Onderzoek naar de vliegramp bij Binnenlands nieuws Brussel in volle gang AGENDA van Oostburg HINDER VAN DE MIST TER LAND, TER ZEE EN IN DE LUCHT IN EUROPA Nederlandse deelneming met Belgische vliegramp Huldiging mr. dr. Hugenholtz Moordenaar van Engelina Feenstra gaat in hoger beroep VLET MET TWEE OPVARENDEN ZOEK EN WEER TERECHT Aanvaring schiep even gevaarlijke toestand op het IJ Ook in de foyer van de Weense Staats Opera rookt men: Vrijdag 17 februari 1961 DE VRIJE ZEEUW Fagina 3 SLACHTOFFER ONGELUK CARNAVAL OVERLEDEN De brand, die dinsdagmiddag tijdens het carnaval in Bergen op Zoom is ontstaan doordat met watten bewerkte costuums vlam vatten, heeft toch nog een slacht offer geëist. Hoewel de toestand van de meest ernstig verwonde leider van de groep, de 48-jarige adju dant der koninklijke marechaus see Bruggeman, woensdag iets gunstiger leek, is hij donderdag morgen aan de gevolgen van de bekomen verwondingen over leden. DRIE ONGEVALLEN- OP ONBEWAAKTE OVERWEG Gistermiddag is de 34-jarige J. Verhoeve, toen hij met paard en wagen de onbewaakte over weg in de Molenstraat te Bei- len wilde passeren, door de juist aankomende trein overre den en op slag gedood. Het paard, bleef ongedeerd; de wa gen werd volkomen vernield. Het slachtoffer, patiënt van de stichting „Beileroord" te Beilen. heeft vermoedelijk door de dichte mist de trein niet zien aankomen. Omstreeks twaalf uur is tus sen Varsseveld en Aalten een personenauto op de niet-bevei- ligde overweg aan de Veenweg gegrepen door een trein. De be- tuurder van de auto werd ern stig gewond. De wagen en de automatische koppeling van het treinstel werden zwaar bescha digd. Het treinverkeer had twin tig minuten vertraging. Tussen Twello en Apeldoorn is omstreeks kwart over een op een niet-beveiligde overweg in de Holthovenseweg een vracht auto gegrepen door een trein. De bestuurder van de vracht auto kreeg een shock. Het baanvak werd ongeveer een half uur versperd. SCHEEPJE GEZONKEN OP WATERWEG Ter hoogte van de Tweede Petroleumhaven bij Vlaardin- gen is gisternacht de binnen- vaarttanker „Vlieland" van de Verenigde Tankrederij na een aanvaring gezonken. De vier op varenden werden "gered. De „Vlieland" is in de dikke mist in aanvaring gekomen met het Duitse vrachtschip „Treuen- feld", waarschijnlijk doordat de radar van het tankertje dat ongeveer 450 ton meet uitge vallen was. De juiste ligging van het wrak, dat geheel onder water is verdwenen, is niet be kend, maar de scheepvaart on dervindt geen hinder. JONGEN VERDWENEN De 14-jarige Jacob Dijk uit Groningen, geboren op 23 ok tober 1946 in Den Haag, heeft gistermorgen om kwart voor acht de ouderlijke woning in overspannen toestand verlaten. Hij heeft het dienstpistool van zijn vader, rijkspolitieman in Groningen, meegenomen voor zien van acht patronen, alsme de de witte koppel en de witte pistooltas. Hij heeft het voor nemen kenbaar gemaakt zich van het leven te willen beroven. Hij is weggereden op een groene Batavusbromfiets. Er is een al gemeen politiebericht uitgegaan, waarin het signalement van deze jongeman wordt verspreid. Hij is gekleed in donkerbruine overjas, groene lang broek en rood geblokte shawl. DUITSER AANGEHOUDEN WEGENS DIEFSTAL De 25-jarige Duitse musicus P. W. zonder vaste woon- of ver blijfplaats, zal waarschijnlijk als ongewenste vreemdeling uit Ne derland worden uitgewezen. Hij werd in een restaurant in Dor drecht betrapt toen hij bezig was kledingstukken te stelen. W. gaf aanvankelijk een valse naam op. Toen men zijn ware identiteit had vastgesteld bleek dat hij reeds drie maal wegens het ple gen van ernstige misdrijven over de grens was gezet. Sinds aug. verblijft Hij clandestien in Ne derland. De politie die vermoedt dat hij zich ook elders aan kle- dingsdiefstallen heeft schuldig gemaakt, heeft hem voor de of ficier van justitie in Dordrecht geleid. BELGISCHE KNAPEN MET VADERS AUTO EN 10.000 FRANK OP STAP Twee jongens van 14 jaar uit Lokeren in België zijn woensdag door de Rotterdamse politie aan gehouden en in bewaring ge steld. Zij waren enige dagen ge leden zonder medeweten van hun ouders met de auto van papa op stap gegaan en hadden en pas sant van thuis 10.000 fr. mee genomen. Teneinde de grens te kunnen passeren en te mogen chaufferen had een hunner op zijn identiteitskaart zijn geboor tedatum veranderd, zodat het scheen alsof hij 18 was. Bij aan houding in Rotterdam waren zij, nog wel in het bezit van de auto, maar van het geld was geen frank meer over. Vermoedelijk hebben zij het geld op carna valeske manier opgemaakt. Door- bemiddeling van de politie en het Belgisch consulaat-generaal zullen de jongens naar Lokeren worden teruggebracht. BRAND IN FABRIEKSPAND IN ALMELO Gisteravond omstreeks zeven uur is door nog onbekende oor zaak een zware brand uitgebro ken in een der fabriekspanden van Palthe's Textielveredelings- bedrijven N.V. aan de Baken straat in Almelo. Toen de brandweer met groot materieel arriveerde, stond het gebouw reeds in lichterlaaie. De vlammen sloegen uit de boven ste verdieping, die als droog zolder in gebruik was. Het duur de niet lang of het dak stortte naar beneden. Het pand. dat een afmeting heeft van circa veertig bij vijf tien meter, en dat drie verdiepin gen telt, is een van de oudere onderdelen van het Palthe-com- plex. Het ligt temidden van nieu were gebouwen en heeft daar mee verbindingen. De brandweer legde zich er in de eerste plaats op toe deze nieuwere gebouwen te besehermen. Van het oude pand zal, naar het zich laat aan zien, weinig overblijven. Mr. A. Molenaer, de directeur van Palthe N.V. deelde ons des gevraagd mede, dat de schade naar ruwe schatting tenminste een half miljoen gulden zal be dragen. Het pand is verzekerd. BRAND OP GRIEKS SCHIP IN DE WAALHAVEN Donderdagmiddag is brand uitgebroken op het vroegere Ne derlandse m.s. „Zonnewijk", groot 7185 brt., dat onlangs naar Griekenland is verkocht en is omgedoopt in „Antonakis". De brand schijnt te zijn ontstaan in een ruimte tussen de brug en de machinekamer. Er ontstond een sterke rookontwikkeling en de Rotterdamse brandweer was met groot materiaal aanwezig om er ger te voorkomen. Voorzover bekend is het schip, dat in repa ratie ligt bij de N.V. Seheeps- reparatiebedrijf en machinefa briek K. van Brink aan pier S in de Waalhaven, niet geladen. In Nagano, midden-Japan, zijn woensdag 27 mensen door een law ine gedood, terwijl vijf huizen werden bedolven. Tot dus ver zjjn slechts acht lijken ge borgen. VRIJDAG 17 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur Koningin Zenobia, de ontembare. Gebouw „De Schakel", 7.30 uur: Grote feestavond Chr. Jongensclub „Joas". ZATERDAG 18 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Koningin Zenobia, de ontembare". Concertgebouw, 8 u.: „Ren- dez-vous aan de Cöte-d'Azur" Hotel „Centraal", 8 uur: Grote Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Als m'n grote broer dat wist". ZONDAG 19 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Rendez-Vous aan de Cöte-d'Azur"; 4.30 en 8 uur: „Koningin Zenobia, de ontem bare". Concertgebouw, 8 u.: «Ren dez-Vous aan de Cöte-d'Azur" AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Als m'n grote broer dat wist"; 8 uur: „Jacht op for tuin". Het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp bij Brussel, waarbij woensdag 73 mensen om het leven kwamen, is in volle gang. De commissie van onder zoek houdt zich vooral bezig met het verbreken van de radiover binding met het vliegtuig enige tijd vóór de ramp en met verkla ringen van ooggetuigen, dat het landingsgestel van de Boeing niet in landingspositie was, toen het toestel neerstortte. Volgens functionarissen van het Brusselse vliegveld had de piloot van het toestel bij het na deren van de Belgische kust aan het radiostation in Oostende ge meld, dat alles wel aan boord was. Toen het toestel zich boven Hofsted, ongeveer 40 km van Brussel, bevond, werd het over gegeven aan de verkeerstoren van Brussel, doch deze kon geen radiocontact met de Boeing krij gen. Op verschillende golfleng ten werd getracht met de Boeing Burgemeester J. H. van Leeu wen presideerde woensdagavond de raad voor de eerste maal sinds zijn installatie hier en sprak een korte nieuwjaarsrede uit. Aan het slot van zijn korte toe spraak betuigde de burgemees ter zijn welgemeende dank aan de gehele Oostburgse bevol king voor het hartelijk welkom, dat men zijn echtgenote en hem bij de installatie als burge meester van Oostburg had be reid. De burgemeester deelde mede, dat in het Oostburgse Televisie Fonds een bedrag van 455,— is gestort. Er komen da gelijks nog giften binnen. Het was een grote verrassing voor de raadsvoorzitter, toen na afloop der raadsvergadering de heer Ph. de Vuijst de raad voorstelde het presentiegeld van de installatie-vergadering te storten in het Oostburgse T.V.- fonds, dat hierdoor ineens de ƒ500,— is gepasseerd. Naar aanleiding van een rap port van het Verificatiebureau van Ned. Gemeenten merkte de heer E. Dekker op, dat de huurachterstand van sommige huurders van gemeente-wonin gen verontrustend is. Een ach terstand van meerdere weken moet. te meer daar de huur re gelmatig wordt opgehaald, voor komen worden. De burgemeester, die deze zaak nog niet kende, zeide tot de raad, dat deze kwestie in de toekomst zijn bijzondere aan dacht zal hebben. G. S. deelden de raad van Oostburg mede, dat een verzoek om een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds niet in be handeling kan worden geno men, daar de gemeente de be lastingen, welke zij zelf kan heffen niet tot het maximum heeft opgevoerd. Op voorstel van de heer Ph. de Vuijst ging de raad over tot een besloten vergadering, die ruim 5 kwartier duurde. Aan de orde was het beschik baarstellen van een krediet voor het in vaste dienst aanstellen van een adjunct-commies ter secretarie. Tevens stelde de burgemees ter voor om in de besloten zit ting te spreken over het vol gende punt van de agenda, de benoeming van een opzichter voor de dienst Bouw- en Wo ningtoezicht. Nadat de vergadering publiek heropend was. werd zonder een enkele opmerking het gevraag de krediet voor de aanstelling van een adjunct-commies ver leend. Voor de benoeming van een gemeente-opzichter hadden B. en W. een voordracht opge maakt, die luidde 1. G. Kruf te Dubbeldam. 2. S. de Korte te Delft. Na de stemming bleken er op de heer Kruf 10 stemmen te zijn uitgebracht. Een briefje was blanco. Na afloop der stem ming, verklaarde de heer J. Ba- rendregt blanco te hebben ge stemd, omdat hem gebleken was dot de op deze benoeming ont braken betrekking hebbende ortcven etc. Hij kon zich hier- te spreken, doch er heerste slechts een doodse stilte, aldus één der functionarissen Van de verkeerstoren in Brussel. Functionarissen van het vlieg veld, die na de eerste nadering van de Boeing verschillende fasen van de vlucht hadden gadegesla gen, verklaarden dat het toestel afwisselend klom, hoogte verloor en in een spiraalvlucht geraakte alvorens neer te storten. Enkele verklaringen schenen erop te wijzen, dat het vliegtuig motor vermogen verloor en in een zij waartse glijvlucht terecht kwam. De directeur-generaal van de Sabena, Deswarte, zei, dat het nog te vroeg is om enigerlei con clusie omtrent de oorzaak van de ramp te trekken. De berich ten, waarin de oorzaak aan het landingsgesteld werd toegeschre ven, waren echter naar hij meen de onjuist. Wat gebeurd is, is niet duidelijk, doch het was iets dat de controle over het vlieg- door geen oordeel vormen over de sollicitanten. De burgemeester zeide hierop, dat hij de stukken onder zijn berusting had, toen maandag morgen de heer Barendregt ter secretarie was. Indien men hem even had gewaarschuwd, zou den de desbetreffende stukken direct ter inzage gegeven zijn. Ook had de heer Dekker be zwaar tegen het jaarlijks ver plichte schoorsteenvegen, te meer, toen uit de beantwoor ding van wethouder Modde bleek, dat het niet in de bedoe ling ligt de naleving van deze verordening nauwgezet te con troleren. Wel kan nu, na een brand of brandje, proces-ver baal worden opgemaakt. De heer De Vuijst maakte be zwaren tegen de z.g. zwarte lijst van café-bezoekers en vroeg de bepaling, dat personen, die in een andere gemeente op de zwarte lijst stonden, verwij derd moeten worden, te schrap pen, omdat men deze mensen vaak niet kent. De caféhouder kan moeilijk aan ieder die bin nenkomt vragen, of men soms op de zwarte lijst staat! Rondvraag Van de rondvraag maakten een aantal raadsleden gebruik om de aandacht van burgemees ter Van Leeuwen te vestigen op een aantal slepende kwesties die nog steeds opgelost moeten wor den. Zo bracht o.m. de heer De Coene het opbreken van tegels in de Standhouderslaan ter sprake, alsmede de beplanting van het Eenhoornplantsoen. De heer Van Hee had enkele aanmerkingen op het werk van de plantsoenendienst. De heer De Vuijst vroeg nu eens spoed te zetten achter het opruimen van bomen bij het sportveld, die voor een hande laar aldaar bijzonder hinderlijk zijn. Al enkele jaren heeft men toegezegd dat de bomen zullen verdwijnen. De heer Dekker vroeg inlich tingen over de verkoop van wo ningwetwoningen. De heer J. Barendregt informeerde naar de toegezegde bespreking met ir. Van Hooft, de stedebouw- kundige, inzake de bouwterrei nen nabij het Vestje. Deze be spreking zal plaats vinden op 23 februari a.s., aldus de raads voorzitter. Voorts wees de raad nog op het bastion, dat op verschillen de plaatsen is verzakt. De heer De Coene vroeg naar de huisvesting van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht. De heer Terheide informeer de naar de grondkwestie Brou werijstraat—Risseeuwstraat. Voorts werd de aandacht van de burgemeester gevestigd op een leegstaande woning in de Burg. Risseeuwstraat, die, on danks de woningnood, ruim 2 jaren leegstaat. De burgemeester zegde de raadsleden toe de verschillende kwesties nader te zullen onder zoeken en sloot de bijeenkomst. BELGISCH KONINGSPAAR OP PLAATS VAN VLIEGRAMP. Woensdagmiddag hebben koning Boudewijn en koningin Fabiola een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp met de Boeing van de Sabena bij Brussel. De foto toont het koningspaar te midden van gendarmes, journa listen en redders bij wrakstuk ken van de verongelukte machine. tuig beïnvloedde, aldus de heer Deswarte. Het vliegtuig cirkel de drie of vier malen boven het vliegveld in een „abnormale po sitie" alvorens weer hoogte te winnen en vervolgens neer te storten. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft een telegram gezonden aan zijn ambtsgenoot van Verkeerswezen in Brussel, de heer P. W. Seghers. „Diep bewogen door de ramp, die de Sabena heeft getroffen moge ik U mijn deeneming betuigen. Ik verzoek U deze gevoelens ook aan de Sabena over te brengen", zo zegt dit telegram. Een Nederlands industrieel, de heer L. Fokkema te Driebergen (De Wetstein Pfisterlaan 3) heeft het plan opgevat om mr. dr. W. Hugenholtz te huldigen voor zijn initiatief en bemoeiin gen voor de tot standkoming van een moderne Nederlandse die renbeschermingswet. De heer Fokkema wil allereerst de heer Hugenholtz een geschilderd por tret aanbieden, vervaardigd door de schilder J. A. van Steenis te Maarn en ten tweede een „mr. dr. Willem Hugenholtz Stichting" in het leven roepen. Deze stich ting is bedoeld als een fonds voor bijzondere dierenbescher- mingsnoden, waarvan de inkom sten besteed zullen worden om het lijden der dieren te lenigen volgens door mr. dr. Hugenholtz zelf te bepalen richtlijnen. In verband met het bovenstaande heeft de heer Fokkema een open brief aan alle dierenvrienden hier te lande opgesteld, waarin hij hun verzoekt vóór 15 maart hem een bedrag te willen doen toekomen, vergezeld van een briefje met naam en adres. Alle namen van de schenkers zullen namelijk in een album worden ingeschreven. Na 15 maart zullen door loting uit de namen der schenkers drie Dersonen worden aangewezen om het album, het bedrag voor de „mr. dr. Willem Hugenholtz Stichting" en het schilderij aan deze dierenvriend aan te bieden. Deze aanbieding zal geschieden op een nader te publiceren „Die renvriendendag", waarbij de schenkers aanwezig kunnen zijn. De heer Fokkema ziet giften gaarne tegemoet op zijn giro (2271141 of op die van de Neder landse Credietbank N.V. te Am sterdam (1437S) met vermelding van het doel. De 28-jarige Amsterdamse los- werkman J. J. T. die op 7 april van het vorige jaar het 17-ja- rige Leeuwarder meisje Engeli na Feenstra in Amsterdam door wurging om het leven bracht, zal hoger beroep aantekenen te gen het vonnis van de Amster damse rechtbank, die hem woensdag tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde. Zo als bekend had de officier van Justitie 18 jaar gevangenisstraf en daarna terbeschikkingstel ling van de regering geëist. Het besluit om in hoger be roep te gaan heeft T. gistermid dag genomen nadat hij bezoek had gehad van zijn raadsman, mr. Joh. K. Mathuisen uit Am sterdam. Dichte mist heeft er donder dagochtend toe geleid dat de luchthavens van Parijs en We nen gesloten zijn. Het scheepvaartverkeer op de Rijn van Straatsburg tot Emme rik en op de kanalen in het Roer gebied is geheel tot stilstand ge komen. Het wegverkeer ondervond ernstige hinder, met name te Wenen en in het Roergebied. Gisternacht was de mist in het bijzonder boven het Kanaal en aan de Britse kust dicht. Het Amerikaanse passagiers schip „United States" is met een vertraging van 14 uur te Sout hampton aangekomen. Op de autoweg van Keulen naar Hannover in de buurt van Beckum is donderdag bij dichte mist een ongeluk gebeurd waar bij 15 auto's betrokken waren. Twee mensen kwamen om het leven en vier werden zwaar ge wond. Op een station in Wuppertal zijn een dieseltrein en een loco motief met elkaar in botsing ge komen. 21 mensen werden ge wond. Ook het luchtverkeer heeft van de dichte mist te lijden ge had. De Parijse vliegvelden Or- lv en Le Bourget zijn donderdag enige tijd gesloten geweest. Tegen de middaguren kon het vliegveld van Wenen, dat ook woensdag gesloten geweest is, weer gebruikt worden. Het Poolse persbureau P.A.P. meldt, dat het luchtverkeer op het vliegveld van Okecie bij Warschau door de dichte mist geblokkeerd is geweest. Woensdagavond omstreeks half tien zijn de reddingboot „President Jan Leis" en de red- dingvlet „Goudriaan" uit Hoek van Holland benevens de red dingboot „Dorus Rijkers" uit Scheveningen uitgevaren om een vletje op te sporen, dat om rijf uur van Scheveningen naar Hoek van Holland is uitgevaren en niet was aangekomen. In de vlet, die 4 meter lang is, bevonden zich twee personen, de schipper en een passagier. Het scheepje had geen kompas en geen radio aan boord en het voer evenmin navigatielichten, omdat het uit sluitend overdag gebruikt wordt. Bij het begin van de reis naar Hoek van Holland was het stra lend helder weer, maar onderweg zijn de twee mannen overvallen door de mist, die plotseling is komen opzetten en zeer dik was. Om 10 uur zond Scheveningen- radio een verzoek aan de scheep vaart uit om naar het scheepje uit te kijken. De mijnenveger „Gemert" heeft de zoekgeraakte vlet ge vonden op 2 mijl uit de kust ter hoogte van Terheijden. De twee opvarenden verkeerden in goede welstand. Op het IJ in Amsterdam, na bij Zeeburg, zijn gistermiddag ongeveer half vier de binnen- vaarttanker „Dordrecht" en het binnenvaartschip „Koopvaart 22" met elkaar in aanvaring ge komen, vermoedelijk als gevolg- van de dichte mist die tegen dat tijdstip opnieuw kwam op zetten. De tanker werd door de aan varing lek geslagen en verloor enige tonnen benzine. Aange zien het gevaar voor brand daardoor niet denkbeeldig was, rukten brandweer en politie naar de haven uit om even tuele voorzorgsmaatregelen te nemen. Het bleek echter dat de tanker kort na de aanvaring reeds op sleep was genomen door een ander schip, terwijl men het gat voorlopig had kun nen dichten. De brandweer heeft nog een onderzoek ingesteld naar de gevaren die de op het water drijvende benzine met zich meebracht, maar de sterke wind verspreidde de brandbare vloei stoffen zodanig, dat het gevaar spoedig geweken was. KiNT P. LOR1LLARD - NEW YORK Internationaal meest gewaagde filtersigaret mot de beroemde licbtblannv mieronite filter. In Nederland f.l»'PU 29. Wccnse staats Oner a

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5