Reuzen straalvliegtuig van de Sabena bij Brussel neergestort Nieuwe demonstraties tegen moord op Loemoemba Veiligheidsraad in rumoerige zitting bijeen geweest 72 inzittenden - waaronder Amerikaanse schaatsenrijders - omgekomen schilder zelf met HOOGWATER ZON-en HAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT fr«ï!io=rins bil abonnement: Terneoaai iVreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande W HedMtie-adres: Noordstraat 55-« Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,-; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 17e Jaargang Nr 5218 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Xnzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. Gisterochtend om 10 minuten over tien is een Boeing 707 van de Sabena afkomstig uit New York nabij het vliegveld van Brussel verongelukt waarbij alle 72 inzit tenden, waaronder een ploeg Amerikaanse kunstrijders en -rijdsters voor de wereldkampioenschappen te Praag, om het leven zijn gekomen. Er waren elf bemannings leden, waaronder twee stewardessen, allen Belgen, aan boord. Het reuzenstraalvliegtuig dat op een hoogte van naar schatting twee honderd meter zich gereed maakte voor de landing scheen moeite te hebben met het landings gestel, en nadat het eerst langzaam daalde, steeg het plotseling weer omhoog. Daarna stortte het toestel recht standig neer in de omgeving van villa's en boerderijen, geraakte in brand en werd volkomen vernield. Een land bouwer, die op het veld met werkzaamheden bezig was, i werd door rondvliegende wrakstukken onthoofd, terwijl bij zijn zoon een been werd afgeslagen. De wrakstukken liggen over een groot gebied verspreid. Hot gezelschap Amerikaanse kun-trijdstei's en kunstrijders be stond uit 11 personen. Onder de slachtoffers bevindt zich de zestienjarige Amerikaan se kampioene Laurence Owen. Ook haar moeder, mevrouw Ma- ribel Vinson Owen, was aan boord van het vliegtuig, evenals haar zuster, Maribel Owen, en Maribels partner, Dudley Ri chards. Verder Steffi Westerfield, Rhodie Michelson, Bradley Lord, Gregory Kelley, Douglas Ram sey. Ray Hadley, Ila Rae Hadley, Bill Hickox, I.aurei Hickox, Larry Pierce, Diane Sherbloom, Roger Campbell, Donna Lee Carrier, Bob Dineen en Pat Dineen. Ook de trainer, Dcane McMinn, was aan boord. OOGGETUIGEN VERTELLEN Een boer uit de omgeving heeft meegedeeld dat, toen hij het vlieg tuig eerst zag, alles normaal scheen. Toen begon het heen en weer te zwaaien en snel hoogte te verliezen. Het toestel scheerde over een rij huizen en kwam op de grond neer. Dadelijk daarop vloog het in brand. Een andere ooggetuige, de 50- jarige dorpspastoor Joseph Cuyt. vertelde dat hij de Boeing boven het vliegveld zag cirkelen. Toen het toestel voor de derde maal rondvloog, scheen er iets mis te gaan. Er schoot een lichtflits uit de machine, het vliegtuig begon snel hoogte te verliezen en dook toen met de neus naar beneden in een veld bij een bos. Toen de Boeing de grond raakte, deed zich een ontploffing voor en er steeg een paddestoelvormige wolk op. Toen de pastoor bij het wrak aankwam, brandde het zó hevig dat hij er niet dichtbij kon komen. Kort na hem arriveerde de brandweer. Minister-president Eyskens ver klaarde in een korte rede voor de Belgische radio, dat de bevolking pijnlijk getroffen is door de om vang van de ramp, die zonder precedent in de geschiedenis van de Sabena is. Namens de rege ring bood hij de familie van de slachtoffers zijn rouwbeklag aan In de loop van de middag heb ben koning Boudewijn en konin gin Fabiola de plaats van de ramp bezocht. De lijken van alle slachtoffers van de ramp zjjn in de loop van de avond geborgen. De iden tificatie zal geruime tijd vergen. GEEN NEDERLANDERS ONDER DE SLACHTOFFERS Op de passagierslijst van het '?™T,ukte toestel komen-geen Nederlanders voor. vnn,f komen de namen van 49 Amerikanen, zeven a™ En' **2 fransman, een Cana- rl-n iTru.n 'tser' een Duitser en een inwoner van Nicaragua. ZIEKENHUIS IN MADRID WACHTTE MET SPANNING OP MEDICIJNEN Aan boord van het woensdag ochtend bij Brussel verongelukte Sabena-vliegtuig bevond zich een hoeveelheid medicijnen waarop in een ziekenhuis in Madrid met spanning werd gewacht. In dit ziekenhuis wordt een zekere senor Arigita verpleegd voor cerebrale trombose. Gezien het feit dat men nog maar zes flesjes van een bepaalde, door een fabriek in New York ver vaardigde medicijn voorhanden had, nam men contact op met een radio-amateur die een boodschap naar Venezuela zond. Van Vene zuela werd de boodschap doorge geven naar New York en de fa briek zond onmiddellijk 15 fles jes met de bewuste Boeing naar Europa. Zodra bekend werd dat het vliegtuig was verongelukt nam de firma uit New York contact op met haar dochteronderneming in Haarlem. De voorraad van het benodigde geneesmiddel bleek in Nederland evenwel te zijn uit geput, doch bij de Zwitserse dis tributeur in Zurich was nog vol doende aanwezig. De „Swiss Air" verzorgde woensdag geen vlucht naar Madrid, maar door medewerking van de „Air Fran ce" kon de Haarlemse firma be reiken dat de Franse maatschap pij haar toestel dat om 19.50 uur van „Orly" naar Madrid zou ver trekken, zal laten wachten op het toestel van „Swiss Air" dat uit Zurich om 19.55 op „Orly" zou moeten aankomen. De medicijnen zouden gister avond om 10 voor 10 in Madrid aankomen. Het vorige grote ongeluk dat de Sabena trof, deed zich voor in mei 195S, toen een DC-7c op weg naar Leopoldstad bij Casablanca neerstortte, waarbij 64 inzitten den om het leven kwamen en slechts één de ramp overleefde. NEDERLANDS AMBASSADEUR OVER NIEUW-GUINEA Nederlands Nieuw-Guinea zal wellicht over tien jaar zelfbe stuur krijgen, zo heelt de Nedei landse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, woensdag aan journalisten meegedeeld. Hij voegde hieraan toe: Neder land heeft geen termijn voor de zelfbeschikking in Nieuw-Guinea gesteld, maar over tien jaar zal het gehele bestuursapparaat in handen van papoea's zijn. „De papoea's zouden kunnen beslissen hun lot te verbinden aan dat van Indonesië of Aus tralië. Wat zij ook beslissen, wij zullen niet tussenbeide komen." Ongeluk bij oefening in Duitsland Bij een artillerie-schietoefening op de oefenplaats Munster-Süd van de Westduitse Bondsweer in Soltau, Neder-Saksen) is woens dagmorgen een lid van de strijd krachten om het leven gekomen en werden twee soldaten gewond doordat een schot over te korte afstand werd afgevuurd en de granaat de waarnemingspost trof. Naar de ooi-zaak van het falen van het schot wordt een onderzoek ingesteld. (Adv.) DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST EEN PR0DUKT VAN DESIKKENS-GROEP Woensdag is het voor de Bel gische ambassade in Warschau opnieuw tot een heftige demon stratie uit protest tegen de moord op Loemoemba gekomen. Een menigte van ca. 300 woedende demonstranten, onder wie enkele Afrikanen, verzamelde zich voor het gebouw waar zware schade werd aangericht, bovendien is liet personeel lastig gevallen. De betogers wierpen de rui ten in en joelden „moorde naars". Een groep van ongeveer zocht in de Canadese ambassa de. Dikke rookwolken kwamen door de kapotgegooide ramen naar buiten. Sommige demon stranten gingen met brandende fakkels in het gebouw rond. De voorhoede van de demon stratie werd gevormd door Afri kaanse studenten, die auto's van het ambassadepersoneel vernielden, de toegang tot de ambassade forceerden, meubi lair vanaf de eerste verdieping op straat wierpen en een por- 3.000 Ghanezen achtereenvol gens voor de Amerikaanse am bassade en het kantoor van de Ver. Naties. FTm vlag van de volkerenorganisatie werd ver scheurd. Naar schatting duizend stu denten, die spandoeken mee voerden met „Hammarskjoeld aan de galg" en „de Ver. Naties zijn verantwoordelijk" trokken gistermiddag door het centrum van Casablanca. In Parijs demonstreerden ca 500 Afrikaanse studenten voor de Belgische ambassade, die door een grote politiemacht werd bewaakt. Zij voerden spandoeken mee waarop stond „Hammarskjoeld treedt af," DONDERDAG 16 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.19 2.47 2.54 3.22 3.34 4.02 3.44 4.12 ZON °P onder Febr. 16 7.54 17.55 17 7.52 17.57 MAAN op onder 8.28 8.58 19.41 21.00 twaalf demonstranten, waar schijnlijk studenten, forceerde de deur, vernielde het interieur en stak op straat hopen docu menten uit de ambassade in brand. Zij wierpen het gebouw met inkt. waardoor ook enkele leden van de staf die zich niet tijdig m veiligheid hadden kun nen stellen werden besmeurd. De demonstratie had een veel heftiger karakter dan dinsdag, toen slechts de ruiten werden ingegooid. Niettemin is niemand ernstig gewond. Speciale, ge helmde, oproerpolitie die in de nabijheid van de ambassade was gestationeerd kwam niet tussenbeide, aldus hebben wes telijke ooggetuigen verklaard Voor zover bekend zijn geen arrestaties verricht. De Belgische ambassade in Cairo, waarvoor zich in de loop van de middag duizenden beto gers verzamelden, is geheel ver nield. De ambassadeur. De- ehoutte. en de leden van zijn staf hebben een toevlucht ge- tret van koning Boudewijn ver trapten. Ook in de Amerikaanse am bassade in Cairo werd brand gesticht. Van het Amerikaanse voorlichtingscentrum werden de ruiten ingegooid. Twee auto's van Amerikaanse diplomaten gingen in vlammen op. Bij de Belgische ambassade trad de politie tegen de betogers op. Voor zover bekend is niemand gewond. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, heeft gistermiddag de ambassa deur van de Verenigde Arabi sche republiek bij zich ontbo den om te protesteren tegen het gebeurde in Cairo. In Kartoem, de hoofdstad van Soedan, hebben dinsdagavond duizenden Soedanezen gede monstreerd. Taxi's voerden zwarte vlaggen als teken van rouw over de dood van Loe moemba. In Accra demonstreerden ca Naar aanleiding van de dood van Loemoemba heeft dinsdag een grote menigte een felle demon stratie gehouden voor het ge bouw van de Belgische ambas sade in Moskou, waarvan ramen wenden ingegooid. Foto: De de monstranten, van wie sommigen in het gebouw wisten door te dringen, voerden spandoeken mee met o.m. het portret van Loemoemba, waarop in het En gels geschreven stond „Loe moemba is vermoord". „Lang leve Loemoemba". En „Imperialistische moordenaars". De politie trad met gummi stokken tegen de betogers op. Een groot aantal demonstran ten werd gearresteerd. In Lyon joeg de politie het begin van een betoging van honderd Afrikaanse studenten uiteen. Tien demonstranten werden gearresteerd. De Belgische ambassade in Moskou de muren nog be- TOEN STEVENSON OVER KONGO BEGON MOEST DE ZITTING GESCHORST WORDEN De Veiligheidsraad van de Ver. Naties is gisteren in een rumoe rige stemming bijeen geweest. Voor liet gebouw wandelden be togers heen en weer met bor den waarop „Hammarskjoeld treedt af" en „Alle Belgen uit Kongo". Hammarskjoeld scheen in ee:i opgewekte stemming toen hij da vergaderzaal betrad. Verschei dene afgevaardigden schudden hem de hand, maar de Sowjet- gedelegeerde Zorin ignoreerde hem volkomen. Op verzoek van de afgevaar digde van Liberië, George Pad more, hield de raad zich korte tijd met de situatie in Angola, bezig. Maar toen de leider van de Amerikaanse delegatie, Adlai Stevenson, als eerste de kwestie Kongo ter sprake bracht ont stond zo'n rumoer op de publieke tribune dat de voorzitter, de En gelsman sir Patrick Dean, de zitting moest schorsen. Angola Volkomen onverwacht stelde Padmore voor, dat de Veilig heidsraad krachtens art. 34 van het handvest een onderzoek in stelt naar de situatie in Angola, de Portugese bezitting aan de westkust van Afrika. Art. 34 bepaalt dat de raad een onderzoek mag instellen naar elk geschil „of elke situatie die kan leiden tot internationale wrijving of een geschil, om vast te stel len of bestendigen van de situa tie of het geschil het handhaven van de internationale vrede en veiligheid in gevaar kan bren gen". Padmore las een verklaring van zijn regering voor waarin wordt gezegd dat in Angola „de rechten van de mensen worden geschonden". De raad dient maat regelen te nemen opdat de in woners van Angola „evenals hun broeders in het noorden in vrij heid kunnen leven". De Liberiaanse afgevaardigde vroeg de kwestie Angola op de agenda te plaatsen en zei zich het recht voor te behouden later formeel een resolutie in te die nen. De president van de raad, sir Patrick Dean, verklaarde dat hij smeurd met inkt en de vensters met karton afgesloten werd gisteren de gehele dag bezocht door de delegaties van fabrie ken en kantoren die protesteren tegen de moord op Loemoemba overhandigden. Ook op de ambassades van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten die mede-verant woordelijk worden gesteld voor de moord zijn protesten af gegeven. De Belgische ambassadeur in Moskou, Hippolyte Cools, heeft gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd waarin wordt ge protesteerd tegen de heftige de monstratie van dinsdag. In de universiteit van Moskou wordt vandaag een nieuwe pro testmeeting georganiseerd. De Belgische ambassade In Praag werd door demonstre rende studenten met de naam van Loemoemba beschilderd. Het Tsjechoslowaakse pers agentschap Ceteka maakte geen melding van incidenten. In Colombo drongen enkele duizenden studenten en Bhoed- distische monnikken door tot in de tuinen van de Belgische ambassade, de politie wist te verhinderen dat zij het gebouw vernielden. In Cairo voerden Afrikaanse studenten het wapenschild van de Belgische ambassade met een oude schoen eraan gebonden in triomf door de stad. Op de mu ren van de Amerikaanse ambas sade werd een portret van Loe moemba geplakt. De Parijse politie heeft 216 betogers gearresteerd, van wie een honderdtal Afrikaanse en enkele tientallen Europese stu denten. Aan de zijde van de po litie zijn veertien personen ge wond, bij de betogers ongeveer evenveel. In verschillende wijken van Rome joeg de politie groepen betogers die naar de Belgische ambassade wilden optrekken zonder incidenten uiteen. met dit verzoek niet kon instem men. De afgevaardigden van de Sowjet-Unie en de Ver. Arabi sche republiek, Zorin en Omar Loufti, spraken zich vóór behan deling van de kwestie Angola uit. Kongo De raad ging daarop echter tot bespreking van de situatie in De Sow,jet-Unie beschouwt de heer Dag Hammarskjoeld niet langer meer als secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Foto: Twee beelden tijdens de bijeenkomst van de Veiligheids raad in New York. Links: Secre taris-generaal Dag Hammars kjoeld meldt de dood van Loe moemba. Rechts: De Russische afgevaardigde Valerian Zorin doet 'n scherpe aam al op België en zijn vrienden, en liet werk van de Verenigde Naties in Kongo. Kongo over zonder een formeel besluit over het verzoek van Li berië te hebben genomen. De Sowjet-afgevaardigde Zo rin maakte gebruik van de uit nodiging van de president aan de vertegenwoordigers van België en Kongoe het debat als waar nemers bij te wonen, om te ver klaren dat hij later op de rol van „de vertegenwoordigers van het Belgische kolonialisme, de hoofdschuldigen aan de tragische gebeurtenissen in Kongo", zou ingaan. De vertegenwoordiger van Kongo is „een man die is ge zonden door een bende misdadi gers". Stevenson noemde de Russi sche ontwerp-resolutie waar in o.m. het aftreden van Ham marskjoeld wordt geëist „een oorlogsverklaring aan de Ver enigde Naties". Zowel Kongo als de Verenigde Staten zullen Ham marskjoeld blijven steunen. De pogingen die de Verenigde Staten de afgelopen weken heb ben gedaan om door onderling overleg een oplossing te vinden voor het probleem Kongo zullen met verdubbelde inspanning worden voortgezet. Negers veroorzaakten tumult op tribune Tijdens Stevenson's rede be gonnen op de publieke tribune, allen negers, „Leve Loemoemba'' te schreeuwen en de Amerikaan se afgevaardigde uit te jouwen. Dean gelastte ontruiming van de tribune, maar moest schreeuwen om zich verstaanbaar te maken. Op de tribune braken vecht partijen uit tussen bezoekers onderling en boden die de be togers wilden verwijderen. Ter wijl vier boden een neger naar buiten wilden slepen kreeg één van hen van een vrouw een slag met een schoen in zijn ge zicht, die zijn bril deed sneu velen en hem bewusteloos maakte. Tenminste vijftig ne gers namen aan de demonstra tie deel. Toen de betogers waren ver wijderd verklaarde sir Patrick Dean dat de publieke tribune ge sloten zou blijven. Hij bood Ste venson zijn excuses aan voor de onderbreking en verzocht hem zijn rede te vervolgen. Stevenson zei deze uitbarsting en kennelijk georganiseerde de monstratie te betreuren en bood namens zijn regering excuses aan voor de Amerikanen die er bij betrokken konden zijn. De Verenigde Staten zijn ten volle bereid het overleg met an dere ledenstaten voort te zetten om een ontwerp-resolutie in te dienen die uitvoering van ge noemde maatregel beoogt. De Verenigde Stalen zullen zich niet afzijdig houden wan neer anderen bewust en wel overwogen trachten de be staande toestand te vererge ren. Bij het overleg met andere lan den hebben de Verenigde Staten steeds aangedrongen op vrij lating van alle politieke gevan genen en hun deelneming aan het politieke leven zodra orde en rust zijn hersteld. Stevenson betreurde dat de Sowjet-Unie niet heeft samen gewerkt „met die landen die wer kelijk naar vrede in Kongo stre ven" Maar daarentegen voorstelt binnen een maand alle V. N.-ope- raties in Kongo te staken. „Wil de sowjet-regering wer kelijk dat Afrikanen Afrikanen doden? De Amerikaanse rege ring wil dit niet, en hoopt op recht dat de Sowjet-regering dit ook niei wil". Steverfson deed een beroep op de Sowjet-Unie met de Ver enigde Staten samen te werken: „De Verenigde Naties zijn de enige macht die een burgeroor log in Kongo kan verhinderen". Hij besloot zijn rede met een be roep op de Katangese autoritei ten, mee te werken opdat de moord op Loemoemba wordt op gehelderd. Zorin spreekt De Sowjet-afgevaardigde Zorin, die na Stevenson sprak, zei het te betreuren dat de Amerikaanse; gedelegeerde „dezelfde oude, en' ongegronde aanvallen op de po litiek van de Sowjet-Unie heeft herhaald". De Amerikaanse voorstellen zijn niet nieuw, en „een afspie geling van de houding die zulke fatale consequenties heeft ge had". Zij zijn niet constructief, en kunnen de toestand in Kongo niet verbeteren. Stevenson heeft Hammars kjoeld willen afschilderen als de belichaming van de Verenigde Naties. „Dit is ons inziens een ernstige fout. Hammarskjoeld is geen instelling van dé Verenigde Naties", aldus Zorin. Zorin zei geen aanwijzingen te zien dat Hammarskjoeld van opvatting zal veranderen, en daarom staat z.i. geen andere mogelijkheid open dan de aan vaarding van een resolutie die een einde maakt aan het man daat van de secretaris-generaal. De Sowjetafgevaardigde be schuldigde Kasavoeboe van „verraad" jegens het Kongole se volk en „rechtstreekse mede plichtigheid" aan de moord op Loemoemba. Zorin stelde maatre gelen voor om de situatie in Kongo te verbeteren en las de tekst van de Sowjet ontwerp reso lutie voor. Na de rede van Zorin werd de zitting geschorst. Na heropening voerde Ham marskjoeld het wóórd. Zorin was niet aanwezig. PLAATSELIJK MIST In grote delen van Europa staat het weer onder invloed van een hogedrukgebied, waarvan het centrum woensdag boven de Bal kan gelegen was. Op vele plaat sen is het dan ook rustig en zon nig weer met temperaturen, die ver boven normaal liggen voor de tijd van het jaar. Vanwege het hoge vochtigheidsgehalte komen, vooral in de Kanaalzone, uitge strekte mistvelden voor. Het hogedrukgebied ondergaat momenteel een versterking bo ven de Britse eilanden, waardoor de overigens zwakke wind in ons land meer westelijk wordt en de mist in ons land terrein wint. De ze kan, vooral in de kustgebie den, zeer hardnekkig zijn, met als gevolg een aanzienlijke tempera tuurdaling. Elders zal het kw k tijdens zonnige perioden weer lot waarden ver boven normaal stij gen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Rustig weer Plaatselijk mist of laaghangen de bewolking met aanzienlijk lagere temperaturen. Elders op klaringen, maar over het alge meen minder zacht. Weinig wind.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1