>PER! Elk medium eist Anderhalve eeuw burgerlijke stand johan kaart zect )k en in Nederland zijn eigen spel Inwoning bij bejaarden Beursoverzicht eens over de iaalzaak s t die van EN THUIS IS AGENDA Achttienjarige greep grote kans PHILIPS WILLIG .terdag 18 februari I9gj 55»terdag 18 februari 1961. DE VRIJE ZEEUW Pagina «T 9CK Op 1 maart a.s. bestaat de burgerlijke stand in ons land hon derdvijftig jaar. Op die datum in 1811 werd de code Napoleon ook voor de noordelijke provincies van kracht; in de zuidelijke provincies waren de Franse wetboeken reeds op 1 januari 1811 ingevoerd. Deze invoering was een gevolg van het decreet van keizer Napoleon van 8 juli 1810 waarmee ons land bij Frankrijk werd ingelijfd. Zo worden al anderhalve eeuw in iedere Nederlandse gemeen te registers van de burgerlijke stand bijgehouden waarin geboor te, overlijden, huwelijk en echtscheiding nauwkeurig worden vastgelegd. LDe rode deur 1 Van deze feiten werd vóór genoemd jaar overigens wel aantekening gehouden. Reeds in de middeleeuwen was aan de geestelijkheid opgedragen doop- en trouwboeken bij te houden. Na 1572 konden huwelijken ook ten overstaan van de burgerlij ke overheid worden gesloten. Mr. J. C. Schouten directeur van de gemeentelijke dienst f voor de burgerlijke stand, be volkingsregister c.a. en waarne mend voorzitter van de Neder landse vereniging van ambtena ren van de burgerlijke stand die ons een en ander vertelde over de geschiedenis en de be tekenis van de burgerlijke stand waarmee elkeen, en velen meer dan eens in hun leven, in aan raking komt, herinnerde er hier bij aan dat uit die tijd (1572) de uitdrukking afkomstig is ,,voor de rode deur staan". Dit betekende dat men zich in on dertrouw liet opnemen. In Am sterdam moest die aangifte ge schieden bij de stedelijke com- issarissen. Deze hielden zit ting in een lokaal in de oude kerk. De toegangsdeur tot dat lokaal was rood geschilderd, vandaar de z.g. „rode deur". Van de begrafenissen moes ten de doodgravers aantekening houden. Jammer genoeg, aldus mr. Schouten, werd aan het bij houden van deze boeken niet de nodige zorg besteed. Zij verto nen leemten en zijn niet in al le opzichten betrouwbaar. In die gebreken ligt een van de voornaamste redenen waarom de burgerlijke stand in het le ven is geroepen. In Frankrijk was dit al in 1792 geschiedt. De Nederlanders waren over die instelling waarlijk niet ver heugd. Voorgeschreven was dat de pasgeboren kinderen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand moesten worden getoond en daarom dacht men dat deze verband hield met de conscrip tie, die ook bepaald niet de in stemming van onze voorouders had. Men zag er, voor zover het de mannelijke baby's be trof, een registratie in van toe komstige dienstplichtigen. Na het herstel van onze on afhankelijkheid in 1813 bleef de Franse wetgeving op dit gebied bestaan. Eerst 25 jaar later n.l. op 1 oktober 1838 trad ons burgerlijk wetboek in wer king. Daardoor vervielen de Franse voorschriften doch in feite veranderde er weinig in de administratie van de burgerlij ke stand, want de bepalingen in het nieuwe wetboek stemden vrijwel overeen met die van de Franse code. „Ambtenaar der wet De functie van ambtenaar van de burgerlijke stand is in de 19e eeuw hier ten lande uit sluitend vervuld door burge meesters. wethouders en raads leden. De regering achtte, in 1838, die functie dermate ge- wichtigd dat zij niet aan min der geschikte personen mocht worden toevertrouwd. In 1904 werden de voorschriften zoda- nig gewijzigd dat ook anderen dan gemeentebestuurders als ambtenaar van de burgerlijke stand konden worden aange steld. De ambtenaar van de burger lijke stand neemt, aldus mr. Schouten, in de maatschappelij ke samenleving wel een zeer bijzondere plaats in. Hoewel aangesteld door het gemeente bestuur is hij daaraan niet on dergeschikt. Hij is een „ambte naar der wet" die alleen in de wet zijn verplichtingen vindt aangeduid. Er bestaat geen en kel gezag dat over hen kan be schikken. Hij heeft slechts, voor zover dit tot zijn werkkring behoort, de wet toe te passen. Als hij in dit opzicht in gebre ke blijft is hij daarvoor verant woording schuldig aan de rech ter. De taak van deze ambtenaar noemde mr. Schouten een zeer belangrijke. De in zijn registers opgenomen akten hebben een authentiek karakter. Zijn akten bewijzen de daarin neergelegde feiten. Uittreksels uit zijn regis ters verdienen geloof tot op het ogenblik dat de valsheid daar van gerechtelijk zal zijn vastge steld. Deze valsheidsprocedures komen in de praktijk zelden voor waaruit wel blijkt, aldus mr- Schouten, dat de Neder landse ambtenaren van de bur gerlijke stand een hoge opvat ting van hun taak hebben en met grote zorg de akten in hun registers opnemen. Huwelijksafkondigingen op zondag Sedert 1838 zijn in de voor schriften enkele wijzigingen aangebracht. Ouderen zullen zich nog wel herinneren dat vroeger de ambtenaar van de burgerlijke stand, staande voor de deur van het huis der ge meente, op zondag met luider stem de voorgenomen huwelij ken afkondigde. Zelfs al was er geen publiek aanwezig, hij had aan het voorschrift voldaan. Dat voorschrift is in 1913 vervallen. Toen werd bepaald dat de hu welijksafkondiging moest ge schieden op zaterdag en wel door middel van aanplakking van een geschrift aan het ge meentehuis. Oud-tijds waren deze afkon digingen van groot belang; veelal beschikte degene die het huwelijk moest voltrekken niet over de nodige gegevens ten aanzien van de aanstaande echtgenoten. Bestonden bezwa ren tegen de huwelijkssluiting, dan werden die meestal als ge volg van de afkondiging ter kennis gebracht van de geeste lijke of de burgerlijke overheid die het huwelijk moest voltrek ken. Dat de huwelijksafkondi gingen in onze tijd nog veel ef fect sorteren meent mr. Schou ten te moeten betwijfelen. De ambtenaar van de burgerlijke stand kan tegenwoordig in de meeste gevallen nagaan of wet telijke bezwaren bestaan tegen de huwelijksvoltrekking. Hoogst zelden komt het voor dat naar aanleiding van een gedane af kondiging een huwelijk wordt gestuit. In verscheidene landen is deze afkondiging dan ook niet meer voorgeschreven. Moest vroeger huwelijkstoe stemming worden verleend bij de akte van huwelijksvoltrek king of bij een notariële akte, sedert 1913 kan een ouder die niet in staat is de huwelijksvol trekking van zijn kind bij te wonen, ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlijke stand toestemming geven. Jn tweevoud De belangrijkste registers, n.l. die van geboorten, huwelijken en echtscheidingen en overlij den. worden in twee-voud ge houden. Dit biedt een groot voordeel. Mr. Schouten bracht in dit verband de brand in het stadhuis te Leiden in 1929 in EEN ALLE ARTIE MARKT herinnering. Bij die brand gin gen ook alle registers van de burgerlijke stand verloren. De dubbelen daarvan waren elders opgeborgen zodat de gemeente Leiden spoedig in het bezit kon worden gesteld van afschriften daarvan Tot. 1955 werden de akten in twee-voud in een vastbladig re gister opgemaakt. Dit leverde enorm veel schrijfwerk op. Eerst in genoemd jaar heeft de wetgever het goed gevonden i i dat de registers in losbladige wanneer wll hem even spreken ti|dens de generale repetitie voor vorm worden gehouden en in een televisiestuk. Het zijn woorden, die deze artiest ten voeten uit duplo worden getikt. Dit geeft tekenen, want ongetwijfeld spelen meer acteurs en actrices graag op een grote besparing. toneel, zowel als voor de film en de televisie, maar een groot deel burgerlijk wetboek i^voorbe*' van '1en ^ee^' ,oc^ een voorkeur voor één dezer media. Johan Kaart reiding. Hpt eerste boek, dat daarentegen spreekt de waarheid, wanneer hij zegt, dat al deze handelt over personenrecht is mogelijkheden om zijn talent te uiten hem even dierbaar zijn en reeds tot wet verheven en wacht wel omdat deze kunstenaar er behoefte aan heeft zich op verschil lende manieren te kunnen uiten. Dat blijkt ook al uit zijn gehele loopbaan, waarin we zien, dat Kaart nogal van afwisseling houdt. (Van onze verslaggever) BUSSUM (P. P.) - „Eigenlijk heb ik geen speciale voorliefde. To neel, film, televisie, ik vind het allemaal heerlijk om te doen. En ik ben blij, dat ik daartoe in de gelegenheid ben." Dat zijn woorden van een van Nederlands bekendste acteursJohan Kaart, nu op de invoering. Dit boek brengt belangrijke veranderin gen in de burgerlijke stand. Meerderjarigen die niet onder curatele staan mogen zonder toestemming huwen: de wacht tijd voor de vrouw na de ont binding van haar huwelijk geldt in bepaalde gevallen niet meer als huwelijkbeletsel. Voor hu welijken bijv. tussen schoon broeder en schoonzuster, oom en nicht, tante en neef, is geen Johan Kaart werd op 17 februari 1897 te Amsterdam geboren. Nadat hij de h.b.s. had bezocht, ging hij in 1915 naar de toneelschool. Zijn ver blijf was daar echter van korte duur. slechts drie maanden. Bij „Het Ne- dispensatie van de kroon meer derlands T°nee,1"\ krfeg hij, v,an Jan nodig. De a.s. echtgenoten kun- ,C' Vos Sr dadelijk een belangrij nen huwen in een gemeente die %'a" Van Rle:rTls" zij bij de huwelijksaangifte op- dl* VMea c"Ipa Ie 8 dergelijks geven. Huwelijksafkondiging komt ln deH '°"«lwere1dmaar - moet dan in die gemeente ge- deny Het 18 werkelijk een u,t- SChieden zondering wanneer een achttien jarige zonder enige noemenswaar dige opleiding en ervaring een der- Hinkende huwelijken gelijke belangrijke rol krijgt te spelen. Maar in het geval van Johan Vele en velerlei zijn de kwes- Kaart was het zo, dat deze kans ties waarin de ambtenaar van zich voordeed en hij pakte die met de burgerlijke stand zich heeft beide handen aan en had te verdiepen. Mr. Schouten succes noemde daarvan: hinkende hu- welijken en hinkende echtschei- Later kwam hij onder andere dingen. Hij gaf als voorbeeld "og blJ Toneelvereniging van een Griek die hier te lande "eKrman, Me,yermar,s, en blJ u het huwt met een Nederlandse S^uwtoneel van Jan Musch en vrouw. Wordt dit huwelijk niet X i KM lkde Lob0 s en volgens de Griekse ritus «win- Constant van Kerckhoven samen tlm o w f gesl° vormde hij Comoedia. Met het Vct- N?rterh?rJ= J enigd Toneel van Verkade en Ver- Nederlands recht van waarde, beek trad hij in de Amsterdamse WnrnP w £8ChtHeJenwel niet- Stadsschouwburg. Een jaar onder- Wordt het huwelijk van een brak hij zijn optreden in dit ge_ Nederlander en een vreemdeling 2elschap voor een engagement bij \n buitenland ontbonden j-,e speeldoos van Constant van door echtscheiding op grond van Kerckhoven. Later was hij onder een reden die niet in het Ne- andere verbonden aan het Centraal derlands burgerlijk wetboek Toneel, dat toen onder directie wordt genoemd dan blijft de stond van Louis de Bree. Met Fien Nederlander volgens zijn recht de ja Mar cn Jan van Ees samen als gehuwd aangemerkt, terwij! richtte hij in het begin van de der de andere echtgenoot krachtens nger jaren Het Nieuwe Toneel op. zijn nationale wet als geschei den wordt beschouwd. Zo kun- In deze gehele periode speelde nen hinkende verhoudingen hij diverse grote rollen. Wij noemen ontstaan, aldus mr Schouten. Het komt nogal eens voor, dat jong gehuwden in trekken bij bejaarde mensen. Dat is veelal niet omdat zij op bejaarden gesteld zijn, maar wel gebeurt het wak met de gedachte, dat als die „ouden" komen te overlijden of in een bejaardentehuis worden opge nomen, het jonge stel meent de beschikking te zullen krijgen over dc gehele woning en aldus royaal kan komen te wonen. Dat dit in sommige gevallen gepaard gaat met plagerijen e.d. om het de oudjes lastig te maken en ze eerder „weg te werken" komt helaas niet zelden voor. Gegooi met deuren, radio te hard, versjouwen met meubels en wat al meer bedacht kan worden om lawaai te maken wordt te baat genomen om de „oudjes" de stuipen op het lijf te jagen, opdat zij zullen trachten onderdak te vinden in een der bejaardentehuizen. Natuurlijk is dit een minderwaardig gedoe, maareen ge luk daarbij is dat het kwaad zichzelf straft, want het is helemaal niet zeker, dat het jonge stel zal kunnen blijven zitten en aan gewezen worden als hoofdbewoners van het pand. hieruit slechts de titelrol in Goldo- ni's ..De knecht van twee meesters", Sancho Panza in I.angendijks „Don Quichot", een der hoofdrollen in „Wij zijn geen kinderen meer", ■waarin Cees Lascur de andere hoofdrol speelde. Het lichtere genre ..En het luchtiger genre Kaart grinnikt„Ruim twintig jaar". Het: was in het midden van de dertiger jaren, dat hij voor het eerst in een revue optrad en wel samen met Heintje Davids. „Was dat niet een grote overgang vragen we. Neen, dat hoort bij de artiest Kaart. Het was de enige mogelijkheid om al zijn talent te kunnen ontplooien. Het serieuze genre had hij naar zijn smaak lang genoeg beoefend, nu moest er eens wat anders komen. Ook in dit genre had hij bijzonder veel succes, ja misschien nog meer dan voordien. Drie jaar achtereen trad hij met de onsterfelijke Buziau op in de Bouwmeesterrevue. Hier deed hij een schat aan ervaring op. Maar toch trok het echte toneel hem weer. In 1939 richtte hij het toneelge zelschap „De Komedianten" op, dat voornamelijk kluchten en blijspelen speelt, vrijwel steeds onder zijn regie Beroemd werd de serie „Fot- 9 Johan Kaart zoals wjj hem allemaal kennen. as en Perlemoer", waarin Kaart over de 1000 keer Perlemoel was, terwijl de rol van Potas op voortreffelijke wijze vertolkt werd door Johan Boskamp. Film en televisie Voordat de televisie zijn intrede deed maakte Kaart nog van een ander medium gebruik, de film. Hij speelde mee in diverse bekende Ne derlandse films, zoals „De Jantjes", „Malle gevallen", „De familie van mijn vrouw", „De Big" en na de oor log in „Een koninkrijk voor een huis". In het buitenland filmde hij ook, zoals in Berlijn de film ,,'t Was 1 april" en in Wenen „De 4 Müllers",' Toen de televisie in Nederland zijn intrede deed. zag Johan Kaarr ook daar weer mogelijkheden. Wij hebben hem in de loop der jaren verscheidene malen in belangrijk» rollen op ons fluorescerend schertv kunnen zien en ook hier bleek wee» heel duidelijk, welk een voortreffe lijk acteur deze man Is. Zelf zegt hij er van „Het ls zO heerlijk om van al deze media ge^ bruik te kunnen maken, want elk medium stelt zijn eigen eisen. Zp mag je voor de televisie beslist nieé zo spelen als op het toneel. Op da planken moet je eigenlijk meer over- drijven, -omdat er een betrekkelijk grote afstand is tussen de acteul en zijn publiek. Dat is noodzakelijk om iedereen te kunnen bereiken. BS film en televisie mag je persé niet overdrijven. Daar moet je je beper ken, maar er rekening mee houden, dat de toeschouwer als het ware op je lip zit. Je moet hier dus veej meer aandacht besteden aan de klei ne nuances, elke trek van je gezicht^ de beweging van je ogen zelfs is b« langrijk, maar moet bescheiden zijn, vergeleken bij de mimiek op het toneel". Ert nu de musical Natuurlijk willen we ook wel eens weten hoe Johan Kaart de muPj sical bevalt. Want momenteel viert deze 64-jarige triomfen in „My fal^ lady"; eigenlijk een experiment want Nederland heeft de musical.its deze vorm nog niet gekend. Ook hierover is Kaart enthoui slast, want alles wat met toneel fcq maken heeft, koestert zich in zijn! warme belangstelling. Al deze vorq men en gemres wil hij graag zelf be oefenen en daardoor is hij ook zo'n allround acteur geworden. Zo all-J round als we misschien in Neder land verder niet (meer) hebben. Hij houdt van het serieuze genre, heli lichtere, het komische, de zang, de dans en van afwisseling, ook wat betreft de middelen waarmee hij tot het publiek kan komen. Nu hij in da musical zijn plaats heeft, vindt hü het heerlijk zo nu en dan eens onder de hete lampen in een televisie studio te staan en daar een rol in een serieus stuk te spelen. Dergelijke gelegenheden doen zich voldoende voor, want door zijn veelzijdigheid is Johan Kaart overal in de toneel-, film. en televisiewe reld een gewaardeerde kracht. Wij moeten ons praatje afbreken, want het klokje van gehoorzaamheid en de floor-manager roepen. Er moet gerepeteerd worden. Voldaan ver laten we de studio. We maakten wa) beter kennis met een groot acteur co een bijzonder sympathiek mens. (Nadruk verboden). Deze onderhuurders verbe en één ding en dat is, dat zij afhankelijk zijn van de hoofd bewoner, Gaat hij weg, dan moet de onderhuurder er ook uit. natuurlijk met in acht neming van de beslissing van de kantonrechter, op wie de huiseigenaar een beroep kan doen. Vrijwel steeds komt dat vonnis er. Wij willen in dit artikel de oudere hoofdbewoners, die al dan niet uit goedheid jonge mensen onderdak verlenen, op het hart drukken bij pesterijen enz. de hulp in te roepen van een (kanton) gerechtsdeur waarder met het verzoek ont ruiming van het pand te wil len verzoeken aan de kanton rechter. Natuurlijk, het kost een paar centen, maar het is beter en verstandiger wat geld uit te geven, dan voortdurend bloot te staan aan onhebbe lijkheden. Bij oude mensen intrekken kan riskant zijn, want zodra een hoofdbewoner vertrokken is, mist de onderhuurder de bekende „huurbescherming". Dat de onderhuurders er op speculeren, dat een hoofdbe woner van plan is spoedig zijn intrek te gaan nemen in een bejaardentehuis en dan zal vergeten de huur op te zeg gen, ligt er dik bovenop, het is om deze reden, dat de oudere hoofdbewoners er goed aan doen bij vertrek de huis eigenaar kennis te geven van het vrijkomen van het huis. Dan kan de huiseigenaar zijn maatregelen nemen en de on derhuurder desgewenst de huur opzeggen, ook al is de onderhuurder doorgaans ge negen de huur te blijven door betalen. Komt de (oudere hoofdbewoner er achter, dat de onderhuurder met deze ge dachten rondloopt, dan kan hij dit een onderhuurder even vertellen en hem er op wijzen, dat hij de huur zal opzeggen zodra hij de woning verlaat. Dit zal dan een vingerwijzing zijn voor de onderhuurder, dat hij niet teveel grappen moet uithalen. Zo'n onderhuurder maakt werkelijk geen goede beurt bij een kantonrechter, want laten ze maar gerust aannemen, dat deze magistraat het verre van aangenaam zal vinden dat dergelijke minderwaardige praktijken worden toegepast. Ook een bejaarde heeft recht op 'n ongestoord leven, voor. al ook al uit menselijke over wegingen. Het onbehoorlijke gedrag van de onderhuurder kan hem duur te staan komen en dat is maar goed ook. Oudere hoofdbewoners, laat niet met u spotten, wees bil de pinken, het is in het belang van uw welzijn. Gun uw on derhuurder zijn vrijheid, maar eis eveneens uw eigen vrijheid op en bewaak deze als een kostbaar iets. (Nadruk verboden). ZATERDAG 18 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Koningin Zenobia, de ontembare". Concertgebouw, 8 u.: „Ren dezvous aan dc Cöte-d'Azur" Café „La Belle Vue" 6 uur: Biljartkampioenschap v. Ter- neuzen. Hotel „Centraal", 8 uur: Grote Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Als m'n grote broer dat wist". ZONDAG 19 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Rendez-Vous aan de Cöte-d'Azur"; 4.30 en 8 uur: „Koningin Zenobia, de ontem bare". Concertgebouw, 8 u.: „Ren- dez-Vous aan de Cöte-d'Azur" Terrein W. Bolwerk, 12.30 uur: Terneuzen 3Yerseke 2; 2.30 uur: Terneuzen 2Bres- kens 2. Café „La Belle Vue" 6 uur: Biljartkampioenschap v. 'Ier- neuzen. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Als m'n grote broer dat wist"; 8 uur: „Jacht op for tuin". Duitse jongens wilden via Nederland naar vreemdelingenlegioen Twee jongens van 16 en 17 jaar, uit Lingen in Duitsland afkomstig, zijn woensdag aan de Nederlands-Belgische grens Dij Zundert aangehouden, toen zij probeerden met een gestolen auto naar Frankrijk te komen, waar zij zich voor het vreemde lingenlegioen wilden melden. Zij waren een maand geleden naar Nederland gekomen, naar hun hun zeggen, omdat zij het „mora- lisch" in Duitsland niet meer konden uithouden. Zij namen jn De Bilt, Rotterdam en Den Haag in totaal vijf auto's weg, die zij steeds weer langs de kant zetten als de benzine op was. Met de laatste auto uit Den Haag af komstig probeerden zij ten slotte de grens te passeren. Donderdag zijn zij aan de Haagse recherche overgegeven. Er zal nu beslist moeten worden of de jongens zullen dienen te worden uitgewezen of hier zul len worden berecht. Het, Damrak besloot gisteren de beursweek met een uitge sproken „willige" tendentie voor de Philipsaandelen. Niet dat de behaalde koerswinst nu bepaald zo geweldig groot was, maar meer de manier waarop de ge hele beurs de Philipsaandelen wilde hebben. De arbitrage ging door met aankopen voor Ame rikaanse rekening. Verder was er lokale vraag, terwijl de be- roepshandel trachtte een graan tje mee te pikken door een stuk je uit de markt te nemen. De zeer gunstige stemming voor de Philips aandelen was naar aan leiding van een bericht, dat de Consolidated Electronics Indu stries Corp., de chemische on derneming Thompson-Hayward te Kansas City, overneemt. Het Philipsconcern heeft een flink belang in de Consolidated Elec tronies Industries Corp. De prijs van de elektro-aandelen liep gistermiddag snel op van 1203 tot 1209, tegen een laagste koers van de niet-officiële o-ch- tendhandel op 1195 en een vo rige slotkoers van 1184Va. Van de overige internationale waar den deden alleen Koninklijke Olies met Philips mee. De olie- aandelen noteerden op 144,80 üirca een gulden hoger. Van de siotkoersen uit Wall Street don derdag ging geen enkele stimu lans op het Damrak uit. Ook de Wiestduitse beurzen gaven gis teren een weinig lagere koersen te zien. In dit licht gezien hield het Damrak zich gisteren zeer go«d. AKU's ruim een punt ho ge i op 533. Unilevers konden zien goed handhaven op 890. Hoogovens plus twee punten op 901. Vergeleken met de slotkoer- sera van vorige week vrijdag boekte Philips deze beursweek een koerswinst van circa vijf en veertig punten. AKU, Unile ver en Hoogovens bleven door- elkajr onveranderd. Kon. Olies verloren deze week circa twee guld«n. Verreweg de grootste belangstelling ging gisteren uit naar de Philipshoek. De stemming voor de scheep vaartaandelen kon doorelkaar vast worden genoemd. Aande len Holland-Amerika Lijn en die van Scheepvaart Unie mon teerden circa twee punten. Van Nievelt was op 169%, drie pun ten hoger. Het onveranderde dividend van de maatschappij „Nederland" had op de koers van de aandelen geen invloed van enige betekenis. De handel in de scheepvaarthoek vond ge durende de gehele beursduur vrij regelmatig plaats. Ook gis teren gebeurde er in de leiden de cultures bitter weinig. De koersen van de aandelen in deze sector veranderden niet veel. De aanstaande nieuwe 25-jarige 414 procent lening Bank voor Nederlandsche Gemeenten groot 100 miljoen tegen 99% procent had een beperkte in vloed op de stemming van de staatsfondsen. Het bericht over genoemde lening was voor de beurs een verrassing. De lenin gen Bank voor Nederlandsche Gemeenten gaven weinig veran dering te zien. De minder gunstige resulta ten van Scholten Carton brach ten weinig verandering in de koers van de aandelen die op 595 (onv.) werden geadviseerd. De handel in deze aandelen is zeer klein mede doordat van het geplaatste aandelenkapitaal groot 1,3 miljoen het grootste gedeelte zich in vaste handen bevindt. Aandelen Vettewinkel werden op 305 (300) geadvi seerd. Overigens was het in de lokale afdelingen zeer stil met geringe koersafwijkingen naar beide zijden. Het Unileverconcern zal op 23 februari de voorlopige cijfers over het boekjaar 1960 bekend maken. Prolongatie 3'/2 procent, Beursindices 15/2 16/2 17/2 Int. Conc. 613.79 617.00 621.23 Industrie 362.31 362.67 361.92 Scheepvaart 200.24 200.67 200.89 Banken 235.16 234.67 234.67 Handel enz. 161.30 161.71 161.76 Algemeen 431.24 432.88 434.71 Nabeurskoersen AKU: 541—544 Slot 543 (533) Kon. Olie 144.70—144.90 144.80 (144.50) Philips 1212—1213 1228 (1207V2) Unilever 889—894 892 (889V2) Hoogovens 901—903 901 (900) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend, luiden: Engelse pond 10.5610.66, Amerikaanse dollar 3.76'/2 3.80%, Canadese dollar 3.80— 3.85, Franse frank (100) 76.05 76.55, Belgische frank (100) 7.37 —7.42, Duitse Mark (100 90.55 —91.05, Zweedss kroon (100) De oudste Nederlander in Zuid-Afrika Dezer dagen heeft de waar schijnlijk oudste nog levende Nederlander in Zuid-Afrika, Cornelis van der Vlugt, zijn 95e verjaardag te Rondebosch. Kaapstad, temidden van zijn negen kinderen, 18 kleinkinde ren en vier achter-kleinkinderen gevierd. 'Van der Vlugt is met name bekend vanwege de brug die tussen de Transvaalse dorpen Ermelo en Amersfoort is ge bouwd en pas officieel tot na tionaal monument is verklaard. Deze zandstenen brug heeft hij in 1896 tezamen met een andere Nederlander, D. de Waart, ge bouwd. Zij wordt nog steeds ge bruikt. Van der Vlugt kwam op 26- jarige leeftijd naar Zuid-Afrika om te helpen met de aanleg' van de spoorlijn van de Kaap naar Port Elizabeth. Hierna vestigde hij zich in Pretoria waar hij huwde met mej. Bak ker. Uit dit huwelijk zijn elf kinderen geboren waarvan ne gen nog leven. Mevr. Van der Vlugt stierf in 1933. De heer Van der Vlugt, die nog prima gezond is en reeds 47 jaar in Rondebosch woont, heeft een zuster van 90 jaar in Nederland. Boeddhistische monniken betogen voor regerings gebouw in Rangoon Drie Birmaanse ministers hebben de nacht van donder dag op vrijdag in hun bureaus moeten doorbrengen. Zij kon den niet naar huis doordat driehonderd Boeddhistische monniken het gebouw hadden omsingeld als protest tegen de wijze waarop de regering bij het afnemen van godsdienstige examens te werk gaat. De mon niken eisen het aftreden van de minister van Godsdienstzaken Oe Ba Saw. De overheid gebruikt liever geen geweld tegen deze beto gers. Zij wacht op de terugkeer van eerste-minister Oe Noe, die een reis door het land maakt. 72.7073.70, Zwitserse frank (100 87.50—88.00, Italiaanse lire (10.000 59.50—61.50, Deense kroon (100) 54.25 55.25, Noorse kron (100) 52.4053.40, Oosten rijkse Schilling (100) 14.52%— 14.62V2, Portugese escudo (100) 13.12%13.27! 2, Spaanse peseta (100) grote coupures 6.17%— 6.32'/».

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 13