aarde gekomen. De uit plastiek «n aluminium vervaardigde bal lon-satelliet heeft de naam „On derzooker IX" gekregen. (Adv.) 1 salons robkrt" 5^/' o» kapper «t Wt Ojwrrt cod«# norfc 16 brov straat 9 taneuzeo een modern kapsel wil zeggen in de eerste plaats, gezond haar en goed verzorgd, hier zorgen wij met een pijnlijke nauwgezetheid voor. H. K. H. Prinses Irene is zon dagavond, in gezelschap van eni ge vriendinnen per trein van Utrecht naar Sankt Anton ver trokken voor aen korte winter sportvakantie. GELUKWENSEN VOOR PRINSESSEN MARIJKE EN MARGRIET. Voor Prinses Marijke, die za terdag 14 jaar is geworden, is het een drukke middag geweest. Twee deputaties kwamen haar geschenken aanbieden. Om twee uur ontving zij een deputatie van de verbindings dienst van de Kon. Landmacht, die haar een staande lamp, als mede een complete inrichting van haar kamer aanbood. Daarna kwamen twee minder-valide kin deren namens de Stichting „Het Vierde Prinsekind" op bezoek. Het waren de 13-jarige Fransje Rechter uit de Johanna-stichting en de eveneens dertienjarige Hansje Robbemond uit Zeist. Zij boden namens de Stichting de jarige Prinses gramofoonplaten met muziek van Chopin, Strauss en Weber aan. Beide kinderen werden vergezeld door mej. Rik- kenga uit Apeldoorn, die gedu rende tien jaar leidster is in een kamp voor minder-valide kinde ren. Ook arriveerde op Soestdijk nog 'n deputatie van de Stichting Prinses Margrietfonds. Zoals hekend behartigt deze stichting de belangen van oorlogsslachtof fers der Nederlandse Koopvaar- dij en hun nagelaten betrekkin- gen. Deze deputatie bood Prinses Margriet, die 19 ianuari tijdens haar verblijf in Gstaad 18 jaar werd, een verjaardagstaart en een grote staande, moderne handgesmede ijzeren kandelaar aan. r j m De Belgische zeesleepbout „Scaldis" is op de Schelde omge slagen en gezonken. De „Scaldis" was bezig het Liberiaansehe schip „Aelleo" vlot te trekken, dat op de Schelde juist in Belgisch vaar water was vastgeraakt. Waarschijnlijk zijn de machi nist en de stuurman van de „Scaldis" omgekomen. Aan boord bevonden zich 13 personen. Het ongeluk gebeurde bij boei 95 ter hoogte van Liefkenshoek. De „Scaldis vaart voor reke ning van L. Smit en Co in Maas sluis en de thuishaven is Vlissin- gen. De bemanning van de „Scaldis" bestond uit zeelui van Belgische nationaliteit. De minister van Economische Zaken zal heden een prijsstop afkondigen voor het dames- en herenkappersbtdrijf. De minis ter heeft tot het nemen van deze maatregel besloten, omdat hem gebleken is, dat een groot aantal kappers verdergaande tariefsverhogingen heeft toege past dan was overeengekomen in het overleg met de federatie van organisaties van werkge vers in het kappersbedrijf naar aanleiding van de nieuwe U. A. O. voor het kappersbedrijf en de daarmee sairtennangenue afschaffing van het fooienstel sel. De feueratie heeft van haar zijde alles in het werk gesteld o.u de ontwikkeling die tot deze prijsmaatregel heeft geleid te voorkomen. Deze prijsstop houdt in, dat de tarieven, overeenkomstig de bij de afschaffing van het fooi enstelsel gemaakte afspraak, voor kapperswerkzaamheden in een dameskapsalon niet hoger mogen liggen dan 10 procent boven het niveau, dat op 31 de cember 1959 werd berekend. De tarieven, die op dat tijdstip in de herenkapsalons in rekening werden gebracht mogen met niet meer dan 15 b worden ver hoogd. De beschikking houdt tevens in dat iedere kapper ver plicht is de prijzen die hij in rekening brengt, duidelijk zicht baar aan te duiden in zijn kap salon. De Katar.gaansr president Tsjombe heeft de brief beant woord. die de vertegenwoordi ger van de V. N. te Elisabeth- stad', Berendsen,, 13 dezer tot hem had gericht en waarin 'net Katangaanse staatshoofd werd verzocht de stoffelijke overschot ten van ex-premier Loemoemba en zijn twee medewerkers, die in Katanga om het leven zijn ge bracht, ter beschikking van de nabestaanden te stellen. Tsjombe schrijft in zijn ant woord, dat bestemd is voor de hoofdvertegenwoordiger van de V. N. te Leopoldstad, de Indiër Dajal. dat hij het verzoek niet kan inwilligen. „Ik wil vermijden dat van de drie doden martela ren worden gemaakt", verklaar de hij. Hij voegde hieraan toe dat ook de plaats, waar de drie lijken zijn begraven, geheim zal worden ge houden, om vergeldingsmaatre gelen tegen de inwoners van het dorp, waar Loemoemba en zijn twee metgezellen na hun vlucht uit Katangaanse gevangenschap om het leven werdén gebracht, te voorkomen. Ongeveer 500 Indonesische stu denten en scholieren hebben za terdag de Belgische ambassade te Djakarta en de woning van de Amerikaanse ambassadeur, Jo nes, aangevallen uit protest tegen de moord op Loemoemba. De betogers hadden spandoe ken bij zich met de leuzen: „Ver nietigt het imperialisme" en „Neemt Kasavoeboe gevangen.'. Zij braken door een lijn van sol daten en sloegen onder het zin gen van vaderlandse liederen rui ten van de ambassade in. braken de deur open en haalden de Bel gische vlag neer. De soldaten vuurden over de hoofden van de jongelieden en slaagden erin hen te verdrijven. De betogers stelden zich op nieuw op. Toen zij hoorden dat er bewaking was bij het gebouw van de Amerikaanse ambassa de, trokken zij naar de woning van ambassadeur Jones. Zij dron gen de woning binnen en hebben meubilair naar buiten gedragen en in brand gestoken. Zij namen pas de wijk toen er vrachtauto's met militairen op het toneel verschenen. Een aan tal betogers werd opgebracht. Eén van hen liep een steek met een bajonet op. Een woordvoerder van de Amerikaanse dienst voor de zee vaart heeft vrijdag te Washing ton meegedeeld dat, naar gehoopt wordt, het eerste Amerikaanse atoomkoopvaardijschip, de 21.840 ton metende „Savannah', op zijn eerste overzeese reis alle Euro pese landen, waaronder Neder- Een woordvoerder van dé Ame- land, zal aandoen. Deze reis zal rikaanse ambassade deelde mee, begin volgend jaar worden ge- dat Jones en zijn gezin tijdens de -naakt. aanval nief aanwezig waren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Indonesië „zeer groot leedwezen" heeft betuigd over deze aanval op de Ameri kaanse ambassade te Djakarta. De Indonesische regering heeft ook haar spijt betuigt over de be togingen vóór de Belgische am bassade en verklaart, dat de schuldigen gestraft zullen wor den. De woordvoerder wees er ech ter op dat er nog geen vaste plannen voor de reis zijn en dat ook nog geen uitnodigingen voor bezoeken zijn ontvangen. Naar te Washington verluidde, zal de „Savannah" alleen de lan den bezoeken die het schip uit nodigen. Vóór de overzeese reis zal de „Savannah" een vaart maken langs een aantal Amerikaanse havens. Een buitengewoon krachtig en omvangrijk hogedrukgebied, met een kerndruk van bijna 1040 mbar nabij Parijs, beheerste in geheel West-Europa het weer beeld gedurende het weekeinde. Nadat ons in de nacht van za terdag yop zondag een front pas- seerdef gevolgd door opklaringen, kon zich in de nacht opnieuw mist vormen, die zondag over dag in het zuiden van ons land, als mist of laaghangende bewol king, gedurende een groot deel van de dag, plaatselijk zelfs de gehele dag, de zon verborgen heeft gehouden. Het kwik kwam daar niet yeel hoger dan om streeks acht graden, maar in het MAANDAG 20 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.19 5.46 Terneuzen 5.54 6.21 Hansweert 6.34 7.01 Walsoorden 6.44 7.11 ZON MAAN op onder op onder Febr. 20 7.46 18.02 10.19 21 7.44 18.04 10.49 .0.40 22 7.42 18.06 11.22 1.46 midden en noorden was het op nieuw voorjaarsweer, met wei nig wind en stralende zon. Hoe wel het warm aanvoelde steeg het kwik toch minder hoog dan de voorgaande dagen het geval was en bleef bij elf tot twaalf graden steken. Het laat zich aanzien, dat de mist zich in de nacht van zondag op maandag weer over een groot deel van het land zal uitbreiden en overdag niet op alle plaatsen zal optrekken. Naast gebieden met zon, zullen er ook plaatsen met laaghangenden bewolking of mist zijn, hetgeen vooral in de temperatuur een belangrijke weerslag zal vinden. Bij zon kan het kwik opnieuw tot twaalf gra den oplopen, bij mist tot om streeks zeven graden. Het krachtige hogedrukgebied zorgt voor aanhouden van het huidige weerbeeld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk mist Plaatselijk mist of laaghangen de bewolking met middagtempe- raturen van omstreeks 8 graden, elders zonnige perioden met maxima van circa 12 graden. Weinig wind.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1