Zaterdag 18 februari 1961. TERNEUZEN y ULPENNEN KERSSTRAAT 3-5 TELEFOON 2581 TERNE U ZEN dag 18 februari 1961.' DE VRIJE ZEEUW Pagina 13 m-ineend noodzakclHk ls ook de bouw van een Zecuwseh-VIaanderen aangedaan door het weder- 6 -a» ™.0m invoeren van veertarieven is in genen dele ongedaan gemaakt door de gebrekkige verlaging die per 1 januari 1961 is ingegaan. Heeft het pro vinciaal bestuur belangrijker plannen dan herstel van dit Zeeuwsch-Vlaanderen aangedane onrecht, dat men de Minister van Verkeer en Waterstaat toch vooral niet wenst te verstoren? Ook wt) zijn van mening dat een vaste oever verbinding de enige afdoende oplossing zou zijn tot algehele opheffing van het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen. De vele, ook internationale factoren, die voor de verwezenlijking hiervan moe ten worden overwonnen, belemmeren echter een directe actie, die op dit doel is gericht en maken de totstandkoming en de schatting van een be paalde tijdsperiode ten deze uitermate moeiiyk. In verband hiermede hebben wij ons afgevraagd of het ter overbrugging van deze mogelijk nog langdurige periode niet gewenst zou zijn terug te grijpen op een in 1947 geopperd plan door Dr. H. C. Kuiler in zijn „Rapport over de mogelijk heden voor de Industrallsatic in de gemeente Ter- neuzen en omgeving." Dr. Kuiler gaat er van uit, dat voor het relzigersvervoer over de Schelde het Hjdselement van groot belang is. Het zwaartepunt, aldus Dr. Kuiler, by het streven naar betere ver bindingen zal moeten liggen bij de Scheldeverbin ding. Deze (goede) verbinding zal vooral gericht moeten zijn op Terneuzen als economisch en soci aal centrum. Breskeng en Perkpolder mogen daar bij slechts van ondergeschikte betekenis zijn. Op bladz. 80 zegt Dr. Kuiler dan: „Het is voor een reiziger zeer onaangenaam van trein in bus, van bus op boot en van boot op bus te moeten overstappen voor de overbrugging van een betrek kelUk korte afstand. Éénmaal overstappen op trein of boot, moet meer dan voldoende worden geacht. Nu is dat doel betrekkelijk eenvoudig te bereiken, indien de bootdienst TerneuzenHoede- kenskerke, inzonderheid voor het personenvervoer wordt ingericht en in aansluiting op de boot een electrlsch treinstel de verbinding met Goes onder houdt, ook weer in directe aansluiting op de elec- trlsche treinen naar Brabant. Eventueel war? te overwegen van deze Jaatste treinen te Goes een ireinstel af te koppelen, dat doorrijdt naar Hoedekenskerke. evenals b.v. de trein voor Den Haag en Rotterdam (vroeger) te Dordrecht werd gesplitst." En verder: „Ongetwijfeld biedt een bootverbin ding, waarop zowel spoorwagons als auto's ver voerd kunnen worden van Zuid-Beveland naar Terneuzen de beste kansen, enerzijds omdat Ter neuzen het economische centrum van Zeeuwsch- Vlaanderen is, anderzijds omdat te Terneuzen aan sluiting op de spoorlijnen naar België kan worden verkregen." Wil het College deze materie eens in studie nemen en ons het resultaat van deze studie bin nen niet te lange tijd doen toekomen? openbare bibliotheek en leeszaal. Het oude ge bouw voldoet niet meer. Onze fractie verzoekt 'hiervoor de speciale aandacht van het College. Naast het Wlt-Gcle Kruis krijgt in 1961 het Groe ne Kruis thans een waardig onderdak, waarin verschillende diensten, de gezondheidszorg betref fende huisvesting zal worden verleend. Ongetwij feld zal in de toekomst do uitbouw van het maat- sehappeiük werk. zowel van kerkelijke- als van «meentellike zllde de aandacht vragen. De huis vest ing van bejaarden, vormt nog een punt van ernstig overleg. Het is reeds meer dan een jaar geleden dat het'eerste project van de Protestantse bejaardenzorg werd Ingezonden. Gaarne zullen wi) vernemen hoever de onder handelingen met de gemeente zijn gevorderd. Onze fractie acht een snelle en doelmatige aan pak van de bejaardenzorg op elk terrein van zeer «root belang. Wij vertrouwen, dat ook de huis vesting van de jeugd de aandacht van het College heeft Naast de genoemde punten, die het beeld van Terneuzen reeds doen veranderen en nog meer zullen wijzigen, willen we er nog enkele afzonderlijk noemen, jKanaalverbreding. Voor dit grootse werk, waarover iedere Terneu- —naar spreekt, die zich voor de haven interes seert Is voor 1961 door het Rijk 17 miljoen be schikbaar gesteld. Dit gigantische project alleen al wijzigt het beeld van Westelijk Terneuzen vol ledig. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat hot Rijk niet bereid zou zijn, ettelijke miljoenen gul- dens aan de verbreding van dit kanaal ten koste te leggen, uitsluitend en alleen om tegemoet te komen aan de belangen van Gent. Slechts de uit voering van extra werken zal de kanaalverbre- idlng rendabel maken. Heel de kwestie van de kanaalverbreding, overname van de haven en exploitatie van de haven eist een diepgaande be studering en een nauwe samenwerking van RUk, provincie en gemeente. Niet zonder spanning wachten wd op de be langrijke plannen van het College in samenspre kin" met de betreffende havencommissie, die thans ongetwijfeld tot nieuw leven zal worden gewekt. Kan het College over de betreffende plannen reeds iets naders mededelen? Zo niet, dan zal de raad zijn nieuwsgierigheid nog wel even weten te bedwingen. Wel achten wd het nuttig het Col lege mede te delen, dat onze fractie de kwestie j overname en exploitatie van de haven, zeker voorhands, ziet als een zuiver Temeuzense aan gelegenheid. Het is teleurstellend, dat ten aanzien van Sluis kil nog weinig of geen definitieve mededelingen zijn ontvangen over de vraag welke schadever goeding voor de panden, welke moeten worden afgebroken, zal worden verstrekt. In de praktijk is overigens wel gebleken dat voor woningen, welke moeten verdwijnen op onteigeningsbasis, een behoorlijke vergoeding wordt gegeven. Voor het overige zal nog geduld geoefend moeten wor den, waarbij men mag aannemen, dat de tietrpf- ïende bewoners nog wel een jaar of drie tijd zul-; len hebben. HOGE VERDIENSTEN. Medewerkers met; veel vrije tijd gezocht voor de zerkoop aan particulieren /an een zeer populaire ^oekenreeks. drachtige verdiensten, gc- niddeld ƒ7,50 per'intake- ling. 3rieven aan RECORBU - »fd C. Postbus 4013 te-Rot- ;erdam. Grote sortering BALPOINT of POTLOOD n alle prijzen bij: boekhandel Van de Sande De woningbouw. t De woningbouw eist nog steeds de special! aandacht. Behalve voor de normale uitbreiding van de stad, zltn woningen nodig Ier vervanging van de panden, die door de kanaalverbreding moe ten verdwijnen, voor hen, die hier aan de kanaal verbreding komen werken en voor de vestiging van industrie. Wanneer we lezen, dat aan Zeeland in totaal 800 woningwetwoningen zijn toegewezen en 600 premiewoningen, dan kunnen we alleen maar hopen, dal er nog diverse potjes zijn waaruit Terneuzen zal mogen en kunnen putten. Van de aan geheel Zeeland toegewezen woningen kan Terneuzen Hlleen, zonder ie veeleisend te zijn luim de Helft alleen ui voor 1961 góed gebruiken Denken we aan de kwaliteit van de woningen, aan de vervanging dus, de krotopruiming, dan komen we in het geheel niet toe. De realisering van grote plannen behoeft in een Hjd als deze niet vast te lopen op hel woningprobleem. Bi] een dergelijke geringe toewijzing is dit gevaui echter zeker niet denkbeeldig. I b Ook in 1960 bleek weer, dat het aantal inge schreven woningzoekenden niet bepalend was voor de vaststelling van het woningtekort. Van de 511 uitgegeven vestigingsvergunningen werden et' 281 derhalve meer dan 50 9fverstrekt aan niet nis Woningzoekenden ingeschrevenen, i Momenteel staan nog 314 personen ingeschre ven, doch de woningbehoefte kan derhalve zeker op liet, dubbele worden gesteld, afgezien van de aantellen, woningen, welke benodigd zullen zijn voor uitbreiding van de personeelsbezetting van bestaande of nieuw to vestigen industrieën. 18 woningen werden onttrokken aan hun be •temming, daar zl) absoluut ongeschikt waren om nog langer bewoond te worden. Een veelvoud van dit aantal verkeert In dezelfde toestand. Door de kanaalverbreding zullen in totaal 153 panden in de gepieente Terneuzen moeten verdwijnen, terwijl inmiddels reeds een 20-tal panden worden ont ruimd en gesloopt. Bovendien zijn een aantal inwoners van de ge meente Hoek, die echter geheel op Terneuzen zUn georiënteerd, van plan zich zo mogelijk in Terneuzen te vestigen. Ook voor deze groep dlenl dus exlra bouwvolume beschikbaar te worden ge s'eld. De onderbrenging van de bewoners van de thans reeds gesloopte panden, heeft de spanning op de reeds zo krappe woningmarkt nog doen toe nemen, Het zou toch zó moeten zijn, dat eerst wonin gen werden gebouwd en daarna tot afbraak van do bestaande panden werd overgegaan. Wil het College hierop ter plaatse nog eens de anndueht vestigen? De voortdurende afneming van het oanlal vóór oorlogse woningen heeft tot gevolg, dal bet. ge middelde huurpeil stijgtIe meer daar de com plexen particuliere woningen over hel algemeen In een hogere huurklasse vallen dan de woning wetwoningen. De huur van de huidige woningwet woningen ligt voor verschillende groepen zelfs thans al zó hoog, dat het betrekken van Herge- Hike panden ten koste van de toch heus niet zo hogi- levensstandaard gaat. tvy achten het mede hierdoor noodzakelijk het onderbrengen van Terneuzen In een hogere loon- klasee afzonderlijk te bespreken. Samenwerkende gemeenten. De samenwerking tussen de vijf kanaulzönc-ge- nieenten heeft zich In het afgelopen jaar voort gezet. Vermelding verdient ongetwijfeld de instal- 'alle door de Commissaris van de Koningin op 9 november I960 van hot rechtspersoonlijkheid be- zittend lichaam „Afvalwaterleiding Kanaalzone ó""uw.<ch-Vlaanderen", welk lichaam zich zal bozig houden mei de aanleg en de exploitatie vat> de afvalwaterleiding van Sas van Gent naar J1'1 Schelde en waarvoor het plan reeds besteks- «latir Is. Afgewacht zal moeten worden of de af- plilslng van een dagelijks bestuur van 5 leden )ar het uit totaal 10 leden bestaande lichaam effectief zal werken. Het wachten is niet zonder enig ongeduld op de plannen van het dagelHks bestuur. Verbinding over <1« Schelde. 'Iel spijt ons, dat het College in do inleiding op de begroting geen enkele aandacht schenkl ann de verbindingen met overig Nederland. Het is natuurlijk prettig te weten, dat de blik van het oiiege gericht blijft op een vaste verbinding over Schelde, maar we zouden wel een» willen weten wat het College hiermede in concreto bedoelt. aarschllnlljk is het niet de bedoeling van hel college geweest om het provinciaal bestuur tege moet te komen in de wens toch vooral de rust te bewaren rond de veertarieven. Het onrecht Gemeenteclassificatie. Speciaal in verband met de aanwijzing van Ter neuzen als kerngemeente moge een enkel woord gezegd worden over het netelige probleem van de gemeenteclassificatie. De gemeenteclassificatie moest na cfe oorlog blijven beslaan, omdat men van uitging, dat het reële loon niet mocht wor den verlaagd en ter verkrijging van een even wichtige loonstructuur. Hot systeem ls gebaseerd oj) verschillende kosten van levensonderhoud in si ad en platteland, en dient dus ter geltfktrekking van het reële loon. De vraag, die steeds meer klemmend kan worden gesteld, is of de toen wel licht bestaan hebbende verschillen, vooral ge baseerd op de verschillen in huren, nu nog steeds bestaan, Wy menen deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. De huurverschillen bestaan niet of nauwelijks meer. Daarentegen zijn do kos ten van levensonderhoud op het platteland ge stegen door de kosten van vervoer. (Onderwijs en culturele vooruitgang.) Veelal ligt het voe- riingspakket en de textieivoorziening duurder in kleinere plaatsen dan in de stad. Is het College niet met ml) van mening, dat de gemoenteclasKiflcalle afwerend werkt in het stre ven naar het opvoeren van de werkgelegenheid in de streken die buiten de randstad Holland lig gen? Immers: het lokt de pendel uit. Het belem mert de bedrijven, die naar de buitengewesten komen om kader mee te nemen. Het platteland, tenslotte, komt altijd achterop met onderwijs krachten. WD menen zelfs, dat een standplaats- toeslag in vele gevallen op zijn plaats zou zijn. BH spreiding van industrie dient de koopkracht in dc kerngemeente gelijk te zijn aan de grote stad. Financieel, maar vooral ook psychologisch is dit van zeer groot belang. Het verdwijnen van de gemeenteclassificatio bevordert de keuzevrij heid van de bedrijven. In verband met de aan de opheffing van de ge meenteclassificatie verbonden hoge kosten vragen wij ons of of getracht kan worden dit allereerst voor de kernen" te bereiken. Ik denk hierbij b.v. aan Zierikzee, waar men ten behoeve van de metaalindustrie hieraan is tegemoet gekomen. Wil het College deze aangelegenheid eens be zien en te bevoegder plaats bespreken? Het lijkt ons voor het verkrijgen van een verbetering van het gehele vestigingsklimaat zeer zeker de moeite waard. Het zwembad. Meneer de Voorzitter. Het kan niet anders of in deze algemene beschouwingen moet een enkel woord nver het zwembad worden gezegd. Zeker 15 jaar lang heb ik meegemaakt, dat ter gelegen heid van de begrotingsbehandeling, en waarlijk dan niet alleen, gevraagd werd hoever de plan nen stonden om te komen tot. aanleg van een zwembad. Hel is een lange weg geweest en thans, op de vorige vergadering, 19 januari 1961, Is het belangrijk besluit dan eindelijk genomen, hiertoe in staat gesteld door de instanties die de uiteinde lijke beslissing, althans financieel, in handen had den. Wij weten, dal we er nog niet zijn. Het bedrag, dal voor rekening van de gemeente komt, is van dien aard, dat de financiële besprekingen nog niet geheel „rond" genoemd kunnen worden. Met enige zekerheid mogen we echter thans aannemen, dat de aanbesteding dit jaar zal plaats vinden en dat in 1962 gezwommen zal kunnen worden. Hel is een zeer belangrijk besluit geweest. Wij danken allen ,dio aan de totstandkoming heb ben medegewerkt, Namen noemen doen we liever niet, omdat in de lange periode van 15 jaar zoveel mensen hun beste krachten voor dit doel hebben gegeven, dat het noemen van namen wat moeilijk wordt. Het College komt de eer toe het besluit te hebben mogen voorleggen on tot de uitvoe ring te mogen overgaan. Dit project ls voor de verbetering van het vestigingsklimaat uitermate belnngrjjk. Mocht de burgerij de moed al eens hebben opgegeven, men zal thans bemerkt heb ben wat met laaie volharding en niet aflatend doorzettingsvermogen kan worden bereikt. Nabeschouwing. Meneer de Voorzitter, Er ls één punt, dat tol slot voor ditmaal onze aandacht, vraagt in de algemene beschouwingen en wel de 15-jarlge her denking van de bevrijding van ons land. Dit derde lustrum is op waardige wijze her dacht en er is allerwegen spontaan feest gevierd, Ook in onze stad was de 5e mei dit jaar een blijde dag. Wellicht nog meer dan anders werden onze gedachten bepaald bij de gruwelijke ervaringen in de oorlogsjaren en bU de blijde en hoopvolle verwachtingen van een nieuw begin. Nog meer dan anders gingen we afwegen en vergelijken; onze hoop en onze verwachting, die we hadden van de vredestijd, die we zouden gaan veroveren, en datgene wat we ernu, na 15 jaar, van terecht hebben gebracht; in de wereld, in ons land, in onze stad, in de omgang met onze medemens. En bil alle dankbaarheid voor het vele, dat is bereikt, vooral in materieel opzicht, voor het feit, dal wij, als volk althans, in vrede mogen leven, blijft een diep gevoel van teleurstelling, vermengd met schaamte, over de geweldige kan sen, die werden en worden verzuimd, en van be nauwenis over de dreiging in de wereld en het leed en de onderdrukking in een zeer groot aan tal landen, waaronder miljoenen mensen dagelijks gebukt gaan en waarbij de vage onrust mee spreekt, dat het ons niet of niet voldoende be roert, dat de mensen door het leed dezer wereld niet genoeg zijn gebroken. Zal er eerst, weer een hel moeten losbarsten over de mensheid, nog en! ge malen vreselijker als de vorige, alvorens- men gaat inzien, dat wü wel degeiyk ons broeders hoeder zUn? En dit niet alleen maar inzien, doch ook doorvoelen en er naar leven en handelen. We hebben prachtige theoriën gehoord. Er zijn vele mooie woorden gesproken en we horen ze nog dagelijks. Maar soms komt in mijn gedachten dat oude rijmpje: Ze hebben mij door woorden wel gedreven Maar hebben ml) verhinderd door hun leven Doch laten we ons, zoals dit in deze raad past, bepalen tot de te voeren politiek in onze stad. Ook hier geeft een vergelijking met 15 jaar ge leden veel reden tot dankbaarheid, hoewel er reden is tot enige bezorgdheid tevens. Vergeleken bü andere Zeeuwse steden is er veel bereikt; ik heb er in deze beschouwing reeds over mogen spreken. Onze stad maakt een zeer levendige in druk. Onbekende bezoekers verbazen zich steeds opnieuw over de steedse indruk van Terneuzen en over dc zeer goede gelegenheden tot winke len,- Onze stad breidt zich uit en gaat zich, men selijkerwijs gesproken, thans als eerste stap, op werken tot een plaats van 20.000 zielen, een stad waarin het zeer goed is te wonen. Een reden tot enige bezorgdheid is het, mis schien na de bevrijding iets verbeterde, doch nog steeds bestaande, gebrek aan voldoende gemeen schapszin in onze stad. Eni^je jaren geleden kon eengoedbedoelde poging van het gemeentebestuur om de jonge kiezers in een genoeglijk samenzijn een objectieve voorlichting te geven over hun rechten en plichten als staatsburgers niet door gaan, omdat er eenvoudig geen interesse bestond. Vole verenigingen worden in de loop der jaren in hun bestaan bedreigd omdat over futiliteiten onenigheden ontstaan. Een krachtig georganiseer de middenstand, die, niet als goedwillende enke lingen, doch als geheel leeft en handelt in de overtuiging clal de „Cost" nog altijd voor de „baet" uitgaat, kennen we niet. Een overkoepelende vereniging, die gereed staat om bij bijzondere gebeurtenissen de leiding op zich te nemen, wil maar niet uit dc grond komen. Bezien we nu de politieke samenstelling van onze bevolking, dan is het wellicht zó, dal wat voor de één een reden is tot grote voldoening, dc ander uitermate verwerpelijk voorkomt. Op zichzelf is dit niet ongezond. In de afgelopen 15 jaar is bewezen, dat deze raad met zijn zes ver schillende politieke partijen, zeer constructieve besluiten kan nemen. Verschillen in de politieke sfeer zijn zelfs gewenst, mits deze voortprulten uit een gezonde en zelfstandig gevormde oordeels vorming, gevolgd door een volkomen vrije party- keuze. Do gedachte, dat iemand, die R- K„ Gere formeerd of Hervormd is, automatisch zyn stem uitbrengt op de K. V. P., dc A. R. party of de C. H. is, naar onze mening, uit de tyd. Dat deze gedachte veld wint, bewust een vergeiyking met de toestand van 15 jaar geleden duideiyk. Er is een situatie aan hol groeien waarin de progres sieve krachten in ons volk zich duideiyk samen bundelen in de politieke partijvorming zoals deze wordt voorgestaan door de P. v. d. A. Het is te betreuren, dat de conservatieve georiënteerden nog steeds geen duideiyk politiek dak hebben kun nen vinden. De V. V. D. kan tot op heden, on danks zwakke pogingen van die zijde, nog steeds niet als politiek tehuis van alle conservatieven worden gezien, omdat het program van deze par ty zich, althans tot op heden, in hoofdzaak richt tot en weerklank vindt by dc nicer. gegoede landgenoten, afkomstig uit oen Humanistisch of Vryzinnig milieu. De Party van de Arbeid duar- entegen wendt zich juist zowel tot de Godsdien stige als niet-Godsdienstigp bevolkingsgroep in al haar geledingen, mits zü met ons van mening zlin dat een vooruitstrevende politiek gewenst is voor het welzün van land en volk, ook in onze Ter- neuzense gemeenschap en als grondbeginsel wil len accepteren, dat de zwaarste lasten door de sterkste schouders moeten worden gedragen. Tegen de partyvorming op confessionele grond slag hebben wy overwegende bezwaren. Ik denk hierbü aan de eertyds door de Maritaln gemaakte onderscheiding tussen twee vormen van samen leving, „Autoritairement Chrétien" en „Vitale- ment Chrétien" genaamd. Onder liet eerste ver staat men een staat en een maatsohappü waar in, volgens de wens der confessionele partyen, de diverse instellingen naar het ulteriyk zlin ge kerstend. Onder het tweede verstaal men een volksleven, dat zélf van geesteiyke waarden is doordrongen, Als socialist vraag ik om een vitaal Christelijke samenleving, waarby ik voor myzelf aansluiting zoek bi) het begrip „leefbaar bestaan" in het Her- deriyk schi-yven van de Ned. Herv. Kerk. Hel is een onderscheid, dat in de verhouding van Kerk en Maatschappy van uitermate practise!) belang is. Het feit, dat men R. K., Gereformeerd of Her vormd is, wil zeer bepaald niet zeggen, dat men ook in politiek opzicht geiyk denkt. Het is onjuist en het werkt remmend op een vlotte politieke ontwikkeling en meningsvorming om dan met. el kaar in één politieke party de lands- en gemeen teiyke belangen te behartigen. Het. ontmoet, poli tiek gezien, geen enkel bezwaar, om bli verschil van Godsdienstige gevoelens deel uit te maken van dezelfde party. Het ls, gezien de ernst der tyden, Integendeel een gebiedende eis, mits men In deze party volkomen vryheid heeft naar de Inspraak van zijn geweten, of naar zyn Godsdien stige overtuiging, Ie beslissen en te handelen. Wanneer de Humanist naar diepste overtuiging en levensopvatting zijn verbondenheid uitspreekt met zyn medemens, zo zal de Christen in dezelfde party hem dit nazeggen, gedreven door zyn eigen geloofsovertuiging Dat Hy ons over grenzen hoen laat zien het groot gezicht van aller mensen broederschap in 't eeuwig goddehjk licht. Meneer de Voorzitter, mevrouw, mijne horen gli zult het, hoewei mijn opvattingen kennende willen blliyken, dat lk by deze algemene beschou wingen op deze wyze myn gedachten heb willen weergeven, die het afgelopen lustrumjaar van de bevrüding nog meer ais anders by my opkwamen. Zy worden, het Is my bekend, door de meerder heid van onze raad niet gedeeld. Dat onze fractie in de door my geschetste geest zal trachten te werken zult U niettemin willen en kunnen accep teren. Dat dit zal geschieden in welgemeend res pect voor de afwijkende meningen in deze raad moge daarby door U als volkomen vanzelfspre kend worden aanvaard. En dat onze samenwerking in verscheidenheid de beste resultaten mogen af werpen voor het welzyn van Terneuzen is hierby ongetwyfeld ons aller wens. De heer Wetering»: Mbneer de Voorzitter, ge woonte getrouw maakt onze fractie van de ge boden gelegenheid gaarne gebruik deel te nemen aan de algemene besthouwingen. Evenals in de voórafgaande jaren moeten wy ook voor 1961 constateren, dat het nog niet mo gellik is geweest een sluitende begroting aan te bieden. Waren wp b> de behandeling van de begroting van 1960 enigszins optimistisch gestemd omtrent een definitieve financiële regeling tussen Ryk en Gemeente, helaas moeten wü by het in behande ling nemen van de thans voor ons liggende be grotlng onze teleurstelling uitspreken dat bedoel de regeling er nog steeds niet is. Deze lacune is tot een nachtmerrie. Wy kunnen on» indenken dat vele Gemeenten de moed wel eens laten zak ken en by de pakken gaan neerzitten. Wy vragen ons al of dit soms voor de plattelandsgemeenten mede een rpden zou kunnen zyn dat er een ont volking plaats vindt, die angstwekkende vormen gaat aannemen? Laat ons de hoop uitspreken, dat in 1961 de zo lang verwachte regeling er door komt, zodat de Gemeenten weten waar zy toe Voor een dynamische gemeente, die daarnaast te maken heeft met een gestage aanwas der be volking en voor die bevolking werkgelegenheid moet aantrekken alsmede de leefbaarheid ver beteren en vergroten, zou het een ramp betekenen als men met de handen over elkaar geslagen de verdere ontwikkeling van de verhouding Ruk en Gemeente bleef afwachten. Dit zou, evenals vooi vele plattelandsgemeenten, de klok achteruit in plaats van vooruit zetten, betekenen. Ondanks het behoorlijk begrotingstekort, waar wl) overigens niet meer van schrikken, mogen wy met genoegen constateren, dat onze Gemeen te het aandurft een beleid uit te stippelen, dat niet alleen gericht is op het heden, maar ook en vooral op de verdere toekomst. Besturen ia voor uit zien 1 Door een ruime blik in de toekomst van Ter neuzen te werpen heeft Uw College de moed kunnen opbrengen initiatieven tc nemen, die be- bepalend zullen zyn voor de verdere ontwikke ling van onze Gemeente en haar naaste om geving. Dat bedoelde initiatieven risico's met zich mee brengen is begrdpeiyk, doch wanneer deze risico's met het nodige doorzicht en verantwoordeiykheids- zin worden genomen, kunnen wy er zeker van zyn, dat het risico tot een minimum wordt be perkt. Wanneer wij de begroting in haar geheel be zien, dan verheugen wy ons er over, dat, hieruit een groot geloof spreekt in de grote mogeiykheden die deze Gemeente biedt. Vertrouwen hebben in, er zeker van zyn dat onze Gemeente een grootse toekomst is weggelegd, stempelt het beleid van U persooniyk, mynheer de Vqprzitter. en het Col lege van Wethouders. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat het totale College van B, en W. al!"S op alles zal zetten om in een goed team-verband Terneuzen uit tc bouwen tot een bloeiende stad, waar industrie, handel en nyverheld de pellers zullen vormen waar ook de gehele bevolking met genoegen aan zal meebouwen, Dat dit alles veel werk van U zal vragen, ls duideiyk. Dat teleurstellingen U niet gespaard zullen biyven ïykt ons evenmin uitgesloten, doch wy zyn er ook van doordrongen, dat er winst geboekt zal worden on laat deze winst een be- langrykc injectie zyn om voort te gaan, al wor stelend, zoals de Zeeuwse leeuw, uiteindelijk bovenkomend uit de hogere Overheidsgolven, die nog steeds een remmende invloed hebben op de snelle ontwikkeling van onze Gemeente, Probleemgebied en kerngemeente brengen nog grotere problemen met zich mede al moeten wy aan de andere kant dankbaar zijn, dat de Rege ring hierdoor perspectieven biedt, die anders niet of heel moeliyk te verwezeniyken zouden zyn. Meneer de Voorzitter, het is als Voorzitter van deze Raad, de eerste keer dat U ons mede een begroting hebt aangeboden. Uit de aard der zaak werd deze met meer dan gewone belangstelling tegemoet gezien. Het stemt ons tot voldoening, dat, ofschoon U nog maar betrekkelijk kort als Voorzitter van deze Raad fungeert, deze reeds mede de stempel draagt van Uw bestuursbeleid. Reeds vanaf de eerste dag, dat wy met U kennis mochten maken, konden wy constateren, dat wy een zeer dynamische burgervader hadden inge haald. Met uw jeugdig en vakkundig élan hebt U zich geworpen op de problemen van onze Gemeente en het moet gezegd, dat de wyze waar op U de Raad tegemoet bent getreden, het voor ons prettig maakte direct tot een volledige samen werking te kunnen komen. WH hebben nieuwe inpulsen gekregen, die van tijd tot tyd nodig zyn om niet te verstarren. Onze fractie Is U daar dankbaar voor en zegt gaarne alle steun en mede werking loe om in eensgezinde samenwerking voort te bouwen aan de toekomst van ons dier baar Terneuzen. Deze samenwerking geldt ook voor de andere fracties. Wli mogen met voldoe ning constateren, dat het. klimaat góed is. ondanks dr grote verschillen in politiek en godsdienst. Het nieuwe Terneuzen groeit hoe langer hoe meer naar elkaar toe, zich bewust zynde, dat door een goede verstandhouding, met respect voor eikaars principiële verschillen, iets groots tot sland kan worden gebracht. Het Is daarom, dat wij bU deze gelegenheid voor de uitermate grote belangstelling en medeleven by het overlijden van pastoor Van Campen U gaarne dank zeggen. De vriendeiyko herdenkings woorden waren geen holle frasen, doch welge meend. Hl) was voor onze Katholieke Gemeen schap een groot man, doch ook de totale gemeen schap van Terneuzen lag hem na aan het hart. De ontwikkeling van onze stad en streek had zijn grote aandacht en medewerking. Zyn ruime blik alsmede zyn sterke oecumenische gedachten, wa ren mede aanleiding tot toenadering met de ge hele bevolking van onze Gemeente. Zyn verlan gen tot innige samenwerking met, alle bevolkings groepen zal steeds by ons voortleven en richting geven aan onze houding voor het biyvend schep pen van goede samenwerking ook op polltlek-ter- rein. Meneer de Voorzitter, de infrastructuurwer ken hebben een aanvang genomen. Hel volledige plan zal geleideiyk worden uitgevoerd, althans als Ryk en Provincie in versneld tempo hun mede werking biyven verlenen. Gezien de resultaten van de laatste maanden vertrouwen wil dat deze zal biyven bestendigd. De sluizen en kanaal werken beginnen in een stadium te komen van uitvoerbaarheid. Laat ons hopen, dat onze Regering spoedig tot ratificatie zal overgaan. De Belgische Regering heeft dit reeds gedaan. In dit verband willen wjj ook nog oen ogenblik speciaal de schijnwerper richten op Sluiskil, oen deel van onze Gemeente, waar in de zeer nabije toekomst ingrijpende veranderingen zullen plaats vinden. De onzekerheden, die boven deze plaats han gen. treffen niet alleen haar bewoners, doch ook ons Gemeentebestuur. Onze fractie juicht het van harte toe én is er zeer erkenteiyk voor, dat van wege Uw College de nodige voortvarendheid wordt betracht voor het nu op korte tormyn te verwach ten uitbreidingsplan Sluiskil, waarvan wy voor Sluiskil, als plaats, een heilzame werking voor zien. Wij zyn van mening, dat de huidige bestaande geringe animo voor Sluiskil als biyvend of nieuwe woonplaats, hoofdzakeiyk voortvloeit uit de heer sende onzekerheden en het tekort aan openbare accomodatie, maar dat het opklaren van die on zekerheden en een forse aanpak van de realisatie van gedeelten van het nieuwe uitbreidingsplan, het kiezen van Sluiskil als biyvende en nieuwe woonplaats terug zal animeren, zodat de huidige tendens als tydeiyk en niet chronisch la te kwali- lificeren Evenwel zouden wy van Gemeentewege een stap op zeer korte termyn ten zeerste op prys stellen, n.l. door Uw College voor te stellen nog maals Den Haag te attenderen op en spoedige maatregelen te verzoeken voor de steeds grotere vormen aannemende onrust onder de by de ka naalplannen betrokken bewoners van onze Ge meente, in het byzonder de cynsbowoners. WH stellen voor namens de Raad een telegram of schryven in deze geest tot de ministeries te rich ten. Dat wü de bewoners van Sluiskil hiermede een goede dienst bewyzen, behoef ik niet te bena drukken. Om nog even by Sluiskil te biyven. Het bad huis, annex brandweerkazerne en politiebureau, nadert haar voltooiing. Dit is een grote aanwinst voor de Gemeenten zo langzamerhand uitgegroeityvoor Sluiskil, waaruit de bewoners_mogen_conclu- deren, dat zy door Terneuzen Kom niet in da steek worden gelaten. Wy spreken gaarne de hoop uit, dat van het badhuis een veelvuldig gebruik zal worden gemaakt. De woningbouw aldaar be gint langzaam weer op gang te komen. Moge het zó worden, dat binnen afzienbare tyd meer wonin gen zullen kunnen worden gebouwd. Wy zUn er van overtuigd, dat van de nieuw tc bouwen wo ningen een gretig gebruik zal worden gemaakt. Rest ons nog te vermolden het klaarkomen van een moderne flat voor de verpleegsters van het St. Elisabeth-ziekenhuls, waardoor Sluiskil haast een stedeiyk karakter heeft gekregen, maar voor al voor de verpleegsters een grote aanwinst mag worden genoemd. Het strekt de directie van dit ziekenhuis tot eer, dat zy met de nodige voortvarendheid hun complexen uitbouwen tol een hyper-modern zie kenhuis in het belang van de Hldendp mensheid. Als een van de evidente problemen in onze dynamische Gemeente, geldt ook hetgeen verband houdt met de haven. Wy stellen vertrouwen In hetgeen hieromtrent al gedaan en nog gaande is, maar liet zal zaak zyn zware kanonnen in stelling tc brengen om tot het summum van de gunstige en door de kanaalwerken nog gunstiger wordende ligging van Terneuzen aan groOtscheepswater te profiteren. De combinatie gruotseheepswater en industrie ls niet weg te denken, maar dan zal ook in de eerste plaats havenoutillage in ruime mate aanwezig moeten zyn. Een definitieve en drastische aanpak van het havenprobleem is nodig. Wy vertrouwen dan ook, dat naast de industrie-projecten, zo spoedig moge- lük een havenplan ter tafel zal komen, dat qua ontwikkeling geiyke tred zal houden met de hui dige industriële ontwikkeling, maar ook voldoen de ruimte zal laten voor de naaste toekomst. Op hel gebied van de woningbouw mag onze Gemeente fier zyn op het tot op heden bereikte resultaat. Het zal echter in de komende jaren een nog Intensere inspanning vergen, aangezien de in en om Terneuzen te verwachten economische bedrijvigheid de wonlngbelgiefte ter plaatse nog groter zal doen woiden. Het feit, dat steeds meer blllkt dat Terneuzen als woongemeente zeer in trek is, noopt ons op maatregelen te bezinnen om dienaangaande niet alleen rekening te houden met nieuwe economische bedrijvigheid op ons eigen gebied, maar ook van elders in de Kanaalzóne. Ik wil er echter uitdrukkeiyk by vermelden, dat wy hiermede niet willen stimuleren de ontvolking van het omliggende platteland, zowel ten Oosten als ten Westen van Terneuzen. De opmerking, die In Zeeuws-Vlaanderen hieromtrent gemaakt wordt, wil lk ten sterkste tegenspreken, lk weet, en ik ben my zelfs bewust, dat ik hiermede een gevoelig probleem aansny. Doch men kan Terneu zen niet verwijten, dat wij de plattelandsbevolking naar hier trekken. Dit geldt overigens voor do gehele kanaalzóne. Ik zou het zelfs betreuren, dat het platteland zodanig ontvolkt wordt, dat het als een ramp moet worden betiteld. Doch men moet goed begrypen, dat, waar de leefbaarheid gunstig is, de mensen uit zichzelf naar die lref- baarheidsgebieden trekken. De pendel bullen Zeeuws-Vlaanderen is een veel grotere ramp. want dit brengt niet alleen op de duur de ontvolking van liei platteland mede, maar ook van het gr- west Zeeuwsch-Vlaanderen. Wanneer wy de cll- fers van de bevolkingsachteruitgang van Zeeuws- Vlaanderen goed bestuderen, komt men int de con clusie, dat deze achteruitgang niet volledig toe gevloeid is tiaar Terneuzen en de Kanaalzóne. Het cijfermateriaal laat hieromtrent aan duide lijkheid niets tc wensen over. By de beoordeling van een en ander lette men vooral ook op hel ge boortecijfer. Dc oorzaken van d'- ontvolking van het platteland van Zeeuwsch-Vlaanderen ligt voor een groot deel op het platteland zelf. De nieuwe industrie-vestiging in Terneuzen en de gehele Kanaalzone is niet van dien aard, dal hiervoor zoveel mensen van hel platteland moes ten worden aangetrokken. De structurele evolutie In bepaalde gedeelten van Zeeuwsch-Vlaanderen is mede oorzaak van het niet Ujdlg mee doen aan deze evolutie, enkele uitzonderingen daargelaten Deze structurele evolutie brengt grote problemen met zich mede, vandaar dat wl) hel ten zeerste betreuren, dat de woningtoewijzing aan de provin cie Zeeland wederom droevig is te noemen. Een toewyzlng aan de gehele provincie voor groei en woningtekort van zegge en -schrijve 290 woningen ls op zyn zachtst uitgedrukt een absolute misken ning van de werkeiykc toestand zoals die momen teel is. Het protest aan Den Haag door het Pro vinciaal Bestuur kan dan ook onze volledige in stemming wegdragen. Voor krotopruiming 470 woningen, dit moet een begin betekenen van dc krotopruiming. Het is eehlcr een fictie van het aantal krotwoningen dat onze provincie rijk of arm is. 340 woningen voor dc vervanging van het aantal noodwoningen is een schandaal. 16 jaar na de bevrijding moeten nog op grote schaal noodwo ningen worden vervangen. Het is ook hiermede een druppel op een gloeiende plaat. Met deze' cyfers voor ogen vertrouwen wy, dat Uw College al het mogeiyke zal doen oni zoveel mogelijk woningen te krygen, mede ook in verband met liet: feit, dat nog honderden woningzoekenden by onze dienst staan ingeschreven, ondanks het feit, dat er ieder jaar nog behoorlijk gebouwd is kunnen worden. Op het gebied van het onderwys gaan wij lang zaam maar zeker in de goede richting. De nieuw-, bouw van scholen is ieder jaar vermeerderd. Toch zyn er nog veje verlangens op dit terrein. Wli zou den het op prys stellen, indien Uw College opj korte termyn de raad een overzicht kon doen toe-j komen van datgene dat- nog voor goede accomo-j datte voor het onderwijs noodzakelijk is. Dit geldt ook speciaal voor hel gymnasliekonderwys, dat' bij de wet verplichtend is gesteld, doch niet ge-' geven kan worden wegens het, ontbreken van de nodige lokaliteiten. Een overzicht van de perma nente bezetting der gymnastieklokalen zien wy ook gaarne van Uw College tegemoet. Wy staan er op, dal geen enkel gymnasllek-loknal Uidens de schooltydeó ook maar één uur onbezet blijft. Met de uitbreiding der gemeente on het. felt dat wij een zeehaven bezitten, betreuren wy het, dat het politiecorps niet uitgebreid kan worden. On danks de voortdurende activiteit, die door Uw College in deze aan de dag zyn gelegd, hopen wij, dat verdere uitbreiding uw aandacht zal behou den. Terugkomende op de leefbaarheid, belleuren wy het, dat niet meer vooruitgang gemaakt wordt met de bouw van een cilltureel centrum. Tot op heden heeft de raad omtrent eventuele plannen nog niets bereikt. Met klem verzoeken wy Uw College in deze de nodige voortvarendheid te be trachten. Wanneer er nog geen definitieve plan nen zyn, ligt het dan niet op dc weg van Uw Col lege om langs andere wegen in deze dringende behoefte te voorzien? Een goed geoutilleerd cultu reel centrum is voor onze gemeente zeer belang rijk, temeer omdat op cultureel terrein wy altyd nog een achterstand hebben in te lopen. Bij vorige algemene beschouwingen is door onze fractie hier ook reeds op gewezen en wederom moeten wy onze teleurstelling uitspreken dat het particulier initiatief in gebreke blijft. Overigens zijn wy niet blind voor de grote financiële offers die hiervoor gevraagd zullen worden, doch men moet goed be grijpen, dat een volk zonder of met betrekkelijk weinig culturele uitingen een volk is, dat zichzelf miskent en zich niet bewust is, dal dan het cultu rele leven zich gaat verplaatsen buiten Terneuzen. Dit wil niet zeggen dat er niet aan cultuur gedaan wordt. Doch hel is te bescheiden en een gemeente als Tprneuzen onwaardig. In dit verband willen wij ook de activiteiten of nlet-activiteiten van de V. V. V. betrekken. Ook deze vereniging ïydt aan bloedarmoede omdat het de steun mist, juist van die personen die er het meeste belang bil hebben. De concurrentie op dit tereln is groot. En al wat wy in deze verliezen zal in de nariste toekomst moeiiyk terug te winnen zyn en zou Voor de zaken wereld wel eens anders kunnen uitvallen dan men zich voorstel). Samenwerking op dit gebied is drin-

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9