Radio Tazelaar De dood van Loemoemba (goodwill Regeringscrisis in België Philishave „120 VERLAAGD VAN Verenigde Staten lanceerden nieuwe „Ontdekker" HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Radio de Koek I 44.50 naar (42- Incidenten bij bezoek van Koningin Elisabeth aan Calcutta hankering bij abonnement: Terneuzcn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 88150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5220 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pel advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur BELGEN HET SLACHTOFFER CHAOS GROTER DAN OOIT Reeds verleden week vrijdag liep in Elisabethstad, de hoofdstad van de Kongolese provincie Katanga, het gerucht dat Loemoemba dood was. Diezelfde dag werd evenwel medegedeeld, dat hij was ont vlucht, en daarover werd een omstandig verhaal ver teld. Doch tegelijk rees het vermoeden dat de Kongolese ex-premier „op de vlucht was neergescho ten". omdat in Katanga hardnekkig werd gefluisterd, dat hij reeds was vermoord. Aan de onzekerheid werd maandag een einde gemaakt: de man was dood. En niemand zal geloven al zou dit waar zijn geweest dat hij op zijn vlucht door dorpelingen in een afge legen gebied was doodgeslagen. Men kon dit des te minder aan nemen, omdat de minister van Katanga, die zijn ontvluchting meldde, had meegedeeld dat de gewezen premier naar een zeer afgelegen gebied was gebracht, omdat de regering vreesde dat hij overal, waar hij van te voren werd gevangen gehouden, zou worden bevrijd. Zo groot zou de sympathie zijn geweest voor Loemoemba, dat hij telkens weer ergens anders moest worden on dergebracht. Het zou dus een toeval wezen, indien hij nu juist in handen zou zijn gevallen van negers, die hem kenden en hem haatten. Aangenomen werd dus. dal de leider was gedood, doch dat daarna het verhaal was ver zonnen over zijn vlucht. Konsekwenties Men zou hier nu kunnen spre ken van iets dat herhaaldelijk voorkomt, omdat er in Kongo genoeg is gemoord, indien Loe moemba niet een symbool zou zijn geweest. Hij was de door het eerste parlement van Kongo aan gewezen leider der regering, ter wijl Kasavoeboe, zijn mededinger, president was geworden om een soort evenwicht te vinden tussen de verschillende groeperingen. Terwijl vrijwel alle Kongolese leiders plaatselijke of provinciale grootheden waren, kon men zeg gen dat Loemoemba een „natio nalist" was, die het land in zijn geheel wou behouden als onaf hankelijke staat. Hij bedreigde dus de gewestelijke grootheden. Een ongeluk voor hem was de muiterij in het leger tegen de Belgische officieren, die moesten vertrekken. Want aldus kwam Moboetoe, een sergeant, aan het hoofd te staan van troepen, die al even weinig discipline kenden jegens de regering als jegens hun blanke officieren. Deze Mo boetoe had aspiraties. Hij ont wikkelde zich tot een dictator, die zelfs president Kasavoeboe naar zijn hand zette. Gezamenlijk zet ten zij Loemoemba af. De president, Kasavoeboe, had toen een nieuw kabinet klaar, maar van die inmenging wilde Moboetoe niet weten. Hij vormde i,,y~ tW* - j- (Advertentie) BINNENVERINGBED hazet-fabrieken zevenbergen SCHUIMRUBBERBEO RAMP IN INDIA Twee aan elkaar gebonden veerboten vol mensen die van een jaarmarkt terugkeerden, zijn donderdag op de rivier de Kisie bij Ghoghardiha in de Indische staat Bihar gezonken. Men vreest dat 50 mensen, '■oor het grootste deel vrouwen en kindgren, verdronken zijn. DEMONSTRATIE TEGEN LANCERINQ NIKE-RAKETTEN OP JAPANS GRONDGEBIED In Okinawa is een grote demon stratie gehouden tegen de lan cering van Nike raketten door het Amerikaanse leger in Japan, zijn eigen groep van „commissa rissen", die voorlopig regeerden. Pas verleden week ging hij weer in op het verzoek van de presi dent, gezamenlijk een nieuw ka binet te vormen. Gevangen leider Het parlement was ontbonden en Loemoemba moest zich schuil houden in zijn woning, waar troepen der Verenigde Naties hem beschermden. Ongelukkiger wijze heeft de ex-premier het toen gewaagd, te trachten zijn aanhangers te bereiken elders in het land, en hij verliet de hoofd stad Leopoldstad. Dit werd hem noodlottig: hij werd opgevangen en door Moboetoe in een militair kamp gevangen gezet. Toen de soldaten van Moboetoe daar geneigd schenen, hem ie laten ontsnappen, werd Loe moemba overgebracht naar Ka- tanga en binnen het bereik ge plaatst van een andere provin ciale leider, Tsjombe. Bij die ge legenheid werd hij zoals le eerste keer van zijn arrestatie zwaar mishandeld, maar hij leef de blijkbaar nog, toen hij in Ka- tanga achter prikkeldraad werd gezet. Intussen hadden zijn aan hangers weten te zegevieren in twee provincies in het oosten des lands. Zij dreigden niet alleen vrienden van Moboetoe, Kasavoe boe en Tsjombe te doden, maar ook Belgen en andere blanken, indien zou blijken dat Loemoem ba dood was. Dit is het ergste, dat men moest vrezen dat nu +al van blanken zouden worden ge dood als represaille voor de moord op de ex-premier. Belgen getroffen Degenen die het ergste zijn getroffen, zijn de Belgen. Zij im mers hebben Tsjombe door dik en dun gesteund, hun officieren bleven de troepen van Katanga leiden. Zij kregen ook steeds meer invloed op Kasavoeboe, wiens nieuwe regering zij wilden erkennen. Het lag dus voor de hand <.e ,gen. dat Tsjombe en Kasavoeboe „vrienden en vazal len" der Belgen waren. Natuur lijk hebben de Belgen de dood van Loemoemba niet gewild, want zij hebben geweten, welk een storm er over hun hoofden zou opsteken, indien Loemoemba dood zou zijn. In de Verenigde Naties staan vele Afro-Aziatisehe landen en het Sowjetblok achter Loemoem ba, omdat zij beweren dat de anderen matrionetten zijn van de Belgen (en van de Fransen, die België steunen 1. Nu zal ook in de Verenigde Naties de veront waardiging zich ontladen in een stemming, die vijandig is aan België. De Verenigde Staten en de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, hebben voorgesteld, alle provinciale legertjes te ontbinden, en een nieuwe nationale regering met een nieuw leger te vormen. Er zal meer steun zijn voor zulk een standpunt, hoewel ook de chaos voorlopig groter zal zijn dan ooit. Drs. A. C. (Nadruk verboden.) (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 31M Terneuzen Om gezondheidsredenen PROFESSOR ROMME NEEMT ONTSLAG ALS KAMERLID Prof. mr. C. P. M. Romme heeft vrijdag zijn ontslagbrief als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan de Kamer president overhandigd. In deze ontslagbrief schrijft prot. Romme: ,,'1'ot mijn leed wezen ben ik tot het oesluil moeten komen, mijn lidmaat schap van de Tweede Kamer der ötaten-Generaai te beëindigen. De mij behandelende doktoren hebben mij veroorloofd en aan geraden binnen enige tijd weer aan het werk te gaan, maar zij neoben mij daarbij met klem in overweging gegeven, mij voort ran te beperken tot een normale aagtaak. Vermits het werk van fractievoorzitter voor mij deze grens te buiten gaat en moet gaan, ben ik tot mijn bovenver melde conclusie gekomen. Mitsdien beëindig ik hierbij mijn lidmaatschap van uwe Ka mer. Het zij mij veroorloofd, de ge legenheid te benutten, om uiting te geven aan mijn grote dank baarheid voor alles wat ik de tijd van mijn Kamerlidmaatschap heb geleerd en ondervonden". De opvolging Het is te voorzien dat ir. Witte, burgemeester van Eindhoven, en staatssecretaris dr. Veldkamp, die na de heer Romme op de lijst der verkozenen van de K.V.P., staan, zullen bedanken voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer. Ir. Witte deed zulks reeds bij een vroegere vacature in de K.V.P.-fractie. Mits deze hierin toestemt ligt het in de lijn der verwachtingen, dat de heer B. J. van Buel uit Oss, die reeds eerder lid van de Tweede Kamer was, benoemd zal worden verklaard, aldus wordt van K.V.P.-zijde vernomen. De heer Van Buel is 48 jaar oud en lid van provinciale staten van Noord-Brabant. Het is nog niet zeker wie prof. Romme als fractievoorzitter zal opvolgen. Het is de vraag of de waarnemend fractievoorzitter de heer W. J. Andriessen bereid zal worden gevonden deze functie te bekleden, aangezien hij om per soonlijke redenen reeds voor het voorzitterschap van de K.V.P. bedankte, aldus opvattingen in R.K. politieke kringen. Zes doden bi] ongeluk op Amerikaanse lanceerbases bij Roswell Zes personen zijn om het le ven gekomen doordat donder dag in de omgeving van Ros well, New Mexico, een geweldi ge kraan ontplofte en neer stortte in een 58 meter diepe put die werd gegraven voor het onderbrengen van een intercon tinentale raket van het type Atlas. Veertien man werden gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Bij Roswell worden twaalf van dergelijke putten gegraven elders in de V. S. vijf. (Adv.) ff NOORDSTRAAT 21 TERNEUZEN" Jongeman wierp Koningin pamfletten in het gezicht Bij het bezoek van koningin Elizabeth van Engeland aan Calcutta hebben zich vrijdag incidenten voorgedaan. Zij reed in een open wagen door de stad toen op een gegeven ogenblik een jongeman op de auto toe liep en de koningin pamfletten in het gezicht wierp. Hierop stond in Bengali: „Gemenebest koningin, ga naar huis". De vlugschriften waren on dertekend door de „socialisti sche partij". Later werden er weer pamfletten uit de menigte geworpen. Ze kwamen echter op straat terecht. In verband met het komende bezoek van koningin Elizabeth aan de tempels van Katmandoe en Patan, de voormalige hoofd stad van Nepal, heeft men en kele kunstwerken in deze tem pels met een laag verf bedekt. Het gaat hier om kunstwerken met een uitgesproken erotisch karakter en men is er bang voor dat het koninklijk gezel schap hierdoor geschokt kan worden. LIBERALEN DIENEN ONTSLAG IN Negen liberale leden van de Belgische coalitie-regering onder Gaston Eyskens en twee staat s- secretarissen hebben gisteren hun ontslag ingediend. De vijftien Katholieke en de negen afgetreden liberale mi nisters zullen vandaag opnieuw bijeenkomen om de meningsver-! schillen, die betrekking hebben^ op de uitvoering van de versobe-j ringswet, nader te bespreken. De liberale ministers traden af na een gisteren gehouden kabi netsvergadering, die de gehele dag heeft geduurd. De regerihg-Eyskens is twee jaar aan het bewind geweest. Het is nog niet bekend of het aftreden der liberale ministers zal leiden tot ontslagaanbieding door de gehele regering-Eyskens. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de premier terzake gisteravond nog geen besluit heeft genomen. De liberalen wilden dat be paalde onpopulaire maatregelen van de versoberingswet, die is opgesteld om de Belgische ver liezen in Kongo op te vangen, reeds vóór de komende algemene verkiezingen ten uitvoer zouden worden gelegd. De Katholieke ministers vonden het beter dit eerst na de verkiezingen te doen. In Belgische regeringskringen werd gisteravond vernomen dal op de heden te houden kabinets vergadering zal worden besloten het bewind over België tot na dl verkiezingen in handen van een zakenkabinet te leggen. r DIT NUMMER BEVAT VN16 PAGINA'S J ■"*1 De grootste en zwaarste van deze serie satellieten Van de luchtbasis Vandenberg, in Californië, is vrijdag een nieu we satelliet, een „Ontdekker", gelanceerd. De satelliet voert een ruimtecabine mee, die over vier dagen zal moeten worden afge stoten. De vrijdag gelanceerde „Ont dekker 20" is de grootste en zwaarste uitgave van deze serie satellieten. Het is een verbeterd model van het type, dat naar ver wachting binnenkort zal worden gebruikt om een aap, als voorlo per van een mens, een ruimtereis te laten maken. In de ruimtecabine in de neus, waarin later een aap zal reizen, bevinden zich speciale instrumen ten, die worden beproefd, vóór dat zij bij het lanceren van ande re satellieten worden gebruikt. Amerikaanse vrachtvliegtui gen zullen pogen de 150 kg we gende ruimtecabine op te van- HET ONGELUK MET DE BOEING VAN DE SABENA Volgens berichten in de Bel gische pers hebben mensen van de Sabena de gedachte ge opperd dat mogelijk de zonsver duistering van woensdag al thans gedeeltelijk verantwoor delijk gesteld zou kunnen wor den voor het op diezelfde dag bij Brussel gebeurde ongeluk met de Boeing van de Sabena. Rond die tijd zouden zich op de optische viiegcontrole-appa- raten zowel van het vliegtuig als in de verkeerstoren van het vliegveld leemten in de signa lering hebben voorgedaan die aan radio-elektrische storingen te wijten geweest zouden zijn. KWIK STEEG GISTEREN TOT 16Vz GRADEN C. Van de zijde van het K. N. M. I. in De Bilt deelt men ons mede, dat het kwik gisteren tot 161.2 graden Celsius is gestegen. In Twente zijn zelfs tempera turen gemeten van 18 graden Celsius. Dinsdag werd de recordhoog te van 15 graden Celsius geme ten, welke gisteren wederom word overtroffen. gen, die dinsdag a.s. aan een val scherm boven de grote oceaan omlaag moet komen. Het zal met behulp van deze „Transit"-kunstmanen mogelijk zijn door onderzeeboten afgevuur de „Polaris"-raketten in staat te- stellen hun doel sneller en zeker der ta bereiken. „Reuter" meldt, dat de „Ont dekker 20" in een baan om de aarde is gekomen. Nieuwe demonstratie voor V, A. R.-ambassade in Brussel Voor de tweede achtereenvol gende dag hebben vrijdagmid dag in Brussel studenten voor de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek gedemon streerd uit protest tegen de brandstichting in de Belgische ambassade in Kaïro. Enkele ruiten sneuvelden. De betogers werden door de poli tie uiteengejaagd. Het beleg van de ambassade door de studenten duurde on geveer een kwartier. De drie op wacht staande agenten konden de betogers niet tegenhouden. De ambassades van de Ver enigde Arabische Republiek en de Sowj et-Unie worden thans door een grote politiemacht be waakt. De secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken, Van den Bosch, heeft gisteravond achtereenvolgens de ambassa deurs van de Verenigde Arabi sche Republiek en de Sowjet- Unie ontvangen, die protesteer den tegen de betogingen. In het centrum van Brussel demonstreerden gistermiddag eveneens ca honderd studenten voor „werkelijke onafhankelijk heid" van Kongo. Zij riepen „Tsjombe is een moordenaar en overhandigden op het minis terie van Buitenlandse Zaken een protest tegen de moord op Loemoemba. De wereld vredesraad heeft opgeroepen tot protestteiegram- men, -resoluties en -bijeenkom sten in de gehele wereld. De eerste bijeenkomst zal zaterdag in Boedapest worden gehouden. De ofticiële woordvoerder van de Zuidslavische regering heeft vrijdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat Ham marskjoeld mede-verantwoorde lijk is voor de moord op Loe moemba. Dr. Milan Dular, een Zuidslaviër die gedurende 36 jaar honorair consul van België in Ljubljana is geweest, heeït uit protest zijn functie neerge legd. AFRIKAANSE STUDENTEN DEMONSTREERDEN IN PARIJS Voor de Belgische ambassade in Parijs hebben Afrikaanse stu denten heftig geprotesteerd tegen de moord op Loemoemba. De politie heeft de demonstran ten verspreid. Zacht weer Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Midden-Europa hand haaft zich nog het centrum van een krachtig hogedrukgehied, waarin de afgelopen dagen op uitgebreide schaal mist voor kwam. Vrijdag slaagde de zon er echter in, in grote gebieden de mist op te lossen, waarna de temperatuur in ons land tot omstreeks 16 graden opliep. In Twente werd zelfs de uitzonder lijk hoge waarde van 18 graden gemeten. Boven de Noordzee en Mid- den-Duitsland bleef de mist echter hardnekkig, waardoor het kwik niet boven de 5 gra den kon komen. Een nieuw hogedrukgebied boven het zuidelijk deel van de Oceaan heeft inmiddels via Spanje verbinding gekregen met het Europese hogedrukgebied. Tussen beide druksystemert bevindt zich een oud Oceaan front, dat zondag dicht bij ons land komt te liggen en tijdelijk meer bewolking zal veroorza ken. Voor het komende etmaal blijft het echter droog en over wegend zonnig weer met hoge middagtemperaturen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig Droog weer met zonnige perio den en weinig wind. Hoge mid dagtemperaturen. ZATERDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.47 4.15 Terneuzen 4.22 440 Hansweert 5.02 5.30 Walsoorden 5.12 5.40 ZONDAG 19 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.32 5.00 Terneuzen 5.07 5.35 Hansweert 5.47 6.15 Walsoorden 5.57 6.25 ZON MAAN op onder op onder Febr. 18 7.50 17.59 9.25 22.17 19 7.48 18.00 9.52 23.30 20 7.46 18.02 10.19

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1