MARTINEZ nieuws Sinjoren hebben belangstelling voor de „Zeeuwse Week" Eric de Noorman - Het zevende paardje :renigde naties sullen bloed van loemoemba beschermen ana AntwerpenNieuwe markt voor Zeeland Von Brentano had gesprek met Kennedy op het Witte Huis politie wordt overstroomd met tips V.A.R. en Zuid-Slavië dreigen met sancties tegen België in de Veiligheidsraad rdag 15 februari *1901» DODELIJK ONGEVAL stermorgen is op de Hol, rbrug in de gemeente Slee 7-jarige scooterberijder ij' adding uit Emmen om het i gekomen. Het bruedek bevroren en de scooterrij- slipte. Hij viel zo ongeluk, lat hij onmiddellijk over. ►00 KUIKENS KWAMEN N DE VLAMMEN OM ijdagmorgen omstreeks tien 's door nog onbekende oor- brand uitgebroken in 'een ?nhok van de heer H. Bos de St. Annesweg te Oude. Bij deze brand gingen 11.000 niet verzekerde kuikens verloren. De scha- ordt geschat op 10.000. hok, 40 bij 12 m, ging ge- 'erloren. IN AUTO'S BETKOKKEN JIJ KETTINGBOTSING lens dichte mist heeft zich igmorgen omstreeks negen op de rijksweg Utrecht— erdam, ter hoogte van Loe- Dot, een kettingsbotsing 'edaan, waarbij circa tien 5 betrokken waren. Twee nen zijn bij deze botsing ig gewond. Zij zijn overgo- t naar een ziekenhuis in ht. >r de met halve bomen be. de overweg te Loenersloot vier auto's op elkaar. Hier voor ontstond een botsing n een vrachtauto en twee nenauto's. Circa 500 meter de overweg botsten drie op elkaar. Over een af- van ongeveer een kilo- was de weg versperd. Ca. uto's moesten weggesleept in; de overige konden, zij eschadigd, hun weg vervol- De rijksweg was ongeveer cwartier versperd. V. N. hebben vrijdag be- bescherming te verlenen ongeveer 30 bloedverwan- van Loemoemba en zijn metgezellen, die in Katan- n het leven zijn gebracht, dertig personen,.. QiW. Loe- iba's weduwe Pauline, heb- e nacht van vrijdag .Qp in 'n kamp van de uit de se federatie afkomstige roepen doorgebracht, danr vreesd waren voor aanvai- jor Loemoemba's vijanden, daag zullen zij per vlieg- laar Stanleystad, dat een rk van Loemoemba's ge- is, worden overgebracht. woordvoerder der V. N. lopoldstad verklaarde dat icherming uit een oogpunt lededogen is verleend. Leopoldstad is vrijdag een Mees door messteken om ven gebracht. Verscheide- nhangers van Loemoemba n zich tot de V. N. om be ning gewend. Onder hen it zich de voormalige tter van de Kongolese r van Afgevaardigden, Ka- P" meldt, dat de gouver- van Kivoe. Kasjamoera. g onder militair geleide hoofdstad Boekavoe naar lystad is vertrokken. ;ens het „Kongolese pers- is Kasjamoera gearres- Dit zou bevestigd zijn het hoofdkwartier der te Boekavoe. meldt uit Cairo dat te Said is vernomen, dat de ische arbeiders, die be- ;n zijn bij het onderhoud et Suezkanaal, hebben be- Belgische schepen te tten. jamoera, die minister van chting onder Loemoemba ou zijn gearresteerd, om- j verleden week de arres- ïad gelast van David Dia door het bewind van Gi- naar Boekavoe was ge' i. Diaka trad op als hoofd et provinciale bestuur van jamoera zou hevig gesla- ijn door Kongolese Loc- bagezinde militairen, die opdracht zouden heb- ekregen van het bestuur e Oost-provincie. ;ens een andere, in „een' leze serie gegeven lezing, thans onder militair ge- op weg naar Stanleystad. de positie van Gizenga te ystad wordt te Leopold- nigszins hachelijk geacht, tij onder de stamleden in olaats en haar omes - weinig aanhangers heeft. ?a is afkomstig uit de icie Leopoldstad. de economische toestand Oost-provincie vraagt de ht. De Kongolese opper- ebber, generaal Moboe- eeft de rivier de Kongo, m Stanleystad ligt, reeds dan een maand geblok- Zaterdag 18 februari 1961. DE VRIJE ZEEUW Pag: bestaat eerder dat. roepen van Moboe- •provincie binnen- gedeelte der Loe- de militairen naar overlopen, indien hij rhun vrees de Oost n, een >a gezinde al overlop tante betaling van kan aanbieden. ZEEUWSE ETALAGES IN DE SCHELDESTAD Initiatief van Korstanje met sukses bekroond (Van onze Antwerpse correspondent) - Antwerpen begint warm te lopen voor de Zeeuwse I Weck die, zoals we eerder hebben bericht van 3 tot 7 juni in de 'sinjorenstad zal worden gehouden. Er werd en er wordt druk vergaderd, zowel in Zeeland als in Ant- I werpen. Alles staat nu terdege in de grondverf en als we het hele programma overzien dan kunnen we slechts constateren, dat het meer gaat worden dan men ver wacht had. Dit is vooral te danken aan de uitstekende samenwerking en de buitengewoon grote medewerking van de Antwerpse stadsautoriteiten. Ook de vertegen woordigers van het Antwerpse zakenleven tonen al belangstelling voor dit prachtige initiatief van de heer Korstanje. De heer Korstanje is de vertegenwoordiger van het ministerie van Economische Zaken en de Rijks- middenstandsconsulent voor Zeeland. Hij heeft er ieder vrij half uurtje aan moeten opofferen maar nu al mag hij met voldoening terugzien op het eerste stadium der voorbereidingen. Want sukses is van nu af aan verzekerd. Nieuwe markt voor Zeeland De Zeeuwse Week, zoals die nu is geprojekteerd, heeft cultu rele, humaine, toeristische en. economische aspecten. En in dit artikel willen we het vooral heb ben over de economische kant B van de zaak. Het is ongetwijfeld nog niet tot alle Zeeuwen doorgedrongen dat. er in Antwerpen een 600.000 inwoners tellende markt ligt, die er om vraagt bewerkt te worden. Nog beter: om die markt effek- tief te bewerken willen de sin joren zelf helpen. Dat vindt men niet overal. Dit danken we ten dele aan het voorbereidende werk van de heer J. H. de Jongh, kanselier aan het Consulaat- Generaal te Antwerpen, die zo vele uitstekende contacten heeft gelegd tussen de sinjoren en de Zeeuwen endeze contacten ook in blauwdruk bracht. Als cóSrdinator heeft hij deze Zeeuw se Week mee in gang gebracht. De stad Antwerpen stelt ge heel graties de grote Feestzaal ter beschikking, waarin de feitelijke tentoonstelling zal worden ge houden. Het wordt hier een jaar beursje in het klein, met uitslui tend Zeeuwse standhouders. Deze Zeeuwse beurs wordt een trek pleister voor het grote publiek. Maar tevens zullen er de direc teuren of inkopers zijn van de grote ondernemingen, de grote warenhuizen, winkelierscombi natips. inkoopverenigingen, im porteurs enz. Al tijdens de ope ningcocktail. die vrijdag 2 juni vermoedelijk in de zaal van de Dierentuin wordt gehouden kun nen de Antwerpse en Zeeuwse zakenlieden op ongedwongen wijze met elkaar kennis maken. Deze kennismaking zal tijdens hot sluitingsbanket nog worden uitgediept. Zeeuwse étalages in Antwerpen teur; direct contact tussen het Zeeuwse produkt en de Antwerp se verbruiker. Er wordt aan gedacht om hier aan een soort étalagewedstrijd te verbinden, die het grote publiek zal pousseren om de waren te gaan bekijken. En deze wedstrijd wordt weer bij de massa gebracht via een huis-aan-huis bezorgde krant over de Zeeland Week. In dit blad zullen overigens ook de toeristische mogelijkheden wor den belicht. Misschien, dat dit Zeeland-nummer met wat char mante tam-tftm kan worden be zorgd door Zeeuwse meisjes in dracht. Daarnaast gaat de Ant werpse dagbladpers de nodige aandacht besteden aan de Zeeuw se Week en er is zelfs sprake van, dat ook de radio er bij zal komen. Al deze commerciële aktivitei- ten zitten in een raam van an dere hoogtepunten, waarover we in een volgende bijdrage het een en ander zullen vertellen. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om de commerciële aktiviteiten te beperken tot de „stadswandeling" thans denkt men er aan om ook de winkel centra buiten de „city" mee te nemen, of toch minstens de toegangswegen naar het stads centrum. Welke artikelen „Welke produkten kunnen de Antwerpenaren gebruiken?", al dus vroeg ons een Zeeuwse fa brikant. We kunnen deze vraag het best met een wedervraag beantwoor den: „Welke produkten kunnen de Antwerpenaren niet gebrui ken?" Men eet hier, men drinkt, men kleedt zich, men schoeit zich, men bouwt huizen en men gebruikt machines. Nu is het er om begonnen deze Zeeuwse Week zo volledig moge lijk te maken. Alle Zeeuwse pro dukten moeten zijn vertegen woordigd. Alle grote bedrijven dienen hun stand te hebben in de „jaarbeurs". Men heeft overi gens niet te klagen over gebrek aan belangstelling: vele Zeeuw se fabrikanten schreven reeds in. Degenen, die alsnog willen mee doen dienen zich te haasten. Want over enkele dagen zal de lijst van deelnemers worden af gerond en vastgesteld. Een andere vraag, die al is ge steld, luidt: „Waarom deze be perking tot Antwerpen. Is Gent en geheel West Vlaanderen niet van groot belang voor Zeeland?1' Inderdaad. Maar het ligt onge twijfeld wel in de bedoeling van de heer Korstanje om na het te verwachten sukses in de sin jorenstad Zeeland ook naar Gent te brengen. Hierbij blijft het niei. Het hele Centrum van Antwerpen wordt tijdens deze week „verzeeuwst De grote warenhuizen en de winkeliersverenigingen van de „stadswandeling": Groenplaats, Meir, Leystraat, Schoenmarkt Keizerlei, Astridplcin enz. hebben in beginsel hun medewerking toegezegd: ze zullen Zeeuwse étalages maken, Zeeuwse pro dukten naar voren brengen, de aandacht vestigen op de toeris tische mogelijkheden van Zee land enz. Het mes gaat dus dui delijk van twee kanten snijden: direct contact tussen Zeeuwse fahrikant en Antwerpse iinpor- President Kennedy heeft vrij dag op het Witte Huis een on derhoud van vijf kwartier ge had met de Westduitse minis ter var, Buitenlandse Zaken Von Brentano. Onderwerpen van gesprek waren onder meer de NAVO en de Westduitse hulp tot vermindering van het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans. Von Brentano deelde na af loop van het onderhoud mede, dat dit „voor beide partijen ten- volle bevredigend" is verlopen en in een vriendschappelijke geest is gevoerd. De minister zei naar Duitsland te zullen te rugkeren met de volle overtui ging, dat zijn besprekingen met Kennedy hebben bijgedragen tot versterking van de betrek kingen tussen beide landen. „Ik ben overtuigd, dat de toe komstige besprekingen evenveel succes zullen hebben als die welke ik heb gevoerd, en dat geldt voor alle aangelegenheden van gemeenschappelijk belang, gemeenschappelijke zorg en ge meenschappelijke verantwoor delijkheid die wij in de NAVO hebben.' aldus de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken. In een na afloop van de be sprekingen tussen president Kennedy en minister Von Bren tano uitgegeven gemeenschap pelijk communiqué wordt ge zegd, dat beide regeringen het er over eens zijn, dat de voort durende onevenwichtigheid in de internationale betalingssi tuatie gemeenschappelijke en krachtige maatregelen van de „EDELMOEDIGE" DOCHTER Mevr. Burnice Iverson Geiger, die door haar dominee „een barmhartige Samaritaanse, mild en goed voor alle behoeftigen" werd genoemd, is vrijdag in Sioux City veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, omdat zij 2 miljoen dollar verduisterd had van de bank waar zij werkte en waarvan haar vader president directeur was. 58-jarige mevr. Geiger was daar hulpkassier. Een deel van het verduisterde geld gaf zij aan haar man om zijn win k-el in ijzerwaren draaiende te houden. Een ander deel kwam terecht bij inwoners van Shel don. waar de bank gevestigd was. Dezen schreven cheques uit, die door mevr. Geiger ver zilverd werden. Zij boekte da bedragen echter niet op de re keningen van deze mensen. De verdediger bepleitte cle mentie. Hij verklaarde dat mevr. Geiger al genoeg gestraft was omdat zij 37 jaar „met haar misdaad had geleefd." (Adv.) Verkoudheïdsbacilien Sfjn als de dood voor GEWELDDADEN IN KIVOE Loemoembistische jongelui hebben donderdag in Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe, een R. K. missiehuis in brand, ge stoken. Een Belgische geeste lijke, pater Devos, werd ver moord. Een tiental paters en nonnen is mishandeld. Dit doosje betekent: protektie tegen infektie zijde der vrije wereld nodig maakt. Zolang in deze onevenwichtig heid geen belangrijke verbete ring is gebracht, zal zij een be lemmering blijven opleveren voor het streven der vrije we reld om te voorzien in de ge meenschappelijke defensie en de door de minderontwikkelde landen benodigde middelen om in hun rechtmatige behoeften te voorzien. President Kennedy en dr. Von Brentano bevestigden voorts het grote belang van de hereniging van Duitsland, op basis van het beginsel van zelf beschikking en het behoud van de vrijheid van de bevolknig van West-Berlijn. President Kennedy prak er zijn voldoening over uit, dat de Westduitse regering bereid is de nodige maatregelen te tref fen om haar hulpprogramma voor de onder-ontwikkelde lan den in de komende jaren voort te zetten. De woordvoerder van het Witte Huis zei, dat tijdens de bespreking geen bepaalde cij fers werden benoemd. Een van de 118 Turken die wegens hun aandeel in het be wind van Menderes op het eiland Yassi terechtstaan, is tij dens de zitting van vrijdag' aan een hartaanval overleden. Het was de oud-minister van Volks gezondheid dr. Kirdar. Hij was 71 jaar. Tijdens het proces zijn tot dusver vijf beklaagden over leden. ONTPLOFFING IN ZUID AFRIKAANSE GOUDMIJN Gevreesd wordt dat veertig arbeiders zijn omgekomen In een goudmijn, gelegen in Zuid-Roodepoort, ongeveer zes tien kilometer van Johannesburg, zijn vrijdag twintig kisten dyna miet ontploft op een diepte van ongeveer 150 meter onder de grond. Volgens de laatste berich ten is bekend, dat 22 Afrikanen en vier Europeanen bij de ont ploffing zijn omgekomen. Functionarissen van de mijn menen, dat het aantal doden tot veertig kan stijgen. Vrijdagavond waren 43 Afri kaanse en zeven blanke mijnwer kers in ziekenhuizen opgenomen, die dodelijke gassen welke als gevolg van de ontploffing waren ontstaan, hadden ingeademd. Volgens een officiële verkla ring wordt gevreesd, dat het dodental za: stijgen tot achttien a twintig Afrikanen en vier blan ken. Een mijnwerker verklaarde, dat op het tijdstip van de ont ploffing mogelijk 200 mensen in de mijn aan het werk waren. Een functionaris van de mijn verklaarde vrijdagavond, dat het wel twee of drie dagen zal duren alvorens het juiste aantal doden bekend is. Hij meende dat men waarschijnlijk nooit te weten zal komen wat er is gebeurd. Moord op Marcel Nivard Sinds het lichaam van het ver moorde knaapje Marcel Nivard is gevonden, ontving de politie talloze schriftelijke, mondelinge en telefonische tips. Uit dit alles blijkt volgens de politie wel, dat dit gebeuren de burgerij hevig heeft beroerd. Iedere tip wordt zorgvuldig nagegaan, want zelfs kleine aanwijzingen kunnen van belang zijn. Het onderzoek wordt onafgebroken en met on verminderde kracht voortgezet. Naast de groep rechercheurs, die voor het opsporen van de dader geheel is vrijgemaakt en die ver schillende sporen volgt, gaat maandag a.s. een tweede, nieuwe groep rechercheurs aan het werk. Zij zullen in het Beukels- dijkkwartier en in de omgeving van de Heemraadssingel begin nen met het instellen van een buurtonderzoek, waarbij met de bewoners van dit stadsdeel huis aan huis zal worden gesproken. Dit onderzoek zal verscheidene dagen duren en de politie ver trouwt, dat men hieraan vol ledige medewerking zal willen verlenen. De anonieme tipgever, op wiens aanwijzing het lijkje van het kind werd gevonden, heeft zich ondanks de dringende op roep in de pers nog niet bij de politie gemeld. (Adv.) de sigaar die uw klanten in de goede stemming brengt... zoals PROMINENT. kloek maar licht 27 cent. ANTI-HONGERACTIE KONGO Ruim een miljoen gulden is thans gestort op giro 777 van het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis in Den Haag, voor de anti-hongeractie in Kongo. Van dit bedrag is tot nu toe 900.000 overgemaakt naar een vertegenwoordiger van de Liga van de Rode-Kruis verenigingen in Leopoldstad. Voor het bedrag zijn, behalve droge vis en medicamenten, gerst, bonen en mais aange kocht. NEGERS BESTORMDEN POLITIEBUREAU IN LOEANDA Aanvallers door een kogelregen neergemaaid C» O O De „Johannesburg Star" heeft vrijdag gemeld, dat honderden negers woensdag een politiebu reau in Loeanda, de hoofdstad van Portugees Angola, hebben bestormd. Zij werden door „een kogelregen" neergemaaid, aldus het blad.. Het bericht was afkomstig van de correspondent van de „Johannesburg Star" in Loean da, maar verzonden in Brazza ville omdat hët postkantoor van Loeanda het geweigerd had. Men weet niet hoeveel doden er gevallen zijn. Een arts in Loeanda zou echter gezegd heb ben, dat er bij de jongste relle tjes in Angola minstens 100 men sen het leven hebben verloren. De negers gingen tot de be storming over. hoewel zij wis ten dat het politiebureau ver dedigd werd door parachutisten en politie, aldus het blad. Een woordvoerder van het Por tugese ministerie van Overzeese Gebiedsdelen in Lissabon heeft de berichten van de „Johannes burg Star" tegengesproken. Hij zei, dat het in Angola kalm is en dat zich daar de gehele week geen incidenten hebben voorgedaan. Thomas Kanza: Hammarskjoeld was op de hoogte van de dood van Loemoemba Hammarskjoeld heeft een be wering van Thomas Kanza, als zon hij reeds enkele weken op de hoogte zijn geweest van de dood van Loemoemba, veront waardigd en ,,op de meest cate gorische wijze" onjuist ge noemd. Kanza. de vertegenwoordiger van de regering in Stanleystad, had op een bijeenkomst in de Harvard universiteit verklaard dat Loemoemba reeds kort na aankomst in Katanga was ver moord en dat Hammarskjoeld hiervan op de hoogte was. Zuid-Slavië beschuldigt Hammarskjoeld De woordvoerder van het Zuidslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrij dag secretaris-generaal Ham marskjoeld er van beschuldigd een „onweerlegbare verant woordelijkheid" voor de moord op Loemoemba te dragen. Hij weigerde echter te zeggen, of de Zuidslavische regering Ham marskjoeld niet langer als secretaris-generaal van de V. N. erkent. Volgens de woordvoerder wa ren in de eerste plaats „de ko lonialisten en zij die in hun dienst staan" verantwoordelijk voor de dood van de Kongolese oud-premier. PORTAALKRAAN IN BOUWPUT HARINGVLIET BEPROEFD De grote portaalkraan, welke in de bouwput voor een sluizen- complex in het Haringv liet Is ge- ccnstrueerd voor het bijzonder zware werk, is thans zover ge vorderd, dat het stalen gevaarte kon worden beproefd. Dat is in middels geschied door er een dekschuit gevuld met water aan te hangen. (Foto.) De kraan manoeuvreerde met dit toch niet geringe gewicht of het een veertje was 2.000 jongeren in Zuid-Sumatra willen naar Nieuw-Guinea 2.000 jongeren in het district Kerintji in Zuid-Sumatra heb ben de Indonesische regering meegedeeld, dat zij naar Weste lijk Nieuw-Guinea willen wor den gezonden. Op een bijeen komst van deze vrijwilligers zei kolonel Suwiko Harjoko, een hoog officier van het provin ciale militaire commando, tot hen, dat „in het belang van ons nageslacht het herwinnen van West-Irian door de huidige ge neratie zou moeten geschieden." De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties.Iieeft zich gisteren voor de derde achtereenvolgende dag bezig gehouden met de toe stand in Kongo. De eerste spreker, de Liberiaan se afgevaardigde Barnes, stelde voor in de zetel van de Verenigde Naties in New York een bijeen komst van alle Kongolese poli tieke leiders te beleggen. De Veiligheidsraad moet ener gieke maatregelen nemen om een einde te maken aan de Belgische interventie en terugtrekking van alle militaire en para-militaire elementen en van politieke advi seurs gelasten. De grote mogend heden dienen zich van eenzijdig optreden te onthouden. Barnes verklaarde dat zijn re gering vertrouwen heeft in Ham marskjoeld en stelde voor diens bevoegdheden uit te breiden. Dreiging' tegen België De vertegenwoordiger van de Verenigde Arabische Republiek, Omar Loufti, verklaarde dat de V. A. R. met andere landen een De Zweedse regering heeft geweigerd Teferi Tsjareoe. voor malig gezant van Ethiopië in Stockholm, uit te leveren aan de Ethiopische regering. Zoals bekend was Tsjareoe de enige Ethiopische diplomaat, die in dertijd openlijk zijn instemming betuigde met de opstand tegen keizer Haile Selassie in decem ber. resolutie zal indienen die o.m. beoogt te voorkomen dat de troe pen van generaal-majoor Moboe- toe de Oostprovincie binnenval len. Voorts dient onmiddellijk een onpartijdig onderzoek te wor den ingesteld naar de moord op Loemoemba, Okito en Mpolo, en de schuldigen moeten worden gestraft. Alle Belgische militaire en para-militair personeel moet uit Kongo worden teruggetrok ken en het Kongolese parlement moet zo spoedig mogelijk onder bescherming van de Verenigde Naties worden bijeengeroepen. Wanneer het Belgische mili taire personeel niet onmiddellijk uit Kongo vertrekt zal de V. A. R. sancties tegen België voorstellen. Voorts dienen de Kongolese strijdkrachten zodanig te worden georganiseerd dat zij niet langer een politieke factor vormen. Loufti diende de resolutie, die naar verluidt is mede-onder tekend door Liberia en Ceylon, niet onmiddellijk in. De afgevaardigde van Zuid- Slavië, Pavicevic, stelde de vol gende maatregelen voor: Het opperbevel van de Ver enigde Naties in Kongo verplicht de troepen van Moboetoc, Tsjom- be en Kalondji hun activiteit te staken en naar hun uitgangs bases terug te keren. Volledige ontwapening van deze strijdkrachten. Onmiddellijke terugtrekking van alle Belgisch en in het algemeen niet-Kongolees mi litair en para-militair personeel, evenals alle politieke adviseurs en het toepassen van sancties wanneer België niet met dii be sluit instemt. Een diepgaand onderzoek naar de moord op Loemoemba, Okito en Mpolo en bestraffing van de schuldigen. 17. De mannen begrijpen al gauw wat de Noorman van plan is, als hy snel een paar stevige dode takken aan elkaar bindt en deze met de gebrachte kleren omhangt. „Oho", grijnst Svein verrukt, „daar zullen we eens een paar mooie poppetjes van maken. Gras erin, hèhèZe moeten er goed doorvoed uitzien, zogezegd, want ze hebben hier zowat de hele land streek uitgeplunderd en leeggege ten". Heer Gondalf kijkt hoofdschud dend toe, hoe Eric en zyn reusach tige makker kwajongensachtig ple zier hebben in hun nomadepoppen, maar hy kan niet anders dan deze krygslist goedkeuren. Van enige afstand maken de twee poppen een vrij natuurlijke zü het dodelqk vermoeide in druk. Snel brengen Eric en Svein de dieren door de smalle spleet aan de andere zijde van de barricade en een fikse klap op de achter hand doet hen vooruitstuiven... „Die kerels schommelen een beetje", nuift Svein, „ze hebben zeker een beetje te diep in het kroesje gekeken, hèhèhèh..." Eric antwoordt niet. Gespannen slaat hü de twee „ruiters" gade... die regelrecht op de bosrand toe gaan... Even later zqn ze tussen de bomen verdwenen.... „Het biyft stil", gi'ünst Eric te vreden, als het geluid der paar- dehoeven langzaam wegsterft. „Mooi zo", knikt Svein, „dan kunnen we..." „Dan kunnen we er nu achter aan gaan", valt Eric bedaard in. „We moeten tenslotte weten, wat Attilla gaat doen en bovendien... wil ik weieens het müne hebben van die oude gekke kerel." ROUWMIS VOOR LOEMOEMBA IN STANLEYSTAD In Stanleystad heeft donder dag de uit Luxemburg afkom stige bisschop mgr. Kinsch een rouwmis voor Loemoemba op gedragen. De plechtigheid werd door alle autoriteiten in dit bol werk van aanhangers van cTe vermoorde oud-premier bijge woond. Na afloop van de mis sprak generaal Loendoela, die onder Loemoemba hoofd van het Kon golese leger was, op een bijeen komst van 25.000 Kongolezen. Hij wekte zijn toehoorders on, zich te onthouden van geweld daden tegen wie dan ook. De me nigte ging rustig uiteen. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties is donder dag in Stanleystad echter een Kongolees gedood en een ander gewond, omdat zij niet trouw zouden zijn aan het bewind van Gizenga,

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3